Lagerhuis dringt aan op actie tegen fascisten ZWITSAL f^Pr OAS-ers veroordeeld tot langdurige celstraffen MOEDER WORDEN... Zaterdaggebed voor de slachtoffers der nazivervolgingen in synagogen Engeland weigert asiel aan Soblen Mevrouw Finkbine naar Zweden Aanslag op NKroemah eiste vier levens Getuige verklaart dat er een order was om Algerijnen te folteren Dr. Ramsey sprak met Mikojan 3 voor de meest verfijnde melange en voor de zuiverste tabakken. Op de raatatcsl VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 wereldmerk- from America's BEST TOBACCOS Hij wordt doorgestuurd naar de Verenigde Staten S. L. Hartz Churchill mag ziekenhuis nog niet verlaten Meer vrijheid voor de kerk gevraagd Adenauer en Eisenhower (Van onze correspondent) LONDENHet Lagerhuis gaat vandaag voor drie maanden met vakantie, maar het wilde niet vertrekken voordat het van de regering de verzekering had gekre gen dat er iets gedaan zal worden om in de komende weken en maanden her haling van de fascistische demonstraties, te voorkomen. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, Henry Brooke, liet er geen twijfel over bestaan dat hij alle begrip heeft voor het algemene protest tegen het uitdagende optreden der Britse neo-fascisten en hij beloofde na te gaan of de wet op de openbare orde kan wor den herzien, zodat bepaalde bijeenkom sten kunnen worden verboden. De regering staat echter voor een moei lijk dilemma, omdat het tegengaan van uitspattingen niet mag geschieden ten kos te van de meningsvrijheid. De publieke opinie is in beroering gekomen over het fascistische optreden. Het Conservatieve Lagerhuislid Ironmonger kreeg toestem ming een initiatief-ontwerp in te dienen dat beoogt de wet zodanig te amende ren, dat het in het openbaar propageren van rassenhaat verboden zou kunnen wor den. Van het onderzoek van minister Brooke en diens eventuele maatregelen zal het afhangen of het wetsontwerp in behandeling zal komen. Donderdag heeft een aantal leiders van de Joodse gemeenschap in Groot-Brittan- nië, onder wie de opperrabijn dr. Israël Brodie, een onderhoud met minister Brooke gehad. Na het gesprek hebben de Joodse leiders een verklaring gepu bliceerd, waarin zij de regering verzoe ken stappen te nemen tegen fascistische bijeenkomsten hetzij op grond van de be staande wet of door wijziging daarvan. Minister Brooke, die in het lagerhuis zei dat ook hij de fascistische gedragingen verafschuwt wacht in de eerste plaats op de beslissing van de rechtbank waar voor Colin Jordan en een andere func tionaris van de zogenaamde Britse Na- tionaal-socialistische beweging in augustus zullen terechtstaan. Brooke zeide dat de autoriteiten geen bevoegdheid hebben bijeenkomsten van te voren te verbieden. Pas nadat deze be gonnen zijn en er wanordelijkheden ont staan kan de politie ze verbieden. Terecht werd in het Lagerhuis opge merkt dat dit een uitnodiging voor de tegenstanders van het fascisme is zelf de wet in de hand te nemen, om dat dit de enige manier zou zijn om het fascistische optreden stop te zetten. Ook werd betoogd dat hier nauwelijks de mocratische meningsvrijheid in het ge ding is, omdat het handjevol fascisten door het houden van openluchtbijeenkom sten in het hartje van Joodse volksbuur ten, zoals in Dalston, waar ook veel kleurlingen wonen, niet anders wil dan provocatie. De vraag werd gesteld of het technisch mogelijk zou zijn bepaalde buurten voor fascistische betogingen te sluiten. Aan de andere kant zou de politie wel degelijk het recht bezitten bijeenkomsten van te voren te verbieden indien wanordelijkhe den kunnen worden verwacht. Het ini tiatief moet daartoe van de politie uit- Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft definitief geweigerd de 61-jarige in Litou wen geboren Amerikaanse psychiater dr Robert Soblen, die in de Verenigde Staten wegens spionage tot levenslange gevange nisstraf was veroordeeld en wiens leven bedreigd wordt door leukemia, politiek asiel te verlenen. De minister van Binnen landse Zaken, Henry Brooke heeft in het Lagerhuis verklaard dat de situatie, zoals deze ontstaan was bij Soblens landing op het Londense vliegveld op 1 juli, toen hij zich verwondingen bleek te hebben toege bracht en in het ziekenhuis moest worden opgenomen, zal worden hersteld: Soblen heeft nooit toestemming gekregen om Groot-Brittannië binnen te komen. Dit besluit betekent dat hij gedwongen zal worden zijn destijds afgebroken reis naar de Verenigde Staten voort te zetten. Aangezien hij met een toestel uit Israel kwam, heeft de regering de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al verzocht hem naar de Verenigde Staten te brengen. Hij zou op z'n vroegst vandaag vertrek ken. Soblen heeft ontkend dat hij zelfmoord had willen plegen. Hij zegt zich verwon dingen te hebben toegebracht om te voor komen dat hij de Verenigde Staten zou bereiken. Zodra hij weer fit was, werd hij in de gevangenis van Brixton opgesloten. Tsjechoslowakije had aangeboden dr. So blen op te nemen, die door Israel, waar heen hij uitweek, teruggestuurd was. In het Lagerhuis werd tegen de beslis sing van de regering aangevoerd dat deze alleen kan weigeren Soblen te laten blij ven, maar niet het recht heeft hem naar de Verenigde Staten te sturen. Het uitle veringsverdrag tussen de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië slaat niet op spionage, zo zeggen zij die vinden, dat Soblen naar een land zou dienen te gaan, dat hem ontvangen wil. Minister Brooke zei echter alle kanten van de zaak zorg vuldig te hebben overwogen en hij hield voet bij stuk. gaan, die echter huiverig is van dit recht gebruik te maken omdat anders de vrije meningsuiting gemakkelijk door intimi datie zou kunnen worden aangetast. Men heeft Sir Oswald Mosley blijkbaar ontzien, omdat zijn betogingen de afge lopen jaren rustig zijn verlopen. De on rust is pas begonnen na de weerzinwek kende demonstratie van Colin Jordan op Trafalgar Square. Nu de drie concurre rende neo-fascistische groepen zich roe ren is het publiek meer geprikkeld dan ooit. Het heeft verontwaardiging gewekt dat, hoewel uniformen verboden zijn, Mosley en zijn aanhangers in slagorde en achter trommels naar de vergader plaatsen marcheren. Dit zweept de stemming al onmiddellijk op. De nieuwe golf van fascistische activiteiten is zeker beïnvloed door een speculeren op de im populariteit van de communisten, die op de fascistische betogingen afkomen. Maar het verzet tegen het fascistische gedoe komt wel degelijk uit de brede massa van het Britse volk. Sir Oswald Mosley heeft in een uit voerig ingezonden stuk, dat de Times ge meend heeft te moeten opnemen, de on beschaamdheid gehad de autoriteiten te adviseren hoe deze hem tegen de com munisten zullen kunnen beschermen. Mos ley voert verder aan dat hij in zijn rede voering geen rassenhaat predikt. Maar ook al drukt Mosley zich misschien voor zichtig en in bedekte termen uit, het staat vast dat zijn allernaaste medewerkers zich aan openlijk anti-semitisme schul dig maken. De opperrabijn dr. Brodie heeft alle synagogen in Groot-Brittannië verzocht zaterdag het speciale gebed uit te spreken voor de slachtoffers van de nazi-vervolgingen.. LOS ANGELES (Reuter) Mevrouw Sherri Finkbine, wier verzoek om wettige abortus door een rechtbank in Arizona werd afgewezen, is per vliegtuig met haar echtgenoot naar Stockholm vertrokken. Zij vreest een misvormde baby ter wereld te brengen, omdat zij tijdens haar zwanger schap het kalmeringsmiddel thalidomide (Softenon) heeft gebruikt. In Zweden zijn verzoeken om wettig abortus te mogen toepassen na 't gebruik van thalidomi de ingewilligd. Een Canadese ingenieur, Edward Ratcliffe, heeft volgens 't Canadese persbureau dui zend dollar aangeboden om een vrouw die in een soortgelijke situatie als mevrouw Finkbine verkeert in staat te stellen naar een land met een „meer verlichte recht spraak" te gaan. Advertentie Zwam er over Amice, Even een memo over een reële zaak. Dit wil ik vandaag de dag toch wel even vaststellen: het ligt niet goed. In onze sector niet en in wat vroeger Uw branche was ook niet. Of het nu de companydirector of de meneer-de-voorzitter-zegger is, we wor den evengoed geconfronteerd, daar kan niemand meer onder uit, geconfronteerd word je, U bedoel ik. Het is wel ergens niet helemaal inder daad, maar uit de gezichtshoek van de bedrijfs-psychiatrische sector is het psy chologisch niet meer verantwoord. Het wordt soms wel goed opgevangen hoor, dat wel, maar ja het slingert toch ook wel an ook, dat moet je toch wel even weten te realiseren. En tenslotte moet je het ook nog even weten te brengen, anders is het geen haalbare kaart en wat doe je zonder in derdaad haalbare kaart in je eigen sec tor? Je wilt tenslotte toch ook inderdaad quick returns. Het is sowieso in het grootbedrijf ook niet alles kleinhandel wat er slaat. Je moet er bóven op zitten, daarom worden talen verlangd; van secretaressen worden talen verlangd, dat spreekt. Je zou immers niks kunnen sjekken of swit- sen of niemand contacten zonder talen. Maar die toespraken, nee; ik heb niet voor niets vijftig voor me laten afdruk ken, ik wil wel weten dat ik niet zo sportief meer ben, meer een pléboj, zo gezegd. Maar na een half uurtje high level sales-talk zou ik de geachte spreker een push in zijn company-image willen ge ven zodat hij in hetzelfde vlak kwam te liggen, maar ja dat mag niet, daar zit hem nou de bottleneck, vanwege de public relations, nou en daar ben ik vlak voor, ik ben gecharmeerd van alle soor ten relations. Ach ja, zwam er over, hij spreekt zijn taal al heeft hij niets te zeggen, pech gehad. Ergens is de taal tenslotte levend, communicatief gezien, als U me aanvoelt. Zeg nou zelf. ACCRA (Ghana)(AP) Volgens de laatste berichten zijn vier personen om het leven gekomen en 56 ernstig gewond door de aanslag op president Nkroemah van Ghana. Onder de doden zijn een school jongen en twee politiemannen Premier Macmillan heeft in een bood schap aan NKroemah gezegd „met grote bezorgdheid" van de aanslag te hebben vernomen. Nameps zijn collega's in de Britse regering brengt hij in de boodschap de „opluchting" over de inzake „de geluk kige ontsnapping" van NKroemah. (Van onze correspondent) PARIJS Deze week heeft een mili taire rechtbank in Parijs het proces ge voerd tegen de beide ex-luitenants Daniel Godot en Roger Bernard alsmede tegen de ex-adjudant Mare Robin. Het drietal werd ervan beschuldigd meegedaan te hebben aan de mislukte opstand van Chal- le in april 1961, wapens en geld te hebben gestolen, de aanstichters te zijn geweest van aanslagen op twee kolonels, Wagner en Orsini, en een poging te hebben gedaan om de Gaullist Yves-le-Tac in het zieken huis Val-de Grace te vermoorden. Bij de ze laatste aanslag werd een gendarme doodgeschoten. De drie, van wie Godot de leiding heeft gehad, ontkende voor de rechtbank niet lid te zijn geweest van de O.A.S., wapens te hebben gestolen en betrokken te zijn ge weest bij een roofoverval op het Parijse bijkantoor van de Crédit Lyonnais, waar bij 64.000 nieuwe franc werd gestolen. Ber nard diende als luitenant bij de infanterie in Rijssel. In december 1961 deserteerde hij, met meeneming van alle wapens van zijn sectie: twaalf machinegeweren, twaalf geweren en één bezooka. Hij werd in Parijs aan een onderduikadres gehol pen door Godot, die hem valse papieren verschafte om naar Algiers uit te wijken. Ter zake van desertie en diefstallen leg den de drie beklaagden een volledige be kentenis af, maar zodra gesproken werd over de moordaanslagen op Wagner, Or sini en Yves-le-Tac ontkenden zij iedere medeplichtigheid. De rechtbank heeft derhalve niet kun nen uitmaken door wie de gendarme tij dens de overval in Val-de-Grace is gedood. Alle beklaagden hielden vol, dat zij wel iswaar gewapend waren, maar dat hun wapens niet waren geladen. Niettemin zijn na de gevechten tussen de gendarmes en de overvallers lege hulzen van 11 en 9 mm gevonden: die van 9 mm behoorden aan de gendarmes en die van 11 aan de over vallers. De verdedigers brachten de rechtbank nog meer aan het twijfelen door de mo gelijkheid te opperen, dat tijdens het ge vecht de gendarme door een van zijn collega's per ongeluk zou zijn getroffen. Evenals dat het geval was bij de vorige processen tegen Jouhaud en Salan had de verdediging, waartoe de bekende ad vocaat Tixier-Vignancour behoorde, een groot aantal getuigen opgeroepen. Onder hen bevond zich onder anderen eneraal Vanuxem, opgesloten in de gevangenis maar nog niet veroordeeld. Hij is de chef geweest van Godot, die hij aller minst een revolutionair noemde, maar een dappere, voorbeeldige en gediscipli neerde militair. Ex-generaal Faure, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens een aanslag tegen de veiligheid van de staat, sprak in gelijke geest en ver klaarde, dat Godot en Robin trouw ge bleven waren aan hun eed voor Frans- Algerije. Kolonel De Sèze, eveneens uit de gevangenis gehaald, keurde alles goed wat Robin, als lid van de O.A.S., had gedaan. Ook werd een brief voorgelezen van generaal Massu, waarin hij verklaar de, dat Godot volgens zijn overtuiging door edele gevoelens werd geleid. Van hogerhand Opzienbarend was een verklaring van kapitein Estoup, die voor de rechtbank zei, dat van hogerhand instructies wa ren gegeven om te martelen teneinde aan inlichtingen te komen, onder het motief dat het doel de middelen heiligde. Dat doel was handhaving van Frans-Algerije. Massu had deze order doorgegeven aan zijn officieren. De order stond bekend onder de naam van „Operatie Champag ne". De rechtbank is op deze getuige- verklaring niet dieper ingegaan en heeft geen onderzoek gelast om uit te maken wie deze barbaarse order heeft gegeven. Het Parijse avondblad „Le Monde" heeft zich gewend tot de socialist Max Lejeune, staatssecretaris voor het landleger onder de regering-Guy Mollet van januari 1956 tot mei 1957. Lejeune heeft volstaan met te verwijzen naar zijn artikel in Le Monde van 22 november 1961, waarin hij ontken de, dat het leger ooit instructies van dien aard had ontvangen. Als er gemarteld is, dan is dat volgens Lejeune beperkt geble ven tot enkele betreurenswaardige geval len. De redactie van „Le Monde" merkt echter op, dat uit de getuigenverklarin gen van kapitein Estoup geen sprake is van enkele afzonderlijke gevallen, maar dat wel degelijk van hogerhand bevel is gegeven Algerijnen te folteren om aan in lichtingen te komen. De rechtbank heeft donderdagavond vonnis gewezen. Godot en Robin zijn bei den veroordeeld tot twintig jaar en Ber nard tot tien jaar gevangenisstraf. Waar schijnlijk zullen zij hun straf niet lang uitzitten, aangezien in het najaar een al gemene amnestie op komst is. LONDEN Lady Churchill verklaarde donderdag naar aanleiding van berichten dat Sir Winston een aanval van geelzucht zou hebben gehad, dat hij iets heeft opge lopen, maar dat het weer voorbij is. Zij zei, dat Sir Winston weer beter is. Offi cieel wordt ontkend dat Churchill geelzucht heeft gehad. In het verleden heeft hij wel aan deze ziekte geleden. Lord Moran, zijn lijfarts, verklaarde dat het goed gaat met de patiënt en dat er geen reden voor be zorgdheid is geweest. Lord Moran ver klaarde verder dat er op het ogenblik nog niet aan wordt gedacht Sir Winston naar huis te sturen, zoals vorige week werd ge dacht. Donderdag kreeg Churchill ook bezoek van zijn oude vriend en collega Lord Avon, de vroegere Sir Anthony Eden. MOSKOU (AP) De aartsbisschop van Canterbury dr. Arthur Ramsey, heeft in een gesprek rpet de Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan aan gedrongen op het verlenen van grotere vrijheid aan de Russisch Orthodoxe Kerk. Op een persconferentie verklaarde de aartsbisschop dat hij tegen Mikojan had gezegd dat het voor de geest van de gods dienst en voor de geest der wetenschap noodzakelijk is tot onderling begrip te komen. Hij heeft er bij Mikojan voorts op aangedrongen dat de Anglicaanse en Orthodoxe Kerk zou worden toegestaan vrijelijk gegevens, delegaties en theolo gische studenten uit te wisselen. Gevraagd naar Mikojans antwoord op zijn verzoek antwoordde de aartsbisschop: „De mening van de heer Mikojan mag als bekend verondersteld worden". Dit antwoord ont lokte de Russisch Orthodoxe geestelijken die de persconferentie bijwoonden een da verend gelach. Voorts zei dr. Ramsey dat er geen onderhandelingen tussen de Ang licaanse en Orthodoxe Kerk zijn gevoerd tijdens de vierdaagse gesprekken met de Russisch Orthodoxe leiders. Het zijn veeleer informele besprekingen om even tuele onderhandelingen voor te bereiden geweest. Uitwisseling Dr. Ramsey wordt vandaag in Londen terugverwacht. (Reuter) De voorzitter van de Rus sische staatsraad voor zaken betreffende de Russisch Orthodoxe Kerk, Vladimir Koerojedov, heeft tijdens een receptie op de Britse ambassade meegedeeld, dat de Russische autoriteiten bereid zijn het voor stel van dr. Ramsey, tot uitwisseling van Britse en Russische theologische studen ten in welwillende overweging te nemen. Nalatigheid. Volgens een directeur van de Pennsylvania spoorwegmaatschappij is de treinontsporing bij Stellton in Penn sylvania, waarbij het afgelopen week einde negentien mensen om het leven kwamen en meer dan honderd werden gewond, te wijten aan nalatigheid van spoorwegarbeiders. Overval. Drie onbekenden die kennelijk goed op de hoogte waren, hebben een overval gepleegd op het wisselkantoor van het station Noord in Brussel. Zij lieten zich onder bedreiging van een vuurwapen 510.000 frank uitbetalen (ruim 36.500 gulden) waarna zij verdwenen. Rechter. Een federale rechter heeft de rechter van het Opperste Gerechtshof van de staat New York, J. Vincent Keogh veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf wegens het belemmeren van de rechtspraak door het verlenen van zijn bemiddeling bij het regelen van een fail lissement. Hij zou hiervoor steekpennin gen hebben aangenomen ter grootte van 22.500 dollar (81.000 gulden) Tegelijk met de rechter werden een gewezen open bare aanklager en een onderwereldfi guur veroordeeld, eveneens tot twee jaar. Keogh zou een federale rechter hebben verzocht „niet te streng te zijn" in de faillissementszaak. In een dramatische verklaring voor het uitspreken van het vonnis zwoer Keogh onschuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Oud-president Eisenhower, die met zijn echtgenote een vakantie in Europa doorbrengt, vertoeft nu in West-Duits- land. Op de Amerikaanse ambassade in Godesberg zagen de heer Eisenho wer en bondskanselier Adenauer el kaar weer. Eisenhower werd als een held verwelkomd toen hij in West- Duitstand terugkeerde, voor het eerst sedert hij president af is. (Telefoto). Vrijgezellen. Een duizendtal vrijgezellen uit tien landen komt aanstaande week einde voor het negende wereldvrijgezel- lencongres in Düsseldorf bijeen. De or ganisator, Ger Greijn uit het Limburgse Grevenbicht, heeft een veelzijdig pro gram opgesteld, omvattend spreekbeur ten over „De psychologie van het alleen zijn" en „De vrijgezel en de belastin gen", rondritten en -vaarten, bonte zon dagavond met uitroeping van de „Vrij- gezellenkoningin 1962" en dergelijke. De prominentste gast zal zijn bescherm heer Richard B. Kay uit Ohio, voorzit ter van de Amerikaanse vrijgezellenor- ganisatie, die op de openingsbijeenkomst zaterdagmiddag een toespraak houdt. Erfelijk belast. Een commissie van Hoger- en Lagerhuisleden heeft in een tussen tijds rapport aanbevolen dat erfelijke Peers niet het recht dienen te hebben afstand te doen van hun titel. De com missie was benoemd na pogingen van burggraaf Stansgate, de voormalige An thony Wedgwood Benn, om na het erven van de titel van Peer zijn zetel in het Lagerhuis te behouden. De aanbeveling werd met elf tegen zeven stemmen aan genomen. Staking. Ter ondersteuning van eisen om hogere toelagen is Oostenrijkse politie- en douane-personeel een langzaam aan- actie begonnen waarvan het reizend pu bliek aan de grens tot nog toe echter geen gevolgen heeft ondervonden. Een enorme verkeersknoop ontstond gister avond op het spitsuur in Wenen, toen alle geüniformeerde agenten een uur het werk neerlegden. Sedert vorige week staakt iedere dag een derde van de ge meentepolitie op de dag dat ze reserve- dienst hebben bij bijzondere evenemen ten of sportwedstrijden. Korporaal. De 31-jarige Amerikaanse ne gerkorporaal (geen officier zoals aan vankelijk werd gemeld) Raymond S. Hareld, is van zijn onderdeel een raketbasis in West-Duitsland naar Tsje choslowakije gevlucht. Het Tsjechische persbureau CTK heeft meegedeeld dat hij om politiek asiel heeft gevraagd we gens rassendiscriminatie in het Westen. Volgens CTK was hij in gezelschap van een Duitse vrouw, die heeft gevraagd zich in Tsjechoslowakije te mogen ves tigen. Hareld's vrouw, een Japanse van geboorte, is eerder dit jaar uit West- Duitsland naar de Verenigde Staten te ruggekeerd. De legervoorlichtingsdienst heeft meegedeeld dat Hareld op de dag dat hij verdween terecht had moeten staan wegens smokkel. Ook waren er klachten binnengekomen dat Hareld veel schulden had. Erkenning. De Nudisten uit de gehele we reld die in Hannover bijeen zijn stre ven naar sociale erkenning. Het acht ste wereldcongres van de Internationale Naturalistenfederatie wordt bijgewoond door drieduizend toegewijden. Erik Holm de Deense president van de federatie, verklaarde: „Ons hoofddoel is tenslotte door de maatschappij erkend te wor den". Hij maakte verder bekend, dat de eerste grote sportarena voor nudisten zondag in Hannover geopend zal wor den. De arena ligt in een groot bos.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3