Het woord is nu aan Soekarno V. S. rekenen op definitief akkoord medio augustus Donderdagavond arriveren de eerste evacué's op Schiphol hainnl HET WEER 1 Openbaar lichaam Rijnmond: district doet zijn intrede in onze staatsinrichting Giftig medicijn gevonden Huurverhoging ingaande 1 september Soebandrio spoedig naar V.S. terug? Repatriëring uit Nieuw-Guinea in hoge mate geïmproviseerd KLM ontslaat 18 vliegers Vliegtuigen wierpen voorraden uit voor para's Algemene staking van 48 uur in Argentinië „Oude dametjes" herkenden zich niet in signalement K. V 3* .-senatoren verdeeld Akkoord bereikt 'êefore iióu fluu! r 47e JAARGANG NUMMER 226 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I m mm m ^|J m M wÊM J« Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I T 1 |r G jjG T |i J W "1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. jf^ j^, ^Sasssi*^ JL JL JL V franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred en alle afi Telrf. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING AdvartenHetitev» op aa»vra,g verkrijgbaa.. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Iets warmer Aan het strand: ■-r—" Normale passagiers In de krant van heden: BUNDELING VAN 24 GEMEENTEN J mmm eI «La Bindende aanwijzingen 81 raadsleden Het woord is aan (Van onze correspondent) WASHINGTON. Een voorlopig akkoord tussen Nederland en Indonesië is bereikt. Men is het teens over alle essentiële punten. De Amerikanen, die zeer geïnteresseerd zijn bij een vreedzame regeling, leggen er thans de nadruk op, dat het sluiten van een overeenkomst niet mag mislukken. Men is er nog niet geheel zeker van hoe president Soekarno zal reageren. Des temeer reden voor de Amerikanen, die het conflict beslist in der minne geregeld willen zien, om aan te dringen op een snelle terugkeer van minister Soebandrio na zijn bezoek aan Indonesië, op een kort formeel overleg met Oe Thant en op ondertekening van het akkoord met bekwame spoed, zo mogelijk half augustus. gehandeld had in de geest van Indonesië's machtige president. Hoezeer de Amerikanen er thans naar streven de overeenkomst door te zetten, kan blijken uit twee semi-officiële verkla ringen. Zij noemen het zeer bemoedigend dat een minnelijke schikking nu ophanden schijnt te zijn, die met de nationale aspi raties vah Nederland en Indonesië zal over eenkomen en die ook de rechten van de Papoea's zal beschermen en hun een reële kans zal geven, over hun eigen lot te be slissen, daarin bijgestaan door de Ver enigde Naties. Amerikaanse diplomaten leggen er de nadruk op, dat Soebandrio slechts naar Djakarta terugkeert voor een kort overleg met zijn regering. Daarna zou hij terugkomen naar New York, ook weer voor korte besprekingen in de Ver enigde Naties, die zouden worden gevolgd door een formeel akkoord. Duidelijker kan men wel niet uitdrukken dat men niet langer wil talmen en pas volledig gerust zijn binnengeloodst in de internationale haven der Verenigde Naties. Soebandrio is gistermiddag reeds uit Washington vertrokken. Tot New York werd hij begeleid door een grote groep In donesiërs waaronder de ambassadeurs Zain, Malik en Soedjarwo. Afgewacht moet worden of president Soekarno het voorlopige akkoord zal accepteren dat Soe bandrio gesloten heeft. Maar de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat hij na een verblijf van een week in Djakarta naar Amerika hoopt terug te keren om in New York, in het bijzijn van Oe Thant, de officiële overeen komst met Nederland te tekenen. Voor zijn terugkeer naar New York is reeds de datum 13 augustus genoemd. Soebandrio hoopt dat half augustus de overeenkomst door de partijen zal zijn ondertekend. Ambassadeur Malik, met wie ik op het vliegveld sprak, was in een opgewekte stemming. Hij verheugde zich op de vijf vrije dagen die hij in New York wilde doorbrengen. Op mijn opmerking dat het akkoord dus misschien vóór 17 augustus of ficieel ondertekend zou zijn (Indonesië's onafhankelijkheidsdag) antwoordde Malik: „Ja, dat is precies waar we naar stre ven". Soebandrio vertelde mij, dat hij veel op eigen initiatief ondernomen had bij de be sprekingen. Een gedetailleerde volmacht had hij niet. Veel ruggespraak met Dja karta was er niet geweest. Hij had ge handeld naar beste weten, zei hij. Thans zal echter moeten blijken of hij inderdaad Vervolg op pag. 2 onder „Nieuw-Guinea" Advertentie (J v v BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze reportageredacteur De „Pegasus", de eerste speciaal gechar terde super-Constellation voor de evacua tie van de gezinnen der landsdienaren in Nieuw-Guinea, zal donderdagavond om vijf minuten voor negen met honderdtwin tig uitwijkelingen aan boord op Schiphol neerstrijken. Wie zich in het toestel zullen bevinden is nog niet bekend. De defini tieve lijst wordt vandaag pas in Bangkok, Aan achttien jonge vliegers'van de KLM is ontslag aangezegd. In overeenstemming met de voorwaarden die het vorig jaar tus sen de directie en de vereniging van KLM- vliegers zijn overeengekomen zullen zij van de KLM een geldbedrag ontvangen, dat toereikend zal zijn voor het bekostigen van een universitaire studie. Zoals bekend houdt de inkrimping van het vliegend personeel verband met de moeilijke positie waarin het bedrijf zich bevindt en de daaruit voortvloeiende be zuinigingsmaatregelen. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den en iets warmer. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Droog en overwegend zonnig met een matige zuidwestelijke wind en middagtemperaturen van ongeveer 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Doordat het hogedrukgebied actiever wordt zul len de perioden met goed strandweer toenemen. HOLLANDIA (ANP) - Indonesische vliegtuigen hebben gisteren voedsel voor de Indonesische parachutisten uitgewor pen bij Merauke, Fakfak, Kaimana en Sorong. Dit heeft het voorlichtingsbu reau van het gouvernement vandaag meegedeeld. Hiermee is een gerucht tegengesproken dat bij Merauke opnieuw, parachutisten zouden zijn neergelaten, waarbij zelfs werd gesproken van 200 man. Dit genicht is ver moedelijk ontstaan doordat passagiers van een „Kroonduif'-dakota op weg naar Me rauke overal witte parachutes zagen hangen. In een vraaggesprek met NTS-verslag- gever Jan Gerritsen heeft een vooraan staand vertegenwoordiger van de Sentahi- stam op Nieuw-Guinea gezegd, dat zijn stamgenoten een guerrilla-oorlog tegen de Indonesiërs zullen beginnen wanneer dezen het gezag over Nieuw-Guinea in handen zou worden gegeven. De Sentani wonen vlakbij Hollandia. De stam telt ongeveer 10.000 leden en behoort tot de meest ontwikkelde stammen op Nieuw-Guinea. Dit is het kerkje in Wiewerd (Fries land) dat het middelpunt was van een nieuwsgierige menigte welke de gehe le dag wachtte op de gebeurtenissen die door „aardstralen-expert" J. Bron waren aangekondigd. Zie voor het ver haal pag. 2. waar de transporten naar Amsterdam wor den georganiseerd, vastgesteld. Van de twee super-Constellations die voor deze vluchten door de regering zijn afgehuurd, vliegt er één steeds het traject Biak-Bangkok, de andere Bangkok-Am sterdam. Door het verschil in afstand maakt het eerste vliegtuig een groter aan tal slagen tussen Nieuw-Guinea en de Thailaftdse luchthaven en voert dus een groter aantal passagiers aari dan het eerste toestel kan verwerken. Daarom zal een deel van de elfhonderd vrouwen en kin- el en die men in drie weken uit Nieuw- Guinea hoopt af te voeren ook met de ge wone lijndienst, die vier keer per week de verbinding tussen Amsterdam en Bangkok onderhoudt, worden overgebracht. Daar dit vervoer uiteraard een zeer ge ïmproviseerd karakter draagt, zullen er weinig persoonlijke gegevens omtrent de repatrianten vooraf bekend kunnen worden Het ministerie van Maatschappelijk Werk gaat ervan uit dat de eerste tijd voor namelijk de gezinsleden van gouverne mentsambtenaren zullen arriveren, die in het algemeen in Nederland over voldoende familie, relaties en financiële middelen be schikken om hun eigen weg te kunnen vinden. De passagiers van de „Pegasus" worden dan ook wat de quarantaine en dergelijke betreft, als normale passagiers behandeld. Toch is het ministerie op even tuele noodgevallen voorbereid. Op Schip hol slaan morgenavond bussen klaar om mogelijke daklozen naar het contractpen sion „Rusticana" in Bennekom te brengen en een voorriad kledi t ontbreekt even min. Voorts verblijft een in repatriërings- problemen doorknede ambtenaar in Bang kok. Voorlopig zijn in Nederland in contract pensions tachtig bedden gehuurd, maar men heeft nog een reserve van vijfhonderd bedden acht de h id. Technisch-organi satorisch ziet het ministerie tegen de terugkeer van de zevenduizend Nederlan ders uit Nieuw Tui, ea niet op. Na het kwart miljoen mensen uit Indonesië, die onder heel wat slechter condities repa trieerden, kan men dit aantal best aan met het bestaands apparaat dat nog steeds actief is voor de druppelsgewijs uit In donesië terugkerende nakomers. BUENOS AIRES (Reuter) Vandaag is in Argentinië een algemene staking van 48 uur begonnen, uitgeroepen door het Pe- ronistische algemene vakverbond. Het ver bond eist verhoging van de Ionen, maxi mumprijzen voor eerste levensbehoeften, vermindering van de omzetbelasting, maatregelen tegen speculatie, en dergelij ke. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ÏJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving ..5, 6', 10 In de Vishal en op zee6 Weg en Wiel6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Spórt ,..K11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp ingediend tot instelling van een openbaar lichaam Rijnmond, dat de belangen van 24 gemeenten in het Waterweggebied, wil bundelen om te komen tot een gezamen lijke aanpak van de Rotterdamse haven expansie en de daarmee gepaard gaan de ruimtelijke ontwikkeling. Met dit „hovengeuieentelijk lichaam" doet voor het eerst het „district" zijn intrede in de Nederlandse staatsinrichting. Rijnmond zal te vergelijken zijn met een gemeente: er is een Riinmondraad; een dagelijks bestuur en een door de Kroon benoemde voorzitter. De raad krijgt een vierledige taak: pla nologisch, coördinerend, potentieel uitvoe rend en adviserend, aldus de ministers Mevrouw Koers uit Amsterdam (62) Mevr. Damemrs uit Oude Pekela (59) m Het raadsel van de twee oude dametjes", naar wie via radio, televisie, kranten en luidspreker auto's de afgelopen dagen intensief is gezocht, maar die met een zwaar vergif in hun bezit maar steeds onvindbaar bleven, is opgelost. Zij zijn gevonden. Op 23 juli werd hun in een apotheek in ae Amsterdamse binnenstad een doosje met zinksulfaat meet in plaats van het laxeer gels zout. De vergissing deed hun signalement dagenlang door Ne derland gaan. De dametjeshad den wel kennis genomen van de oproepen, maar hadden zich (62 en 59 jaar oud) daar niet in herkend, omdat er van „oude dametjes" werd gesproken. Tot opluchting van de jeugdige apothekersassistente, die in toene mende mate door angstaanjagende veronderstellingen over een fatale maar nog onbekend gebleven afloop werd geplaagd, is de zaak goed af gelopen. Gistermiddag werd de huis arts geroepen bij de 62-jarige me vrouw G. Koersvan der Molen, die in haar huis aan de Oude Waal in Amsterdam een lepeltje van het „laxeermiddel" had ingenomen en zich daarna onwel was gaan gevoe len. De huisarts, die juist was terugge keerd van vakantie en daardoor niet op de hoogte was van de waarschu- wingsberichten, ging met het doosje naar de apotheek. Daarmee was de affaire opgelost. De vrouw werd naar het Binnengasthuis gebracht, maar haar toestand is niet ernstig. Het tweede „oude dametje" waar mee zij de apotheek had bezocht is een 59-jarige zuster van haar ge weest, die bij haar logeerde en nu weer gezond als een vis in haar woonplaats Oude Pekela zit. Gezond als een vis, want ook zij heeft iets van het zinksulfaat ingenomen. Na dat zij zich die avond erg ziek had gevoeld was voor haar de kwestie echter de volgende dag afgelopen van Binnenlandse Zaken en van Volks huisvesting in hun memorie van toelich ting. De raad kan streekplannen vaststel len of herizen en zonodig een aangesloten gemeente in vervolg op een streekplan ver plichten een bestemmingsplan vast te stel len. De raad kan richtlijnen bindende aan wijzingen geven voor: aanleg van havens en de daarbij behorende bedrijfsterreinen vestiging van bedrijven óp deze terreinen, de industrievestiging, de woningbouw, de toepassing van de woonruimtewet 1947, de openluchtrecreatie, de aanleg en verbete ring van land- en waterwaterwegen, de oe ververbindingen en de verontreiniging van lucht en water. De in Rijnmond samenwerkende gemeen ten zullen zijn Abbenbroek. Barendrecht, Brielle, Capelle aan den IJsel, Geervliet, Heenvliet. Hekelingen, Hellevoetsluis, Krimpen a. d. IJsel, Maassluis, Oostvoome, Oudenhoorn, Poortugaal, Rhoon, Ridder kerk. Rockanje, Rotterdam, Rozenburg, Schiedam, Spijkenisse, Vierpolders, Vlaar dingen, Zuidland en Zwartewaal. Het totaal aantal inwoners van dit gebied is ruim 900.000. Het wetsontwerp volgt in grote trekken het rapport van de commissie-Klaasesz, maar aan Rijnmond wordt de bevoegd heid toegekend om, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten streekplannen vast te stellen.De commissie-Klaasesz had de vast stellingsbevoegdheid bij Provinciale Sta ten gelaten. De raad van Rijnmond bestaat uit 81 le den, van wie er 54 rechtstreeks door de inwoners van de 24 gemeenten worden ge kozen. Dit gebeurt gelijktijdig met de ge meenteraadsverkiezingen De overige 27 le den worden aangewezen door de gemeen teraden van de 24 gemeenten, vier door Rotterdam en één door elk der overige gemeenten. De gemeenteraden mogen een lid van de raad aanwijzen of de burgemeester, dit laatste in tegenstelling tot het advies van de commissie-Klaasesz. Het dagelijks be stuur bestaat uit zeven leden: drie Rot terdammer. en drie van buiten Rotter dam, en de voorzitter die in dit college ook stemrecht heeft. De vergaderingen van de raad van Rijn mond zullen als regel openbaar zijn. Het openbaar lichaam komt te zetelen in Rot terdam. Met 32 stemmen vóór en 20 tegen is de Eerste Kamer gisteren akkoord ge gaan met de hum-verhoging van 10 tot 12 percent, die zal ingaan op 1 sep tember a.s. De tegenstemmers waren P.v.d.A. (10), C.P.N. (2) en 8 leden van de K.V.P. Afwezig waren 23 Kamerleden, waar onder 13 van de P.v.d.A. De gangmaker van de K.V.P.-weerstand tegen de voorgestelde wijziging van de huurwet, ir. Xraaijvanger, behoorde tot de voorstemmers. De 8 K.V.P.'ers die tegen stemden, waren de heren Derksen, Sehuur- mans, Middelhuis, Matser, Niers, Van Lies hout, Van Veldhoven en Kropman. Baer-Oberdorf: Alleen hij, die niemand meer onder zich heeft, is onafhankelijk. Naar het zich laat aanzien is dr. Van Roijen, onze ambassadeur in de Verenigde Staten, er voor de tweede keer in zijn le ven in geslaagd, de kastanjes uit het vuur te halen de kastanjes die ten gevolge vari een weinig geslaagd Nederlands poli tiek beleid in dat vuur dreigden te ver branden. Begin 1949 kreeg hij die onple zierige taak te verrichten toen Nederland zich, vooral door de tweede politiële ac tie in Indonesië, zowel daar te lande als internationaal grondig in de nesten had gewerkt; dankzij zijn groot diplomatiek ta lent en zijn uiterst tactvol optreden wist hij toen onder ezer ongunstige omstandig heden het zo geheten Van Roijen-Roem akkoord te bereiken, waardoor de weg ge- effend werd naar de Ronde Tafel-Confe rentie. De betrekkelijk gunstige sfeer, die door dat akkoord was geschapen, heeft echter niet lang mogen voortduren. Vooral (maar niet uitsluitend) tengevolge van de kwes tie Nieuw-Guinea, die door de Ronde Tafel Conferentie feitelijk onopgelost was gela ten, werden de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië steeds koeler en ten slotte zelfs vijandig. Opnieuw, en ondanks de duidelijk waarschuwende houding van bevriende mogendheden, werkte de Neder landse regering zich internationaal gron dig in de nesten. Toen de situatie tenslotte catastrofale vormen dreigde aan te ne men werd wederom dr. Van Roijen opge dragen, een uitweg uit de impasse te zoe ken en opnieuw is hij daarin geslaagd. Het Nederlandse volk is hem daarvoor zeer veel dank verschuldigd. Het kan wellicht nodig zijn, dit met na druk te stellen, omdat de taak van dr Van Roijen in beide gevallen een uiterst on dankbare is geweest. Immers, naar zijn mening is in elk van die gevallen zó laat geluisterd, en zijn medewerking is zó laat ingeschakeld, dat het er naar buiten wel eens zou kunnen uitzien alsof dr. Van Roijen er het grootste plezier in heeft, de belagers van Nederlandse belangen en Ne derlandse aanspraken hun zin te geven. En niets is minder waar. Integendeel; hij heeft zich beide keren bereid getoond die Nederlandse belangen en aanspraken te verdedigen in een bijna hopeloze situatie, toen er nauwelijks nog iets te verdedigen viel, omdat de zaak door anderen ernstig was verknoeid, en beide kerer heeft bij datgene, wat er nog uit te halen was, er uit gehaald. Het is te hopen dat de Nederlandse re gering, en met name onze minister van Buitenlandse Zaken, zich dankbaar zul len tonen voor de knappe prestatie die de heer Van Roijen heeft verricht. Men zou daaraan enigszins kunnen gaan twijfelen door het bericht dat de regering nog altijd op het ijselijk formele standpunt staal dat, ook al zouden de voorbesprekingen bi Washington volledig geslaagd zijn, de fei telijke onderhandelingen nog moeten be ginnen. Strikt formeel valt daar niets te gen in te brengen, maar psychologisch lijkt ons die verklaring op dit ogenblik toch weer niet zo bijster gelukkig, omdat zij de wantrouwige president Soekarno op nieuw het gevoel zou kunnen geven dat de Nederlanders, als puntje bij paaltje komt, toch weer op de nu gedane toezeggingen zouden willen terugkomen. En dat zou voor hèm dan weer een reden kunnen zijn om weinig of geen waarde te hechten aan het bereikte akkoord en weer met nieuwi dreigementen en nieuwe eisen te komen. Het is overigens typerend voor de hoo0 formalistische (en weinig democratischt houding, die onze huidige regering inzak: de kwestie Nieuw-Guinea maar blijft inne men, dat zij bij monde van haar woord voerder vannacht nog ijskoud verklaarde „geen kennis te hebben genomen" van de bij Washington '^reikte overeenstemming omdat er nog geen bericht van de Ver enigde Naties was binnengekomen (de be richten van onze eigen ambassadeur leg gen in Den Haag dus weinig gewicht in de schaal!), terwijl de Amerikaanse ondermi nister Averell Hamman op dat ogenblik tegenover het Amerikaanse volk zijn vol doening al had uitgesproken over het re sultaat van het vooroverleg en verschil lende details daarvan had onthuld. Men be seft in Haagse regeringskringen naar het schijnt niet, dat het Nederlandse volk hun kert naar beëindiging van het conflict, naar de terugkeer van onze troepen uit Nieuw-Guinea, er naar normalisering van de betrekkingen met Indonesië, zélfs al zou dat enig gezichtsverlies voor minister Luns met zich meebrengen. Na al het ge zichtsverlies, dat het Nederlandse parle ment in deze kwestie heeft geleden, kan dat er, dunkt ons, ook nog wel bij.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1