Het verdwenen manuscript Geraffineerde verdedigingstactiek van de Afrikaanse buffels V fisssmum 4, mums wmmr 1 TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE MEESTERSCHATGRAVER RF J'i v f Bed voor De Gaulle lil ,<-/ ^"Hoe is het ontstaan?^ Ons vervolgverhaal 18.5.0 HM -f h* ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 9 1 door H. Wolfram Geizsler T elstar-postzegels m cehtse bÊ tflesommüxicatsons spstülb Slob Speelautomaten verboden in de provincie Luik Protestantse „gasten" op het Concilie genodigd Twee Britten zeilen van Schotland naar Noorwegen Dit woord: CONCIERGE 47) Dat 5 zou de eerste honderd jaar misschien precies zo blijven Terwijl Fox het gat, dat de kogel had gemaakt, bekeek, hoorde hij in de kamer naast de zijne iemand bewegen. Meneer Denis scheen dus in de aangrenzende kamer te logerenDit feit was de oorzaak, dat Fox met de aktentas on- der de arm aan het avondeten ver- scheen. Men merkte dit kennelijk wel op, doch zei niets. Alleen op Yvonne's I gezicht kwam een goedkeurend lach- je. I „Onze vriend Denis", zei madame Bernard op spijtige toon, laat zich I verontschuldigen, „hij is verkouden en I voelt zich niet prettig. Geen wonder overigens, want zelfs in deze tijd van j het jaar wordt het hier in huis na zonsondergang nog vrij kil." „Hoe spijtig", zei Fox. Hij voelde i zich nu dubbel tevreden dat hij de aktentas niet in zijn kamer had ach- tergelaten. „Als u denkt, dat hij 't I prettig vindt, zal ik na tafel graag een praatje met hem gaan maken." „O, dat zal monsieur Denis zeker i op prijs stellen. Misschien is hij, na I zo'n aangenaam onderhoud met u, ook i nog wel te bewegen om een poosje in ons midden te verschijnen. „Madame Bernard glimlachte en voegde eraan toe: „In verhouding tot de eenzaam heid, die wij hier gewend zijn, heb ben we thans een heel gezelschap bij elkaar. Vijf mensen! Dat is mis schien sinds Lancelot's tijd hier niet meer voorgekomen." Welk een geluk, dat ze deze sagen- ridder noemde. Want hu kon men, on der leiding van Fox, in die tijd onder duiken, toen de mensen urenlang man tegen man vochten enkel met het zwaard.. Die goede oude tijd! „Hebben alle vensters hier tralies?" vroeg Maria opeens. „Hoezo? Tralies? Welnee, lang niet alle!" „Niet? Wel, het mijne heeft tra lies", zei ze. Yvonne stelde haar gerust, 't Was slechts toeval en had niets te beteke nen, zei ze tegen Maria. Natuurlijk zouden die ijzeren staven al lang weg gehaald zijn, als ze niet zo enorm dik waren. Na tafel herinnerde Fox zich zijn voornemen om een praatje bij me neer Denis te gaan maken. Hij liet even zijn blik op Maria rusten, die echter in druk gesprek was met ma dame Bernard. Deze twee konden het merkwaardig goed met elkaar vin den. Ze merkte niet, dat hij haar aan keek. Fox nam de aktentas weer on der zijn arm en verliet het vertrek. De drie vrouwen moesten.^gjaar zien, hoe ze 't met elkaar zouden stellen Hij klopte niet dadelijk bij meneer Denis aan, doch ging eerst naar zijn eigen kamer. Hij bladerde het manus cript nogmaals door en stelde vast dat er niets ontbrak. Dat Yvonne niets te maken had met zuster Made leine, welke Maria haar had willen toeschuiven, scheen wel vast te staan. Het zou goed zijn haar van deze po ging van Maria niets te laten mer ken. Fox liep op en neer in zijn kamer. De kaarsvlam op de tafel woei zacht jes heen en weer. In de hoeken van het vertrek was het geheimzinnig donker. Deze sfeer paste bij het ogen blik: in het eerstvolgend half uur zou het geheimzinnige raadsel zijn oplos sing moeten vinden.Sinds gisteren koesterde Fox een fantastisch ver moeden. Thans zou aangetoond moe ten worden of zijn fantasie al of niet met hem op hol geslagen was. Tel kens weer wilde hij naar de kamer van Denis gaan, maar steeds weer aarzelde hij. Hij voelde zich opgewon den en allerlei denkbeelden speelden wild door zijn hoofd. Eén ding stond vast: hij mocht werkelijk tevreden zijn, dat hij alle medespelenden in dit drama thans op zo elegante wijze onder één dak had samengebracht. Met een glimlach dacht hij aan Ma ria's opmerking over haar getraliede venster. Waarschijnlijk had het don kerharige meisje voor de laatste maal va banque gespeeld, toen zij zijn arg waan op Yvonne wilde richten. Dat was voor haar een val geworden, waarin ze zelf verstrikt was geraakt. Ik kan die drie vrouwen niet al te lang alleen laten, peinsde Fox. Hij nam de aktentas vastberaden onder de arm en pakte de kandelaar beet. „Binnen", riep Denis kuchend, toen hij klopte. De oude heer zat in een gemakke lijke stoel bij het raam en scheen voor zich uit naar de duisternis bui ten te zitten turen. Het was een nacht vol sterren en de lichtbundel van de vuurtoren flitste met eentonige regel maat tussen de sterren door. Ook bij Denis stond een brandende kaars op tafel. Fox plaatste de zijne ernaast, maar het vertrek was zo groot, dat de ruimte er niet veel beter door ver licht werd. Denis keek hem aan, bleef echter zitten en kuchte voortdurend. „U behoeft zich niet te verontschul digen", zei hij. „Nee", antwoordde Fox, waarom?" „U hebt me bedrogen. U bent niet degene, voor wie u zich uitgaf, maar Will Fox! Ik vind dat minderwaar dig!" „Men doet wat men kan", zei Fox. „Minderwaardig? En u verheugde zich erover, dat u hem zou leren ken nen. U ziet ik heb geen moeite te veel gevonden om u dit genoegen alsnog te verschaffen. Helaas heb ik de in druk gekregen, dat u mij wilde ont wijken." „Daarom behoeft u de deur niet te grendelen", zei Denis. „Ik ben een oude man en kan heus niet hard weg lopen. Waarom ook? Wat wilt u van mij?" „Wat ik wil?" zei Fox. „Niets, hele maal niets. Madame Bernard heeft mij opgedragen u te gaan halen. Is dat zo verschrikkelijk?" Denis tastte in zijn zak en haalde zijn pijp te voorschijn. Dat was geen slecht teken. Hij stopte het pijpje zorgvuldig en stak het aan. „Maar waarom bent u weer naar Louha ge komen?" vroeg hij tenslotte met eni ge nadruk. „Omdat ik in uw hotel hoorde, dat u ook hier weer heengegaan was. Waarschijnlijk zult u binnenkort naar Amerika terugreizen en ik wilde u graag nog goedendag zeggen." „Waarom zou u daar prijs op stel len? Dat is voor u toch niet van be- i lang." „Ik hoop van wel", antwoordde Fox. „Hebt u uw zaken in Parijs af- i gedaan?" „Helaas niet", zei Denis met een boos gezicht en trok vertwijfeld aan zijn pijp, die blijkbaar gebrek aan lucht had en vreemde, pruttelende ge- i luidjes maakte. Denis stond op en j ging het pijpje vlak bij het licht van I de twee kaarsen nader bekijken. Hij prutste er met een lucifer in en zucht- i te: „Dat ellendige ding", bromde hij. j „Probeert u 't hier eens mee", zei i Fox en legde'"een stukje koperdraad i op de tafel oagst hèïn ^qeer. i „O, dank u", zei Óenis 'en 'greep het j eindje draad. Het volgende ogenblik I liet hij 't echter vallen, alsof het roodgloeiend was Zijn pijpje viel I ernaast op de grond, in stukken Hijgend leunde Denis tegen de tafel aan, maar even later zonk hij neer in een leunstoel, welke Fox behulp- j zaam aanschoof. j „Wel allemensen mompelde I Denis verwezen voor zich uitstarend. Fox zweeg. Denis nam het stukje I draad van de grond op en boog zich zo diep over de kaars, die hij nader- bij had getrokken, dat zijn haar bijna vlam vatte. Hij wreef het metaal tussen duim en vingers en kraste er met zijn nagel in. Hij trilde van op- winding. Tenslotte keek hij op en er was een koortsachtige blik in zijn j ogen. „Hoe komt u daaraan? Wat is dat?" j Fox nam een hand van de oude man in de zijne en zei langzaam: „Deze vraag kan slechts één mens ter wereld op die manier stellen! U bént dus Luigi Zanetti!" „Toen voor ons in Noord-Italië de oorlog ten einde liep", begon Luigi Zanetti (alias Denis) zijn verhaal, „was ik klaar met mijn werk. Ik had me de laatste tijd met niets anders meer bezig gehouden en ik had on zichtbaar voor de wereld gewerkt. Ik werd weggevoerd. Zoals echter soms onder zulke verwarde omstan digheden voorkomt, hield men mij ge vangen, maar verder scheen men mij vergeten te zijn. In ieder geval ge beurde er gedurende verscheidene da gen niets met mij. (Wordt vervolgd) VORIGE EEUW moet Zuid-Afrika een echt buffelland geweest zijn, zoals Amerika dat was voor de bison. Er waren meer buffels dan dieren van enige andere soort, zelfs meer dan de zo bekende springbokken en gemzen. Een verschrikkelijke runder pest heeft er tegen het einde van de vorige eeuw een grote opruiming onder ge houden, zó groot, dat de buffels bijna werden uitgeroeid. Nauwelijks één op de 10.000 is er overgebleven, schreef Labuschagne van de Nasionale Parkeraad van de Unie in het prachtige maandblad „Panorama van Suid-Afrika" en het is aan zijn verhaal, dat we het volgende ontlenen. DE AFRIKAANSE buffels zijn knapen van dieren, die tegenwoordig alleen nog leven (en kunnen leven) in de enorme Nationale Parken, natuurreservaten van de oorspronkelijke Afrikaanse wildernis sen. De buffels leven het liefst in de buurt van water. Zij hebben namelijk veel wa ter nodig om te drinken, maar ook om in te baden, wanneer ze het te warm krij gen. Men zal ze dan ook vinden kunnen in de buurt van rivieren en stroompjes, waar meestal ook voldoende gras groeit. Het zijn meestal zeer grote kudden, maar in Afrika komen de periodieke droge perio des voor en dan wordt het water schaarser en de grote kudde gaat zich opdelen in vele kleinere en steeds kleiner wordende kudden. Een kudde buffels is een merkwaardige en interessante gemeenschap, waar dui delijk een arbeidsverdeling heerst ten aan zien van veiligheidsmaatregelen, waak zaamheid, verkenning, verdediging, ver zorging van de vrouwelijke dieren en de kalveren enzovoorts. ZO ZAL MEN vooraan in de weiden de kudde gemeenlijk de sterkste stieren en de dapperste koeien aantreffen, terwijl de oudere stieren voor „flankdekking" zorgen. Die plaats op de flanken van de grazende troep zal wel het gevolg zijn van het feit, dat de jonge stieren deze oudere dieren niet meer in de kudde dul den. Hun tijd is voorbij en zij zijn op het tweede plan gekomen! Maar., ook daar doen zij hun plicht, vermoedelijk ook wel uit aangeboren drang tot zelf behoud. Hun taak is blijkbaar om leeu wen, wilde honden en jachtluipaarden, die van terzijde de kudde willen aanvallen, af te houden en zij doen dat met luid misbaar, zodat de „hoofdmacht" gewaar- ig w i Jij u i iiu»! iUrUM<;>< l'.fMili o In Frankrijk worden 2 Telstar-post zegels uitgegeven. De zegel van 0.25 NF is ontworpen door Jacques Combet en die van 0.50 door Claude Durrens. MüNCHEN (AP) Waar een bed te vinden dat lang genoeg is voor president De Gaulle is een probleem dat de burgers van München gekweld heeft sedert verno men werd dat de Franse president hier op 8 en 9 september een staatsbezoek zal brengen. De mannen van het Beierse protocol ge loven eindelijk het enige bed gevonden te hebben dat lang en representatief genoeg is om De Gaulle te herbergen. Het is een barok bed van ruim drie meter lang, dat gemaakt is door de Mün- chense architect Francois de Cuvilies in het begin van de achttiende eeuw en dat zich nu bevindt in de zalen van de Mün- chense residentie van de voormalige Bei erse koningen. schuwd wordt en voorts vallen zij direct aan. In de meeste gevallen weten zij de aanvallers te verdrijven. Een ander opvallend verschijnsel is, dat een of meer buffels van hoogten in het terrein, zoals termietenheuvels, gebruik maken om het terrein te verkennen. Buf felkoeien, die kalfjes zogen, zijn levens gevaarlijke en wreedaardige vechters Als een kalfje angstig loeit is de hele kud de onmiddellijk gereed om tot de storm aanval over te gaan. HET VOLGENDE tafreeltje maakte de fotograaf mee: Een koe had juist een kalfje ter wereld gebracht, toen de foto graaf met zijn auto en toestellen op het toneel verscheen. De kudde van ongeveer 2000 stuks bewoog zich al grazende van de fotograaf af, maar de koe week niet van haar jong totdat zij zag, dat het dier tje voldoende in het hoge gras verborgen lag. Zij rende de kudde achterna om on middellijk met een oudere koe terug te komen. Deze voerde tussen kalfje en auto allerlei schijnaanvallen uit als om het ge vaar af te weren, doch in werkelijkheid om de moederkoe de gelegenheid te ge ven zich langzaam-aan met het kalfje in de richting van de wijkende kudde te begeven. Toen de fotograaf zijn wagen dichterbij reed renden beide koeien hard weg, doch kwamen onmiddellijk weer te rug met een paar jonge krachtige dieren. De oudere koe hernieuwde haar schijn- aanvallen, terwijl de jonge dieren heen en weer renden alsof zij de aandacht op zich wilden vestigen en van het kalfje af houden. Dit duurde totdat het kalfje temidden van de kudde was beland DE GROOTSTE GEVAREN dreigen van de zijde van de leeuwen. Maar buffels aanvallen is geen kleinigheid en dat we ten de leeuwen. Vandaar dat het vrijwel altijd jonge krachtige leeuwen zijn, die om een buffelkudde heenzwerven. En waar leeuwen zijn, zijn jakhalzen en hyena's, die de resten van de konink lijke tafel eten, evenals de aasgieren, die vanuit de lucht een oogje in het zeil hou den. Om een buffel te kunnen bemachtigen moet de leeuw meestal van list of van samenwerking gebruik maken. Vertoont hij zich open en bloot aan de kudde dan heeft hij geen schijn van kans want alsof er een signaal wordt gegeven stormen alle buffels op de Koning der Wildernis af en hem staat niets anders te doen dan het „hazenpad" te kiezen of vermorzeld te worden. Men vergete niet, dat een buffel zo'n kleine ton weegt en dat al heel wat leeuwen via de enorme horens de lucht ingesiingerd en opengereten ,we£- den. a ij taf DE LEEUWEN doen dat dan meestal ook anders: zij verbergen zich in de ruig te en proberen afgedwaalde dieren of de zwakkere exemplaren te overvallen. Maar meestal worden er een paar soortgenoten bij gehaald en dan stormt een deel in front op een buffel af en tracht zijn keel te pakken te krijgen, terwijl tegelijker tijd een andere leeuw de buffel van ach teren aanvalt, de staart afbijt en de pe zen doorscheurt van een achterpoot, waar door de buffel verlamd is. De rest is dan kinderwerk, want de buffel wordt levend opgegeten en de resten zijn voor de aas dieren van grond en lucht. Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 5783J Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook ,-A gr -<Vi, A 'V De Duitse Evangelische kerk heeft een rijden „kerkgebouw" in gebruik ge nomen, waarmee men de kampeer terreinen en andere verzamelplaatsen van vakantiegangers langs trekt. De bovenste foto toont deze mobiele kerk aan de buitenzijde, 'de onderste foto geeft een beeld van het interieur, waar tachtig gelovigen kunnen samenkomen. BRUSSEL (ANP) In vier Belgische provincies, Luik, Namen, Luxemburg en Limburg, zijn met ingang van 1 augustus de speelautomaten in café's verboden. Dit betekent dat er alleen al in de provincie TEttk zèkër één tienduizend van deze auto maten. die voornamelijk van Amerikaanse makelij zijn, zullen moeten verdwijnen. De liefhebbers van een gokje zullen al leen nog maar muziek voor hun geld kun nen krijgen, want de grammofoonautoma ten mogen blijven staan. De 18-jarige Pigalle-danseres Michel le Kalli in Londen kiest haar favoriete lectuur spookverhalen bij voor keur in koel water. En dan een drij vend blaadje met limonade erbij Over de verankering van een en ander ontbreken ons de gegevens. V VATICAANSTAD (AFP) Het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen heeft bekendgemaakt, dat er een beperkt aantal niet-rooms-katholieken zullen worden uitgenodigd om als „gast" het Oecumenische Concilie in Rome bij te wonen. Deze „gasten" zullen dezelfde fa ciliteiten genieten als de waarnemers. Drie niet-rooms-katholieken hebben deze uitnodiging om als gast het Concilie bij te wonen al aanvaard. Het zijn Roger Schutz, prior van de calvinistische kloos tergemeenschap van Taizé, Max Thurian, predikant en lid van deze gemeenschap, en professor dr. Oscar Cullmann, hoogle raar in de theologie aan de universiteiten van Bazel, Straatsburg en Parijs. ROSCHEARTY (Schotland). Twee Britten, de garage-eigenaar Frank Dye en de trainer John Buckingham, zijn in een open zeilboot vertrokken om te pro beren de Noordzee over te steken naar Bergen (Noorwegen). De afstand van 521 kilometer moet afgelegd worden in drie tot vier dagen. Men heeft twee verklaringen van het woord concierge, dat wij gebruiken voor huisbewaarder, deurwachter, ci pier. Sommigen zoeken in het Latijn en denken aan con-(samen) en circa (rond om) waarvan het Italiaanse cercare en het Franse chercher afstammen. De concierge zou dus de man zijn die (sa men met anderen?) rondgaat om een huis te doorzoeken. Volgens anderen is concierge een ver vorming van comte des cierges (kaarsen, toortsen), een titel die Hugo Capet zou hebben verleend aan zijn ge vangenbewaarder. Daarmee is wel in overeenstemming dat het woord con cierge wordt gebruikt zowel voor de woning van de burgvoogd als voor ge vangenis, speciaal die in Parijs, waar o.a. Marie Antoinette haar laatste le vensdagen doorbracht. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie IVI G Schmidt en Fiep Westendorp 78. Nadat Tante Patent vergeefs in het museum naar de vaas had gezocht, ging ze de straat weer op en zocht naar haar vriend, de Sof. Ze vond hem temidden van een woest schranzende menigte die op het asfalt zat en zich terdege tegoed deed aan ge braden zwaan. De zwaan was afkomstig uit het stede lijk plantsoen. De wijn die ze met volle teugen dron ken kwam uit de kelders van hotel de Gifzwam. Ze dronken en aten uit de potten van het oudheid kundig Museum. Tante Patent schudde haar hoofd en dacht een tikje bezorgd: „Ze gaan toch wel wat ver. Mijn schuld misschien, want ik heb de mensen aangeraden om spontaan en primitief te leven. Maar ik wist niet dat ze het ook zouden DOEN!. Een eindje verder zaten een paar heren die met hun hengels de ene goudvis na de andere ophaalden uit de vijver van het plantsoen. 7. Panda kon zich nauwelijks losmaken van zijn lec tuur. Aan de andere kant bedacht hij echter, dat het ook wel gezellig zou zijn om dit boek mee te nemen en thuis op zijn gemak uit te lezen. Het was te goed om het nu op de helft uit handen te leggen... en bovendien zag hij daar staan, dat het volgende hoofdstuk meer bij zonderheden zou brengen over de roverschat, die de ver achtelijke Wolfgang Isengrim nog vóór zijn vlucht er gens verborgen had. „Stel je voor!" dacht Panda. „Misschien staat er wel waar die schat te vinden is!" En dus repte hij zich nu naar Mevrouw Knorspel, de bibliothecaresse, en vroeg haar beleefd of hij dit mooie boek mocht lenen. Nu, dat ging wel, zei de dame; hij moest zijn naam opgeven en een kwartje betalen en dan mocht hij het een week houden. Maar terwijl deze overeenkomst in aangename sfeer tot stand kwam, ging het bij de achterste boekenkast nogal rauw toe. Daar was Graaf Isengrim op zoek naar het door hem gewenste boek en hoewel hij zich tot het uiterste inspande kon hij het niet vinden! Een ech te boekenvriend was hij niet dat zag men aan de oneerbiedige manier waarop hij met eerbiedwaardige banden rommelde maar van dat éne boek scheen hij bezeten te zijn. „Ik moet het hebben. Dat moét!" grom de hij. „Waar is het? Ik ga me kwaad maken!" wie deze edelman nog van vroeger kent weet, dat er met met hem te spotten valt als hij eenmaal kwaad is.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9