Strauss wil kernwapens voor West-Duitsland Ook al aan de sigaar? Optimistische geluiden uit Ben Bella's kamp AUTOKAARTEN van Westeuropese landen Verzoek van Amerikaanse gebruikster van softenon door rechter afgewezen Aartsbisschop van Canterbury in de Sovjet-Unie aangekomen WERELDNIEUWS Een groot bezwaar tegen het reizen naar de maan zal wel wor den, dat men aldaar wegens 't ontbreken van zuurstof geen si garen kan roken. Het Westduitse minister in verzet tegen generaal Taylors strategische visie UNO-rapport over Zuidwest-Afrika Voor- en tegenstanders confereren vandaag in het neutrale Algiers (Op de raatótcel DINSDAG 31 JULI 1962 3 is natuurlijk mogelijk, daarvoor spe ciale zuurstofcylinders te ontwerpen, maar men moet het probleem toch niet onderschatten. Men kan zich indenken, dat figuren als Churchill voorshands de maan zullen mijden. Sigaren roken is immers voor mil- lioenen mannen wat anders dan ta bak in de brand steken. Het is een onderdeel van een levenspatroon. Het hoort bij de goede uren van het leven. Waarom? Waarom ontspant en inspireert een sigaar u? Welk wonderlijk medium, dat nu eens veerkracht en dan weer berusting geeft, maakt zich los uit het aroma van de sigaar, terwijl hij langzaam zichzelf verteert? Niemand weet het. Maar iedereen ondervindt het. Ook de jongeren, die men meer en meer sigaren ziet roken. Wellicht zullen zij daarom het probleem van de maanzuurstof nog met kracht ter hand nemen, zodat men tijdig ook op dat hemellichaam zal kunnen adverteren: Rookgordijn Rechter in Hamburg van oorlogsmisdaden verdacht i-illti Na de introductie van de autokaart van Nederland, komt Esso met nog meer interessant nieuws: er zijn nu ook Esso autokaarten van andere Westeuropese landen bij vele Esso dealers verkrijgbaar. Op dezelfde overzichtelijke wijze uitgevoerd, met een schat van gegevens en voor slechts 1,25. mam ^rWEGENGIDS VOOR EUROPA! Originele en bijzondere Europa-wegengids Deze 72 pagina's grote gids geeft praktische inlichtingen over de ruim 7000 km van de belangrijkste routes door Europa. Compleet met wegen kaart van Europa en stift om de routes met transparante inkt op de kaart te tekenen: 2,50. De bij deze gids behorende Europa-kaart - die een duidelijk overzicht geeft van het hoofdwegen net - is ook apart verkrijgbaar a 1,25. Dit is de kaart voor het maken van een reisplan. Vele Esso stations hebben gids en kaarten in voorraad. Esso autokaarten zijn er van: België en Luxemburg,.Duitsland, Frankrijk, Noord-ltalië, Oostenrijk, Zwitserland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. Kaarten van Groot Brittannië en Spanje/Portugal worden later aan de collectie toegevoegd mm lllllll# Driedaags bezoek aan Russisch Orthodoxe leiders Auto met eieren verongelukt Cri Stellweg Gaat u met vakantie? (Van onze correspondent) BONN. In Bonn wordt de laatste dagen druk gepraat over de gevolgen van de benoemingen van generaal Lemnitzer tot opperbevelhebber der Noordatlantische Verdragsorganisatie en van generaal Taylor tot hoofd van de Amerikaanse raad van stafchefs. Vooral over denkbeelden van Taylor wordt in West-Duitsland met veel critiek gesproken. Zijn strategische visie berust op het uitgangspunt, dat de Ver enigde Staten hun kernwapens alleen moeten inzetten, indien een aanval op de Verenigde Staten wordt gedaan, indien een dergelijke aanval met zekerheid te ver wachten is of indien een massale aanval op West-Europa wordt ondernomen. In alle andere gevallen acht Taylor een beperkte oorlog met conventionele wapens nog mogeljjk en zjjn opvatting is dan ook, dat men in West-Europa voor alles de nadruk moet leggen op de conventionele bewapening, om eventueel hiermee een Russische aanval te kunnen afslaan. „Als dat niet gebeurt, zijn wij by een lokaal conflict in West-Europa of gedwongen tot het gebruik van kernwapens, dat niet alleen voor de Sovjet-Unie, maar ook voor de Verenigde Staten de ondergang zou betekenen, of wy verliezen de lokale strijd", aldus generaal Taylor. De Westduitse minister van Defensie, Franz Josef Strauss, die sinds enige we ken veel van zich laat horen en die zijn politieke positie in Bonn zonder twijfel weer wat heeft verbeterd, is al tegen Tay lors opvattingen in het geweer gekomen. In Europa zijn lokale conflicten, in tegen stelling tot Azië en Afrika, onmogelijk, al dus Strauss. Het is ronduit bijgeloof, dat in Europa conventionele wapens nog de doorslag zouden kunnen geven. Afgezien van het feit, dat tot deze zogenaamde con ventionele bewapening al lang kleine kern wapens behoren, is het ook duidelijk, dat de verliezende partij in een lokaal Euro pees conflict naar de kernwapens zal grij pen, aldus Strauss. De minister waar schuwde tegen de neiging de afschrikken de werking van kernwapens te verminde ren door de tegenstander in twijfel te bren gen of deze verschrikkelijke wapens wel zullen worden ingezet. Strauss pleitte daarom voor een samen smelting van de Franse en Britse kernbe wapening om daarop, in het kader van de Europese Economische Gemeenschap, een Europese bijdrage aan de westelijke af schrikkende macht te leveren. Met dit betoog keerde de minister zich tegen Taylors denkbeelden. Hij gooide er nog een schepje bovenop door te beweren, dat de afschrikwekkende kracht van het westelijke bondgenootschap zo dicht moge lijk bij de vijand moet worden gebracht, wat betekent, dat de kernwapens onder andere langs de grens van West-Duitsland met Oost-Duitsland moeten worden opge steld. In deze opzet klinkt Strauss' diep ste wens naar uitrusting van het Westduit se bondsleger met kernwapens door. Een zelfde echo kan men beluisteren in zijn uitlating, dat het nodig is tegenover de vijand te laten blijken dat er tussen de bondgenoten in het Westen geen verschil in betekenis bestaat. Tot voor kort vonden velen in West- Duitsland Strauss' geroep naar kernbewa pening van het bondsleger weinig tactvol. De vorming van een NAVO-kernmacht en alle problemen, die daarmede samenhan gen, zijn onderwerpen van gesprek, waar bij wij als Duitsers terughoudend moeten zijn, zo meenden degenen, die zich bewust zijn van de ellende, die Duitse militairen over Europa hebben gebracht. Maar de laatste dagen verstommen die stemmen. „Strauss heeft gelijk. Wij moe ten zelf kernwapens hebben, want de Ame rikanen zijn niet van plan voor Europa een hand uit te steken", zo hoort men alom. Daarmede gepaard gaat lof voor de opzet van president De Gaulle om een Advertentie eigen kernmacht te vormen en het is wer kelijk nog maar een stapje, of er wordt in de bondsrepubliek openlijk gepleit voor samenwerking op het gebied der kernbe wapening met de Fransen, waarbij men wel zo handig zal zijn het aan West-Duits land opgelegde produktieverbod van kern wapens net niet te overtreden. Men vergisse zich daarom niet: in wer kelijkheid wordt gedacht aan een Frans Westduitse samenwerking in kernbewape ning, Strauss' woorden over Brits-Franse samensmelting zijn eerder, zeker als men denkt aan de slechte betrekkingen tussen Londen en Parijs, een rookgordijn. Hoogst gevaarlijk in deze ontwikkeling is, dat straks Fransen en Westduitsers met hun kernbewapening de Amerikanen politiek onder druk kunnen zetten onder het in de politiek zo bekende motto: „Geef me mijn zin of ik bega een ongeluk". nslag. In Jamaica is maandag een boer gearresteerd wegens een aanslag op pre mier Sir Alexander Bustamente. Volgens de politie maakt de aanslag deel van een komplot tegen de premier uit. Voor al onder de boeren zou grote ontevre denheid over zijn beleid heersen. NEW YORK (Reuter) Te New York is een rapport gepubliceerd, dat is opge steld door de voorzitter en de vice-voor- zitter van de speciale UNO-commissie voor het mandaatgebied Zuid-West-Afrika, dat door Zuid-Afrika wordt bestuurd. Over dit voormalige Duitse gebied kreeg Zuid-Afrika na de eerste wereldoorlog het bestuur. De commissie zegt in haar rapport, dat de regering van Zuid-Afrika kenneiyk niet van plan is haar politiek te wijzigen. Waar schijnlijk zouden middelen moeten worden overwogen om Zuid-Afrika te dwingen overwogen om Zuid-Afrika te dwingen zich te houden aan de besluiten van de UNO- assemblee. De commissie is van oordeel, dat Zuid-Afrika de negerbevolking van Z.W.-Afrika alle fundamentele mensen rechten onthoudt en alleen de belangen van een kleine groep blanken behartigt. In het rapport wordt gezegd dat „de meeste inwoners van Zuidwest-Afrika voor standers zijn van een bestuur van dit ge bied door de UNO". De voorzitter en de vice-voorzitter van de commissie, die Zuid- west-Afrika eerder in dit jaar hebben be zocht, verklaren in hun rapport dat de overwegend Afrikaanse organisaties in Zuidwest-Afrika „zich krachtig hebben uit gesproken tegen de Zuidafrikaanse politiek van gescheiden rassenontwikkeling." „De ze organisaties hebben beroep op de UNO gedaan het bestuur over Zuidwest-Afrika onverwijld over te nemen, opdat de bevol king zich kan voorbereiden op zelfbestuur op korte termijn en daarna onafhankelijk heid," aldus het rapport van Carpio en dr. Matinez de Alva. HAMBURG (AFP/AP) Fritz Puls, rechter te Hamburg, is in het afgelopen weekeinde gearresteerd. Hij zou in de herfst van 1942 hebben deelgenomen aan het doodschieten van veertig Joodse in woners van de Russische plaats Pere- groesjni. Puls ontkent zich hieraan schul dig te hebben gemaakt. Hij werd op 29 mei op eigen verzoek geschorst. Hij was kantonrechter voor civiele zaken. ALGIERS (Reuter-AFP) De afgezant van vice-premier Ben Bella, Mohammed Khider, die zondag in Parijs met aldaar verblijvende Algerijnse nationalisten over leg pleegde, heeft bij zijn terugkeer in Oran gezegd: „De crisis is voorbij". Tot Ben Bella, die hem op het vliegveld op wachtte, zei hij, dat zijn missie succes heeft gehad. Tegenover journalisten ver klaarde Khider dat het door Ben Bella in gestelde politieke bureau zich donderdag of vrijdag in Algiers zal installeren. Voor- en tegenstanders van Ben Bella zullen vandaag in Algiers confereren. Ver moedelijk zullen hieraan deelnemen Khi der, vice-premier Belkacem Krim en vice- premier Mohammed Boudiaf. Beide vice- premiers staan aan de zijde van premier Ben Khedda. Boudiaf, die zich op familiebezoek in Msi- la (Oost-Algerije) bevond, is evenwel ge vangengenomen door militairen behorende tot het eerste militaire district, waarin Msila ligt. Dit district steunt Ben Bella. De gevangenneming van Boudiaf werd van officiële zijde in Tizi Oezoe, verblijfplaats van Belkacem Krim, gemeld. Premier Ben Khedda heeft de nationa listische leiders in Tizi Ouzou, Oran, Tunis en Zwitserland verzocht naar Algiers te komen. Hun ononderbroken verblijf in de hoofdstad is noodzakelijk. Wij hebben ge noeg tijd verloren en het volk kan niet langer wachten, aldus Ben Khedda. In zijn bekendmaking wordt voorts gezegd, dat de parlementsverkiezingen als gevolg van de crisis waarschijnlijk niet op 12 augustus kunnen worden gehouden, doch dat deze toch ook niet voor onbepaalde tijd kunnen worden uitgesteld, omdat „het dringend noodzakelijk is dat het volk zijn stem kan laten horen." De premier gaf een somber beeld van de toestand. De werkloosheid groeit, wegens de crisis slui ten de Europeanen hun bedrijven, de fi nanciële toestand is benard, de voorraden zijn zo goed als op en de gezondheid van de bevolking baart zorgen, aldus Ben Khedda. Ben Khedda en zijn medestanders wen sen dat het politieke bureau door de raad voor de Algerijnse revolutie, het voorlopi ge parlement, wordt goedgekeurd. Mo hammed Khider, zei echter voor zijn ver trek uit Parijs, dat het nu niet meer mogelijk is de 72 leden tellende raad bij een te roepen. Volgens hem is echter een tweederden meerderheid in dit tijdelijke parlement vóór instelling van het politieke bureau van Beft Bella. De leiders in alle (zes) militaire dis tricten, uitgezonderd die van Willaja drie in het gebied van Kabylië, zouden Ben Bella en zijn politieke bureau steunen. Zij noemden de instelling van een autonoom district Algiers, een „kunstmatige schep ping" van Ben Khedda. Door de bezetting van dit gebied is een neutraal gebied tus sen beide kampen ontstaan. Militairen van het vierde district, waar in de autonome zone Algiert ligt en die zondag deze stad binnenrukten, hebben de commandant van Algiers, Si Azzedine, on der bewaking gesteld. Hij mag geen be zoek ontvangen. De troepen hebben de vei ligheidsmaatregelen in de stad verscherpt. Advertentie £sso De unieke Esso autokaart van Nederland heeft een speciale prijs: 90 Ct. Een onmisbaar bezit in eigen land. PHOENIX (Arizona) (Reuter/AP) Een rechtbank in Phoenix, in de Ameri kaanse staat Arizona, heeft maandag ge weigerd een verzoek van mevrouw Fink- bine om wettelijke toestemming tot abor tus in te willigen. Mevrouw Finkbine, die drie maanden zwanger is, wil abortus op zich laten toepassen omdat zij in de eerste maanden van haar zwangerschap het ver dovende middel softenon (thalidomide) had gebruikt, waarvan later bekend is ge worden, dat het misvormingen bij zuige lingen teweeg zou brengen. Zij wil de mo gelijkheid een misvormd kind levend ter wereld te brengen hierdoor uitschakelen. Volgens deskundigen is de kans, dat de vrucht door het verdovende middel be schadigd is, vijftig percent. De dertig-ja rige mevrouw Finkbine heeft vier gezon de kinderen. De wetten van de staat Arizona verbie den abortus, tenzij het leven van de moe der in gevaar is. De advocaten van me- MOSKOU (AP) Dr. Arthur Michael Ramsey, aartsbisschop van Canterbury, primaat van Groot-Brittannië, is in de Sov jet-Unie aangekomen voor een vriend schapsmissie. Dr. Ramsey verklaarde aan de pers bij aankomst: „Het doel van mijn reis is om hechtere vriendschap te ves tigen tussen de Kerk van Engeland en de Russische Orthodoxe Kerk". Dr. Ramsey droeg zijn purperen ambts kleed en een kleine purperen hoed. Hij werd begroet door patriarch Alexei, pa triarch van Moskou en de Sovjet-Unie, die in het zwart gekleed was. Met bevende stem zei de 85-jarige kerkdignitaris: „Ik heet u hartelijk welkom in ons land." De 58-jarige aartsbisschop antwoordde: „Het is een grote vreugde voor mij hier te ko men." Daarna omhelsden de mannen el kaar en kusten elkaar volgens de oude kerkelijke traditie drie keer. De Britse ambassadeur Sir Frank Roberts was bij de begroeting aanwezig. Het is de eerste keer dat een aarts bisschop van Canterbury Rusland bezoekt, zowel onder het communisme als onder de tsaar. Wel is dr. Ramsey in 1956 in Rus land geweest toen hij aartsbisschop van York was. Het streven van dr. Ramsey is grotere eenheid tot stand te brengen van alle christelijke volken en kerken. Volgens een zegsman zal hij in Rus land met de Russisch Orthodoxe leiders meer onderhandelen in zijn functie van voorzitter van de Lambeth-conferentie (voor christelijke eenheid) dan als het hoofd van de Kerk van Engeland. Op een vraag van journalisten bij zijn vertrek uit Londen of het mogelijk zou zijn, zowel communist als christen te zijn antwoordde hij: „Neen. Het communisme is een atheïstische levensbeschouwing." Door de driedaagse besprekingen zullen contacten, die het vorige jaar zijn gelegd op de conferentie van de Wereldraad van Kerken te New Delhi in India worden her nieuwd. De bedoeling van het bezoek van de aartsbisschop is het bereiken van een overeenkomst met de Russische Orthodoxe Kerk inzake de communie, waardoor het mogelijk zou worden dat leden van de An glicaanse en van de Russische Orthodoxe Kerk in elkanders godshuizen ter commu nie kunnen gaan. Zulk een overeenkomst bestaat reeds tussen de Amerikaanse Episcopaalse Kerk en de Anglicaanse Kerk. vrouw Finkbine hadden het verzoek aan de rechtbank gemotiveerd met de verklaring dat de baring van een misvormd kind het leven van de moeder in gevaar brengt. Het verzoek van „Miss Sherri", onder welke naam mevrouw Finkbine in het kin derprogramma van de zender in Phoenix grote bekendheid heeft gekregen, behelsde een garantie dat geen vervolging zal wor den ingesteld indien de heer en mevrouw Finkbine en de medici en ziekenhuisdirec tie uitvoering geven aan hun plan om een abortus te verwekken. De rechter over woog dat hij „als mens" de neiging had om het verzoek in behandeling te nemen doch dat de wettelijke voorschriften hem dat „als rechter" onmogelijk maken. De heer en mevrouw Finkbine hebben bekend gemaakt, dat zij elders zullen trachten de operatie te doen geschieden. „Daar wij en onze doktoren geen oplos sing willen die beschouwd zou kunnen wor den als buiten de wet vallend, hebben wij besloten hulp te zoeken in een juridisch gunstiger klimaat" aldus hun verkla ring. Het mismaakte kind van een 43-jarige moeder, die van haar arts thalidomide had gekregen, is kort na de geboorte ge storven, zo heeft de gezondheidsdienst van de stad New York bekend gemaakt. De dienst heeft een onderzoek gelast. Het Amerikaanse medisch genootschap (AMA) heeft bekend gemaakt, dat het groeiend aantal misvormingen bij zuigelin gen in Groot-Brittannië, West-Duitsland en Australië „in verband zou kunnen worden gebracht met het gebruik van thalidomide gedurende de eerste weken van de zwan gerschap". Het genootschap verklaart voorts, dat zijn raad inzake verdovende middelen de invloed van het middel op ongeborenen zal onderzoeken. In Canada zouden thans veertig geval len bekend zijn van moeders die mis vormde kinderen ter wereld hebben ge bracht en die thalidomide hebben gebruikt. In het Canadese parlement hebben enkele leden de federale regering verzocht iets te doen voor de misvormde kinderen. LONDEN (AP) In een stormachtige zitting in het Lagerhuis heeft de Labour- oppositie de minister van Volksgezondheid Enoch Powell verweten dat hij nalatig is geweest met het verbieden van de verkoop van thalidomide. De Labour-afgevaardig- de Tom Driberg verzocht de minister met grote klem de moeders van deze baby's een schadevergoeding uit te keren rechtstreeks uit de overheidsmiddelen dan wel via de leveranciers van het middel doch de minister zei daar niets voor te voelen. Op de Autobahn bij Bingen in Duitsland is een vrachtauto uit Venlo, geladen met 180.000 eieren, van de weg gereden en vijf meter omlaag gevallen, toen de chauffeur even was uitgestapt. Van de eieren brak negentig percent. De auto werd zwaar be schadigd. C onfectie-godheid Wij hadden gedacht de lijfelijke god Wo- dan op de stoep te vinden, met vlam- mende blikken, een stem als de donder, een imposante tors waaruit de lucht ont snapt als stoom uit een machtige blaas balg en wat vinden we? Wat zit daar in een pront confectiepak in onze visitestoel? Een klein, schriel manneke, stekelige oog jes, dun mondje, gladgeoliede haartjes en onderaan de korte beentjes twee brave schoentjes met spiegelende ronde neusjes. Wel wel en dit is dus De Profeet, de god van de schoololympus, dit is dus de LE RAAR DUITS, wel wel. Hij laat zich het froufrou'tje goed sma ken, knabbelt er behaaglijk van, spoelt tevreden wat slokjes koffie naar bene den (pink in de lucht), trekt bedachtzaam aan het sigaretje en maakt een heel aard se indruk. Hij zegt allervriendelijkste din gen, ook en vooral over de kinderen, de onze. Hij zegt dat het aardige kinderen zijn, zo levendig, zo vrijmoedig, zo be leefd toch ook en wel ijverig, ja Dat wij, zowel van deze woorden als van de verschijning die ze voortbrengt, staan te kijken, is wat te zacht uitge drukt. Dat het ons verwart en verbijstert is meer terzake. Die Wodan-figuur name lijk hadden wij zorgvuldig opgebouwd uit brokken en stukken ons aangereikt in de schoolverhalen van de kinderen. Alle leer krachten komen daarin, goedmoedig be- critiseerd, diepmenselijk uit de verf. De een heeft dit, de ander dat; allen een bijnaampje en allen verschenen ons als vlees en bloed wezens met al hun gebre ken, deugden en ondeugden. Alleen de le raar Duits had geen bijnaam. Alleen over hem werd gesproken zonder een zweem van een glimlach of grijns. Alleen zijn naam werd met bevend ontzag genoemd. Alleen hij boezemde een respekt in waar in geen plaats was voor kritiek. Hij was degene voor wie een rumoerige klas van 40 vibrerende pubertjes stilviel als de Staten-Generaal bij de entree van Hare Majesteit. Alleen hij gaf geen straffen, één vurige blik, één bevelend woord was ruimschoots voldoende om tranen en een peilloos schuldbesef aan de oppervlakte te brengen. Zo rees dus voor ons omhoog uit de woorden van de kinderen: de almachtige, de grote, gestrenge, hoogverhevene, de LERAAR DUITS. En toen hij ons een be zoek zou brengen, bereidden wij ons voor op de komst van een soort volksmenner. Maar wat we zien is een keurig, klein, be leefd heertje dat froufou'tjes eet en de pink in de lucht heft bij het kopje-uitdrin ken, een baasje vol plezierige babbels over het weer en de woningnood en de verkie zingen en al die aardige kindertjes, die van ons en die van anderen, kortom alle aardige kindertjes die alle klassen bevol ken Het is verbazend en wij denken: hadden die kinderen nou gelijk toen ze ons dat beeld van hun leraar Duits schetsten?! Hebben wij gelijk met te zien wat wij zien?! Waar ligt het beeld van de werke lijke leraar Duits?! En hijzélf is de enige die daarop het antwoord weet. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE Voet aangenaaid. De chirurgen van het algemene ziekenhuis te Boston (Massa chusetts) zijn voorzichtig optimistisch over het aanhechten van de linker voet van een motorrijder de tweede ope ratie van deze aard. die binnen iets meer dan twee maanden in dit zieken huis is verricht. De bloedsomloop is her steld en de voet is warm, aldus de chi rurgen. Tot nu toe geslaagd, luidde het voorzichtige rapport van het ziekenhuis. Voedselvergiftiging. Ongeveer veertig men sen die in Vico del Gargano bij Foggia in Zuid-Italië aan een bruiloftsmaal had den deelgenomen, zijn met ernstige ver giftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Vermoed wordt dat het op het menu voorkomende gebak bedorven was. Stakingsoproep. Het algemeen vakverbond in Argentinië, dat in meerderheid pero- nistisch is, heeft voor 1 en 2 augustus een algemene staking uitgeroepen. Men had deze staking eind juni al willen hou den, maar het vakverbond besloot de re gering nog enige tijd te geven om de economische en sociale problemen op te lossen aan de hand van de voorstellen die het vakverbond heeft gedaan. Levenslang. Twee Britse zeelui zijn in Win chester tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld omdat ze een collega in een dronken bui overboord hebben gegooid in water dat wemelde van de haaien. Het lichaam van hun slachtoffer is nooit teruggevonden. De twee veroordeelden waren bevreesd dat de man hen zou verraden voor een diefstal Van geld uit de kas van de bootsman. Levenslang be tekent in Groot-Brittannië gewoonlijk op- sluitng voor twaalf jaar. Protest. De Sovjet-Unie heeft bij Nieuw- Zeeland geprotesteerd tegen de uitwij zing van twee Russische diplomaten op 12 juli, die beschuldigd zijn van spiona ge. De Russische nota noemt de beschul diging ongegrond. Warme maaltijd. De Britse automobiel club heeft in de streek rond Notting ham waar eeuwen geleden Robin Hood zijn heldendaden bedreef een nieuw verschijnsel waargenomen: mussen die dank zij het autoverkeer een warme maaltijd kunnen nuttigen. Als automobi listen hun reis onderbreken wippen de mussen op de bumper en eten zich vol aan de insecten die gebakken op de radiatorgrille zitten. Brand. Maandag zijn bij een brand in een kolenmijn in Lota, 496 km ten zui den van Santiago in Chili vier arbeiders om het leven gekomen en verscheidenen gewond. Volgens de eerste berichten be vond zich een groep van zestig werkers in de mijn toen de brand uitbrak, maar zijn de meesten ongedeerd ontsnapt. Hogepriester. Paus Joannes XXIII heeft maandag de Japanse Sjinto-hogepriester Sjizoeka Mazoebara in audiëntie ontvan gen. De gedachtenwisseling in het zo merverblijf van de Paus te Castel Gan- dolfo, duurde een half uur. De hogepreis- ter gaf de Paus het ambtsgewaad van een Sjinto-priester ten geschenke. Bakkes. Een 71-jarige fruitkoopman is door een griezelende vrouwelijke jury aangewezen als de lelijkste man van Italië. De tandeloze Giovanni Battista Musso won de titel op een lelijkheids wedstrijd die elk jaar in de omge ving van Turijn wordt gehouden door de afgrijselijkste grimassen te maken. Overleden. Prins René van Bourbon-Par- ma is maandag na een kortstondige ziekte in een ziekenhuis in Kopenhagen overleden. De prins, die 68 jaar is ge worden, was gehuwd met prinses Mar- garetha, de zuster van prins Axel van Denemarken. Doodvonnis. Twee getrouwde inwoners van een dorp in het ten zuidoosten van Bel grado gelegen district Smederevo zijn tot de doodstraf door de kogel te voltrekken, veroordeeld wegens het verdrinken van hun kinderen. Zij hadden hiermede wil len bereiken dat zij konden gaan sa menwonen in een onwettige verhouding. De dertigjarige vrouw vermoordde haar dochtertje van twee jaar en haar min naar bracht zijn driejarig zoontje om het leven. Bende. De leden van een bende in Polen die ruim twintigduizend liter pure alco hol hadden gestolen, hebben zware ge vangenisstraffen gekregen. De voornaam ste beschuldigde, de directeur van een distilleerderij, is tot veertien jaar gevan genisstraf, een boete van 300.000 zloty en verbeurdverklaring van al zijn bezit ver oordeeld. Twee andere beklaagden kre gen respectievelijk dertien en twaalf jaar gevangenisstraf en boeten van 200.000 en 80.000 zloty. De dertien andere beschul digden zijn tot gevangenisstraffen van twee en een half jaar tot tien jaar ver oordeeld.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3