FILATELIE DE HEKS EN DE AUTO iMi Mt I Pi shj'fc-m/u i Dammen Bridge El, Ei... ff/j 'ri Vf'IWi ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 Erbif PAGINA VIER ÜSt 'ÜP W B. Dukel H. W. Filarski H Jan Nelissen rJ WJi' Cor Beek WEST-DUITSLAND. Van 22 tot 26 augustus a.s. wordt in Hannover de 79ste Duitse Katholiekendag gehouden. Bij deze gelegenheid zal op 22 augustus een postzegel van 20 pf. (rood) in om loop worden gebracht. De tekening is geïnspireerd op het motto van de Ka tholiekendag „Geloven, danken en die nen". Professor Eduard Ege uit Mün- chen is de maker van het ontwerp. Er zijn twintig miljoen exemplaren ge drukt. FRANKRIJK. Als propaganda voor het toerisme zal op 3 september a.s. een postzegel van 1 fr. verschijnen, die een gezicht geeft op de zeebadplaats he Touquet-Paris-Plage in het departe ment Pas-de-Calais. De zegel is ont worpen en gegraveerd door Pheulpin. HAÏTI. Ter viering van het tweeën- twintigjarig bestaan van de padvinders beweging op Haïti zal op 6 augustus a.s. een serie van acht waarden, als mede een blok verkrijgbaar worden gesteld. Op de 3, 25 en 50 centimes (luchtpost) ziet men het embleem van de Haïtische padvinders, op de 5, 20 en 50 centimes (luchtpost) een verken ner bij een boom en op de 10 c. en 1.50 gourde (luchtpost) de portretten van lady en lord Baden Powell. Het blok bevat de luchtpostwaarden 50 c. en 1.50 gourde. AUSTRALIë. Twee postzegels, uitge voerd in veelkleurendruk, zullen op 1 november a.s. in circulatie komen om de aandacht te vestigen op de zevende British Empire and Commonwealth Games, die in Perth, de hoofdstad van de staat West-Australië worden gehou den. De 5 d. geeft een gezicht op Perth van het King's Park uit met op de voorgrond de Kangaroo Paw, de inter nationale bloem van West-Australië; de 2 sh. 3 d. vertoont het wapen van Perth. OOST-DUITSLAND. Ter gelegenheid van het achtste wereldjeugdfestival, dat in de Finse hoofdstad Helsinki zal worden gehouden, zijn vier zegels uit gegeven. De 5 pf. toont de Branden burger Tor, de andere waarde van 5 pf. drie hoofden van jongeren uit ver schillende landen, de 20 pf. de vredes duif en de andere waarde van 20 pf. het Nationale Theater van Helsinki. De vier zegels zijn in samenhang gedrukt en vormen tezamen het embleem van het festival. TURKIJE. Het vijftigjarig bestaan van de padvindersorganisatie in Tur kije is herdacht door de uitgifte van drie zegels: 30 koeroes twee padvin ders bij een tent en een kampvuur, 60 k. twee padvinders met vlag en 105 k. twee padvinders die de groet brengen. EGYPTE. De Egyptische posterijen hebben een postzegel van 10 mills (bruin en blauw) het licht doen zien ter gelegenheid van de afkondiging van het Nationale Handvest. Afgebeeld is een hand op het boek van het hand vest. De oplage bedraagt twee mil joen stuks. TSJECHOSLOWAKIJE. Ter herinne ring aan het feit, dat 1200 jaar ge leden de bronnen van Templice wer- len ontdekt is een zegel van 60 h ver schenen met als voorstelling de Klary's fontein in Teplice. HONGARIJE. Voor het achtste we reldjeugdfestival in Helsinki is een ze gel van 3 forint, uitgevoerd in veel- kleurendruk, in omloop gebracht. De zegel laat het embleem van het festi val zien. DENEMARKEN. Op 31 augustus a.s. zal een postzegel van 35 ore worden uitgegeven ter herinnering aan het feit, dat 150 jaar geleden Georg Carsten- en, de stichter van het ontspannings centrum park Tivoli in Kopenhagen, werd geboren. De zegel brengt een deel van een viool, kastanjebladeren, feest verlichting en een ballon in beeld. Vooral in de klassieke speelvorm voelt de speler die „temponadeel" heeft zich niet erg gelukkig. Het volgende deed zich voor in de wedstrijd Het OostenDCIJ, toen de heer Van de Velde uit Rotterdam, met wit, tegen mij deze stelling had bereikt. Zwart: 3, 6, 7, 11, 18, 19, 24, 35. Wit: 28, 32, 33, 36, 38, 39, 41, 45. i Zwart aan zet vervolgde met 18-23, waarna wit zich temporuimte wilde ver schaffen met 28-22? Toen won zwart met 24-29 33x13 3-8 13x2 11-16 2x11 6x46 en wit gaf op. Nu is het aardige in deze bijna contactloze stelling, dat wit niet kan be sluiten tot de uitval op 22. Bijvoorbeeld: 1) 18-23. 2) 41-37 3-9. En nu verliest de uitval 28-22 opnieuw door 9-14. Op 32-27 wint zwart een stuk omdat op 22-18 14-20 33x22 19-23 18x29 en 24x31 wint. Leuk is, dat zwart steeds het beste spel verovert in de opbouw. 1) 18-23. 2) 41-37 3-9. 3) 36-31 9-13. Nu is 31-27 ver hinderd door 24-29 33x24 19x30 28x8 7-12 8x17 en 11x44 wint. 4) 28-22 7-12. 5) 31-27 en het is een onderzoek waard of zwart nog voordeel kan behalen. De 14-jarige Kees Pippel uit de J. P. Coenstraat te IJmuiden, die er met het afgelopen voorjaar in slaagde jeugdkam pioen van Kennemerland te worden, heeft beslist aanleg om eindspelcomponist te worden. Het onderstaand eindspel, dat door Kees tussen zijn schoollessen door werd samengesteld, is een bewijs daarvan. Omdat de oplossing heel diep is, met alle varianten, willen wij de oplossing plaatsen. Dan krijgen de dammers inzicht in het prachtige dammeneindspel. :x5Óocx**YYTooooobriooooo<*y«oooooóbfionoaoooa5ÓóooooooöOc Zwart: 6 stukken op 8, 15, 18, 26, 28, 29. Wit: 7 stukken op 20, 30, 37, 42, 43, 45, 49. Wit speelt en wint op twee manieren. (Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden). STRUIKELBLOK Het bieden, als partner van een speler die met een sterk tweebod begonnen is, blijkt in de praktijk menigmaal een zeer moeilijke zaak te zijn. Veronderstellen we eens, dat u als noord krijgt: H 8 6 2 9 7 6 3 O A 9 5 3 2 6 Allen kwetsbaar, zuid uw partner opent met a) 2 klaveren (grote forcing), dan wel b) 2 harten (sterk, éénmaal for cing), wat biedt u als noord in deze beide gevallen? Na het conventionele 2-klaverenbod zou slechts drie ruiten in aanmerking komen, een bod dat twee nadelen heeft het verhoogt het biedniveau aanzienlijk, en het wordt op een slechte kleur gedaan. Sommige spelers zouden 2 schoppen bie den doch hoewel het bieden van zulk een bouwvallige kleur wel eens goed is op het één niveau, verdient het geen aanbe veling om dat op het tweeniveau te doen; de partner zit echt niet te wachten op uw onthulling van deze schoppenkracht. Het beste is, maar te beginnen met twee rui ten, weliswaar een afwijzend bod, doch in elk geval een bod dat de deur voor vele verdere mogelijkheden goed openhoudt; natuurlijk zal noord later duidelijk moeten maken, dat hij praktisch tegen een positief bod aanzat. Na twee harten door zuid is er n.m.m. maar één redelijk bod: drie harten. Het moge waar zijn, dat de troef steun dun is het bieden van schoppen of ruiten geeft veel-grotere bezwaren. Het bod drie harten is „het minste van alle kwaden" en vaak moet men in bridge zo'n keuze ma ken. Bovendien heeft men de zekerheid, dat partner's hartens zéér goed zullen zijn want een goed tweebod heeft als éérste fundament een goede troefkleur. Nu het spel, zoals dat in de praktijk voorkwam: 7) b2xc3 b7-b6. 8) Rfl-d3 Rc8-b7. 9) Pgl-e2 0-0. Natuurlijk niet 9) Rg2:. 10) Tgl benevens 11) Tg7:. 10) 0-0 Pb8-c6. 11) Rcl- g5 h7-h6. 12) Rg5-h4 Ta8-c8. Er is nu een speltype ontstaan, vooral bekend uit de Samisch-variant van het Nimzo-Indisch. Wits dubbelpion is zwak; c4 is onhoud baar. Zwart kan de druk daarop met Pa5, Ra6 en Dc7 naar willekeur versterken. Daartegenover staan duidelijke aanvals- kansen van wit op de zwarte koning. De zwartspeler moet in dergelijke stellingen beschikken over grote verdedigingscapaci teiten. Houdt hij stand tegen de witte aan valsgolven, dan krijgt hij in het eindspel zijn kans. Zover komt het hier echter niet. 13) f2-f4 Pc6-a5, De consequentie van de zwarte opbouw. 14) Pe2-g3 Pa5xc4. 15) Pg3-h5!? HERFST NOORD H 8 6 2 O 7 6 3 O A 9 5 3 2 6 ZUID A 10 9AHVB82 O V 4 A V 10 Sbo^^OOOOO^^^DOOCOci^^MOOC)OC^^^6oOOO^^^OOOOOOO Stand in cijfers: zwart dam op 17, drie stukken op 18, 20, 22; wit twee dammen op 2 en 6, stuk op 9. Wit speelt en wint. De eerste zet van wit is: 1) 9-3 17-21. 2) 6x15 21-49. A, B. 3) 15-20 18-23. Zeer fraai wint wit als de dam bijvoorbeeld op 40 gaat spelen. Dan volgt 20-29 en 2-13. Op 49-44 ineens 3-12. Op 49-16 20-33 16-49 en na offer 3-21 en 33-11 wint. 4) 20-9 23-29. 5) 9-22 49-40. 6) 22-28 29-34. 7) 3-17 40-45. 8) 2-16 en zwart staat verloren. Wel zeer prachtig combineert de witstel ling de zwarte dam tot overgave zonder dat zwart gelegenheid krijgt het stuk te offeren, waarna de combinatiemogelijk heden verdwijnen, althans aanzienlijk ver minderen. De bijvarianten, die lopen van A tot H in deze eerste hoofdoplossing, laten wij aan de lezers zelf over. De tweede oplossing vanuit de begin- stelling is als volgt: 1) 9-3 17-26. Nu speelt het gevecht zich in het vierkant 3-25-48-26 af Dus weer geheel nieuwe varianten. 2) 6x15 18-22. 3) 2-19 22-27. 4) 19-41 26-48. 5) 3-25 27-31. 6) 15-38 31-36. 7) 41-46 48-26. 8) 25-48 en zwart staat verloren. Nu is de eerste volledige oplossing met zetten van wit en zwart meegeteld 60 zet ten diep. Dus het is nog altijd mogelijk dat er iets aan de auteur is ontgaan. De tweede oplossing 55 zetten is een totaal van 115 zetten, die stuk voor stuk het na kijken waard zijn. Onze oprechte waar dering voor dit bijzonder fraaie eindspel! Tot slot een pro" "eem ter oplossing. W. LENTE xcooocoooooooccooooooooooooooooooooooooooooooc De NZ-spelers waarvan zuid opende met twee klaveren, kwamen niet verder dan 3 Sansatout Het bieden was: zuid 2 klaver - noord 2 ruiten - zuid 2 harten - noord 2 schoppen - zuid 3 klaver - noord 3 rui ten - zuid 3 SA - noord pas. Met het 3- klaverbod gooide zuid nog een visje uit naar eventuele hartensteun, doch noord keek teveel naar zijn eigen kaarten en onthield zijn partner de inlichtingen waar om deze zo dringend verlegen zat: harten- steun. Bovendien had noord na 3 SA nog wel een stap verder kunnen doen, want zijn biedingen waren verplicht en hij had düs nog géén Aas met een Heer kenbaar gemaakt. Er werd 5 Sansatout gemaakt. Aan de tweede tafel opende zuid 2 har ten - noord 3 ruiten - zuid 3 harten - noord 3 schoppen (fout - dit had 4 harten moeten zijn) - zuid 4 SA (azenvraag) - waarna noord één Aas en later één Heer aangaf en zuid, in de hoop een vijfkaart ruitenaas heer op tafel te vinden, overmoedig 7 SA bood. Dit was een volkomen kansloos con tract en zuid ging natuurlijk down. Toch blijkt uit dit bieden, hoe gevaarlijk het kan zijn, tegenover een sterk spel zo'n povere kleur (als noords ruitens) te annon ceren; het is dan ook om die redenen, dat één der principes van de Engelse Acolschool is: bied nimmer slechte kleuren als men goede kaarten heeft. Het goede contract tussen NZ is natuur lijk zes hartens en dat is op enkele manie ren te bereiken. Na het begin: zuid twee harten - noord drie harten, is het al haast onmogelijk zes harten te missen, doch ook na zuid twee klaveren - noord twee rui ten zuid twee harten - noord drie har ten - kan men er komen, al zal het dan noord moeten zijn die nog wat initiatief moet nemen. Een leerzaam spel in de praktijk blijkt altijd weer, dat spelers die menen de biedtechniek behoorlijk onder de knie te hebben, over dit soort spellen struikelen. Bridgevraag dezer week (Zuid) *10 3 9 VB 6 5 2 O 4 AHB92 Noord gever, niemand kwetsbaar. Noord 1 schoppen - noord past - zuid 2 harten - west past - noord 2 schoppen - oost past - wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze pagina. ...WW. 'fflffl'/. OOOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOC MARWITZ Voorzichtiger zielen zouden deze aanval misschien hebben voorbereid met Tael. Want na de tekstzet had zwart met Pe3 de kwaliteit kunnen winnen. Ons inziens had hij dit moeten proberen. Weliswaar komt hij dan aan een geweldige aanval bloot te staan, maar daar staat dan tenminste ma terieel gewin tegenover. Zie bijvoorbeeld 15) Pe3. 16) Df2 Pfl:. 17) Tfl: Nu dreigt een onmiddellijke beslissing met 18) Rf6: gf6:. 19) Dg3f en 20) Dg7 mat. Maar met 17) Kh8! kan zwart de directe gevaren bezweren en moet wit nog maar zien, hoe hij verder komt. Zeer interes sante verwikkelingen ontstaan als wit er met 16) Del een volle toren „tegenaan gooit", bijvoorbeeld 16) Pfl:. 17) Rf6: gf6:. 18) f5! Dc7! en zwart heeft tegenspel, bijvoorbeeld 19) Dh6: Dh2:f enz., of 19) g3 Dc3: enz. 15) g7-g5? Dit middel tegen de pen ning van Pf6 is erger dan de kwaal. Alle lijnen gaan nu open en daar weet Marwitz wel weg mee. 16) Ph5xf6f Dd8xf6. 17) f4xg5 Df6-g7. 18) g5xh6 Dg7xh6. 19) Rh4-f6 Deze loper beslist de zaak. Wit kan rustig een kwaliteit missen. 19) Pc4-e3. 20) Dc2-f2! Pe3xfl. 21) Talxel Tf8-e8. Er dreigde Dg3f. 22) Df2-f4! Uit de talrijke wegen die hier naar Rome leiden kiest Marwitz, een fraaie. Na dame- ruil woedt de aanval namelijk onvermin derd door. 22) Dh6xf4. 23) Tflxf4 Tc8xc3. 24) Tf4-h4 en zwart gaf het op, daar Th8 mat niet te pareren is. (Wordt vervolgd). Mr. Ed. Spanjaard •poquajaABpj aup jaq eu uapoqaS pja/A uiuiajjaiu qoop 'sbm soojsucq uauioqjoA VS 8 spsuiJBBM - H S H V £86 Z t 9 6 A H psq pjoou - poq apaog }aq uaddoqos jjaajq qCijqBJd ap uj 'uaas/A jeeqpaiqjaq qfqapaj suaddoqas ufiz ua si jbbuiiuiui aj je jaiu Ciq sjb uapaiq jatA ubjj jebui 'uassed do ja geui pjoou - uaddoqos aup poq ;aq SuppiauiuBB ui jutoq uajaA -epj aup uba sjBBjdui iljaaq uasusq aqfil -apaj jo jpjOM jqBBUiag UBp Up }Bp jaqaz 9z jaq si jbbui - uassBd n junq qtqjnnjBN i jgaz vs 8 pjoou sjb uaop pinz jaoui jbm ua - gupjoj si uajaABjq aup poq joh 'uaa -aAEjq g uep uapjOM ueq uapoqag s.iapuB sjai gou ja jo uagBJAjB qoiz ua uajqae uiaajqojd qfqiaoui uaag up uaqnz uaja/v :qaaA\ jazap gBBJAaSpijq do pjooMjuy XXXXJOOuUUUOCOOOOOOUOCOOOOOOOOUüOOOOOOOtAAJUOOOOOOOüOCXXX: Vorig maal betoogden wij, dat er in de gehele wereld slechts weinig mensen te vinden zijn, in staat tot het componeren van eindspelen, zoals de Haarlemmer Mar witz die heeft gecreëerd. Als partijspeler staat onze stadgenoot natuurlijk op een veel minder niveau; men mag hem kwalifi ceren als een goede hoofdklasser. Dit houdt in dat hij schakers van iets mindere kracht aan de lopende band verslaat en dat hij soms ook voor spelers van meestersterkte een gevaar is, al zal hij in een wat langer toernooi wel onder deze moeten uitkomen. Vandaag een voorbeeld van de wijze, waarop Marwitz in de clubcompetitie voor het Ver. Haarl. Schaakgenootschap weet huis te houden. Zijn tegenstander van „Het Oosten" wordt in de aanval onder de voet gelopen. Wit: J. H. Marwitz. Zwart: S. Herfst Nimzo-Indisch 1) d2-d4 Pg8-f6. 2) c2-c4 e7-e6. 3) Pbl-c3 Rf8-b4. 4) Ddl-c2 c7-c5. De zogenaamde Siciliaanse variant van de Nimzo-Indiër. De tekstzet is volkomen correct, omdat wit niet met d4-d5 kan reageren. 5) e2-e3 Beter was 5) dc5:; zwart had nu met d7-d5 gelijk spel kunnen krijgen. 5) c5xd4. Dit werkt de witte aanvalsplannen in de hand. 6) e3xd4 Rb4xc3t En ook dit lijkt ons minder goed. In ieder geval had deze af ruil geen haast. Beter bijvoorbeeld d7-d5. LONDEN (AP) Het ei schijnt een „comeback" te maken als wapen in de politieke strijd. Emanuel Shinwell, vete raan in het politieke leven en ex-mi- nister in de Labour-regering, heeft ver klaard in zijn sas te zijn met deze ontwikkeling. „Vroeger vond ik dat al tijd leuk", zo zei hij over de dagen toen een politicus voortdurend op zijn hoede moest zijn voor projectielen." „Tegenwoordig is het een saaie boel. Ie mand zou eens een ei in het Lager huis moeten gooien". Shinwell verklaarde dat hij voor het laatst voor een ei had moeten bukken in de tijd dat hij minister van Oorlog was. „Er was meningsverschil over een verhoging van de defensiebegroting. Op een vergadering was ik in debat met een pacifist, toen er plotseling een ei langs me vloog en achter me tegen de muur stuk sloeg. „Ik gaf het klassieke antwoord: „Waar blijft de ham". Onlangs heeft een menigte de leiders van de nieuwe nationaal-socialistische beweging met eieren en andere pro jectielen bekogeld op Trafalgar Square. Vervolgens was een Labour-parlements- lid het doelwit van eierwerpers, toen hij sprak op een demonstratie te Pembroke tegen de Westduitse troepen die daar oefenen. Hier zou een deel van de eie ren hebben bestaan uit kalkoenen-eie ren. Wellicht een nieuw bewijs voor de stelling van premier Macmillan, dat de Britten het nog nooit zo goed ge had hebben als nu. In Londen is de zer dagen ook een anti-apartheidsde- monstratie bekogeld met „kippefruit". v - - a „HEB JE HET AL gehoord?", vroeg Bas Bever aan Hans Haas. „Arsenika de heks heeft haar bezem verbrand en een echte auto gekocht". Van pure verbazing liet Hans Haas een grote wortel uit zijn mond vallen. „Wat vertel je me nou, een auto?" „Ja, echt waar, een auto. Ze maakt en lawaai met dat ding, dat je er bij na niet van slapen kunt. Ik begrijp niet dat je er nog niets van gehoord hebt, alle bosbewoners praten erover. Maar ach, je bent op reis geweest, daarom weet je er natuurlijk nog niets van". Op hetzelfde moment klonk er een verschrikkelijk lawaai in het bos en dat lawaai kwam al dichter en dichter bij. Hans Haas zette al zijn haren over eind van schrik en Bas Bever begon zenuwachtig met zijn grote tanden te knarsen. Ineens kwam er een auto op de die ren toe gereden en achter het stuur zat Arsenika de heks! Met een enorme knal stopte de auto valk voor Hans Haas en daar stapte Ar senika uit de wagen. „En, wat zeggen jullie van mijn kar?", vroeg ze met een nare, kraken de stem. „Hihihihi, ik hem hem een paar dagen geleden gekocht in de stad van de mensen. Ja, eerst heb ik wat geld getoverd en toen ben ik naar de stad gevlogen op mijn bezem. Hihihihi, die heb ik nu nooit meer nodig, ik zit nu veel zachter en gemakkelijker dan op die harde, houten stok. Ach, ach, wat zal die meneer in de stad kwaad zijn, als hij merkt dat ik hem geen goed geld gegeven heb. Dat tovergeld blijft maar een paar uur goed en dan verandert het in modder hahahaha! MAAR KOM, ik sta mijn tijd te ver praten, ik ga weer lawwai maken. O, het is zo fijn om lawaai te maken. Ik maak er alle bosbewoners stapelgek mee. Heerlijk is dat, aCh, ach, ach wat heerlij IwDeritabouters gaan al ver huizen naar een ander bos. Die kunnen niet tegen lawaai, maar ik vind het heerlijk! Opzij jullie, anders rijd ik over je heen hahaha!". Meteen sprong de heks in de lawaai- wagen en reed ze weg. Het was maar goed dat de haas en de bever vlug op zij sprongen, want de lelijke heks pro beerde werkelijk over ze heen te rijden. Een tijd lang konden de twee dieren geen woord zeggen van de schrik en za ten ze allebei te hijgen van angst. Maar na een poos stotterde Hans Haas: .Mmmmaarrr, mmaar dat is te erg, hoor je dat Bas, de kkkkakabouters zijn al verhuisd, snap je niet dat bur gemeester Doris Das er geen stokje voor steekt?" Meteen klonk er een piepstemmetje uit het gras: „De burgemeester is ook verhuisd. Hij werd gek van het lawaai". Verbaasd keken de haas en de be ver naar beneden en daar zagen ze Fluweeltje Veldmuis staan met zijn vrouw en al zijn kinderen. Ieder muisje had een stokje met een bundeltje eraan vas'gebonden op de rug „Ja", vertelde Fluweeltje, „wij gaan ook weg. Mijn zesde en mijn dertiende zoontje zijn bijna overreden en nu ga ik weg" Voor de haas iets kon zeggen waren de veldmuizen al verder gelopen. Maar de bever werd plotseling erg kwaad. Hij kreeg boze rimpels in zijn voorhoofd en zijn snorharen begonnen te trillen. „IK GA ER EEN eind aan maken", riep hij kwaad, „en jij moet me hel pen Hans. Het is toch te mal dat alle bosbewoners moeten verhuizen voor die naarling van een Arsenika. Luister eens, ik heb een plannetje En zachtjes fluisterend vertelde Bas aan Hans Haas wat hij wilde doen. Eerst keek Hans een beetje angstig, maar al gauw begonnen alletwee de dieren te grinniken en na een tijdje liepen ze naar het huisje van de heks Ze hadden geluk, want Arsenika stond juist voor de deur van haar huis een band van haar auto te verwisselen. Ze keek vreemd op toen ze de bever en de haas aan zag komen. „Wat moeten jullie?", vroeg ze en het klonk niet erg vriendelijk, want de heks had een erg boze bui, omdat ze een lekke band had. „We komen vragen of we Uw mooie auto alstublieft mogen oppoetsen", vroeg Hans Haas met een heel lief stemmetje. Maar de heks gromde: „Ik wil geen mooi opgepoetste auto hebben, hoe smeriger dat ding is, hoe fijner of ik het vind". Oei, wat keken de dieren op hun neus, ze hadden juist zo'n mooi plan netje gemaakt om stilletjes de auto van de heks stuk te maken en dat ging nu niet door. „Dag heks Arsenika", zeiden ze zachtjes en langzaam liepen ze weer weg. Maar de heks kreeg ineens een idee! „Hé, jullie daar", riep ze, „maken jullie die band maar voor me, dan kan ik mijn middagslaapje gaan doen. Maar owee, als jullie niet klaar zijn als ik wakker word, maak ik appelstroop van je". VERHEUGD RENDEN Hans Haas en Bas Bever naar de auto toe en mop perend verdween de heks in haar huis je. „Maak jij de band, anders kan de heks straks niet wegrijden. Ondertus sen zal ik de wielen een beetje los ser proberen te draaien. Als ze dan door een kuil rijdt vallen ze er van zelf af en dan kan ze nooit meer rij den". De dieren werkten zo hard ze maar konden en na een half uurtje waren ze klaar. De band was gemaakt en alle vier de wielen zaten los, maar daar kon je niets van zien. Nu gingen de twee achter een dikke boom zitten wachten op de heks. Het duurde niet lang, want de heks kon bijna niet slapen zo'n haast had ze om weer te rijden. De haas en de bever zagen haar naar buiten komen en in de auto stappen. Brrrroemmm, broem, daar reed ze, al harder en harder en met steeds meer lawaai. Voorzichtig gluurden de twee dieren tussen de takken door naar de auto en ineens.daar gebeurde het! Plotseling vlogen alle vier de wielen tegelijk van de auto en met een harde klap viel de auto op de grond. De wielen rolden een eindje door en één wiel hobbelde door het gras naar een diepe rivier en daarin zonk het. De heks schreeuwde en brulde, maar het hielp geen zier, er kwam niemand om haar te helpen. De volgende dag sloot de heks haar huisje en met een heel nijdig gezicht verdween ze voorgoed uit het bos, zon der auto en zonder haar bezem, maar met een grote bult op haar hoofd en de bosbewoners kwamen allemaal weer terug; de burgemeester en de kaboutertjes en de veldmuis met zijn vrouw en kindertjes en toen was het groot feest. 'if f d .t m Vandaag is Onno brandweerman en spuit zoals geen ander 't kan: kaarsrecht omhoog, te laat omlaag. het water loopt hem in zijn kraag, glijdt langs zijn rug, druipt langs zijn kuiten 't wordt nu wel héél erg vochtig buiten! Hij roept naar moeder met een gil of ze de kraan maar dichtdoen wil, en gooit de tuinslang op de grond. Hé, trilt daar iets om Onno's mond? Ja, 't blussingswerk gaat door, maar anders, alleen nog maar met.waterlanders! HET SCHIP DAT DE HEUVEL BESTIJGT PER TREIN. Een variatie op de ouderwetse sluis voor het verplaatsen van grote schepen over een rivierdam zal worden beproefd bij de Krasnojarsk hydro-elektrische centrale, die op het ogenblik wordt ge bouwd in de rivier Jenisei in Siberië. De schepen zullen worden verplaatst in een grote met water gevulde tank, die de heuvel op rails zal bestijgen over een afstand van bijna een kilo meter. Deze „trein", die met schip, water en dok ongeveer zevenduizend ton zal wegen, zal worden voortbewogen met elektromotoren, die hun energie krijgen van de waterkrachtcentrale.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 14