I I EEG-akkoord in Brussel over associatie Gemenebestlanden hamol weer vandaag HET WEER Kwestie-Nieuw-Guinea komt op 18 september in V.N.-assemblee Nog tal van detailpunten moeten worden geregeld Ben Bella overwinnaar in de krachtmeting Repatrianten uit Nieuw-Guinea ondervinden grote vertraging Uw vakantie-foto's GEVAERT FILMS Foto Loek Anderson BOOT- Nederlanders zorgden voor vrolijke noot Éi: Stammenoorlog in Baliemvallei Koningin na gesprek met dr. Van Roijen naar Italië Zijn politiek bureau zal vandaag het binnenlandse bestuur overnemen Leo Hom als een bal in het net meubelen 47e JAARGANG NUMMER 228 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 196* Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mija Een recente opname van H.K.H. prinses Irene, die op 5 augustus 23 jaar wordt. (Foto M. Koot). Morgen iets lekkers halen bij VAN BREUKELEN VAN BREUKELEN Koeler Aan het strand: Zelfde rechten beter met van KENNEMERLAAN 87 Telefoon 5962-4809 Het woord is aan SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES ln de krant van heden: Weerrapporten 12 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Uitgaan in Haarlem 4 Kunst 4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's RRHI BOOT sedert 1849 k weekend-cakes HAZENBERG IJmuider Courant (Van onze correspondent) Brussel Een paar jonge ondernemen de Nederlandse ambtenaren zorgden gis teren voor de enige vrolijke noot in de stroeflopende onderhandelingen tussen de E.E.G. en Engeland. Zij hadden n.l. voor een paar honderd francs een straatorkestje, gevormd door trekkende Britse studenten, gehuurd om de Britse onderhandelaar Edward Heath bij zijn aankomst aan het ministerie van Buitenlandse Zaken een muzikale hulde te brengen, 't Groepje studenten had zich reeds een half uur voor de aankomst van Heath voor het ministerie opgesteld, tot groot ge noegen van de ambtenaren en secretares sen, die blijkens hun massale verschijning voor de open ramen, het impromptu-con cert erg op prijs schenen te stellen. Toen Heath dan eindelijk verscheen speelden de vier muzikanten, drie jongens en een meisje, „for he's a jolly good fel low". De Brit bleef enige tijd staan luis teren, waarna hij de muzikanten een voor een bedankte. Even later deed zich een ander grappig incident voor. Een paar Brusselse madam mekes bleven nieuwsgierig voor de ingang van het gebouw staan en gluurden door de grote glazen deuren de marmeren hal in. In die hal liepen toen ca. 150 ketting- rokende journalisten te ijsberen. Eén van de dames, die haar nieuwsgierigheid niet langer kon bedwingen, liep kordaat de hal binnen en vroeg aan de eerste de beste persman: „Awel mieneer is dat hier het nieuwe hospitaal?" Waarop zij als ant woord kreeg: „neen mevrouw, dit is de eerste Europese kraamkliniek", en wij zend op zijn onrustig op en neer wande lende collega's voegde hij eraan toe, „wij wachten momenteel op een wel heel moei lijke geboorte." BRUSSEL De ministersconferentie in Brussel over toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap heeft gisteren enige vorderingen gemaakt in een atmosfeer, die aanzienlijk beter was dan woensdag. De boze woorden die de Belgische minister Spaak woensdag uit te wegens de negatieve houding van de Fransen en de klacht van de Britse dele gatieleider Heath over het gebrek aan echte onderhandelingssfeer schijnen de lucht enigszins gezuiverd te hebben. De ministers van de Zes en Heath werden het namelijk in snel tempo eens over het be ginsel van associatie van vrijwel alle on derontwikkelde gemenebestlanden. De associatie-kwestie heeft twee aspec ten: vrijwel alle afhankelijke en onafhan kelijke gemenebestlanden (uitgezonderd Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakis- Advertentie le kwaliteit en toch niet duur Banketbakkersallerhande, prima gesorteerd en toch slechts 1.— per 250 gram Onze bekende grote bitterkoeken, p. st. 17 ct. Gevulde koeken, 100amandelspijs, p. st. 22 ct. Roomboterrondjesp. st. 18 ct. enz. enz. IE KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TEL. 5362 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Later enkele op klaringen en voornamelijk in het binnenland ook plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. La gere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie bij Schotland doet de zuidwestelijke wind weer toe nemen. Na een zwak regenfront volgen morgen wat opklaringen en op enkele plaatsen ook lichte buitjes. Temperatuur overdag 18 tot 20 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Enigszins onsta biel weer tijdens het weekeinde met nu en dan een frisse zeewind. tan, India en Ceylon) zullen voor associatie in aanmerking komen, doch voor de af- hankelijken beslist de Britse regering. De onafhankelijken moeten zelf uitmaken of zij associatie wensen. Naar verluidt is men overeen gekomen dat voor onafhankelijke gemenebestlanden, die geen associatie wen sen, afzonderlijke regelingen zullen wor den gezocht. Er zijn ruim dertig afhankelijke gemene bestlanden, die voor associatie in aanmer king komen, variërend van Kenia in Afri ka, St. Helena in de Atlantische Oceaan en het Britse zuidpoolgebied, tot eilanden groepen in de Caraïbische zee en de Gro te Oceaan. Onder de onafhankelijken wor den o.m. Jamaica, Trinidad en Oeganda gerekend, die spoedig onafhankelijk zullen worden. Speciale gevallen, zijn: Hongkong, Aden, Beetsjoeanaland, Basoe- toland, Swasiland, de Maleise Federatie (met Singapore), Malta en Gibraltar. het zo belangrijke punt van de landbouw- exporten van Canada, Australië en Nieuw- Zeeland schijnt met gemengde gevoelens ontvangen te zijn. De Britse minister dien de ruim 25 amendementen in op het E.E.G.-voorstel voor een regeling ten be hoeve van deze landen. Zijn document is vandaag door de ministers van de Zes besproken. De nieuwe geassocieerden zullen dezelf de rechten verkrijgen als de reeds bij de E.E.G. geassocieerde voormalige over zeese gebieden. De Britten hebben even wel erkend dat het E.E.G.-fonds voor hulp aan de onderontwikkelde geassocieerden in de komende vijf jaar, tot een totaal bedrag van 780 miljoen dollar, voor deze oude geassocieerden gereserveerd zal blij ven. Mogelijk komt er voor de nieuwe ge associeerden een apart fonds, doch het is niet duidelijk of dat geheel uit Britse bij dragen zou moeten bestaan, of dat men in Engeland ook hoopt op bijdragen van andere nieuwe partners, zoals Denemar ken en Noorwegen. Het derde belangrijke punt van giste ren was de aanvaarding door de Britten van het akkoord, dat de E.E.G.-landen in januari jl. bij de vaststelling van het ge meenschappelijke landbouwbeleid hebben bereikt inzake een Europees oriëntatie- en garantiefonds voor de Landbouw. Dit fonds zal als bekend, dienen voor het betalen van restitutie bij uitvoer van produkten, waarin landbouwprodukten zijn verwerkt, die uit derde landen zijn ingevoerd en waarop derhalve een E.E.G.-invoerrecht is betaald. De verklaring van minister Heath over Advertentie HOLLANDIA Twintig politiemannen zijn per vliegtuig naar de Baliemvallei op Nieuw-Guinea gezonden om twee oor logvoerende stammen van elkaar te schei den. Een Amerikaanse missionaris, die in dat gebied verblijft, heeft bericht, dat verscheidene leden van de Wolostam zijn gesneuveld in gevechten met Iloewa's. De onenigheid, die reeds twee maan den duurt, gaat over een stuk grond. De Oloewa's hadden getracht door te drin gen tot een kleine vallei, die door de Wolostam wordt bewoond. Beide stam men omvatten elk ongeveer duizend leden. De koningin heeft vanmorgen in paleis Huis ten Bosch in Den Haag een onder houd gehad met dr. J. H. van Roijen, am bassadeur in de Verenigde Staten. Daarna is zij met de prinsessen Irene en Margriet van de vliegbasis Ypenburg naar het vakantieverblijf van het koninklijk gezin in Porto Ercole in Italië vertrokken, waar prins Bernhard en de beide andere prin sessen reeds enige dagen vertoeven. W. C a p e 1 Misplaatste ernst is nog ergerlijker San misplaatste scherts. Advertentie u c c/ BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM. TEL. 223596 (Van onze correspondent WASHINGTON. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zich wederom optimistisch uitgelaten over de oplossing van het conflict tussen Nederland en Indonesië. Nadat in Oe Thants tegenwoordigheid de for mele onderhandelingen tot een akkoord geleid zullen hebben, moet de Al gemene Vergadering, die op 18 september bijeenkomt, de secretaris-generaal machtiging verlenen het akkoord in praktijk te brengen, zonder dat dit voor de Verenigde Naties financiële consequenties heeft. Nederland en Indonesië zullen gezamenlijk een resolutie indienen bij het begin van de Algemene Vergadering. Na aanvaarding van deze resolutie zal Oe Thant een speciale V.N.-vertegen woordiger aanwijzen voor Nieuw-Guinea. Oe Thant verklaarde dat hij zal aan vaarden wat de regeringen van Nederland en Indonesië overeenkomen. Voordat in New York half augustus de formele onderhandelingen kunnen beginnen, zullen de delegaties nog heel wat werk moeten verzetten. Niet dat er nog ernstige conflictspunten zijn overgebleven, maar tal van detailkwesties moeten worden geregeld opdat de Verenigde Naties richtlijnen zullen hebben voor het bestuur tijdens de interimperiode. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, is gisteren on middellijk na zijn aankomst in Djakarta naar president Soekarno gegaan om ver slag uit te brengen. Na een onderhoud van een uur verklaarde de minister: „De pre sident is nu bezig mijn rapport te bestu deren". Verder wenste hij niets te zeggen, ook niet wanneer een reactie van Soekar no te verwachten is. Vóór zijn gesprek met de president had Soebandrio gezegd, dat zijn algemene conclusie was dat de Indonesische verlangens ter regeling van de kwestie West-Irian in de meeste op zichten waren bevredigd. Vandaag komen de „Operationele staf voor West-Irian" en zaterdag van de Nationale Verdedigings- raad bijeen. ALGIERS (Reuter,AP) Achmed Ben Bella, de oud-sergeant van het Franse leger, heeft zijn eerste ingrijpende poli tieke krachtmeting in Algiers gewonnen. Zijn grote politieke tegenstanders, de vice-premiers Belkacem Krim en Moham med Boudiaf, hebben erin toegestemd een maand lang de leiding te aanvaarden van een door vice-premier Ben Bella be stuurd politiek bureau. Dit zeven leden tellende college moet de algemene ver kiezingen voorbereiden die op 27 augustus worden gehouden. Met het tijdelijke ver gelijk tussen de twistende leiders is de politieke crisis weliswaar onderbroken, doch niet opgelost. Ben Bella treft in middels voorbereidingen om zijn intocht te maken in de hoofdstad Algiers. Volgens het bereikte compromis zal het politieke bureau zich tot de verkiezingen met alle binnenlandse Algerijnse aange legenheden bezighouden. De voorlopige regering onder premier Ben Khedda zal het nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) blijven vertegenwoordigen. Zij zal voorts de Algerijnse buitenlandse belangen be- hartigen tot het tijdstip waarop de ge kozen volksvertegenwoordiging haar in stemming zal betuigd hebben met de eerste Algerijnse regering, die uit haar midden zal voortkomen. De Nationale Raad van de Algerijnse Revolutie (het Algerijnse parlement) zal een week na de verkie zingen bijeenkomen en dan de positie van het politieke bureau nader onder de loep nemen. De leden van het politiek bureau worden vandaag in Algiers verwacht om het lands bestuur over te nemen. Boudiaf en Bel kacem Krim willen een groter politiek bureau, waarin meer aanhangers van Ben Khedda zitting hebben. Op deze wijze wil de groep Ben Khedda meer invloed krijgen op de politiek. „De veiligheid van de gehele Zuid-Paci- fic hangt van ons af", zei hij. „Niet In donesië wenst westelijk Nieuw-Guinea, maar de Sövjet-Unie. „Nederlands Nieuw- Guinea is roodgloeiend en iedereen is bang zich eraan te branden. Het komt mij voor dat de democratische volken ons niet wil len beschermen", aldus de heer Womsi- wor. De Amerikaanse regering heeft geant woord op een Nederlands protest dat Ame rikaans personeel behulpzaam zou zijn ge weest bij het in orde brengen van Indone sische transportvliegtuigen, die gebruikt zijn voor het neerlaten van parachutisten boven Nieuw-Guinea. In het Amerikaanse antwoord wordt gezegd dat Indonesië bij de aankoop van tien transportvliegtuigen van het type Lockheed Q-130 het beding had gemaakt dat technici van Lockheed het grondpersoneel zouden opleiden voor het onderhoud van de toestellen. Een groepje van vier of vijf man Lockheed- personeel bevindt zich sinds eind decem ber in Indonesië voor deze „volkomen on schuldige missie", aldus het antwoord. De mededeling van een gevangen geno men Indonesiër aan de Nederlandse auto riteiten dat hij een Amerikaan op het vliegveld had gezien toen zijn vliegtuig naar Nieuw-Guinea vertrok, had tot het protest van Nederland bij het State De partment geleid. Het groepje technici van Lockheed is zo klein dat het de Amerikaan se regering onmogelijk voorkomt dat het in Indonesië is betrokken bij militaire ope raties tegen Nieuw-Guinea, aldus het ant woord uit Washington. Dat Indonesië de Lockheed-transportvliegtuigen heeft ge bruikt voor parachutisten-operaties boven Nieuw-Guinea wordt niet bestreden. Het Papoealid van de Nieuw Guinearaad H. Womsiwor heeft in Sydney gezegd dat hij zal trachten in Australië een voorlopige regering in ballingschap te vormen als zijn land aan Indonesië wordt overgedra gen. De heer Womsiwor kwam van Samoa, waar hij heeft deelgenomen aan de Zuid- Pacific-conferentie. „Als alle andere middelen falen, zal mijn volk een guerrilla-oorlog tegen de Indonesiërs gaan voeren. In het oerwoud kunnen de Papoea's zich altijd handha ven, tegenover wie dan ook", zei hij. Hij verklaarde dat verzoeken om de Papoea's van wapens te voorzien tot dus ver door de Nederlandse legering zijn af geslagen. Hij zei te hopen dat Australië zijn belofte om het zelfbeschikkingsrecht van alle volken van Nieuw-Guinea te zul len verdedigen, zal nakomen. (Van onze reportageredacteur) Wanneer zich geen nieuwe moeilijkhe den voordoen wordt de K.L.M.-super-con- stellation „Isotoop" met 32 vrouwen en 64 kinderen van Nederlandse gouverne mentsambtenaren in Nieuw-Guinea aan boord vannacht om twaalf uur op Schip hol verwacht. De „Isotoop" is vanmorgen om zes uur van de Amsterdamse luchthaven opge stegen met reserve-onderdelen voor de in Beiroet gestrande „Pegasus", die de eer ste groep uit Nieuw-Guinea te evacueren gezinsleden van Bangkok naar Amsterdam zou brengen. De „Pegasus" was al met vertraging uit de Thaise hoofdstad vertrokken, zodat de aanvankelijke aankomsttijd -donderdag avond omstreeks negen uur- niet gehaald kon worden. Toen het toestel op het Li banese vliegveld gerepareerd moest wor den, had men eerst nog de hoop dar het vanmiddag in Amsterdam zou zijn. Daar de motorstoring ernstiger bleek dan werd vermoed, werd de „Isotoop", eveneens een toestel uit de „mottenballenvloot" van de K.L.M., gecharterd. Zodra de „Pegasus" hersteld is zal deze opnieuw de lucht brug Bangkok-Amsterdam onderhouden. Wezep. De Willem de Zwijger-kazerne te We zep op de Noord-Veluwe zal ter beschik king worden gesteld van het ministerie van Maatschappelijk werk als opvangcen trum voor repatrianten uit Nieuw-Guinea. Op 16 augustus worden in Wezep de den, had men eerst nog de hoop dat het ogenblik is in de Willem de Zwijger-ka zerne een afdeling lichte luchtdoelartil lerie gelegerd. Deze wordt overgeplaatst naar de legerplaats 't Harde bij Olde- broek. De kazerne in Wezep zal alleen worden gebruikt als de normale opvang centra, de contractpensions, van het mi nisterie onvoldoende huisvestingsmogelijk heden zullen bieden. Voor het geval een groter aantal per sonen in één keer naar Nederland terug' keert, bijvoorbeeld met schepen, wil men de kazerne ook gebruiken als eerste op- vangmogelijkheid. Hier kunnen dan be paalde voorzieningen als medische zorg en eventueel verstrekking van kleding, centraal gebeuren. Advertentie gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem tel. 12047 Tijdens een tweedaagse zeereis van 500 melkbrigadiertjes met de „Wa terman", kwam Nederlands inter nationale voetbalscheidsrechter Leo Hom aan boord, om het laatste deel van de reis mee te maken. Dat deed. hij op een bijzondere manier. Een helicopter bracht hem in volle zee boven het schip, waar de redding boot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland gereed lag om als laat ste schakel in de overbrenging te dienen. Voor een landing aan boord van de Waterman bood het dek daarvan nl. geen plaats. Vanuit de helicopter die met brullende moto ren boven zee was gaan stllhangen, sprong Leo Hom in het vangnet van het dobberende redingbootje. Veilig aan boord van de Waterman ver klaarde de scheidsrechter, zich het zweet van het voorhoofd wissend: „Ik voel me beter thuis op de gras mat". Advertentie Verrukkelijk opgemaakte in verschillende smaken 3.per stuk

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1