Het verdwenen manuscript Zuidzee-eilandje geteisterd door vliegende vissenplaag r H TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE MEESTERSCHATGRAVER Ons vervolgverhaal Antikerkelijke actie in de Oekraine Noodkreet uit Cubaanse gevangenis ma Ook kankerspecialisten mogen niet fotograferen Hoe is het ontstaan? „Van Dam tot Dam" DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 door H. Wolfram Geizsler 1 niet!" «1 In twee jaar 74 kerken en synagogen gesloten Onderzoek naar kanker Tatoeëren een misdaad m n nis iitffii Dit woord HANDICAP 45) Het was vijf minuten voor acht. Denis wist nu dus blijkbaar, wie mr. E Reineke uit Hamburg was. Maria had hem natuurlijk gewaarschuwd. Ze ver- moedde, dat Fox haar spel begon te doorzien. Hoe de dingen zich verder E in de loop van deze dag hadden ont- wikkeld, kon ze onmogelijk weten. Mademoiselle Zanetti? Die was in haar kamer, deelde de portier hem mede. Hij belde het nummer. Meneer werd verzocht boven te komen. Uit- 1 stekend! Terwijl Fox op de lift wachtte, had hij het gevoel dat hem een pak van het hart viel. Zijn vrees, dat Da- riotis zich ondanks alles toch met Ma li ria in verbinding had gesteld, bleek dus ongegrond te zijn. Hij klopte op de deur van kamer 34. Binnen" antwoordde Maria met haar E warme, diepe stem. Haar kamer was een van die aardige E Franse hotelkamers, waar het bed E overdag tot een fleurige divan wordt omgetoverd. In het midden van de kamer stond een tafeltje, gedekt voor E twee personen. „Je bent keurig op tijd", zei Maria hem tegemoet lopend. Niets wees erop dat hun afscheid de vorige avond min- E der plezierig was geweest. „Misschien verbaast je die gedekte tafel? 't Heeft niets bijzonders te betekenen. Ik wil- de alleen voorkomen dat we weer ge il stoord zouden worden. Dat beviel me E gisteravond allesbehalve". H Fox gaf haar een handkus. „Mag ik je zeggen dat ik jou en je zelfbe- E heersing nooit meer heb bewonderd dan gisteravond?" 1 „Ik hield me goed terwille van 1 jou, bedenkend, dat je voor alles E geen scène wilde. Maar laten we er niet meer over praten, hoewel ik na- tuurlijk wel nieuwsgierig ben. Ik ben E zelfs in het algemeen nieuwsgierig E van aard. Je bent dus vandaag in St. Germain geweest?" „Je bedoelt, om zuster Madeleine E te ontmoeten?" E „Inderdaad". „Ik heb haar niet ontmoet". Maria keek hem aan en haalde E even haar schouders op „Vermoe- delijk was je niet alleen?" „Hoezo?" „Ik neem aan, dat die Yvonne je E begeleidde, of vergis ik me daarin?" E „Je vergist je niet, Maria". „Zie je wel!" Ze maakte een veel- zeggend gebaar. „Maar dan heb je E precies bereikt, wat je wilde". E „Wat bedoel je?" „Nu je 't mij vraagt: ik ben van mening, dat Yvonne zuster Madelei- E ne is". E Fox keek haar sprakeloos aan. Hij' was zo verbluft door haar bewering E en de rust, waarmee ze deze. uit- E sprak, dat hij een ogenblik in pa- E niek raakte en dacht: Als dat waar is, dan heb ik Luigi's papieren wel aan de juiste persoon meegegeven! Het volgende ogenblik was hij ech- ter over de eerste schrik heen en schudde het hoofd. De glimlach, waar- E toe hij zich dwong, was echter alles- 5 behalve echt. E „Ik ken Yvonne té goed". „Och Fox, je ként de vrouwen E Dat was de tweede jonge vrouw, die hem dit recht in zijn gezicht zeil Werktuiglijk herhaalde hij de ls zelfde woorden ten antwoord: „Maak E me niet ongelukkig, Maria! Ik heb 1 een grote dunk van me zelf als vrou- 1 wenkenner". E „Zoals alle mannen, Fox! Ik ben de enige vriendin, die het goed met je meent, en ik zeg je: Yvonne houdt van je!" j§ „Maar zij meent 't niet goed met me.is dat mogelijk?" „Bij vrouwen is alles mogelijk". antwoordde Maria. „Hoe zouden we ons anders tegenover jullie kunnen handhaven?" Ook nu zweeg hij enige tijd na E dit antwoord. Allerlei gedachten ff spookten door zijn hoofd. Tenslotte zei hij enigszins aarze- lend: „Maar dit is volkomen waan- E zin, Maria!" „Zoals je wilt. Ik ben niet zo in- telligent als zij en ik ken de situa- E tie ook niet zo precies. Ik weet een E en ander uit jouw mededelingen. Na- tuurlijk kan ik me vergissen. „Bedenk toch, dat. „Ik heb de hele dag niets anders gedaan dan nadenken. Niemand trok 5 zich iets van mij aan. Maar denk jij ook eens goed na! Wie wist, dat Dariotis die papieren naar Parijs e had gebracht? Wij konden het slechts E vermoeden, maar voor ons stond het niet vast". „Dat is waar.E „Er was één plaats, waar men E dat werkelijk wist, en dat was Lou- ha. Vertelde je me niet over een e telegram uit Louha, dat je bij Da- E riotis zag liggen en dat je eigen- lijk op het spoor bracht?" e „Inderdaad!" E „In Louha was men natuurlijk op E de hoogte, want men verwachtte hem daar immers. Anders had men hem e dat telegram niet gezonden. In Lou- ha waren drie mensen; Madame Ber- E nard en die geheimzinnige meneer Denis zaten te wachten op Dariotis, e die de papieren zou brengen. Zij zijn e dus stellig niet naar Parijs gegaan, |j om ze te stelen. Verder was er Yvonne. „Je vergeet", onderbrak Fox haar, „dat tijdens mijn verblijf op het slot e Louha een ander telegram kwam, E waarin zuster Madeleine waarschuw- de voor de komst van dr. Fox. Yvonne s was intussen niet van Louha weg ge- e weest." „Men kan iemand anders opdracht geven om te telegraferen", zei Ma- ria „Dat is helemaal niet moeilijk E en bewijst niets. Mijn lieve, goede Fox, je bent thans erg opgewonden, morgenochtend zul je de dingen wel E nuchterder kunnen bekijken. Natuur- E lijk wil ik niet beweren, dat mijn ver- g moeden absoluut juist is. Het spijt me, als ik je zenuwachtig heb ge- e maakt want dat was helemaal niet E mijn bedoeling. Eigenlijk zou ik me niet met dit soort dingen moeten in- e laten, omdat ik geen ervaring hebE Ik hoopte alleen je een beetje te kun- E nen helpen. Ik wilde dat zo graag, Fox hoorde nauwelijks wat ze zei. e Hij dacht eraan, dat Denis 's mor- s gens vroeg naar Louha was vertrok- E ken, en dat hij, Fox, Yvonne zo snel mogelijk mét de papieren, achter e hem aan had gezonden! Vanavond had e hij Maria Zanetti voor de feiten wil- e len stellen, welke hij zelf sinds enke- le uren wist, en hij had haar willen meedelen, dat hij thans het bewuste document hadEnkele duistere pun- e ten, welke nog overgebleven waren, E zouden dan ook wel worden opgehel- derdE Thans sloeg Maria hem echter alle troeven uit handen. En het manus- cript was onderweg naar Louha, of e naar de duivel, wat waarschijnlijk op s hetzelfde neerkwam „Het spijt me werkelijk heel erg, e dat ik je goede stemming en eetlust e heb bedorven", zei Maria. „Zullen E we maar annemen, dat ik 't bij het verkeerde eind heb? En als dat niet e zo zou zijn, wel.Er zijn nu een- maal van die dingen, die sterker zijn E dan een mens. Je moet je daarbij neerleggen. Dat is veel eenvoudiger." es Haar woorden prikkelden Fox op- E eens en met enige moeite overwon E hij zijn verwarring. Hij besefte, dat hij haar in dit spel wellicht toch nog zou kunnen overtroeven. e Hij streek met zijn hand langs zijn E kin en zuchtte. „Misschien heb je ge- 5 lijk", zei hij, „en waarschijnlijk zou 't beter zijn, als ik eindelijk de be- e lofte nakwam, welke ik je deed." Maria zweeg en keek hem vragend E aan. „De laatste dagen waren onverdra- e gelijk warm, en onverdragelijk in e élke zin.Men zou eigenlijk tot rust moeten komen en zich troosten met de gedachte, dat men ijzer nu een- e maal niet met handen kan breken, e Dat ook Fox dat niet kan.." „Wat is dat voor onzin?" riep Maria uit, het spel even goed spelend als hij. „Hadden we niet afgesproken, om e een week vakantie te nemen, sa- E men.vroeg hij. „Dat is het laatste, waaraan ik je e zou willen herinneren", antwoordde e Maria „Ik ben bang, dat je er de E rust niet voor zou kunnen opbrengen." „We zouden 't toch kunnen probe- ren", mompelde hij. Maria haalde even haar schouders op. „Zoals je wilt. Ik vind het een heerlijk plan. Zullen we naar ons mooie blauwe meer teruggaan?" (Wordt vervolgd) Een creatie van de Milanese ontwer per Baldini. Diens collectie voor de komende herfst en winter is duidelijk geïnspireerd door de haremdracht. Het materiaal is rode en zwarte shantung. WENEN. Ofschoon de Russische grond wet vrijheid van godsdienst waarborgt, gaat de ondergrondse strijd tegen elke reli gieuze activiteit ongestoord verder. Volgens het partijblad „Pravda Oekrainy" van 12 juli werden er in het gebied van Sjito- mir in de loop van de laatste twee jaren 74 othodoxe en rooms-katholieke kerken, alsmede synagogen gesloten. Volgens het atheïstische handboek bereikt dit getal voor de gehele Sovjet-Unie een hoogte van duizenden in de loop van een jaar. Op het ogenblik zijn er in de Sovjet-Unie nog slechts tweeduizend kerken en kapellen, kloosters, twee religieuze academies en vijf seminaries voor toekomstige priesters. Voor de veertig miljoen gelovigen, die zich dus als zodanig opgeven, staan slechts der tigduizend geestelijken ter beschikking. Toch gaat de stille strijd nog verder, want het blad schrijft: „Wij hebben nog veel werk te doen. Men moet alle Sovjet-men sen wapenen met een wetenschappelijke wereldbeschouwing". Britse onderzoekers bestuderen het ver band dat er mogelijk bestaat tussen het voorkomen van maagkanker en de hoe veelheden zink en koper die in aardap pelen en aarde worden aangetroffen. In een rapport van het Cancer Research Committee van het University College van Noord Wales wordt gezegd dat de correlatie tussen maagkanker en het zink gehalte van de aarde, die in bepaalde delen van Noord Wales, Cheshire en een stad in Devonshire wordt aangetroffen, op bepaalde manieren wellicht door het kopergehalte van diezelfde aarde wordt bepaald. In de meeste van de bestudeer de gebieden bleek er een te grote hoe veelheid zink in de tuinaarde te zijn waar zich een overlijdensgeval ten gevolge van kanker had voorgedaan. Maar de tot dusverre geanalyseerde hoeveelheden aardappelen en aarde zijn onvoldoende om tot een besliste conclusie te leiden. BRAZZAVILLE (AP) Tatoeëren, het bijvijlen van tanden en het aanbrengen van andere lichamelijke kentekenen is in voormalig Frans Kongo een misdaad ge worden, die kan worden gestraft met ma ximaal twee jaar gevangenisstraf en een boete van ongeveer zevenduizend gulden. De bedoeling van de maatregel is het op den duur onmogelijk te maken dat per sonen aan dergelijke kenmerken kenbaar zijn als leden van bepaalde stammen of ethnische groepen. Men wil hierdoor de scheidslijnen tussen de groepen doen ver vagen. HAVANA (Cuba) (AP) Twee mannen die verleden jaar bij de mislukte inval op Cuba gevangen genomen werden, heb ben hun verwanten gevraagd voort te ma ken met de betaling van het losgeld voor zoveel mogelijk gevangenen. De brief, in een bevend handschrift, sprak van ziekten en ondervoeding in de gevangenis. „De honger is zo groot dat ik mij dik wijls afvraag of wij het nog twee of drie maanden zullen uithouden omdat er ten gevolge van het voedseltekort vele zie ken zijn", aldus de gezamenlijke brief. Zes gevangenen, die dringend medische verzorging nodig hebben, krijgen die niet, omdat de geneesmiddelen, die voor de 150 zieken nodig zijn, nauwelijks voor vijf tien strekken, aldus de brief. De autoriteiten hebben de voorrechten om levensmiddelenpakketten en genees middelen te sturen in juni gestaakt omdat een campagne voor het verzamelen van het losgeld in de Verenigde Staten op een fiasco uitgelopen bleek te zijn. IEDER JAAR omstreeks deze tijd bereiden de bewoners van het Zuidzee- eiland Funafuti zich voor op een in vasie van vliegende vissen. De scholen vis vallen omstreeks dit jaargetijde in ware zwermen neer op dit exotische eiland op de achtste zuidelijke breedte graad. In glijvluchten van dikwijls meer dan 200 meter trachten zij achter de riffen en heuvelbarrières te komen. Want daar liggen de rustige eiland- plassen, waar zij zich in verschuilen om er kuit te schieten. Slechts een klein deel der vissen bereikt deze plekken. Circa driekwart van hen maakt „slechts" een sprong van 50 tot 100 me ter. Hun borstvinnen zijn te klein om hen verder te dragen. De tienduizenden vliegende vissen, die in dit deel van de Zuidzee huizen, wijken ook nimmer van deze geivctmte af. Ieder jaar zoeken zij Funafuti op en de bewoners werden gedwongen maatregelen te nemen om de stormloop van de vissen geen al te nadelige ge volgen te laten hebben. Zo werden alle hutten en nederzettingen aan de kust naar het binnenland verplaatst, omdat de zwermen deze anders onder hun ge wicht zouden verpletteren. ALS EERSTE teken van de komende bestorming duiken aan de horizon een of meerdere donkere wolken op, slechts enkele meters boven het water zwe vend. Het zijn de vissenlichamen, die zich etappegewijs uit het water verhef fen, op weg naar het eiland dat hen lokt. Na een vlucht van vele tientallen meters vallen deze vissen weer even in het water terug, doch slechts een ogen blik later maken zij een nieuwe sprong en naderen op die wijze tamelijk snel het reeds gewaarschuwde eiland. Bij het terugvallen in het water wor den grote aantallen van deze vliegende waterbewoners gedood door de scherpe koraalriffen, dié het eiland tot ver in de omtrek omgeven. Doch het aantal aan de rotspunten vastgespietste vissen schrikt de anderen niet af. Onafwend baar nadert de zwerm. NIET alleen de bewoners van het paradijselijke eiland Funafuti merken dat de vliegende vissen in aantocht zijn. Ook de inheemse „agamen", reuzen hagedissen met „vleugels" waarop zij kunnen zweven, zien uit naar de de komst van de voor hen welkome buit. Deze hagedissen, ook wel „vliegende draken" genoemd, zijn in g-roten getale op het eiland aanwezig. Zij hebben be halve vliesvleugels, zeer scherpe tan den welker beet dodelijk kan zijn. Ze glijden bliksemsnel door het dichte struikgewas naar de kust en richten onder de „misspringende" vissen een waar feestmaal aan. Dikwijls echter zijn de „vliegende draken" zo opgewonden over het nade ren van de buit, dat zij hun sprong naar de kust verkeerd berekenen en in zee vallen, waar zij ogenblikkelijk verdrinken. De ongeveer een maand durende in vasie van de vliegende vissen is voor de bewoners var Funafuti tevens een der voornaamste jachtseizoenen. Dan wagen de reuzenhagedisesn, die anders hun onderaardse schuilplaatsen en nes sen in de rotsen niet verlaten, zich zelfs overdag op de stranden. De jacht op de gepantserde hagedissen is begonnen. TWEE- TOT driehonderd neergelegde „vliegende draken" is de doorsnede- oogst ten tijde van de 'visinvasié. De huid van de een meter lange vraat zuchtige Agamen wordt afgestroopt. De geprepareerde huiden brengen bij de leerinkopers van Nurakita en Santa Cruz goede prijzen op. Dat is het lichtpunt van de jaarlijkse vissenplaag op het Zuidzee-eiland. Wanneer de hoofdmacht van de Vlie gende Vissen op Funafuti neerduikt, mogen de kinderen niet naar de stran den. Zowel het allesvernietigende ge wicht van de vissen als de agressieve Agamen zijn voor hen potentieele ge varen. Pas als de laatste grote hagedis is verjaagd of gedood en de vissen in hun broedplaatsen zijn, begint de twee weken durende grote opruiming van de zuidelijke kust van Funafuti, die op vele plaatsesn bedekt is met een tapijt van rottende vissenlijven. Met trans- portboten worden de kadavers met die van de gestroopte „draken" om de rif barrière gevaren en in zee geworpen. Bij deze actie komt nog een ander dier te pas, dit echter als helper van de mens. De reigers, die zich bij het aan vliegen der vissenzwerm reeds ver zekerd hadden van de lekkerste hapjes en die in duikvlucht op de scholen vis sen waren neergestort, zoeken ook uit de grote hoeveelheden visafval wat van hun gading is. Twee maanden nadat de eerste vlie gende vis op de stranden is neergeploft, schijnt de tropische zon weer over het gewone tafereel: spelende kinderen op het witte zand van dit sprookjesachtig mooie eiland in de Zuidzee. KERKELIJK NIEUWS Vrjje Evang. Gemeenten Drietal te Zaandam H. C. Leep te Rotter dam-Centrum, J. Moerland te Gorinchem en P. Tönjes, kand. te Doorn. In het badseizoen, wanneer de gasten naar de kustplaatsen stromen, put men zich in deze plaatsen uit in het organiseren van allerhande wedstrij den en evenementen. Callantsoog blijft bij dit alles niet achter. Der traditie getrouw is daar voor volwas senen en kinderen de zogenoemde „Van Dam tot Dam race" gehouden. De deel nemers dienen zich hierbij op de meest originele manier van strekdam tot strek dam te begeven. De foto toont twee meer minnen, die hand in hand deze taak ver vullen. - i"-' - - tl PARIJS (AFP) Vier buitenlandse deelnemers,aan het dezer dagen geëindigd de kankercongres in Moskou hebben moei lijkheden gekregen, toen zij bij hun terug keer waar Parijs boven de Sovjèt-Unie iiit een Russisch vliegtuig foto's maakten. De gezagvoerder van het toestel maakte rechtsomkeert, toen de betrokkenen wei gerden hun rolfilms af te geven, en zette de machine op het Moskouse vliegveld aan de grond. Acht uur later mochten de vier geleerden met een vliegtuig van de Air France weer naar Parijs vertrekken. De betrokkenen waren de Italiaanse professor Giovanni Meloni, dr. Pierson en professor Burg, beiden uit Nancy en een niet met name genoemde Japanse arts. Dit Engelse woord is in Nederland heel gewoon, zowel in de sportwereld als daarbuiten. Het woord is ontstaan uit hand in cap: hand in de muts of pet, een uit Ierland stammende wijze van loten. Eigenlijk verstaat men onder handicap een voorsprong die bij paar denrennen aan de zwakkere deelnemers wordt gegeven. Men kan ook zeggen: een verzwaring welke aan de sterkere deelnemers wordt opgelegd, doordat de onpartijdige handicapper de beste paar den een zwaarder gewicht laat dragen. Zo krijgen bij hardlopen de beste lopers een langere baan af te leggen. Het woord handicap kreeg daardoor de be tekenis: belemmering, achter stelling en het werkwoord handi cappen die van: dwarsbomen. Meest al gebruikt men het deelwoord gehan dicapt: benadeeld bijv. in: hij wordt gehandicapt door zijn doofheid. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G.' Schmidt en Fiep Westendorp 76. De Impulsieve Beweging had nu zoveel aanhang gekregen, dat iedereen die er nog niet bij hoorde zich diep schaamde en zich vlug een vacht en een paar horens aanschafte. Het grootste deel van de mensen leefde nu Impulsief en dat schonk hun diepe voldoe ning Slaan als er iets te slaan valt, dat was een mooi devies. Aangevoerd door de grote Sof trok men plunderend langs de openbare gebouwen. En omdat de leidende figuren van de stad, zoals de burgemees ter, de commissaris van politie en de rechter ook allemaal Impulsieven geworden waren, hinderde het volstrekt niet WAT men ook deed. Iedereen genoot! Nu drong de stoet het museum binnen met de be doeling oude wapens te roven. Wel er was gelukkig nog het een en ander. Zwaarden, lansen, schilden en pijlen, alles werd ingepikt, alsmede wat oud vaatwerk en een enkele primitieve lier. TCONOH 5. Het uitschudden van kooplieden en andere reizigers was lang niet de enige bezigheid waarmee Wolfgang Isengrim zich in de veertiende eeuw bezig hield, zo vertelde het boek dat Panda zat te lezen. O neen de laaghartige roofridder richtte zijn aandacht ook op de eenvoudige boerenbevolking van het omliggende ge bied, en hij schuwde geen middel om deze uit te per sen. Het is dan ook geen wonder, dat de wrede edel man in de loop der tijden een aanzienlijke schat ver gaarde, en hier schepte de laaghartige een groot be hagen in. Zonder zich ooit door zijn geweten te laten kwellen, bracht hij menig aangenaam uur door met het bezichtigen én tellen van de op zo schandelijke wijze verworven rijkdommen. Hij schonk geen gehoor aan het morren van het volk, en hij vergat dat gestolen goed niet gedijt „Bah, wat een misselijk iemand!" dacht Panda. „Ik ben benieuwd hoe het nu verder met hem afloopt!" Inmiddels had de verre nazaat van het mis selijke iemand de tegenwoordige Graaf Isengrim in de catalogus gevonden wat hij zocht. „Hier! Geen praatjes!" snauwde hij tegen de bibliothecaresse, me vrouw Knorspel. „Dat boek moet ik hebben! Onmid dellijk!" Hoewel de dame weinig op haar gemak was, zag zij kans zowel haar waardigheid als het reglement van de bibliotheek te handhaven. „V zult het zelf moe ten pakkenzij uit. „Dat boek staal in de achterste kr 1 r n hoogste plank. natuurlijk tenzij iema d het h'e. :n rit :eal zH te lezen."

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9