Indien U 1 gulden wilt betalen, rook dan Gladstone xidsrmit ad shut Ben Bella uitbundig in Algiers verwelkomd Mevrouw Finkbine niet naar Zweden vertrokken ép. WERELDNIEUWS Van dag tot dag Rijnmond Canada: meer emigranten dan immigranten Ben Khedda spreekt afkeurend over de militaire neiging tot kastevorming Poolse diplomaat ter dood veroordeeld In 17 Europese landen 65.000 verkeersdoden in 1960 Gröpper opvolger van dr. Kroll in Moskou? raatótoel Doodvonnissen wegens speculatie in Rusland Scheepsramp bij Saigon: 35 mensen vermist r~ ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 king srze king size Cigarettes (J CIGARETTES Want Gladstone biedt U een King Size sigaret van constante kwaliteit tegen de vaste prijs van 1 gulden. Bovendien kunt U ook nog kiezen; Gladstone met of zonder filter! Ga nu over op Gladstone, de King Size sigaret die iedereen voldoening geeft. ZACHT EN ZUIVER Beklaagde zou asiel in het buitenland genieten West-Berlijn gaat 40.000 wilde duiven vergiftigen Radio-Vaticaan keurt haar voornemen scherp af Grenzen iOp de S porry i De indiening van het wetsontwerp tot de instelling van een openbaar lichaam „Rijnmond" is uiteraard in de eerste plaats van betekenis voor de bestuurlijke toe komst van Rotterdam en omstreken. Ziet men echter deze poging om een bepaald gebied tot een economische en sociale eenheid te vormen als een model, dat na aanvaarding door het parlement ook elders toepassing zou kunnen vinden, dan gaan de gedachten onwillekeurig uit naar Amsterdam en het Noordzeekanaal. En hiermee wordt de zaak interessant voor Velsen zowel als voor Haarlem. Sinds enige tijd werken de besturen van Amsterdam, Haarlem en Zaandam samen met Velsen om het toerisme naar de werken ter vergroting van de haven mond te IJmuiden te stimuleren. Er zul len zeker mogelijkheden zijn om deze sa menwerking te verbreden. Al lijkt het ons dan te vroeg om een verantwoord oordeel te geven over het dezer dagen ingediend wetsontwerp, en kele punten die voor onze streek van be tekenis zijn willen wij toch wel naar vo ren brengen. Het wetsontwerp doet terugdenken aan de zeven jaar geleden door de toenma lige minister van Binnenlandse Zaken on dernomen poging om te komen tot de instelling van een „Raad voor de IJmond". Zonder twijfel is zekere lering getrokken uit de bezwaren die er destijds toe heb ben geleid dat de „Raad voor de IJmond" er nooit is gekomen; niettemin is ook in dit wetsontwerp niet ontkomen aan een aantasting van de gemeentelijke zelfstan digheid en van de betekenis der gemeen teraden. Naar het zich laat aanzien, zal de praktijk gemakkelijk kunnen neerko men op een onderschikking van de be langen der kleinere gemeenten aan die van het machtige Rotterdam. Ook indien men voor de agglomeratie- Rotterdam de onvermijdelijkheid van een dergelijke ontwikkeling zou moeten aan vaarden, betekent dit dan dat zulks voor de agglomeratie Amsterdam-Noordzeeka naal eveneens het geval zou moeten zijn? Tot dusver is in deze streek gespro ken van een agglomeratie-IJmond als van een gebied dat voornamelijk ten gevolge van de snelle industrialisatie een eigen min of meer afgeronde problematiek be zit. Men zou op de ontwikkelingen vooruit lopen, indien men als vanzelfsprekend aan vaardt dat over de bestaande IJmond- problematiek nog een nieuwe problema tiek zou worden heengeschoven, die dan zou voortvloeien uit het (alleen nog maar op papier) opdringen van Amsterdamse havens en fabrieken tot aan de oostgrens van de gemeenten Velsen en Beverwijk. In de raad van Velsen althans wordt van vele zijden vastgehouden aan de stelling, dat de huidige samenwerking met Am sterdam niet impliceert dat de ambitieuze Amsterdamse plannen als een onontkoom bare werkelijkheid worden beschouwd. De situatie langs de Nieuwe Waterweg kan niet zonder meer worden vergeleken met die aan het Noordzeekanaal. In het laatstgenoemde gebied zijn de ontwikke lingen in de IJmond die snel uitgroeit van Haarlem naar Alkmaar los te zien van de groei van de Amsterdamse haven en het is de vraag of deze beide elementen binnen afzienbare tijd als één geheel zullen moetan worden gezien. Het is daarom denkbaar, dat de gemeentebe sturen in Kennemerland minder behoefte zullen hebben aan navolging van wat thans voor Rotterdam en omstreken wordt voorgesteld dan men in de hoofdstad hoopt. Blijkens mededeling van de minister van Binnenlandse Zaken, zullen de grens wijzigingen welke in het gebied van de Nieuwe Maas in voorbereiding zijn nor maal worden voortgezet. Het is daarom, dat wij het gerucht volgens hetwelk de voorgenomen grenswijzigingen in de IJmond ten noorden van het Noordzeeka naal met het oog op het hierboven bespro ken wetsontwerp geen doorgang zouden vinden, voorlopig laten voor wat het is. Tenslotte een opmerking over de naam „Rijnmond". Het is zeer verwarrend dat zowel in Rotterdam als in Amsterdam wordt vastgehouden aan deze naam. Zou het niet van meer werkelijkheidszin ge tuigen indien Amsterdam, Haarlem, Vel sen en Zaandam de Stichting Rijnmond Noordzeekanaal zouden verdopen in het geval dat de naam Rijnmond officieel van toepassing wordt op de Rotterdamse agglomeratie? OTTAWA (Reuter) De bevolking van Canada is verleden jaar met slechts 32.000 toegenomen tot 18.238.000, wat de kleinste aanwas was sedert 1950. Het af gelopen jaar hebben meer mensen Cana da verlaten dan er zijn binnengekomen. De immigratie bedroeg ongeveer 70.000 perso nen en de emigratie lag tussen de 72.000 en 73.000 personen. Voor het eerst sedert 1950 was de immigratie geringer dan 100.000 personen. Advertentie KING SIZE ALGIERS (Reuter) De Algerijnse vi ce-premier Ben Bella is vrijdagavond per vliegtuig uit Oran in Algiers aangekomen, waar hem een uitbundig welkom werd be reid. Een officier, die hem vergezelde, schoot met zijn machinepistool in de lucht om het Ben Bella mogelijk te maken zich een weg door de belangstellenden te banen. Aanhangers van de vice-premier riepen: Ben Bella aan de macht." Enkelen hun ner waren er zo op gesteld a Ben Bella's nabijheid te komen, dat er gevechten ont stonden toen zij poogden tot hun leider door te dringen. Politie en militairen gre pen in en sleurden een aantal vechtersba zen weg. De auto, waarmede Ben Bella van het vliegveld van Maison Blanche naar Al giers reed, werd gevolgd door duizenden auto's van belangstellenden die, in hun po gingen om de stoet bij te houden, verkeers regels overtraden. Dit leidde tot talrijke aanrijdingen, zodat de door Ben Bella c.s. gevolgde weg werd gemarkeerd door vele gestrande auto's. Algerijnse vrouwen uit de Kasbah waren de straten opgestroomd, waar zij luide hun vreugde uitten. Algerijnse autobezitters toeterden luid en voormalige guerrilla's schoten hun geweren in de lucht af. Ben Bella werd op het vliegveld begroet door oud-premier Ferhat Abbas, de minis ters Mohammed Jazid en Rabat Bitat van de voorlopige Algerijnse regering, zijn ver tegenwoordiger en nauwe medewerker Mo hammed Khider, de leider van het bestuur in de overgangstijd, Abderrahmane Fa- rès, en andere leden van dit bestuur. Ferhat Abbas verklaarde tegenover ver slaggevers. „Dit is de gelukkigste dag van mijn leven". Eerder op de dag had premier Ben Khedda op een persconferentie ver klaard: „Ik verwelkom de broeders die he den uit Oran hier aankomen". WARSCHAU (AP) Jerzy Byyn, voor malig eerste-secretaris van een Poolse diplomatieke missie in het buitenland, is vrijdag ter dood veroordeeld, omdat hij staatsgeheimen van groot belang verra den heeft aan de spionagedienst van een vreemde mogendheid, aldus meldt het Poolse persbureau „PAP". Het is onbekend waar Bryn zijn misdaden gepleegd heeft en het persbureau heeft geen enkele aanwijzing over de verraden staatsgeheimen verstrekt. Van Poolse zijde werd vernomen, dat de oud-diplomaat in het buitenland asiel gekregen heeft en bij verstek veroordeeld is door de krijgsraad te Warschau. Dit bericht is echter niet bevestigd. Hij zei ook: „bepaalde officieren, die tij dens de strijd voor de onafhankelijkheid deel uitmaakten van de Algerijnse eenhe den in Tunesië en Marokko, hebben zich tV overtuiging eigen gemaakt dat alleen de kracht der wapens in de wereld de doorslag geeft. Dit is een gevaarlijke op vatting, die kan leiden tot het ontstaan van een militaire kaste, zoals wij die ken nen in bepaalde onderontwikkelde landen, waarbij ik speciaal aan Zuid-Amerika denk", aldus Ben Khedda. Toen Ben Bella in het regeringsgebouw in Algiers aankwam omarmde hij Ben Khedda en vice-premier Belkacem Krim, die hem daar opwachtten. In een korte verklaring, die hij in het regeringsgebouw aflegde, vroeg Ben Bella het Algerijnse volk om steun voor het politieke bureau van de F.L.N., „opdat dit de doeleinden kan verwezenlijken die de Algerijnen zich in 1954 het jaar waarin de opstand te gen Frankrijk begon hebben gesteld." Vervolgens reed Ben Bella naar de in de heuvelstreek rondom Algiers gelegen vil la „Jolie", waar hij zal verblijven. Volgende week zal voer met blauwzuur bestrooid worden in een poging de veer tigduizend duiven uit te roeien, die als een plaag in West-Berlijn beschouwd worden. Het voer zal uitgestrooid worden door een zuiveringsbedrijf uit Hamburg, dat soortgelijke karweien reeds in andere Duit se steden heeft uitgevoerd. Dierenvrienden zullen later een kans krijgen de overle vende duiven te vangen en met injecties te doden, De meest geslaagde van deze twee methoden zal gebruikt worden voor een uitroeiingsprogramma, dat tot 1966 zal du ren. Deze werkwijze is het resultaat van een compromis tussen de stedelijke re gering en de dierenvrienden, die tegen vergiftiging van de vogels zijn. GENèVE (AFP) Volgens de cijfers van de economische UNO-commissie voor Europa zijn in 1960 in zeventien Europese landen 51.145 mensen bij verkeersongeluk ken omgekomen. Er werden er 1.703.572 gewond. Gezien het feit dat sommige lan den slechts als doden aanmerken degenen die ter plaatse van het ongeluk of binnen drie dagen overlijden, mag worden aange nomen dat voor de zeventien landen het aantal verkeersdoden ae 65.000 heeft over troffen. Sherri Finkbine en haar echtgenoot heb ben hun reservering voor een vlucht naar Zweden laten vervallen. Zij overwegen nu naar Japan te gaan voor de abortus. Zij zouden dit hebben gedaan omdat zij geen journalisten en fotografen willen ont moeten. Zowel in Zweden als Japan kan abortus wettig worden verricht. In de staat Arizona is dit alleen mogelijk om het leven van de moeder te redden. VATICAANSTAD (Reuter/AFP) Klaar blijkelijk doelend op het geval van me vrouw Finkbine, die vreest als gevolg van het innemen van het kalmeringsmid del thalidomide (softenon) een misvormd kind ter wereld te brengen, heeft Radio- Vaticaan in een commentaar verklaard dat hef begrijpelijk is dat een angstige moeder de dood van haar kind wenst uit vrees voor misvormingen. Maar het is ontoelaatbaar dat deze persoonlijke dwaling in een levensregel, in een ze delijk beginsel, wordt veranderd. De publiciteit die door de internationale pers aan de kwestie wordt gegeven schijnt de grenzen van het toelaarbare te buiten te gaan, zo vervolgt de Vaticaanse zen der. Er zouden geen bezwaren zijn indien de lange berichten over dit geval de be doeling hebben overal een gevoel van ver bazing en afschuw of eenstemmige af keuring te wekken. In plaats daarvan schijnen de berichten, bedeesd en subtiel, de geldigheid te insinueren van motie ven die een moeder moord op haar kind suggereren om het de mogelijkheid van een invalide bestaan te besparen. Doden is nooit een daad van goedheid. De liefde kiest altijd het leven, nooit de dood. Het instinct tot zelfbehoud brengt de mens ertoe elke verminking te aan vaarden indien hij maar het leven kan behouden. De liefde jegens zijn dierba ren leidt tot zelfverloochening, tot opoffe ringen, tot verheven toewijding om zich lang mogelijk zelfs de zwakste levens adem te behouden. Het menselijk leven is heilig. Iedere eerbied voor het menselijk leven verdwijnt wanneer men begint een scheidslijn te willen trekken in zijn ver schillende biologische fasen en de ernst van zijn gebreken. Men zou de weg ope nen tot elke willekeur, tot elk misdrijf. Elk menselijk wezen, van het eerste ogen blik der conceptie, bezit alle rechten die de mens toekomen. Niets rechtvaardigt de directe vrijwillige onderdrukking ervan zelfs niet het doel het leven van de moe der te redden, aldus de commentaar. Dit volgde op een nieuwsbulletin waar in een bericht werd voorgelezen dat een rooms-katholieke familie in San Francisco had aangeboden de baby van mevrouw Finkbine te adopteren indien het mis vormd ter wereld zou komen. BONN (DPA) Naar in Bonn verluidt zou de huidige plaatsvervangende leider van de afdeling voor oostelijke zaken van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken, Horst Gröpper, de nieuwe Westduitse ambassadeur in Moskou wor den, als opvolger van dr. Hans Kroll om wiens optreden in het verleden deining is ontstaan. Kroll zal in het najaar als adviseur voor oostelijke zaken bij het ministerie terug komen. De bondsregering zou Gröper reeds in Moskou hebben voorgesteld. Oude dametjes Ziezo we hebben er weer eens een probleempje bij. Wel geen erg groot of zelfs maar belangrijk, maar toch wel erg bijdetijds: WAT IS EEN OUD DA METJE? Nu moet u daar vooral niet te licht over denken want de tijd is allang voor bij dat we de dames verdeelden in „jong" of „oud". Dat was tenslotte even onno zel als kinderen te verdelen in kleine en grote kinderen. Toegegeven, vroeger was het stukken eenvoudiger dan nu. In grove trekken kwam het er op neer dat een dame zich onder de veertig in een kleurtje, maar boven de veertig in stem mig zwart of vervelend bruin of grijs placht te steken, met het paars voor meer feestelijke gelegenheden. Maar in 'n tijd waarin we schermen met tieners en met twens, met peuters, kleuters en dreu mesen, kunnen we niet meer volstaan met iemand zomaar een „oud dametje" te noemen. We hebben een fijnere nuan cering nodig. En wanneer en onder wel ke omstandigheid komt men in aanmer king om een oud dametje te zijn? Als u even om u heen kijkt zult u de dames van onze samenleving reeds spoedig in vele soorten kunnen verdelen. Er zijn dames, die in leeftijd kunnen variëren van, laten we zeggen 65 om dat dat ook de A.O.W. leeftijd is tot alles wat daar boven gaat, van wie niemand het ooit in zijn hoofd zal krij gen om ze als „oude dametjes" te be titelen. Deze soort bezit een zekere sta tigheid, een je ne sais quoi, die hen aanspraak doet maken op de titel „oude re dames". Dan heb je het soort dat steevast door iedereen met „opoe" wordt aangesproken de tegenhangster van de „opa" en dat is heel beslist niet beleefd, maar het zal wel liggen in een zekere liefheid en bedaagdheid, die ons ergens na aan het hart ligt. Wat men nu als „oude dametjes" pleegt te betitelen ligt tussen de opoes en de oudere dames in. Ze zijn meestal aan de kleine kant, bezitten een zekere mol ligheid en zijn een tikkeltje ouderwets op een aangename manier. Bovendien en dat is heel belangrijk spreken ze be schaafd; men zegt tegen haar zeker niet „opoe", maar oudere dames" zijn het heel beslist ook niet. Ja, zegt u nu misschien, dat is nu allemaal goed en wel met die betitelin gen, maar wat doe je er aan als men zijn eigen betiteling niet kent of onjuist vindt? Wat begin je als een uitgesproken „oud dametje" zichzelf een „oudere da me" vindt? Tja, dat is natuurlijk moei lijk. Het lijkt me het beste daar een commissie voor in te stellen en de titels dan maar in vredesnaam wettelijk vast te leggen. Dan krijg je tenminste geen narigheden meer met persoonsbeschrijvin gen. MOSKOU (AP) Twee Joden zijn in de Oekkraine wegens valutaspeculatie tot de dood door de kogel veroordeeld. Zij behoor den tot een groep van zes mannen allen met Joodse namen die in de Oekraini- sche stad Khmelnitsky terechtgestaan heb ben voor dit vergrijp. Grote hoeveelheden gouden ringen en munten en Amerikaanse en Canadese bankbiljetten werden bij hun arrestatie in een schuilplaats gevonden. Y. M. Posner en S. B. Kuris werden ter dood veroordeeld. Y. R. Goldenfarb kreeg vijftien jaar, M. G. Schneider acht jaar en K. R. Katz en S. M. Greenberg ieder ze ven jaar. Wrak. Het wrak van een watervliegtuig van de Amerikaanse marine, dat sinds donderdag werd vermist, is waargeno men op een berg in het noorden van het Philippijnse eiland Luzon. Van de dertien inzittenden heeft slechts de boordwerktuigkundige het ongeluk over leefd. Natuurgetrouw. Vier vissen uit het meer van Tiberias in Galilea worden uit Is raël per vliegtuig naar de Verenigde Staten overgebracht om als model te dienen voor het maken van plastieken vissen die een rol moeten spelen in een film over het bijbelverhaal van de „Wonderbare Visvangst", die door Uni ted Artists wordt gemaakt. Aanslag. Een ontploffing heeft gisteren een klein gat geslagen in de Berlijnse muur. De aanslag gebeurde op slechts enkele honderden meters van de plaats waar op 25 juli een soortgelijke ontplof fing geschiedde. Volgens de Westberlijn- se politie moeten de explosieven aan de westelijke zijde tegen de muur geplaatst zijn. Koninklijk. Het Egyptische blad „Al Ah- ram" weet te melden dat koning Saoed van Saoedi-Arabië twintig miljoen gul den ter beschikking heeft gesteld ter financiering van een samenzwering om president Nasser te vermoorden. Nas ser had vermoord moeten worden tij dens de viering van de tiende jaardag van de Egyptische revolutie. Barsten. De Westduitse Lufthansa heeft haar zeven Superconstellations aan de grond gezet nadat ontdekt werd dat in alle spanten die de vleugels steunen bar sten voorkwamen. Van de Lockheed fa brieken in Burbanks, (Californië) zijn nieuwe en sterkere spanten ontvangen. Men hoopt de zeven Superconnies binnen veertien dagen weer in gebruik te heb ben. SAIGON (Reuter) Een tankboot en een Vietnamees passagiersschip zijn don derdag op rond 144 km. ten zuidwesten van Saigon met eikaap: in aanvaring geko men. 35 mensen zouden vermist worden. Men heeft tot nu toe een slachtoffer ge borgen. Dominici. De 85-jarige Gaston Dominici, die veroordeeld werd wegens moord op de Britse voedseldeskundige Jack Drum mond en zijn gezin in 1952 is naar een verzorgingstehuis overgebracht. Domini ci was ter dood veroordeeld maar met het oog op zijn leeftijd werd dit in levenslang veranderd. In juli 1960 werd hij uit de gevangenis ontslagen en mocht hij gaan wonen bij zijn dochter in Mont- fort-sur-Durance. Dominici heeft altijd verklaard onschuldig te zijn. Verraderlijk. De 27-jarige student Arthur Kohier uit Leipzig is door het gerechts hof in Karlsruhe veroordeeld tot twee- eneenhalf jaar gevangenisstraf wegens „verraderlijke betrekkingen" met het Oostduitse ministerie van Staatsveilig heid. Sedert 1955 had hij, na een op leiding in Oost-Duitsland, geregeld rap port over de stemming onder de West duitsers uitgebracht. Energiek. In Buchanan (New York) is een kernreactor in werking gesteld die met thorium wordt gevoed en naar ver wachting voldoende elektrische energie zal leveren voor ongeveer een miljoen New Yorkers. Aan de ontwikkeling van deze reactor is in tien jaar tijds 120 miljoen dollar besteed. Lugubere vondst. Een inwoner van Nij- len, een dorpje bij Turnhout, heeft een bijzonder lugubere vondst gedaan bij het vissen in een zijriviertje van het Nethe-kanaal. In een weiland aan de waterkant vond hij glazen potten en blikken bussen met menselijke oren, vingers en hersens op sterk water. Men neemt aan dat dit afkomstig is van een student in de medicijnen, die om de een of andere reden zijn voorraad heeft opgeruimd. Vluchtelingen. De politie van Hongkong heeft vrijdag een Chinese jonk aange houden, die 77 personen, vermoedelijk vluchtelingen uit communistisch China, vervoerde. De jonk probeerde enige ma len de politieboten te rammen, doch na dat de politie het vuur had geopend moesten de opvarenden zich overgeven. Twee vrouwen werden door kogels dode lijk getroffen en een kind werd gewond- Antisemiet. In West-Berlijn is een 28-jari- ge man tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld wegens anti-Joodse uit latingen in een restaurant. Overleden. In Parijs is op 83-jarige leef tijd overleden de hertog van Gramont, lid van de Franse Academie van Weten schappen. De hertog van Gramont was de uitvinder van de elektronische mi croscoop en van de gastroscoop.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3