Australië heeft ook moeilijkheden met (oostelijk) Nieuw-Guinea Verenigd Australië Beweging ijvert tegen verlenen van zelfstandigheid Kennedy acht controle op kernproeven onmisbaar Professor Hallstein moest Spaak tot orde roepen Duitsers zijn ontstemd over de forensenbelasting in Bergen (L.) r T erdood veroordeelde neger begenadigd Oostduitse Evangelische leiders magen niet uit Taxichauffeur gaf overvallers stevig pak rammel „Infantiel geleuter van de zes Kennedy wenst nog meer van Peruviaanse junta Modern A.N.W.B. station in Rotterdam geopend Vijf Peruvianen uit hun land gezet na bezoek aan Moskou Drie doodstraffen in de Baltische Sovjet-landen DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 Weinig weerklank Womsiwor uitgenodigd T.m. zaterdag 4 aug. de laatste dag 10% KORTING COSTUUMS Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Haarlem - Tel. 54679 Doodvonnis voor Russische oorlogsmisdadigers Zevende staat Critische pers Gratie houdt levenslange gevangenisstraf in Iemand met een fijne neus voor goede zaken Grote Houtstraat 49 Haarlem - Telefoon 20049 Uw maag smeekt om Bennies, Twee mensen verdronken Inspectie kan wel eenvoudiger en economischer Fransen nemen starre, negatieve houding aan Heath Noodwinkelcentrum voor winkeliers Vijzelflat Ballon met apen, hamsters en insecten in de ruimte BEROOID OP SCHIPHOL Rubber is na kopra het voornaamste uitvoerprodukt van Australisch Nieuw- Guinea. Sinds de oorlog hebben de ondernemingen de aanplant aanzienlijk uitgebreid en de regering draagt bij tot de opvoering der produktie door de invoer van hoogwaardig plaat materiaal uit Malaya te subsidiëren. Hier ziet men inheemse tappers wier aangevoerde latex door een Austra lische planter wordt gecontroleerd. (Van onze correspondent) SYDNEY. Nieuw-Guinea begint een probleem te worden voor Australië. Daarmee doel ik niet op Nederlands Nieuw-Guinea want dat deel van het groene eiland houdt de Australische re gering zoveel mogelijk in haar liberale achterhoofd maar het oostelijke deel: het Australische territorium Papoea, dat sinds 1907 bij Australië is ingelijfd, en het beheerschapsgebied Nieuw-Guinea, waarover Australië sinds 1921 het beheer heeft. Sinds de beheerschapsraad van de UNO de instelling van een eigen parle ment voor de gezamenlijke gebiedsdelen heeft aanbevolen en daarbij het jaar 1964 heeft genoemd als uiterste termijn, gaan er vele zuchten in Australië op. Tot voor kort was Australië's enige zorg de vrees, dat Indonesië zijn oog wel eens op oostelijk Nieuw-Guinea zou kunnen la ten vallen, wanneer Nederlands Nieuw-Gui nea eventueel door Soekarno zou worden geannexeerd. Maar van Indonesische zij de is herhaaldelijk de verzekering gege ven dat Soekarno dat heus niet zal doen, dus om met D. H. Lawrence in diens voortreffelijke schildering van het land der kangoeroes te spreken: „Wyewurk" (waarom zou je werken?) geniet van de zon en het strand. Sir Hugh Foot's rapport over de toe komst van Australisch Nieuw-Guinea en de daarop volgende aanbeveling van de beheerschapsraad van de UNO hebben echter rimpels in het voorhoofd van Aus tralische ministers veroorzaakt. Onder hen bevindt zich een heftige verdediger van de status quo en onafhankelijkheid- op-lange-termijn (over twintig of dertig jaar), namelijk de minister voor de Terri toriale Gebiedsdelen, Paul Hasluck, een vroegere journalist, die al langer dan der tien jaar deze portefeuille beheert en niet vrij is van conservatieve denkbeelden. Het is echter typerend, dat de felle aan val, die Australië te verduren heeft gehad in de UNO, toen de beheerschapsraad het rapport van Sir Hugh Foot over Austra lisch Nieuw-Guinea behandelde, weinig of geen reactie heeft veroorzaakt bij het pu bliek in het vijfde werelddeel. Het aan tal ingezonden stukken, dat over dit pro bleem in de Australische kranten is ver schenen, is gering hoewel er eerder ettelijke zijn verschenen over Nederlands Nieuw-Guinea. Maar dat was voor Sir Hugh Foot zijn aanbeveling voor zelfstan digheid van het Australische deel open baar maakte. Klaarblijkelijk zijn de Aus traliërs met stomheid geslagen en hebben ze enige tijd nodig om te beseffen, dat er messen worden geslepen om riemen te snijden van hun éigen leer. Binnenkort zal er wel „leven in de brou werij" komen, als men de activiteit van een kortelings opgerichte nieuwe vereni ging bestudeert. Deze vereniging „United Australia Movement" (Verenigd Australië Beweging) ijvert voor „inlijving" van oos telijk Nieuw-Guinea als een autonome (ze vende) staat in het Australische Gemene best. De vereniging heeft voornamelijk za kenlieden en intellectuelen uit de zelfstan dige beroepen als leden. Zij heeft de lei der van de Papoea-delegatie van Neder lands Nieuw-Guinea, die de vijfde confe rentie van de Zuid-Pacific in Pago Pago (Amerikaans Samoa) heeft bijgewoond, uitgenodigd een spreekbeurt te vervullen in Sydney. Deze Papoea-leider, Herman Womsiwor, heeft toegezegd in de eerste helft van augustus ter beschikking te zijn. De „Uni- Advertentie geven wij op alle voorradige courante goederen Ook op de zojuist ontvangen voor het najaar. Uitgezonderd zijn slechts enkele merkartikelen. DOE UW VOORDEEL BIJ MOSKOU (AP) Het dagblad Sovjets- kaja Roessia meldt dat zes personen in Stavropol (Neder-Kaukasus) ter dood zijn veroordeeld wegens misdaden begaan tijdens de Duitse bezetting. Zij zouden negentien jaar lang onder valse namen hebben geleefd, maar de „staatsveiligheids- organen en de gewone bevolking hebben hen ontmaskerd". Zij zouden in 1942 170 Sovjet-burgers hebben vermoord en huizen in brand ge stoken. Er werden bij het proces tachtig getuigen gehoord. ted Australia Movement" ziet in hem klaarblijkelijk een middel om het stand punt der Papoea's van Nederlands Nieuw- Guinea zelfstandigheid voor westelijk Nieuw-Guinea aan de Australiërs duide lijker te maken. Dit valt in de lijn van de „politiek" van de nieuwe Australische vereniging, die echter van zichzelf zegt, dat zij „niet politiek" is. Hoewel Womsiwor stappen heeft onder nomen om de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Garfield Barwick, en minister Hasluck te ontmoeten, ten einde zijn gezichtspunt over zelfstandig heid van Nederlands Nieuw-Guinea uiteen te zetten, zal een openbare spreekbeurt hem meer en betere gelegenheid geven het publieke geweten wakker te schudden. De buitenlandse politiek van Sir Garfield, met name in het probleem Nieuw-Guinea, is door verschillende persorganen als „slap" gekenschetst. Womsiwor kan dus nauwe lijks hopen op enig begrip bij deze beide politici voor zijn denkbeelden. Daarentegen heeft minister Hasluck zich nog nooit definitief uitgelaten over de idee van een Australisch Nieuw-Guinea als ze vende staat in het Australische Gemene best. Als het probleem zich tegen 1964 begint toe te spitsen, zou het voor Has- luck's gemoedrust ongetwijfeld beter zijn als hij zich alvast zou beraden over de praktische mogelijkheid van dat „zeven de" denkbeeld. Daarom zal hij er goed aan doen ernstig te luisteren naar wat Womsiwor hem straks te vertellen heeft. Minister Hasluck zal rekening moeten houden met de stem des tijds. Uit een recent onderzoek van de publieke opinie in Australië is bij voorbeeld gebleken, dat de jeugd van beneden 25 jaar in meerder heid voor verlening van „zelfstandigheid aan Australisch Nieuw-Guinea binnen twe jaar" is, terwijl daarnaast de gedachte aan opneming van Australisch Nieuw-Gui nea als een zelfstandige (autonome) staat binnen het Australische federale verband wordt voorgestaan. Zelfs de Australische dagbladpers is kri tisch ten opzichte van de politiek van de Australische regering inzake Australisch Nieuw-Guinea en schrijft naar aanleiding van de aandrang die de UNO heeft uit geoefend op Australië om oostelijk Nieuw- Guinea tegen 1964 een eigen parlement te SPRINGFIELD (Illinois) (Reuter) Gouverneur Kerner van de Amerikaanse staat Illinois heeft de ter dood veroordeel de 32-jarige misdadiger Crump gratie geschonken. Hij heeft het doodvonnis ver anderd in gevangenisstraf van 199 jaar. Dit betekent, dat Crump, die een neger is, niet in aanmerking komt voor een voor waardelijke vrijlating, zodat hij de rest van zijn leven in de gevangenis zal moe ten slijten. Crump was ter dood veroordeeld we gens moord op een bewaker van een abat toir in Chicago. Dit geschiedde bij een in 1953 gepleegde roofoverval, waarbij Crump twintigduizend dollar buit maakte. De terechtstelling van Crump is veertien maal uitgesteld. Zij was het laatst vast gesteld op vrijdagochtend op de elektri sche stoel. Crump was het afgelopen weekeinde in staat gesteld voor de Amerikaanse televi sie voor zijn leven te pleiten. Hij heeft zich in de negen jaren, die hij tot nu toe in de gevangenis heeft doorgebracht be mind gemaakt bij zijn medegevangenen. Ook is Crump, die aanvankelijk een onge letterd man was, erin geslaagd een be hoorlijke graad van ontwikkeling te berei ken. Velen hebben voor de commissie voor gratieverlening van de staat Illinois, die gouverneur Kerner in deze zaak van ad vies moest dienen, gepleit voor een bege nadiging van Crump, die zij als „herbo ren" beschreven. Crump zelf verklaarde, nadat hij van het besluit van gouverneur Kerner op de hoogte was gesteld, met haperende stem tegenover verslaggevers: ..Ik dank God, gouverneur Kerner en allen, die in mij geloofd hebben en zich zoveel moeite heb ben getroost om mijn zaak onder de aan dacht van de gouverneur en het publiek te brengen." BERLIJN (AP) De Oostduitse regering heeft twee protestantse bisschoppen en een kerkelijke functionaris geen toestem ming gegeven naar een internationale ker kelijke bijeenkomst in Parijs te gaan. Bisschop Friedrich-Wilhelm Krummacher uit Greifswald, voorzitter van de confe rentie van leiders van de Evangelische kerk in Oost-Duitsland, wilde naar de ko mende zitting van de commissie voor in ternationale zaken van de Wereldraad van Kerken, waarin hij vorig jaar te New Delhi is gekozen. Bisschop Gottfried Noth uit Dresden en Erhard Breunecke, missie-directeur van de Evangelische kerk. die in Oost-Berlijn woont, wilden naar Parijs om daar een conferentie bij te wonen van de centrale commissie van de oecumenische raad. De redenen van de weigering is in West-Ber- lijn niet bekend. Advertentie koopt geen artikelen, die hij niet heeft gezien. Zoiets is altijd riskant en terugsturen geeft alleen maar extra lasten. Ga liever naar een speciaal zaak als u een horloge nodig heeft. Dan kunt u zelf oordelen en de vakkennis, die erachter staat, geeft een veilig gevoel. Een betrouwbaar horloge koopt u daarom bij Het huis met het carillon In 't ter hoogte van Venlo gelegen Duit se grensplaatsje Wachtendonk hebben drie jonge Duitsers een overval gepleegd op de 57-jarige Venlose taxichauffeur P. Nass. De drie Duitsers lieten zich van een café in Venlo naar Wachtendonk rijden, waar zij de taxichauffeur overvielen. Zij kwamen echter van een koude ker mis thuis. De taxichauffeur stelde twee van hen buiten gevecht en gaf de derde, met een speciaal voorwerp dat de heer Nass altijd bij zich heeft in de wagen, een ongenadige aframmeling. Twee over vallers strompelden na het handgemeen weg. De derde werd door de taxichauffeur in de auto opgesloten. De heer Nass reed hierop naar de grens en leverde de Duitser over aan de mare chaussee. „Zij hebben een paar jaar geleden een vriend van me, ook een taxichauffeur, in de auto doodgeschoten. Mij zal dat niet makkelijk overkomen, want ik neem geen enkel risico en timmer er meteen op los, als ze bij mij in de wagen kapsones pro beren te maken," aldus de heer Nass. geven: „De Australische regering heeft critiek uitgelokt door hardnekkig vast te houden aan een politiek van geleidelijk heid, tegen alle waarschuwingen van re cente koloniale geschiedenis in". De (Sydney) „Daily Mirror" schrijft: „Daar Australië zich niet kan veroorloven een miljard gulden per jaar te besteden aan de ontwikkeling van Nieuw-Guinea zou het 't beste zijn om het aan de UNO in beheer te geven". De (Sydney) „Sunday Mirror" dringt zelfs aan op spoed met een parlement voor Nieuw-Guinea: „Haast zelfs voortijdige haast is onze beste hoop om onze belangen op lange termijn te bewaren". Alleen de conservatief inge stelde (Sydney) „Daily Telegraph" noemt de voorgestelde instelling van een eigen parlement voor oostelijk Nieuw-Guinea te gen 1964 ronduit „roekeloos". Advertentie als overtollig maagzuur weer zo'n laaiende zuurkolom doet opslaan en u niet weet waar u te bergen van die snerpende pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér men sen dagelijks baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. In een sloot op de hoek van de Groot Hertoginnelaan en de Andries Bickerweg in Den Haag is het stoffelijk overschot gevonden van het tweejarige jongetje Anuj Aggarwal, het zoontje van een func tionaris van de ambassade van India in Den Haag. Het kind is daar vermoedelijk spelenderwijs te water geraakt en ver dronken. Uit de Dwarskade in Pijnacker is het lichaam opgehaald van de 65-jarige heer S. uit Delft. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Kennedy heeft op zijn wekelijkse persconferentie behalve over Nieuw-Guinea en andere on derwerpen, ook gesproken over de proe van met kernwapens. De controle op kernexplosies vormde een belangrijk on derwerp. De president maakte bekend dat de jongste Amerikaanse onderzoekingen hebben aangetoond dat controle op kern explosies in de toekomst eenvoudiger en economischer zou kunnen zijn dan men tot dusverre meende. Inspectie ter plaat se zou echter noodzakelijk blijven. De Verenigde Staten wensen in diver se landen controleposten in te stellen met internationaal personeel. De regeling van controle en inspectie zou in de toekomst anders kunnen worden dan men dusverre meende. De Verenigde Staten willen daar omtrent in Genève voorstellen doen, maar niet nadat de Sovjet-Unie eerst het begin sel heeft aanvaard van inspectie en con trole ter plaatse. In het verleden zijn de Russen met dit principe akkoord gegaan, doch later zijn zij van opvatting veran derd. Kennedy wenst als eerste stap dat de Russen tot hun vorige standpunt zullen terugkeren. Kennedy verklaarde dat Arthur Dean, die de Amerikaanse afvaardiging naar het Geneefse overleg leidt, naar de conferen- ft (Van onze correspondent) BRUSSEL Door het eindeloze onder linge gekibbel van de zes ging er gisteren te Brussel, waar momenteel het histori sche E.E.G.-Engeland-gesprek plaatsvindt een kostbare onderhandelingsdag totaal verloren. Het resultaat van deze eerste dag van de Marathonzitting, waarin moest beslist worden, of Engeland al dan niet zal toetreden tot de E.E.G., was dan ook absoluut nihil. Hetgeen nu eens niet aan de Britten geweten kon worden, doch ge heel voor rekening kwam van de sterk negatieve houding der Franse delegatie. Al de pogingen van de overige vijf, om Frankrijk tot een meer inschikkelijk standpunt te brengen, liepen jammerlijk vast op de starre Franse posities. Tijdens de middagzitting kon de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Spaak, wiens deelname aan de besprekin gen een duidelijk teken was van de ernst van het ogenblik, zich dan ook niet langer bedwingen. In waarlijk ongezouten termen gaf Spaak aan zijn Franse collega Couve de Murville zijn mening te kennen over het negativisme van de Fransen, hetgeen hij eenvoudig „stijlloos" noemde. Doch toen Spaak in het vuur van zijn betoog het vruchteloze „geleuter" van de Zes, om tot een gemeenschappelijk stand punt te komen, als „infantiel" betitelde, werd het de president van de E.E.G.-com- missie, prof. Walter Hallstein, te bar. Op scherpe toon eiste hij, dat Spaak dat nare woord zou intrekken. Een eis, waaraan de Belgische minister hoffelijk voldeed. Maar iedereen in de vergadering kende nu dui delijk Spaaks mening, die overigens vrij wel ten volle gedeeld werd door de delega ties van Nederland, Duitsland, Italië en Luxemburg. Na dit incident, waaraan uren van pra ten waren vooraf gegaan, nodigden de Zes de Britse onderhandelaar, Edward Heath, uit aan de zitting deel te nemen. Het was toen inmiddels al kwart voor zes gewor den, terwijl Heath verondersteld was zijn Europese collega's reeds om drie uur te ontmoeten. De Zes hadden de Engelsman eenvoudig twee uur en drie kwartier laten anticham breren, omdat zij het onderling niet eens konden worden. Toen zij dan ten slotte Heath vroegen de vergadering binnen te komen, kon Spaak zich niet weerhouden schamper op te merken: „Mijne heren, het heeft geen enkel nut de Britse gedelegeer de te ontvangen, omdat wij hem niets nieuws kunnen vertellen." Dit was nog waar ook. Want al de amen dementen, die de Zes op hun oorspronke lijk plan voor de kwestie van de land- bouwprodukten uit de gematigde Gemene bestzone met veel pijn hadden opgesteld waren een roemloze dood gestorven onder de meedogenloze Franse veto's. De Zes konden dan ook niet anders doen, dan Heath vragen om eens duidelijk te vertellen op welke punten het Britse stand punt afweek van dat van de E.E.G., waar op Heath antwoordde, dat hij dit reeds verscheidene malen had gedaan, doch steeds nog geen reacties van zijn Europese collega's had gekregen. Heath beloofde echter, dat hij tegen vrijdag een verkla ring zou afleggen, waarop deze eerste zit tingsdag als de bekende nachtkaars ein digde. WASHINGTON (Reuter,AFP) Pre sident Kennedy heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat zijn rege ring zich bemoedigd gevoelt door de vrij lating door de nieuwe Peruviaanse mili taire junta van oud-president Prado. „Wij gevoelen ons eveneens bemoedigd door de verklaring van de junta, dat zij de burgerlijke vrijheden zal herstellen en verkiezingen zal doen houden. Doch de Amerikaanse regering zou een wat vastomlijnder toezegging van de junta, dat zij het resultaat van dergelijke ver kiezingen zou erkennen, op prijs stellen", aldus de president, die gisteren aan ex- president Prado in New York een tele gram met zijn beste wensen heeft laten overhandigen. LIMA (AFP) Ex-president Prado is vandaag in Parijs aangekomen. Twee mi nisters en twee andere hoge ambtenaren, die tegelijk met Prado waren gevangen genomen, zijn ook in vrijheid gesteld. Van de zeventig personen die de junta wegens „verkiezingsfraude" heeft laten opsluiten, is een groot aantal op borg tocht vrijgelaten. tietafel zal terugkeren met volmachten voor grondige technische en politieke besprekingen van de hiermede samenhan gende vraagstukken. De president zei dat de Verenigde Sta ten mogelijk nog drie proefnemingen met kernwapens op het eiland Johnston in de Stille Oceaan zullen nemen. Een definitie ve beslissing hierover zal echter pas wor den genomen wanneer de schade, aan de lanceerbasis is hersteld. Hij verklaarde dat met deze voorgenomen kernproeven de jongste reeks van Amerikaanse proef nemingen zal worden afgesloten. Aan de Walenburghof in Rotterdam heeft de A.N.W.B. gisteren een nieuw technostation geopend, dat is uitgerust met de modernste apparatuur. Vier hefbruggen maken het mogelijk, dat er dagelijks twin tig personenwagens kunnen worden ge keurd. Met de openstelling van dit nieuwe station beschikt de A.N.W.B. thans over tien modern ingerichte keuringcentra ver spreid over het gehele land., waar dagelijks vele leden van de organisatie hun wagens laten keuren. Iets geheel nieuws bij het Rotterdamse station is echter, dat men on middellijk na de keuring een uitgebreid rapport van de A.N.W.B. ontvangt waar nauwkeurig de eventuele fouten en manke menten van de wagen in staan omschreven. Bij vroegere keuringen duurde het enige dagen alvorens men de automobilist het rapport kon toezenden. De inrichting van deze keuringshal be schouwt de A.N.W.B. als een voorloper van het grote testcentrum in Den Haag, waar van men hoopt dat het eind december van dit jaar gereed komt. De capaciteit van deze hal bedraagt 146 wagens per dag. Ge durende de vier jaar dat er een A.N.W.B.- keuringsservice in Roterdam bestaat, heeft men daar ongeveer 7500 personenwagens onderzocht. Voor de winkeliers uit de Vijzelflat in Amsterdam wordt volgende maand aan het Weteringcircuit een overdekt noodwin kelcentrum gebouwd. In verband met de slopingsplannen van het reusachtige flatgebouw aan de Vijzel straat, zal maandag een grote schutting rond het gehele gebouw worden geplaatst. Dan zal ook de Kerkstraat (die onder het pand doorloopt) worden afgesloten. De winkeliers hebben verklaard ogen blikkelijk een kort geding te zullen aan spannen tegen iedereen die een schutting rond het gebouw zal plaatsen, waardoor de winkeliers brodeloos zouden worden. De onlangs door de gemeenteraad van de Noordlimburgse gemeente Ber gen goedgekeurde woonforensenbelasting blijkt tot grote ontstemming onder de me rendeels Duitse bungalowbewoners aanlei ding te hebben gegeven. Menigeen begrijpt niet hoe men in Ber gen tot een dergelijke belasting, die men in deze vorm in Duitsland niet kent, heeft kunnen komen. De meesten zijn van me ning dat Bergen blij moet zijn dat er zich Duitsers gevestigd hebben, omdat zij iedere maand enkele honderden guldens per bungalow in ons land achterlaten. Een aannemer uit Duisburg was zeer boos over de nieuwe belasting. Hoewel hij aannemer was, had hij de bungalow niet zelf gebouwd. Ook het meubilair had hij in Nederland gekocht. Alle gebruiksgoede ren waren door Nederlandse middenstan ders geleverd. Hij was verontwaardigd over het feit dat men de bungalowbezit- ters nu extra gaat belasten. „Zon en lucht kosten toch niets? Veronderstel dat ze de Nederlandse bezitters van caravans tij dens hun verblijf in Duitsland ook zo be handelen!" Een Duitse vrouw zei: „Als ik 800.- per jaar moet betalen, verkoop ik meteen dit huis". Vrijwel alle bungalowbezitters hebben een auto. De meesten behoeven nauwelijks een uur te rijden om uit Duitsland naar hun bungalow te komen. Naast advocaten, fabrikanten en andere zelfstandigen, zijn het voornamelijk artsen die een bungalow in Bergen hebben ge kocht. In Duisburg, zeggen zij, kan men niet meer normaal leven. Dag en nacht hangt er boven de stad een zware stof wolk die de zon verduistert. Allerlei che mische stoffen dwarrelen onophoudelijk neer. Veel kinderen krijgen in Duisburg volgens deze artsen, bindvliesontsteking. Zelfs het plaveisel in Duisburg is aange tast door het gif dat uit de fabrieksschoor stenen naar beneden komt. Een Duitse ge meenteambtenaar zei: „Ik kan het haast niet betalen, maar er zit niets anders op. Mijn vrouw is twee jaar lang in betrek king geweest, alleen maar om deze bun galow te kunnen kopen". De meeste Duitsers die in Noord-Lim burg een bungalow bezitten hebben deze gekocht voor recreatie en zeker niet voor geldbelegging. In Heyen, waar zeer veel bungalows van Duitsers staan is een Duitse ver eniging gesticht. De voorzitter van deze vereniging wil proberen het raadsbesluit te doen vernietigen. Hij zal zich wenden tot Gedeputeerde Staten en eventueel tot de minister van Binnenlandse Zaken. De neringdoenden in Bergen zijn uiter aard wel ingenomen met de Duitsers, die goede klanten zijn en niet op een gulden kijken. Als het raadsbesluit van hoger hand wordt goedgekeurd zal de forensen belasting de gemeente Bergen jaarlijks ongeveer 45.000 opleveren. Dit bedrag Te Moffett Field in Californië is woens dag een ballon met een middellijn van 120 meter opgelaten. Hij moet een hoogte bereiken van ruim veertig kilometer. Aan de ballon zijn drie gesloten schuitjes be vestigd, waarin zich twee apen, twee ham sters, insekten, plantenzaden en zenuwcel len bevinden. De Amerikanen willen hier door meer te weten komen over de in vloed van de kosmische stralen op dierlijk en plantaardig leven. Er is al eens eerder een dergelijke proef genomen. zal bijeengebracht moeten worden door 135 eigenaren van bungalows, waarvan er slechts enkelen Nederlander zijn. Veel van deze buitenverblijven hebben een zwembad en zijn van vele andere ge makken voorzien. Het ligt voor de hand dat voor deze bungalows de hoogste aan slag zal gelden, ongeveer f 800 per jaar. De laagste zal f 25 zijn Tot nu toe betalen de bungalow-bezit ters alleen grond- en personele belasting. Zij tellen niet mee in de sterkte van de bevolking, zodat de gemeente voor deze groep inwoners geen uitkering van het rijk ontvangt. Normaal is die uit kering ongeveer f 100 per inwoner per jaar. Met hetzelfde toestel waarmee de prinsessen Irene en Margriet gisteravond uit de West terugkeerden, kwamen ook vijf Peruvianen op Schiphol aan, die niet meer in hun lana waren toegelaten, na dat zij in Moskou het vredescongres hadden bijgewoond. Het waren een journaliste, een priester en drie advo caten. Tijdens hun Europees verblijf greep de korte revolutie in Peru plaats en nam een junta van militairen de macht over. Gevolg: het bleek onmogelijk een inreis visum te krijgen en toen zij niettemin naar Lima terugvlogen werden zij met geweld op het vliegveld vastgehouden. „We kregen nauwelijks gelegenheid met onze familie door het hek te spreken, monsieur", zei Maruja Roqué, de 40- jarige journaliste en de enige van het vijftal die behalve Spaans ook Frans sprak. Met geweld zijn zij gedwongen in een K.L.M.-toestel te stappen, dat naar Ne derland vloog. Zij hebben een. vergeefse vechtpartij geleverd om op Peruviaanse bodem te mogen blijven. De K.L.M. heeft de niet-betalende passagiers plaats ver leend. De vijf Peruvianen die in hun land plotseling als politieke delinquenten wer den behandeld, bevinden zich nu zonder een cent op zak in Nederland. Zij ho pen materiële steun te vinden om over enkele dagen door te reizen naar vrien den in Santiago in Chili. MOSKOU (AP) Het dagblad Sovjet- Litouwen meldt dat twee mannen in Kau nas tot de kogel zijn veroordeeld wegens speculatie in buitenlandse valuta. Tussen 1951 en 1961 zouden zij voor een waarde van een miljoen gulden hebben omgezet. De twee mannen waren Moisejus Tsu- kermanas en Antanas Sjakalis. Drie ande ren kregen gevangenisstraffen tot vijftien jaar. Het dagblad Sovjet-Latviji (Letland) meldt dat N. N. Michalev in Riga is ver oordeeld tot de doodstraf wegens „syste matisch vervalsen".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5