„Hollands mooiste polder'' maakt zich op voor 350-jarig bestaan Droogmaking van de Beemster voor zesde maal herdacht 5xtal~lwda Voorlichting onder de jeugd tegen overmatig roken n n i r d b l n n n n i Vla- en papprijzen op 6 augustus omlaag 5 NV SLAVENBURG'S BANK inopi i/ n 8 ii t HET AKKOORD: WANHOOP HIER, VREUGDE DAAR Hoger N.S.-tarief lokt critiek en vragen uit Strop van 1 miljoen Steeds meer forensen Hele week feest ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 Maar melkhandel dreigt de verkoop ervan te zullen staken Kerkelijk nieuws VERGELIJKING ENTHOVEN VERDACHTMAKING MOEILIJK WEG GENEALOGIE MOEILIJK Talarius COMMISSIE DOET AANBEVELINGEN: Vrees voor groot verlies Kamerlid stelt vragen Gaat u met vakantie? Reclassant ging er met zijn dossier vandoor Met een hele week feest gaat men in „Hollands mooiste polder", de Beemster, in september het 350-jarig bestaan van deze droogmakerifvieren. Het zijn geen Beemster- lingen die uit puur chauvinisme hun polder als „Hollands mooiste" betitelen. Deze omschrijving komt uit de mond van vrienden van de Beemster. Wie ooit de Beemster in het voorjaar bezocht, als de fruitbomen in bloei stonden, zal het er van harte mee eens kunnen zijn. En wie ooit op een rus tige, zonnige herfstdag in Midden-Beemster vertoefde, waar de bladeren dan in grote hopen opgewaaid liggen op de kleine gele steentjes van het marktplein, hij zal zijn hart aan de Beemster verloren hebben. De minnaar van de Beemster heeft beroemde en bekende voorgangers gehad: Amster damse kooplieden, die er in de Gouden Eeuw riante buiten verblijven en kostelijke boerderijen lieten bouwen, Vondel, die een loflied op de Beemster dichtte, kunstschilders die in de wijdheid van het landschap inspiratie vonden en, bijvoor beeld, de schrijver Jan Mens, die vele maanden in de polder woonde en er zijn boeken „Goud onder golven" en „Elisa beth" (de levensbeschiedenis van Elisabeth Wolff) goed deels schreef. yi J V, t-?iïiT»ot3&CX v. x. rv-- In 1612 viel het Beemstermeer droog en aanvankelijk werd dat heugelijk feit, dat bijna 2 miljoen oude harde guldens had gekost, om de 100 jaar herdacht, in 1712 en 1812. Toen vond men een eeuw te lang duren om op een feest te wachten, zodat het in 1862 ook feest was. Om de smaak van het feesten niet te verliezen werd een halve eeuw ook te lang geacht, waardoor in 1887 opnieuw feest werd gevierd. In 1912 werd het derde eeuwfeest met grote luister gevierd en daarna gingen in 1937 natuurlijk opnieuw de vlaggen uit. Aanvankelijk werd feest gevierd op de 30ste juli, de enig juiste dag, omdat in de oude keur was vastgelegd dat 30 juli, de dag waarop de polder verkaveld werd, elk jaar tot „dankzegging ende memorie" her denkingsdag zou zijn. Lange tijd heeft men zich daaraan gehouden en werd de 30ste juli als zondag gevierd. Op die dag ging men ter kerke en was het markt. Grappenmakers gaven voor, dat men op 30 juli naar de kerk ging om te bidden voor de deelnemers aan de „Beemster bullendag Nadat reeds in 1570 plannen waren ge maakt om de Beemster droog te malen, zou het tot in het eerste decennium van de 17de eeuw duren voordat de plannen werkelijkheid werden. Op 10 april 1608 werd het leggen van een ringdijk aanbe steed; duizenden arbeiders zijn er in de zomer van dat jaar mee bezig geweest en eerst tegen het eind van 1609 vielen de eerste delen van de meerbodem droog. Zo'n vijftig molens waren er voor ge bouwd. De droogmakers Amsterdamse koop lieden die het geld gefourneerd hadden en „bezield" werden door ene Dirck van Oss, die men als de eigenlijke droogmaker van de Beemster moet beschouwen vóór de zo bekend geworden Jan Adriaanszoon Leegh- water boekten toen een enorme strop. Want de aangelegde ringdijk bleek in de herfst van 1609 niet sterk genoeg, waar door het tot dan toe geïnvesteerde geld in de golven verdween. Vele aandeelhouders gaven toen de moed op, doch niet Dirck van Oss. In juni 1610 konden de molens weer gaan malen en in 1611 vielen -voor de tweede keer de gronden droog, toen voor goed. Op 19 mei 1612 werd de Beemster „ge heel ledig bevonden". Op 30 juli vond de verkaveling plaats, waartoe de prinsen Maurits en Frederik Hendrik werden uit genodigd. Die verkaveling werd gehouden in een grote tent, waar de later beroemd geworden Leeghwater voor kelner speelde. Op de plaats waar die tent heeft gestaan, midden in de polder, staat thans het „Hee renhuis" in Midden-Beemster. Een merk waardig gebouw, omdat het beneden café en restaurant is en boven raadzaal Doch ook in Zuidoost-Beemster treft men zo'n gemeentelijk „gemengd bedrijf" aan. Een bezienswaardigheid is de in 1682 gebouwde hofstede „De Eenhoorn", die nog in oorspronkelijke staat verkeert. In de Gouden Eeuw was de Beemster, bjj de verkaveling verdeeld onder 123 eige naren, een waar lustoord. Rijke Amster damse kooplieden bouwden er buitenver blijven en hofsteden. „Zwaansvliet" was een kasteeltje van de familie Van Oss, de beroemde ne-eeuwse bouwmeester Pieter Post bouwde er de „Vredeburgh" voor de familie Alewijn en thans nog kunt ge de hofstede „De Eenhoorn", een waar pronk stuk, bewonderen. Van de villa's en buiten plaatsen bleven alleen herinneringen over in de vorm van oude poorten en inrijhek ken, oude muurtjes en fundamenten. Bekende figuren uit de historie van de Beemster zijn de beide kunstschilders Carel en Barend Fabritius, leerlingen van Rem brandt, dominé A. Wolff, zijn vrouw Eli sabeth WolffBecker (een van de meest op de voorgrond tredende schrijfsters uit de 18e eeuw), Jacobus Bouman, een een voudige boer die historicus werd èn grond legger van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, en Wouter Sluis, pionier op het gebied van moderne landbouw- en bemalingsmethodén, zijn tijd zo ver voor uit dat hij voor gek verklaard werd, een zaam, verguisd en berooid gestorven en pas tientallen jaren later erkend als een van de belangrijkste mannen die de Beem ster heeft opgeleverd. Veehouderij, akkerbouw, tuinbouw, fruit teelt en geleidelijk aan ook de bollenteelt zijn de middelen van bestaan in de Beem ster anno 1962. De bevolking heeft zich langzaam aan uitgebreid tot zo'n 5.000 zie len, die of in een van de drie woonkernen (Midden-Beemster, West-Beemster en Zuid- Oost-Beemster) wonen of verspreid in de boerderijen in en aan de rand van de pol der. De tegenwoordige tijd doet zich ook in de Beemster gelden. Voorbeelden daarvan zijn uitbreidingsplannen van het gemeen tebestuur, een plan tot modernisering van de bemaling en het steeds toenemend aan tal forensen, dat zich in de Beemster ves tigt. Er zijn nieuwe woonwijken verrezen, doch door het gemeentebestuur en het be stuur van het waterschap en ook door het provinciaal bestuur wordt er op toegezien, dat de polder zijn agrarische bestemming zal behouden. Nog altijd is er in de Beem ster ruimte om te leven onder de wijde Hollandse hemel. „Wij die dit land lief hebben hopen dat het zo zal blijven", zegt dijkgraaf K. Hoogetoorn daarvan. En bur gemeester Cloecke, nog niet zo lang gele den uit Wieringerwaard gekomen om het bestuur van de Beemster over te nemen, is het daar volkomen mee eens. Van 2 tot 9 september is het dus feest in de Beemster. Als dat feest geen succes wordt, zal men dat de organisatoren (er is een speciaal comité voor benoemd en tal rijke Beemsterlingen spannen zich indivi dueel of in groepsverband daarvoor in) niet kunnen verwijten. Na een herdenkingsdag op zondag 2 sep tember is er een buurtendag met regionale buurtfeesten. Dinsdag 4 september is de openingsdag met ontvangst van water schapsbestuur en gemeenteraad, vlaggen- parade, opening van een grote tentoonstel- Gebouwd als pastorie werd het huis, dat binnenkort als museum „Betje Wolff'" zal worden opengesteld. Hier woonden dominee Wolff en zijn vrouw Elisabeth Becker, die bekendheid ver wierf als schrijfster. ling, concert door de Rijkspolitiekapel en de eerste opvoering van de revue „De Bloeiende Beemster", die 130 medewerken den telt en tot nu toe 2.800 aan voorbe reiding heeft gekost. Een plattelandsdag met een veetentoon stelling, een Westfriese markt, een bijeen komst van 1000 plattelandsvrouwen en pa rachutespringen staat vervolgens op het programma, dat later nog een „Ontmoe tingsdag" vermeldt, met een reünie van oud-Beemsterlingen en een optocht van historische automobielen. Op de voorlaat ste dag van het feest komen burgemeesters en dijkgraven van omliggende gemeenten en polders op bezoek, is er een centraal kinderfeest, start er een wielerronde rond het IJselmeer en komt de marine. Het feest wordt zaterdag 8 september besloten met een grote allegorische optocht, een teenageravond en een daverend vuurwerk. Voor wie zich buiten het feestgedruis om in de historie en het heden van deze 350-jarige polder wil verdiepen is er een gedenkboek in de maak, dat tegen het eind van dit jaar van de pers zal komen. Met ingang van maandag 6 augustus worden de prijzen van chocoladevla, vanil- levla, yoghurt en pappen met één cent verlaagd. In een bijeenkomst in Den Haag hebben melkhandelaren en vertegenwoordigers van standaardisatiebedrijven daartoe be sloten naar aanleiding van de beschikking van minister De Pous, die voorschreef dat de maanden geleden met één cent verhoogde prijs op het peil van 1 decem ber 1961 moest worden teruggebracht. In de kring van de handel had deze maatregel grote ontstemming gewekt vooral omdat tegen de prijsverhoging, die via een normale procedure met het pro- duktschap was ingevoerd, pas nu werd op getreden. De cent prijsverhoging kwam voor de helft aan de detailhandel. De melkhandel en de melkindustrie heb ben thans besloten aan de „wenk" van het ministerie te voldoen. Maar als nader overleg met het ministerie geen resultaat zal opleveren, zou de melkhandel er geen belang meer bij hebben, de melkproduk- ten waarom het gaat te verkopen. Staking van de verkoop van vla's, yoghurt en pap acht men dan een middel om duidelijk te maken dat de prijsverhoging gemotiveerd was. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woldendorp c.a. J. Hoekert, kand. fee Leiden. Aangenomen naar Lip- penhuizen-Hemrik W. A. Hage, kand. te Dordrecht; naar Aagtekerke (Z.) B. Duis- terhof, kand. te Meteren, die bedankte voor Zevenhoven; naar Den Bommel (Z.H.) T. van 't Veld, kand. te Nijkerk, die be dankte voor Goudswaard (toez.). Bedankt voor Katwijk aan Zee (7de pred.pl.) J. J. Poot te De Bilt. Beroepen te Bodegraven (toez.) W. Balke te Langerak. De Volkskrant verhaalt over een bijna-vliegongeluk: Velen klaagden over pijn in de rug, want de luchtreus was als een veren matras door elkaar ge schud en de inzittenden waren te gen het plafond gesmeten". Het enige bezwaar dat ik tegen deze vergelijking met een veren matras heb is, dat zij nu juist helemaal niet opgaat. „Regelrechte moord met voorbe dachte rade", vindt de officier van justitie" (Volgens De Volkskrant). Volgens mij: regelrechte onopzette lijke verdachtmaking zonder opzet van de wetskennis des officiers door De Volkskrant. Bij een plaatje over een radio-uit zending omtrent Brugge zet de Avro-bode: „Onze tekenaar Jaap Nieuwenhuis schetste een blik op de Grote Markt aldaar". Dat plaatje is aardig. Maar een blik schetsen is moeilijk. Zo niet onmoge lijk, of het moet er een met tuin bonen of anderszins zijn. - „Na een uur gewandeld te hebben begon de weg enigszins te stijgen", vertelde Haarlems Dagblad. Vreemd tafereel, die wandelende weg; had ik een plaatje van willen zien. Dagblad Het Algemeen schreef: Probeert u maar eens met twee levende lijken gedurende vele tientallen kilometers op stap te gaan, hen zoveel moed in spreken dat zij niet volledig overlijden, maar bovendien nog op tijd met hen naar huis terug te keren. On danks de handicap van een lekke band juist op het ogenblik, dat de enige slag van de dag ontbrandde, gelukte Enthoven dit. Ik hèb het geprobeerd en ik moet eerlijk erkennen, dat wat Enthoven gelukt is, mij niet gelukt is. Mijn levende lijken overleden volledig, of schoon ik geen lekke band had. De Telegraaf, zich terdege ver diepend in het familiewedervaren van wijlen Koningshofs Luden, bab belt: „...Zij hadden drie dochters toen er één met een meneer Luden en onder meer één met een heer Burdet trouwde. Na lang piekeren begreep ik dat twee dochters met die éne meneer Burdet gehuwd waren. „Dit is Donna Reed, die Robert Young, de hoofdrolspeler uit „Va der weet het beter", zal afwisselen als de ideale moeder, deelt De Telegraaf mede. Moeilijk voor Donna, want Robert is de meest ideale moeder, die ik mij kan voorstellen. Advertentie NIEUWE GRACHT 98 SCHOTERWEG 3 De „Voorlichtingscommissie Roken Jeugd" van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding (L.O.K.) ver wacht niet veel van verbodsbepalingen voor de jeugd met betrekking tot het roken. In haar eindrapport aan de L.O.K. wijst de commissie op het voor beeld van de volwassenen bij de be strijding van het overmatig roken. Wil men resultaten bereiken, dan zal dit moeten geschieden langs educatieve weg en via vrijwillige medewerking. Daar voor zijn in het rapport enkele aan bevelingen gedaan. Het rapport is het resultaat van een om vangrijke studie van 24 vertegenwoordi- 8en V0n vakverenigingen en alle soorten Voorlichting moet volgens de commissie reeds beginnen in de hoogste klassen van de lagere school en voortgezet worden tot het bereiken van de volwassen leeftijd. De voorlichting zou permanent moeten wor den gevoerd binnen het raam van de ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding. Voor dit doel acht de commissie de instelling van een centraal organiserend en stimu lerend lichaam noodzakelijk. Zolang dit nog ontbreekt, kan de voorlichting het bes te worden opgedragen aan de voorlichtings commissie van de L.O.K. Bij de voorlichting tegen het overmatig röken zóuden volgéhfe het rapport inge schakeld kunnen worden sportinstructeurs verenigings- en sportbladen, vormingsin stituten, volkshogescholen, jongerenafdeling gers van jeugdgroeperingen, kruisvereni gingen, onderwijsinstellingen, sportorgani van scholen. De bedrijfsjeugd zou bereikt kunnen worden via het leerlingenstelsel. saties, land- en zeemacht en organisaties Pe artsen zouden een zeer belangrijke rol voor de volksgezondheid. 1 in de voorlichting moeten spelen. De Nederlandse perscommentaren over het voorlopige akkoord over Nieuw-Guinea lopen uiteen van doffe wanhoop en mis moedige berusting tot redelijke voldoe ning en getemperde vreugde. De heer H. A Lunshof vertolkt in ELSEVIERS WEEKBLAD de gevoelens van de eerste soort met een onvervalst germanisme: „Het doet ons leed te moe ten constateren dat de Amerikanen ons voor 100 pet. in de steek hebben gela ten". De auteur wil echter niet onbil lijk zijn en voegt eraan toe „dat een deel van het Nederlandse volk, hoewel het besloot dienstplichtigen derwaarts te zenden, Nieuw-Guinea liever kwijt is dan 780.000 Papoea's te beschermen. Zo heeft* ieder zijn smaak. De Rijkensen hebben getriomfeerd. Zending en missie kunnen de koffers wel pakken. The rest is silence. Maar één ding verge te men niet: het geweld heeft over recht getriomfeerd. On der leiding van president Kennedy tre den wij een nieuwe internationale orde binnen: die van bukken voor dictators." Ook mr. G. B. J. Hiltermann uit zich in de HAAGSE POST neerslachtig: „Ge lijk, ongelijk, goed of verkeerd, hoe men het anders had gewenst, het heeft alle maal weinig zin. Geen mens heeft een reëel alternatief kunnen wijzen. Wij be gaan deze weg omdat er geen andere was. Voorlopig wil dat dan natuurlijk nog zeggen: Soekarno volente". Het ALGEMEEN HANDELSBLAD, dat meent dat er voor Nederland „reden te over is om met voldoening het tot stand komen van de overeenkomst te begroe ten", kent wel een alternatief wanneer de pogingen om tot overeenstemming te komen schipbreuk hadden geleden: „Uit breiding van de huidige schermutselingen tot een complete jungle-oorlog. Nog meer zinloze offers in mensenlevens en geld van Nederlandse kant. Niet minder bloe dige offers aan Indonesische zijde. Een brandhaard in Oost-Azië, waaruit bij de bestaande tegenstellingen tussen „ge kleurd" en „blank" en tussen commu nisme en Westerse democratieën een der de wereldoorlog zou kunnen ontstaan. Handhaving van wat in Azië algemeen werd beschouwd als een restant van een kolonialisme heeft afgereknd. Onbereken bare repercussies bij de Aziatische vol keren. Etc. etc. En daarvan zouden juist de Papoea's, om wier „zelfbeschikkings recht" alles was begonnen, de dupe wor den. Bovendien zou de verhouding tussen Indonesiërs en Papoea's grondig ver stoord worden, terwijl, hoe ook de Nieuw- Guinea-kwestie zou zijn opgelost, de Pa poea's in de toekomst met en naast de Indonesiërs zullen moeten leven". Wie in Nederland Papoea's zegt, zegt ook zelfbeschikkingsrecht. „Het is zo schrijft DE GROENE zonder dat we het wilden, een toverwoord geworden voor een bevolking die nog geen tien jaar geleden staatkundig aan toeten noch bla-die minister Luns voortdurend zen toe was, en die thans misschien een eerste ietsje van het toeten begrepen heeft. Althans enkelen, o.a. de heer Ki- rihio, geven er blijk van te begrijpen dat ook zij in de politiek scherp voor de wind kunnen zeilen, en zij sturen aan op het verstandigste wat kan worden gedaan: geluidloze aansluiting bij Indo nesië. Maar de overgrote meerderheid van de Papoea's zal niet begrijpen wat er precies gebeurt. Wat van dat, o.m. door onze lamentabele voorlichting gecreëerde gebrek aan inzicht het gevolg zal zijn, kan geen mens zeggen. Maar als het straks in Nieuw-Guinea tot angstige ta ferelen komt, kunnen we ons dat ook aantrekken". Met het oog op de „regering in bal lingschap" en de „guerilla" waarop door sommigen is gezinspeeld waarschuwt het DEVENTER DAGBLAD „Men kan slechts hopen, dat redelijke lieden de heer Jouwe (misschien met een verwijzing naar de Ambon-tragedie?) van de onre delijkheid en uitzichtloosheid van zodanig voornemen zullen weten te overtuigen. Het ?S hard om in illusies te worden teleurgesteld. Het is hard om in zekere zin de dupe te worden van een Neder landse overheid, die aan de geëvolueer de Papoea's beloften heeft gedaan, die zij, nu ook haar de feitelijke omstan digheden te machtig zijn geworden, niet gestand kan doen. Wat voor de heer Jouwe en de zijnen geldt, geldt mutatis mutandis ook voor de Nederlanders, die zich niet minder dan deze Papoea politicus in en door de thans ingeslagen Nieuw-Guineakoers bedrogen voelen". De opvatting dat de Nieuw-Guinea-poli- tiek van de regering is mislukt kan men in bijna alle bladen van links tot rechts vinden. VRIJ NEDERLAND vindt dat dit inzicht hier en daar wat laat komt: „Plotseling weet iedereen het! Sinds ja ren is in Vrij Nederland gewezen op de gevaarlijke illusies van minister Luns, die eens heeft durven beweren, na een be zoek aan de Ver. Staten, dat Washing ton Nieuw-Guinea beschouwde als een ander Quem.oy en Matsoe, als een eiland dat tot het uiterste verdedigd moest wor den. Tegen Indonesië! De zaken hebben altijd anders gelegen, zoals de bladen in zijn hardnekkigheid hebben gesteund, nu ont dekken". De PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT noemt dat: „Een trieste ontwik keling. Triest vooral, omdat dit alles was te voorzien: minister Luns heeft tegen beter weten in zijn Canossa willen ver mijden in de zekerheid dat hij er tóch zou komen. Waarom heeft hij dit alles niet vermeden? In februari van het vo rige jaar verklaarde hij in de Tweede Kamer, dat de regeringspolitiek inzake Nieuw-Guinea niet statisch was, maar steeds aan de eisen van de tijd en van het ogenblik zou worden aangepast. Nu, dat is uitgekomen: de aanpassing is thans vrijwel volmaakt. Maar dat was maanden eerder mogelijk en veroedelijk maanden eerder mogelijk en vermoedelijk ook wenselijk geweest". DE WAARHEID vindt dat thans het moment is gekomen om de Nederlandse troepen onmiddellijk terug te laten ko men: „Wie zal nu nog durven beweren, dat van Nederlandse jongeren „het of fer" gevraagd kan worden om te blij ven in een gevaarvol gebied, waarop de commanderende regering niet eens meer officiële aanspraken kan laten gelden? Het is ontoelaatbaar, dat nog één troe pentransport ons land voor Nieuw-Guinea verlaat. De troepen, die er zijn, moeten terug. En daarmee moet onmiddellijk een begin worden gemaakt. In Nieuw-Guinea valt voor regering en legerleiding niets meer te zoeken!" Voor één keer zijn het communistische dagblad en ELSEVIERS WEEKBLAD het blijkbaar eens: „Daarom ware het beter, als het werk in Washington verricht is, en Soekarno niet met grote landingen komt, onze jongens naar Nederland te rug te halen. Iedereen die daar thans nog sneuvelt, sneuvelt voor niets. Be halve de Papoea's verraden wij onze eigen kinderen". Tenslotte een citaat uit HET PAROOL, dat kennelijk niet te vroeg wil juichen: „Men moet nu natuurlijk nog afwachten, hoe het akkoord valt in beide regerings centra. Dr. Van Roijen komt over en zal vermoedelijk niet te veel moeite heb ben met het kabinet, dat dit resultaat toch verre moet verkiezen boven de klaar blijkelijk al overwogen aftocht zonder ak koord. In hoeverre het te Djakarta, waar heen Soebandrio thans onderweg is, moei lijker ligt, is niet zo goed te bezien. Men moet aannemen, dat de Indonesiërs tij dens het voorlopig overleg voortdurend in contact hebben gestaan met hun re gering; maar de machtsverhoudingen blij ven in een geleide democratie" toch moeilijk te peilen. Men moet maar het beste hopen, al is het misschien ver standig, het gevoel van opluchting nog even in te tomen'. In „Voorrang", het orgaan van de Ne derlandse Katholieke bond van vervoers- personeel „St. Raphael" wordt naar aan leiding van de recente tariefsverhoging voor het goederenvervoer bij de N.S. ge constateerd, dat de spoorwegen voor het eerst na de oorlog met verlies zullen gaan werken, zonder dat de noodzaak daartoe duidelijk is gemaakt. „Voorrang" schrijft verder, dat de re gering klaarblijkelijk liever spoorwegte korten aanvaardt dan een tariefsverho ging voor het personenvervoer, die mis schien de kosten van het levensonderhoud met een te verwaarlozen factor zou ver hogen. Het feit, dat N.S. een verlieslij dend bedrijf gaat worden, past niet in wat men in Nederland en in de E.E.G. „gezonde vervoerspolitiek" noemt. De Spoorwegen, aldus het blad, zijn in zo verre een gemengd bedrijf dat zij goede ren en reizigers vervoeren met inzet van dezelfde krachten. Men zou dus verwach ten dat de tarieven van beide soorten vervoer aan de werkelijke kosten worden aangepast. De regering heeft echter an ders beslist, alleen de goederentarieven mogen worden herzien. De Katholieke bond van vervoerspersoneel acht deze halve maatregel een twijfelachtig genees middel, aldus „Voorrang". Het Tweede-Kamerlid dr. E. P. Verkerk (A.R.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de recente verho ging van de tarieven bij het goederenver voer van de Nederlandse Spoorwegen. De heer Verkerk vraagt onder meer of de minister het in het kader van het alge meen vervoersbelang juist acht om wel de tarieven van het goederenvervoer en niet die van het personenvervoer te ver hogen. Is zo niet het gevaar aanwezig, aldus de heer Verkerk, dat de „selfsup porting" van de Nederlandse Spoorwegen ernstig in het gedrang zal komen. Hij vraagt ook of de minister kan mee delen met welk bedrag het tekort van de spoorwegen zou worden vergroot, als in het totaal van de vacatures bij het perso neel zou worden voorzien. Zullen de spoor wegen door de verhoging van de tarie ven bij het goederenvervoer nu ook fi nancieel in staat zijn in deze vacatures te voorzien? Verder wil dit Tweede-Kamerlid ver nemen, welke normen worden aangelegd voor goedkeuring van tariefsverhoging bij het overheidsvervoer en voor het particu liere beroepsvervoer. Wordt hierbij nog verschil gemaakt tussen personenvervoer en goederenvervoer? De heer Verkerk vraagt de minister tevens welke maatstaven hij heeft aan gelegd voor de goedkeuring van de verho ging van de tarieven van de Nederlandse Spoorwegen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Uit het reclasseringsbureau van het Le ger des Heils in Amsterdam is een 24-ja- rige kelner er met zijn dossier vandoor gegaan. Een dag later werd de man aan gehouden. „Ik heb het rapport gelezen, maar er klopt niets van", zei hij. Daarom had hij het dossier maar verscheurd. Hij gaat nu weer naar de gevangenis, want hij liep nog in een proeftijd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5