NS-tarief stukgoederen met 40 pet omhoog Oplossing van Nieuw-Guinea- geschil een stapje naderbij Onderhandelaars vinden een compromis inzake de bestuursoverdracht Loethoeli en 101 anderen het zwijgen opgelegd HET WEER SU Dreigement in Papoea-motie Soebandrio naar Soekarno Hun stem mag op geen enkele wijze meer worden gehoord Belgisch schip in brand na botsing Indonesische vliegtuigen boven Nieuw-Guinea Overleg met minister over hogere broodprijs Velser politie doet een goede vangst Zeven mensen verdronken ZOMER-KERMIS-PRUZEfl 1 REGEN- EN TWEEDJASSEN Het woord is aan PER 1 SEPTEMBER In de krant van heden: Weinig verandering Aan het strand: 47e JAARGANG NUMMER 225 DINSDAG 31 JULI 1962 Kloosterttr_ Kloosterstraat „Het Nederlandse bestuur in West-Pa poea dient per 1 januari 1963 vervangen te worden door een V.N.-bestuur. Na enige jaren V.N.-bestuur dient een volksstem ming te worden gehouden zoals gesteld is in artikel vier van het plan-Bunker". Dit is het voornaamste deel van de motie, die vice-voorzitter Kaisiepo bij de Nieuw- Guinearaad heeft ingediend. De indieners verklaren dat indien de heren Oe Thant en Bunker zich hieraan niet houden, er geen hoop op een vreedzame situatie be staat. „Het is mogelijk", aldus de mo tie, „dat de V.N. zich niet tenvolle be wust zijn van de gebeurtenissen in Kongo, zodat zij nog meer verantwoording op zich wensen te laden voor eventuele ge beurtenissen in West-Papoea". De motie is mede-ondertekend door de heren Jouwe, Arfan en Gosewisch. In de vergadering van de Nieuw-Guinea- raad stelde ds. Kamma voor, de stemming over de motie uit te stellen, teneinde eerst uitvoeriger door het gouvernement te wor den ingelicht over de politieke ontwikke lingen in Washington. Dit voorstel van ds Kamma werd met 12 stemmen voor en 11 tegen aangenomen.De stemming over de motie is nu op donderdag vastgesteld. De regeringsgemachtigde, de heer Veld kamp, zei dat het gouvernement geen be hoefte heeft aan deze motie. Hij zag deze als een overigens begrijpelijke reactie op de politieke ontwikkelingen van de laat ste dagen. Het getuigde volgens de heer Veldkamp echter niet van wijs beleid nu te wijzen op de toestand in Kongo. Hij zegde toe het verzoek om meer inlichtin gen aan de raadsleden over de politieke situatie aan de Nederlandse regering te zullen overbrengen. «RW Advertentie (S BARTEUORISSTR. 'HAARLEM' TEL 13439 LEIDSÊSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235*96 Wijnaends Francken: Een rechtvaardig oordeel is moeilijk zonder meegevoel. Het landelijk stukgoedtarief van de Ne- derlandsche Spoorwegen zal, met ingang van 1 september, worden verhoogd met circa 40 pet. De vrachtprijzen voor snel- goed gaan eveneens met ongeveer 40 pet. omhoog, maar zij zullen ten minste an derhalf, respectievelijk driemaal de over eenkomstige prijs voor gewoon vracht goed bedragen. Het aantal gewichtsklas sen voor zendingen expresgoed tot en met 10 kg wordt verminderd tot twee, namelijk 0 tot en met 5 kg en 6 tot en met 10 kg. Het afhaalloon voor stukgoedzendingen en het loon voor afhalen en bestellen van kleine laadkisten (werkzaamheden die voornamelijk door Van Gend en Loos wor den verricht) zullen per 1 september even eens met 40 pet. stijgen. Ook zullen het algemeen tarief en de speciale tarieven voor wagenladingen 10 pet hoger worden, evenals de vrachtprij zen van het KSG-tarief. Deze verhoging van 10 pet zal ook gelden voor veevervoer. In verband met de verhoging van de vrachtprijzen voor expresstukgoed in het binnenlands verkeer zullen de vrachtprij zen voor het Nederlands gedeelte bij in ternationaal vervoer met ingang van 1 september op overeenkomstige wijze wor den verhoogd. Hoeveel de tariefsverhoging de NS zal op leveren is nog moeilijk te zeggen, aange zien niet te voorspellen valt of en zo ja, hoeveel het aanbod van te vervoe ren goederen bij de hogere prijzen zal te ruglopen. De inkomsten uit het binnen landse goederenvervoer (exclusief het grensoverschrijdend verkeer) bedroegen voor de NS verleden jaar ongeveer 139 miljoen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - De Nederlandse en de Indonesische afgevaardigden in Washington hebben gisteren een voorlopig akkoord bereikt. De details van het akkoord moeten nog worden uitgewerkt en minister Soebandrio moet nog naar Djakarta om het voorlopige resultaat aan president Soekarno voor te leggen en te vragen of die er zijn goedkeuring aan wil hechten. Alles is dus nog niet in kannen en kruiken, maar er zijn flinke vorderingen gemaakt in de richting van een vreedzame oplossing. Volgens het compromis zou Indonesië in mei 1963 symbolisch het bestuur over Nieuw-Guinea krijgen. Voor de definitieve over dracht van het bestuur aan Indonesië zal een langere periode noodzakelijk zijn. Overeenkomstig het plan-Bunker zouden de burgerlijke rechten van de 700.000 Papoea's volledig gegarandeerd worden. Zij zullen het recht van zelfbeschikking krijgen. Tussen Nederland en Indonesië zouden de normale diplomatieke be trekkingen worden hervat. Het thans bereikte compromis zal als basis dienen voor een definitieve overeenkomst, die op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties zal worden voorbereid. Dit verdrag zal dan door de Algemene ergade- ring van de Verenigde Naties, door het Nederlandse parlement en door Soekarno moeten worden goedgekeurd. Het intensief overleg nabij Washington heeft de gehele zondag en de maandag ochtend in beslag genomen. Toen bekend werd dat minister Soebandrio zich gister middag ook bij dit gezelschap in het land huis in Middleburg voegde, kon men dit met reden als een gunstig teken zien. Soe bandrio zou niet aan het overleg deelne men tenzij het mogelijk leek de moeilijk heden te overbruggen. Men is het thans voorlopig eens gewor den over de periode van overdracht van het bestuur en er zijn ook vorderingen ge maakt in het vaststellen van garanties voor de rechten van de Papoea's. Van het begin van het vooroverleg af is de duur van de overgangsperiode het onderwerp geweest van lange discussies. Daarover is nu een voorlopig akkoord be reikt. De periode van twee jaar, die in het plan-Bunker is voorzien, wordt verkort tot een periode van ongeveer zeven of acht maanden. Als de Verenigde Naties begin oktober het gezag zouden overnemen, dan zou de volkenorganisatie in mei 1963 het bestuur van Indonesië kunnen overdragen. Bunker's suggesties op dit punt zijn nogal gewijzigd. In het plan-Bunker werd een periode van één jaar uitgetrokken te brengen. Voor de Indonesiërs schijnt het beslist noodzakelijk dat Soebandrio met Soekarno overleg gaat plegen. Zij hebben de indruk gewekt, dat zij thuis het voorlopige akkoord nog moeten „ver kopen". Maar zij hebben vrij goede moed dat dit zal gelukken. Malik, hun voornaamste onderhandelaar bij het vooroverleg, blijft in Washington. De besprekingen zullen daar worden voort gezet, zelfs al zullen wellicht enkele hoofd figuren voor enige tijd ontbreken. De achtergebleven onderhandelaars kunnen nog details bestuderen en uitwerken. De Nederlandse ambassadeur, dr. Van Roijen, zal waarschijnlijk voor enige da gen naar Nederland gaan, want hij heeft bij herhaling getoond dat hij per soonlijk contact met de regering toch al tijd nog bevredigender acht dan telegram men en telefoongesprekken. Verloopt al les vlot, dan kan Soebandrio na een week of tien dagen weer in de Ver. Staten terug zijn. Voor de Indonesiërs moet het aan trekkelijk zijn de kwestie geheel geregeld te hebben voor 17 augustus, hun onaf hankelijkheidsdag. Dat zij dit doel zul len bereiken, lijkt niet onwaarschijnlijk. Inwoners van Algiers omringen op het Place du Gouvernement troepen van het vierde district (willaja) die de hoofdstad zondag hebben bezet. De FLN-troepen trokken de stad binnen bij het aanbreken van de dag om op te treden als bemiddelaars in de strijd om de macht in de jonge staat tussen de Ben Kheddisten en de Ben Bel listen. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kunst Horen en Zien 4 In de Vishal en op zee6 Onder Om6 Uit stad. en omgeving5, 6' Feuilleton 7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's waarin de Verenigde Naties met behulp van niet-Indonesisch en niet-Nederlands personeel het gebied beheren. Daarna zou een jaar volgen waarin de V.N.-organisa- tie geleidelijk de V.N.-ambtenaren door Indonesische ambtenaren zou vervangen. Deze periode van zuiver internationaal bestuur is thans vervallen. De Verenig de Naties krijgen het oppergezag geduren de zeven of acht maanden. In die perio de worden dan de Nederlanders geleide lijk vervangen door Indonesiërs, terwijl men in deze periode ook gebruik zal blij ven maken van Papoea-ambtenaren in het bestuursapparaat. In mei 1963 zou dan In donesië het bestuur geheel van de Ver enigde Naties overnemen. Hoe groot de groep internationale ambte naren gedurende deze betrekkelijk korte periode van september tot mei zal zijn, staat nog niet vast. Daarover moet nog met de V.N.-leiding worden gesproken Dit onderwerp zal stellig ter sprake zijn gekomen toen Soebandrio gisteren Oe Thant wederom ging bezoeken. De Indo nesische minister vertrok gistermiddag uit Washington naar New York. Vanavond om negen uur vertrekt hij vandaar naar Djakarta om aan Soekarno verslag uit Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Over wegend droog weer. Matige wind tussen zuidwest en west en weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen weinig of geen regen. De bewolking wordt afgewisseld door perioden met zonneschijn. Zwakke zuidwestelijke wind. Temperatuur overdag 18 a 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Weinig neer slag. Zwakke wind en matig strand weer. Het Belgische vrachtschip Monthouet (9404 ton) is vanochtend in aanvaring ge komen met het Liberiaanse schip Arabel la (5888 ton) ter hoogte van kaap Gris Nez. Op de Monthouet brak brand uit Volgens in Boulogne-sur-mer ontvangen ra dioberichten zijn vijf matrozen door het vuur ingesloten. De gezagvoerder van de Monthouet meldde, dat er zeker vier le den van zijn bemanning gewond zijn. Drie Franse sleepboten verlenen het brandende schip hulp. Met de reddingboot van Calais zijn artsen en verpleegsters uit gevaren. Ook de Arabella kreeg brand aan boord doch de bemanning liet weten dat zij het vuur vermoedelijk spoedig meester zou zijn, Het vaartuig heeft koers gezet naar Duin kerken. In een radiobericht van de Franse sleep- boot Jean Bart, werd gezegd, dat de vijf bemanningsleden van de Monthouet drie uur lang door een zee van vuur ingeslo, ten waren geweest. Men had weinig hoop dat zij nog in leven waren. De Arabella passeerde vanochtend Ca lais op weg naar Duinkerken. Het vaar tuig brandde nog steeds. FRETORIA (Reuter, AP) In een spe ciale Zuidafrikaanse staatscourant zijn maandag de namen van 102 personen, on der wie de Nobelprijswinnaar Albert Loe thoeli, gepubliceerd, die geen vergaderin gen zullen mogen bijwonen, omdat hun op vattingen of activiteit ondermijnend wor den geacht. Op grond van de wet op sa botage, die onlangs door het parlement is aangenomen, is de verspreiding in Zuid- Afrika van elk boek, tijdschrift of krant onwettig indien deze publikaties verklarin gen bevatten van personen die op de ge noemde lijst staan. Iets meer dan de helft der op de lijst genoemde personen is blank. De regering publiceert de lijsten ten behoeve van de dagbladen en andere nieuwsmedia zodat re dacties nimmer kunnen aanvoeren dat ze niet wisten dat een bepaalde persoon niet mocht worden geciteerd. Loethoeli is de voormalige leider van de verboden Afrikaanse Nationale Congres partij. Eerder werd hem beperkte bewe gingsvrijheid opgelegd. Hij mag zich niet zonder toestemming buiten het disctrict Groutville in Natal begeven. Andere bekende namen op de lijst zijn Patrick Duncan, zoon van een voormalige gouverneur-generaal die onlangs uit Zuid- Afrika is gevlucht, en Abraham Fisher, een der juristen die met succes honder- den Zuidafrikanen van alle rassen heeft verdedigd tijdens het marathon-proces we gens hoogverraad. De sabotagewet is een wet ter bestrij ding van het communisme. Door een verkeerde manoeuvre is op de weg Den HaagUtrecht een Duitse personenauto van de weg geraakt en in een sloot beland. Een Duits echtpaar en zijn zoontje raakten hierbij ge wond. Het was een triest einde van een vakantie in Nederland. Op de voorgrond liggen enige souvenirs in het gras. Naar door 't A.N.P. uit Hollandia wordt vernomen, zouden Indonesische vlieg tuigen het luchtruim van Nieuw-Guinea hebben geschonken. Vandaag patrouilleer den Nederlandse Hunters boven Hollandia. Minister-president prof. De Quay en minister Luns hebben vanmorgen in het gebouw van de Eerste Kamer de vaste commissies voor Buitenlandse Zaken en voor Nederlands Nieuw-Guinea uit deze Kamer over de stand van zaken in de kwestie-Nieuw-Guinea ingelicht. De be sprekingen begonnen om half elf en ein digden kort na het middaguur. De minister van economische zaken zal maandag de Nederlandse bakkers ontvan gen om hun standpunt te vernemen over de broodprijzen. Zoals bekend zijn de bak kers van mening dat de verhoging van de meelprijzen die is ontstaan in ver band met het in werking treden van nieuwe EEG-bepalingen een (geleidelijke) ver hoging van de broodprijs noodzakelijk maakt. Op het departement zijn gisteren besprekingen over dit onderwerp gevoerd. De N V Mijnmaatschappij Curacao heeft in 1962 tot dusver 75.980 ton fosfaat ge ëxporteerd tegen rond 77.000 ton in het eerste halfjaar 1961, zodat zij, met de verschepingen ten achter is gebleven, zo is in de vergadering van houders van cer tificaten „Trust maatschappij Curacao II" meegedeeld. Fosfaat met een gelijkwaar dig gehalte brengt in Florida (Verenigde Staten) dollar 6.60 FOB op, terwijl de mijnmaatschappij minstens het drievoudi ge hiervoor ontvangt, dankzij een laag fluorinegehalte. De maatschappij exporteert thans be halve naar de Verenigde Staten, ook naar Canada en West-Europa om niet van één afzetgebied afhankelijk te zijn. De verkoopprijzen liggen op het ogenblik iets hoger dan in 1961 en de directie verwacht niet dat zij zullen dalen. De vraag is gro ter dan het aanbod, maar de prijs wordt vastgesteld door de concurrentie in Ame rika. Naar wij vernemen zou minister De Pous de broodprijs met niet meer dan één cent willen zien stijgen. Hiermee zouden de bakkers geen genoegen nemen. Deze zouden een verhoging willen zien van twee cent. Als gevolg van de prijsaanpassingen in het kader van het gemeenschappelijk landbouwbeleid zijn inmiddels met ingang van gisteren enkele levensmiddelenprijzen gestegen. Zo is de macaroni 3 cent per half pond duurder geworden; de maizena 2 cent en de custard 3 cent per pakje van twee ons. Cakemeel is zelfs 7 cent per pondspakje in prijs gestegen. Verwacht wordt dat de jam in de loop van deze of begin volgende week drie tot vijf cent per pot duurder wordt. Deze laatste verhoging houdt mede verband met de hoge fruitorijzen. Advertentie De hele voorraad prima heren- en jongens winterjassen wordt thans (t/m zaterd. 4 aug.) met 20 korting OPGERUIMD Profiteer (nü nog) van de vele SCHRAP-prijzen, het loopt storm Plastic herenregenjassen, alle naden gelast in etui, slechts t 1-75 Partü herenkolberts, van 149.50 en f 52.50, NU uitzoeken voor f 25.- Partij pantalons van 29.50 - 32.50 - f 49.75, NU uitzoeken voor 1 20.- Leuke Italiaanse vakantie strohoeden NU f I.-1 Herenpetten en alpino's NU X.- I Enz. enz. wint de wedstrijd om de Laagste Prijzen (èn de gróótste voorraad) Toen maandagavond op de Wijkerstraat- weg in Velsen-Noord een personenauto in brand vloog en het vuur met een. door een autobuschauffeur van de N.Z.H. ver strekt, brandblusapparaat was gedoofd, bleek de bestuurder van de auto, een 19-jarige kelner uit Den Haag, een goede bekende van de politie te zijn. Hij werd gezocht door de politie in Leiden in verband met een geval van oplichting door middel van valsheid in geschrifte waarmee een bedrag van 3800 gemoeid zou zijn. De man is voorlopig aangehouden. De kelner was voor het ongeval met vier kennissen, van wie een de eigenaar van de wagen was, op zoek naar zijn eigen auto die hij enige dagen geleden kapot achterliet op de weg tussen de Velsertunnel en het tankstation in de buurt van Uitgeest. Deze wagen was in middels door de Beverwijkse politie mee genomen. Voor de fijnere Heren- en Juniorenkledin In de Maas bij Gennep is bij het spele langs de rivier een 4-jarig dochtertje va; de familie De Winter te water geraakt ei verdronken. Het kind wilde een bal uit dt rivier halen en verloor toen haar even wicht. Twee oudere zusjes die het ongelul zagen gebeuren, holden schreeuwend naai huis en vertelden wat er gebeurd was. In Katwijk is de 6-jarige Kees Berkhei uit Katwijk in het uitwateringskanaal ver dronken. Een 9-jarig buurmeisje bega zich te water toen zij de jongen hoord roepen. Zij kon de jongen bij de hanc grijpen, doch geraakte toen zelf ook ii een verraderlijke kuil, waarna zij de jon gen moest loslaten. Toegesnelde badgas ten konden het meisje uit het water ha len. Keesje werd ongeveer 7 minuten late door het publiek, dat een ketting had ge vormd uit het water gehaald. Hij blee toen reeds te zijn verdronken. In Gouda is de 33-jarige B. de Heer doo verdrinking om het leven gekomen, toei hij met zijn bromfiets tegen een boor, botste en vervolgens in de Breevaart te rechtkwam. Men had het slachtoffer vri spoedig op het droge, maar medische hull mocht niet meer baten. In de IJsselmondsehaven in Rotterdai is de 8-jarige Anna Schot uit St. Maarten.' dijk verdronken. Het meisje verbleef me vakantie aan boord van het binnenschi „Josina Anna". In Arnhem is het zesjarig zoontje va de familie Van Eekeren uit Rotterdam ii het water gevallen en verdronken. Mc zijn ouders logeerde het kind bij een schip persgezin. Terwijl allen benedendeks wa ren is het jongetje naar boven gegaan ei te water geraakt. In Papendrecht is de 79-jarige J. de Brave verdronken gevonden in een wet, ring. Men vermoedt, dat de oude heer de stenen leuning van een brug her gezeten, onwel is geworden en achterov in het water is gevallen. In Callandsoog heeft een sportvisser slechts 150 meter van de plaats waar was verdronken, het stoffelijk oversch gevonden van de zesjarige Liesbet Ha uit Vries (Dr.), die daar op 23 juli in was verdronken Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T 1 1/9 m 1 T V* Verschijnt dagelijks beh. zon en feestd g Geopend van 9*12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I TY^ 1 T 1 M Pf i .11111 IJ Tl I Abonnee., p. week 59 O., p. kw„..al 7®, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X W X X X LL X LI U X V—LA JL LA 11 l f'P°sl/ m a trQcn 1 f Giro-rekening IJmmder Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. D AG B L AD V O O R VELSE N-IJ M UIDEN, S ANTPO O RT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. HoofdredacteunJsiimoi^Coster^^jVdj^^^

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1