Giftig chloorgas dreef Utrechtse wijk binnen AGENDA Vakantie-weekeinde eist zware tol aan verkeersslachtoffers Polle, Pelli en PimMo Kort en bondig Leidingbreuk in elektriciteitscentrale Tien mensen en een hond naar ziekenhuis a Tbc-besmetting in twee dorpen Alleen tussen Amsterdam en Zandvoort extra drukte voor N.S. Blaffend hondje redt kinderleven Ruim 34.000 nieuwe woningen in eerste helft van 1962 Peruvianen terug V akantie-ongelukken in Oostenrijk Man probeert zijn vrouw te wurgen Opnieuw repatrianten op Schiphol Regen en wind MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 2 Spanjaarden maakten ruzie Parachutisten naar wereldkampioenschap Haarlem V elsen-IJ muiden Santpoort Beverwijk Heemskerk Ongeluk tijdens corso in Rijnsburg „VERGISSING" t.rif WEEKABONNEMENTEN IV ereldvrijgezellencongres T7TOJ 10. „Hél, als je gered wil worden, moet je hier blijven", roept Zeerob, terwijl hij vergeefs zijn hand uitstrekt om Polle te grijpen„Ach, nu maakt de rivier weer een bocht!" Polle wuift naar hem en zegt: „In de volgende bocht zien we elkaar vast weer....! Tot dadelijk". Polle vliegt weer door en denkt, „hal, dat is een mooie boom, dat zal mijn redding zijn.Nu land ik werkelijk als een kleine vogel..1" „Ziezo, nu heb ik hem te pakken.... Dan zal deze Vliegpartij afgelopen zijn.. Ten minste als alles normaal gaat. Temperatuur in juli bleef onder normaal ■óf B-5 Sb z Grote wolken giftig chloorgas hingen zondagavond boven de Utrechtse wijk Zuilen. Zij waren afkomstig van het Pro vinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroom- leveringsbedryf (PEGUS), waar tegen 10 uur chloorgas was ontsnapt door een gat in de kop van een aansluitleiding. Met tra nende ogen liep vele Utrechtenaren hoes tend de straat op zich afvragend wat er aan de hand was. Politie-auto's met mega foons waarschuwden hen later, naar bin nen te gaan en ramen en deuren te sluiten. Tien mensen zijn in de loop van de avond naar het beademingscentrum van het Academisch Ziekenhuis gebracht. Hun toeestand is goed. Onder hen waren een ingenieur van het PEGUS, ir. D. Enthoven, en brandwacht C. Merkesteijn, die samen om half twaalf de afsluiter van de kapotte leiding hebben dichtgedraaid. Ondanks het feit dat zij gasmaskers droegen, hadden zij toch gas binnen gekregen. Het bleek al spoedig, dat er geen men sen in het ketelhuis waren geweest op het moment dat het gas begon te ontsnappen. De mensen, die het eerst met het gas kre gen te maken, waren bewoners van een Rijnaak, die bij het PEGUS-terrein lag. G.G.D.-wagens met mannen met persgas maskers voor, werden naar de boot ge stuurd en brachten het gezin Bakker, be staande uit man, vrouw en drie kinderen naar het ziekenhuis. Ook de hond ging mee. De kinderen werden vanmorgen al weer ontslagen. Verder zijn naar het zie kenhuis gebracht twee ketelmachinisten, een Duise opzichter die in een keet bij de elektriciteitscentrale woont, en de twee mannen die de kraan afsloten. Blijf binnen" Even na tien uur kwamen op het politie bureau de eerste meldingen binnen uit Zuilen. De politie reed daarop met sur veillance-auto's naar de wijk en waar schuwde via de megafoon de bewoners: „Blijf binnen en sluit deuren en ramen", klonk het. „Voelt u zich duizelig worden, stelt u zich dan ogenblikkelijk in verbin ding met de G.G.D.", Men gaf graag aan de waarschuwing ge hoor, het was tegen half elf op straat niet meer uit te houden. Om half twaalf werd de lucht weer frisser. De G.G.D. heeft vannacht en vanmorgen vroeg nog enkele telefoontjes gekregen van mensen uit Zuilen, die zich niet helemaal prettig voelden, maar geen tekenen ver toonden van de benauwdheid die een ka rakteristiek gevolg is van het inademen van tè veel chloorgas. Het gas werkt namelijk zeer prikkelend en beschadigt vooral de slijmvliezen. Het is nog berucht uit de eerste wereldoorlog, maar daarna heeft men er eigenlijk.geen ervaring meer rrieè gehad, devaar voor de longen ontstaat pas, wanneer men het gas gedurende langer tijd diep heeft inge ademd. Bij de patiënten in het Academisch Ziekenhuis zijn de beschadigingen beperkt gebleven tot de neus- en keelholte. In Rotterdam is vannacht een 38-jarige Spaanse arbeider uit het verzorgingskamp aan de Waalhaven tijdens een ruzie ernstig gewond door .messteken. De politie vond de man bloedend voor een patates-frites- kraam. Na getuigenverhoor werd nog de zelfde nacht een 26-jarige mede-arbeider van het slachtoffer als de dader aange houden. Zondagavond, is uit het gemeentelijk stroomleveringsbedrijf in Utrecht een grote hoeveelheid chloorgas ontsnapt. Een schippersfamilie, die in de buurt woonde, werd overgebracht naar het ziekenhuis. Foto: De ziekenwagen ver laat het terrein van de Pegy,s. Het ongeluk gebeurde in het gebouw waar het koelwater voor de condensators wordt gereinigd. Men voegt hier aan het water chloor toe om algengroei tegen te gaan. Het chloor wordt bewaard in enkele grote vaten. Gisteravond is bij het open draaien van een van deze vaten een ver- bindingspijp afgebroken, zodat het chloor vrij naar buiten kon stromen. De chloor- neutraliseringsinstallatie kwam niet in werking omdat 'er ongelukkigerwijze een luik open was blijven staan. Gas in kleding De door de brandweer verstrekte pers luchtmaskers die de heren Enthoven en Van Merkesteyn hebben gedragen, waren volkomen in orde. Het gas was echter in hun kleren blijven hangen, zodat zij er na het afzetten van de maskers toch nog een geringe hoeveelheid van hebben inge ademd. Twee leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club zullen van 9 augustus tot 3 september deelnemen aan de wed strijden om de wereldkampioenschappen- parachutespringen. Zij zijn de 27-jarige technicus T. Verschóör dit B'adfioevedófp en de 27-jarige student B. Wenckebach uit Utrecht. De wedstrijden worden ge houden in Orange in de Amerikaanse staat Massachusetts. Het tweetal wordt uitgezonden door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Twee waarschijnlijk niet samenhangen de gevallen van tuberculose, waarvan één in Opende (in de Groningse gemeente Grootegast) en één in Surhuizum in de Friese gemeente Achterkarspelen) zijn er de oorzaak van dat een vervroegd bevol kingsonderzoek zal gehouden worden in de dorpen Opende, Kornhorm, Surhuizum en Surhuisterveen. In Opende bleek een kapper de bron van de besmetting te zijn. Bij drie dames uit Kornhorn, die zijn zaak bezocht hadden werden t.b.c.-verschijnselen geconstateerd. De kapperszaak is gesloten. In Surhuizum en Surhuisterveen zou de ziekte verspreid zijn door een reizende koopman, die beide dorpen geregeld aan doet. Hoeveel mensen hier besmet zijn is nog niet bekend. Het bevolkingsonderzoek dat nu gehouden wordt, zal daarover op heldering moeten geven. De enorme stroom vakantiegangers, die de spoorwegen veertien dagen geleden moest verwerken, is de afgelopen dagen geleidelijk aan huiswaarts gekeerd, zodat er zaterdag en zondag geen „piekvervoer" is geweest. Zondag hadden de N.S. het iets drukker dan op normale zondagen. Alleen voor het strandvervoer werden vijf extra treinen van Amsterdam naar Zand voort ingelegd en 's avonds acht van Zand voort naar Amsterdam. c Grote Kerk, dinsdag 16-17 u.: Orgelcon cert. Cinema Palace, 10 u.: „Kluchtig en luch tig", a.l.; 14 en 20 u.: „South Pacific" a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Het zwaard van Monte Cristo", 14 j. (Dinsdag 14 en 20 u.) Lido, 14 u.: „Im Weissen Röss'l, a.l.; 19 en 21.15 u.: „Parijs in paniek", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: en schiep de vrouw", 18 j. Minerva, 14.30 u.: „Geintjes met geesten", a.l., 20 u.: „El Cid", 14 j. Rembrandt, 10.30 u.: „Paw, kind van twee werelden", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Hongkong affair". 14 j. x Studio, 10.30 u.: „Dik Trom en „Donald Duck", a.l.; 14.15 u.: „The General", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Jules en Jim", 18 j. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Watt en half Watt in de penarie", a.l.; vandaag 19 en 21.30 u.: „Daar droomt elk meisje van", a.l. Dinsdag 19 en 21.30 u.: „De wre kende hand", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuize uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10- 17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3: Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Ellen Bottenheim-Nie- mer, 9-17 e n 18-20 u„ tot 18 augustus. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand augus tus expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21- 22 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u„ eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Raadhuis Bennebroek, vandaag 21.30 u.: gemeenteraadsvergadering. Muziektent Raadhuisplein (Zandvoort), vandaag 20 u.: Feestavond. Zuiderstrand, Zandvoort, dinsdag 13.45 u.: Zandbouwwedstrijd. Vleeshal, iedere dag 14.30 u.: Poppen theater Merlijn. Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond van 8 tot 10 uur. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 uur af café-chantant. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 3 augustus). MAANDAG 6 AUGUSTUS City, 20 u.: „Op de plaat(s)rust". Rex, 20 u.: „Fracasse, de onoverwinne lijke musketier". Heidestraat 45, 19 tot 21 u.: Expositie werken van Theo Bitter en Franco Gelli. DINSDAG 7 AUGUSTUS City, 20 u.: „Op de plaat(s)rust". Heidestraat 45, 19 tot 21 u.: Expositie werken van Theo Bitter en Franco Gelli. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Bloemendaalsestraatweg, dagelijks 14 en 20 u.: Jeugdcircus Bas. (één MAANDAG 6 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ciske de rat". Luxor Theater, 19.30 u.: „El Cid" voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „Sensatie op Rijks weg 101". DINSDAG 7 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Sag mir adieu". Luxor Theater, 19.30 u.: „El Cid" (één voorstelling). MAANDAG 6 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: „Don Ca- millo op de barricade". DINSDAG 7 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: „Don Camillo op de barricade". Op de weg Dieren-Apeldoorn bij een brug over het naast de weg lopende ka naal, is een bromfietser met een 15-jarig meisje achterop, in botsing gekomen met een Duitse auto met drie inzittenden, waar aan hij van de brug komend geen voorrang gaf. Na de botsing kwamen al len in het kanaal terecht. Het Nederland se meisje verdronk. De andere vier mensen konden worden gered. Op hen werd kunstmatige adem haling toegepast, waarna zij ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Apeldoorn zijn gebracht. Zaterdagnacht is een auto met vier mensen op de weg Venray - Wanssum, ter hoogte van Pascalis, tegen een boom gereden. Een 20-jarige Engelse militair, gelegerd in Duitsland overleed op weg naar het ziekenhuis Zijn vrouw werd zeer ernstig gewond, evenals een tweede Engel se militair Diens vrouw overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend. In Maastricht is de 20-jarige P Kluts zaterdagnacht om twee uur, terwijl hij met zijn vader op de Tongerse weg wan delde, van achteren aangereden door een auto, die na het ongeluk doorreed. De jongeman was op- slag dood. Bij een inhaalmanoeuvre op de weg Amersfoort-Apeldoorn even buiten Voort huizen, is een auto uit Amsterdam in bot sing gekomen met een tegenligger en uitgebrand. De 25-jarige vrouw van de bestuurder is in het ziekenhuis overleden. Haar man en de bestuurder van de an dere auto werden licht gewond. Op de weg Diemen-Hilversum ter hoog te' van Weesperkarspel is een 17-jarige bromfietse bij het inhalen van twee fiet sers in botsing gekomen met een brom fiets die uit de tegenovergestelde richting naderde. De bestuurder ervan, de 53-jarige Amsterdammer T. Poppe, is later op de dag overleden. Zijn vrouw, die bij hem achterop zat, brak een arm. Op de rijksweg onder Eemnes bij hotel de Witte Bergen is de 17-jarige kwekelin- ge Yvonne van der Hoek uit Hilversum, die in haa*- vakantie als serveerster in het hotel werkte, door een auto gegrepen en op slag gedood. Met een bromfiets aan haar hand liep zij naast een auto de uit rit van het hotel uit, waar de auto rechts af ging en zij rechtuit de weg overstak en werd overreden In Eibergen is de 2-jarige Ingrid Over- kamp overreden door een auto, toen zij plotseling de weg overstak. Het kind was op slag dood. In Bergum is de 22-jarige bromfietser Dodelijke duik in zwembad In Leerdam is de drie-jarige Daniel Tiebosch tijdens het spelen bij de haven in het water gevallen en verdronken. Zijn zusje, dat ook in de haven was gevallen, kon worden gered. Hun hondje maakte een sportvisser attent op het gebeurde. In Bovenkarspel is de vijftien-jarige J. Verbeeth uit Oosferbeek, die logeerde bij familie, om het leven gekomen toen hij in het zwembad een duik nam in het ondiepe bad. Hij brak een nekwervel en moet vrijwel op slag dood zijn geweest. In Nieuw-Buinen is de zesjarige Henk Weilert verdronken, nadat hij van een brug was gevallen. In Rotterdam is de 49-jarige Noorse zeeman Alf Andersen in de haven ver dronken. P. van Noord uit Sint Jacobiparochie ver ongelukt toen hij de voorrangsweg Leeu- warden-Holwerd kruiste en gegrepen werd door een auto. De auto kantelde en werd zwaar beschadigd. De bestuurder en zijn twee kinderen liepen lichte verwondingen op. In Rotterdam is de 74-jarige E. A. de Jong door een val van het troittoir over reden door een tram en om het leven ge komen. In het ziekenhuis in Boxtel is de 28- jarige J. van Liempt uit Boxtel overle den, nadat hij vrijdagavond in zijn woon plaats bij het inrijden van een voorrangs straat was aangereden door een auto. De 70-jarige T. van Schaik uit Hilver sum, die bij het oversteken van de weg in Laren op 18 juli met zijn bromfiets tegen een motor met zijspan botste, is in een ziekenhuis in Hilversum overleden. In Almelo is de 26-jarige M. Hendriks uit Almelo overleden aan de verwondin gen die hij vrijdag opliep, toen hij als duopassagier van een motor viel, waar van een band klapte. In Doetichem is de 45-jarige bromfietser G. Weijtmanns uit Arnhem om het leven gekomen, toen hij plotseling de weg over stak en werd gegrepen door een Duitse persdnenauto. 13 Zaterdag trok weer een stoet van bijna veertig praalwagens en versierde auto's door de straten van Rijnsburg. In de stoet werden diverse ambachten uitgebeeld: de bakker, de metselaar, de pottenbakker, de bloemsierkunstenaar, de hovenier, de koperslager en de wagenmaker. Een helikopter van een sigarettenfabriek wierp tijdens het corso doosjes sigaretten uit. Een jongetje zag een doosje naar be neden komen en rende zonder uit te kijken pardoes onder een auto. Hij is met een gebroken been en hoofdwonden naar een ziekenhuis vervoerd. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in juni 6481 nieuwe woningen voltooid. In juni 19611 werden 7255 nieuwe woningen opgeleverd. In het eerste half jaar van 1962 kwa men 34.716 woningen gereed tegen 37.890 in het eerste halfjaar van 1961. Sedert de bevrijding zijn tot en met juni van dit jaar totaal 970.445 nieuwe woningen gebouwd. Van de in juni gereedgekomen wonin gen werden er 591 in systeembouw uitge voerd. Totaal zijn tot en met juni van dit jaar 101.168 systeem woningen opgeleverd, hetgeen ongeveer 10 pet is van de totale naoorlogse woningbouw. Het aantal woningen, met de bouw waar van in juni 1962 een begin werd gemaakt, bedroeg 8100 tegen 9383 in juni 1961. In het eerste halfjaar van 1962 werd met de bouw van 41.710 woningen een begin gemaakt, tegen 53.265 in de overeenkomstige periode van 1961 Daar het aantal in aanbouw genomen in juni groter was dan dat van de gereedge komen woningen, steeg het aantal in uit voering zijnde woningen tot 115.785 op het einde van die maand. De vijf Peruvianen die tegen hun zin in ons land terecht waren gekomen, doordat zij, na een bezoek aan Moskou, niet meer in Peru werden toegelaten en op het vlieg veld van Lima werden gedwongen aan boord van een KLM-toestel te gaan, zijn gisteren naar hun land teruggekeerd. De Peruviaanse consul in Nederland heeft voor zijn landgenoten een visum ver kregen. De weigering hen toe te laten werd door het vertrekkende gezelschapje op Schiphol uitgelegd als een vergissing. SALZBURG (APA) Een Nederlandse autobus is in Oostenrijk bij een uitwijk' manoeuvre in de berm van de weg ge> raakt en omgeslagen. De 19-jarige studen te mej. E. Driedijk uit Delfzijl liep hier bij een kaakfractuur op. Zij is opgeno men in een ziekenhuis. Vijf andere inzit tenden kregen lichtere verwondingen. Zij konden na behandeling de tocht voortzet ten. LECH (AP) De 20-jarige C. A. Kop- pe uit Den Haag is ernstig gewond door een val van 15 meter van een rots op de berg Fluehen bij Lech in Oostenrijk. Anderen zagen het ongeluk door een kij ker gebeuren. Het slachtoffer werd onmid dellijk hulp geboden. Hij is in een zie kenhuis opgenomen. Volgens de politie is het ongeluk gebeurd doordat de klim' uitrusting van de heer Koppe onvoldoem de was. m.'v Tijdens een „gezellig" avondje in het huis van zijn broer in Winschoten, heeft een 29-jarige arbeider zijn vrouw bij de keel gegrepen en geprobeerd haar te wur gen. De tussenkomst van zijn broer voor kwam erger. De man verkeerde onder invloed van sterke drank en naarmate de avond vor derde werd hij lastiger. Het was omstreeks twee uur gisternacht dat hij zijn vrouw te lijf ging. In zijn eigen huis is de man later in de nacht door de politie gearres teerd. Hij is ingesloten. Om even voor zes uur is zondagmid dag het tweede chartervliegtuig met re patrianten uit Nieuw-Guinea op Schiphol aangekomen. Aan boord bevonden zich 39 vrouwen en 61 jonge kinderen. Zij werden naar de als opvangcentrum in gerichte kantine gereden, waar zij ge administreerd en doorgelicht werden. Dit in tegenstelling tot vrijdagnacht toen de eerste groep repatrianten slechts koffie voor een dubbeltje uit een automaat kon den krijgen. Nu stond er limonade, melk en koffie gereed, welke dranken gratis werden ver- 5000000t*3000onr*Tnnrrnnon0f>0fX3n0f*YWWf*y*YYYy***YYi00Q000i dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oooüoot xxYxxyx*jryxxxxox*xxxxrax)ocxy Hoogleraar. Prof. dr. ir. R. W. van Bemmelen is benoemd tot hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Hij zal onderwijs geven in de economische geologie. strekt Het grootste deel der repatrian ten ging naar familieleden. Een kleiner deel werd met auto's van leger en marine naar 'contractpensions gebracht. Ook zon dagochtend kwamen ongeveer 40 repa trianten op Schiphol aan met de lijn dienst van de K.L.M. die via ,de zuidelijke route uit Tokio via Biak naar Nederland wordt gevlogen. DUSSELDORP D.P.A.) Het negende wereldvrijgezellencongres in Dusseldorp is bijgewoond door omstreeks duizend deel nemers en -neemsters, afkomstig uit een tiental landen, voornamelijk uit West- Duitsland, Nederland en België. Een deel nemer kwam uit Pakistan en één uit Zuid-Afrika. Professor G. H. van Aspe- ren uit Lunteren hield een voordracht over de vraag „Waarom blijft de mens alleen"? Hij gaf als antwoorden onder meer het vrijheidsstreven, financiële on afhankelijkheid, gebondenheid door het be roep, gebrek aan contacten, vrees voor de verantwoordelijkheid en voor „onder drukking" in het huwelijk. Alle deelnemers moesten een authentiek bewijs overleggen dat zij niet gehuwd zijn en ook nooit zijn geweest. De enige uitzondering: de Nederlandse organisator Ger Greijn, die enige jaren geleden in het huwelijksbootje is gestapt en zijn vrouw had meegebracht. Burgemeesters. Tot burgemeester van Spaubeek is benoemd de heer W. H. C. Prick, thans burgemeester van Itteren. De heer Prick is 45 jaar en lid van de K.V.P. Aan mr. J. J. Abbink Spaink is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van IJselstein. Tot burgemees ter van IJselstein is benoemd mr. A. H. van der Post, referendaris-A ter gemeente secretarie van Utrecht. Pokken? Een der opvarenden van de onderzeeboot jager „Rotterdam", die in de haven van Willemstad op Curagao ligt, is opgenomen in een ziekenhuis. Het vermoe den bestaat dat hij lijdende is aan pokken of waterpokken. De jager is ontsmet en inwoners van Curagao mogen niet aan boord komen. Taxi's duurder in Rotterdam. De taxi tarieven in Rotterdam zullen met ingang van 1 september ongeveer vijf percent hoger worden. De eerste aanslag blijft één gulden, maar daarvoor zullen de passa giers niet meer 235 meter kunnen af leggen, zoals tot dusverre, maar 222 meter. Voor elke volgende 222 meter komt daar tien cent bij. De prijs voor wachtperioden wordt verhoogd tot 4,60 per uur. (van onze weerkundige medewerker) De bouwvakvakantie is voorbij en, ver geleken met voorafgaande slechte zomers als 1954, 1956, ,60 en 1961 hebben de bouw vakkers dit "jaar geboft. Het eerste week einde (21 en 22 juli) begon onstuimig met enkele buien maar daarna werd het weer rustig, waarbij slechts één uitgesproken slechte dag (middag) voorkwam, namelijk donderdag 26 juli, toen een zwaar onweer over ons land trok met in grote delen van ons land een stromende regen. De volgende dag trad al een verbetering in en de neerslag, die daarna in de vorm van een enkel verspreid buitje viel, was van geen betekenis. Ook het laatste week einde was zonnig, behalve in Brabant en Limburg waar zondag een groot deel van de dag regen viel. In de afgelopen 16 da gen (zaterdag 21 juli tot zondagavond) wer den er in De Bilt 103 uren zon geregi streerd (normaal 106 uren). In de eerste 14 dagen van juli waren er slechts 55 uren zon. Wanneer wij de onweer-donder dag (26 juli) buiten beschouwing laten viel er op de overige 15 dagen op de meeste plaatsen niet meer dan 5 tot 15 mm. regen tegen normaal 40 mm. De temperatuur bleef te laag. Het gemiddelde maximum bleef twee graden onder normaal, zodat er geen enkele echte zomerse dag (war mer dan 25°C.) is voorgekomen. Het K.N.M.I. deelt mee: Gedurende het weekeinde vulde een die pe depressie bij Schotland, welke daar zeer veel regen bracht bij lage tempe raturen, langzaam op. Langs de begren zing van de polaire lucht en de verder naar het zuiden aanwezige veel warmere en vochtiger lucht trokken enkele storin gen van Bretagne over Frankrijk en Midden-Duitsland naar de randstaten. De ze gingen vergezeld van regen en on weer, waarbij de regengebieden zich tij delijk ook tot over Limburg uitstrekten. Een nieuwe, diepere oceaandepressie na derde maandagmorgen Bretagne, waar plaatselijk reeds zeer veel regen viel, namelijk 30 tot 60 mm. Deze depressie zal, vergezeld van regen, dicht langs of over ons land trekken. Na het passeren van de kern, hetgeen in de nanacht ver wacht mag worden, draait de wind naar west tot noord en kan tijdelijk tot krach tig of hard toenemen. Later op de dag zullen van het westen uit weer enkele opklaringen voorkomen. De temperaturen blijven aan de lage kant. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. £2 c 3 Den Helder half bew. w 17 0 Ypenburg zwaar bew. z 19 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 18 0 Eelde zwaar bew. zzw 20 0 De Bilt zwaar bew. windst. 20 0 Twente zwaar bew. windst. 19 0 Eindhoven zwaar bew. zzw 19 0 Zd-Limburg zwaar bew. z 16 4 Helsinki geheel bew no 20 0 Stockholm licht bew. w 19 5 Oslo zwaar bew. windst. 16 0 Kopenhagen onbewolkt w 17 0 Aberdeen half bew. wnw 17 0,3 Londen zwaar bew zzo 21 0 Amsterdam zwaar bew. 19 0 Brussel geheel bew windst. 19 3 Luxemburg geheel bew. zw 20 9 Parijs zwaar Dew. windst. 25 2 Bordeaux zwaar bew. zo 26 0 Grenoble onbewolkt windst. 33 0,2 Nice licht bew. n 27 0 Berlijn zwaar bew. zw 23 4 Frankfort geheel bew n 26 9 München zwaar bew. zw 27 1 Zurich zwaar bew 26 1 Genève onbewolkt windst. 31 1 Locarno zwaar bew. 0 28 0 Wenen onbewolkt windst. 30 0 Innsbruck half bew. windst 28 0,1 Belgrado onbewolkt zo 31 0,4 Athene onbewolkt nnw 38 0 Rome licht bew. windst. 30 0 Ajaccio onbewolkt ono 29 0 Madrid onbewolkt windst. 34 0 Mallorca licht bew. windst. 30 0 Lissabon zwaar bew. nw 0 Dinsdag 7 augustus Zon op 5.10 uur, onder 20.21 uur. Maan op 12.19 uur, onder 23.15 uur. Maanstanden 8 augustus 16.55 uur nieuwe maan. 15 augustus 21.10 uur eerste kwartier. 22 augustus 11.27 uur volle maan. 30 augustus 4.09 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 augustus Hoog water 7.05 en 19.28 uur. Laag water 2.51 en 15.03 uur. Dinsdag 7 augustus Hoog water 7.44 en 20.06 uur. Laag water 3.25 en 15.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort U '0 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2