AOW met 4 pet omhoog 1 WMÊÊÊ HET WEER Haarlemse off. van Justitie vraagt gevangenneming Zomerstorm verjoeg duizenden kampeerders van onze kust Formeel Nieuw-Guinea-overleg zal slechts twee dagen duren )RR V.S.V. De schilderijendiefstal Vooral in Zeeland massale uittocht uit verregende kampeerterreinen Nederlandse straal jager bij Biak neergestort Soldaat licht gewond in Nieuw-Guinea Regering lichtte Kamerleden in SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Kijkers Opklaringen en buien Aan het strand: In de krant van heden: Harwich-boot binnen Nozems verdreven Tent weggeblazen Vallende bomen Vier vissers verdronken 47e JAARGANG NUMMER 232 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I mé* m "V am Ja Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I 1 1 1 1 I M j W Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. A A JL JL JL JL X X L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAG BLAD VOOR VELSE N IJ M UIDEN, SAN TPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De uitkeringen krachtens de AOW zullen zeer waarschijnlijk per 1 september van dit jaar worden verhoogd met ongeveer 4 percent. Voor de bepaling van het juiste percentage is het wachten nog op de loon- indexcijfers van eind augustus, zo deelde men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Oscar Wilde: Een cynicus is iemand die van alles de prijs kent en van niets de waarde. De storm en de regen van gisteren hebben vele badgasten van de Neder landse kust verjaagd. Vooral uit de tentenkampen vond een ware uittocht plaats. In Zeeland hebben naar schat ting 10.000 van de 20.000 kampeerders hun biezen gepakt en vanmorgen duur de de uittocht nog voort. In de westhoek van Schouwen, waar de storm de tenten de lucht in blies en de slagregens de pret zwaar vergalden, is 70 a 80 percent van de kampeerders er gisteren haastig van door gegaan. Over de wegen naar het oosten reden de auto's, waaronder veel Duitse, in on afgebroken rijen. Het veer Anna Jacoba- polder-Zijpe kon de stroom niet ver werken, hoewel er een extra veerboot was ingelegd. Op sommige plaatsen is vrij aanzien lijke schade toegebracht aan tenten en Uit het kamp Ockenburg bij Schevenin- gen zijn enige duizenden kampeerders ver trokken. De blijvers hadden de handen vol om hun tenten in de wind staande te houden. Uit Duinrell in Wassenaar, dat tamelijk beschut is gelegen, vertrok 10 a 15 percent van de kampbevolking. In Sche- veningen werd een strandpaviljoen door de storm vernield en waaiden kranten kiosken van de boulevard. In het begin van de avond trokken drom men automobilisten en wandelaars naar de boulevard om het schouwspel van de woeste golven gade te slaan. Op de pier heerste een drukte als op een zomerse dag. Vooral in Zeeland hebben de slachtof fers van de zomerstorm hun toevlucht ge zocht in boerderijen. Dat gold ook voor 70 Duitse jongens, wier oftderkomen, een enorme oude legertent, tegen de vlakte ging. In de boomgaarden op Zuid-Beve land is door de storm nogal wat schade aangericht. De werf van De Schelde in Vlissingen beleefde een angstig moment toen het grote in aanbouw zijnde schip ..Waardrecht" van de trossen sloeg en af begon te zwaaien in de richting van een aantal jachtjes en kleine schepen. Haastig Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid voorko mende buien, sommige met on weer. Matige tot zwakke weste lijke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door de nadering van een gebied van hoge druk zal het morgen over wegend droog zijn met opklaringen bij een zwakke tot matige naar zuid krimpende wind. Temperatuur 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Nieuw de- pressiegebied ten zuidwesten van Ierland, trekt naar het noordoosten. Het regenfront bereikt vrijdag de Noordzee. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. J. Bredius, heeft thans officieel de gevangenneming gevraagd van de drie Duitsers, die, verdacht van de schilderijendiefstal in Aerdenhout, in Zwitserland werden aangehouden. De Haarlemse rechtbank heeft het verzoek van de officier toegewezen. Aan de Zwitserse regering zal nu, via de gebruikelijke diplomatieke kanalen, de uit levering van het Duitse trio worden gevraagd. De 35-jarige Horst Nelde, die maandagavond een bekentenis aflegde, zou volgens uit Bern ontvangen berichten alleen maar hebben gefungeeerd als chauffeur van de auto, die de dieven ge bruikten. Zijn mede-verdachten, Siegmann Gröfe en Herbert Stöhr, blijven ontkennen. Gröfe ontkent ook, dat hij in Heerlen voor 40.000 aan met juwelen bezette ringen zou hebben gestolen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilNllllllllllli De storm en de onafgebroken slag- regens hebben gisteren langs de Nederlandse kust een hardhandig einde gemaakt aan de vakantie- ee illusies van vele kampeerders. Dui- p zenden braken hun tenten op en s gingen op zoek naar beter oorden. Op veel plaatsen werd schade aan- gericht aan tenten en kampeer- wagens. Gehuld in plastic regenjas- sen en vaak tot de enkels in het water van de ondergelopen terrei- nen, zijn vele gisteren onafgebroken in de weer geweest om hun bezit- tingen te beschermen tegen de zomerstorm. Op de Scheveningse j| boulevard werden verscheidene EE kiosken door een windhoos uit elkaar gerukt. Ook strandetablissementen |j moesten er aan geloven. Op het kampeerterrein „Sandevoorde" in EE Zandvoort trof de fotograaf onder- s staan beeld van een gezin, dat met man en macht in de weer was om |j zijn bezittingen bijeen te houden. „Vakantie langs de kust": het was overal hetzelfde trieste beeld. „Er zijn zekere sporen die in de rich ting van de drie aangehouden Duitsers wijzen. Wij hebben bepaalde aanwijzingen tegen hen", aldus mr. Bredius, gevraagd naar de gronden waarop de gevangenne ming is verzocht. Inmiddels zijn in Aken nieuwe arresta ties verricht, die verband houden met de schilderijendiefstal. Die arrestaties ge schiedden nadat huiszoeking was gedaan. De schilderijen zijn waarschijnlijk na de diefstal in Aken door de Akense onderwe reld „opgeborgen". De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Rojjen, is op het vliegveld van New York aangekomen en doorgereisd naar Washington, waar reeds besprekingen aan de gang zjjn tussen de Indonesische ambassadeur Adam Malik en de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bji de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schiirmann, in aanwezigheid van de Amerikaanse oud-ambassadeur Ellsworth Bunker, over technische details van de overdracht van het bestuur over Nieuw- Guinea. Dr. Van Rojjen zei dat de formele besprekingen onder leiding van Oe Thant maandag zullen beginnen en twee dagen zullen duren. Bij deze besprekingen zal worden uitgegaan van het basisakkoord tussen Nederlandse en Indonesische ver tegenwoordigers. Op een vraag of dit het plan-Bunker is, antwoordde dr. Van Rojjen „dat het wel in dat kader past". In antwoord op een vraag over ratifica- tie van een Nederlands-Indonesisch ak koord zei de Nederlandse ambassadeur aan te nemen dat indien een akkoord wordt getekend, de procedure die tot ra tificatie moet leiden, in het Nederlandse parlement zal beginnen. Hij meende dat een dergelijke procedure ongeveer een maand zal vergen. Als streefdatum noem de hij 18 september, de dag waarop de algemene vergadering van de Verenigde Naties begint. Onze correspondent in Washington berichtte hedenmorgen, dat over de technische besprekingen, die Ne derland en Indonesië reeds in Washington voeren, niets openbaar zal worden ge maakt. Dr. Van Roijen en mr. Schiirmann heb ben voor de uitwerking van de details hulp gekregen van acht deskundigen, die reeds in Washington zijn. Zij worden geraadpleegd bij de bespre king van financiële en administratieve problemen. Gisteren zijn ook de vier mi litaire deskundigen gearriveerd. Ook de Indonesiërs zullen militaire adviseurs la ten overkomen. Allerlei details moeten ge regeld worden, voordat de formele eindfa se in New York onder leiding van Oe Thant begint. Nederland en Indonesië zullen gezamen lijk de kosten dragen van het beheer in de overgangsperiode, dus van oktober 1962 tot mei '1963. De Verenigde Naties zullen hiervoor geen financiële offers brengen. Maar men moet precies vastleggen welke rekeningen Nederland en Indonesië geza menlijk gaan betalen. Om één punt te noe men: wie betaalt een bestelling die nog onder het Nederlands regiem is gedaan doch die wordt afgeleverd tijdens het V.N.- regiem? Dit voorbeeld dient slechts om aan te duiden welke kwesties nog moeten worden geregeld opdat strubbelingen zo veel mogelijk worden voorkomen. Over het aantal internationale ambtena ren, dat de Verenigde Naties tijdelijk no dig zullen hebben, hoort men uiteenlopen de schattingen, variërend tussen 150 en 50. De Indonesiërs achten een vijftigtal wel voldoende. Voor de rechterlijke macht is het vrijwel onmogelijk om internationa le figuren te vinden. Alleen in Nederland en Indonesië zijn mensen beschikbaar, die op de hoogte zijn van het indisch recht. Dat er militaire deskundigen bij het voor overleg betrokken zijn, is begrijpelijk. Wat wordt bijvoorbeeld de status van de Ne derlandse troepen wanneer het gebied on der bestuur van de Verenigde Naties komt? Zal het V.N.-regiem bepaalde taken kun nen opdragen aan de Indonesische para chutisten die in het land zullen blijven? Wat gebeurt er met het Papoeakorps? Wan neer en in hoe grote getale repatrieert de Nederlandse krijgsmacht? Het is de bedoeling dat men op al die vragen een antwoord zal klaar hebben, als maandag het formele overleg begint. HOLLANDIA (ANP) Woensdagochter werd in Hollandia bekend, dat in de nacl van dinsdag op woensdag nabij Biak ee Hunter-straaljager van de Nederlands luchtmacht is neergestort. Naar de verslag gever van het ANP vernam, heeft de vlif ger zich kunnen redden met zijn va' scherm. In Hollandia wilde men van off ciële zijde over het ongeval nog geen na dere mededelingen doen. Weerrapporten 1, 2 Uit. het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 7 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Van vele kanten wordt verband gelegd tussen de arrestatie van de drie Duitsers, waarvan Gröfe en Stöhr beruchte onder wereldfiguren zijn, en een auto, die kort voor de diefstal van de schilderijen in de omgeving van het landgoed „Koekoeks duin" zou zijn gesignaleerd. Berichten over zo'n auto zijn echter zeer tegenstrijdig en de Bloemendaalse recherche heeft te ken nen gegeven, dat niet één aan haar opge geven autonummer tot aanhouding van de drie Duitsers heeft geleid. Het Haarlemse meisje Trudy Mostert- man meent aanspraak te kunnen maken op de som van 25.000, die werd uitge loofd aan diegene, die de politie inlichtin gen kon verstrekken die tot aanwijzing van de daders zouden kunnen leiden. Zij zegt ongeveer een week voor de diefstal in de omgeving van „Koekoeksduin" een auto met Duits nummerbord te hebben gezien, die haar verdacht voorkwam. Een van de inzittenden bestudeerde een kaart. Mejuf frouw Mostertman heeft verklaard, dat de auto een tamelijk oude Lloyd was. De Bloemendaalse recherche gaf van morgen op deze mededeling het volgende commentaar: „Het is een volslagen ver zonnen verhaal. Zij is wel met een tip hier geweest, maar die heeft niet het minst bij gedragen tot het onderzoek. Hjj was nul en van gener waarde!" Van andere zijde wordt gesproken over een grijze Opel met het kenteken AD505 en weer andere berichten spreken over een DKW met het nummer AC-AD505. De Bloemendaalse politie noemt al deze me dedelingen „combinaties achteraf". Van een Lloyd was haar totaal niets bekend. Toen een Opel met het nummer 505 werd genoemd was het commentaar: „Dat is er dichter bij". Het schijnt wel vast te staan dat de aangehouden Duitsers bij hun ar restatie reden in een Opel, die eigendom was van Gröfe. toegeschoten sleepboten konden het ge vaarte nog in bedwang houden. Op Texel, waar men gewoonlijk voor langere tijd gaat logeren, heerste giste ren eveneens een grote drukte van ver trekkende gasten. Er was hier echter geen sprake van een uittocht. De storm heeft overal de gebruikelijke schade aangericht van omgewaaide bomen en televisiemas- ten, afgerukte dakpannen enz. De loodsdiensten langs de kust waren j voor alle schepen gestaakt, maar er zijn j gistermiddag toch nog vijf schepen de i Nieuwe Waterweg binnengelopen. Hierbij J was de Harwich-boot van de maatschap pij „Zeeland", die zich aan de traditie de boten varen op de klok hield, maar toch nog wat moeilijkheden had met het binnenlopen en vlak voor de wal assisten tie van een sleepboot nodig had. De storm heeft tot veler opluchting ook een groot aantal Duitse nozems van Wal cheren verdreven. Vooral de laatste tijd bezorgden zij veel overlast. Met hun brom mers reden zij bij voorkeur in groepen van twintig man door de smalle straatjes van Middelburg, Vlissingen en andere plaatsen. Zes hunner zijn door de Vlis- singse politie van een kampeerterrein gehaald, waar zij grote overlast veroor zaakten, en over de grens gezet. Voor dien waren zij reeds van kampeerterrei nen in Westkapelle verjaagd en in Vlissin gen in aanraking gekomen met de politie. In Amsterdam zijn heel wat vakantie gangers verdreven van de drie hoofdstede lijke kampeerterreinen. Vooral Scandina- viërs vluchtten naar warmere oorden in Frankrijk. De meeste Nederlanders die hun tenten bij Amsterdam hadden opge slagen gingen naar huis terug. Hun plaat sen werden voor een deel ingenomen door buitenlanders, die het aan de kust niet lan ger konden uithouden. Velen van deze kustvluchtelingen kwa men terecht op het kampeerterrein in het Amsterdamse Bos, waar gisteravond nog enkele honderden mensen storm en regen trotseerden. Een tent van een Engelse fa milie werd daar 's middags weggebla zen. Het waren vooral de gezinnen die een week kampgeld vooruit hadden betaald die op dit terrein achterbleven. Op de Oudezijds Voorburgwal viel een boom op een geparkeerde auto. In de tuin stad Osdorp viel gisteravond op vele plaat sen de straatverlichting uit. Elders in de stad weigerden de verkeerslichten en de verlichting in verkeerszuilen. Tussen Den Haag en Rotterdam is het treinverkeer gestagneerd geweest door dat een boom op de bovenleiding was ge waaid. In Rotterdam gebeurde hetzelfde met de leiding van tramlijn 5. In de haven raak- n enkele schepen op drift, maar schade werd ijiet aangericht. PARIJS (AFP-AP) De gehele Euro pese kust langs de Noordzee en Het Ka naal is dinsdagavond door het noodweer getroffen. Ten zuiden van Boulogne in Frankrijk zijn twee vissersvaartuigen ver gaan. De bemanning van een der scheep jes wist zich te redden, doch de vier op varenden van de andere vissersboot zijn verdronken. Ook langs de kust van België was het weer ruw. Het scheepvaartverkeer op Ant werpen werd dinsdagochtend gedeeltelijk gestoord. In Zeebrugge werden opslag plaatsen van benzine ernstig beschadigd. In Duitsland en Oostenrijk regende het vrijwel onafgebroken, hetgeen met hevi ge stormvlagen gepaard ging. De tempe ratuur is in West-Europa zo sterk gedaald, dat baders en zwemmers op de noordzee- stranden bevonden dat het zeewater war mer was dan de lucht. (Zie verder pagina 5). HOLLANDIA (ANP) Van officiële zfj- de is medegedeeld, dat de dienstplichtige soldaat C. Minderman licht gewond is bij gevechtshandelingen met Indonesiërs. Over de aard der verwonding werd niets bekend gemaakt evenmin als over de plaats en het tijdstip van het gevecht. De minister-president, de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie en de staatssecretarissen van Defensie en Bin nenlandse Zaken hebben gisteren 37 van de 52 leden van de commissies voor Bui tenlandse Zaken, Nieuw Guinea en De fensie uit de Tweede Kamer over het Nieuw-Guinea-overleg ingelicht. Zowel de regering als de Kamercommissies ston den op het standpunt, dat het in Washing ton bereikte voorlopige akkoord als ge heim moet worden beschouwd. Thans dient een definitief akkoord afgewacht te worden. De tekst daarvan zal zeer waar schijnlijk in New York wereldkundig wor den gemaakt. Daarna moet de tekst in het Nederlands worden vertaald om in de vorm van een wetsontwerp aan de Twee de Kamer gezonden te worden. Pas dan zal de Kamer in het openbaar een oordeel kunnen geven. Over het tijdstip van de indiening van een Nederlands-Indonesische resolutie bij de Verenigde Naties is nog niets bekend. De algemene vergadering van de V.N. be gint op 18 september en zal ongeveer drie maanden duren. Vandaag zijn ook de commissies voor Buitenlandse Politiek en voor Nieuw-Gui nea uit de Eerste Kamer door de regering ingelicht over de stand van zaken. Advertentie UITGIFTE LEDEN- EN SEIZOENKAARTEN woensdag- en donderdagavond 8 en 9 aug. van 7.00—8.30 uur in DU COMMERCE, Marktplein Mysterieuze auto

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1