Algerijnen doen beroep op Parijs en de Fransen mm y nu n OMYL Spandoeken tegen kernproeven verboden op jeugdfestival Vlees gerantsoeneerd in Oost-Duitsland Geruisloze in een ruzie eindigde bloedbad WERELDNIEUWS UNO-rapporteur wil Zuidwest-Afrika aan Zuid-Afrika ontrukken Dertien ex-SS'-ers van moorden beschuldigd Aanslag op Hoessein in Marokko voorkomen Amerikaanse nazileider Rockwell in Engeland m Net als boteralleen voor klanten die bij een winkel zijn ingeschreven Massief van Mont Blanc is doorboord Politie in Oostende staat voor een moeilijke taak Oproer in Russische stad onderdrukt? ^Praatótoel DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962 Farès naar Parijs en Ben Bella naar Constantine M&t 't exclusieve blauwe ynicronite filter Farès terug Overlevenden - drie van 170.000 - komen getuigen Britse politie maakt jacht op hem Communistische leiding was tegen de leus: „Stop de proeven in Oost en West" Oostduitser gevlucht Meisje teruggebracht Dienstplicht Versperringen Splitsing bij Ceylon Nog deze week Italiaans- Franse handreiking (Op de Philippijnen handhaven aanspraak op N.-Borneo n O (Van onze correspondent) PARIJS Farès het hoofd van de voor lopige Algerijnse regering, bevindt zich se dert maandag in Parijs, terwijl Ben Bella, leider van het politieke bureau, naar Con stantine is vertrokken. Dit politieke bu reau heeft zondag twee belangrijke be slissingen genomen: het heeft de algeme ne verkiezingen voor de grondwet gevende vergadering van Algerije vastgesteld op 2 september en het heeft onder zes leden de voornaamste portefeuilles verdeeld. Er zijn dus op het ogenblik in Algerije drie instanties, die een deel van de uit voerende macht in handen hebben. In de eerste plaats het politieke bureau van de F.L.N. onder leiding van Ben Bella, die, althans voor het ogenblik, de machtigste man in Algerije is. In de tweede plaats de oude voorlopige regering in ballingschap, voorheen geves tigd in Tunis, de G.P.R.A., onder leiding van Ben Khedda. Deze G.P.R.A. voert een schijnbestaan, maar kan niet zonder meer worden opgedoekt, aangezien enkele landen de G.P.R.A. na de onafhankelijk heid van Algerije hebben erkend en am bassadeurs bij de G.P.R.A. hebben be noemd. In de derde plaats is er nog de nieuwe voorlopige regering, onder leiding van Fa rès, die benoemd is na de ondertekening van de Frans-Algerijnse akkoorden van Evian. Maar ook al heeft Ben Bella voor het ogenblik alle macht in handen, dat wil nog niet zeggen, dat al zijn bevelen in het land worden uitgevoerd. Overal in Alge rije tot in de kleinste dorpen, bevinden zich militairen van het vroegere bevrij dingsleger, die niet zonder meer hun be voegdheden willen overdragen aan de hoofdstad Algiers. Ben Bella is naar Constantine vertrok ken, in een poging om de gehoorzaamheid van de militairen aan zijn gezag af te dwingen. (AP) De prefectuur in Algiers is be gonnen geld uit te delen aan de meest behoeftige Algerijnen in de hoofdstad. We duwen van nationalistische strijders en wezen hebben hierbij de voorrang. Ben Bella heeft in een vraaggesprek verklaard dat de voornaamste taak die het FLN te wachten staat, de vorming is van een po litieke partij. Hij zegt dat deze partij een revolutionaire stootgroep moet vormen voor het Algerijnse volk en alleen leden zal aannemen, die al vroeg lid waren van de FLN. Dit zijn slechts enkele hon derdduizenden. Ben Bella zegt dat hij de crisis reeds voor de onafhankelijkheid in het openbaar had kunnen brengen, maar dit niet heeft gedaan omdat hij vreesde dat dit voor de Fransen aanleiding zou kunnen zijn de onafhankelijkheid uit te stellen. De reis van Farès naar Parijs heeft een geheel ander doel. Officieel wordt gezegd, dat de reis een volkomen particulier ka rakter heeft en dat Farès een bezoek brengt aan "zijn zieke vrouw. Maar hij is niet alleen voor zijn echtgenote naar Pa- Advertentie 1N3M P. LORIILARD NEW YORK NEW YORK (Reuter) Victorio Carpio, ambassadeur der Philippijnen en voorzit ter van de UNO-commissie voor Zuidwest- Afrika, heeft er in een rapport op aange drongen dat de UNO zo nodig geweld zal gebruiken om Zuid-Afrika ertoe te bewe gen gehoor te geven aan de resoluties, die de UNO inzake het door Zuid-Afrika be heerde Zuidwest-Afrika heeft aanvaard. Carpio heeft, tezamen met zijn vice- voorzitter, de Mexicaan dr. Salvador Mar tinez de Alva een bezoek van tien dagen aan Zuidwest-Afrika gebracht. Hij dringt er in zijn rapport op aan dat de commissie voor Zuidwest-Afrika op ba sis van zijn rapport verslag zal uitbren gen aan de UNO-assemblee. Carpio meent dat de UNO Zuidwest-Afrika aan het Zuid afnkaanse bestuur moeten ontrukken. Als middelen, om dit te bereiken, beveelt hij aan: Geweld, dwangmaatregelen en sanc ties. Volgens Carpio moet Zuidwest-Afrika óf onder rechtstreeks UNO-bestuur worden geplaatst, of verdeeld worden. Carpio zegt te hebben vastgesteld dat de Zuidafrikaan- se regering „in een dergelijke hachelijke positie verkeert, dat zij uitziet naar een mogelijkheid om zonder verlies van ge zag te breken met de onmogelijke positie, die zij in het verleden heeft ingenomen". Zuidwest-Afrika, een voormalige Duitse kolonie, is na de eerste wereldoorlog als een Volkenbondsmandaat onder bestuur van Zuid-Afrika geplaatst. rijs gekomen. Farès staat bekend als een realist, die zijn land zo spoedig mogelijk wil redden uit de politieke en economi sche chaos, waarin het na zeven jaar oorlog verkeert. Hij is bereid samen te werken met Ben Bella, mits de oogst op het land kan worden binnengehaald en de fabrieken weer gaan draaien. De troepen die regeringsgebouwen hebben overgenomen alsmede burgerlijke autori teiten hebben beroepen gedaan op de Eu ropeanen om naar Algerije terug te keren en mee te helpen het land weer op de been te brengen. In West-Algerije doen de Algerijnen een beroep op de wijnbou wers om terug te keren en hun wijngaar den te verzorgen voor het welzijn van het land. In Constantine is in een officieel communiqué kritiek geleverd op de Euro peanen „omdat zij toestaan dat het eco nomische leven in elkaar zakt". „Dit is even goed uw land. U moet het helpen", aldus de oproep, die ondertekend was door de plaatselijke prefect. Ben Bella heeft verstand genoeg om te begrijpen, dat alleen hij de populairste man van Algerije kan worden, die de Algerijnen binnen de korst mogelijke tijd brood en werk geeft. Hij heeft dus zijn goedkeuring gehecht aèn de reis van Farès naar Parijs. De wer kelijke bedoeling van Farès is, de Fran se regering te bewegen Algerije financiële hulp te verlenen en druk uit te oefenen op de naar Frankrijk uitgeweken Fran sen, naar Algerije terug te keren. Dat laatste geldt in hoofdzaak voor ambtena ren en onderwijzers. PARIJS (Reuter/AFP) Farès, die met de Franse minister voor Algerijnse Zaken, Joxe, besprekingen heeft gevoerd is van daag naar Algiers teruggekeerd. Naar ver luidt zou Algerije 360 miljoen nieuwe franc willen lenen. BONN (DPA) In Bonn is officieel een aanklacht ingediend tegen dertien voor malige SS-ers en leden van de veiligheids politie wegens medeplichtigheid aan de moord op 170.000 joden uit Polen. Oosten rijk en Duitsland in het concentratiekamp Kulmhof bij Poznan (Posen) in Polen. Slechts drie Joden zijn hier aan de gas kamers ontsnapt. Twee van hen, nu woon achtig in Israel, zullen als getuige optre den. Zij hebben ook tijdens het proces- Eichmann getuigenverklaringen afgelegd. Het proces zal aan het eind van dit jaar worden geopend en naar schatting drie of vier maanden duren. De beklaagden heb ben het hun tenlaste gelegde bekend maar beroepen zich er op, aan bevelen te hebben gehoorzaamd. De dertien beschuldigden wonen in West-Duitsland en bekleden respectabele functies. Een is er in gemeentedienst van de stad München, vijf anderen zijn bij de politie, een heeft een café, een andere is met pensioen en de rest is arbeider. Vol gens de tenlastelegging werden de Joden vermoord door hen op te sluiten in lucht dicht afgesloten vrachtauto's waarin men de uitlaatgassen liet stromen. De lijken werden verbrand of in de bossen in de om geving begraven. TANGER (AFP) De Marokkaanse vei ligheidsdienst heeft tien dagen geleden in Tanger drie Palestijnen de zakenman Zakaria el Taher. de recidivist Sobhi Sja- nin en een Libanese kapper uit Casablan ca, Riad aangehouden die van plan zou den zijn geweest, koning Hoessein van Jor danië tijdens een bezoek aan Marokko te vermoorden. Het drietal was aangehouden op 27 juli, de dag waarop de Jordaanse vorst aan kwam. Met het oog op deze arrestaties werd omtrent het bezoek van Hoessein en diens vertrek op maandagochtend de grootst mogelijke geheimhouding betracht, zo wordt vernomen. De drie arrestanten zouden deel uitma ken van een grote organisatie die de Jor daanse koning buiten zijn land zou willen vermoorden. Zakaria el Taher en Sjanin waren met valse paspoorten uit Zwitser land gekomen. De zakenman zou in Am- (Van onze correspondent) LONDEN De Britse politie maakt jacht op de 42-jarige Amerikaanse „nazi leider" George Lincoln Rockwell die, on danks een order van de Britse regering dat hij niet zou worden toegelaten, via Ier land gemakkelijk het land is binnengeko men. Er is namelijk geen controle op reizi gers, die uit Ierland komen, hoewel de Ier se en Britse immigratiediensten trachten te voorkomen, dat ongewenste elementen door deze achterdeur binnenglippen. Rockwell heeft deelgenomen aan een weekendkamp bij Cheltenham in Glouces tershire van de Britse nationaal-socialisti- sche partij, waar de neo-nazi's in unifor men, gelijk aan die van hun Duitse voor gangers, bijeen zijn geweest, zoals blijkt van foto's. Zondag was Rockwell met een masker op uit het kamp gesmokkeld. Dit was een huzarenstukje van de ontslagen leraar Colin Jordan, die een maand gele den het Londense Trafalgar Square in rep en roer bracht. Rockwell, die een handjevol volgelingen in de Verenigde Staten heeft, kwam in Ier land onder zijn eigen naam en met een gel dig paspoort. Nazi's van het continent zou den, gebruikmakende van de vakantiedruk- te, eveneens Engeland zijn binnengekomen. Hoe onbetekenend deze fascistische groep jes ook mogen zijn, zij slagen er door deze en andere stunts in de aandacht op zich te vestigen. De bijeenkomst in Gloucester shire krijgt de aandacht van een wereld gebeuren. Advertentie mm fï HELSINKI (Reuter/AP/DPA) - Aan der tig Noorse, Nederlandse, Canadese, Deen se, West-Duitse, Finse, Oostenrijkse, Brit se, Braziliaanse en Amerikaanse deelne mers van het Weredljeugdfestival in Hel sinki is maandagavond verboden deel te nemen aan een anti-kernbommars, omdat zij door de permanente commissie van het festival verboden spandoeken bij zich hadden. Op deze doeken stond: „Stop de proeven in Oost en West" en „Kernproeven zijn proeven op het mensdom". De mars vormde de slotceremonie van het festival. Ongeveer twintigduizend mensen namen er aan deel. Langs de route stonden onge veer veertienduizend toeschouwers. (AP) Negen IJslanders trotseerden het verbod en droegen een bord mee, waarop geprotesteerd werd tegen de kern proeven in Oost en West tot bij het be ginpunt van de parade. Woedende leiders van het festival rukten het bord uit hun handen. De groep die tegen de bom demonstreer de bestond uit ongeveer 75 jongelui onder leiding van een jonge Deen, Steffen Lar- sen uit Kopenhagen. Op de laatste dag van het festival ble ken 37 van de vijfhonderd leden van de Oostduitse afvaardiging en van de beman ning van het Oostduitse logiesschip „Volk en vriendschap" te ontbreken. Een zeven tiental „vermisten" zou reeds in West-Ber- lijn of de Bondsrepubliek zijn aangekomen. Negen Oostduitsers hebben politiek asiel aangevraagd. Verwacht wordt, dat zij visa zullen krijgen voor West-Duitsland. Een Oostduits meisje, dat door de stren ge communistische bewaking geen kans kreeg zich bij haar Westduitse verloofde te voegen, zou naar Oost-Duitsland terugge bracht zijn zonder dat de Finse autoritei ten in staat waren tussenbeiden te komen. Het meisje wier naam niet bekendgemaakt is, wordt met drie tot vier jaar gevange nisstraf bedreigd, omdat zij gepoogd heeft de D.D.R. te verlaten. De Westduitse consul-generaal te Helsin ki heeft verleden week een formeel pro test bij het Finse ministerie van Buiten landse Zaken ingediend toen het meisje en haar Westduitse verloofde geen kans kre gen elkaar te ontmoeten. BERLIJN (AP) Het Oostduitse regi me heeft bekend gemaakt dat klantenlijs ten ingevoerd zullen worden een vorm van rantsoenering voor vlees en worst. Het is niet bekend hoe groot de rant soenen zullen zijn, maar sommige Oost- Duitsers krijgen minder dan tweehonderd gram per week en andere meer dan vijf honderd. Elke klant moet zich volgens de klan tenlijst bij een winkel laten inschrijven. Hij krijgt zijn aandeel van wat de winkel in voorraad heeft. Er wordt niet verkocht aan niet-klanten. Het Oostduitse persagentschap ADN zeg dat deze maatregel in het algemeen gun stig ontvangen wordt door de bevolking, daar ze leidt tot een rechtvaardiger en geregelder levering van vlees en worst, in het bijzonder voor de arbeiders." Het land zegt dat de klantenlijsten inge voerd worden in grotere steden, ook in Berlijn. Een soortgelijk systeem bestaat reeds achttien maanden voor boter. Aard- apppelen en steenkool zullen ook gerantsoe neerd worden. Volwassenen krijgen 110 ki logram om op te slaan voor het winter seizoen van september tot maart. Voor kinderen tussen zes maanden en tien jaar wordt 75 kilogram toegewezen. Het steen koolrantsoen bedraagt 1800 kilogram per persoon per winter. Er zijn ook vrije kolen maar deze zijn duurder. De minister van Defensie in Oost-Duits land, Karl-Heinz Hoffmann, heeft bekend gemaakt, dat volgende maand 250.000 man zich moeten melden voor de dienstplicht. Het geldt de mannen die geboren zijn in de jaren 1937-1942. Zij moeten zich in de periode van 3 tot 26 september laten in schrijven. In januari is een wet aangeno men waarbij mannen van achttien jaar af dienstplichtig zijn. De dienstijd is achttien maanden. Nadat in de afgelopen weken rondom West-Berlijn alle muren zijn versterkt, nieuwe stukken muur zijn opgericht en tankversperringen, loopgraven en versper ringsstroken zijn aangelegd, zijn dit week einde talrijke groepen arbeiders begonnen nieuwe prikkeldraadlinies op te richten. Ook louter uit officieren van de Oostduitse grenspolitie bestaande groepen werken daaraan. Elk onderzoek heeft uitgewezen, dat het meisje naar de Oostfinse haven Kotka is overgebracht en Finland op 31 juli heeft verlaten aan boord van een Oostduits schip. De 101 leden tellende Ceylonese delega tie is in twee groepen gesplitst doordat 44 niet-communistische leden van de dele gatie zich, onder protest, van verdere deel neming aan het festival hebben onttrok ken. De oorzaak hiervan zou zijn dat de communistische delegatieleden een betere behandeling te beurt viel dan de niet- communistische. Dit gold alleen voor het vermelden van de namen op sprekerslijs ten doch voor 't overige voedsel en huis vesting was de behandeling gelijk, al dus de leider van de delegatie. De niet- communistische leden hebben zich in eeq protesttelegram tot de premier van Cey lon gewend omdat „uitsluitend de com munistische leiding van de delegatie wordt erkend". (Van onze correspondent) PARIJS Maandagmorgen, om 9 minu ten over 10 precies, heeft de tunnel on der de Mont-BIanc het levenslicht aan schouwd. Op dat ogenblik ontmoette de Franse boor naar het Italiaanse deel van de tunnel geen weerstand meer. Zondagavond was er tussen het Fran se en het Italiaanse deel van de tunnel nog een granieten muur van 47,5 meter dikte. In de nachtelijke uren werden gepeil- waarna maandagmorgen om half zes een be gin werd gemaakt met de laatste boring. Centimeter voor centimeter baande de boor zich door het harde graniet een weg naar Italië. Op 9.22 uur waren nog maar negen meter te boren. Om 10.09 uur was het werk gereed. Het zal echter nog ruim vijf dagen duren voor de enorme Jumbo het gat zo heeft verbreed, dat een Frans man en een Italiaan elkaar onder het bergmassief de hand kunnen reiken. (DPA) Het verkeer op de spoorlijn via de Sint Gotthard is tegen maandag middag onderbroken doordat tussen Sesta San Giovanni en Monza, ten noorden van Milaan, een gebroken hoogspanningskabel op de bovenlëidihg van de spoorbaan te rechtkwam en kortsluiting veroorzaakte. (Van onze correspondent) BRUSSEL De politie van Oostende staat voor de lastige taak klaarheid te brengen in een verward familiedrama, dat eindigde in een dubbele poging tot moord. De moeilijkheid is namelijk, dat de 25- jarige dader evenals zijn beide slachtof fers doofstom is. Hoewel de dader zondag avond vrijwel onmiddellijk na het gebeur de werd gearresteerd en de politie de slachtoffers in het ziekenhuis kon verho ren, verloopt het onderzoek maar traag, omdat de vragen en antwoorden opgeschre ven dienen te worden, een procedure waar aan de dader geweigerd heeft mee te werken. Uit verklaringen van andere getuigen wist de politie gisteren, dat het echtpaar Vandenbulcke met een 10-jarig zoontje, de enige die niet doofstom is in de familie, het weekeinde doorbracht bij de moeder van mevrouw Vandenbulcke in Oostende. Ruzie ontstond er toen zondagmiddag de broer van mevrouw Vandenbulcke even eens bij zijn moeder aankwam en ver zocht er de nacht te mogen doorbrengen. Aangezien er niet voldoende slaapplaats was, werd hem dit beleefd geweigerd. De broer trok daarop woedend zijn zakmes en bracht zijn zuster en zwager een aan tal steken toe. Zijn slachtoffers hevig bloe dend achterlatend is de dader toen recht streeks naar een station gehold, waar hij de nachttrein naar Brussel, zijn woon plaats, nam. Nog voor de trein echter Gent was gepasseerd, werd hij reeds aan gehouden. Ondertussen had het zoontje van de fa milie Vandenbulcke, dat getuige van de LONDEN (Reuter) Het (Conserva tieve) blad Daily Telegraph meldt dat volgens te Londen ontvangen inlichtingen zich in de stad Novotsjerkassk nabij Ros tov aan de Don zes weken geleden ern stige onlusten hebben voorgedaan, waar bij vele mensen zouden zijn omgekomen. De ongeregeldheden ontstonden, aldus dit bericht, bij een betoging uit protest te gen de verhoging van de levensmiddelen- prijzen en de schaarste aan vlees en andere belangrijke levensmiddelen. De oproerige beweging zou door het leger zijn onderdrukt. Eerder had de Britse Daily Express, melding gemaakt van te Helsinki ont vangen berichten volgens welke het op roer te Novotsjerkassk aan vijfhonderd mensen het leven zoü hebben gekost. poging tot moord was, zijn grootmoeder ge waarschuwd, die op haar beurt de politie alarmeerde. Doordat de dader halsstarrig blijft weigeren aan het onderzoek mee te werken, weet de politie nog steeds niet wat hem tot zijn vreemde gedrag heeft bewogen. Ook heeft men nog niet kunnen, vaststellen hoe erg deze uiteraard geruis loze ruzie is geweest, want het jongetje kon de snelle gebarentaal niet volgen. Klas Ik weet niet, of meer mensen dat heb ben: ik heb nog altijd het gevoel, dat da schoolklassen waarin ik heb gezeten onaan getast zijn blijven voortbestaan. Ik zie dia klassen nog zo duidelijk voor me, dat ik me helemaal niet kan indenken dat za zijn uiteengegaan, dat iedere leerling ols individu een plaats in de wereld heeft gezocht en gevonden. Voor mij zitten ze daar nog allemaal: propjes gooiend, fluisterend, schrijvend, giechelend, het hoofd oplettend opgericht naar de onderwijzer of leraar. Alleen ben ik er niet meer bij Soms kom ik de klas tegen in een uit spanning, bezig het jaarlijkse schoolreis je te consumeren. En ik herken ze nog allemaal. De dikke jongen, de lolbroek, de kwieke, intelligente jongen, de jongen waar alle meisjes een oogje op hebben, het meisje waar alle jongens een oogje op hebben en dat daardoor altijd met blauwe plekken thuiskomt, omdat ze uit louter liefde altijd gestompt en geduwd wordt, het jongetje of het meisje dat het mikpunt van alle pesterijen is, het meisje, schooljuffrouw in spé op haar achtste jaar, het moederlijke, dikke meisje, de eeuwig beledigde jongen, de treiteraar, jle bebril de geleerde Er ontbreekt er *geen een. En of ik wil of niet bekruipt me weer de angst. Niet te laat komen, even held haftig en vol durf zijn als de anderen, even veel limonade en snoepjes bemach tigen als de anderen. „Durf jij op die hoge schommel? Ik welJij bent veel te klein, je mag alleen voor spek en bo nen meedoen Ik ben weer bezig blokjes te rapen op Koninginnedag en ik zal en moet winnen. Jammer genoeg heb ik het maar één keer tot een derde prijs gebracht. Maar eens in mijn schoolbestaan heb ik het met iets tot een eerste prijs gebracht en dat was met het kweken van een bloembol. Ik had er niét eens veel aan gedaan, hij was hele maal van zelf gegroeid. Ik was dus nogal verbaasd toen me daar aangekondigd werd dat ik de eerste prijs in de wacht ge sleept had. Ik zat in de zesde klas en vanwege de eer die mij te beurt viel o, het afkondigen van mijn naam! mocht ik het eerst een prijs bij de meester komen uitzoeken. Ik liet mijn oog over de uitgestalde prij zen dwalen en bepaalde met kloppend hart mijn keuze: een voetbal. „Geen pop- peservies, geen naaimandje, geen extra grote kleurdoos?" vroeg de onderwijzer spijtig, denkend aan de jongens die na mij zouden komen. Ik schudde koppig het hoofd. Een voetbal. En trots toog ik met de voetbal onder m'n arm de klas weer binnen. Onder de benijdende blikken van de jongens, uiteraard. Waarom nou juist die voetbal? Ik was twaalf jaar en wilde me ver schrikkelijk graag laten gelden onder de vriendjes van mijn broertjeKijk, daar zitten ze op de klassefoto. De onderwijzer temidden van de meisjes. De twee meis jes die hem flankeren zichtbaar verlegen en gevleid naast meester te mogen zit ten. Vijfendertig paar ogen kijken me aan. Mijn hoofd kijkt nog net uit boven de schouder van de dikke jongen die voor me zit. Waar denk ik aan? Wat gaat er in al die kinderkopjes om? Hoe hebben ze zich gehandhaafd, toen en later, hoe zich tegen elkaar verdedigd? Dat zou ik nu zo graag eens willen weten. Maar hoe krijg ik de klas weer bij elkaar? Lizzy Sara May MANILLA (Reuter) De Philippijnse regering heeft aan Groot-Britannië en de federatie van Malaya doen weten, dat zij van plan is haar aanspraken op Brits- Noord-Borneo te handhaven, ondanks de aankondiging dat deze landen binnen een jaar een grote federatie in het leven zul len roepen, waarvan Brits- Noord-Borneo deel zou uitmaken, zo verluidt in manil la Volgens de Philippijnse regering is dit gebied nooit aan Groot-Britannië over gedragen, doch slechts verpacht. J Doodgeschoten. Een Oostduitse jongen is door Oostduitse grenswachten doodge schoten toen hij samen met twee ande re jongens over de Elbe naar West-Duits land wilde zwemmen. Volgens de West duitse politie is een van de jongens op de westelijke oever aangekomen. Over het lot van de derde jongen is niets be kend. Tegen negen Oostberlijnse jongelui zijn strenge straffen geëist als waarschuwing voor anderen om niet te proberen te ontsnappen naar het Westen. Tegen twee jongens werd tien jaar elk geëist, tegen een meisje zes jaar en te gen het andere meisje vijf jaar. Tegen de overige vijf jongens werden straffen van drie en zeven jaar geëist. Morgen zullen de uitspraken bekend gemaakt worden. Confederatie. De president van Pakistan, maarschalk Ajoeb Khan, heeft bij een openbare bijeenkomst in Quetta een con federatie van Pakistan, Perzië en Afgha nistan voorgesteld. De inwoners van de ze drie landen vormen vrijwel één volk, zo zei hij. Wanneer de verschillen tussen de regeringen worden opgeheven staat niets de eenwording van de drie landen in de weg. Zonder het woord confedera tie te noemen zei Ajoeb Khan dat de drie landen door toenadering beter in staat zullen zijn zich te verdedigen. Bandieten. Enkele mannen zijn op het vliegveld van Medellin in de Zuidame- rikaanse staat Columbia een vliegtuig dat op het punt van vertrek stond bin nengedrongen en hebben een inzittende die lonen voor mijnwerkers zou over brengen gedwongen een bedrag van bij na 90.000 gulden af te staan. De man nen zijn erin geslaagd met een auto te ontkomen. Bij een aanval van bandieten op Libano, een dorp op 240 km ten zuid westen van Bogota, zijn dertien perso nen om het leven gekomen. De overval is uitgevoerd door de bandiet Sangrene- gra, die in de politieke oorlogen van 1948 tot 1958 tot de liberale guerrillaleiders behoorde. Misbruik. In Washington zal op 27 en 28 september een conferentie worden ge houden over het misbruik van verdoven de middelen en andere medicijnen. Pre sident Kennedy zal de bijeenkomst ope nen, die zal worden bijgewoond door zijn broer Robert als minister van Justitie en een aantal vooraanstaande geleerden. Huiseigenaar. Een rechtbank in Moskou heeft de huiseigenaar Ivan Kostrov ver oordeeld tot vijf jaar dwangarbeid om dat hij niet kon verklaren hoe hij aan het geld kwam waarmee hij een huis kocht De lyioskouse dagbladen gaven veel publiciteit aan de zaak een dui delijk waarschuwing aan huiseigenaars. Kostrov, wiens totale verdiensten over de afgelopen tien jaar 14.200 roebels bedroegen (ruim 56.000 gulden) kocht kort geleden een huis voor 25.000 roe bel (ongeveer 100.000 gulden) In die tijd had hij ongeveer 66.000 roebel uit gegeven aan luxe. Nieuw lid. Jamaica dat maandag onaf hankelijk van Groot-Brittannië gewor den is, heeft het lidmaatschap van de UNO aangevraagd. Het parlement van vijftig leden is vandaag bijeen geko men om het werk van een onafhan kelijke natie te beginnen. Bank Holiday. Gedurende het driedaag se vakantieweekeinde dat donderdag te middernacht is begonnen zijn volgens een rapport van de Britse automobiel club 56 mensen ten gevolge van verkeers ongelukken om het leven gekomen. Dit was elf meer dan het vorige jaar in deze Bank Holiday hoewel het verkeer door het slechte weer minder druk was. Electra. Een Lockheed Electra van de American Airlines is maandag bij het naderen van het vliegveld van Knox- ville (Tennessee) in een zware regen bui verongelukt Geen der inzittenden 66 passagiers en een vijfkoppige be manning werd gewond. Het vliegtuig was onderweg van Dallas naar New York. X

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3