Den Haag nog na het besluit in afwachting van Soekarno Soebandrio donderdag weer naar Washington terug voor hervatting overleg HET WEER Brood één cent duurder Drie Duitsers gearresteerd in Zwitserland Russische kernproeven zondag hervat UST 1 Adviseur Womsiwor: slappe houding van Ver. Naties en VS cswv Inkomengrens AOW hoger? Aerdenhoutse schilderijendiefstal Theorieën rondom gevonden kwast Padvindsters uit 24 landen bijeen in Dwingeloo Eerste proef boven Nova Zembla valt samen met grootscheepse oefeningen Tyfoon eist 87 levens op Formosa BECKERING êuii! me lYiuixmó wforeijou vuij! 47e JAARGANG NUMMER 230 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije VERBOUWINGS-OPRUiMiNG Meer wind Aan het strand: Kabinet bijeen Deskundigen reeds naar New York DAMESKAPSALON Tel. 8166 - Lange Nieuwstraat 471 Stormloop op stadion in Kaapstad: 23 gewonden SUÈOE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan 3 mensen in auto verbrand In de krant van heden: Weerrapporten .V1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 7 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien4 Kunst 4 Onder Ons5 Uit stad en omgeving13 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Topstj 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport v10, 11, 12, 13 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In Zuid-K or ea 82 vissers en 17 anderen vermist IJmuider Courant Het bericht uit Djakarta, dat president Soekarno bereid is het voorlopig akkoord tussen dr. Van Roijen en Malik omtrent de overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea als basis voor verdere onderhandelingen te aanvaarden, heeft in politieke en diplomatieke kringen in Den Haag en vermoedelijk daar niet alleen veel indruk gemaakt. De Nederlandse regering zal ongetwijfeld wachten op bericht van de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, voordat zij haar mening omtrent Soekarno's beslissing kenbaar maakt. Zondagavond was zulk een bericht nog niet ontvangen. Hoezeer in regeringskringen ook tevredenheid is waar te nemen over het besluit van president Soekarno, het staat toch ook vast dat nog lang niet alle scepsis overboord is gezet. Hoewel het enige ontspanning heeft gebracht in deze kringen, blijft toch de opvatting bestaan dat „met het geweer aan de voet" de ontwikkeling van zaken verder moet worden afgewacht. Een woordvoerder van de regering sprak als zijn verwachting uit, dat de regering vandaag na het voortgezette kabinetsberaad een korte verklaring zou uitgeven. Ook nu zou de regering niet uitvoerig zijn, omdat zij morgen de vaste commissies voor Defensie, Buitenlandse Zaken en Nieuw-Guinea nog moet inlichten. Soekarno verscheen zaterdag op de trap pen van zijn zomerpaleis in Bogor, na drie uren vergaderd te hebben met zijn kabinet en met de nationale defensieraad. Tot de wachtende journalisten zei hij: „Ik heb besloten de minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, naar Washington te zenden om formele onderhandelingen te openen, gebaseerd op de voorlopige over eenkomst die in Washington werd bereikt en gebaseerd op een memorandum van Oe Thant van 31 juli". Soekarno werd omringd door een groot aantal glimlachende ministers en hoge mi litairen toen hij zijn verklaring voorlas. Hij weidde over de verklaring niet verder uit. Zij werd rechtstreeks door de Indone sische radio-stations uitgezonden. Minister Soebandrio verklaarde aan de journalisten, dat hij op 9 augustus naar Washington zal vertrekken. De verklaring van president Soekarno veroorzaakte in de Indonesische hoofdstad grote opluchting. In Washington verklaar- Op Schiphol arriveerde de heer H. Womsiwor, lid van de Nieuw-Guinea- raad, die met de heren Jouwe en Tongghama als adviseur zal optreden hij de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties tijdens de bespre kingen over Nieuw-Guinea. Advertentie Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52, HAARLEM Onverwacht voordeel voor U! Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later ver spreide opklaringen. Aanvanke lijk overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest, later draaiend naar west tot noord en tijdelijk aanwakkerend tot krachtig of hard. Lagere mid- dagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie uit noordwest- Frankrijk passeert morgenochtend ons land. Na enkele buien volgen op klaringen bij een matige tot vrij krachtige wind tussen west en noord. Middagtemper atur en 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Enige ver betering, maar nog een koele zee wind. den functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken zeer ingenomen te zijn met het bericht dat Indonesië thans for mele onderhandelingen met Nederland zal beginnen over Nieuw-Guinea. j Het Indonesische persbureau Antara heeft bericht dat president Soekarno naar Bali is vertrokken om een week rust te nemen. Daar zal hij het ontwerp opstellen voor de redevoering welke hij op 17 augus tus, de Indonesische onafhankelijkheids dag, zal houden. Vanmiddag om twaalf uur is de verga dering van de ministerraad, die vrijdag middag verdaagd werd, hervat. Behalve minister Cals, die in de west vertoeft, en minister Van Aartsen, die vandaag met vakantie ging, waren alle ministers en staatssecretarissen aanwezig. Minister Zijl stra had zijn vakantie onderbroken om deze vergadering te kunnen meemaken. Het was de bedoeling, dat het agendapunt Nieuw-Guinea vanmiddag om drie uur aan de orde zou komen. Inmiddels zijn gisterochtend van Schip hol reeds enige deskundigen, die de Ne derlandse onderhandelingsdelegatie in het formele overleg onder leiding van Oe Thant zullen bijstaan, naar New York ver trokken. Zij zijn de heren J. A. van Beuge van het Directoraat-generaal voor Neder lands Nieuiw-Guinea van het ministerie van Binnenlandse Zaken, mr. A. Rinnooy Kan, plaatsvervangend thesaurier-gene raal van het ministerie van Financiën, mr. Ch. F. H. Weiter, hoofdinspecteur van de afdeling inspectie en rijksfinanciën van Als derde van de drie Nieuw-Guinea- raadsleden die worden toegevoegd aan de Nederlandse delegatie bij de Ver enigde Naties, is zaterdagmiddag de heer Womsiwor op Schiphol aange komen. Vandaag zou hij in Den Haag overleg plegen; daarna reist hij naar de Verenigde Staten om zich bij zijn mede adviseurs Jouwe en Tanggahma te voegen. Zoals bekend heeft de heer Womsiwor in Sidney op een persconferentie gezegd, voorstander te zijn van de vorming van een regering in ballingschap voor West- Nieuw-Guinea. Hierover wenste hij zich op Schiphol niet nader uit te laten. Het in Washington gesloten voorlopig ak koord inzake overdracht van Nieuw-Gui nea aan Indonesië, noemde hij tegen de wil van alle Papoea's. „Dit is een aantas ting van de menselijke rechten", zei de heer Womsiwor. „Wij behoren de toekomst van ons land in eigen hand te hebben. Ik vind dit maar een slappe houding van de Ver. Naties en van Amerika". De Nederlandse regering kwam er bij de Papoea-afgevaardigde goed af. Zij heeft gedaan wat zij kon, was zijn oor deel. De heer Womsiwor was van oor deel, dat Indonesië technisch en financieel niet in staat is op Nieuw-Guinea enig opbouwend werk te verrichten. Advertentie PERMANENT PERMATI v.a14.00 COLD WAVE v.a. 16.50 PERMANENT TIËDA v.a. 19.25 PERMABEL v.a 22.00 W.Wv.a. 3.30 De echt mooie KLEURSPOELINGEN voor iedereen v.a2.35 Voor uw afspraken het ministerie van Financiën, en de heer Graaf van den Bosch, directeur van de Nederlandse Bank. Officieus vernemen wij, dat vice-admi- raal H. H. L. Pröpper tot voor kort voor zitter van het Comité van Chefs van Sta ven, als militair deskundige is toegevoegd aan de Nederlandse delegatie. Van het ministerie van Economische Za ken vernemen wij, dat de minister van Economische Zaken drs. J. W. de Pous, er zich mee kan verenigen, dat op grond van de gestegen bloemprjjs de prijs van het brood met één cent per achthonderd gram zal worden verhoogd. Deze verhoging geldt vanzelfsprekend niet voor die gevallen, waarin reeds op de bloemprijsstijging met een broodprijsverhoging werd vooruitge lopen. De maximum-grens van het premieplich tig inkomen voor de AOW zal per 1 janu ari a.s. wellicht met 600 worden verhoogd. Dit verwacht „De Onderneming", het or gaan van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond. De AOW-premie wordt op het ogenblik geheven over ten hoogste 8.250. Na 1 januari zal deze grens komen te lig gen op rond 8.850. BERN (SDA) Zondag zijn in het kanton Bern drie Duitsers gearresteerd die ervan worden verdacht de schilde rijendiefstal in de villa „Koekoeksduin" in Aerdenhout te hebben gepleegd. Zij worden thans verhoord door de korps chef van de Bloemendaalse politie, hoofdinspecteur J. Voerman, en briga dier C. Baas van de Bloemendaalse recherche, die zondagmorgen per auto naar Zwitserland waren vertrokken. Tijdens een middernachtelijke pers conferentie die van zaterdag op zondag werd gehouden, deelde de heer Voerman nog mee dat op zaterdag 28 juli een ver gulde kwast, afgesneden van het koord waarmee het gestolen zelfportret van Rembrandt in de bibliotheek van „Koe koeksduin" aan de wand hing, door een voorbijganger werd gevonden op het voet pad langs de Vogelenzangseweg. Volgens de heer Voerman bestond er tussen het vinden van deze kwast en het vertrek van de beide politiefunctionarissen naar het buitenland geen enkel verband. Vondst vóór ontdekking In de afgelopen week heeft de Bloemen daalse recherche alle mogelijke sporen en mogelijkheden bekeken. Allerlei tips, som mige zonder meer dwaas, 2ijn na de dief stal in de nacht van 27 op 28 juli binnen gekomen. En ook allerlei brieven. De Bloe mendaalse recherche verdeelt die brieven in drie categorieën: waardeloze brieven, brieven die even bekeken worden en brie ven die er toe leiden dat men direct ergens achterheen gaat. Over de gevonden kwast deelde de hoofd inspecteur mee, dat deze kwast op dins dag 31 juli in handen van de recherche kwam. De kwast werd op zaterdag 28 juli gevonden nog voordat de schilderijendief stal op „Koekoeksduin" door de butler werd ontdekt, namelijk om 8 uur 's mor gens. Hij lag op het hoger dan de rijweg en daarvan door struikgewas gescheiden voetpad langs de Vogelenzangseweg in Aerdenhout ongeveer 80 meter noordelijk van de plaats, waar de ca 100 meter lan ge toegangsweg naar „Koekoeksduin" op deze weg uitkomt. De man die de kwast vond woont in de nabijheid van het landgoed „Koekoeks duin". Hij was er onkundig van dat deze kwast van een schilderijenkoord afkom stig was. Daarom meldde hij de vondst ook niet bij de politie. De politie kwam toch in het bezit van de kwast, toen de vinder bezoek kreeg van de hoofdinspec teur Voerman. Dat bezoek was een soort routine-bezoek; iedereen die op het terrein van het landgoed of in de directe omge ving woont werd na de diefstal door de politie gehoord. Op de vraag of de vinder behoorde tot het personeel van „Koe koeksduin" of daarvan vroeger deel had uitgemaakt antwoordde de heer Voerman met een duidelijk aarzelend „Ehhh neen". Het personeel van „Koekoeksduin" her kende de kwast als afkomstig van het koord, waaraan de vermiste Rembrandt heeft gehangen. Beide uiteinden van dat koord, dat vlakbij de metalen ogen in de achterkant van de schilderijlijst werd af gesneden, waren van zo'n kwast voorzien. In de vertrekken van „Koekoeksduin" zijn nog meer ■schildereijen aan dergelijke koorden opgehangen. Lopend en niet verpakt Theoretisch zijn, aldus de hoofdinspec teur, uit het vinden van de kwast bepaal de conclusies te trekken. De voornaamste is, dat de gestolen Rembrandt door de dief lopende en waarschijnlijk zonder enige verpakking werd vervoerd, tot het punt waar de kwast gevonden werd. De afgesneden kwast zou dan in het oog aan de achterzijde van de schilderijlijst zjjn blijven hangen na de diefstal. Onderweg, tijdens het vervoer van het kostbare schilderij, viel de kwast uit het oog. De recherche acht het zeer waarschijnlijk dat de schilderijendief met het schilderij naar een in de buurt van „Koekoeksduin" terzijde van de weg ge parkeerde auto is gelopen. De drie gearresteerde Duitsers hebben niet bekend. KAAPSTAD (AP) De politie van Kaapstad heeft zaterdag in het stampvolle Newlands-stadion tweemaal charges met de wapenstok uitgevoerd op Afrikaanse ne gers en kleurlingen waarbij tenminste 23 niet-blanken verwondingen hebben opgelo pen. De politie probeerde een menigte Afri kanen tot de orde te brengen die twee maal een stormloop hadden ondernomen op de hekken naar de tribunes voor niet- blanken, nadat ze bemerkt hadden dat ze tevergeefs op toegangskaarten hadden staan wachten en dat ook dit deel van het stadion al vol bezoekers zat. Meer dan vijftigduizend mensen bevon den zich in het overvolle station voor de rugby-ontmoeting tussen de British Lions en de Springbokken, een Zuidafrikaanse ploeg. Vele bezoekers hadden de koude nacht doorgebracht in de rij voor loketten. De politie deelde later mee dat elf gewon den in een ziekenhuis zijn opgenomen. Een blanke kreeg door het tumult een hartver lamming en overleed ter plaatse. Ook vie len er gewonden doordat een afscheiding tussen de tribunes voor niet-blanken en de overdekte tribune het onder de druk der woedende negers begaf. Meer dan honderd politiemannen kwa men in actie om de woelige menigte voor de hekken en op de tribunes in bedwang te houden. De kninklijke familie verblijft thans in haar vakantieoord bij Porto Ercole in Italië. Hier beoefenen de koningin, de prins en de prinsessen op het zon overgoten terras het Dart-spel, het werpen van pijltjes haar een houten bord, met verschillende vakken, waar bij het er om gaat, het hoogste aantal punten te behalen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSE STRAAT (B(J KONR^GSPLEIN)* AMSTERDAM TEL 223596 Pascal: Hoe meer goede dingen gij bij iemand opmerkt, hoe intelligenter ge zijt. Uit 24 landen zijn totaal 550 padvindsters naar Dwingeloo samengekomen voor het intrenationaal seniorenkamp „stoptact." Alle Europese landen ten westen van het IJzeren Gordijn zijn vertegenwoordigd, maar ook Letland en de Oekraina door de aanwezigheid van gevluchte pad vindsters. Er kwamen meisjes uit Cana da (met 29 padvindsters de sterkste groep na Nederland), de Verenigde Staten, Bra zilië, Ceylon en Nieuw-Zeeland. Het kamp is georganiseerd door de Ne derlandse Padvindstersraad, waarin het Nederlands Padvindstersgilde en de (r.k.) Nederlandse Gidsen-Beweging samenwer ken. Het is het eerste gezamenlijke kamp van deze beide organisaties. De buitenlandse meisjes zijn vóór het kamp allemaal een week te gast geweest in Nederlandse gezinnen. Koningin Juliana, die beschermvrouwe van de beide Nederlandse padvindstersor- ganisaties is, schreef in een boodschap aan het kamp: „Ik wens je toe, dat dit „stop-contact" je zo veel energie mag schenken, dat je straks in eigen omge ving een bron van warmte en licht kan zijn". De 73-jarige Lady Baden Powell, de we duwe van de stichter van de padvinders beweging, zal vrijdag het kamp in Dwin geloo bezoeken. Op de Autobahn tussen Würzburg en Keulen zijn maandagmorgen drie mensen omgekomen in de vlammen van hun in brand geraakte auto, die na geslipt te zijn in botsing kwam met een vrachtauto. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse Commissie voor Kernenergie heeft bekendgemaakt dat de Russen zon dagmorgen de kernproeven in de atmos feer hebben hervat met een ontploffing „van de megatonklasse" op Nova Zem- bai. Volgens het instituut van Uppsala (Zweden) later, bedroeg de explosieve kracht veertig megaton en werd de kern proef op grote hoogte genomen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de ma noeuvres van de Russische strijdkrachten in de Barentsz- en Kara-zee begonnen zijn. Grote delen van de noordelijke ijszee zijn afgebakend voor een nieuwe reeks kern proeven. De manoeuvres, die elf weken zullen duren, worden gehouden door Russi sche raket- en luchtmachteenheden, die „diverse typen moderne wapens zullen beproeven". Waarnemers der westelijke landen in Moskou menen dat de nieuwe reeks Rus- siche kernwapenontploffingen mogelijk ten doel heeft anti-raket-raketten te beproe ven. De Russische leiders hebben in de afgelopen herfst beweerd dat de Sovjet- Unie dergelijke raketten bezit. Volgens de westelijke waarnemers zou zich in de kop van deze raketten een waterstofbom be vinden. Premier Kroesjtsjev heeft kortgeleden tegenover Amerikaanse correspondenten verklaard dat de Sovjet-Unie over anti raketten beschikt die „een vlieg in de ruimte kunnen raken". De waarnemers menen ook dat geduren de de Russische militaire oefeningen in de Barentsz- en de Kara-zee mogelijk kernwapens voor tactisch gebruik op het slagveld zullen worden beproefd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard dat de Rus sische hervatting van de proeven met kern wapens een „droevige zaak" is. Een woordvoerder voegde hieraan toe: „De serie (Russische) kernproeven begint ter wijl de Verenigde Staten bekend hebben gemaakt dat zich nieuwe en veelbelovende wegen hebben geopend voor het bereiken van een verdrag voor kernproeven. Een hooggeplaatste regeringswoordvoer der in Japan heeft de Russische kernproef betreurenswaardig voor de wereldvrede genoemd. In zijn informele verklaring zei de woordvoerder dat dit des te meer gold nu er onlangs in Moskou weer een con gres voor vrede en ontwapening is gehou den. De „Pravda" gaat vandaag weer te keer tegen de Amerikaanse „atoommisdadi- gers" zonder evenwel melding te maken van de nieuwe Russische kernexplosie. Het orgaan van de Russische communistische partij betoogt dat de westelijke vijanden van de vrede proberen de ruimte te ma ken tot een terrein van agressie, een springplank voor misdaden tegen de mens heid". Blijkt dit niet uit de explosies, die de Amerikaanse atoommisdadigers ont ketenen?" TAIPEH (Formosa) (AP) De tyfoon Opal heeft gisteren Formosa geteisterd. Er zijn 87 personen om het leven gekomen en meer dan 1400 gewond. In de omgeving van Yilan aan de noord-oostkust zijn over een grote oppervlakte verwoestingen aan gericht. Ongeveer 1500 woningen werden vernield en ongeveer 4700 beschadigd. In Taipe vernielde de typhoon 36 huizen en beschadigde 185 andere woningen. Uit de hoofdstad zijn geen berichten over do den ontvangen. De wind bereikte soms een snelheid van 280 kilometer per uur. Sinds vorige week worden 82 Zuidkoreaanse vissers vermist bij de zuidwestpunt van het Koreaanse schiereiland. Men vreest dat de negen vaartuigen, waarop zij zich bevonden, door de wervelstorm Nora zijn vergaan. Na het passeren van de storm worden in Zuid- w. Korea ze\ontien personen vermist.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1