Nederlanders in Hollandia zijn enigszins opgelucht AGENDA K In Nederland ca. 20 misvormde baby's door thalidomide Weerzien op Schiphol en Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes n Polle» Pelli en Pinöo Periode van onzekerheid ten einde Prof. dr. L. Brummel verlaat de Koninklijke Bibliotheek Wisselvallig weer BANDRECORDERS PLATENSPELERS EN BANDEN U" r DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 Wajoi: Tegenregering Jouwe: Geen tegenregering Geweer aan de voet Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Brand verwoest zakkenstopperi] ''hi j UITKOMST VOORLOPIG ONDERZOEK: Terughoudendheid artsen voorkwam ramp als in Duitsland Dief in de arm geschoten JËÉ11S 7. Wordt eens wakker, vriendje", zegt Pelli, „hier is een gast in je was mand, geef me eens uitleg van dit alles". „Morgen, Pelli!, hartelijk welkom in de ballon.Goed dat je me wakker maakt.Ik was de laatste vijf uur namelijk ingeslapen!" „Ik zal de ballon wat meer lucht geven, dan gaan we wat hoger en kunnen we rustig praten". el e s s ia HOLLANDIA (AP) Het nieuws over het akkoord van Washington heeft meer indruk gemaakt op de Nederlanders in Hollandia dan op de Papoea's. De Ne derlanders gissen naar wat er nu zal gaan gebeuren. Niettemin is iedereen opgelucht omdat er nu eindelijk zekerheid lijkt te komen wanneer men zal moeten vertrek ken. Iedereen was ervan overtuigd dat dit vroeg of laat zou moeten ge beuren. Over het tijdstip heeft men ten minste nu enig houvast. De meningen van de leden van de Nieuw-Guinearaad waren nog verdeeld. Het raadslid Torey achtte het voorlopig akkoord een goede basis voor verdere onderhandelingen. Bij de officiële bespre kingen zullen dan volgens de Nederland se belofte de Papoea's meespreken. De heer Kaisiepo, ondervoorzitter van de raad, zei: „Onze enige kans is een UNO- bestuur. Dan moeten wij tijdens de duur daarvan alles inzetten voor een volks stemming. Als de Indonesiërs hier zijn, hebben wij geen kans meer, dan is elke Papoea-wens een binnenlandse aangele genheid". De vroer -> voorzitter van de PARNA, H. Wajoi bisteren van Schiphol naar Nieuw-G terugkeerde, was van me ning dat denen zijn om aan te ne men dat er „figuren uit de Nieuw-Guinea raad zijn die van plan zijn een regering in ballingschap te vormen als Nieuw - Guinea aan Indonesië wordt overgedragen". Op een vraag of ook hij Kirihio een verrader zou willen noemen, zoals de heer Jouwe heeft gedaan, antwoordde de heer Wajoi: „Als Jouwe Kirihio een verrader noemt, is dr. Van Roijen het ook en hijzelf en Tanggahma eveneens, want die zijn pro-Nederlands. Het streven van de Papoea's is om onafhankelijk te zijn. Jouwe spreekt namens de Nederlandse regering en niet namens het Papoeavolk". De heer Wajoi verwachtte dat zich in grijpende veranderingen zouden voordoen als Indonesië aan het bewind komt. In donesisch zal de voertaal worden, zodat vele Papoea's een functie kunnen krijgen. Tot nu toe was het zo dat als men in Nieuw-Guinea geen Nederlands sprak, men altijd voor een gesloten deur kwam te staan. Ook het onderwijs zal verbeteren onder Soekarno. Hij zal universiteiten en middelbare scholen bouwen. Hij ver wachtte dat de Papoea's nu eindelijk het langverwachte zelfbeschikkingsrecht zul len krijgen. Volgens de heer Wajoi was het zelfbeschikkingsrecht dat Nederland beloofde „een mooi woord en verder niets". Na acht maanden studie op kosten van de Nederlandse regering gaat de heer Wajoi nu in Nieuw-Guinea de Papoea's vertellen hoe de situatie er nu voorstaat. „Want niemand weet wat er aan de hand is en hoe de zaken staan". De heer Jouwe, die enige tijd later van Schiphol naar New York vertrok, sprak de bewering van de heer Wajoi tegen, dat bij overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië een regering in ballingschap gevormd zou worden. „Dat is nieuws voor mij", zei de heer Jouwe. „Het is misschien mogelijk dat de jonge Papoea's die in Nederland zijn, die mening zijn toegedaan. Maar ik geloof niet dat ik deel zal uitmaken van een tegenregering" In Den Haag hebben de heren Jouwe en Tanggahma, die eveneens naar New York vertrok, besprekingen gevoerd met de ministers van Binnenlandse en Bui tenlandse Zaken, en met staatssecretaris mr. Bot. „Ik weet iets meer dan toen ik kwam", zei de heer Jouwe, „We we ten nu hoe de kaarten op tafel liggen. De zaak is echter nog niet rond. Voor lopig moet ik eerst zien dat die over dracht er komt. Het is nog ietwat voor barig om op het moment al een posi tief geluid te laten horen". „Wij staan met hfet geweer bij de voet", zo karakteriseerde schout-bij-nacht Ree- ser in Hollandia de situatie op militair gebied. Hij zei, dat er geen sprake van was, dat de toestand op militair gebied zich toespitst. De strijdkrachten blijven paraat ongeacht de ontwikkelingen op po litiek gebied. Hij verklaarde dat schen dingen van het luchtruim op 31 juli bij Fakfak, Kaimana, Sorong en Merauke ble ven beperkt tot één vliegtuig. De voed selvoorraden, die gedropt werden, vielen soms in zee. De plaatselijke bevolking heeft ze gedeeltelijk opgevist. Commandant Reeser sprak geruchten tegen, dat in de Baliemvallei Indonesische parachutisten zouden zijn geland. De mi litaire situatie in de omgeving van Me rauke noemde hij „een hele zoekpartij". De nog niet opgedroogde moerassen heb ben een remmende invloed op de mo biliteit van iedereen. In het binnenland achtervolgen nog steeds patrouilles de Indonesische parachutisten. c Openluchttheater Bloemendaal, vrijdag 20.15 u.: Jazz show m.m.v. Rita Reys, trio Pim Jacobs en Boy's Big Band. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Ja, ja, die Liebe in Wien", a.l. Van vrijdag af 10 u.: „Kluchtig en luchtig", a.l.; 14 en 20 u.: „South Pacific", a.l., Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Ze ventien en nooit gekust", a.l. Van Vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Het zwaard van Mon te Christo", 14 j. Lido, vandaag 19 en 21.15 u.: „Drie dolle tantes", a.l. Van vrijdag af 14 u.: „Im weissen Röss'l", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Parijs in paniek", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: en schiep de vrouw", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „1000 sterren schitteren", a.l. Van vrijdag af 14 en 20 u.: El Cid" 14 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Bovendien van vrij dag af 10.30 u.: „Paw, kind van twee we relden". a.l. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „Het zwaard van Robin Hood", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Venus der Pira ten", 14 j. Studio, vandaag 19 en 21.15 u.: „The Ge neral", a.l. Van vrijdag af 10.30 u.: „Sjors van de rebellenclub", a.l.; 14.15 u.: „The General", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Jules en Jim", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 19 en 21.30 u.: „Schwarze Nylons, heisse Nach- te", 18 j. Van vrijdag af 14.30 u.: „Watt en half Watt in de penarie", a.l.; 19 en 21.30 u.: „Daar droomt elk meisje van", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10- 17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Ellen Bottenheim—Nie- mer, 9-17 en 18-20 u., tot 18 augustus. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand augus tus expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21- 22 u.: Mozart. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Muziektent Raadhuisplein (Zandvoort): vandaag 20.30 u.: Concert. Raadhuis Hillegom, vandaag 19 u.: Ge meenteraadsvergadering. Vleeshal, iedere dag 14.30 u.: Poppen theater Merlijn. Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond van 8 tot 10 uur. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 uur af café-chantant. Zuiderstrand bij reddingspost (Zand voort), vrijdag 13.30 u.: Zandfortenwed- strijd. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 27 juli). DONDERDAG 2 AUGUSTUS Rex, 20 u.: „De Chaplin-revue". City, 20 u.: „Aan de Riviera". Heidestraat 45, 19 tot 21 u.: Expositie werken van Franco Gelli en Theo Bitter. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Jeugdcircus Bas, Bloemendaalsestraat weg, Santpoort-Zuid, dagelijks (behalve zondag) voorstellingen om 14 en 20 u. VRIJDAG 3 AUGUSTUS Rex, 20 u.: „Fracasse, de onoverwinne lijke musketier". City, 20 u.: „Een meisje met sex-appeal". Heidestraat 45, 19 tot 21 u.: Expositie werken van Franco Gelli en Theo Bitter. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Jeugdcircus Bas, Bloemendaalsestraat- weg, Santpoort-Zuid, dagelijks (behalve zondag) voorstellingen om 14 en 20 u. DONDERDAG 2 AUGUSTUS Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het zwaard van Monte Cristo". VRIJDAG 3 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ciske de rat". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „El Cid W.B. Theater, 20 u.: „Geen genade voor bandieten". DONDERDAG 2 AUGUSTUS Marquette-theater: geen voorstelling. VRIJDAG 3 AUGUSTUS Marquette-theater: geen voorstelling. In Capelle aan de IJssel, ongeveer op de grens met Rotterdam is een zakken- stopperij uitgebrand. De brand is waar schijnlijk ontstaan door broeiing in palm- pitten, welke in te stoppen zakken waren achtergebleven. De plaatselijke brand weer, geassisteerd door die van Rotter dam, heeft het vuur met tien stralen be streden. Het gebouw, elf machines 70.000 zakken gingen verloren. Advertentie De best dorstlessende van alle echte vruchtendranken - 3 soorten citrusfruit tot één NIEUWE verfrissing gecombi neerd. En... voordelig in grote gezinsfles! HOLLANDSE DRANKEN INDUSTRIE N.V DIEMEN - TEL. 020 - 946149 Waarschijnlijk zal het totaal aantal ge vallen van aangeboren misvormingen na het gebruik van thalidomide-preparaten in Nederland tot een 20-tal beperkt blij ven. Dit is de voorlopige conclusie van een onderzoek. Aan alle kinderartsen en huisartsen werd verzocht bijzonderheden te willen op geven over aangeboren afwijkingen (mees- al het ontbreken van ledematen), voorge komen in hun praktijk na 1 januari 1959. Tevens werd verzocht melding te maken van het eventuele gebruik van geneesmid delen in de zwangerschap, waarbij in het bijzonder de aandacht werd gevestigd op de thalidomide-preparaten, die in Neder land onder de namen Sof tenon, Noctosediv en Enterosediv in de handel waren. De afsluiting van dit onderzoek kan pas over enige maanden tegemoet worden ge zien. Begin juli had meer dan 87 pet. van de aangeschreven artsen de vragen beant woord. Het aantal gevallen van gebruik van een der thalicomide-preparaten waarbjj aangeboren afwijkingen der extremiteiten zoals in Duitsland waargenomen waren opgetreden, bedroeg 12. In 6 andere ge vallen werden afwijkingen vastgesteld, die niet overeenkwamen met het meest aan getroffen beeld. Het onderzoek wordt voor gezet. Zoals bekend wordt in Duitsland het aan tal kinderen met deze afwijkingen op en kele duizenden geschat. De relatief gun stige Nederlandse cijfers zijn te danken aan het zeer veel geringere gebruik van thalidomide-preparaten in Nederland. Dit is enerzijds te danken aan-de omstandig heid, dat thalidomide-preparaten niet zon- Advertentie der meer voor fondsrekening kunnen wor den voorgeschreven, anderzijds aan de te rughoudendheid van de Nederlandse artsen in het voorschrijven van geneesmiddeen als geen duidelijke indicatie aanwezig is: met name geldt dit voor het voorschrij ven van geneesmiddelen tijdens de zwan gerschap. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 september 1962 aan prof. dr. L. Brum mel op zijn verzoek in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als bi bliothecaris der Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die functie den lande bewezen. De Rotterdamse politie heeft 's nachts een 26-jarige varensgezel in de arm ge schoten, op wie jacht werd gemaakt omdat de man met twee kornuiten een sigaretten automaat had vernield en er zestien pakjes sigaretten had uitgehaald. Toen de vluch telingen werden ingehaald vielen zij een agent aan en wilden er vandoor gaan. De drie mannen zijn ingesloten. Canadese hoogleraar. Mejuffrouw dr. A. B. Underhill Ph. D. uit Canada is be noemd tot hoogleraar aan de rijksuniver siteit in Utrecht voor het geven van on derwijs in de astro-fysica. Prof. Underhill werd in 1920 in Vancouver geboren. Zij studeerde natuur- en sterrenkunde. Inspannend. In Ziel in Oostenrijk is de 65-jarige J. Brummer uit Delft op een volksfeest door een hartaanval getroffen en overleden. De heer Brummer, die met vakantie was nam deel aan het „Schuh- plattlen", een inspannende volksdans. Elektronisch rekenen. Aan de Utrecht se universiteit is dr. A. van der Sluis be noemd tot hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te ge ven in de numerieke wiskunde, in het bij zonder het elektronisch rekenen. Prof. Van der Sluis werd in 1928 geboren. In 1946 begon hij in Utrecht zijn studie. Hij legde in 1950 zijn kandidaatsexamen cum laude af en in 1952 zijn doctoraal examen, even eens cum laude. Daarna was hij werkzaam bij het Mathematisch Instituut. In 1956 promoveerde hij cum laude. Stoffelijk overschot. Vannacht om een uur is een KLM-toestel met aan boord het stoffelijk overschot van de Canadese am bassadeur, Charles P. Hebert, van Schip hol naar Montreal vertrokken. De hoofden van de diplomatieke verte genwoordigingen in Nederland namen gis teravond in het gebouw van dg Canadese ambassade twee minuten stilte in acht, toen daar een korte stoet met het stoffelijk overschot van de overleden ambassadeur passeerde op weg naar Schiphol. Sterk door werk. In Groningen zal een werkgemeenschap voor gepensioneerden worden ingericht, in navolging van de coöperatie „Sterk door Werk" in Eindho ven. Een voorbereidingscommissie heeft de gemeenteraad om een voorschot van 2000 gevraagd voor de eerste uitgaven. Optie is gevraagd op twee werkplaatsen aan de Oliemundersweg, die gelegenheid bieden voor het tewerk stellen van twee ploegen van 35 a 40 man. Keuringsstation. De ANWB heeft in Rotterdam een nieuw technostation in ge bruik genomen, waarin~vijf keuringen te gelijk kunnen worden verricht. Pompbedienden aangehouden. Drie pompbedienden van een tankstation in Kampen zijn door de politie aangehouden, verdacht van verduistering van benzine en olie ter waarde van 3500. Advertentie Na een verblijf van bijna een maand in de West zijn de prinsessen Irene en Margriet gisteravond op Schiphol in ons land teruggekeerd. Aan de voet van de vliegtuigtrap werden zij beiden omhelsd door de koningin. De prinsessen ver- 76-77 Jullie hadden zeker niets te eten? vroeg de kapitein. Kamuk en Tipak schudden het hoofd. Ze rammelden van de honger Daar is wel wat aan te doen.' lachte de kapitein. Ik zal gauw een seintje geven aan onze kok! Even later zaten de beide jongens heerlijk te smullen. Toen ze hun buikjes rond gegeten hadden, nam de ka pitein hen mee naar de brug. Daar moes ten ze hem vertellen, waar hun dorp lag. Onder aan de vliegtuigtrap werden de prinsessen Irene en Margriet hartelijk begroet door koningin Juliana. zekerden hun moeder, dat zij een heer lijke reis hadden gehad en drukten ver volgens de hand van vice-premier Kort hals en de gevolmachtigde ministers Pos en Lampe. In de perskamer las prinses Irene, glim lachend maar kennelijk vermoeid, een korte verklaring voor: „Ik ben blij, dat ik op deze wijze mede namens Margriet de regering en de bevolking van Suriname en de Nederlandse Antillen nogmaals har telijk dank kan zeggen voor de onvergete lijke ontvangst, die ons beiden te beurt viel. Het contact dat wij voelden tijdens deze reis, heeft voor ons veel betekend en wij zijn een grote en blijvende er varing rijker geworden". Het waren de enige woorden die de prinses sprak. Zij en haar zuster ver langden er kennelijk naar zo spoedig mo gelijk naar Soestdijk door te reizen, zo dat vragen achterwege bleven. Op 2 juli vertrokken de prinsessen naar Suriname, waar zij van 3 tot 17 juli ver bleven. Daarna reisden zij naar de Antil len, welk verblijf tot 30 juli duurde. Het is voor de derde maal, dat leden van het koninklijk huis de West een bezoek brach ten. De koningin en prins Bernhard ver toefden er van 15 oktober tot 6 november 1955, prinses Beatrix was er van 1 febru ari tot 3 maart 1958. Copyr.qht P I S Boi Cop*nhog«n - MEER mogelijkheden MINDER knoppen Dat zijn kenmerken van de Zwitserse ELNA ENGEL - Grote Houtstraat 181, Haarlem Het K.N.M.I. deelt mede: Ten 2faiden van de grenslijn tussen de lucht met gematigde temperaturen in on ze streken en de zeer warme lucht in Zuid-Frankrijk, ontwikkelde zich gisteren een storing, die nu boven Midden-Frank rijk ligt en die langzaam verder in noord oostelijke richting koerst. Ten noorden van deze storing ontstond gistermiddag aan de ingang van het Engelse Kanaal een klein regengebied, dat de afgelopen nacht ons land bereikte. Ten westen van Ierland ont wikkelt zich een nieuwe depressie, die zich langzaam over de Britse eilanden uitbreidt. Ons land komt tijdelijk in de zone tussen de naar Duitsland koersende storing en het depressiegebied bij Ierland. In verband daarmede zijn nu en dan perioden met zonneschijn waarschijnlijk, maar ook zal er hier en daar een regen- of onweers bui voorkomen. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen binnen- en buitenland. ■oH d Neerslag: laatste 24 uur. *S Den Helder zwaar bew z 18 0 Ypenburg geheel bew windst. 21 0,5 Vlissingen zwaar bew. zzw 20 0,1 Eelde zwaar bew zzo 21 0 De Bilt zwaar bew windst. 22 0,4 Twente zwaar bew. zo 22 0 Eindhoven zwaar bew zo 22 0,2 Zd-Limburg licht bew. zo 22 0,2 Helsinki regen nnw 19 29 Stockholm regen nno 19 0,6 Oslo licht bew. windst. 22 2 Kopenhagen zwaar bew. w 20 0 Aberdeen zwaar bew windst. 16 0,2 Londen licht bew. zw 23 0 Amsterdam zwaar bew. windst. 20 0 Brussel zwaar bew. windst. 22 0 Luxemburg licht bew. no 24 0 Parijs half bew. nnw 25 0 Bordeaux zwaar bew. wzw 34 0 Grenoble onbewolkt windst. 33 Nice onbewolkt n 26 0 Berlijn zwaar bew. w 22 0 Frankfort onbewolkt ono 27 0 München onbewolkt windst. 28 0 Zürich onbewolkt z 28 0 Genève onbewolkt windst. 32 0 Locarno geheel bew. windst. 28 0 Wenen onbewolkt windst. 29 0 Innsbruck onbewolkt windst. 29 0 Belgrado onbewolkt windst. 27 0 Athene onbewolkt n 33 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt ono 29 0 Madrid licht bew. windst. 36 0 Mallorca onbewolkt windst. 31 0 Lissabon geheel bew. nnw 26 0 Vrjjdag 3 augustus Zon op 5.03 uur, onder 20.28 uur. Maan op 8.01 uur, onder 21.54 uur. Maanstanden 8 augustus 16.55 uur volle maan. 15 augustus 21.10 uur eerste kwartier. 22 augustus 11.27 uur volle maan. 30 augustus 4.09 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in I.Tmuiden Donderdag 2 augustus Hoog water 4.48 en 17.15 uur. Laag water 0.36 en 12.53 uur. Vrijdag 3 augustus Hoog water 5.24 en 17.49 uur. Laag water 1.12 en 13.29 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort b 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2