Eerste repatrianten uit Merauke in Nederland aangekomen Arbeider wurgt echtgenote in Badhoevedorp Uamol veer vandaag Kamer zal dinsdag worden ingelicht over N.-Guinea Ministers zijn opnieuw iets gevorderd in Brussel HET WEER El Al weigert dr. Soblen naar Amerika te brengen Stormvcg3's- EDO Indische Nederlanders in de meerderheid DODELIJK ONGEVAL OP 0NDERI.0SSER Dr. Van Roijen bracht rapport uit aan de ministerraad Dieren overleefden ruimtereis Engeland en de EEG ejore you vtnj! Compensaties voor de huurverhoging Advocaten hopen op deportatiebevel dat zij dan zullen aanvechten bij B E C K E RIN G Stormvogels EI-E.D.0. li DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. J°s k Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Aandoenlijke tafreeltjes op Schiphol Praatkwartiertje Gestoorde vakantie In de krant van heden: Het woord is aan Hamsters hij transport over de weg gestorven Speciale regelingen voor India, Pakistan en Ceylon Bewolking Aan het strand: Anti-Duits Kopenhagen VERB0UWINGS-0PRUSIVHNG Benelux-zege COIFFURES DE VRIES 47e JAARGANG NUMMER 229 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Van onze reportageredacteur) Vannacht om één uur was het dan zo ver; een kleine schare tengere vrouwen de meesten met een zuigeling in de ar men, gevolgd door een stoet van dreume sein en kleuters, betrad nog wat slaperig en beduusd een tot ontvangstcentrum ge improviseerde kantine op een in het don ker gedompeld Schiphol. Eén oogopslag was voldoende om vast te stellen dat de met K.L.M.'s „Isotoop" gearriveerde eer ste groep repatrianten onder de tropenzon was geboren en getogen. Even was het stil. Terwijl de juist aan- gekomenen wat verlegen onder de eerste publiciteitsaanval een plaatsje aan de ta feltjes zochten, zette de eerste baby een keel op. Hij kreeg meteen supporters, waarop het legertje gedienstigen van Bin nenlandse Zaken onder de hoogst-per- soonlijke leiding van de directeur-generaal A. M. Kottier van Maatschappelijk Werk en van het Centraal Comité voor kerkelijk en particulier initiatief onmid dellijk begon te draven. Helaas kon men de repatrianten niet zo gul onthalen als men wel wilde omdat Nederlands eerste luchthaven 's nachts niet zoveel facilitei ten aan verversingen biedt. Ook ontbrak het sommige organisatoren aan eenvoudig gereedschap, zodat de directeur van het C.C.K.P. een beroep op de journalisten moest doen om over een zakmes te be schikken dat hem in staat stelde een blikje babymelk te openen. Daarna kregen pers, radio, televisie en film een kwartiertje de gelegenheid de 24 moeders en hun 73 kinderen naar hun er varingen te vragen. Omdat de hele groep uit Merauke afkomstig was kwam het al lemaal neer op het relaas dat de bekoor lijke tweeëntwintigjarige echtgenote van assistent-landmeter, mevrouw V. F. Snac- key-Coolen, ons deed terwijl zij beurte lings Dave en Jack, haar tweeling van drie maanden, troostte. Spannende dagen in en om Merauke, waar het vuurcontact ^tussen Indonesische en Nederlandse eenheden re gelmatig gehoord werd en de Papoea's zich De gemeentepolitie van Haarlemmer meer heeft vrijdag in het begin van de avond in Badhoevedorp de 56-jarige ar beider P. B. uit Badhoevedorp gearre steerd. De man had enkele uren tevoren zyn 62-jarige echtgenote Angelina B. S. door wurging om het leven gebracht. B.. die werkzaam is bij de dienst van publieke werken van de gemeente Am sterdam en tijdelijk te werk was gesteld in het Bosplan, kwam vrijdagmiddag vroe ger thuis dan gewoonlijk. Hij heeft in de huiskamer met zijn vrouw thee gedron ken. Toen moet hij haar pl itseling bij de keel gepakt hebben en haar hebben ge wurgd. Na zijn daad ging de man naar zijn overbuurman met de mededeling; „Haal de politie, want ik heb daarnet mijn vrouw vermoord". Het echtpaar stond in de omgeving gunstig bekend. Men kende B. als een rustige man. Hij werd in de loop van de avond overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Hoofddorp, waar hij direct een volledige bekentenis aflegde. De man moet volgens de politie gehandeld hebben in eer vlaag van ver standsverbijstering. Hij kon tijdens het verhoor geen motief voor zijn daad opge- en. Advertentie meer en meer op de vlakte gingen houden. De vrij talrijke plaatselijke Indonesische bevolking stak haar sympathieën evenmin onder stoelen. Dan, op zondagmorgen, het ontruimingsbevel en het koffers pakken in anderhalf uur. Vervolgens, via Biak, Bang kok en Beiroet Nederland tegemoet. Ne derland is echter voor mevrouw Snackey geen onbekend gebied, al ging zij in 1949 rechtstreeks uit Indonesië naar Nieuw-Gui- nea. In 1956 en 1960 was ze hier met ver lof. Ze heeft hier ook onderdak, bij haar schoonzuster in Den Haag. Dat is met ver reweg de meeste veertien van de ze ventien gezinnen niet het geval, ook niet met de grootste familie, mevrouw Engels met haar acht kinderen van dertien jaar tot tien maanden. Voor hen staan de twee bussen gereed om hen naar het contract pension „Hovi" aan de Hommelseweg in Arnhem te brengen. De merkwaardigste repatrianfenfamilie vormde onbetwist mevrouw Elstak met haar twee zoons van negentien en zestien jaar. Mevrouw Elstak was namelijk pas op 16 juli in Merauke aangekomen voor een vakantie van twee maanden. Het ge zin woont namelijk in Den Haag, maar de heer Elstak, die sergeant is, dient op het ogenblik in Nieuw-Guinea. Ronald, de oud ste zoon, vertelde ons dat hij het in Me rauke „best gezellig" had gevonden en dat het jammer was dat z'n vakantie zo ab rupt was gestoord De familie Elstak viel met zes andere gezinnen van op Nieuw-Guinea dienende beroepsmilitairen onder de goede zorg van de rijzige majoor A. R. S. Rost van de Inspectie Vervoerswezen van het departe ment van Defensie. Ere wien ere toekomt: majoor Rost was vrijdagnacht op Schip hol vrijwel de enige die zeer precies wist wat hij voor z'n mensen moest doen. Hij wist dat er maar twee dames naar een contractpension behoefden en hij had voor de eerste nacht in Amstelveen hotelkamers besproken om hen de lange reis in de nacht naar Den Bosch te besparen. Voor de anderen stonden auto's klaar. Hij had ook voor elk gezin een voorschot van twee honderdvijftig gulden plus vijftig gulden per kind hij zich. Het hoofd van de afde ling Voorlichting van Binnenlandse Zaken daarentegen kon de gerepatrieerden slechts in de gelegenheid stellen honderd Nieuw Guinea-guldens om te wisselen tegen hon derd échte guldens, in afwachting van een nog te regelen gezinsscheidingstoelage en een mogelijkheid een deel van het salaris aan het in Nederland verblijvende gezin te delegeren. Medisch marcheerde de zaak in elk ge val; in het holst van de nacht stapten de vrouwen met hun kinderen één voor één de wagen voor het röntgenologisch borst' onderzoek binnen. Pas daarna gingen ze de nieuwe toekomst in Nederland tege moet. 4- 4 4 MÏW. - Vv-.: 's Nachts op Schiphol. Eén. van de repatrianten gezinnen, mevr. Snackey met haar vier maanden oude jongens tweeling Dave en Jack. de Aan dek van een onderlosser, liggend in IJmuidense Bergingshaven, werd vrij dagavond om halfnegen de 31-jarige ma chinist G. Akkerman uit de Reggestraat in IJmuiden aangetroffen met een hevig bloedende hoofdwond. Hij werd naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost ver voerd en vandaar naar het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam. Daar is hij aan ~'jn verwondingen overleden. De heer Akkerman was alleen aan boord van de onderlosser. Hij voerde repa raties aan de motor uit. Getuigen hadden hem op het vaartuig gezien en ook de motor horen lopen. Vermoedelijk is hij gestruikeld en met zijn hoofd op een ijzeren pin terechtgekomen. De heer Ak kerman zou vandaag met vakantie zijn gegaan. Weerrapporten I, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Taal-laria 5 Kerkdiensten6 Films 6 Uit stad en omgeving 6, 7 In de Vishal en op zee7 T opsy 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Effecten en Geldmarkt 10 Scheepsberichten 10 Erbij11 tot 14 Sport 15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbij" De R e t z Men is vaker slachtoffer van eigen wantrouwen dan van eigen vertrouwen. MOFFETT FIELD (Califomië) (AP) Twee apen en vier hamsters hebben een reis van 51 uur op 35 tot 40 kilometer hoogte overleefd. Tijdens deze tocht waren zij blootgesteld aan vijftig percent van de straling, die een mens zal ontmoeten wan neer hij diep in de ruimte reist. De apen verkeren in goede toestand, maar de ham sters zijn gestorven tijdens het transport van Prince Albert in Saskatchewan naar een vliegveld op de grens van Manitoba. De hamsters, gevoelige dieren, zijn niet bestand geweest tegen de lange tocht uit de wildernis (waar zij met de capsule neerkwamen) naar Prince Albert. De enorme plastic ballon, die de capsule met dieren vervoerde, was te Goose Bay in Labrador opgelaten. Zij bevatte behalve de hamsters en apen, vier kevers en een sortering zaden en zenuwcellen. In de Trèveszaal in Den Haag heeft de ministerraad gistenniddag om vier uur ambassadeur Van Roijen ontvangen, om zich te laten voorlichten en te be raadslagen over de voorlopige overeen komst tussen Nederland en Indonesië inzake Nieuw-Guinea. Maandag zal het beraad worden voortgezet. Dinsdag zal de regering de gecombi neerde Kamercommissies voor Nieuw- Guinea, Buitenlandse Zaken en Defensie inlichten over het resultaat van het bij Washington onder leiding van dt. Van Roijen gevoerde overleg met Indonesië. De ministerraad begon zijn vergadering om tien uur, maar dr. Van Roijen ver scheen pas 's middags in de vergadering, 's Ochtends was hij op paleis Soestdijk ont vangen door de koningin, die zich door haar ambassadeur heeft laten voorlichten over de situatie. Hierna vertrok de vorstin met de prinsessen Irene en Margriet naar het koninklijke vakantieverblijf in Italië. Bij het kabinetsberaad ontbraken de ministers Zijlstra, De Pous en Cals. De Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer meer bewolking met plaat selijk een bui. Weinig wind. Kou dere nacht. Morgen overdag in het algemeen iets warmer dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een rug van hoge druk brengt koel maar vrij zonnig strandweer. Krach tige, later matige zuidwesten wind. Overdag 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: een nieuwe de pressie nadert morgen Zuid-Enge- land en doet na morgenmiddag de bewolking langzaam toenemen, maandag gevolgd door enige regen. Een Westduits vlooteskader heeft giste ren voor het eerst sinds de oorlog de haven van Kopenhagen aangedaan temidden van socialistische en communistische demon straties en een protestvergadering aan de Langelinie kade. Toen de politie de de monstranten wilde verspreiden, vielen er rake klappen op de kade. Leden van Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 REGEN- EN TWEEDJASSEN socialistische jeugdorganisaties hadden anti-Duitse biljetten verspreid en op de muren langs de kade geplakt met aankon digingen in bewoordingen die de nazi's gebruikten toen zij op 9 april 1940 Dene marken bezetten. Een groep voormalige Deense gevangenen uit concentratiekam pen en verzetsstrijders verklaarden tegen over de commandant van het eskader, Otto von Bülow, dat hij en zijn mannen in de Deense hoofdstad met weerzin ont vangen zullen worden. De groep stond on der leiding van Hans Rasmussen, een sociaal-democratisch lid van het Deense parlement. Von Bülow antwoordde dat „hij wist dat wij niet bijzonder gewild zijn in Dene marken - dat het hard is het verleden te vergeten, maar dat deze samenwerking noodzakelijk is - dat de Deense vloot en de meerderheid van het Deense volk dat weten". (Telefoto). laatste is in de West, minister Zijlstra is met vakantie en minister De Pous leidt de Nederlandse E.E.G.-delegatie in Brussel. Dr. van Roijen verliet de ministerraad om even na zes uur. Nog geen uur later ging de vergadering uiteen. Bij de beraad slagingen van maandag zal ambassadeur Van Roijen eveneens aanwezig zijn. Mis schien is dan iets bekend over de reactie van president Soekerno op de voorlopige overeenkomst die in Washington is be reikt. Dr. Van Roijen zal vermoedelijk ook aanwezig zijn als de Kamercommissies dinsdag worden ingelicht. Er zijn geen mededelingen verstrekt over het ministeriële beraad. Advertentie N.V. GARAGE VERBEEK Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaai Telefoon 52301 BRUSSEL De ministerconferentie in Brussel over toetreding van Engeland tot de E.E.G. heeft gisteren nieuwe vorderin gen opgeleverd. De zes E.E.G.-delegaties hebben met de Britten overeenstemming bereikt ten aanzien van India, Pakistan en Ceylon, die geen associatie doch speciale regeling wensten. De produkten uit deze drie landen kun nen namelijk vrij in Engeland worden in gevoerd en aan deze preferentie zal En geland geleidelijk een einde moeten ma ken door stapsgewijze invoering van het E.E.G.-buitentarief. (20 percent bij intrede 20 percent na anderhalf jaar, 30 percent na nog eens anderhalf jaar en de resteren de 30 percent als ook de overige E.E.G.- landen voor de laatste maal hun nationale tarieven aan het gemeenschappelijke ta rief aanpassen, dwz eind 1967). De E.E.G.-landen hebben echter beloofd dat de vergrote gemeenschap voor het ein de van 1966 algemene handelsakkoorden met India, Pakistan en Ceylon zal sluiten waarin tariefskwesties, quota's en andere kwesties zullen worden geregeld. Die ak koorden zullen ook voorzien in ontwikke lingshulp. Mocht de export van de drie landen voor die tijd echter als gevolg van de werking van het E.E.G.-tarief achteruitgaan, dan zullen maatregelen worden genomen; an- Onverwacht voordeel voor U! Maandag 6 augustus, 1 uur begint de Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52. HAARLEM Bi.j de Tweede Kamer is ingediend een complex van wetsontwerpen tot verhoging van bepaalde uitkeringen, bedoeld als compensatie van de op 1 september in gaande huurverhoging. Het complex omvat een wetsontwerp tot verdere verhoging van ongevalsuitke ringen, een wetsontwerp tot verhoging van renten ingevolge de invaliditeitswet en van de op die renten verleende toe slagen en een ontwerp van wet houdende wijziging van de kinderbijslagwet, de kin derbijslagwet voor rentetrekkers, de nood wet kinderbijslag kleine zelfstandigen en de kindertoelagewet voor gepensioneer den. (Van onze correspondent) LONDEN Er is nog steeds geen einde gekomen aan het Soblen-drama. De Isra ëlische luchtlijn Ei AI weigert dr. Robert Soblen naar de Verenigde Staten te ver voeren. De Israëlische regering heeft ge protesteerd tegen het bevel van het Britse departement van Binnenlandse Zaken, dat de El Al de opzettelijk in Engeland ge strande spion, die tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld is, naar de Verenig de Staten zou moeten brengen. Er is een regel dat ongewenste vreem delingen met hetzelfde vervoermiddel moe ten vertrekken als waarmee zij gekomen zijn. Dr. Soblen werd door Israel, waarheen hij was gevlucht, uitgewezen en was in een vliegtuig van El Al op weg naar New York, toen hij zich verwondingen toebracht, met het doel de Britse autoriteiten te dwingen hem in Engeland binnen te laten. De Israëlische regering staat op het standpunt, dat het onaanvaardbaar is dat de Britse regering El Al instructies zou kunnen geven. De El Al heeft tot maandag bedenktijd gekregen. In werkelijkheid be tekent dit bedenktijd voor de Britse rege ring, die, wanneer de El Al blijft weigeren, gedwongen zal zijn dr. Soblen te deporte ren. Dit kan alleen door de uitvaardiging van een deportatiebevel, waartegen So- blens advocaten verzet zullen aantekenen, zodat de zaak dan voor het gerechtshof zal worden uitgevochten. Soblens juridische adviseurs beschouwen een deportatiebevel voor Soblen als rechtsmisbruik. Het Britse departement van Binnenlandse Zaken zegt dat de El Al Soblen volgens de Engelse wet moet vervoeren, omdat hij bij deze maat schappij zijn reis heeft onderbroken. Indien de regering hem in een ander toestel zou zetten, zou dit deportatie betekenen, waar toe toestemming van de rechtbank nodig is. De enige uitweg om een juridische veld slag te voorkomen zou zijn, dat de El Al een andere luchtlijn zou verzoeken dr. So blen over te nemen. Tot nu toe schijnt de Israëlische maatschappij daarvoor echter weinig te voelen. derzijds hebben de zes E.E.G.-landen zich noodmaatregelen voorbehouden voor het geval textielprodukten uit India, Pakistan en Ceylon via de Britse markt de markt van de E.E.G. zouden verstoren. Voor thee, een belangrijk exportprodukt van India en Ceylon, is men een zg nul tarief voor de gehele gemeenschap over eengekomen. Van deze maatregel zullen ook andere landen, bv. Indonesië, profite ren. Voor jute, vooral voor Pakistan van belang, zal in de herfst nog een regeling moeten worden gezocht. Engelands kansen om tot de E.E.G. toe te treden, stonden vandaag hoger genoteerd dan op enig ander ogenblik tijdens de be sprekingen, zo meldt onze correspondent nader. Voor een groot deel was dit te dan ken aan het taaie doorzettingsvermogen van de Benelux-delegaties, die erop bleven hameren, dat men de Britten niet met lege handen naar huis kon sturen. Aanvankelijk wilde Frankrijk hiervan niets weten. Voor minister Couve de Murville moest men de Britten naar huis sturen met de boodschap aan het Gemenebest: „Dit zijn de E.E.G.-voorwaarden. Verdere concessies van de kant van de gemeenschap kunnen niet verwacht worden". Er was weer een nachtzitting nodig om de standpunten van „de Zes" dichter bij elkaar te brengen. Maar toen de zes minis ters elkaar vanmorgen om drie uur welte rusten wensten, zag het ernaar uit dat de eenheid in het E.E.G.-front grotendeels hersteld was. Niet alleen waren „de Zes" onderling een belangrijke stap dichter bij elkaar gekomen, maar ook was de afstand, welke hen scheidde van Groot-Brittannië, aanmerkelijk verkort. Vanochtend was er evenwel nog alle reden tot hoop, dat men morgen tot een akkoord met Groot-Brittannië zal komen. Advertentie Zondag a.s. - 14.30 uur Voorwedstrijd: 12.30 uur Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1