Amerika's economie toont gebrek aan levenskracht Een goed idee:bouillon! TéhcVi Forse daling tinprijs op de Londense Metaalbeurs Heath vond zeer beheerst Lagerhuis tegenover zich - DE BEURS - Geen vordering op Schlieker Gevolg van mededeling V.S.-regering Mijnproduktie liep achteruit Westelijke steun voor India American Enka gaat bouwen in Lowland Bergen wil gaan bouwen voor Euratoom Reesink weer 10 pet De metaal staakt in Italië SCHEEPVAARTBERICHTEN Fenolstank in Amsterdam-Noord verdwijnt DINSDAG 31 JULI 1962 D iverse versterkende middelen aanbevolen Mobilisatie Vacuum VOü///on( lfiH0U0?2B Ned. Credietbank Slachtoffers Nederland belooft 11 miljoen dollar A nti's Plan omvat o.a. een wijk met 350 huizen Weer een doodvonnis in de Sovjet-Unie Kort economisch nieuws K et jen staakt produktie India geeft voorkeur aan Russische straaljagers (Van onze correspondent) WASHINGTON Het herstel van de Amerikaanse economie gaat nog steeds door, maar dit herstel lijkt op dat van een patiënt, die er wel weer bovenop krabbelt, doch die niet zoveel vitaliteit vertoont als men bij een robuuste gezondheid mag ver wachten. De maanden mei en juni van dit jaar gaven nog altijd een herstel te zien, maar niet meer zo sterk als in het begin van 1962 en in juni ging zelfs het aantal van de niet in de landbouw tewerkgestel- den enigszins achteruit. Men kan nog niet beoordelen of de daling van de koersen, in de afgelopen weken, de plannen tot in vestering ongunstig heeft beïnvloed, maar enig ongewenst effect moet men toch wel vrezen. Velen in Amerika vragen zich nu natuur lijk af: wat kunnen wij tegen deze zwak- remedie wordt daarom niet zonder meer in Amerika geslikt. Maar president Ken nedy bleek toch op zijn laatste persconfe rentie volkomen op de hoogte van de uit spraken van de Zweedse econoom en so cioloog (hij is dezelfde die een boek over de negers in Amerika heeft geschreven: „An American Dilemma"). Kennedy, al aarzelt hij nog, overweegt de mogelijkheid van een belastingverla ging, teneinde de economie „aan te zwen gelen". Myrdal echter is van mening, dat belastingverlaging alléén niet voldoende is. Hij acht een mobilisatie nodig van re gering, bedrijfsleven en vakverbonden als of het oorlog was. Hij meent, dat de rege ring publieke werken moet ondernemen, dat particulieren meer moeten investeren kè gezondheid van de economie doen? en en dat de arbeiders akkoord moeten gaan een vraag die toch ook van belang is I met een stabiel blijven van de lonen. Myr- luidt: waar liggen de oorzaken van dit ge brek aan vitaliteit? Men kan op zijn minst vier factoren noemen, wanneer men naar de oorzaken zoekt van het onbevredigende economische herstel: a. een markt, die in hoge mate verzadigd is, b. de automatie, die de werkloosheid soms doet toenemen, c. een aan overvloed te wijten gemak zucht en d. een economisch conservatisme. De eerste drie factoren behoeven weinig commentaar. In Europa was de laatste ja ren een hoogconjunctuur mogelijk, onder andere omdat daar nog een geweldig af zetgebied bestond voor auto's, wasmachi nes en koelkasten. Maar Amerika is op dit dal acht het een bewijs van conservatisme, dat de Amerikaanse regering vasthoudt aan evenwicht in de begroting en bang is voor verlies van goud. Advertentier 't Is zo lekker, een kop hete bouillon en zó maar klaar. Ideaal in de vakantie, gezond, verkwikkend. Drink pure vleeskracht, licht en verfijnd gekruid. Neem Knorr bouillontabletten, de béste! Dubbeltablet Vleesbouillon 35 ct Dubbeltablet Kippenbouillon 40 ct Naar aanleiding van berichten als zou de Nederlandsche Credietbank N.V. een belangrijke vordering hebben op Willy H. Schlieker K. G. te Hamburg deelt de directie mee, dat de bank geen vordering op Schlieker heeft. Wel heeft zij een kre diet uitstaan bij één der dochteronderne mingen van Schlieker, dat evenwel vol doende is gedekt. LONDEN (Reuter) Tijdens de eerste „ring"-handel zijn gisteren de tinprijzen gebied veel meer „verzadigd". De auto en I op (je Londense metaalbeurs sterk gedaald, de keukeninrichting moeten natuurlijk nu pit was het gevolg van de meedeling van de Amerikaanse regering over de afzet van tin uit de Amerikaanse regeringsvoor- raden. De V.S. hebben de internationale tinraad in kennis gesteld van hun voor nemen matige hoeveelheden overschotten gedurende een proefperiode van zes maan den op de internationale markten af te zetten. De omvang van de afzet zou ge regeld worden in overeenstemming met de marktomstandigheden. Na een aarzelende opening, waarbij voor en dan vernieuwd worden, maar de Ame rikaanse industrie produceert niet meer voor een vacuum. Nu kan men wel recla me maken voor „twee auto's in ieders ga rage", maar zelfs voor Amerika is die leus niet gemakkelijk te verwezenlijken. Zou de economie zich voldoende uitbrei den, dan zou de snel toenemende automa tie geen werkloosheid behoeven te veroor- zaken. Nu dat eerste echter niet het geval loco-tin 849 >/i pond sterling per ton be is, eist de automatie zeker slachtoffers, al taald werd, kwam handel op matige schaal is de regering ook op haar „qui vive" om en tegen lagere prijzen tot stand. Loco de nadelige gevolgen van extreme mecha- tin werd vervolgens verhandeld tegen 825 nisatie op te vangen. pond sterling en 3-maands tin tegen 845 Men kan de Amerikanen niet vadsig pond sterling en dalende tot 730 pond ster- noemen, maar bezige bijen zijn zij ook ijng per ton. Dit betekende prijsdalingen niet. Men heeft geleerd om van de vreug- tegenover het slot van vrijdag van onge den van het leven te genieten en het komt veer 31 pond sterling per ton voor loco- betrekkelijk zelden voor, dat een arbeider of een zakenman eenvoudig niet van op houden weet wat zijn werk betreft. tin, en van 35 pond sterling per ton voor 3-maands tin. Het was duidelijk, dat de bufferpool de markt niet steunde zoals sommige krin- f? PIW pfiip gen verwacht hadden, dat misschien het l\Vt VU geval zou zijn. In de eerste ring werden De vierde fSëtor - het economisch éon-'ongeveer 110 ton omgezet tegen gemid- servafisme is gecompliceerder. De be kende Zweedse econoom dr. Gunnar Myr dal heeft daar kort geleden zijn visie over] gegeven. Nu is Myrdal socialist en zijn Advertentie deld omstreeks 60 ton bij normale handel. Zaterdag was de tinprijs op Malakka 3 1/4 Maleise dollar per pikol gedaald tot 431 Maleise dollar per pikol, wat de laag ste prijs voor tin sedert begin mei 1961 was. Het ministerie van Economische Zaken I meldt over de kolensituatie in Nederland (excl. bruinkoolbriketten en gascokes) dat in juni 942.283 ton is geproduceerd te gen 1.028.236 ton in mei j.L De gemid delde produktie per werkdag bedroeg in juni 42.830 ton tegen 44.705 ton in mei. De invoer (excl. bunkermateriaal) be droeg in de overzichtsmaand 733.078 ton tegen 746.603 ton in mei. De voorraden bij de producenten (cokes ook van andere dan de mijnen) bedroegen 515.000 ton te- gen 567.000 ton in mei van dit jaar. De cijfers over juni zijn voorlopig, die over I mei definitief. WASHINGTON (AP) Tien landen de „India-club" en de Wereldbank heb ben 1.070 miljoen dollar (3.850 miljoen gul den) beloofd aan India voor economische ontwikkelingsplannen in het tweede jaar van het derde vijfjarenplan. Dit is 80 mil joen minder dan waarop India had gehoopt. Op de zesde vergadering van een con- I Ammon 81 te Puerto Cabello verwacht sortium van landen werden de volgende bedragen toegezegd in dollars: Oostenrijk 5 miljoen, België 10 miljoen Canada 33 miljoen, Frankrijk 45 miljoen, West-Duitsland 139 miljoen, Italië 53 mil joen, Japan 55 miljoen. Nederland 11 mil- I Arnedijk 30 te Brownsville, joen Engeland 84 miljoen, Verenigde Sta- I Artemis 30 57 m. n o Ushant n. Le Havre ten 435 miljoen. De Wereldbank en het Asterope 30 v. Vitoria n. Palmas. t J, Baarn 30 ten anker San Lorenzo fonds voor internationale ontwikkeling zeg- Ba]i jq te Akaba. den 200 miljoen toe om het bedrag af te Barendr 30 410 m ronden. De Verenigde Staten had hulp tot 500 miljoen dollar toegezegd, mits andere lan den in het consortium een zelfde bedrag bijeenbrachten. De landen bleven daar ech ter 65 miljoen dollar onder. Later wisten de tinprijzen zich ten dele te herstellen van de buitengewoon grote prijsverliezen, die waren ontstaan. Bij de handel tijdens de tweede „ring" vielen de goede aankopen van loco-tin te gen 845 pond sterling per ton op. Deze kwamen van een bepaalde zijde, en de handelaren meenden, dat deze aankopen wel eens namens de „bufferpool" gedaan konden zijn. De American Enka Corporation, de Amerikaanse dochteronderneming van AKU maakt bekend dat de nieuwe fabriek voor nylon- en polyestergaren zal worden gebouwd in Lowland (Tennessee) waar de American Enka reeds twee rayonfa- brieken in bedrijf heeft. De nieuwe fabriek die, naar verwacht wordt werk zal geven aan meer dan 600 personen, zal, wanneer de produktie vol ledig op gang is, de capaciteit voor syn thetische garens van de American Enka met ongeveer 40 pet doen toenemen. De fabriek zal mogelijkheden bieden voor de produktie van polyesterbandengaren en een aanzienlijke capaciteit hebben zowel voor nylongarens van fijne als van grove deniers. Verwacht wordt dat binnen 15 maan den na aanvang van de bouw, de produk tie zal kunnen beginnen en dat een vol ledige produktie op commerciële schaal 3 of 4 maanden daarna zal worden bereikt. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,07 10,17, Amerikaanse dollar 3,57Vi—3,61Vt, Cana dese dollar 3,393,34, Franse frank (100 73,15— 73,65, Belgische frank (100) 7,201/:-7,251/1| Duitse mark (100 89,70 90,20, Zweedse kroon (100 69,50 70,50, Zwitserse frank (100) 83,283,70, Itali aanse lire (10.000) 57,25—59,25, Deense kroon (100) 51,8552,85, Noorse kroon (100 50,2051,20, Oos tenrijkse schilling (100) 13,95—14.05, Portugese escudo (100) 12,60—12,75, Spaanse peseta (100, grote coupures) 6,00—6,15. AMSTERDAM: Hoogovens vast Het weekend bracht geen verandering in de goede stemming die de beurs vrijdag voor Hoogovens liet zien. De kwartaal cijfers vielen erg mee en lokten kopers in de markt waardoor een zeer vaste stem ming voor Hoogovens ontstond. In het voorbeursverkeer werd reeds op iets hogere koersen gehandeld, maar 's mid dags ontstond een krachtig opwaartse be weging waardoor de koers weldra op 580 kwam. In de loop van de middag duurde de vraag naar Hoogovens voort waardoor per saldo een notering van 588 werd be reikt. Hiermede was het staalaandeel 25 punten hoger dan vrijdag. Opnieuw kwam wederom de vaste stemming voor Kon. Olie naar voren. Het hoofdfonds noteerde boven 136,en handhaafde zich daarop uitstekend. Zelfs in Philips ging het op merkelijk kalm toe maar bleef de vorige notering goed gehandhaafd, waardoor de 161,werd benaderd. AKU was even eens goed prijshoudend op 365. Unilever daarentegen volgde de stemming van Wall Street en was iets aangeboden. Dit fonds opende op 140,50 maar herstelde tot 141. Daarmee werd een verlies van ruim één gulden geleden. Boeke en Huidekoper van 224 op 225; Fi- gée van 241 op 242 en Spaarnestad van 740 op 735. (Van onze correspondent) LONDEN Edward Heath, de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, die de onderhandelingen leidt over Engelands plan tot toetreding tot de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.), heeft maandag in het Lagerhuis verklaard dat in Brussel enige vorderingen zijn gemaakt, jiar dat nog geen overeenstemming is bereikt. Morgen keert Heath naar Brussel terug om te trachten een oplossing te Vin den. Heath maakte de stellige indruk op timistisch te blijven. De regering heeft beslist de hoop op succes niet opgegeven. Heath werd aangemoedigd door sprekers van alle partijen. Op de conservatieve banken klonk ge juich, toen een fractie-lid Heath de ver zekering gaf, dat een grote meerderheid van de conservatieven hem steunt in zijn poging om goede voorwaarden te krijgen voor Nieuw-Zeeland, Australië en Canada. De stemming in het Lagerhuis was zeer beheerst. De verwachting is dat de rege ring alles wil doen om deze week een open breuk in Brussel te voorkomen in de hoop dat de onderhandelingen zullen profiteren van enkele weken vakantie, zodat de din gen er in de tweede helft van augustus misschien beter zullen voorstaan. In dat geval zal het naar men hoopt mogelijk zijn op de in september in Lon den te houden conferentie van gemene best-premiers, zoals beloofd, in grote lij nen een beeld te geven van hetgeen in beginsel in Brussel zal zijn overeengeko men. Vandaag zou het kabinet beslissen of het Heath meer armslag zal geven dan tot nu toe. De moeilijkheden zijn vooral ver oorzaakt door het probleem van de Franse graanoverschotten. In Brussel wordt thans een voorstel onder ogen gezien om hier aan tendele tegemoet te komen door aan zienlijke uitvoer van Frans graan naar Engeland en verder door subsidies, waar door een grote hoeveelheid op de wereld markt zou worden gedumpt. De anti-E.E.G. groepen in het Lager huis beginnen zich thans krachtiger te roeren. In een motie van 37 conserva tiêven wordt nóg eens de noodzaak on derstreept van positieve garanties voor de handel met het gemenebest en wordt de regering verzocht vastberadenheid te to nen. Deze motie is echter opmerkelijk ge matigd. Bovendien zal zij in het debat van morgen niet in stemming worden ge bracht, omdat het niet de bedoeling is dat er gestemd wordt. Een comité van Labour-afgevaardigden, dat beweert door minstens honderd socialistische lagerhuis leden gesteund te worden keert zich scherp tegen wat het noemt de „capitulatie-over eenkomst", die de Britse regering zou voor bereiden. Tot Labours felste tegenstanders van het Britse plan, behoort de voormalige pre mier Lord Attlee, die in een anti-E.E.G boodschap verklaart dat het niet verant woord is om al te haastig afstand te doen van de grote bevoegdheden van het Britse parlement en van de Britse kiezers en de ze over te dragen aan Europese instellin gen die beheerst worden door landen zon der politieke stabiliteit. Ook is Attlee te gen voorkeurtarieven ten gunste van het buitenland en gericht tegen het gemene' best. VERHANDELDE FONDSEN 30 juli 27 juli Totaal 451 424 Hoger 212(47,0°/») 189 (44,5%) Lager 127 (28,2%) 141 (33,2%) Gelijk 112(24,8%) 94(22,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U 364—366 gl Kon. Ólief 135,80—136,60 Philips 160,20 gb-161,10 Unilever 140,20 gb-141 Hoogovens 582 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U 367—368 368% Kon. Ólie136,80—137,50 137,30 Philips 161,50—162,90 162,20 Unilever 142-142,70 f 142,50 Hoogovens 585—590 586 De gemeente Bergen in Noordholland heeft plannen ter visie gelegd voor een nieuwe woonwijk met 350 woningen, in hoofdzaak bestemd voor employé's van het Euratoomcentrum in Petten. Het uit breidingsplan voorziet in de bouw van een kerk, een bejaardencentrum, een zieken huis voor chronische patiënten uitgaande van de Nederlands Hervormde Kerk, vijf winkels en een garagebedrijf. Er komt ver der ruimte voor een Euratoomschool met sportvelden. Begin 1963 zal de bouw van het scholencomplex beginnen. Het uitbreidingsplan omvat 58 hectaren en is ontworpen door de stedebouwkundi- ge architect D. Zuiderhoek uit Baarn. Een verkeersweg van 32 meter breed door de nieuwe woonwijk zal tevens een nieuwe verbinding vormen tussen Bergen en Schoorl. De woonwijk krijgt een open bebouwing met veel groenstroken en hees ters. De huizen komen te liggen aan zo genoemde luswegen, steeds in groepen van twintig. Men wil elke huizengroep een ander karakter geven, zodat een gevari eerde bebouwing ontstaat. De Handelsmaatschappij H. J. Reesink Co te Zutphen zal aandeelhouders in de in oktober aanstaande te houden jaarver gadering voorstellen het dividend weer te bepalen op 10 percent. Het ligt in de be doeling ditmaal hiervan 2 percent ten laste van de dividendreserve te brengen. De omzet heeft zich in het 30 april ge- eindigde boekjaar 1961-62 ongeveer ge handhaafd. Als gevolg van de kostenstijgin gen daalde de exploitatiewinst tot 2.95 (vo rig jaar 3.14) miljoen gulden. Doordat van een dochteronderneming een eenmalige uitkering werd ontvangen, komt de winst na aftrek van vennootschapsbelasting toch iets hoger uit op 1.30 (1.29) miljoen gulden MOSKOU (Reuter) De opzichter van een slachthuis in de Sovjet-republiek Oez bekistan is tot dood door de kogel ver oordeeld, omdat hij de staat voor 130.000 roebel (ongeveer een half miljoen gulden) had benadeeld door het vervalsen van re keningen. Een voormalige districtssecre taris van de communistische partij en een gewezen openbare aanklager werden als medeplichtigen tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. Aagtekerk 30 te Mombasa. Abbekerk 30 v. Genua n. Marseille, Abida 30 te Saltend verwacht. Achilles 30 te Aruba. Acmaea 30 ten anker Liverpool. Acteon 30 te Geelong verwacht. Adonis 30 v. Curagao n La Guaira. Agamemnon 30 te Georgetown v. Port of Spain. Akkrumdijk 30 v. Le Havre n. Antwerpen. Alhena 30 te Vitoria verwacht. Alioth 30 v. Hamburg n. Rotterdam. Alkaid 30 350 m. w.n.w Lissabon n. Montreal. Unati 30 150 m. w. Gibraltar n. Las Palmas. alphacca 30 70 m. n.n.o. Socotra n. Aden. Alpherat 2/8 te Antwerpen verw. v. Glasgow. Aludra 31 te Las Palmas verwacht. Ameland 30 135 m. w. Ushant n. Curagao. Amsteldijk 30 260 m. w.n.w Finist. n. Cristobal. Amstelkroon 30 230 m. o. Madagasc. n. Yokohama. Andijk 30 250 m. z.z.w. Bermuda n. P. Everglades. Area 31 te Stanlow. Archimedes 30 900 m.t z.w. Azor. n. Pt. of Spain. Ares 30 te Valparaiso v. Antofagasta. Argos 30 66 m. n.n.o. Oran n. Piraeus. z.w. Bermuda n. Portland M. Bawean 1/8 te Suez verwacht Blitar 31 te Mtwara verwacht. Borneo 30 v. Gothenburg n. Oslo. Bovenkerk pass. 30 Lissabon n. Marseille. Burl S Watson 30 250 m. o Beira n. Philadelph Caltex Amsterdam 30 v Suez n. Bahrein. Caltex Arnhem pass. 30 Iraklion n. Savona Caltex Delft 30 v. Killmgholme n. Thameshaven Caltex Delfzijl 29 v Fawley n. Suinderland. Caltex Eindhoven 30 65 m. w. Algiers n. Sidon. Caltex Leiden 30 v. Lour Marques n. Bahrein. Caltex Madrid pass. 30 Malta n. Rotterdam. Caltex Rotterdam 30 40 m. o. Aden n. Suez. Caltex The Hague 30 15 m. o.n.o. Lour. Marques naar Bahrein Caltex Utrecht 30 200 m. n.o. Bahrein n. Mtwara. Camerounkust 31 v. Amsterdam n. Bremen. ROME (AP) De Italiaanse autofabrie-1 Camitia 30 te Mersey Riven ken en andere zware industrieën waren Camphuys 30 50 m. z.z.w. Masira eil. n. Muscat A i U j „nn OQn Cairülo 31 te Cristobal verwacht, gisteren gesloten door een staking van een Casamance 30 165 m 0 z st vinc n Duinkerk. miljoen metaalarbeiders. De staking was castor 30 v. Napels n. Livomo. vook het hele land voor een dag uitgeroe- ceres 3 ov. Tocopilla n. Matarani. nor. Hnnr nnmmiinisfisrhp en niet-commu- I Cinulia 30 150 m. n.w. Flores n. Curagao. Cities Service Valley Forge 30 100 m. w. Kp. St. pen door communistische en niet-commu nistische vakverenigingen, De meeste fabrieken, waar gestaakt werd, zijn gevestigd te Turijn en Milaan In Turijn hebben de Fiatfabrieken. die meer dan 100.000 arbeiders in dienst heb ben, al hun werknemers gezegd thuis te blijven. Ofschoon de meesten bij een niet stakende onafhankelijke vakvereniging zijn aangesloten. Vincent n. Marseille. Congokust 1/8 te Matadi verwacht. Crania 2/8 ter hoogte Landsend verwacht. Cumulus (weerschip) 30 v. R'dat n. Atl. Oceaan Delft 29 v. Matarani n. Callao. Deneb 30 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Diemerdijk 1/8 te Los Angeles verwacht. Dongedijk 31 te Oakland verwacht. Drente 31 te Callao. Eemland 30 v. Bremen n. Hamburg. Eos 30 te Tripoli v. Amsterdam De Staking is uitgeroepen nadat vrijdag Esso Nederland 30 300 m. z. Bombay n. Rastanura onderhandelingen tussen de bonden en de Esso Rotterdam pass 30 Str. Gibraltar n. R'dam t+ i f+;Q trora inHnctrio urn Fina Nederl. 30 350 m. o.n.o. Socotra n. Mauritius Italiaanse conferentie van de industrie wa- Forest Lake pass K Matapan n p Marghera ren mislukt. Het ministerie san arbeid Fravizo 30 143 m. n.n.o. Finisterre n. Marseille verleent bemiddeling. I Friesland KRL 30 te Kaapstad. Gaasterland 30 370 m. z.w. Kanar. eil. n. A'dam Ganymedes 31 v. Acajutla n. San Juan (Guatam.). Garoet 30 te Bangkok. Geestland 30 te Sint Vincent. Geeststar 30 te Preston. Graveland 30 te Rio Grande do Sul v. Santos. Guineekust pass. 30 Kp. Finisterre n. Dakar. Gulf Swede pass. 30 Gibraltar n. Isle of Grain. Hector 30 40 m. z.w. Ouessant n. Piraeus. Helicon 29 v. Sint Vincent n. Port of Spain. Hera pass. 30 Scillys n. Gdynia. Isis 30 400 m. w. Ouessant n. Guadeloupe. Ittersum 30 30 m w. Landsend n. Bermuda. Izalco 30 v. Valparaiso n. Guayaquil. Ivoorkust 31 te Port Harcourt. Jason 30 te Lissabon verwacht. Joseph Frering 30 200 m. z. Tenerife n. Monrovia. Kabylia 30 v. Rotterdam n. Donges. Kamperdijk 30 te Rotterdam. Kara 30 in Kielerkanaal n. Rotterdam. Katsedijk 30 600 m. w. Landsend n. Le Havre. Keizerswaard 31 te Hammle. Kermia 30 v. Tranmere n. Falmouth. Khasiella 30 te Thameshaven. Koningswaard 30 v Rio de La Plata n. Curagao. Kopionella 30 ten anker Fernando Po. Koratia 30 te Thameshaven v. Rotterdam. Korenia 31 te San Lorenzo verwacht. Kosicia 30 v. Fernando Po n. Hamburg. Krebsia 1/8 te Cardon verwacht. Kreon 30 170 m. n.o. Villano n Lissabon. Kryptos 1/8 te Curagao verwacht. Ladon 31 te Rotterdam v. Amsterdam. Laga 30 70 m. z.w. Balearen n. Genua. Langkoeas 30 250 m. o. Saigon n. Bangkok. La wak 30 v. Los Angeles n. Cristobal. Leiderkerk 30 te Port Said. Liberiakust 31 te Duinkerken verw. v. Le Havre. Liberty Bell pass. 30 Bizerta n. Tranmere. Maasdam 30 450 m. o.n.o. Kp. Race n. New York. Maaskerk 30 te Amsterdam. Maureen 30 te Jacksonville v. Liverpool. Medon 31 v. Maracaibo n. Curagao. Meliskerk 30 v. Akaba n. Port Sudan. Mitra 3 Ov. Rotterdam n. Curagao. Moh. Reza Shah 30 55 m. o. Malta n. Port Said. Moordrecht 30 120 m o z.o. Messina n. Waifeiran Musilloyd 30 v. Beyrouth n. Port Said. Mijdrecht 30 te New York. Naess Commander 30 150 m. z.o. Suez n. Fawley Naess Lion 30 te Mersin. Neder-Eems 31 te Bremen v. Amsterdam. Neder-Elbe 31 te Calcutta verwacht. Neder-Waal 31 te Amsterdam. Nestor 30 te Port of Spain. Nieuwe Tonge 30 v. Halifax n. Savannah. Oldekerk 29 v. Shanghai n. Cebu. Ommenkerk 31 te Kaapstad verwacht. Onoba 30 80 m. 11. Rastanura n. La vera. Ootmarsum 5/8 te Kaapstad verwacht. Oranje 31 te Ceuta. Oranjefontein 30 450 m. z.w. Abidjan n. Kaapstad. Oranje Nassau 31 te Trinidad. Osiris 29 v. Belize n. Montreal. Ouwerkerk 31 te Genua. Overijsel 31 v Marseille n. Cadiz. Pacaya 30 v. Corpus Christi n. Houston. Parkhaven 30 100 m. n. Kp. Verd. eil. n. R'dam. Parthenon 30 480 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Pendrecht 30 1000 m. o.z.o. Bermuda n. P. La Cruz Peperkust 30 v. Rotterdam n. Bremen. Pericles 31 te Antwerpen. Philine 30 120 m o.n.o. Ras Fartak n. Suez. Philippia pass 30 Alboran n. Mena Al Ahmadi. Prins Alexander 30 v. Montreal n. Le Havre. Prins Frederik Hendrik 30 630 m. n.w. Valencia naar Le Havre. Prins der Nederlanden 30 te Madeira. Prins Willem George Frederik 30 v. Montreal n. Londen. Prins Will. v. Oranje 30 te Muskedon v. Detroit. Prins Willem III 30 te Glasgow. Prins Willem V 30 te Detroit v. Chicago. Prinses Margriet 30 v. Cleveland n. Detroit. Purmerend 30 250 m. n.o. Paramaribo n. B. Aires Raki 26 te Portland. Randfontein 30 te Kaapstad. Rempang 30 rede Bedibander. Reza Shah the Great 30 v. Cobh n. Port Said. Rondo30 110 m. n.w. Lissabon n. Las Palmas Rotte 30 5 m. n.w. Fabalattai n. Port Said. Rotterdam 30 v. Rotterdam n. Stockholm. Rijndam 30 te Rotterdam. Salouim 30 175 m. o. Madeira n. Port Etienne. Schiedijk 30 250 m. z.o. Halifax n. New York. Senegal 30 v. Rotterdam n. Dakar. Senegalkust pass. 30 Kp. Finisterre n. Dakar. Sepia 30 v. Rotterdam/Europoort n. Banias. Serooskerk 30 40 m z.w. Lissabon n. Antwerpen Sinon 31 te Philadelphia Skadi 30 65 m. z.o. Palma n La Spezia. Slamat 31 te Napier verwacht. Socrates 30 v. Balboa n. Guayaquil. Soestdijk 30 v. Moreheadcitty n. Norfolk. Solon 31 te Curagao. Somimielsdijk 30 80 m. w. Scillys n. New York. Stad Alkmaar 30 85 m. o n.o. Algiers n. Dakar. Stad Delft 30 270 m. n. Azoren n. Norfolk. Stad Den Haag 1/8 te Hamptonroads verwacht. Stad Haarlem 30 145 m. n.n.o. K Villano n. R'dam Stad Leiden 30 160 m. z.z.w. Ouess. n. IJmuiden Stad Maastricht 31 v. Vitoria n. Rotterdam. Stad Rotterdam pass. 30 Bone n. Melilla. Stad Vlaardingen 3 Ov IJmuiden n. Hampt.roads Stad Zwolle 30 dwars Lissabon n. Vitoria. Statue of Lib 30 180 m. z. Djeddah n. Ph delph Steenwijk 30 40 m. n. Detroit n Montreal. Straat Clarence 30 te Port Swettenham. Straat Johore 31 te Colombo verwacht v. Cochi. Straat Lombok 31 te Tanga Straat Magelhaen 30 te Santos. Straat Torres 30 300 m. w. Okinawa n. Yokohama Tamara 30 145 m. o.z.o. Port Sudan n. Suez. Tjibodas 31 te Mormbasa. Towa 30 rede Santos. Triton 31 te Amsterdam v. Antwerpen. Tweelingen 30 te Rotterdam. Ulysses 31 te Rotterdam v. Antwerpen. Utrecht 30 250 m. n.w. Cochin n. Karachi. Van Cloon 30 v. Biak n. Sorong. Van der Hagen 31 te Dar Es Salaam verwacht. Van Heemskerck 30 te Singapore. Van Linschoten 31 te Tema. Van Waerwijck 30 180 m. z.o. Saigon n. Singap Vasum 31 in Suezkanaal verwacht n. Mena. Viana 30 v. Bandar Mashur n. Bombay. Waibalong 31 te Ryeka verwacht. W. A. Jones 30 780 m. z.z.w. K. Verde n. Ph.delp, Waterman 31 v. Rotterdam n. zee. Willem Ruys 31 te Rotterdam. Woltersum 30 te New Orleans. Wonogiri pass. 30 Jacksonville n. Cristobal. Wonosobo 30 250 m. n.o. Pto. Rico n. Cristobal. Wonosari 30 v Rotterdam n. Hamburg. Zaankerk 31 v. Amsterdam n. Bremen. Zafra 1/8 in Suezkanaal verwacht n. Mena. Zaria 1/8 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Zonnekerk 30 te Aden verwacht v. Tanga. KLEINE VAART Alcetas 29 v. Triëst te Algiers. Ardeas 30 5 m. z w. Finisterre n. Gibraltar. Binnenhaven pass. 30 Kp. St. Vinc. n. Calais. Boezemsingel 30 v. Rouen n. Teignemouth. Borculo 30 v. Pasajes n. Bayonne. Carnissesingel 2/8 v Cardiff te Skuru verwacht Daje Böhmer 30 25 m. z. Catherinapt. n. R'dam. Driebergen 30 v. Amsterdam te Kenitra. Engelina Broere 30 dw Schouwen n. Antwerpen. Erasmus 30 200 m. z.z.w. Ouessant n. La Spezia. Fiducia 30 op Thames n. Zeebrugeg. Fiducia-2 30 15 m. n.w. Cromer n. Maassluis. Flevoland 30 v. Rochester n. Rotterdam. Geestdijk 30 15 m o. Goeree n. Maassluis. Gouweborg 30 v. Kristinestad te Londen evrw. Heerengracht pass 30 Eibe-1 v. Abö n. A'dam. Hoogland 30 v. Delfzijl n. Rotterdam. Hoogvliet 30 dw Arendal n. Oslo. Houtman 27 v. Cardiff te Fowey. Lindesingel 30 v. Par te La Pallice. Lijnbaansgracht 30 dwars Borkum n. Amsterdam Maarsbergen verm. 30 v. Vopnafj. n. Manchester Man to 29 v. Amsterdam te Odense. Marianne verm. 30 v. Antwerpen n. Gothenburg Merwehaven verm. 31 v. Casablanca n. Kenitra Nero 30 130 m. w. Gironde n. Bilbao Pasteursingel 30 v. Marseille n Civita Vecchia. Sandenburgh 30 15 m. z.w. Hk v. Holl. n. Antw Scheldeborg 31 v. Mantyluoto te Londen verw. Steen-bergen verm. 1/8 v. Bordeaux n. Le Havre. Strabo 31 te IJmuiden verwacht. Thaletas 29 te Venetië. Vermeersingel 30 v. La Pallice n. Bayonne. Westersingel 30 te Nijmegen. IJselhaven 30 dwars Finisterre n. Casablanca. Zevenbergen verm. 2/8 v. Alta n. Delfzijl. SLEEPVAART Atlantico 28 v. IJmuiden. Friesland 30 te Malta. Help 30 te IJmuiden. Junior 30 te Port Brega. Maas 2-6 v. Dover. Praia Grande 31 te Dover n. aanvaring Arabella- Mount Houet. Utrecht 30 200 m. z.o. Madeira. Zeeland 30 v. IJmuiden n. zee. De invoer van zuivelprodukten in de V.S. in het marktjaar, dat 30 juni eindigde, was onge veer een kwart beneden het totale contingent, dat de regering vastgesteld had om een te grote Invoer te voorkomen. Speciaal de invoer van Edammer, Goudse en Italiaanse kaas bleef aan zienlijk onder de vastgestelde quota. De Verenigde Staten hebben 180 miljoen dollar hulp toegezegd voor het Tunesische driejaren plan, dat investeringen van in totaal 785 miljoen dollar beoogt. Vorige slotkoers A'dam Rubber.... 101 H.V.A 113% A.K.U 365 Vi 133,- Hoogovens 587% Philips Gem. Bez. 166,75 140,75 Dordtsche Petr. 620% K. Ned. Petr. Mij. 136,25 Holl. Am. Lijn... 122% K.L.M 54,30 K.N.S.M 143% Ned. Stoomv. Mij. 132% Ommeren, Phs. v. 248 Scheepv. Un. Ned. 125% ïnterunie 177,- 201,50 Unitas 458,— Ver. Bezit v. 1894 126, Amsterd. Bank 366 Ned. Handel Mij. 336 Rotterd. Bank 332 Twentsche Bank. 307 Albert Heijn 530 Amstel Brouwerij 442 Berkel's Patent •226 Bols 829 Btihrmann Papier 688 Fokker 444 820 Gelder Kon. Pap. 305-/4 Gist Spir.f. Kon. 328 Van der Heem 315% Heinekens Bier 476 Hoogenbosch Sch. 256 Indola 446 Kon. Zout-Ketjen 735'/j Müller Nat. Bezit 334-/4 Ned. Kabelfabr. 501 Philips Pref 56,10 Sikkens Groep 735 Stokvis 217 Thomassen Dr. 674% Ver. Machinefabr. 211 Wessanen 366 Wilton Fijenoord 280 Zwanenberg-Org. 896 Billiton Mii. II 427 Aluminium Ltd. 21% American Motors 16% Anaconda 41-/3 Bethlehem Steel. 33 Cities Service 483/i General Motors 50 hi Kennecott Copper 70 Republic Steel 393/é Shell Oil 33-/4 U.S. Steel 45J6 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Hoger Voor de vierde achtereenvolgende maal sloot Wall Street gisteren hoger, hoewel de handel betrekkelijk klein van omvang bleef. In het laatste beursuur vooral namen de industriële fondsen de leiding toen de koerswinsten zich uitbreidden. De winsten beliepen voor het grootste deel fracties tot ongeveer drie dollar per aan deel, maar waren groter bij de zgn. groei- fondsen. Van de 1.233 verhandelde fondsen waren er 662 hoger, 307 lager en 264 on veranderd. Met de groeifondsen waren hoger tabaks-, auto-, staal-, chemische, olie- en ruimtevaartwaarden. Het Dow Jones-gemiddelde voor industriefondsen steeg 6,44 tot 591,44; dat van spoorwegen 0,26 tot 122,09 en dat van openbare nuts bedrijven 1,58 tot 117,19. De omzet beliep 3.200.000 stuks tegen vrijdag 2.890.000. (AP) De directie van de N.V. Koninklijke Zwavelzuurfabrieken Ketjen in Amster dam Noord heeft besloten de produktie van de fenolfabriek voorlopig te staken. Enige tijd geleden was de produktie van fenol in opdracht van de gemeente Am sterdam beperkt naar aanleiding van klachten van bewoners van Amsterdam- Noord en Nieuwendam over de sterke luchtverontreiniging. Een woordvoerder van Ketjen zei ons desgevraagd, dat door deze produktiebe- perking technische moeilijkheden ontston den bij het zoeken naar een oplossing om de luchtverontreiniging tegen te gaan en daarom heeft men thans besloten de pro duktie voorlopig geheel te staken. NEW DELHI (Reuter) Een Indische delegatie is in Moskou aangekomen om te onderhandelen over de aankoop van Rus sische straaljagers en over de eventuele vervaardiging daarvan in India. Van welingelichte zijde wordt in New Delhi vernomen, dat India zich voorlopig een twintig-tal jagers van het type MIG-21 wil verwerven, die sneller zijn dan het geluid. India heeft ook de Franse „Mirage" onderzocht, maar geeft de voorkeur aan Russische toestellen, die goedkoper zijn en gemakkelijker te krijgen tegen betaling in Indische valuta. De commissie heeft de opdracht rapport uit te brengen aan premier Nehroe's rege ring na een reis van een maand en offi ciële besprekingen met Russische autori teiten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9