Amerikaanse ambassadeur gaat Parijs verlaten Even pauze...Coca-Cola verfrist u het best! Wenen en Rome op goede weg inzake Zuid-Tirol Franse boeren zullen zich van acties voorlopig onthouden WERELDNIEUWS Fa. B. ENGELENBERG Generaal Gavin zou het meer eens zijn met De Gaulle dan met Kennedy Premier Fanfani houdt zich op de vlakte Gids voor spionage- centrum Berlijn m <^Praatótccl Onderhandelingen worden voortgezet Levenslang geëist tegen ex-generaal der SS (Op de DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 3 A ntwoord aan A denauer en De Gaulle over EEG-top Sovjet-pers plaatst geen Canadese advertentie Gaat u met vakantie? Tsjechoslowakije biedt Soblen politiek asiel HOE VERFRISSEND! Wat heerlijk - zo'n „flitsend" par tijtje op een zonnige zomerdag. Wat verfrissend is daarna zo'n pauze met ijskoude Coca-Cola! Hoe verrukkelijk, die aparte smaak! Geen wonder dat sportieve mensen overal en altijd Coca-Cola kiezen! Floris Flaneur Westduitse schoolboeken moeten op de helling Zij wachten op nadere stappen van de minister Nieuwe ster in Warschau: vice-premier Waniolka Wegens moord in 1933 op zes communisten OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN (Van onze correspondent) PARIJS Volgens de Parijse bladen is het ontslag dat de Amerikaanse ambassa deur in Pargs, generaal Gavin, aan pre sident Kennedy heeft gevraagd een zuiver persoonlijke aangelegenheid De radio be weerde zelfs, dat Gavin hoofdzakelijk ont slag genomen heeft uit financiële overwe gingen. Een Amerikaanse ambassadeur in Parjjs verdient 20.000 dollar per jaar. Ook al krijgt hij representatiekosten vergoed, is dat salaris te weinig om behoorlijk in Parijs te kunnen rond komen. In bedekte termen geeft men echter toe, dat tussen president Kennedy en Gavin ernstige meningsverschillen bestaan over de „Force de Frappe", de zelfstandige kernbewapening van Frankrijk. Gavin zou van die Franse kernbewapening een voor stander zijn, terwijl Kennedy op het stand punt staat, dat het evenwicht tussen ener zijds de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië en anderzijds de Sovjet-Unie in geen geval door Frankrijk moet worden ver stoord. Gavin zou meer een ambassadeur zijn geweest in dienst van generaal De Gaulle dan in dienst van Kennedy. In het rooms-katholieke weekblad „La Croix" schrijft Wladimir d'Ormesson (lid van de Franse Academie), dat Gavin zich heeft laten overtuigen van de noodzake lijkheid in Pierrelatte een Frans kerncen trum op te richten, dat geconcentreerde uranium kan maken, nodig voor het ver vaardigen van kern-bommen. Hij heeft er echter groot bezwaar tegen, dat Pierrelatte een Europees centrum zou worden met deelneming van Frankrijks partners in het Europa van „de zes". In dat geval zou West-Duitsland meedoen, wat de Sovjet-Unie nooit zal toestaan. Ik denk niet, schrijft d'Ormesson, dat Berlijn voor Kroesjtsjev een „casus belli" zal zijn, maar naar mijn mening zou dat wel het geval zijn, zodra West-Duitsland mee gaat doen aan een Europese „Force de Frappe". Het zou een kapitale vergissing zijn, de reactie van de Russen te verwaarlozen of te onderschatten, want zij hebben tegen Hitler-Duitsland een wraak en wantrou wen, die zij ook nog koesteren tegen West- Duitsland. ROME (Reuter) —In doorgaans be trouwbare kringen te Rome is meege deeld, dat premier Fanfani van Italië nog al vaag heeft gereageerd op het voorstel van president De Gaulle en bondskanselier Adenauer om eind september in Rome een topconferentie te houden van de zes E.E.G.-landen. In zijn antwoord aan beide staatslieden zou Fanfani er de nadruk op hebben ge legd, dat een dergelijke bijeenkomst gron dig dient te worden voorbereid. Hij zou verder niet in bijzonderheden zijn getre den en zich ook niet uitgelaten hebben over de eventuele datum van de topconfe rentie. In Rome meent men echter dat het Ita liaanse voorbehoud ten opzichte van de topconferentie kan verdwijnen als de be richten juist mochten zijn, dat de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken Spaak, en andere leiders in de Benelux- landen, niet afwijzend staan tegenover de ze topconferentie. WINNIPEG (Reuter) Na de Pravda, het orgaan van de Russische communis tische partij, heeft ook het Moskouse avondblad Vetsjernaja Moskva geweigerd een Canadese advertentie op te nemen, waarin geantwoord wordt op de rede die premier Kroesjtsjov onlangs op het Inter nationale congres voor vrede en ontwape ning in Moskou heeft gehouden. De Pravda wilde het wederwoord niet opnemen, omdat het blad nooit adverten ties zei op te nemen. Het Moskouse avond blad liet weten, dat het alleen adverten ties plaatst die van belang voor de bewo ners van Moskou zijn. De initiatiefnemer, de Canadese dag bladuitgever Malone, heeft zijn pogingen om Kroesjtsjev in de Russische pers van repliek te dienen, opgegeven. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE LONDEN (AP) De Britse regering staat voor een nieuwe ontwikkeling in de zaak van dr. Robert Soblen, de spion voor de Sovjet-Unie die in de Verenigde Staten tot levenslang veroordeeld werd. Soblen is asiel aangeboden door Tsjechoslowakije. Soblen, die in een gevangenis in Londen zit na uitgewezen te zijn door Israel, waar heen hij uit Amerika gevlucht was, heeft de hoop opgegeven een verzoek aan het Hogerhuis te sturen om hem vrij te laten. Een verdere actie via gerechtelijke weg is niet mogelijk, zodat de zaak nu in handen ligt van de minister van Binnenlandse Zaken, Henry Brooke. Als deze besluit tot onmiddellijke uit wijzing moet hij beslissen of hij Soblen op een vliegtuig naar New York zal laten zetten of hem de vrije keuze zal geven Een derde mogelijkheid is hem politiek asiel in Groot-Brittannië te verlenen. De schrijver besluit met het uitspreken van de hoop, dat de Amerikanen op het diplomatieke terrein een soepeler houding zullen aannemen tegenover de kernbewa- peningspolitiek van generaal De Gaulle. WASHINGTON (AP) Charles E. Boh- len, gewezen ambassadeur in Moskou en thans speciale adviseur voor minister Dean Rusk in Russische zaken, is genoemd als opvolger van Gavin. Deze was voor hij ambassadeur werd vice-president van Arthur D. Little, Inc. een grote Ameri kaanse research organisatie. Hij heeft de ze functie ten koste van grote financiële offers opgegeven. Verwacht wordt dat hij zal terugkeren naar de onderneming. BERLIJN (AP) Persbureaus van de Oosteuropese landen hebben gezamenlijk een brochure uitgegeven, waarin zoge naamd namën en adressen staan van Amerikaanse en andere westelijk spion- nenorganisaties en de leiders ervan in West-Berlijn. In West-Berlijn, aldus het boekje van 130 pagina's, is het grootste bijkantoor van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst (C.I.A.), dat wordt ge leid door „Dave Murphy". Het boekje „Feiten over West-Berlijn" toont een foto van het hoofdkwartier van de Amerikaanse missie in West-Berlijn. Volgens het bijschrift is dit het hoofd kwartier van de plaatselijke afdeling van de C.I.A. Bovendien worden negen En gels klinkende namen gegeven met tele foonnummers en adressen, alle in het zuidwesten van de stad, waar veel em- ployé's van de Amerikaanse missie wo nen. Verder worden een aantal adressen opgegeven voor zogenaamde militaire spionagegroepen. Ook de Amerikaanse in formatiedienst (USIS) en de Amerikaan se zender (RIAS), in West-Berlijn, staan als spionageinstellingen opgegeven. Andere afdelingen zijn gewijd aan Fran se, Britse en Westduitse spionageorga- nisaties. Het boekje werd op een spe ciaal belegde persconferentie uitgedeeld. De uitgevers zijn het Oostduitse persbu reau A.D.N en de persbureaus van de Sovjet-Unie. Bulgarije, Hongarije, Polen, Roemenië en Tsjechoslowakije. „Uit de frontstad West-Berlijn: deze „kernbom" moet een vreedzame en bloeiende vrije stad voorkomen", aldus de brochure. Dit zou moeten worden bereikt door statio nering van symbolische contingenten UNO-troepen of troepen van neutrale lan den, aldus de brochure. Advertentie In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op het gedeponeerde handelsmerk „Coca-Cola" Over 50 jaar heel anders Wat mij betreft heeft het zeer blijkbare personeelsgebrek in de sectie horeca een goede kant, vooral op drukke dagen: het leidt tot besparing op mijn klein-consump- tieve budget. In een der grote badplaatsen in het wes ten des lands, welker naam ik om rede nen van fijne tact niet noemen zal maar hij hij begint met een S. (en ik moge u er wel op wijzen dat Schoorl en Sint Maartenszee badplaatsen zijn en dat Zondvoort in veler monden ook met een S begint; ik herzeg: in een onzer grote bad plaatsen heb ik onlangs op de zeldzame, zonnige en drukke dag op drie terrassen vertoefd zonder dat ik ook maar de kans kreeg een sjuderans of tomatosjoes te be stellen. Op elk terras heb ik meer dan een half uur de gelegenheid gehad mij te verkwikken aan de aanblik van de zee, voor zover mij die niet door mijn mede badgasten ontnomen werd. Ik heb herhaal delijk en, naar ik meen, verstaanbaar „ober" geroepen, doch niet één van deze drie maal is mijn roep beantwoord. Hetgeen mij enkele guldens bespaarde zonder dat ik het gemis van de k'sumsie als een daartegen opwegende schadepost kon beschouwen. Het was mij immers geenszins om de dronk, doch volledig om het zitje te doen. Ik geloof dat verreweg de meeste men sen op terrassen gaan zitten om de zit in de zon en niet om daarbij verplichte war me of koele dronk, welke overweging, me de gezien mijn blanco-ervaring my op een geniaal idee heeft gebracht.: Zou het, gezien de personeelsschaarste, niet aanbevelenswaardig zijn, de buffetten op te heffen en eenvoudig stoelen te ver huren? In de eerste plaats zou dit, zowel voor de betreffende koffiehuizen als voor hun clientele, een aanmerkelijke besparing me debrengen; in de tweede plaats zou veel en heen-en-weer-geloop ongedaan en on- gelopen behoeven te worden. De schaarse arbeidskrachten zouden voor een klein ge deelte te werk gesteld kunnen blijven voor het ophalen van de zit dubbeltjes en de rest zou van het uit deze verandering van systeem gespaarde geld een aardig pen sioen kunnen trekken. En voor wie dan toch nog per se een kop koffie of iets anders wil drinken, zou den automaten in deze behoefte kunnen voorzien. Het lijkt mij allemaal zo eenvoudig als wat. Misschien lijkt deze methode op dit ogen blik nogal ongewoon, doch ik heb de over tuiging, dat zij, over niet al te lange tijd algemeen toegepast zal worden. Over op z'n hoogst vijftig jaar weet men niet be ter. Bovendien zou zij mij de knagende gewe tenswroeging besparen die ik nu heb ge voeld, omdat ik zij het ongewild drie mij sympathieke bedrijven ieder voor op z'n minst een gulden heb te kort ge daan. (Van onze correspondent) WENEN Na een onderbreking van meer dan een jaar hebben Italië en Oos tenrijk weer onderhandelingen aange knoopt over de kwestie Alto Adige (Zuid- Tirol). Ook in Oostenrijk vertoont niet al leen de regering, maar ook de publieke opinie grote tevredenheid over het resul taat van de inleidende besprekingen in Venetië. Voor de eerste keer in de jaren lange onderhandelingen valt er nu een be ter psychologisch klimaat waar te nemen. Wantrouwen heeft aan beide kanten plaats gemaakt voor een oprecht streven naar een oplossing, die de twee partijen zal kunnen bevredigen. Dit betere klimaat en de ernstige wil tot samenwerking is eigen lijk het enige en grote resultaat van Ve netië. Bovendien kan men het als een positief resultaat beschouwen, dat Oostenrijk deze kwestie tijdens de aanstaande UNO-As- semblee niet meer als een onopgelost con flict ter sprake zal brengen, doch dat de twee partijen daar verslag zullen uitbren gen over de jongste gemeenschappelijke pogingen om tot een vreedzame oplossing te komen. Maar verder is er inzake Zuid- Tirol zelf nog niets positiefs bereikt. De onderhandelingen hierover beginnen pas in oktober en pas dan zal blijken of er werkelijk resultaten kunnen worden be reikt. Wel betekent het een stap in de goe de richting, dat de Italiaanse regering maanden geleden een commissie van ne gentien leden in het leven heeft geroepen ter bestudering van dit vraagstuk. Het rapport van deze studie-commissie is nog niet bekend, zodat pas na de pu- blikatie daarvan kan blijken, of er op grond van deze studie een toenadering tot stand zal kunnen komen. De bomaanslagen en de terroristische acties in Zuid-Tirol zijn niet ter sprake gekomen en zijn dus ook niet aan de Oos tenrijkse regering verweten. De proble men waarom het gaat worden nog niet behandeld. Het enige, waarover de Oosten rijkse hen Italiaanse delegatie in concreto hebben gesproken is de vraag of het vi sum kan worden afgeschaft, dat Oosten rijkse staatsburgers nodig hebben, wan neer zij naar Italië willen reizen. Ook werd er nog niet gesproken over het kernpro bleem, namelijk de door Oostenrijk ge wenste autonomie voor het eigenlijke ge bied van Zuid-Tirol. Evenmin kwamen er andere actuele vragen ter sprake, bijvoorbeeld het recht van Zuid-Tirol op eigen taal in het onder wijs, in de rechtspraak en in de staats- administratie, gelijk recht voor allen in zake toewijzing van nieuwe woningen en gelijke mogelijkheden ook voor Zuidtiro- lers om in staatsdienst te treden. Deze en dergelijke vragen, waarom het eigenlijk gaat, kunnen pas later worden aangesne den, maar het is van het grootste belang, dat men begonnen is met het scheppen van een goede sfeer, waarin latere on derhandelingen mogelijk zijn. In Oostenrijk kan men spreken van een gematigd optimisme. Ook daarvan getuig de de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Kreisky, die er echter na zijn terug keer uit Venetië de nadruk op legde, dat deze onderhandelingen alleen in een rusti ge en zakelijke sfeer kunnen verlopen. Daarmee sprak hij duidelijk de hoop uit, dat extremistische acties achterwege zul len blijven. Zowel in Italië als in Oostenrijk zijn de kranten optimistisch gestemd. Zij ver wachten wel geen oplossing van het ge schil, maar schrijven dat enige vooruit gang mogelijk is. Een der redenen voor hun optimisme is de betrekkelijke rust in Alto Adige, waar verleden jaar tal van bomaanslagen zijn gepleegd doch dit jaar daden van terreur zeldzaam zijn geweest. Van Italiaanse zijde is opgemerkt dat in de Oostenrijkse delegatie geen enkele be kende Tiroolse extremist was opgenomen. Zij zeiden dat de vroegere besprekingen zijn mislukt door druk van Tiroolse extre misten op Wenen. BONN (AP) De Westduitse school boeken moeten meer aandacht besteden aan het recente politieke verleden van Duitsland en aan de moderne geschiede nis, aldus hebben de opvoedkundige auto riteiten geadviseerd. „Zonder een diep gaand kritisch onderzoek van het natio- naalsocialisme is politiek onderwijs in Duitsland onmogelijk", aldus een verkla ring van de permanente conferentie van ministers van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen van de Bondsstaten. De verklaring is in de officiële Bun- desanzeiger verschenen en dient als richt snoer voor nieuwe schoolboeken. Een dro ge opsomming van feiten is niet vol doende. Dit kan in het bijzonder gezegd worden van de geschiedenis na 1917. „De Duitse schoolboeken moeten bovendien meer aandacht besteden aan de supra nationale organisaties en bondgenoot schappen van Europa en elke soort tota litarisme en in het bijzonder het nationaal-socialisme en het communisme als een groot gevaar voor de wereld bestempelen" aldus de verklaring. (Van onze correspondent) PARIJS De vakantiegangers zullen dit jaar geen last hebben van onbegaan baar gemaakte wegen door ontevreden boeren. De algemene raad van de Natio nale Federatie van Boerenbonden heeft in Parijs achter gesloten deuren vergaderd en besloten als parool uit te geven: „Waakzaamheid, orde en discipline". Na afloop van de vergadering werd aan bestuursleden gevraagd wat die drie woor den te betekenen hebben. Geantwoord werd dat het bestuur de zo pas aangenomen wet- Pisani over reorganisatie van de Franse landbouw, onvoldoende blijft achten, maar dat het van de toepassing zal afhangen of de boeren zich er op den duur bij zullen neer leggen. Minister Pisani heeft aanvul lende decreten voor 15 september beloofd. Gevraagd naar de mogelijkheid, of in de komende dagen nog acties te verwach ten zijn tegen de herenboeren, zoals eind vorige week tegen de acteur Jean Gabin, antwoordde de algemene secretaris van de Nationale Raad, dat dit een geheel ander t WARSCHAU (Reuter,AP) Franciszek Waniolka is bevorderd van minister voor de zware industrie tot vice-premier van Polen. De vijftigjarige Waniolka behoort tot de snel naar voren komende technische elite van het Poolse communistische be wind. Zijn benoeming tot vice-premier werd bekendgemaakt nadat hij terugge komen is van een inspectiereis langs Oostenrijkse industriecentra. Als minister wordt hij opgevolgd door zijri plaatsver vanger, Zygmunt Ostrowski. probleem is. Het bestuur van de Federa tie zal aangesloten organisaties niet belet ten te doen, wat zij menen te moeten doen. Men heeft in beginsel geen enkel bezwaar tegen herenboeren, mits op de boerderij het werk wordt gedaan door boeren en niet door betaalde landarbeiders. Van afzettingen op de wegen zal echter geen sprake zijn, want het bestuur wil de openbare mening midden in de vakanties niet tegen de boeren in het harnas jagen. NEURENBERG (AP) De openbare aanklager heeft in Neurenberg levenslange gevangenisstraf geëist tegen de ex-gene- raal van de S.S. Erich von dem Bach- Zelewski wegens het vermoorden van zes communisten in 1933. Bach-Zelewski heeft er zich steeds op beroemd de man te zijn geweest die Hermann Göring het vergif gaf, waarmee hij tijdens de processen in Neurenberg zelfmoord pleegde. Hij onder gaat nu vier jaar en zes maanden gevan genisstraf wegens doodslag. Tijdens het proces dat twee weken heeft geduurd, noemde Bach-Zelewski zichzelf bij herhaling „een leiderspersoonlijkheid". Hij zou opdracht tot de moord op de zes personen hebben gegeven. Tegen vijf van zijn voormalige mede plichtigen werden straffen van tien jaar, zeven jaar en drie jaar en zes maanden geëist. De uitspraak wordt eind van deze week verwacht. Herdenking. De zeventiende verjaardag van de kernbom op Hirosjima zal zon dag herdacht worden met een wande ling van vijftien kilometer in het cen trum van San Francisco door de bewe ging van „Vrouwen voor de Vrede." De mars waaraan door een ieder deel genomen kan worden zal zich uit strekken over een gebied van twaalf vierkante kilometer, de oppervlakte die verwoest werd door de eerste Ameri kaanse kernbom op 6 augustus 1945. Hongerstaking. In de omgeving van Ko penhagen zijn woensdag ongeveer vier honderd Deense militairen voor vier da gen in hongerstaking gegaan, nadat eer dere protesten tegen de toestand van hun kazerne geen resultaat hadden op geleverd. Arbeidskaart. Cubaanse arbeiders, die in staat zijn om te werken, moeten voort aan een arbeidskaart hebben. Zonder een dergelijk document zullen zij geen baan meer kunnen krijgen. Buitenlanders. Blijkens officiële cijfers bevinden zich rond tien miljoen Polen of mensen van Poolse afkomst in het buitenland. De Poolse kolonie in Frank rijk 750.000 mensen is de groot ste van Europa. Daarna komen die van Groot-Brittannië (150.000) en West- Duitsland (100.000). In de Verenigde Staten wonen zes miljoen Polen of men sen van Poolse afkomst. Over de muur. Twee burgers en een on gewapende Oostduitse grenswacht in uniform zijn woensdagavond via de muur naar West-Berlijn gevlucht. Tij dens hun vluchtpoging werden de drie mannen beschoten, maar zij slaagden erin West-Berlijn heelhuids te bereiken. Geheim. Woensdag is van de luchtmacht basis Vandenberg in Californië een kunstmaan gelanceerd door middel van een Thor-Agena raket. Deze lancering maakt deel uit van een reeks geheime experimenten van de Amerikaanse luchtmacht. Bijzonderheden zijn dan ook niet bekendgemaakt. Gedenksteen. De directie van het Britse persbureau Reuter is van plan in het pand van waaruit de stichter van de on derneming, Paul Julius Reuter, in 1850 met postduiven de eerste internationale nieuwsvoorziening begon, een gedenk steen aan te brengen. Het huis, dat als café is ingericht, staat in Aken. Uitgebrand. Aan boord van de plezierboot Kaiserpfalz, die op het Bodenmeer voer, is woensdag brand uitgebroken. De vlammen grepen snel om zich heen, maar de kapitein wist het scheepje door een handige manoeuvre op het strand te zetten. De 66 passagiers en de beide leden van de bemanning sprongen in ondiep water en waadden naar de kust. Het scheepje brandde uit. Advertentie Ó'oclstraat JV - Haarlem - Tel. 1S2SJ VERFSPUITREVOLVERS Livingstone. Een met potlood gekrabbeld dagboek van de Afrikaanse ontdekkings reiziger dr. David Livingstone is woens dag in Londen geveild voor een bedrag van 10.500 gulden. Het heeft betrekking op een expeditie in 1862. Bliksem. Tien negers, onder wie een vrouw, zijn om het leven gekomen toen de bliksem insloeg in een hut op het terrein van een boerderij in de omge ving van Nairobi, de hoofdstad van Ke nia. Negen andere Afrikanen, die zich eveneens in de hut bevonden, werden ge wond. De toestand van vier hunner is ernstig. Geslaagd Op de Amerikaanse luchtbasis vandenberg in Californië, is woens dag een geslaagde proef genomen met de lancering van een verbeterde Atlas raket vanuit een 53 meter onder de grond gelegen lanceerinstallatie. De voorbereidingen voor de lancering na men slechts een minuut in beslag. De raket legde een afstand van achtdui zend kilometer af. Conventie. De Sovjet-Unie heeft officieel een internationale conventie geratifi ceerd tegen discriminatie bij het onder wijs, die twee jaar geleden is opgesteld door de UNESCO. Rusland is het zeven de land dat de overeenkomst ratificeert. De landen beloven in de conventie geen discriminatie toe te passen bij het on derwijs op grond van ras, kleur, sekse, taal, geloof, nationale of sociale af komst of politieke en andere overtuigin gen. De landen worden verondersteld re gelmatig verslag uit te brengen aan de UNESCO over de naleving van de con ventie. Beleefd. De opperbevelhebber van de Rus sische strijdkrachten in Oost-Duitsland, generaal Jakoebovski, zal vermoedelijk op 8 en 9 augustus beleefdheidsbezoe ken aan het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg en het Franse hoofdkwar tier te Baden-Baden in West-Duitsland brengen. Het initiatief hiertoe zou van de Russische generaal zijn uitgegaan. Extremisten. Een 150 Japanse studenten hebben woensdag in Tokio getracht de openingszitting van de achtste wereld conferentie tegen kernbommen te ver storen. Er moesten 250 politie-agenten aan te pas komen om te verhinderen dat zij de conferentiezaal binnengedrongen. De studenten waren leden van een ex tremistische organisatie. Kernstraling. In het noorden van de Ame rikaanse staat Utah is het gehalte van radio-actief jodium 131 in melk na de jongste kernproeven in de Nevada-woes- tijn sterk gestegen. Begin juli was het gehalte zo laag dat het niet te bespeu ren iyas. Eind juli was het, na enige schommelingen, plotseling gestegen tot 2.050 micromicrocuries per liter, het geen echter nog onder de veiligheids- grens ligt. Neergestort. Twee lestoestellen van de Westduitse luchtmacht zijn woensdag avond in de buurt van Pinneberg met elkaar in botsing gekomen. Een piloot en drie inzittende leerling-vliegers kwa men om het leven. Een der toestellen stortte neer, het andere kon veilig lan den. Groot verlof. De ruim achtduizend reser visten, die de Amerikaanse marine in de herfst vorig jaar met het oog op de cri sis rondom Berlijn in actieve dienst had geroepen, zijn met groot verlof gezon den.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3