Regering stemt in met formeel akkoord inzake Nieuw-Guinea Maandag voortzetting van overleg onder Thant's leiding HET WEER 1 Subsidieregeling voor woningbouw gewijzigd Bekentenis in Bern inzake de schilderij endief stal Verblijfplaats van gestolen Rembrandt is bekend fit Dr. Van Roijen weer onderweg naar de V.S. Toch para's geland bij Kaimana op 31 juli Dierenbeschermers waren gifleggers te slim af Boom verplettert automobilist Wegens huurver hoging per 1 september Prof. Levenbach gaat heen als Rijksbemiddelaar Protest tegen Russische kernproeven eforeijou muf. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Koud Aan het strand: 17olge get en B erlijnse duiven hapten niet ■BI Het woord is aan In de krant van heden: P WMM J Beëdiging in Saigon REGEN- EN TWEEDJASSEN In Moskou, in Tokio en in Kopenhagen 47e JAARGANG NUMMER 231 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DINSDAG 7 AUGUSTUS 196^ Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Gisteravond heeft de Rijksvoorlichtingsdienst in een uiterst beknopt communi qué bekendgemaakt, dat het kabinet besloten heeft dr. J. H. van Roijen te machtigen tot het deelnemen aan de formele onderhandelingen over Nieuw- Guinea, onder leiding van de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, op basis van het voorlopige akkoord, dat op 31 juli onder leiding van de heer Bunker werd bereikt. Dit besluit werd genomen na een uitvoerige gedachtenwisseling, die van half drie tot half zeven heeft geduurd. Dr. Van Roijen is reeds vanmiddag naar Washington vertrokken. Onze correspondent in Washington be richtte ons hedenmorgen, dat daar giste ren in de American University technische besprekingen zijn begonnen, die nog aan de formele onderhandelingen over Nieuw- Guinea vooraf moeten gaan. De conferen tie onder auspiciën van Oe Thant zal waar schijnlijk maandag 13 augustus in het gt- bouw van de Verenigde Naties in New York beginnen. Voorzover men dat in Washing ton kan nagaan, staat tot dusverre niets een vlotte afwikkeling van de kwestie in de weg. Ambassadeur Schürmann de permanente Nederlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, zal voorlopig de Neder landse delegatie in Washington leiden. Ambassadeur Soedjarwo zal voorlopig zijn Indonesische tegenspeler zijn. Ambas sadeur Van Roijen wordt morgenochtend in de Amerikaanse hoofdstad terugver wacht en Malik, die van zijn vrije dagen heeft geprofiteerd om een bezoek aan Pa rijs te brengen, komt woensdag terug. De heer Ellsworth Bunker zal ook de technische discussies bijwonen. Mr. Schürmann heeft reeds assistentie gekre gen van diverse financiële en administra tieve deskundigen, die uit Nederland zijn overgekomen. Er worden bovendien nog militaire experts uit Nederland verwacht, van wie vice-admiraal b.d. H. H. L. Pröp- per de voornaamste is. Hij wordt bijgestaan door kolonel C. Koster van de landmacht, kolonel J. E. Harders van de luchtmacht en kapitein luitenant ter zee E. H. van Rees. Zij zullen adviseren over de afvloeiing van de Ne derlandse militairen op Nieuw-Guinea en de overdracht van de militaire installa ties. Er heeft nog enige onzekerheid bestaan over de vraag of president Soekarno wel akkoord zou gaan met de voorlopige over eenkomst, die zijn minister van Buiten- HOLLANDIA (ANP) Bij de bevoor rading van de Indonesische parachutisten vanuit de lucht op 31 juli zijn in de nabij heid van Kaimana toch een aantal para chutisten afgeworpen. In Holiandia is van ochtend officieel medegedeeld, dat nadere verkenningen dit hebben uitgewezen. Zo wel de plaatselijke bevolking ais een pa trouille van Nederlandse strijdkrachten zijn erin geslaagd een aantal van deze parachutisten gevangen te nemen. Uit ver horen is gebleken, dat zij behoren tot 328 bataljon van de Siliwangi-divisie. De opdracht van de parachutisten was in Kaimana door te dringen. De Sili wangi-divisie bestaat reeds meer dan vijf tien jaar en is te vergelijken met de Ne derlandse commandotroepen. Op 31 juli hebben 's nachts vier Indonesische vlieg tuigen boven Nieuw-Guinea gevlogen. Zij hebben toen voorraden uitgeworpen boven alle gebieden waar vroeger landingen van parachutisten hadden plaatsgehad, name lijk bij Sorong, Fakfak, Merauke en Kai mana. Tot dinsdag meende men, dat er bij deze actie geen parachutisten zouden zijn neergelaten. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later enkele ver spreide opklaringen. Tot matig afnemende wind tussen west en noordwest, aan de kust aanvan kelijk nog stormachtig tot krach tig. Koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. De stormdepressie trekt naar het noordoosten weg. Morgen neemt de noordwestelijke wind tot matig af en zullen naast enkele buien ook op klaringen voorkomen. Het zal koel zijn met een temperatuur van 16 tot 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Opklaringen maar een frisse zeewind. Heden avond is tijdens hoogwater (tussen 6 en 8 uur) een voor augustus hoge waterstand te verwachten. landse Zaken, Soebandrio, had bereikt. Soekarno heeft immers steeds gezegd dat Nieuw-Guinea na het einde van dit jaar aan Indonesië moest komen. In het voor lopig akkoord wordt mei 1963 genoemd als het moment waarop het bestuur in Indo nesische handen zou overgaan. De Ver enigde Naties zullen ermee akkoord gaan, dat van 1 januari 1963 af de Indonesische vlag naast de V.N.-vlag zal wapperen op Nieuw-Guinea. Dit moet het voor Soekar no gemakkelijker gemaakt hebben akkoord te gaan met de voorlopige overeenkomst die Soebandrio had bereikt. Ook het feit dat de parachutisten niet naar Indonesië behoeven terug te keren, kan ertoe hebben bijgedragen Soekarno gunstig te stemmen. Soebandrio wordt uiterlijk zondag in New York verwacht. Op 13 augustus kan dan de formele con ferentie onder leiding van Oe Thant be ginnen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken hoopt de kwestie te kunnen afwikkelen vóór 17 augustus, In- donesie's onafhankelijkheidsdag. Zelfs zou hij ernaar streven die dag reeds weer in Djakarta terug te zijn. Een Amerikaans persbureau heeft giste ren bericht dat de Verenigde Staten twee weken geleden Nederland „bepaalde een heden van de Amerikaanse zevende vloot hadden aangeboden voor een snelle eva cuatie van Nederlanders uit Westelijk Nieuw-Guinea". In regeringskringen in Den Haag is 'dit bericht „heel merkwaar dig" en „iets geheel nieuws" genoemd. Tot nu toe heeft de Nederlandse regering nooit een dergelijk aanbod bereikt, zo werd ver klaard. BERLIJN (DPA) De Westberlijnse dierenbeschermers zijn het stadsbestuur te slim afgeweest toen vanmorgen de actie werd ingezet ter uitroeiing van de ongeveer 50.000 Westberlijnse duiven. Ondanks protesten had het gemeente bestuur de plannen doorgezet om de dieren te vergiftigen met in blauwzuur gedrenkt voedsel. In alle vroegte was men vanmorgen be gonnen het vergiftigde voedsel uit te strooien op de voederplaatsen. De verwach te grote slachting onder het gevederde volk bleef, tot stomme verbazing van het gemeentepersoneel echter beperkt tot slechts zeven duiven en twee mussen. De dierenvrienden waren namelijk iets vroeger opgestaan en hadden op de voederplaatsen zoveel voedsel gestrooid, dat de vogels met een voldaan gevoel zaten toe te kijken hoe de vogelvangers hen naar beneden tracht ten te lokken Wanneer er toch duiven waren die voor het vriendelijke aanbod dreigden te be zwijken, klapten de dierenvrienden met alle kracht in de handen en lieten opge blazen papieren zakken knallen, begeleid door claxongeloei van auto's. De uitroeiingsactie is uitgesteld tot woensdag. ;.y- Gusta Lubbers, een 18-jarig Amster dams meisje, dat pas eindexamen gymnasium heeft gedaan, zoekt het nu op een wat ongewone manier hogerop. Zij ambieert namelijk het vak schoorsteenveger en is waar schijnlijk de enige beoefenaarster in ons land. Sirius Menigeen kennen wij later niet meer, zozeer zijn wij veranderd. De storm van vanmorgen heeft in Nijme gen een slachtoffer gemaakt De 24-jarige Joh. Vriens, die in een auto over de Graaf- seweg reed, werd door een vallende linde boom van naar schatting 2000 kilo getrof fen. Hij moet onmiddellijk dood zijn ge weest. De auto werd totaal verpletterd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 7 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Onder Ons4 Uit stad en omgeving4, 6 Horen en Zien 5 Kunst 5 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's lllliïï Zeshonderd Zuidvietnamese meisjes zijn als vrijwilligers ingedeeld bij de regeringsstrijdkrachten, die de commu nistische Vietcong-rebellen bestrijden. Vorige week werden de meisjes be ëdigd in de hoofdstad Saigon. Zij heb ben een opleiding van een maand achter de rug en zullen dienst doen in het binnenland. In verband met de algemene huurverho ging die op 1 september ingaat zullen de bestaande subsidieregelingen voor de wo ningbouw met ingang van die datum ge wijzigd worden. Wat de particuliere bouw betreft worden de premies voor eigen woningen in de ca tegorie A gemiddeld met een vierde ver minderd. Voor de categorie B ondergaat de premie een verlaging met gemiddeld het zelfde bedrag. Voor huurwoningen blijft de. hoogte van de premies gelijk, maar de jaarlijkse bijdrage wordt in beide catego rieën met gemiddeld 105.per woning per jaar verlaagd. De huurgrenzen maandhuren voor de toekenning van een premie en bijdrage zullen, naar gelang van de gemeenteklasse, worden verhoogd. Deze maximumgrenzen worden in catego rie A respectievelijk f 97,50 (ƒ82,50); 95 (ƒ80,—); ƒ90.— 75.—); 85.— (ƒ70,—); 80,— (ƒ65,—) en ƒ80,— 60,—). Voor categorie B gelden de volgende maxima: 117,50 105,—115.—100); 110,— (ƒ95.—105.— (ƒ90,—100,— 85,—) en 100,— 80.— Tussen haakjes zijn de thans nog van kracht zijnde huurgrenzen vermeld. Voor woningen in meergezinshuizen wor den deze huurgrenzen 2,per maand ho ger gesteld indien op bevredigende wijze maatregelen worden getroffen ter beper king van geluidshinder. De mogelijkheid om voor huurwoningen, die binnen drie jaar eigen woningen wor- Prof. mr. M. G. Levenbach heeft ont slag gevraagd als lid van het College van Rgksbemiddelaars. De reden is, dat prof. Levenbach zich hoe langer hoe meer is gaan wijden aan wetenschappelijk werk op het gebied van het arbeidsrecht. Deze werkzaamheden zijn dermate in omvang toegenomen, dat hjj de functie van rijks- bemiddelaar daarmee niet kan blijven combineren. Advertentie Een van de drie Duitsers, die zondag in Interlaken in Zwitserland werden gearresteerd, verdacht van de diefstal van schilderijen uit de villa „Koekoeks duin" in Aerdenhout in de nacht van 27 op 28 juli, heeft maandagavond bekend. Dat is de 35-jarige Horst Nelde. De twee andere verdachten, de 40-jarige Herbert Stöhr en de 31-jarige Siegmann Grafe, blijven hardnekkig ontkennen. Nelde heeft ook meegedeeld waar de gestolen schilderijen, waaronder de Rembrandt ter waarde van minstens 400.000, zich moeten bevinden. De dieven waren bij hun arrestatie niet in het bezit van de schilderijen. Er bestaat dus gegronde hoop, dat de gestolen Rembrandt terecht zal komen, tenzij de handlangers van de drie verdachten met de schilderijen de wijk zullen hebben genomen voordat de politie op de aangegeven plaats is gearriveerd. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De arrestatie van de drie Duitsers hield, zo laat het zich thans aanzien, niet direct verband met de schilderijendiefstal. Ge ruime tijd eerder, in de nacht van 8 op 9 juli, werden in Heerlen ringen met een gezamenlijke waarde van 40.000 geroofd uit de etalage van de Heerlense juwelier. N. Huisman, nadat eerst de straatverlich ting ter plaatse onklaar was gemaakt. Vo rige week kwam een inwoner van Aken aldaar bij de politie met twee ringen, die hem heel goedkoop waren aangeboden. Zij bleken van de diefstal in Heerlen af komstig. De man die de ringen had gekocht kon een signalement opgeven. Dat kwam de Heerlense recherche bekend voor. Het stemde vrij nauwkeurig overeen met het signalement van een Duitser (Grafe), die in 1958 in Heerlen werd gearresteerd na dat hij ingebroken had in een kruideniers winkel. Via Interpol werd daarop dit sig nalement verspreid. In Interlaken ontdekte de politie een man, die aan dit signalement beantwoordde. Hij was in gezelschap van twee andere man nen. Nelde en Stöhr, die oude bekenden waren van Interpol. Mr. F. P. de Poorter, hoofdinspecteur van de Heerlense recher che, vertrok daarop met een andere Heer lense rechercheur naar Zwitserland. De Heerlense rechercheurs reisden samen met de korpschef van de Bloemendaalse politie, hoofdinspecteur J. Voerman, en diens assistent brigadier C. Baas. De Bloe mendaalse recherche, bezig met het on derzoek van de schilderijendiefstal, was van de aanhouding van de drie Duitsers, die van Interlaken naar Bern werden over gebracht, op de hoogte gesteld. Combinatie achteraf Welk verband er werd gelegd tussen de aanhouding van de drie Duitsers wegens de ringendiefstal in Heerlen en de schilde rijendiefstal in Aerdenhóut is nog niet dui delijk. Bij hun aanhouding waren de Duit sers in het bezit van een auto gesproken wordt van een grijze Opel die rond het tijdstip van de schilderijendiefstal in Aer denhout aldaar gesignaleerd zou zijn. Bij de vele tips, die bij de Bloemendaalse re cherche binnenkwamen, waren ook vele meldingen over auto's, die op de avond voor of in de nacht van de diefstal in de buurt van „Koekoeksduin" door voorbijgan gers waren gesignaleerd. Dat de Bloemen daalse rechercheurs naar Bern reisden op grond van het feit, dat de aangehouden Duitsers in een auto reden, die ook in Aer denhout zou zijn geweest, is echter niet waarschijnlijk. Hier is eerder .sprake van een combinatie achteraf. den, omzetting van de subsidie in premi en eigenbewoningstoeslag te verkrijgen komt te vervallen. In het bedrag van dezi toeslag komt overigens geen wijziging. De extra bijdragen voor bejaarden, wiei inkomen beneden een bepaalde grens ligt, is van 50,— op 75,per jaar gebracht Aangezien de gemeenten een gelijke bij drage plegen te verlenen betekent dit, dat in deze gevallen de huurprijs of de pen- sionprijs voortaan met 150,per jaar wordt verlaagd. De jaarlijkse bijdrage voor woningwet woningen, die thans gemiddeld 250,be draagt, wordt met gemiddeld 70,ver minderd. De extra bijdrage voor efficiënte woning bouwplannen blijft gehandhaafd op gemid deld 2,per week per woning. De extra bijdrage voor woningwetwo ningen voor bejaarden, wier inkomen be neden een bepaalde grens ligt, wordt van 100,gebracht op 150, De normbedragen voor onderhoudskos ten en algemene onkosten voor woningwet woningen zullen worden verhoogd. De premie voor woningverbetering en die voor woningsplitsing worden gebracht op 33)4 percent van de kosten tot een maximum van 4.000, MOSKOU (AP) De Moskouse politie heeft maandag een spandoek in beslag ge nomen waarmee drie Japanse studenten op het Rode Plein demonstreerden tegen de Russische kernproeven. Op het span doek stond „Wij protesteren nadrukkelijk tegen de hervatting van kernproeven door de Sovjet-Unie." Het Russische volk is nog niet ingelicht over de ontploffing van een kernwapen1 van zondag op Nova Zembla. Twee minuten nadat de drie Japanners het vier meter brede doek hadden ontrold nam de politie het hen af. Een tweede spandoek waarop een protest stond tegen alle kernproeven mochten ze houden. Een van de studenten heeft meegedeeld dat zij voor het rpausoleum van Lenin driehonderd pamfletten hebben uitgedeeld, waarin werd geprotesteerd tegen een her vatting van de kernproeven. De drie stu denten zijn lid van een studentenorganisa tie in Japan. Zij zijn in Moskou op door reis naar Leningrad waar zij een bijeen komst van de Internationale Studenten- Unie zullen bijwonen. TOKIO (AP) De communistische achtste wereldconventie tegen kernwapens in Tokio is geëindigd met woedend ge schreeuw en geschermutsel tussen com munistische- en socialistische afgevaar- digheden over de kwestie van een protest tegen de Russische kernproeven. Een daartoe strekkende motie werd wegge stemd door de communistische meerder heid. De conventie werd bijgewoond door ongeveer tienduizend personen. KOPENHAGEN (AP) Enige honder den leden van de Deense campagne tegen kernwapens heeft maandag een stille pro testdemonstratie gehouden voor de Russi sche ambassade in Kopenhagen tegen de hervatting van de Russische kernproeven. Op het plein voor het stadhuis hoorden ongeveer duizend mensen Carl Scharn- berg, leider van de campagne, premier Kroesjtsjev. aan de kaak stellen als een „schijnheilige" omdat hij de Amerikaanse kernproeven veroordeelde terwijl zijn eigen land voorbereidingen trof voor nieu we experimenten. 4

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1