Anderhalf jaar geëist tegen directeur huisvestingbureau AGENDA n»( vetget» ISUNIL HALEN! Jongelui brachten een golf van criminaliteit over Rotterdam Nozems terroriseren Terschelling Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes Polle» Pelli en I I Conclusies treinramp binnenkort openbaar Vader verdrinkt zoontje Man wurgt vrouw in dolle drift Weer een aardbeving bij Nieuw-Guinea Grote treinvertraging door botsing op overweg Inbrekersbende opgerold Meer werklozen in juli Koeler en meer wind Afgestemd op het hedendaagse verkeer VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 Geldsbedragen aangenomen voor toewijzen van woningen 4700 gulden voor idee Gratie voor Paul Crump Kort nieuws Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Santpoort NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL De vakantievreugde van duizenden toeristen op Terschelling wordt dit jaar wél heêl erg verstoord door het optreden van groepen nozems. Diefstallen en ver nielingen zijn aan de orde van de dag. Aan de lopende band worden fietsen gestolen. Toen omstreeks 15 juli de grote trek naar Terschelling begon, vingen meteen ook de nozemrelletjes aan. Van georga niseerd optreden was toen nog geen sprake. Dit kwam ongeveer een week later, toen de „binnenlandse nozem krachten" enige versterking kregen van de Duitse „halbstarken"Men kan onderscheid maken tussen de (met brommers) gemotoriseerde eenheden en de infanterie. WEERRAPPORTEN 8. Boems blaast wat lucht in en zegt: „Ziezo, nu heeft hij lucht genoeg, ik vlieg graag in een ballon, dan zeg ik de wolken goeden dag, ofschoon ze nooit antwoord geven!" „Ik begrijp het Boems, maar ik vermoedde niet in een ballon te zitten, ik dacht. .Peilt', valt Boems hem in de rede, „zullen we plaatjeslotto spelen, dat is leuk.... en bovendien duurt het lekker lang". e a Voor de Haarlemse rechtbank is giste ren een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van het voorarrest van 5Vs maand geëist tegen de voormalige chef van het huisvestingbureau in Zaan dam, de 44-jarige C.S. De man werd be schuldigd van het aannemen van douceur tjes, groot twee tot driehonderd gulden, en het verduisteren van een geldsbedrag van 1.600. De verdachte, die een goede bekende was van de directeur van een kleine Zaan- damse scheepswerf, zou er voor gezorgd hebben dat verschillende personeelsleden van deze werf met voorrang een woning kregen. Daarvoor zou hij bedragen in geld hebben ontvangen. Een van de „gevallen" waarin hij be middelde was dat van de boekhouder van de scheepswerf, zekere G., die twee kamers in Amsterdam had en in Zaandam wilde wonen. In dit geval betaalde de boekhou der zelf enkele honderden guldens, die Z. echter kreeg uitbetaald door de directeur van de scheepswerf, de 46-jarige J. P. De directeur van de scheepswerf en de ver dachte waren aanvankelijk heel goede vrienden. Zo kreeg de verdachte eens een bedrag van 2.000 te leen voor de aanschaf van een nieuwe auto. Van die lening werd hem 350 geschonken. Thans noemde de verdachte de directeur van de scheepswerf een „sluwe vos", die er voor gezorgd had dat hij vat kreeg op de directeur van het huisvestingbureau. De verdachte had ook, volgens de dag vaarding, 1.600 verduisterd. Dat bedrag was het claimgeld voor een woning, dat een chemische industrie te Zaandam had gestort in de gemeentelijke „claimpot" voor toewijzing van woningen aan de in dustrie. De verdachte bestreed dat; hij had het geld alleen een tijdlang onder zich gehouden toen twee industrieën onderling woningen „ruilden", omdat een industrie een toegewezen woning nog niet direct no dig had. Toen het geld echter werd opgeëist, had de verdachte het niet meer. Vast kwam te staan, dat de gemeente Zaandam van de woningtoewijzing ook een „zaakje" maakte, want de gemeente liet industrieën claimgeld betalen. „Ook maar een mens!" De verdachte, die toegaf dat hij verschil lende malen geldsbedragen had ontvan gen voor het bij voorrang toewijzen van een woning, betoogde dat hij altijd te goeder trouw en plichtsgetrouw had gehan deld. Hij had over de woningverdeling al tijd contact onderhouden met de wethou der van huisvesting en sociale zaken. „Elf jaar lang heb ik de mensen van mijn lijf gehouden, die met briefjes van 100 en Het hoogste bedrag, dat ooit bij Phi lips is uitgekeerd voor een idee, name lijk 4700 gulden, is toegekend aan een onderbaas, werkzaam bij het ontwikke lingslaboratorium van Philips Nijmegen. Deze had voordien 5 ideeën ingezonden, waarvan er 2 werden beloond met resp. 500 en 200 gulden. Het idee, waarvoor de hoge beloning werd uitgekeerd, be stond uit een verandering van de vorm van kristallen, waardoor een belangrijke materiaalbesparing plaatvond. f 1000 voor mijn ogen zwaaiden. Ik ben ook maar een mensriep de ver dachte uit. Hij kwam ook terug op zijn tegen de politie afgelegde verklaring, waarbij hij zei dat het verklaarde „gesug gereerd" was door de politieman die het onderzoek had geleid. De officier van Justitie meende, dat men de verdachte moest houden aan de ver klaring die hij had afgelegd. Hij achtte bewezen dat hij gevolg had gegeven aan beloften tot het ontvangen van geldsbedra gen als hij voor een woning zou zorgen en stelde, dat Z. ten aanzien van de che mische industrie volledig buiten zijn boek je was gegaan; in dit geval was er vol gens de officier sprake van gewone ver duistering, omdat Z. het geld ten eigen ba te had aangewend. „Uit het dossier grijnst de corruptie mij aan", aldus de officier, die herhaalde wat de directeur van de scheepswerf had ver klaard: dat het vrij algemeen bekend was dat Z. omkoopbaar was en dat er best wat met hem viel te „versieren". „Slecht douceurtje" Vervolgens stond de 46-jarige directeur van de scheepswerf terecht, aan wie ten- laste was gelegd, dat hij de chef van het huisvestingsbureau 300 zou hebben ge geven met de bedoeling hem te bewegen het huisvestingsprobleem van een perso neelslid bij voorrang te regelen. De direc teur gaf toe, dat hij geld had gegeven, maar dan als douceurtje aan een vriend. „Nooit heeft de bedoeling voorgezeten hem om te kopen", aldus verdachte. „Trouwens de chef van het huisvestings bureau heeft altijd gezegd, d at Burge meester en Wethouders in huisvestings aangelegenheden beslissen." De officier van justitie zei in zijn requi sitoir, dat ook de andere directeuren van het bedrijf en personeelsleden wel de weg wisten om aan een woning te komen, maar dat hij in verdachte de hoofdfiguur zag. Hij achtte het tenlastegelegde bewezen en eiste zes weken gevangenisstraf. De raadsman mr. J. A. H. M. van Son uit Haarlem zeide in zijn pleidooi ervan overtuigd te zijn, dat zijn cliënt door het geven van geld nooit de bedoeling heeft ge had de chef van het huisvestingsbureau te laten handelen in strijd met diens plicht. Mr van Son kwam tot de conclusie, dat zijn cliënt moet worden vrijgesproken. Uitspraak in beide zaken op 16 augustus. Advertentie De Amerikaan Paul Crump (links) die vandaag op de elektrische stoel had moeten sterven verneemt van cipier Jack Johnson (rechts) en zijn advocaat Morris L. Simons, dat gouverneur Otto Kerner van Illinois hem heeft bege nadigd. Intussen is er een juridisch probleem gerezen na de wijziging van het doodvonnis in 199 jaar gevangenis straf zonder mogelijkheid tot voor waardelijke vrijlating. Juristen hebben er op gewezen, dat Crump, krachtens het nieuwe wetboek van strafrecht voor Illinois, het recht heeft vrijlating te vragen na twintig jaar in de gevan genis te hebben doorgebracht. Zij wij zen er voorts op, dat de gouverneur het recht heeft gratie te verlenen, maar dat vrijlating op erewoord uitsluitend tot de competentie behoort van de commissie voor vrijlating en gratie van de staat Illinois. (Télefoto). Brigade-generaals. Benoemd zijn tot brigade-generaal bij de generale staf de kolonels F. A. Palm, H. J. van Veen, J. C. E. Haex en W. D. H. Eekhout. Advertentie Burgemeesters. Aan de heer J. N. Spoelstra is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bedum. Voorts is de heer R. Walda op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van de gemeente Idaarderadeel. c Openluchttheater Bioemendaal, vandaag 20.15 u.: Jazz show m.m.v. Rita Reys, trio Pim Jacobs en Boy's Big Band. BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u. (behalve zaterdag): „Kluchtig en luchtig", a.l.; 14 en 20 u.: „South Pacific", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Het zwaard van Monte Cristo", 14 j. Lido, 14 u.: „Im weissen Rössl", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Parijs in paniek", 18 j. Zater dag 23.30 u.: „Het verdachte huis", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: en schiep de vrouw", 18 j. Minerva, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Rembrandt, 10.30 u.: „Paw, kind van twee werelden", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Venus der Piraten", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Sjors van de rebellen club", a.l.; 14.15 u.: „The General", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Jules en Jim", 18 j. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Watt en half Watt in de penarie", a.l.; 19 en 21.30 u.: „Daar droomt elk meisje van", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10- 17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Ellen Bottenheim-Nie- mer, 9-17 en 18-20 u., tot 18 augustus. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand augus tus expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21- 22 u.: Mozart. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u„ eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Muziektent Raadhuisplein (Zandvoort), 20.30 u.: Concert. Vleeshal, iedere dag 14.30 u.: Poppen theater Merlijn. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond van 8 tot 10 uur. „Adam en Eva" 'Raamvest 5): Iedere avond van 8 uur af café-chantant. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 3 AUGUSTUS City, 20 u.: „Een meisje met sex-appeal". Rex, 20 u.: „Fracasse". Heidestraat 45, 19 tot 21 u.: Expositie werken van Franco Gelli en Theo Bitter. ZATERDAG 4 AUGUSTUS City, 19 en 21.15 u.: „Een meisje met sex-appeal". Rex, 20 u.: „Fracasse". Heidestraat 45, 14 tot 17 u.: Expositie werken van Theo Bitter en Franco Gelli. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 3 AUGUSTUS Kennemer Thaeter, 19 en 21.15 u.: „Ciske de rat". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „El Cid". W.B. Theater, 20 u.: „Geen genade voor bandieten". ZATERDAG 4 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ciske de rat"; 23.30 u..- „Busstop". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „El Cid". W.B. Theater, 20 u.: „Geen genade voor bandieten". Bloemendaalsestraatweg, dagelijks (be halve op zondag) om 14 en 20 u.: Jeugd- circus Bas. De adviezen die de Spoorwegongevallen raad na het onderzoek van de treinramp bij Harmeien heeft opgesteld, zullen over enige weken in de Staatscourant worden gepubliceerd. Dit heeft de Amsterdamse procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, die voorzitter van de spoorwegongevallen raad is, medegedeeld. Zoals wij hebben bericht heeft mr. De Zaaijer het verslag van het raadsonderzoek en de daarin op genomen adviezen vorige week donderdag op het ministerie van Verkeer en Water staat overhandigd. De staatssecretaris moet het tijdstip van de publikatie van de ad viezen bepalen. Een 24-jarige man uit het bij Eindho ven gelegen plaatsje Son, heeft in een vlaag van verstandsverbijstering zijn vierjarige zoon in de rivier de Dommel verdronken. Tjjdens een twistgesprek heeft een 38-ja- rige man uit Heerlen een 38-jarige wedu we uit Maastricht in een moment van dolle woede in de slaapkamer van haar flat gewurgd met een handdoek die voor het grijpen lag. De dader gaf zich enkele uren later aan op het politiebureau in Kerkrade. Deze waarschuwde de Maastrichtse politie, die de vrouw dood in de flat vond. De vier kinderen van de weduwe, een 17-jarige dochter en drie zoons van 7 tot 10 jaar waren niet thuis. De dader kende de vrouw al enkele ja ren uit de tijd toen haar man nog leefde en kwam haar vrij geregeld bezoeken. Het observatorium in Hongkong heeft woensdag een aardbeving waargenomen. De trillingen duurden 80 minuten. Het epi centrum lag op ongeveer 4500 kilometer ten zuid-oosten van Hongkong, in de omgeving van Nieuw-Guinea. Dinsdag was reeds een aardbeving in het gebied van de Bismarck- zee waargenomen. Na anderhalve maand recherchewerk heeft de Rotterdamse politie de balans opgemaakt van de jeugdcriminaliteit van twintig Rotterdamse jongens van 15 tot 19 jaar, waarbij een groot aantal dief stallen aan het licht is gekomen. Toen de politie enige weken geleden het onderzoek in deze zaak opende en de eerste arrestaties verrichtte, kon men niet vermoeden met welk een raffine ment de bendes opereerden. De eerste aanhoudingen werden verricht door twee agenten, die in de nacht van 16 juni drie jongens van 17, 18 en 19 jaar op heterdaad betrapten bij een inbraak in een glashandel. Daarop volgde een reeks arrestaties van jongelui, 20 in totaal, waarvan er 16 voor de officier van Justitie werden geleid. Zij bekenden 40 gevallen van diefstal uit kleedlokalen van sport terreinen, waarbij een bedrag van onge veer 500 werd buit gemaakt. Uit kleedhokjes van vijf zwembaden sta len zij totaal 650 en enkele horloges. Nachtelijke bezoeken aan scholen in Rot terdam-Zuid, inbraken in kantoren en kan tines van sportvelden en bedrijven lever den aanzienlijke geldbedragen en grote hoeveelheden etenswaren op. Een andere groep had haar werkterrein in de omgeving van het Feyenoordstadion, waar op parkeerterreinen tochtraampjes van auto's werden opengebroken. Een ge raffineerd stelletje beschikte over valse sleutels waarmee deuren van vrachtauto's werden geopend. Fietsen waren een ge- Overdag bemerkt men niet veel van de nozems. Pas nadat in Midsland de dans tenten gesloten zijn, gaat het er goed op los. In groepjes trekt men dan, een enorm kabaal makend, over het terrein en houdt r - 78-79. Het was vroeg in de ochtend en de Eskimo's lagen nog op hun dierenhuid bedden, toen opeens in de verte het door dringend geluid van een stoomfluit klonk. Wat kan dat zijn? zeiden ze, uit hun slaap gewekt. Allen kropen uit hun igloo's en spoedden zich naar de kust. En daar wezen ze op gewonden naar het schip, dat op enige afstand te zien was. Verbaasd vroegen ze zich af, wat dat schip hier kwam doen. duizenden badgasten (voornamelijk kam peerders) uit hun slaap. Tevens worden dan (je nodige vernielingen aangericht, waarbij vooral in Westterschelling de auto's het mikpunt zijn. Spiegels, ruiten wissers, nummerborden en soms zelfs rui ten en spatborden worden dan grondig ver nield. Vernielingen worden ook aangericht aan fietsen. In het bos van Formerum werd door de politie een totaal gesloopte, zo goed als nieuwe bromfiets gevonden. Zelfs verkeersborden zijn soms niet veilig. Diefstallen zijn er bij hele reeksen, geen groots opgezette, maar het weghalen van aardappelen en groenten uit de tuintjes, het ontvreemden van eigendommen bij tenten op de jongenskampen en enkele po gingen tot inbraak wijzen erop, dat de jon gelui geldgebrek beginnen te krijgen en nu op een andere manier hun vakantie trach ten te rekken. Met hun bromfietsen vor men zij een gevaar voor alles en iedereen op wegen en voetpaden, waarbij zij zich „in de horde" zeer machtig voelen. Dit brak verschillende van hen echter op, toen zij in Midsland de straat zittend bezet hielden. Een wachtmeester van de rijkspolitie in burger werd daarbij door hen op de korrel genomen. Maar toen zij hem zouden molesteren ranselde hij de hele troep met een hondezweep, die hij toevallig bij zich had, uit elkaar. Diepe bewondering verdienen adjudant Hoving en zijn manschappen, die onver moeibaar zijn en er in zeker opzicht de wind onder hebben. Hun aantal is echter veel te gering om effectief en voldoende preventief te kunnen werken. Het gebied is te groot om met 13 politiemensen alles dag en nacht in de gaten te houden. Vanmorgen om half zeven is de sneltrein Rotterdam-Enschede bij Hekendorp tussen Gouda en Woerden op een niet beveiligde overweg in botsing gekomen met een melk' auto. De auto werd vernield, maar de chauffeur liep geen letsel van betekenis op. Door deze botsing ontstond op het tra ject een grote vertraging. De bij de bot sing betrokken trein kon pas na lange tijd doorrijden en kwam daardoor met 80 mi nuten vertraging in Woerden aan. De vol gende treinen uit Rotterdam en Den Haag liepen vertragingen op van ruim drie kwartier. makkelijke prooi, zij stalen er zes en een grote partij onderdelen, als pompjes, kop lampen, dynamo's en stukken gereed schap. Een andere knaap opereerde indivi dueel. Bij voetbalvelden gaf hij zich op als ballenjongen. Wanneer het leer extra ver weggeschopt werd zag men bal en jongen niet meer terug. Zes voetbalvereni gingen werden er de dupe van. Sedert 1957 zijn groepjes van deze jon gelui onafhankelijk van elkaar op het die venpad geweest. Hun activiteiten beperk ten zich in het begin tot het stelen van snoep. In Amsterdam heeft de recherche een inbrekersbende opgerold. Bij de ruim 25 inbraken die zij sinds mei in Amsterdam pleegde, ontvreemdden de bendeleden dui zenden guldens in contanten, sieraden, werphengels, lappen stof, drank, radio toestellen, kleding, fietsen, bromfietsen en zelfs een gehoorapparaat. Vijf mannen werden in het weekeinde aangehouden, daarna nog twee mannen en een 29-jarige vrouw. Het onderzoek in de ze zaak is nog lang niet voltooid, waar schijnlijk zullen nog meer aanhoudingen geschieden. De geregistreerde arbeidsreserve (aan tal werkloze mannen) in ons land is in ju li gestegen met ruim 4000 personen, name lijk van 19.368 tot 23.721. Het aantal werk loze vrouwen steeg van 3363 tot 4432. Het aantal openstaande aanvragen is bij de mannen eveneens gestegen: van 98.509 tot 101.347, bij de vrouwen daalde het van 43.351 tot 42.804. Een en ander blijkt uit de door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte gegevens. Het K.N.M.I. deelt mee: Nadat een zwak storinggebied, dat ook in ons land hier en daar een bui ver oorzaakte, donderdag in oostelijke rich ting was gepasseerd, volgde een weinig betekenende rug van hoge luchtdruk, ver gezeld van opklaringen. Inmiddels neemt echter een nieuw storingsgebied op de oceaan bij Ierland in omvang en beteke nis toe. Het gaat vergezeld van een uit gebreid regengebied, dat ons land in hoofd zaak in de nacht van vrijdag op zaterdag zal voorbijtrekken. Daarna wordt bij ma tige tot vrij krachtige wind tussen zuid west en west weer koelere polaire lucht aangevoerd, waarin opklaringen voorkomen In het binnenland zullen ook enkele lokale buien vallen. 9 1 0 Maximum-temperaturen ts 1 binnen- en buitenland u-3 E g Neerslag: laatste 34 uur. 5 41 AS Den Helder licht bew. z 19 1 Ypenburg mist windst. 20 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 20 0 Eelde mist windst. 20 0 De Bilt zwaar bew. windst. 21 0 Twente mist windst. 22 0 Eindhoven half bew. windst. 23 0 Zd-Limburg half bew. zo 24 0 Helsinki half bew. w 16 0 Stockholm onbewolkt n 14 6 Oslo geheel bew. windst. 23 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 18 0,1 Aberdeen regen windst. 17 2 Londen zwaar bew. zw 22 0 Amsterdam zwaar bew. zzo 20 0 Brussel half bew. windst. 23 0 Luxemburg half bew. ono 25 5 Parijs zwaar bew. w 25 1 Bordeaux zwaar bew. zw 25 0 Grenoble licht bew. nw 33 0 Nice onbewolkt n 26 0 Berlijn onbewolkt ozo 24 0 Frankfort zwaar bew windst. 30 0 München regen wnw 31 5 Zürich onweer O 31 12 Genève half bew. windst. 33 2 Locarno zwaar bew zzo 29 0 Wenen licht bew. no 30 0,4 Innsbruck regenbui w 32 13 Belgrado onbewolkt ozo 29 0 Athene onbewolkt n 31 0 Rome onbewolkt windst. 33 0 Ajaccio onbewolkt ono 28 0 Madrid 33 0 Mallorca onbewolkt windst. 31 0 Lissabon onbewolkt n 31 0 Zaterdag 4 juli Zon op 5.05 uur, onder 20.26 uur. Maart op 9.05 uur, onder 22.15 uur. Maanstanden 8 augustus 16.55 uur nieuwe maan. 15 augustus 21.10 uur eerste kwartier. 22 augustus 11.27 uur volle maan. 30 augustus 4.09 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 3 augustus Hoog water 5.24 en 17.49 uur. Laag water 1.12 en 13.29 uur. Zaterdag 4 juli Hoog water 5.58 en 18.21 uur. Laag water 1.47 en 14.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vfoeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2