Na overdracht van N.-Guinea pas in 1969 volksstemming Djakarta heeft nog niet op het akkoord gereageerd HET WEER Akkoord op til in Algiers West-Berlij'n verwacht nieuwe moeilij'kheden uw vakantiefilms in goede handen Oe Thant wil Katanga onder druk zetten Dr. Van Roijen licht morgen de regering in Zoon van ir. Visser naar Nieuw-Guinea Dr. Fentener van Vlissingen overleden Ulbricht en Stoph naar Kroesjtsjev VEEN IJMUIDER LOGGER ZINKEND OP DE NOORDZEE Aanslag op president N'Kroemah van Ghana Knabbel kreeg het te kwaad I ILJ 47e JAARGANG NUMMER 227 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 Djakarta zwijgt nog Veranderlijk Aan het strand: i* r::m« mrpi-' 4: In de krant van heden: ■WritÉ éeè MORRIS èeforeyouêuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN de kwuldc/ts Zal schot 't houden? Niet bang Het woord is aan (zowel kleur als zwart/wit) bij O t O Kennemerlaan 5 (bij de brug) Oproep om medewerking tot alle leden van de UNO Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, is vanmorgen op Schiphol aangekomen voor overleg in Den Haag. De talrijke verslaggevers verstrekte hij geen mededelingen. NEW YORK (AP) De Nederlands-Indonesische besprekingen over de mili taire en financiële details van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië via de Verenigde Naties zullen maandag in Washington beginnen. Het gaat hierbij over technische kwesties, die niet geregeld werden bij het overleg, dat leidde tot de voorlopige overeenkomst. Er is bijvoorbeeld in het voorlopige akkoord niet uitgemaakt wat er moet gebeuren met de Indonesische parachu tisten die sinds april op Nieuw-Guinea zijn geland en met de Nederlandse troepen die zich daar bevinden. Er zal namelijk een politieleger van de Ver enigde Naties gevormd moeten worden voor het handhaven van de orde in het gebied tijdens het voorlopige V.N.-bewind. Volgens de voorlopige overeenkomst zullen Nederland en Indonesië de kosten van het V.N.-bewind delen. Tijdens de komende besprekingen zal bepaald worden hoeveel elk land hiervoor zal moeten betalen. De algemene vergadering van de Ver enigde Naties, die op 18 september begint, zal zich ook bezig hebben te houden met het akkoord. Wanneer zij een besluit ge nomen heeft zal de overdracht als volgt geschieden. De Verenigde Naties zullen eigen ambtenaren zenden om het gebied over te dragen. De Nederlandse bestuurs ambtenaren zullen geleidelijk teruggetrok ken worden en Indonesische ambtenaren zullen hun plaatsèn innemen. Op 1 mei 1963 zal Indonesië het bestuur volledig overnemen. De Verenigde Naties zullen echter tot 1969 in het gebied toezicht blij ven houden. In 1969 zal Indonesië met hulp van de Verenigde Naties een volksstem ming houden over de vraag of de Papoea's onder Indonesisch bestuur wensen te blij ven of onafhankelijk willen worden. In officiële kringen in Djakarta wilde men woensdag de berichten over het voor lopig akkoord over de overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea bevestigen noch ontkennen. Men wenste zich van commentaar te onthouden totdat minister Soebandrio in Djakarta zal zijn terugge keerd. In semi-officiële kringen vernam het persbureau A.F.P. dat in Indonesië in de hogere kringen een gevoel van ontmoedi- Met het Iijntoestel van de K.L.M. uit New York is hedenmorgen op Schiphol aangekomen dr. J. H. van Roijen, de Ne derlandse ambassadeur te Washington en leider van de Nederlandse delegatie die nabij Washington over Nieuw-Guinea be sprekingen voert met een Indonesische de legatie. De heer Van Roijen was verge zeld van zijn echtgenote. Aan journalisten meende de heer Van Roijen weinig nieuws te kunnen vertellen, omdat dit nieuws hem reeds was vooruit geijld. Hij bevestigde dat er een overeen stemming is bereikt op essentiële pun ten, met name over het zelfbeschikkings recht, een punt, dat van Nederlandse zij de altijd als het belangrijkste is beschouwd. Naar zijn mening geeft de regeling, waar over de delegaties overeenstemming bereik ten, waarborgen aan de Papoea-bevolking voor een zinvolle uitspraak over haar toe komst. Het betreft hier een voorlopig akkoord en de regering moet het nog goedkeuren. Daarna is het laatste woord aan het par lement. Minister Soebandrio zal trachten president Soekarno ervan te overtuigen dat het een voor Indonesië aanvaardbare regeling is. Op een vraag over de toe komstige betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zei dr. Van Roijen: „Ik ben ervan overtuigd, dat het op den duur tussen Nederland en Indonesië zal ko men tot goede en hartelijke betrekkingen, al kan ik niet zeggen of dit al in een nabije toekomst het geval zal zijn door een akkoord over Nieuw-Guinea". De heer Van Roijen zal morgen verslag uitbrengen aan de ministerraad. Verwachting tot morgenavond: Af en toe perioden met zonne schijn, maar hier en daar ook een regenbui of onweer. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. Matige tot zwakke wind, overwegend uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een zeer krachtige zuidwestelijke stroming in de hogere luchtlagen heeft het weer een onverwacht wis selvallig karakter gegeven. Ondanks de bewolking zal het morgen waar schijnlijk overwegend droog zijn. Bij een zwakke zeewind stijgt het kwik 's middags tot 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Onstabiel, maar toch perioden met redelijk strandweer. ging bestaat ten aanzien van het tijdstip van de symbolische overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië in mei 1963, maan den later dan het tijdstip, dat president Soekarno heeft geëist voor de „bevrijding" van het gebied namelijk 1 januari 1963. De berichten uit Washington over het bereikte akkoord hebben slechts een kari ge vermelding gekregen in de kranten te Djakarta. Het tijdstip van mei 1963 is al gemeen verzwegen. Radio-Djakarta maak te in zijn uitzendingen in het geheel geen gewag van het akkoord, maar wel van het optimisme van Oe Thant en van Ameri kaanse regeringskringen over de mogelijk heid van een overeenkomst. De radio ci teerde ook de mededeling van minister Soebandrio, dat de eindbeslissing ligt bij president Soekarno. Hoe Soekarno over het voorlopige ak koord denkt, is nog onbekend. De eni ge aanwijzing is een uitlating van de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, die na een onderhoud van een uur met president Soekarno verklaarde: „Ik ben verheugd te kun nen zeggen dat een vreedzame oplos sing van het geschil nu op handen is als resultaat van het overleg tussen minister Soebandrio en de Nederlandse vertegenwoordigers". In Washington, op president Kennedy's persconferentie, kwam Nieuw-Guinea twee maal ter sprake. Kennedy sprak daarbij reeds van West-Irian. Hij hoopte dat het Huis van Afgevaardigden Amerika's aan koop van obligaties der Verenigde Naties zou goedkeuren. „De Verenigde Naties zul len geld nodig hebben voor twee projec ten: Kongo en West-Irian", zei Kennedy. Later werd Kennedy gevraagd hoe hij dacht over de regeling van het conflict. De president wees erop dat die regeling nog door de betrokken staten moet wor den goedgekeurd. Hij sprak zijn grote waardering uit voor wat Bunker, Oe Thant en de deelnemers aan het overleg hebben gepresteerd. Een zoon van de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, is gisteren als dienstplichtig militair van Schiphol naar Nieuw-Guinea vertrokken. De minister, die zijn zoon met vrouw en dochter uitgeleide deed, wilde de pers niet te woord staan. j--'-":. ".F''- In Vught is maandag op 80-jarige leef tijd overleden dr. F. H. Fentener van Vlis singen. Hij is vandaag in alle stilte ge cremeerd in Driehuis-Westerveld. Frederik Hendrik Fentener van Vlissin gen werd op 20 juli 1882 in Amsterdam geboren. Hij bezocht de HBS in Utrecht, waarna hij de studie voor bouwkundig in genieur begon aan de toenmalige poly technische school te Delft. In 1905 moest hij deze studie afbreken, aangezien hij, on der meer wegens de gezondheidstoestand van zijn vader die één der oprichters van Steenkolen-Handelsvereeniging N.V. te Utrecht was, bij de leiding van deze on derneming werd betrokken. In 1911 werd hij benoemd tot directeur van de S.H.V., in welke kwaliteit hij twee jaar later het administratiekantoor Unitas, thans de beleggingsmaatschappij Unitas, oprichtte, waaraan hij tot 1957, aanvanke lijk als directeur en later als commissa- ris, verbonden was. Ook vele andere eco- nomische instellingen en nationale en in ternationale concerns hebben hun ontstaan en groei aan zijn stuwkracht en initiatief te danken. Dr. Fentener van Vlissingen behoorde tot de oprichters van onder andere de K.L.M., de AKU en de Hoogovens, voor welke maatschappijen hij later als presi dent-commissaris optrad. Bij de K.L.M. heeft hij de functie van voorzitter van de raad van bestuur bekleed, terwijl hij bij de AKU gedurende een tweetal perioden ook als directeur is opgetreden. Tot de vele binnen- en buitenlandse ondernemingen waarvan hij president-com missaris of commissaris was, behoorden voorts Caltex Pacific Petroleum Mij, Werkspoor, Centrale Suiker Mij, Prov Utr Electriciteits Mij, Fokker, Vereinigte Glanzstoff Fabriken, Harpener Bergbau, Vereinigte Stahlwerke en American en British Enka. Van de waardering die de heer Fente ner van Vlissingen in zijn leven ondervond getuigen de vele onderscheidingen die hem werden verleend. Hij was onder meer ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw, commandeur in de orde van Oran- je-Nassau, drager van de gouden ere medaille voor voortvarendheid en vernuft van de huisorde van Oranje. W'eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Uit stad en omgeving6, 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's NEW YORK (AP) De vertegenwoor diger van Algerije in New York heeft verklaard dat hij bericht heeft ontvangen dat er in Algerije overeenstemming is be reikt ter „herstel van de eenheid van lei derschap". Abdelkader Chanderli, die het voorlopige Algerijnse bewind vertegen woordigt verklaarde tegenover een jour nalist: „Mijn laatste informaties luiden dat er overeenstemming is. De voorwaar den van het akkoord zullen waarschijnlijk vandaag worden bekendgemaakt. Het ak koord zal de eenheid van leiderschap in het belang van het land herstellen." Hij zei dat het akkoord was bereikt in Algiers nadat er ook dinsdagavond reeds over vergaderd was. Chanderli werd ge ïnterviewd nadat hij een bezoek van drie kwartier aan secretaris-generaal Oe Thant van de UNO had gebracht. In Algiers zijn beslissende onderhan delingen begonnen tussen de Ben Bel listen en de Ben Kheddisten over de toekomst van Algerije. Van links naar rechts: vice-premier Mohammed Khi- der, rechterhand van Ben Bella, vice- premier Belkacem Krim, minister Mohammed Boudiaf en kolonel Mo hammed Ou el Hadj, commandant van willaja 3 (met de rug naar de camera), de militaire zone van het Kabylen- gebergte van de Berbers, die op de hand van Ben Khedda zijn. (Telefoto) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze correspondent) BONN De Oostduitse president Ul bricht en de plaatsvervangende minister president Willy Stoph zijn gisteren naar Moskou vertrokken. Aan de Zwarte Zee zullen zij een ontmoeting hebben met pre mier Kroesjtsjev. Dit bericht heeft in West- Berlijn en in West-Duitsland groot opzien gebaard, daar de reis van Ulbricht en Stoph samenvalt met verhoogde storings activiteiten van Russische vliegtuigen in de luchtcorridors naar West-Berlijn. Alge meen verwacht men dan ook dat er weer iets in de lucht hangt. Men herinnert eraan, dat Ulbricht vorig jaar van 3 tot 15 augustus eveneens in Moskou vertoefde, samen met de rege ringsleiders van andere staten van het Warschaupact, en dat toen besloten werd Advertentie Hedenmorgen omstreeks kwart voor tien seinde de schipper van de IJmuider trawllogger „Jan" IJM 81, dat zijn schip zinkende was, als gevolg van een lek in de bodem ter hoogte van de motorkamer. De zeesleepboot „Titan" van het bureau Wijsmuller is hierop onmiddellijk uit IJmuiden uitgevaren. De „Jan" bevindt zich op ongeveer zestig mijl noord van IJmuiden, dwars van Terschelling. De Titan zou de „Jan" tussen twee uur en half drie bereiken. De kotter KW 31 bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van de „Jan" en zal, indien nodig, de bemanning van de trawllogger overnemen. Nadere berichten melden dat de „Jan" zwaar achterover helt. Het schip is eigen dom van de rederij J. van der Plas uit IJmuiden. Er bevinden zich vijf personen aan boord. Om kwart voor twaalf maakte de schip per van de „Jan" contact met zijn rede rij. Uit zijn relaas bleek, dat tijdens het halen van het net, water werd geconsta teerd onder het vliegwiel van de motor. Het was niet meer mogelijk het binnen stromende water met de pompen bij te houden. De schipper hoopte dat het wa terdichte schot van de motorkamer het zou houden. De KW 31 „Petronella" zou proberen het nog uitstaande visnet op te halen. Daarna zou de „Petronella"de „Jan" op sleeptouw proberen te nemen om de „Titan" tegemoet te varen. Het zal dus afhangen van het waterdichte schot, of de „Jan" drijvende zal blijven. tot het oprichten van de muur dwars door Berlijn, die werkelijkheid werd op de 13de augustus. Voor die datum verwachten nu velen een nieuwe verrassing van de communis ten. Het meest voor de hand lijkt te lig gen dat eindelijk het al zo vaak uitge stelde vredesverdrag tussen Rusland en Oost-Duitsland zal worden ondertekend, waardoor de gevaarlijke situatie zou ont staan dat ook het geallieerde militaire ver keer naar West-Berlijn te maken krijgt met Oostduitse politiecontrole. Daar het Westen weigert Oost-Duitsland te erken nen kan dan een kritieke toestand het ge volg zijn. De plaatsvervangende burgemeester van West-Berlijn, Amrehn, vervanger van Wil ly Brandt die met vakantie is, zei gisteren voor de Westberlijnse pers, dat het steeds duidelijker wordt dat de Russen aanstu ren op een nieuwe crisis in Berlijn. Dit blijkt uit het gechicaneer in de luchtcor ridors en uit het herhalen van de eis dat de westelijke troepen uit West-Berlijn weg moeten, aldus Amrehn, die betoogde dat men zich niet bang zal laten maken en zal blijven staan op de rechten van militaire aanwezigheid in West-Berlijn, de vrije toegang tot de stad en op het voort bestaan van een nauwe band tussen het vrije stadsdeel en de bondsrepubliek. Scherpe critiek uitte Amrehn op de aan slagen met dynamiet op de muur en op de ondergrondse in West-Berlijn. Politiek kan met dynamiet niet worden bedreven, aldus de plaatsvervangende burgemeester, die erop wees dat het niet te vermijden is dat de gearresteerde aanslagplegers worden veroordeeld tot tenminste vijf jaar tuchthuis. Amrehn maakte hierbij de op merking dat een aanslag op de muur geen moreel vergrijp is, maar wel een juridisch. Hosea Ballou: Niets hoeft op onvriendelijke wijze gezegd te worden. ACCRA (Reuter) In een dorp in het noorden van Ghana is woensdagavond een bom geworpen naar de auto van pre sident Kwama NKroemah. De president werd niet gedeerd, maar volgens een of ficiële mededeling is een schooljongen om het leven gekomen en werden 56 men sen gewond, van wie velen ernstig. Een politieman is later aan zijn verwon dingen bezweken. fjjj Vrijwel dagelijks wandelde de 12- jarige Robert Melkman op de Stad- I E houderskade in Amsterdam met zijn §j konijn Knabbel. Toen Robert echter met vakantie ging werd deze gang E onderbroken en Knabbel onderge- f§ bracht bij kennissen werd prompt ziek, kreeg heimwee en weigerde te E E eten. Robert onderbrak zijn vakantie, en haalde zijn konijn op, dat bij de E begroeting als een hondje tegen hem E =j opsprong. En nu is de toestand weer bij het oude: wandelen en straks bij E thuiskomst de trap naar de eerste verdieping beklimmen, want dat doet zo'n konijn ook nog. E Advertentie NEW YORK (Reuter) Waarnemend secretaris-generaal Oe Thant van de UNO heeft de regeringen van alle 104 landen, die lid van de UNO zijn, een brief ge stuurd over de kwestie-Kongo. Hierin dringt hij er bij hen op aan hun invloed te gebruiken om „de betrokke nen" ervan te overtuigen dat een vreed-, zame oplossing van deze kwestie in hun eigen belang is. Mocht dit geen succes hebben, dan zou hij hun vragen andere maatregelen in overweging te nemen, waaronder eventueel „economische druk op de Katangaanse autoriteiten". In laat ste instantie zouden deze regeringen zelfs niet terug moeten deinzen voor verbre king van alle handels- en financiële be trekkingen met Katanga. LEOPOLDSTAD (AP) De Baloeba- katpartij van vice-premier Jason Sendwe heeft op de centrale regering een beroep gedaan om de strijdkrachten van presi dent Tsjombe te verwijderen uit de on langs gevormde provincie Noord-Katanga. Een dergelijke poging, zo menen waarne mers te Leopoldstad, zal leiden tot een gewapend conflict met de strijdkrachten van Tsjombe. De nieuwe provincie Noord-Katanga om vat ongeveer tweederde van Katanga. Zij is grotendeels 'vast in handen van Tsjom be. Het parlement te Leopoldstad heeft zijn fiat gegeven aan de vorming van de nieuwe provincie, die Albertstad -tot hoofdplaats heeft gekregen. Op 11 juli was haar bestaan juridisch een feit. Het juri dische bestaan van deze provincie zou ge bruikt kunnen worden als een voorwend sel voor maatregelen tegen Katanga.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1