Genadeloos strenge jury op het Wereldmuziekconcours „Nieuw Rotterdams Toneel" bruist van nieuwe ideeën Trou moet Blijcken" in Lisse bestaat vijfenzestig jaar i/ ii i n (i r i i/ n n li l« JÊ EK) En fïïTl Londens Philharmonisch Orkest speelde voor 3000 mensen Halfmiljoenste voor „La Belle Américaine" Filip de Pillecijn overleden Conflict in leiding Nationale Ballet Conny Stuart maakt debuut als actrice Robert de Vries: t.v. stimuleert toneelleven Vijftien jaar voor gifmoord op zijn vrouw Jongen in vuur getrokken IA II I I «J K. L IA 11 ft II I LAWAAI DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962 5 Zeer strenge jury Marswedstrijden Gaat u met vakantie? Echtpaar uit Aerdenhout Beroemde orkesten Premières Marilyn Monroe krijgt een eenvoudige begrafenis Nederlander in Frankrijk verongelukt Kerkelijk nieuws Examens Zwaar gewond door baldadigheid V erboden meegebrachte eetwaren te nuttigen Chloorgaspatiënten thuis Kort nieuws Twee leden werden koninklijk onderscheiden Nieuwste t.v.-satelliet !v<. liÉEÊÜ Twee Duitse badgasten in zee verdronken JACK LEMMON EEN DAG IN AMSTERDAM De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Bijzonder hartelijk heeft Kerkrade gistermiddag het Nationaal Jeugdorkest van Israel ontvangen. De jeugdige Is raëliërs, in select gezelschap van sym fonische strijkers en blazers, veroverden in 1958 tijdens het derde wereldmuziek concours te Kerkrade de hoogste lau weren. Zij verwierven de wisselprijs, beschikbaar gesteld door koningin Ju liana, die zij thans derhalve komen ver dedigen. Hiertoe treden zij zondag aan in de concourswedstrijd. Aangenomen mag worden, dat zij het huidige top korps, de National Band of New Zea land, die met 537 van de 540 te behalen unten thans tijdens dit vierde W.M.C. et hoogst genoteerd staat, nog zullen overtreffen. In de wedstrijd zullen zij uitvoeren de ouverture „Der Freischütz van Von Weber, „Le Carnaval Romain' van Hector Berlioz en de Plutos suite van de Nederlander Ton de Leeuw. Een derde kandidaat voor de W.M.C. titel 1962 is ook de Koninklijke Harmonie van het Limburgse dorpje Thorn, die met zijn optreden het wereldmuziekcon cours op 15 augustus zal besluiten. Naast de Nieuw-Zeelanders kwamen tot op heden slechts enkele muziekgezelschappen tot opmerkelijke prestaties. De bijzonder zware jurering van de Ne derlander Herman Strategier, de Engels man Frank Wright en de Oostenrijkse mu- ziekprofessor Paul Walter werd ook over leefd door het spoorwegkorps uit Milaan (een eerste prijs met 502 punten), het Wiener Gitarren Ensemble (eerste prijs met 499 punten) en het Werk-Orchester Gossen uit Duitsland (eerste prijs met 444 punten). Van de Nederlandse korpsen werd in de concourswedstrijd in de hoogste divisie nog acceptabele resultaten behaald door de harmonie „Apollo" uit Zaandijk, die met 432 punten een eerste prijs won, en de harmonie uit Heugem Maastricht (een eerste prijs met 439 punten). In de lagere divisies werden nog lauweren behaald door de fanfare „Kunst en Vriendschap" uit Wittem en de IJmuider Harmonie. De overige vijftien korpsen uit evenzo veel landen, die reeds aan de concours wedstrijd deelnamen, behaalden louter 2e en 3e prijzen, terwijl zelfs elf korpsen geen prijs verwierven. Onder deze laatste groep zijn nu al twee Amerikaanse gezel schappen, wier muziekopvattingen kenne lijk helemaal niet strookt met die in Euro pa. Tijdens dit festival moeten nog dertig gezelschappen in de concourswedstrijd uit komen. Ook bij de mars wedstrijd paste de jury, bestaande uit de Nederlander Rocus van Yperen, de Belg Moerenhout en de Engelsman Frank Wright, zware normen toe. Betrekkelijk zonder kleerscheuren kwamen in de hoogste divisie uit deze muzikale strijd, welke ongeveer 25.000 be zoekers naar Kerkradens stadion lokt, de drumband „Euphonia" uit Kaatsheuvel (96 en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE „La belle Américaine", de vrolijke Franse film van Robert Dhery die in zes Nederlandse theaters draait, heeft gister avond de halfmiljoenste bezoeker ontvan gen in het Rembrandttheater in Haarlem. Het was het echtpaar B. W. Schmidt, van de Bentveldsduinweg in Aerdenhout, dat in de pauze van de tweede avondvoorstel ling op het toneel werd geroepen door de directeur van het Rembrandttheater, de heer R. A. F. Maas, die de heer en me vrouw Schmidt vertelde dat zij de half miljoen hadden volgemaakt. En plotseling was het een feestelijke gebeurtenis op het podium van het theater. Voor het decor van de originele auto „La belle Américaine" die weer eens naar Haarlem was gereden om op het podium te pronken, werden bloemen, een abonne ment van een half jaar voor het theater en een taart met een suikerminiatuur van „La belle" overhandigd aan het verbaas de echtpaar. En dat was nog niet alles, want de directeur van de n.v. Meteorfilm, die de film exploiteert, de heer Fred Den ker, stelde „La belle Américaine" voor één dag beschikbaar aan de heer en me vrouw Schmidt, waarmee ze dan naar elke plaats in Nederland worden gereden die ze maar willen. De Belgische schrijver en taalgeleerde dr. Filip de Pillecijn is vandaag op 71-ja- rige leeftijd in een ziekenhuis in Gent ""■verleden. Hij was daar een week gele ien met longontsteking opgenomen. Filip de Pillecijn verwierf in 1926 de doctorsgraad in de Germaanse filologie )p een proefschrift over Hugo Verriest. En kele van zijn werken, waarvan er vele zijn vertaald, zijn „Blauwbaard", „Mijn heer Hawarden", „Hans van Malmedy", „Schaduwen", „De Soldaat Johan", „De veerman en de jonkvrouw" en „Rochus". punten) de drumband „Irene" uit Beek (96 punten) de Hattinger Fanfare uit Duitsland (100 punten), de Weir High School uit Amerika (109 punten) de drum band „Eendracht" uit Nieuwehagerheide (98 punten) het Fluit- en Tamboerkorps „Wilhelmina" uit Kerkrade-Bleijerheide (9 punten), Werk-Orchester Gossen uit Duits land (96 punten), de koninklijke harmonie „Sainte Cecile" uit Eysden (99 punten), het Musikgesellschaft Fislisbach uit Zwit serland (97 punten), de Clifton High School Mustang Band uit de Verenigde Staten (102 punten) en de National Band of New Sealand, die met 115 van de 120 te behalen punten tot op heden bij de mars wedstrijden nummer één is. Hoge verwachtingen leven nog ten aan zien van het muziekkorps „Limburgse Ja gers", dat op 15 augustus aantreedt, alsook van de „Trommelaere van Roesendaele" uit Roosendaal. Behalve de ruim 80 Israëliërs arriveer den gisteren ook in Kerkrade de 100 musi ci van het Londens Philharmonisch Orkest, die onder leiding van Edward Britchard zorgden voor een nieuw hoogtepunt met de uitvoering van composities van Richard Strauss, Benjamin Britten en Brahms voor rond 3.000 toeschouwers. Het Concertge bouw-orkest. de Bamberger Symphoniker, de Wiener Philharmoniker, het Domkoor uit Straatsburg en de Wiener Sangerknabe zullen ook nog optreden. Vandaag zal het 45 leden tellende artsenkoor uit Barcelona optreden. Mr. H. J. Waage is niet langer belast met de zakelijke leiding van „Het Natio nale Ballet". De tegenstellingen tussen hem en de artistieke leidster, mevrouw Sonia Gaskell, bleken onoverbrugbaar. Me vrouw Gaskell is nu belast met zowel de artistieke als de zakelijke leiding van het Nationale Ballet. Het bestuur van de stichting zoekt nu naar een formule waardoor de heer Waage toch bepaalde taken bij de balletgroep kan blijven vervullen. Mevrouw Gaskell maakt op het ogenblik een tournee door Spanje met het Nationale Ballet. De spanningen tussen mevrouw Gaskell en mr. Waage manifesteerden zich reeds vrij spoedig nadat de door een fusie van het Nederlands Ballet en het Amsterdams Ballet geformeerde Nationale Ballet op 8 november jl. zijn eerste voorstelling in Amsterdam had gegeven. Op 31 aug. in wereldpremière van blijspel van Thomas Op 31 augustus zal het toneelgezelschap Ensemble in Eindhoven de wereldpremière geven van het nieuwste stuk van Robert Thomas, de schrijver van „Valstrik voor een man alleen" en „Acht vrouwen". In de vertaling van Paul Rodenko kreeg het blij spel als Nederlandse titel „De duivel hale ze!". Onder regie van Jan Retèl worden de drie rollen gespeeld door Conny Stuart, de cabaretière die met deze rol bij Ensemble als actrice debuteert, Ina van Faassen en Ton van Duinhoven. Tijdens een persconferentie op de Euromast in Rotterdam heeft algemeen directeur Robert de Vries het pas op gerichte toneelgezelschap „Nieuw Rot terdams Toneel" voorgesteld. Het gezel schap omvat 38 acteurs en actrices en zal zijn pied a terre vinden in de Rotter damse stadsschouwburg. Het „Nieuw Rotterdams Toneel" wil het toneelleven in Rotterdam nieuw leven inblazen en zit gestimuleerd door de geestdriftige Robert de Vries vol nieuwe plannen en ideeën. Het gezelschap is van plan een geva rieerd repertoire te brengen, opdat een zo groot mogelijk publiek bereikt zal kunnen worden. Ook langs andere wegen zal ge tracht worden de belangstelling voor het toneel te stimuleren. Zo zal het gezelschap met zogenaamde kleine zaalprogramma's experimenteren. Robert de Vries meent, dat medewer king van leden van het gezelschap aan te levisieprogramma's het bezoek aan de schouwburg stimuleert, omdat het publiek de toneelspelers, die het zo heeft leren kennen, in levende lijve wil zien. Inmiddels is in Rotterdam al opgericht de stichting „Vrienden van Nieuw Rotter dams Toneel." Per seizoen zullen negen premières wor den gegeven de eerste op 7 september waarvan drie enkelvoudige, hetgeen wil zeggen, dat daaraan het gehele ensemble zal meewerken. De zes andere zullen zo genaamde doublures zijn, voorstellingen van stukken die een zo kleine bezetting vragen, dat het ensemble gesplitst kan worden. In totaal zullen in het komend seizoen 150 voorstellingen worden gegeven in Rot terdam en ongeveer 250 daarbuiten. Op 7 september gaat de première van „De Keuken", van Arnold Wenker, onder regie van John Dexter, een Engels regis seur, die in het afgelopen seizoen als de beste regisseur van Engeland werd uitge roepen. Pim Dikkers zal de regie voeren van LOS ANGELES (Reuter) Slechts 15 mensen zijn uitgenodigd om woensdag aan wezig te zijn bij de begrafenis van de Amerikaanse filmactrice Marilyn Monroe. Bij deze 15 zijn geen filmsterren maar al leen vrienden en familieleden. L'Osservatore Romano, het Vaticaanse dagblad, schrijft, dat Marilyn Monroe het slachtoffer was van een mentaliteit, een levenswijze en een levensopvatting waar van zij het symbool was. Het blad, dat twee maanden geleden kritiek had op Ma rilyn Monroe omdat zij in een filmscène naakt gezwommen had, schreef nu uit drukking te willen geven aan zijn gevoe lens van diep medelijden met de actrice. Indirecte kritiek leverend op de behan deling door de pers van de dood van Ma rilyn, zei l'Osservatore: „Het lijkt ons toe, dat haar dood geen ernstige gedachten heeft opgewekt en vóór alles niet de terug houdendheid welke de dood vraagt van de mensen, zelfs van hen met middelmatige beschaafdheid." AVIGNON (Reuter) Bij een botsing tussen drie auto's bij Avignon in Frankrijk is zondagavond de Nederlander Alfred Oevers uit Rotterdam om het leven geko men. Bij deze botsing werden negen Fran sen gewond. NICE (AFP) De 23-jarige Nederlandse mejuffrouw Tanny Lottering uit Haaks bergen, die met vakantie aan de Rivièra vertoefde, is ernstig gewond geraakt bij een aanrijding door een auto. Zij liep met haar zuster in de buurt van het vliegveld van Nice op het trottoir van de weg langs de zee. Robert de Vries „The guilty pgrty" van George Ross pn Campbell Singer, dat op 14 september zijn première beleeft. Op het repertoire staan verder „De nacht van de leguaan", van Tennessee Williams, „Cymbeline" van Shakespeare in een vertaling van Gerrit Kouwenaar, dat nog nimmer in Neder land is gespeeld, en „Bolomba" van de Nederlandse schrijver Dimitri Frenkel Frank. Ook de musical „Kiss me Kate" zal in de loop van het seizoen ten tonele worden gebracht. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor BunschotenSpakenburg (vac. G. Zomer) W. van der Lingen te Schildwolde. LEIDEN Geslaagd voor het examen Engelse handelscorrespondentie G. Feyen, Heemstede. De rechtbank in Rotterdam heeft 32-jarige groentehandelaar wegens moord op zijn 30-jarige echtgenote oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. een gif ver' Er was levenslang tegen hem geëist. Op 18 oktober had de man een snelwerkend vergif in de koffie van de vrouw gedaan. Zij overleed enkele uren daarna. De man had een verhouding met het 18-jarige dienstmeisje van het gezin, voor wie hij zich van zijn vrouw wilde ontdoen. Bij het bepalen van de straf heeft de rechtbank rekening gehouden met het in een psychiatrisch rapport geschetste neu rotische, infantiele en onvolwassen karak ter van de dader Ook heeft de recht bank de rol, die het meisje in de keten van tragische gebeurtenissen heeft ge speeld, in aanmerking genomen. Het meis je heeft voortdurend een krachtige druk op hem uitgeoefend om de vrouw uit de weg te ruimen. De verklaring van de groentehandelaar dat zijn vrouw op het laatste moment beseft heeft dat de koffie vergif bevatte en desondanks de kop heeft leeggedronken omdat het leven voor haar toch geen waarde meer had, werd door de rechtbank als ongeloofwaardig verwor pen. De negenjarige J. van Vliet uit Scha- gen is gistermiddag het slachtoffers ge worden van baldadigheid en ligt thans zwaar gewond in het ziekenhuis. Hij werd door twee andere jongens, die een vuur tje stookten, ruggelings in het hoog op laaiende vuur getrokken. Zjjn kleren vat ten onmiddellijk vlam. Twee jongere broertjes slaagden er met enige moeite in hem van de „brandstapel" af te krijgen. Met brandende kleren rende de jongen de Winkelstraat in, waar het vuur door twee passerende Duitsers werd gedoofd. De jongen heeft een verbranding in de tweede graad opgelopen. Een 22-jarige Ierse Zeeman stapte maan dagmiddag een exclusief hotel in Breda binnen en nam plaats aan een tafeltje. Uit een krant pakte hij een gebraden kip, met de bedoeling deze op te eten. Toen een kelner hem in het Engels op het ongebruikelijke attent maakte, greep de Ier een bierglas, sloeg er op de rand van de stoel een stuk af en sneed met de rest de kelner in het gezicht. De man werd vrij ernstig gewond. Gisteren zijn vijf van de zeven mensen die na het inademen van chloorgas in het academisch ziekenhuis in Utreèht verble ven, ontslagen. Men verwacht, dat de twee anderen, de brandwacht Merkesteijn en de ketelmachinist Van Hasselt, vandaag naar huis mogen gaan. Schrik. Door een asbreuk in de motor is de lift in het gemeentehuis van Heerlen naar beneden gestort. In de lift stond een ambtenaar, die met de schrik vrij kwam Het naar beneden vallen van de tegenge- wichten ging gepaard met een harde klap, ook de liftkabels braken. De liftkooi werd op de eerste etage door de ingebouwde, automatische vangarmen vastgezet. Het „Nederlands Instituut voor Lifttech- niek" stelt een onderzoek in naar de oor zaak van de asbreuk. Botsing Bij een frontale botsing van twee auto's bij Lubbock in de Ameri kaanse staat Texas, zijn zes personen vier mannen en twee vrouwen om het leven gekomen. Men meent dat de slachtoffers rondtrekkende landarbeiders De harmonie „Trou moet Blijcken" in Lisse bestond zondag 5 augustus 65 jaar. Wegens de vakantiedrukte in de bollen streek is de viering van dit jubileum uit gesteld tot in oktober. Toch is de 5e augustus niet onopgemerkt voorbij gegaan want de twee oudste leden van „Trou moet Blijcken" werden maandagmiddag ten gemeentehuize koninklijk onderschei den. Het waren de heren KI. Mastenbroek en A. J. Schrama, respectievelijk 56 en 52 jaren lid van de harmonie. De burgemees ter van Lisse, nv- Th. J. de Graaf, heeft hen de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitge reikt. De burgemeester wenste de harmo nie in oktober een goede jubileumviering toe. Hij hoopte dat de vernieuwing van het instrumentarium, waar men naar streeft, in oktober zijn beslag zal krijgen. De burgermeester heeft tegenover de he ren Mastenbroek en Schrama zijn waarde ring uitgesproken. Als tweede kapelmees ter en tweede voorzitter en als penning meester hebben zij belangrijk werk voor de vereniging gedaan. Bij de uitreiking van de onderscheidingen was het gehele UMmnm Twee medewerkers van „Hughes Air craft Co." tonen hier een model van de nieuwste communicatie-satelliet, die een continue wereldomvattend tv-net mogelijk maakt in plaats van het hui dige periodiek onderbroken systeem. „Hughes" werkt voor rekening van de regering van de Ver. Staten in dienst van de „National Aeronautics and Space Administration". Drie van deze satellieten kunnen, „geparkeerd" op bepaalde plaatsen in de ruimte, een communicatie-net rondom de gehele toereX in stand houden. Links op de foto O: Godcm Murphy, Hughes' pro- duktie-leider en rechts dr. Allen E. Puckett, vice-president van Hughes, die de satelliet-antenne testen in het Californische Culver City. In Egmond aan Zee is een 53-jarige Duitse badgast, de heer O. F. Nuz uit Bieleveld in zee verdronken. Het stoffe lijk overschot is later op het strand aan gespoeld. Bij De Koog op Texel is de 32-jarige Duitse pater J. Schweihofer uit Mertin- ger (Beieren) bij het zwemmen in zee verdronken. Zijn stoffelijk overschot is la ter op het strand gevonden. De geestelijke bracht zijn vakantie door in Castricum en was voor een dagje naar Texel gegaan. Dit is de zomer van het lawaai. Rumoer door, om en uit de (transistor)radio en televisie, op Songfestivals en via aardstra- len, uit knalpotten. Inzonderheid de PRO VINCIALE ZEEUWSE COURANT is wat kregel geworden door de brommer- en scooter-invasie van Duitse „Halbstarken" en vraagt zich af: „Wat doen we er aan? Er zijn allerlei mensen, die onmiddellijk uitroepen dat de politie er maar eens be ter' naar moest kijken. Maar dat is ge makkelijker gezegd dan gedaan: er moet een legale basis voor het optreden van de politie zijn en die is niet altijd makkelijk te vinden. Bovendien is samenwerking met de burgerij in zulke gevallen nodig en daar schort het (bij de burgerij) soms heel erg aan. Zo hadden in een Zeeuwse gemeente de middenstanders last van (Nederlandse) bromnozems, die hun por tieken luidruchtig bevolkten. De politie werd gealarmeerd en zij' zette uiteen, dat er alleen kon worden opgetreden indien de betrokken zakenlui volledig meewerkten. Toen het puntje bij het paaltje kwam bleef echter die medewerking achterwege en kon de de politie niets doen. In zo'n ge val krijgt zij de naam nalatig te zijn, ter wijl de wezenlijke oorzaak elders ligt. Het is al met al geen eenvoudig probleem. Een automobilist zei ons sprekende over de Duitse brom-invasie „Ik oefen maar een beetje feldwebel-duits, daar hebben ze tenminste nog respect voor." Men zou haast zeggen, dat de buitenlandse bromfi- guren nog zijn te verkiezen boven de Ne derlandse: die hebben namelijk geen zier tje respect meer overgehouden Ook in het anders zo vredige Wieuwerd was het lawaaiig door het optreden van de „aardstralenbedwinger" Jan Bron. Voor de FRIESE KOERIER was echter niet hij de grootste boosdoener, maar wel het christelijk-nationale weekblad De Spie gel, dat Brons verhinderde experiment met de mummies had uitgelokt. In een artikel dat besluit met de vraag: „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is er christe lijk in Nederland?" toornt F(edde) S(chu- rer): „Dit weekblad is het namelijk ge weest dat, uit pure behoefte aan sensatie, de tovenaar op het dorp heeft losgela ten met de bedoeling de grootste merk waardigheid van dit dorp zonder meer te vernielen. Het speculeerde daarbij, chris telijk weekblad dat het is, op het alge meen verbreide geloof in toverkunsten, waartegen in de bijbel zo wordt gewaar schuwd. Het zag er, meer dan in de bijbel, sappige kopie in, die gegarandeerd was, onverschillig hoe het experiment ook zou uitvallen. Verondersteld, dat het gelukt was. Verondersteld, dat er morgen iemand komt die beweert, dat hij van een afstand van 80 km Madurodam in de as kan leg gen of alle schilderijen van Frans Hals, waarvan hij het verfprocédé kent, che misch om hals zal brengen. Gaat De Spie gel dan een weddenschap met deze man aan of waarschuwt ze de politie, dat er een barbaar met zulke voornemens rond loopt?" Heel wat herrie wordt in deze zomer maanden veroorzaakt door de transistor- plaag met Radio Veronica als nimmer op drogende bron. De omroepredacteur van de NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT gelooft dat het zendschip in een door Hil versum geschapen behoefte voorziet: „RA DIO VERONICA behoort, menen wij, tot de takken van vermaakindustrie, die niets toevoegen aan wat men zou kunnen noe men het profiteren van de door anderen, en dat zijn dan in het Nederlandse geval de omroepverenigingen, gecreëerde behoef ten. Nu zijn dit niet alleen de behoeften van de „fans", van de teenagers en de huisvrouwen die graag de stemmen van hun idolen willen horen. Veronica voorziet ook in de andere, meer algemene, behoef te aan achtergrondmuziek. In hoeverre deze behoefte sociaal nuttig dan wel scha delijk is, laten wij buiten beschouwing. Dat zij er is, staat vast. Blijkens pro gramma's als Arbeidsvitaminen, erkennen de omroepverenigingen haar al lang." Joop Wolff onthult in DE WAARHEID, dat die „arbeidsvitaminen" minder on schuldig zijn dan men in zijn argeloosheid vermoedt. Naar aanleiding van Philips- proeven over het effect van muziek bij de arbeid schrijft hij: „De bedrijfsleider moet dus optreden als de apotheker, die de muziek netjes afweegt en zo toedient, dat het arbeidstempo er door omhoog gaat. De werker moet de muzieknummers innemen als een soort poeder of, als men het wat actueler wil uitdrukken, als Softe- non-tabletten. Met één, keihard doel: uit de mens aan arbeidskracht halen, wat er in zit! Philips Phonogram heeft daarom specia le programma's gearrangeerd, die de on dernemers kunnen kopen. Om het perso neel wat op te fleuren en geen brokje menselijke energie verloren te laten gaan Dat zit er achter de lokkende adverten ties, die de ateliermeisjes toeroepen: „Kom ook bij ons het is zo gezellig en muziek tijdens het werk." Voor velen wordt het Nederlandse om- roepspektakel veroorzaakt door de „zui len". TROUW streeft naar een herwaar dering van dat begrip: „Zuil is geen scheldnaam, maar een erenaam. Gelukkig is het land waarin men de vrijheid heeft zuilen te stichten. In Sovjet-Rusland zijn geen zuilen. In Spanje evenmin". Volgens TROUW is „Zuil een sociolo gisch begrip. Men bedoelt er, populair ge zegd, organisaties mee op levens- en we reldbeschouwelijke grondslag. Het is het voetstuk van de „zuil", dat velen irriteert. Zij vinden het niet nodig dat er organisa ties op christelijke grondslag zijn. En als het niet lukt om door anti-propaganda deze organisaties stuk te krijgen, dan probeert men het via de weg van de overheid. Die moet het dan maar doen. Wie zich ongerust afvraagt of dat niet in strijd is met de geestelijke vrijheid, krijgt een injectie in gespoten uit het flesje waarop staat „Na tionaal" Dat maakt doezelig genoeg om de heldere blik op de zaken te vertroebe len. Er zijn er, die al zover heen zijn, dat ze naar het buitenland trekken om daar een niet-begrijpend gehoor te vervelen met het Nederlandse „probleem van de zui len". „Saulen", zeggen ze tegen de Duit sers. „Piliers", verduidelijken ze de Fran sen". bestuur van „Trou moet Blijcken" aanwe zig. De voorzitter, de heer G. v. d. Pol, heeft uit naam van het bestuur de heren Mas tenbroek en Schrama in hartelijke bewoor dingen toegesproken. De 37-jarige Amerikaanse filmster Jack Lemmon, tegenspeler van de zondag over leden Marilyn Monroe in „Some like it hot" en voorts in ons land vooral bekend door zijn hoofdrol in „The Apartment" is vanochtend uit New York op Schiphol aan gekomen en blijft precies één dag in ons land voor hij morgen naar Parijs gaat. „Ik was een vriend van Marilyn," ver klaarde hij, „she was a wonderful per son". In Parijs gaat Jack Lemmon met Shirley MacClaine onder leiding van Billy Wilder de buitenopnamen maken van „Ir ma la Douce", waarvan de binnenopnamen later in Hollywood volgen. En passant deelde Lemmon op Schip hol mee, dat hij over twee weken in Pa rijs in het huwelijk zal treden met de 27- jarige Amerikaanse actrice Felecia Farr. I-1 HÉB A A nKOtlDIGItlGEfl sn.BESCHOUWINGEN HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje.) 8.00 Nieuws, en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram- mofoonmuziek. 8.30 Verkeerswenken. 8.35 Voor de kinderen. 8.55 Wat eten wij van daag?, praatje. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke muziek (gr.). (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Religie en cultuur, lezing (III). VARA 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 El Rey que rabió, Spaanse operette (gr). 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Me dedelingen ten behoeve van land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Licht ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte gram mofoonmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Historische opnamen (gr.): Klassie ke muziek. 14.45 Oude muziek (gr.). 15.00 Op reis door de wereld, lezing. 15.10 Voor de jeugd. 16.30 Orgel en zang. 17.00 Weg wijzer, tips voor vakantie en snipperda gen. 17.50 Regeringsuitzending: Neder lands Nieuw-Guinea, door drs. C. S. I. J. Lagerberg. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.25 Actualiteiten. 18 30 R.V.U.: Van Bach tot Boulez VIII, door Hans Citroen 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Instrumen taal trio: jazzmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Ope rettemuziek." 20C35 MêeViwen bóven Sorren to, hoorspel. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22,40 Bariton en piano: Napoli- taanse liederen. 23.15 Jazzmagazine. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00- 2400 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Grammofoonmuziek. 8.50 Walsmuziek (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammo foonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 10.45 Geestelijke liederen. 11.10 Moderne muziek (gr.). 12.00 Licht orkest en solis- ttn. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet. 12.53 Grammo foonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Strijkorkest: amusements muziek. 13.45 Klassieke muziek (gr.). 15.15 Vrije tijd. wel besteed! 15.30 Instrumen taal trio. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 In strumentaal kwartet: lichte muziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Latijns-Amerikaans orkest! 18.10 Gemengd koor. 18.30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Meisjeskoor (gr.) 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Leger des Heilsmuziek (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Instrumentaal licht kwintet. 20.10 Holland Festival 1962: Radiophilharmo- nisch orkest en groot koor: Moderne mu ziek. 20.55 Het komend congres van de Internationale Raad van Christelijke ker ken te Amsterdam. 21.15 Klassieke piano muziek (gr.). 21.45 Canadese volksliederen (gr.). 22.00 Kanttekeningen. 22.15 Saxo foonkwartet. 22.30 Nieuws en S.O.S.-berich ten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Vocaal ensemble en solisten: oude muziek. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoon muziek. (12.30-12.35 Weerbericht). 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka mermuziek. 14.00 Lichte grammofoonmu ziek. 14.25 Amusementsmuziek. 15.00 Om roeporkest van Beromünster en zangsolis te: Moderne muziek. 15.45 Omroepkoor. 16.00 Beursberichten. 16.06 Lichte grammo foonmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte mu ziek. 18.00 Marsmuziek. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte grammofoonmuziek. 20.20 Omroep Variété-orkest 20.30 Lichte grammofoon muziek. 20.45 Klankbeeld. 21.15 Operette muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Hoornrecital. 22.45 Koorzang en instrumentaal ensemble. 22.55 Nieuws. 23.00-23.15 Voor de zeelie den. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd po litieke partijen: Uitzending van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. AVRO: 20.30 Praat eerst eens met Lemaire, pro gramma rond deze componist-pianist. 21.05- 22.30 Telefoon voor U, comedie. VOOR WOENSDAG NTS: 15.45 Internationaal Rendez-vous, muzikale rondreis door vele landen. KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17 30-17.40 Internationaal jeugdjournaal. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. VPRO: 20.20 Over al, gefilmd verslag van de reis die 390 Nederlandse en Belgische jongens met het kampeerschip Borneo naar Zweden en Noorwegen maakten. 20.40 De Drommeda- ris, een reportage over het Internationaal Studenten Centrum in Enkhuizen. 20.55 Zonnige morgen, eenakter. 21.25 Medische rubriek. 21.55-22.40 Documentaire film over Vietnam.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5