SUOMI wint en verliest in Aulendorf (West-Duitsland) IEV-ers gaan een druk bezet programma afwerken Onderzoek op kleuterscholen in Velsen door G.G. en G.D. Haarlemse Politierechter Onderhandse bouwopdracht van half miljoen voor centrale werkplaats in Beverwijk FOLDER Goede prestaties bij niet al te beste omstandigheden Rob van Zwieten onbedreigd eerste bij „Kijk Uit" Geen subsidie aan „Jong Haarlem" Hoe de duiven vlogen IJmondverenigingen vandaag en morgen Havenberichten DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962 Nieuwbouw gasbedrijf in Beverwijk Wasmachines - Centrifuges B. en W. Beverwijk: Ongeval bij Hoogovens Voorbereiding van vier stedebouwkundige plannen in Beverwijk Bedenkelijke praktijken bij het opvangen van toeristen H. Tichelman voorgedragen als voorzitter van „Haven IJmond" Bart L. Joris Op krediet gerekend Winkelier mishandeld Loonzakje gestolen De atletiekvereniging „Suomi" is op haar buitenlandse reis in de plaats van bestem ming aangekomen. Na een tweedaagse reis door België, Luxemburg, Frankrijk in Nancy werd overnacht kwamen zij za terdagavond om 6 uur aan in Aulendorf. Daar werden zij ontvangen in de „Stadt- halle". In deze Stadthalle sprak de voor zitter van de atletiekvereniging „Aulen dorf" een kort welkomstwoord, waarna de gasten kennismaakten met hun „kwartier- geber". 's Avonds werd de kennismaking voort gezet in een Gasthof. De burgemeester van Aulendorf heette de Suomi-atleten harte lijk welkom. De voorzitter van Suomi, de heer Grüteke beantwoordde de toespraak van de burgemeester. De heer Grüteke zei onder meer het verheugend te vinden dat dit jaar de sportuitwisseling kon plaats vinden, maar dit door diverse oorzaken vorig jaar mislukt was. Hij verwachtte, dat het een gezellige week zou worden. Op het programma staan onder meer rei zen naar Tirol en Zwitserland, zodat het ook een drukke tijd wordt. Daarna sprak de voorzitter van de ver eniging uit Aulendorf. Hei zei: „Alle ver enigingen die in de loop der jaren Aulen dorf bezochten zijn met goede herinnerin gen naar huis teruggekeerd". Zo verwacht te hij, dat Suomi een mooie week te wach ten staat. De avond werd verder doorge bracht met zang, muziek en gesprek. Wedstrijden Zondag 5 augustus vond de atletiekont moeting plaats tussen Aulendorf en Suomi. De middag begon met een défilé van de beide ploegen. Deze voorstelling oogstte veel succes bij het publiek dat in grote getale aanwezig was. Daarna begon de wedstrijd. Het was prachtig weer. Helaas beschikken de Aulendorfers niet over een sintelbaan, zo dat de wedstrijd plaats vond op een wat primitief terrein. Bovendien konden de prestaties op de sprintnummers niet erkend worden daar er te veel rugwind was en de baan bovendien 30 cm afliep. Bijzondere prestaties werden er toch wel geleverd. Zo wist Henk Witvoet op het nummer 100 meter voor heren het club record te evenaren (11.1 sec.!. De Suomi- ploeg won voorts, na een zeer spannende strijd, de Olympische estafette. Tijd 3.45.3 min. Bij de dames leverde Ilja Laman een Ondanks het feit dat Rob van Zwieten bij de IJmuider schaakclub Kijk Uit in de zomercompetitie niet achter het bord kwam, heeft hij zich, zonder bedreigd te worden, op de eerste plaats kunnen hand haven. Zijn naaste volger, M. J. Warnez kon slechts een gering deel van de vrij grote puntenachterstand goed maken. Van een werkelijk grote verandering aan de kop was dan ook geenszins sprake. Wel kwamen hier en daar enkele posi tieverwisselingen tot stand. Zo klom J. Vis weer een plaats en bereikte de vijfde plaats terwijl J. Blok door zijn succesvol optre den tegen M. J. Warnez op de zesde plaats terecht kwam. Het meest opmerkelijke resultaat boekte de onlangs uit Zuid- Afrika gekomen schaker J. de Niet. In één week tijd rukte hij van de 23ste plaats op naar de negende plaats in de rang schikking. A. Oldenmark bracht zijn puntentotaal ook boven de 100 maar ligt toch veel te veel achter om nog een redelijke kans op een topplaats te maken. Opvallend was ditmaal de tweevoudige nederlaag van A. van Maanen tegen A. Zeijlmans. De uitslagen waren: G. van Alfen-A. Oldenmark 01; A. OldenmarkG. van Alfen 10; J. de NietC. Bouman 10; C. BoumanJ. de Niet 01; W. v. d. Berg C. Gravemaker remise; J. VisJ. Plug- boer 10; A. ZeijlmansA. van Maanen 10; A. van MaanenA. Zeijlmans 01; J. BlokM. J. Warnez 10; M. J. Warnez J. Blok remise; P. HeidenreichJ. Vis 10; J. VisP. Heidenreich 10. De tien hoogste plaatsen in de rang schikking worden nu als volgt bezet: 1. R. van Zwieten (5) 434V2 pnt.; 2. M. J. Warnez (2) 387 pnt.; 3. Fr. van Maanen (5) 260 pnt.; 4. J. L. Wijdoogen (2) 219 pnt.; 5. J. Vis (3) 199 pnt.; 6. J. Blok (1) 193l/2 pnt.; 7. P. Heidenreich (3) 193 pnt.; 8. J. J. v. d. Veldt (4) 158 pnt.; 9. J. de Niet (4) 150 pnt.; 10. J. Plugboer (3) 136 pnt. Het tussen haakjes aangegeven cijfer geeft de groep aan waarin de spelers tijdens de afgelopen onderlinge competitie hebben gespeeld. Ruim zes jaar geleden heeft de gemeen teraad van Beverwijk kredieten verleend tot een totaal bedrag van f 793.500 ten be hoeve van een uitgebreid nieuwbouwplan voor het gemeentelijk gasbedrijf. Op een bedrag van 60.625 na zijn bovenbedoelde kredieten op, maar het nieuwbouwplan, dat inmiddels gewijzigd werd, is nog niet ge heel gerealiseerd. Er moet nog 330.000 bij. B. en W. van Beverwijk wijzen er op dat, gezien de ontwikkeling van de gasin- dustrie in ons land, een gebouw van veel ruimere afmetingen nodig is dan enige ja ren geleden kon worden voorzien. Daar voor is terreinuitbreiding nodig, dat de Ha venstraat omvat, terwijl vier aan die straat liggende woningen moeten worden verplaatst. De gemeenteraad zal donderdag aan staande hierover beslissen. GEEN SPREEKUUR De wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting in de gemeente Heemskerk, de heer T. Wentink zal deze maand geen spreekuur houden. goede prestatie op de 100 meter. Zij liep 13.1 sec. Mevrouw L. AdelaarHurkmans tponde haar kracht op het nummer discus werpen. Met 34,42 meter bleef zij haar concurrenten ver voor. Na de wedstrijden was er 's avonds een gezellige dansavond in „Hotel zum Löwen". t De puntentelling voor de wedstrijden was: le plaats 5 punten, 2-3 pnt, 3-2 pnt, 4-1 pnt. Uitslagen van de internationale atletiek wedstrijd AulendorfSuomi in Aulendorf (Duitsland). Meisjes 80 m. 1 in serie: G. Blok 10.6; 1 in serie: T. Blok 10.9 (persoonlijk record). Dames, 100 m.: 1. I. Laman 13.1 sec., 3. G. Oorthuis 13.8 sec., 6. G. Koeten 14.3 sec. Vèrspringen: 2. G. Oorthuis 4.72 meter; 4. G. Koeten 4.36 meter, 6. I. Laman 4.27 meter. Hoogspringen: 2. G. Oorthuis 1.39 m., 3. G. Koeten 1.29 m. Discuswerpen: 1. L. Adelaar-Hurkmans 34.42 m„ 2 G. Koek—Bleeker 27.23, 5. G. Koeten 20.28. Kogelstoten: 2. L. AdelaarHurkmans 9.43 m., 4. G. KoetenBleeker 8.68 m., 6. G. Koeten 8.53. Eindresultaat: 1. Suomi 29 pnt, 2. Aulen dorf 26 pnt. Heren: 100 m.: 1 H. Witvoet 11.1, 4. K. Lieuwen 11.3, 5. N. Koopman 11.8. 400 m.: 1. H. Witvoet 53.1, 2. K. Lieuwes 54.—. 800 m.: 1. A. Koet 2.11.6 min. 3. G. v. d. Wel 2.12.6. 3000 m.: 2. L. Schol 10.38 min., 4. W. Kok 11.50. Vèrspringen: 2. A. Koet 6.18 meter, 4. T. v. d. Werff 5.62 meter. Hoogspringen: 2. A. Koet 1.69 meter, 4. T. v. d. Werff 1.50 meter- Kogelstoten: 3. P. Koeten 10.85 meter, 4. A. Koet 9.47 meter. Discuswerpen: 2. P. Koeten 35.93 meter, 4. L. Eenkhoorn 22.30 meter. Speerwerpen: 2. P. Koeten 40.70 meter, 4. L. Eenkhoorn 35.00 meter, 5. N. Koop man 25.51 meter. Olympische estafette: 1. Suomi 3.45.3 minuten, 2. Aulendorf 3.45.8 minuten. Eindstand: 1. Aulendorf 59V2 punt, 2. Suomi 47VZ punt. Advartentll VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Bet aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4403 KOOPT BU DE VAKMAN I B. en W. van Beverwijk staan afwijzend tegenover het verzoek van de Stichting „Jong Haarlem" om toekenning van sub sidie. Het werk van genoemde stichting be staat uit het organiseren van cursussen op velerlei gebied. Daarnaast wordt een aantal culturele- en ontspanningsavonden gehouden, die voor alle cursisten toegan kelijk zijn. De stichting beoogt in de eer ste plaats kennis bij te brengen aan jon ge mensen die door omstandigheden min der gelegenheid hebben gehad zich te ont wikkelen. Aan de cursussen wordt tevens deelgenomen door hen, die om onderschei dene redenen aansluiting bij een of an dere jeugdorganisatie vermijden. Voor een verdere toelichting van de werkwijze der stichting wordt verwezen naar de ter inzage gelegde stukken. De gemeente Haarlem verleent aan de ze stichting een subsidie tot een aanzien lijk bedrag. Het belang van de stichting voor Be verwijk is naar het oordeel van B. en W., niet zo groot, dat toekenning van subsi die door deze gemeente noodzakelijk is Van de ruim 1500 cursisten in 1961 waren slechts 4 uit Beverwijk afkomstig. Mede met het oog op de financiële positie, waar in de gemeente Beverwijk zich bevindt, stelt het college de raad daarom voor af wijzend op het verzoek te beschikken. Een 61-jarige Haarlemmer slipte maan dag met zijn bromfiets bij de Martinstaal fabriek van Hoogovens, waar hij werkzaam is. Met een pijnlijke rechterschouder en rechterheup werd hij naar het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk overgebracht en daar opgenomen. De r.k. voetbalvereniging „In Eenheid Vooruit" te Velsen-Noord, die na het beha len van het kampioenschap van de eerste afdeling Haarlem van de K.N.V.B. en de promotie naar de vierde klasse K.N.V.B. vrij plotseling in een grotere belangstel ling bij andere clubs is gekomen, krijgt een druk bezet oefenprogramma af te wer ken voordat de nieuwe competitie gaat be ginnen. Voor de komende weken staat eerst op het programma een herenigingswedstrijd tegen Nispen uit De Zilk, waarbij beide clubs uitkomen met het eerste, tweede en derde elftal. Deze strijd op het Rooswijk- sportpark is vastgesteld op 19 augustus. In Ouderkerk aan de Amstel houdt NEA een toernooi, waarin IEV met het eerste en het tweede elftal zal deelnemen en op zondag, 2 september wordt strijd geleverd tegen Onze Gezellen uit Haarlem-Noord, speciaal als laatste oefenmogelijkheid voor IEV I, dat dan alvast kan wennen aan de nieuwe omgeving. De IEV-ers hebben achteraf nog meer verzoeken gekregen om oefenwedstrijden te spelen, onder andere van Wijk aan Zee, maar men kon aan deze verzoeken geen gevolg meer geven om de spelers van het eerste elftal niet van tevoren teveel lasten op de schouders te leggeh aangezien de nieuwe omgeving in de vierde klasse onge twijfeld alles zal vergen om tot behoorlijke resultaten te kunnen geraken. Jammer is het voor IEV I, dat de beken de spelers, die een aandeel hebben gehad in het bereiken van de vierde klasse. Ben Kramer en Henk de Reus de voetbalschoe nen hebben opgeborgen en bovendien, dat Frans Kramer en Henk Vendel, welke na men ook bekend zijn geworden in de laat ste competitie, zich aan de andere zijde van de wereld bevinden. Een groot verlies en dus een danige verzwakking van het Op de aanstaande donderdag te houden openbare vergadering van de Beverwijkse gemeenteraad zal onder meer worden be handeld de aanvraag van kredieten ter voorbereiding van een viertal stedebouw kundige plannen. Het ontwerpen van deze stedebouwkun dige plannen zal niet kunnen geschieden ten laste van de algemene post op de ge wone dienst der gemeentebegroting. B. en W. achten het thans noodzakelijk, dat het ontwerpen van saneringsplannen voor het gebied der gemeente buiten de uitbreidingsplannen ter hand wordt geno men. Deze ontwerpen vergen zeer veel voorbereidende werkzaamheden. Het is niet mogelijk de kosten daarvan zelfs maar bij benadering te schatten. Het college vraagt de raad een voorlopig krediet te verlenen ad f 25.000 hetwelk ten laste zal worden gebracht van het fonds stadsaan- leg. Voorts dient voor die delen van de ge meente Beverwijk waarvoor nog geen uit breidingsplan is vastgesteld een ontwerp te worden gemaakt. Het betreft hier het uit breidingsplan in hoofdzaken Beverwijk- Oost. De uiteindelijke vorm van dit plan zal zeer eenvoudig zijn, maar de ervaring leert, dat juist bij een uitbreidingsplan in hoofdzaken zeer veel besprekingen met di verse instanties noodzakelijk zijn en dat de tekeningen herhaaldelijk dienen te worden gewijzigd. Op grond daarvan vragen B. en W. voor deze werkzaamheden een voor lopig krediet van f 12.000. Voor het ontwerpen van het uitbreidings plan Westerhout en van een uitbreidings plan voor net gebied begrensd door de Spoorsingel, Laan der Nederlanden, Bene- luxlaan en de sportvelden langs de Sint Aagtendijk zijn nog kredieten nodig, die voorlopig geraamd worden op respectieve lijk 20.000 en 25.000. Deze kredieten kun nen ten laste van de grondexploitatie wor den gebracht. eerste elftal. Een en ander betekent, dat oefenmeester J. H. van de Wateren voor eep lastige taak staat om ondanks het ge mis van vertrouwde spelers toch met ver trouwen de nieuwe competitie tegemoet te gaan. De heer Van de Wateren en het IEV-bestuur zijn thans nog bezig een oefen programma samen te stellen voor de la gere elftallen, opdat hieruit nieuwe spe lers voor het eerste elftal kunnen worden gerecruteerd. Daarom zal in de nieuwe competitie 90k speciale aandacht uitgaan naar de jeugd om deze voor te bereiden op de aanvullingen, die mettertijd toch wel een belangrijke, rol zullep gaan spelen. De nieuwe competitie gaat IEV in met twee seniorenelftallen voor de zaterdag competitie; 5 seniorenelftallen voor de zon dagcompetitie; 2 junioren-, 3 aspiranten en 1 welpenelftal. Dit betekent, dat het aantal teams van het vorige seizoen met drie elftallen is uitgebreid. De IJmonden Van de postduivenhoudersver. De IJmonden (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 69 duiven deel aan een wedvlucht van Bohain af (28-8 km.). Gelost om 9 uur. Eerste duif van Schriever om 12.56 uur, laatste prijsduif 13.12 uur. Mooi weer, snelle vlucht, Uitslag. Schriever 1 6; Visser 2 7 10 11; Mantel 3 9; Koffeman 4 13; v. Slooten 5 8 12; Verduin 14. Bedenkelijke praktijken bij het opvan gen van toeristen, welke in de grote steden van Nederland, met name Amsterdam, al sinds vele jaren ingang hebben gevonden, blijken thans ook in IJmuiden hun intrede te hebben gedaan. Een dezer dagen kwamen vijf buitenlan ders naar het VVV-kantoor op het IJmui der Marktplein, waar zij om pensiongele genheid vroegen. Deze werd hun opgege ven, waarna het pension werd gewaar schuwd dat de gasten op komst waren. Zij zijn daar ech.ter nooit komen opdagen. Er zijn nu aanwijzingen, dat de betrokken toe risten buiten het VVV-kantoor zijn opge wacht door runners, die het vijftal elders hebben ondergebracht. Er zijn, bij ons weten, in de gemeente Velsen geen wettige maatregelen geno men tegen dergelijke praktijken, althans nog niet. Wel is van de zijde van het ge meentebestuur toegezegd, dat een onder zoek ter zake zal worden ingesteld. Bij het VVV-kantoor zijn behalve de beroepshotels en -pensions vele parti culieren ingeschreven die kamers beschik baar hebben voor toeristen. Deze adressen zijn gecontroleerd en goedgekeurd. Het ge vaar van de hierboven geschetste praktij ken is, dat toeristen worden ondergebracht in minder geschikte kamers en dat de al dus teleurgestelden hun minder prettige ervaringen mededelen aan anderen die daardoor een minder gunstige indruk zou den kunnen krijgen van IJmuiden. Daarom is een onderzoek naar dergelijke praktij ken niet overbodig. Evenals in andere ste den zouden dan maatregelen genomen kunnen worden om hieraan een einde te maken of althans te voorkomen dat de kwalijke praktijken een grotere omvang gaan aannemen. DINSDAG 7 AUGUSTUS Dorpskerk, Wijk aan Zee, 20 u.: zomer avondconcert. Hoofdstraat, Santpoort, feestweek, ker mis. Openbare Leeszaal, filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord, 19 tot 21 uur. De Duinpan, Santpoort-Zuid, 19 tot 21 uur. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Santpoort-Dorp, 18.30 u.: wielerronde in kader feestweek. Verder kermis. Openbare leeszaal. Plein 1945, IJmuiden- Oost, 10 tot 12,30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord, 14 tot 17 uur. R.K. Leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 14.30 tot 17.30 uur. Petrus zaal, Venusstraat, IJmuiden, 1.30 tot 19.30 uur. Jozefhuis, Velsen-Noord, 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. Gemeentehuis Velsen, 14 tot 16 uur: spreekuur wethouder van onderwijs. Meidoornstraat 1, Beverwijk, 14 tot 15 u: spreekuur wethoutjer van onderwijs. Uit het verslag van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Velsen blijkt, dat vorig jaar wat de huis vesting van de kleuterscholen betreft, er geen verandering gekomen is; dit wil dus zeggen, dat de Prinses Marijke kleuter school, de Watervlietkleuterschool en de Ichtuskleuterschool nog gebrekkig gehuis vest zijn. Van de dependance van de Jan Campertkleuterschool kwam een gerecht vaardigde klacht binnen over de onbe schutte speelplaats, zowel voor de zon als voor de wind. Ook in 1961 werden die kinderen van de kleuterschool onderzocht, die het eerstvol gende leerjaar nog niet naar een school voor lager onderwijs gaan en voor 1 okto ber van het lopende schooljaar vier jaar geworden zijn. De opkomst kan redelijk goed genoemd worden. Van de scholen die in de periferie van de gemeente liggen, werden de leer lingen in het schoolgebouw zelf onder zocht. De ervaring heeft geleerd, dat de opkomst dan nog beter is en doordat de kleuters in een vertrouwde omgeving zijn, het onderzoek prettiger is (praktisch geen huilende kinderen). Opgeroepen werden 1.086 leerlingen, waarvan 946 onderzocht werden. Het niet opkomen voor het onderzoek op de kleu terscholen blijft groter dan op de lagere scholen. De voornaamste reden hiervan is het optreden van epidemische kinderziek ten op deze leeftijd. Het percentage dat wegblijft omdat de kinderen nog ingeschreven zijn bij het kleuterbureau van een kruisvereniging, is het laatste jaar kleiner geworden. Waar er over een kind contact is met de kinder artsen-leidsters van deze bureaus, is dit een prettig contact. Ook met de hoofdleid ster en leidsters van de kleuterscholen is de medewerking en het contact goed. Dit goede contact is vooral van belang bij het onderzoek naar de schoolrijpheid van het kind. In aanmerking voor onderzoek kwamen 1.086 leerlingen en wel: van de openbare kleuterscholen 407; van de prot. christe lijke kleuterscholen 446; van de r.k. kleuterscholen 233. Onderzocht werden 946 leerlingen en wel: van de openbare kleuterscholen 361; van de prot. christelijke kleuterscholen 369; van de r.k. kleuterscholen 216. Afwijkingen werden gevonden bij 557 leerlingen en wel: van de openbare kleu terscholen 230; van de prot. christelijke kleuterscholen 204; van de r.k. kleuter scholen 123. Dit is ongeveer 59 percent. De voedingstoestand kon bij 813 goed en voldoende genoemd worden, bij 129 matig en liet bij 4 iets te wensen over. Naar de huisarts werden verwezen 178 leerlingen. Als controle op de tuberculose werd dit jaar de reactie van Von Pirquet gedaan. In slechts weinig gevallen werd een posi tieve reactie gevonden. In dat geval had den de kinderen óf G.C.G. gehad en zij waren dus op het consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding bekend, óf er werden op het C.B. ge enaf wij kingen gevonden. Naar het psychologisch bureau werden verwezen 8 leerlingen; dit in verband met de vraag welk onderwijs deze kinderen zouden moeten volgen. De vergadering van de kortgeleden op gerichte vereniging „Haven IJmuidqn" zal nog deze maand bijeenkomen voor het benoemen van een voorzitter, die de plaats zal innemen van de initiatiefnemer der vereniging, ir. F. Thiel, die van de op richting af de leiding tijdelijk op zich had genomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal tot voorzitter worden benoemd de in Santpoort woonachtige schout bij nacht B. D. H. Tichelman. De heer Tichelman is vroeger directeur-generaal van het Loodswezen ge weest. De vergadering van de vereniging „Ha ven IJmuiden" zal in elk geval plaats heb ben na de vergadering van de stichting Rijnmönd-Noordzeekanaal, welke bijeen komst medio dezer wordt gehouden in het havengebouw te Amsterdam. „Ik heb meer drank nodig dan ik kan betalen", verontschuldigde zich een 48- jarige arbeider uit Hilversum, die zich maandag voor de Haarlemse politierech ter had te verantwoorden, omdat hij in juni een pension in Haarlem een elek trisch scheerapparaat en een herenkos tuum van een mede-kostganger had ge stolen. Hij had apparaat en kostuum ver kocht om drank te kunnen kopen. De officier van justitie wees er op, dat verdachte al veertien maal wegens diefstal was veroordeeld en eiste vier maanden gevangenisstraf met aftrek. De politierechter heeft verdachte dienover eenkomstig veroordeeld, nadat de raads- yrouwe mej. rpr. S. Boekmap,. c^e <jif In april van dit jaar ging de gemeente raad van Beverwijk akkoord met een kre diet van een half miljoen gulden voor het stichten van een centrale werkplaats en garage voor de dienst Openbare Werken. Voor het gedeelte van het gebouw, dat kan worden aangemerkt als vervanging van door brand verwoest opslagruimte van de N.V. Polypreen, is op 1 juni 1962 rijks- Dezer dagen vielen mij een paar folders in han den van onze onvolpre zen VVV en ik heb er even de brauwen over gefronst. Want wat staat er? Haarlem, ideaal va kantieverblijf (en dan in het Frans bijvoorbeeld, maar laat ik het u mak kelijk maken) zowel in de lente als in de zomer. Waar vindt men in Hol land zoveel natuur schoon binnen een straal (en dan is vast niet be doeld de straal uit de dakgoot) van 10 kilome ter. Bloemen, bossen, zee, strand, duinen, meren en (hier komt het!) op een fijne, lekkere, gemakke lijke, kleine afstand van Amsterdam. Dat Amsterdam staat in kleine prutslettertjes uiteraard, want je moet die jongens daar niet helemaal in de nek bla zen. Ik vind dat een vondst. Stel u voor een folder van kruidenier Huppele pup. Onze firma biedt u de lekkerste jams, de verteerbaarste capucij- ners en de zoetste sui kers tegen de laagste prijs. En wat nog een voordeel is: twintig me ter verder heb je dan nog Albert Heyn. Een lachertje, dunkt me, voora! voor Albert. Nu weet ik wel, dat het zinnetje over Am sterdam anders is be doeld. Bedoeld is te zeg gen: als je nu toch in Amsterdam bent, jon gens zeg dan die troep vaarwel en wip effe naar Haarlem. Wat wij u (bij normaal klimaat, maar daar houden Zwitsers, Oostenrijkers en Italia nen ook hun snuit over) te bieden hebben en nog wel kortjes bij dichtjes op 10 kilometer, vindt u nergens. Ik heb nog wel meer plezier om deze folder gehad. Bijvoorbeeld' dit: Bloemendaal, le plus beau théatre de verdure des Pays-Bas. Ze zijn er, althans voor seizoen 1962 vergeten aan toe te voe gen: eau courant, of zou dat in het woord „ver- dure"zijn vervat? Overi gens meen ik in nog vijf folders van andere open luchttheaters te hebben gelezen, dat ze zich moe- ders mooiste vonden. Zo langzamerhand wordt het tijd dat we een Ne derlands synoniem gaan bedenken voor het Ame rikaanse begrip „most est". Zou het niet aan beveling verdienen om in de volgende folder er bij te zetten: uitwijkmo gelijkheden naar aan grenzende kroeg met warmgestookte kachel en gepofte kastanjes. Je weet nooit waar die Fransen op tippelen. Ik heb een idee dat de Fransen zich een tikje zullen vergalopperen op het hoofdstuk Zandvoort. Ik noteer voor u het vol gende. Zandvoort: plage (die liegt er niet om) large Boulevard de la Mer, chateau d'eau offrant un magnifique panorama (die Fransen zeggen het toch altijd elegant hè, chateau circuit-automobile, camp de caravaning, divertis sements. Dit laatste: di vertissements. Ik zie al Madame de Bonfrère en Monsieur Mabiciclette „joechei" Zandvoort bin nenstuiven en zich op de divertissements storten. Casino...? mis; Strip tease mis. Non mes dames et messieurs, wat wij hier aan te presen teren hebben zijn „Têtes de Maures", moorkop pen, maar dan ook zük- ke. Liggen misschien een tikje zwaar op de maag als je net Algerije achter de rug hebt, maar zo heel veel meer heeft Zandvoort niet te bie den. Ik ken Zandvoort zo'n beetje, vooral bij regen en het enige diver tissement is dat het petit distance van Haar lem ligt, dat op zijn beurt a petit distance van Amsterdam te vin den is. En een dwars straat verder ligt dan weer Parijs, maar dat maak je een Fransoos nooit wijs natuurlijk. Nog één vraag: als je Kennemerland, Lin- naeushof (terecht) niet vertaalt, waarom dan wel de Grote Markt „Place du Marché" en het Stationsplein „Place de la Gare" genoemd? En dan zou ik verder wel eens willen weten wat die Fransman denkt als hij leest dat er in Hillegom een jardin d'essai is Tres long.... Waarschijnlijk denkt hij „Opschepper!" en dat mag voor een keer. goedkeuring tot bouwen verleend. Op 1 sep tember a.s. moet krachtens deze goedkeu ring met het werk zijn begonnen. Inzake het overige deel heeft de provinciale di rectie van de Volkshuisvesting en de Bouw nijverheid van Noord-Holland medegedeeld dat het mogelijk is, dat de rijksgoedkeu ring daarvoor binnenkort zal worden af gegeven. Alvorens daartoe echter kan wor den overgegaan moet vóór 19 augustus van dit jaar worden opgegeven, aan wel ke aannemer het werk waarschijnlijk zal worden opgedragen, zulke met vermelding van de aanneemsom. Nadrukkelijk is er daarbij op gewezen, dat de toezegging tot het verlenen van rijksgoedkeuring vervalt, als genoemde gegevens niet vóór 19 au gustus zijn verstrekt. Volgens B. en W. is het niet mogelijk vóór genoemde datum een openbare of onderhandse aanbesteding te houden. Mits dien zal tot een onderhandse opdracht moeten worden overgegaan. Het college geeft de raad in overweging goed te keu ren. dat B. en W. met Smit's Bouwbe drijf N.V. omtrent een onderhandse op dracht onderhandelt en het college tot het verlenen van zodanige opdracht machtigt voor ten hoogste het bedrag, dat daar voor in het verleende krediet is begre pen. Smit's Bouwbedrijf heeft thans door het aflopen van verschillende bouwobjec- ten voldoende capaciteit om dit werk uit te voeren. BEVERWIJKSE GROENTEVEILING De noteringen op de groenteveiling in Beverwijk waren maandag: Aardbeien doosjes 60-95, sloffen 280-480; sla 8-16; spinazie 8-15; postelein 16-25; bloemkool 28-38; sperziebonen 160-180; snijbonen 200-225;-tuinbonen 20-27: toma ten 34-40; komkommer 12-26; bospeen 18- 28; waspeen 10-16; doperwten 70-84. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Spaarne- borg van Tornio; Actuality, Swansea; Alcetas, Oran; Wasaland, Jacobstad, props voor Velsen; Tim S., Leningrad; Neder-Waal, Bremerhaven; Lauwersborg, Skoghall; Pladda, Liverpool; Vis ten, Carlstad; Borruma, Ga j burg; Henriette B., Par; Switzerland, Pepel, erts voor IJmuiden; Anneliese, Vitoria; Tank Empress, Rotterdam; World Compaigner, Hampton Roads, kolen voor IJmuiden; Moine Morasso. Constanza; Trito, Du blin; Alme, Neith: Bota, Rotterdam; Mörichmoor, Gefle. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Rkimen- thal van Rotterdam, bijlegger IJmuiden; Mercu- rius, Rotterdam, ledig naar Spaarndam; Dido, Delfzijl; Bornheim, Antwerpen; Marconi, Gruvon; Friedship, Swansea. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Mosel naar Brunsbüttel; River Afton, Pepel, ledig van IJmui den; Inge, Monrovia; Norvindt, Antwerpen; Beekbergen, Kopenhagen; Gjendefjell, Hampton Roads; Rondo, Rotterdam, ledig van IJmuiden; Whitehaven, Emden, ledig van aanZdam; Neth. Coast, Rotterdam; Vesta. Portsmouth; Astrid Bress, Esbjerg: Holger Andreassen, Aleborg; Buxtehude, Koersoer. Sapele Palm, Rotterdam; La Paloma Rotterdam; Anna Ursula, Flensburg; Tasmania, Aarhus; Zwaantiena, Bohus, zout van Umuiden; Roelof Buisman, Rotterdam Dinsdag vertrok uit IJmuiden: Richard Kase- lowsky naar Constanza. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). levenswandel van haar cliënt een „weg van vallen en opstaan" had genoemd een korte voorwaardelijke straf had bepleit, omdat verdachte in een andere zaak nog terbeschikkingstelling van de regering bo ven het hoofd hangt. Een 43-jarige varensgezel uit Soest had zich in 1961 en 1962 in Haarlem schul dig gemaakt aan flessentrekkerij. Hij had in verscheidene café's in Haarlem ver teringen gemaakt zonder te betalen. De politierechter rekende uit, dat de man stond. „Ik kom geregeld in die café's. ze itéèWen rfie 'daar allemaal. Het is toch de gewoonte, dat zeelui in café's krediet krijgen^'yvoerdè'de man aan. De officier van justitie, die vond, dat verdachte van flessentrekkerij een ge woonte had gemaakt, vroeg twee maan den gevangenisstraf met aftrek. De raads man, mr. M. Cohen, bestreed de me ning van de officier en wees er op, dat zijn cliënt een bekende in de café's was. Mr. Cohen concludeerde tot vrijspraak. De politierechter heeft de varensgezel tot vier weken gevangenisstraf met aftrek veroordeeld, zodat de man onmiddellijk op vrije voeten kwam. Een 24-jarige automonteur en een 25- jarige arbeider, beiden uit Haarlem, ston den vervolgens terecht, omdat zij in april in de Keizerstraat een sigarenwinkelier hadden mishandeld, nadat deze opmer kingen had gemaakt over de luidruchtige wijze, waarop de jongens zich voor zijn zaak hadden gedragen. De monteur had de winkelier een schop tegen de onderbuik gegeven, waardoor deze, zoals dat in de rechterlijke taal heet, „pijnlijk werd ge troffen". De rechter veroordeelde de jon geman tot een maand gevangenisstraf, nadat de officier drie maanden had ge- eist. De tweede verdachte werd overeenkom stig de eis an de officier vrijgespro ken. Bij de behandeling bleek, dat hij de sigarenwinkelier had weggeduwd, maar niet had "mishandeld. Een 44-jarige betonijzervlechter uit Haar lem zag zich conform de eis veroordeeld tot een boete van 75 alsmede drie weken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, omdat hij in mei een loonzakje met 157 van een college had achtergehouden. De man werk te als ploegbaas bij een aannemersbe drijf. Hij had aan leden van zijn ploeg loonzakjes uitgedeeld, maar het loonzak je van een arbeider, die niet aanwezig was, mee naar huis genomen. Hij had daarvan weliswaar de vrouw van de aan nemer op de hoogte gesteld, maar het loonzakje aangesproken, toen hij bij be zoek aan een café met eigen geld niet het gehele gelag kon betalen. Tot een boete van honderd gulden als mede een week gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar werd een 27-jarige koopman uit Sant poort veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 20 mei was doorge reden, nadat hij in de Koningstraat in Haarlem een plotseling overstekende voet ganger had aangereden. „Het gebeurde bij een vechtpartij voor een café. Ik ben doorgereden omdat ik niet bij die vechtpartij betrokken wilde worden" ver telde de man. „Maar dan had U beter even langs het politiebureau kunnen rij den" vond de politierechter. De officier van justitie had tegen de koopman een week gevangenisstraf geëist. Tijdens een kort en hevig onweer is van nacht de bliksem ingeslagen in een boer derij in de Holtense buurtschap Espelo. De boerderij brandde geheel af. Vier kalveren kwamen in de vlammen om. Van huisraad en kleding van de negen bewoners kon niets worden gered. De schade wordt ge schat op f ÏOO.DOO.—

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4