In Heerlen verrijzen schoor stenen van 170 m hoogte AGENDA Nog geen spoor gevonden in schilderijendiefstal Kamuk en Tipak twee Eskimojongetjes Polle, Pelli en Pingo Kort en bondig^) (f Badgasten-oproer op Texel Antieke meubelen houden waarde Hulp aan ambtenaren uit Nieuw-Guinea Gevangene speelde verstoppertje Overmoedige jongen verdronken Verkoopster stal voor 10.000 Alarm boven Biak Iets warmer >1 si 3e ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 Man mishandelt vrouw die hem veroordeling bezorgde J. A. Pengel treedt af als Surinaams Statenlid Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Santpoort LOOS ALARM: Bloembollen als geschenk naar het buitenland Koninklijk gezin is nu voltallig in Italië Zwemkunst niet machtig: Was ingrijpen in prijzen van melkprodukten wel noodzakelijk? Drie Papoea-studenten uit Hollandia terug naar Indonesië 9. „Bravo, Belli, je hebt het eerste spelletje gewonnen, we doen er nog een paar.„Goed", zegt Belli, „ik kan ook wel de hele dag lotto spelen!' Intussen zweeft Bolle verder en denkt: „Och, ik heb niets geen zin meer in vliegen, en ik vind dat ik steeds hoger ga!" „Ha!, eindelijk gebeurt er iets, de rivier maakt een bocht.Ik ben bijna boven de „Mary". Zeerob, die in de mast geklommen is, roevt: „Ik kom al, Bolle, kom een klein beetje dichterbij, ik kan me niet verder uitrekken!" Juli zonder zomerwarmte *s Bij de staatsmijnen in Limburg zijn twee kolossale schoorstenen van gewapend beton in aanbouw. Eén ervan, die 160 meter hoog zal worden, is bestemd voor de afvoer van hete rookgassen met een temperatuur van 130 graden Celsius en wordt gebouwd ten behoeve van de uitbreiding van de elektri sche centrale op de Maurits. De andere wordt 170 meter hoog en zal dienen voor de afvoer van de gassen van de salpeter- zuurfabrieken op het stikstofbindingsbe- drijf. In Nederland komen dergelijke hoge schoorstenen tot dusverre niet voor. Men heeft tot de bouw van dergelijke hoge schoorstenen besloten om luchtverontrei niging zoveel mogelijk te voorkomen. De twee schoorstenen zullen van binnen verschillend zijn. In de schoorsteen op de Maurits, die een voetdoorsnede van 5 me ter krijgt, wordt los van de betonnen pijp een gemetselde binnenmantel opgetrokken. Tussen de binnenwand van de schoorsteen en de buitenwand van deze stenen mantel bevindt zich een spouw van 10 cm, die wordt opgevuld met een isolerende stof. Deze constructie is noodzakelijk om te voorkomen, dat het temperatuurverschil aan de binnen- en buitenzijde van de be tonnen schachtwand die beneden 35 cm en aan de top 15 cm dik is te groot wordt. In de schoorsteen op het stikstofbindings- bedrijf, die een voetdoorsnede van 11,60 meter en een topdoorsnede van 4,80 meter krijgt en waarvan de dikte van de schacht- wand aan de voet 42 cm en aan de top 15 cm bedraagt, wordt een chroomnikkelsta- len pijp aangebracht met een doorsnede van 2,5 meter. Deze pijp zal 5 meter boven de betonnen schacht uitsteken, zodat de schoorsteen waarin men binnendoor naar boven kan klimmen, eigenlijk 175 meter hoog wordt. De ruimte tussen de stalen pijp en de schacht zal worden gebruikt voor het aanzuigen op grote hoogte van zuivere lucht voor de ammoniakverbran- 's Nachts om drie uur is een 28-jarige prostituée in de Leidsestraat in Amster dam ernstig mishandeld door haar vroe gere souteneur, die sinds kort op vrije voeten is, na door de vrouw bij de Justitie te zijn aangegeven wegens souteneurschap. Deze zelfde vrouw was de inzet van de schietpartij tussen enkele onderwereldfi guren in de Albert Cuypstraat in Amster dam. De man heeft na zijn invrijheidstel ling direct wraak willen nemen op de vrouw die hem aangaf. De mishandelde vrouw is opgenomen in het Wilhelmina- gasthuis; zij is enkele malen tegen het hoofd getrapt. De man is nog niet ge grepen. ding. Hiertoe worden op een hoogte van 147 meter in de betonnen mantel openingen aangebracht. De hoogten van de schoorstenen werden vastgesteld na een onderzoek door het Na tionaal Lucht- en Ruimtevaart-Laborato rium te Amsterdam. De schoorsteen van de Maurits rust op een gewapend betonnen fundament met een doorsnede van 21,5 meter en een dikte van 2,25 meter, de andere op een funda ment van 25 meter doorsnede met een dik te van 2,50 meter. Donderdagnacht heeft in De Koog op Texel een bende van ruim 300 jeugdige badgasten, waaronder ook Duitsers, de twee politieagenten van deze plaats aangeval len. Er werd met allerlei projectielen ge worpen, stenen en stokken vlogen door de lucht, en de politiemannen waren ge noodzaakt zich terug te trekken naar het gebouw van de stichting „Sociaal Toeris me Texel", vanwaar zij versterking vroe gen. Eer zij zich in dit gebouw konden ver schansen kwamen zij echter in zo'n ge vaarlijke positie te verkeren, dat er waar schuwingsschoten gelost moesten worden. De uit zeven man bestaande versterking uit Den Burg wist de agressieve jongelui te verspreiden, waarbij herhaaldlijk van de gummistokken gebruik moest worden gemaakt. Een der belhamels werd ge wond, maar wist in het duister te ont vluchten. De justitiële autoriteiten in Alkmaar zijn van dit gebeuren op de hoogte gesteld. Er was volgens de politie geen aanlei ding voor dit optreden van de jongelui. De jongelui, die veelal drie of vier weken in De Koog logeren, gaan zich op den duur vervelen en worden dan lastig. PARAMARIBO (ANP) De heer J. A. Pengel, fractieleider van de Nationale Partij Suriname in de Surinaamse Staten, zal per 1 september aftreden als lid van de Staten. In een brief aan zijn partij zegt de heer Pengel, dat hij tot dit be sluit is gekomen om meer vrijheid van beweging te verkrijgen voor de beharti ging van de belangen van land en volk en partij. Aan het A.N.P. deelde de heer Pengel mee, „dat het van bepaalde voorwaarden zal afhangen of hij zich voor de volgen de Staten-verkiezingen wederom beschik baar zal stellen". c BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u.: „Kluchtig en luch tig", a.l.; 14 en 20 u.: „South Pacific", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16 15 u.: „Het zwaard van Monte Cris- to", 14 j. Lido, 14 u.: „Im weissen Röss'l", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Parijs in paniek", 18 j. Van daag 23.30 u.: „Het verdachte huis", 18 j. Zondag 11 u.: „Avontuur per ballon", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15' u.: en schiep de vrouw", 18 j. Minerva, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Maandag t/m donderdag 14.30 u.: „Gein tjes met geesten", a.l. Rembrandt, 10.30 u.: „Paw, kind van twee werelden", a.l.: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Zondag 11 u.: „Canada, land der zwarte beren", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u,: Venus der Piraten", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Hong kong affair", 14 j. Studio, 14.15 u.: „The General", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Jules en Jim", 18 j. Zondag 11 u.: „Faja Lobbi" en „Prijs de zee", a.l. Van maandag af 10.30 u.: „Dik Trom" en „Donald Duck", a.l. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Watt en half Watt in de penarie", a.l.; 19 en 21.30 u.: „Daar droomt elk meisje van", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10- 17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Ellen Bottenheim-Nie- mer, 9-17 en 18-20 u„ tot 18 augustus. Kunstzaal „In 't Goede- Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand augus tus expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21- 22 u.: Mozart. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u„ eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Muziektent Raadhuisplein (Zandvoort), vandaag 20.30 u.: Concert. Raadhuisplein Zandvoort, zondag 14.30 u.: Haags Jeugdtheater. Vleeshal, iedere dag 14.30 u.: Poppen theater Merlijn. Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door .Merlijn". Iedere avond van 8 tot 10 uur. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 uur af café-chantant. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 3 augustus). Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en Inkoop antieke meubelen. Te lefoon 12223. Groot Heiligland 64, A. Mudde, Gasthuisvest 45. City, appeal". Rex, 20 u.: „Fracasse, de onoverwinne lijke musketier". ZONDAG 5 AUGUSTUS City, 14.30 u.: „Desperado's sterven schie tend"; 19 en 21.15 u.: „Een meisje met sex- appeal". Rex, 15 u.: „Snowfire, de witte wilde hengst"; 20 u.: „Fracasse, de onoverwinne lijke musketier"^ Heidestraat 45, 14 tot 17 uur: expositie werken van Theo Bitter en Franco Gelli. MAANDAG 6 AUGUSTUS City, 20 u.: „Op de plaat(s) rust". Rex, 20 u.: „Fracasse, de onoverwinne lijke musketier". Heidestraat 45, 19 tot 21 uur: expositie werken van Theo Bitter en Franco Gelli. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 4 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ciske de rat"; 23.30 u.: „Bus stop". Luxor Theater, 19.30 u.: „El Cid". W.B. Theater, 20 u.: „Geen genade voor bandieten". ZONDAG 5 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 ui: „Vader, moeder en negen kinderen"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Ciske de rat". Luxor Theater, 14.30 en 19.30 u.: „El Cid". W.B. Theater, 14.30 u.: „Het barre noor den"; 16.30 en 20 u.: „Sensatie op Rijksweg 101". MAANDAG 6 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ciske de rat". Luxor Theater, 19.30 u.: „El Cid". W.B. Theater, 20 u.: „Sensatie op Rijks weg 101". Heemskerk ZATERDAG 4 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: „Rokende re volvers". ZONDAG 5 AUGUSTUS Marquette Theater, 14.15 u.: „Rokende revolvers". 16.00 u.: „Je kunt 't haar niet kwalijk nemen"; 20 u.: „Don Camillo op de barricade". Bloemendaalsestraatweg, dagelijks (be halve 's zondags) 14 en 20 uur: Jeugdcircus Bas. DEN HAAG (ANP) In overleg tussen de regering en het gouvernement van Ne derlands Nieuw-Guinea worden thans alle voorbereidingen getroffen voor de noodza kelijk geachte bijzondere sociale voorzie ningen ten behoeve van de ambtenaren en hun gezinnen, die binnenkort Nederlands Nieuw-Guinea verlaten. Het streven is er op gericht, deze regelingen zo spoedig mo gelijk tot stand te brengen, opdat de be trokkenen hierover niet in onzekerheid be hoeven te verkeren. De regering is binnen de grenzen van het mogelijke bereid aan de meeste wensen, die op dit punt reeds naar voren zijn gebracht, tegemoet te ko men. Van de zijde van het Christelijk Werk- nemersverbond in Nieuw-Guinea verne men wij, dat de regering een gescheiden gezinstoelageregeling heeft opgesteld voor de ambtenarengezinnen, die uit Nieuw- Guinea naar Nederland vertrekken. Deze regeling is reeds telegrafisch ter kennis ge bracht van gouverneur Platteel, die ge machtigd is deze regeling met ingang van 1 augustus van kracht te doen zijn. In de tweede plaats is er een financiële regeling ontworpen voor de Nieuw-Guinea evacué's, die in contractpensions zullen worden gehuisvest. Deze regeling is vrij wel analoog aan de bestaande 60 percent regeling voor de D.M.Z. (Djenst Maat schappelijke Zorg) pensions. Wanneer de Algemene Maatregel van Bestuur betreffende de instelling van een bijstandskorps voor Nieuw-Guinea-ambte- naren het Georganiseerd Overleg in Ne derland is gepasseerd, zal deze wet op korte termijn in het Staatsblad worden afgekondigd. In Amsterdam is gistermiddag om zes uur de recherche in het geweer geroepen voor de opsporing van een uit het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen ontsnapte zeeman. Later op de avond werd de man door het zoekend gevangenisper soneel gevonden op een zaaltje, waar zich nog enkele gedetineerden bevonden, en waar de man zich verstopt trachtte te houden. De man had daar binnen weten te glip pen nadat hij om half vijf uit het gerechts gebouw aan de Prinsengracht door een be waker die hem niet kende, was terugge bracht naar het huis van bewaring. Inmid dels waren foto's en signalement van de „ontsnapte" verspreid. Met ingang van 1 september wordt op nieuw de tijdelijke mogelijkheid geopend tot het door particulieren zelf rechtstreeks verzenden van een pakket bloembollen als geschenkzending naar familie, vrien den of bekenden in het buitenland. Het totale gewicht van een te verzen den pakket bloembollen mag niet meer bedragen dan 3 kilogram, terwijl aan elke ontvanger slechts één pakket mag worden gezonden De paketteq dieneh voor de verzending ter inspectie te worden aan geboden aan een der districtskantoren van de plantenziektenkundige dienst, waar tevens de voor verzending naar het bui tenland vereiste uitvoervergunningen ver krijgbaar zijn. Verzending van paketten bloembollen op deze wijze naar Ameri ka, Canada, Noorwegen, Oostenrijk en naar landen gelegen op het zuidelijk half rond is niet toegestaan. Inlichtingen over de verzending van paketten bloembollen naar het buitenland door particulieren worden verstrekt aan de postkantoren. Koningin Juliana en de prinsessen Ire ne en Margriet zijn gistermiddag in Ita lië aangekomen Zij hebben zich daar naar de villa van het koninklijk gezin in Porto Ercole begeven, waar prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Marijke reeds verbleven. Na een week speurwerk is er nog geen vonkje licht gekomen in de schilderijen diefstal, die in de nacht van 27 op 28 juli werd gepleegd in Aerdenhout. Twee leden van de Bloemendaalse recherche zijn de afgelopen zeven dagen voortdurend bezig geweest met nasporingen, waarbij binnen gekomen tips werden nagegaan voor zo ver dat mogelijk was. Ook is de omge ving van het landgoed „Koekoeksduin" uitgekamd. Alles echter zonder aanwijsba re resultaten. „Wij zoeken naar een draadje. Als we dat eenmaal hebben kunnen we verder gaan. Maar er is niets te vinden". Dat werd ons door de Bloemendaalse politie meegedeeld. Waarschijnlijk aangelokt door de aanlokkelijke beloning die het Nationaal Expertise Bureau in Amsterdam heeft uitgeloofd, komen bij de politie al lerlei mensen met tips. Omdat men geen enkele kans onbenut wil laten, is men op tips ingegaan. Er waren de meest on waarschijnlijke mededelingen bij. Zo werden twee mannen opgespoord, die in de nacht van de diefstal in de nabij heid van „Koekoeksduin" waren gesigna leerd. Zij sliepen ergens in de buurt bij een boer in het hooi. Het resultaat was, dat een van de twee in de cel belandde, omdat bleek dat hij nog een vonnis voor het onder invloed besturen van een mo torrijtuig moest uitzitten Met de schil derijendiefstal had het tweetal niets te maken. Ook de bevolking van alle kampeerter reinen in de wijde omgeving is aan een onderzoek onderworpen. Men kon de mo gelijkheid niet uitsluiten, dat oude „beken den" van de Nederlandse of buitenlandse politie in de buurt van de plaats van het misdrijf logeerden. Doch ook dit onder zoek leverde niets op. Het zit de politie in zoverre tegen, dat het vakantieseizoen op zijn hoogtepunt is. Daardoor verblijven talloze buitenlanders in Bloemendaal en omgeving. En men kan toch moeilijk gaan informeren naar de antecedenten van al deze mensen. Intus sen wordt het onderzoek, dat geleid wordt door de van vakantie teruggekeerde korps chef in Bloemendaal, de hoofdinspecteur J. Voerman, voortgezet. De politie houdt er rekening mee, dat er eerder bij de ver zekeringsmaatschappij dan bij haar een Ambassadeur Van Roijen op weg naar de Trèveszaal in Den Haag, waar hij gistermiddag de ministerraad verslag deed van de besprekingen bij Washington. bruikbare aanwijzing binnen zal komen. Intussen verscheen in dit blad, in de edi tie van donderdag, een advertentie onder nummer, waarin te koop werd gevraagd: „Een Rembrandt, liefst zelfportret". Deze advertentie werd opgegeven door een zeer achtenswaardig iemand. In de Maas te Baarlo is de 16-jarige Theo Keunen uit Baarlo verdronken. Hij was met enige vrienden gaan zwemmen. Omdat hij de zwemkunst niet voldoende beheerste, zwom hij met een autobinnen band de rivier over. Toen hem dit goed was gelukt, probeerde hij het ook eens zonder band. In het midden van de rivier verdween hij in de diepte. In Hasselt is de 15-jarige G. van Leu- sen in het Zwartewater gevallen en ver dronken. De jongen, die deze week in dienst was getreden bij een scheepsrepa- ratiebedrijf, was aan het werk op een schip, vanwaar hij in het water gleed. Uit een sloot in Rotterdam is het li chaam opgehaald van de 72-jarige Ver- straeten, die sinds enige dagen werd ver. mist. Het slachtoffer moet, volgens de po litie, door de duisternis misleid, in de sloot gevallen zijn. Aan het strand bij Wijk aan Zee is het ontzielde lichaam gevonden van de elf jarige Wilhelmus Klein uit Hillegom, die op 25 juli in Noordwijk verdronk toen hij daar op schoolreisje was. In Andjjk is het vierjarige jongetje J. H. Mos in een sloot gevallen en verdronken. Een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, heeft de officier van Justitie in Assen geëist tegen een 21- jarige verkoopster uit Emmen, die enkele jaren in een schijnwereld leefde, waarin zij zich met haar verloofde volkomen ge lukkig voelde, tot de politie de fundamen ten onder haar luchtkasteel weggroef. Ge durende die jaren verduisterde het meisje ten nadele van haar werkgever in Em men geld en textielgoederen tot een waar de van 10.000. Zes auto's waren nodig om de in beslag genomen artikelen van haar huis naar het politiebureau te brengen. Volgens haar raadsvrouwe voelde het meisje zich door haar moeder verwaarloosd en ging zij, om hartelijkheid te winnen, cadeaus weggeven, gekocht van het gestolen geld. Kamerlid vraagt: Waarom is besloten d.e.. prijzenbeschik- king melkprodukten 1962 af te kondigen?, vraagt het Tweed© Kamerlid Peschar (P.v.d.A.) schriftelijk aan de ministers van Economische Zaken en van Land bouw. Het Kamerlid vraagt welke de „zo hoge prijzen" zijn, die voor melkproduk ten in rekening worden gebracht, dat het algemeen sociaal-economische belang het nemen van een prijsmaatregel vereist, en welke de betekenis van n of twee cent prijsverhoging van melkprodukten is voor het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud. HOLLANDIA (ANP) Van het vlieg veld van Hollandia zijn vrijdagochtend de drie Papoea-studenten vertrokken die hun bezoek aan Indonesië hadden onderbroken voor een kort verblijf op Nieuw-Guinea. Zij reizen via Manilla en Singapore naar Indonesië terug om zich weer bij de drie andere leden van de groep te voegen. Na beëindiging van de reis door Indone sië zullen de studenten naar Nederland terugkeren. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken vrou wen en kinderen van Nederlandse ambte naren uit Hollandia naar Nederland. HOLLANDIA (ANP) Biak is donder dagnacht opgeschrikt door luchtalarm, na dat een radarpost op het scherm een stip had waargenomen. Loeiende sirenes alar meerden de bevolking, en een DC-8 lijn- vliegtuig van de KLM uit Amsterdam, dal juist naderde, kreeg opdracht naar Sydney uit te wijken. In het vliegtuig werd de ver lichting gedoofd. Na 22 minuten kwam het einde van het alarm: het naderende KLM-vliegtuig bleek de stip op het scherm te hebben veroor zaakt... De inwoners konden weer gaan slapen en de DC-8 kon landen. 80-81. Nou..toen was het gauw opge lost. De motorboot voer naar de kant, en daaruit stapten gezond en vrolijk Kamuk en Tipak! Je kan begrijpen, wat 'n vreugde er opeens in het dorp heerste. Wat waren de vaders en moeders van de beide jongens dolgelukkig, toen ze hun zoons ongedeerd in de armen konden drukken! Hun grote verdriet was ineens verdwenen, want nu was alles weer goed. En zo eindigde dit gevaarlijke avontuur van Kamuk en Tipak, die nog lang naar het schip wuifden, tot het in de verte ver dween. Wjjk voor 19.000 mensen. B. en W. van Utrecht hebben de raad een uitbreidings plan voorgesteld voor de wijk „Lunetten": 5.500 huizen, bestemd voor ongeveer 19.000 inwoners. Het gebied ligt ten oosten van rijksweg 22 en ten westen van de spoorlijn Utrecht's-Hertogenbosch. 1 .«-14 j l.-! - 7=0 Marinemuseum Den Helder. Te Den Helder is een marinemuseum geopend. Vrijdag en zaterdag worden de vlootdagen 1962 gehouden. Het museum is voorlopig gevestigd in het Peperhuisje aan de Bui tenhaven. De collectie omvat scheeps- en vliegtuigmodellen, uniformen, schilderijen, aquarellen, documentatiemateriaal en foto's. Er is een telescoop opgesteld, waar door de bezoekers het havencomplex kun nen overzien. Hoogleraar. Dr. G. de Vries is aan de universiteit van Amsterdam benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de fysica van de vaste stof. Na zijn doctoraalexamen in 1952 zette hij zijn studie voort in de Ver enigde Staten en promoveerde daar in 1954 aan de Ohio State University. Daarna werd hij wetenschappelijk medewerker aan de Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie. Sinds 1958 is hij als adjunct leider van de werkgroepen metalen en vaste stof werkzaam in het natuurkundig laboratorium van de universiteit van Am sterdam. Kermis. In Eernewoude is de 60-jarige betonarbeider W. Kobus uit Leerdam, toen hij 's nachts terugkwam van de kermis in een bermsloot geraakt en verdronken. (Van onze weerkundige medewerker) Al bleef het aantal regen- en onweers- dagen klein, toch heeft de zomer ons tot begin van deze maand teleurgesteld al kwamen er eind juli nog een aantal vrij goede zomerdagen voor. Met een gemid delde maximum-temperatuur in De Bilt van 18.8 C. (normaal 22.1 C.) waren in deze eeuw alleen juli 1909, 1919 en 1954 iets koeler. De Bilt noteerde slechts één zomerse dag (boven 25 C.) tegen normaal 7. Vooral de buien van 15 en 26 juli die vergezeld gingen van onweer waren er oorzaak van dat juli plaatselijk belangrijk te nat werd. Maar afgezien van deze twee dagen met zware buien viel er niet veel regen. Augustus is rustig, droog en vrij zonnig begonnen. Laten wij hopen dat er nog iets goed gemaakt wordt. In onze omgeving vielen in juli de vol gende regenhoeveelheden: Haarlem 88, Vijfhuizen 83, IJmuiden 68, Schiphol 82, Zandvoort 91 en Noordwijk 88 mm. Het K.N.M.I. deelt mee: Een depressiegebied dat gisteren Enge land naderde, trok in de nacht van vrij dag op zaterdag langs Schotland naar het noordelijk deel van de Noordzee en nam nog verder in diepte toe. Langs de baan viel in Engeland en Schotland op vele plaatsen 20 tot 30 mm regen. Een kou front ervan passeerde in de vroege och tend onze kust, gevolgd door snel afne mende bewolking. Inmiddels is de volgende oceaandepressie die vrijdagmorgen nog bij Newfoundland lag een flink eind in oostelijke richting gevorderd. Deze zal zich morgen overdag van de Golf van Biscaje in noordoostelij ke richting over West-Europa gaan uit breiden hetgeen met toenemende bewol king gepaard zal gaan en mogelijk ook plaatselijk een bui. De wind draait daar bij naar zuidwest tot zuid en de middag- temperaturen worden weer enkele graden hoger. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen w binnen- en buitenland. -c d Neerslag: laatste 24 uur. 8 t£ 3 Den Helder zwaar bew. wnw 20 5 Ypenburg regenbui wzw 21 5 Vlissingen regen zw 19 2 Eelde motregen zzw 22 3 De Bilt regen zzw 21 2 Twente regen zw 24 3 Eindhoven motregen zw 22 0,3 Zd-Limburg regen zw 23 4 Helsinki geheel bew. w 13 2 Stockholm half bew. windst. 19 0 Oslo geheel bew. ozo 20 0 Kopenhagen regen z 19 1 Aberdeen zwaar bew. zw 15 29 Londen onbewolkt zzw 19 3 Amsterdam regen zw 21 4 Brussel motregen zzw 21 0,5 Luxemburg licht bew. z 25 0,5 Parijs geheel bew zzw 24 0 Bordeaux licht bew. windst. 24 0 Grenoble onbewolkt wzw 31 0 Nice zwaar bew. n 27 0 Berlijn geheel bew. zo 23 0 Frankfort zwaar oew. zzw 26 6 München onbewolkt zw 26 1 Zürich zwaar bew. windst. 26 2 Genève onbewolkt windst. 29 0 Locarno zwaar bew. ono 28 0 Wenen onbewolkt wzw 29 0 Innsbruck licht bew. n 28 0 Belgrado onbewolkt zzw 33 0 Athene onbewolkt windst. 35 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt ono 27 0 Madrid onbewolkt windst. 33 0 Mallorca onbewolkt windst. 31 0 Lissabon zwaar bew. nnw 25 0 Zondag 5 augustus Zon op 5.06 uur, onder 20.25 uur. Maan op 10.10 uur, onder 22.34 uur. Maandag 6 augustus Zon op 5.08 uur, onder 20.23 uur. Maan op 11.14 uur, onder 22.54 uur. Maanstanden 8 augustus 16.55 uur nieuwe maan. 15 augustus 21.10 uur eerste kwartier. 22 augustus 11.27 uur volle maan. 30 augustus 4.09 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 augustus Hoog water 5.58 en 18.21 uur. Laag water 1.47 en 14.01 uur. Zondag 5 augustus Hoog water 6.30 en 18.53 uur. Laag water 2.18 en 14.30 uur. Maandag 6 augustus Hoog water 7.05 en 19.28 uur. Laag water 2.51 en 15.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2