Ay din wordt na 4,5 jaar onderhandelen geruimd AGENDA Auto op overweg onder trein: drie doden en twee gewonden €nup,4mpe» Folie, Pelü en PinMo en ENGEL Talrijke speculaties over kostbare lading van Turks vrachtschip Meisje komt om bij brand in schuur Hoger beroep tegen Zwart ingetrokken Tank uitgebrand Straaljager neergestort Broertje van gewezen meisje neergeslagen Eindhoven bij de Kroon in beroep Nog onstabiel weer WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1962 Veel geruchten KORT NA EV1AN: Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Wnd. gouverneur der Antillen is ziek Chef Generale Staf in La Courtine Jongen uit Purmerend sinds 30 juli vermist „Sarpedon" na brand in Willemstad Eis van 3 jaar tegen 21-jarige Vleutenaar Minister Zijlstra naar Italië terug TIEN DODEN IN HET VERKEER Dief betrapt door roken van gestolen pijp gaan vacanHe! Kerkelijk nieuws 12. „Ik omarm liever andere dingen, dan die boomkruinpeinst Polle. .Neen, ik denk er niet aan, steeds die boom mee te slepen.Vort, het ga je goed...." En hij laat hem vallen! „Nu kan ik tenminste zien waar ik me hier in de ruimte bevindt!" „Au!!, Oei!!, wat is dat nu weer. O, als de pijn wegtrekt zal ik flink schelden!!" Keiler Macdonald HOENSON OLIEKACHELS Prof. Simons treedt op als raadsman Sê y Het ziet er naar uit, dat het wrak van het Turkse schip Aydin in de Westerschel- de nu geruimd kan worden. Vier en een half jaar lang heeft Rijkswaterstaat on derhandelingen moeten voeren om te ko men tot het ruimen van het wrak van dit vrachtschip, dat op 21 februari 1958, tien dagen nadat het in aanvaring was geweest met het Franse passagiersschip „Charles Tellier" in de zgn. Bocht van Bath, zonk. Het schip, een „Libertyship" van 1945, was eigendom van een Turkse staatsre- derij en de lading was eigendom van vele eigenaren, wat het onderhandelen niet vergemakkelijkte. Bovendien stelde Rijks waterstaat aan de bergers die belangstel ling voor het werk toonden, de eis van een bankstorting van enige miljoenen, om dat men niet het risico wenste te lopen dat wel de lading die nog steeds enke le miljoenen waard is zou worden ge borgen, doch niet het wrak. „Sinds enkele maanden is het bergings bedrijf W. A. van der Tak n.v. uit Rot terdam nu eigenaar van schip en lading. De contracten zijn zojuist getekend; voor het ruimen van de Aydin tot een diep te van 14 meter krijgt Van der Tak de tijd tot uiterlijk 1 januari 1966. Over de Aydin en zijn lading waar van tot dusver niemand het fijne wist waren veel geruchten in omloop. Deze wer den in de hand gewerkt doordat kapitein Ziya Tansen destijds slechts met uiterste moeite te bewegen was zijn gezonken schip te verlaten. De Aydin had een ge neral cargo, totaal 8500 ton goederen die in Rotterdam en Antwerpen waren gela den. Hoewel direct na de stranding door Rijkswaterstaat twee ton zilver werd ge borgen en veertien ton lood, vertegenwoor digt de rest nog steeds een waarde van enige miljoenen. De ladinglijst geeft aan: 2800 ton olie in drums, totaal 200 ton lood, 49 ton alumi nium, stalen pijpen en platen, spoorrails, betonijzer, machine-onderdelen en niet minder dan 11 ton bier. Het zilver heeft Rijkswaterstaat veilig laten opbergen en staat ter beschikking van de eigenaar, die het destijds met de Aydin verscheepte, mits de door Rijkswa terstaat gemaakte kosten worden betaald. Of Van der Tak een poging zal onderne men de Aydin in zijn geheel te bergen is niet bekend. „Het schip ligt op een har de onderlaag en in die vier en een half Advertentie WIDIN SINDS Grote Houtstraat 181 HAARLEM jaar is het nauwelijks verder gezonken." „De opbouw steekt nog steeds boven water uit en levert bij slecht zicht gevaar op voor de scheepvaart. Wel heeft duikersonder- zoek uitgewezen, dat het schip is geplooid, wat er op kan wijzen, dat het is gebroken". Bij de aanvaring werd de Aydin zwaar beschadigd aan het voorschip aan bak boordzijde. De ruimen 1, 2 en 3 werden opengereten en liepen onmiddellijk vol wa ter, waardoor het voorschip zonk. Het ach terschip bleef echter nog drijven en met uiterste moeite werd het schip buiten de vaargeul aan de grond gezet. Daarna lie pen ook de andere ruimen langzaam vol en zonk het schip. In de tussenliggende tien dagen werd de lading zilver, wat lood en de deklading spoorrails gelost. Kinderen speelden met vuur Het drie jaar oude dochtertje van de familie Sieben Verstappen in Ospel (gem. Nederweert) is gisteren om het leven ge komen bij een brand in een oude land- bouwschuur va haar vader. Het meisje was met enkele vriendjes in de schuur aan het spelen. Men vermoedt dat de kinderen met vuur hebben gespeeld. De vriendjes konden nog bijtijds de schuur verlaten. De stallen en schuren gingen geheel in vlammen op. Door de harde wind sloeg de brand bovendien over naar de schuren van een aangrenzende boerderij, die even eens tot de grond toe afbrandden. Een paard en nog wat ander vee kwam in de vlammen om. In opdracht van de advocaat-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. W. B. J. Aberson, heeft de substituut-officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, zijn appèl in de zaak-Joop Zwart ingetrokken. Eind december 1961 werd deze Amstel- veense drukker-publicist door de hoofd stedelijke rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valsheid in geschrif te, waarvoor de officier van Justitie hem bestraft wilde zien met een gevangenis straf van zes maanden met aftrek. Het ging hierbij om ongeveer 300 nagemaakte Franse identiteitskaarten, die in 1958 in de drukkerij van Zwart werden gedrukt en 'die bestemd waren yo.orde illegaal in Frankrijk verblijvende Algerijnen. s ï.t i. iT Kort nadat de akkoorden tussen Frank rijk en de Algerijnse leiders in Evian wa- reh ondertekend, is volgens informaties van het A.N.P. de opdracht tot intrekking van het appèl in deze zaak gegeven. c Grote Kerk, donderdag 16 tot 17 u.: Orgelconcert door Haite van der Schaaf. Openluchttheater Bloemendaal, donder dag 20.15 u.: „Das Dreimaderlhaus". BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u.: „Kluchtig en luch tig", a.l.14 en 20 u.: „South Pacific", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Het zwaard van Monte Cristo", 14 j. Lido, 14 u.: „Im Weissen Röss'l", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Parijs in paniek", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.:en schiep de vrouw", 18 j. Minerva, 14.30 u.: „Geintjes met gees ten", a.l.; 20 u.: ,E1 Cid", 14 j. Rembrandt, 10.30 if.: „Paw, kind van twee werelden", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Hongkong affair", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Dik Trom" en „Donald Duck", a.l.; 14.15 u.: „The General", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Jules en Jim", 18 j, Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Watt en half Watt in de penarie", a.l.; 19 en 21.30 u.: „Im weissen Rössl", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10- 17 u.; zondag 13-17 u. iTot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Ellen Bottenheim-Nie- mer, 9-17 en 18-20 u. Tot 18 augustus. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand augus tus expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21- 22 u.: A. Bruckner t/m 12 augustus. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Vleeshal, iedere dag 20.15 u.: Cabaret en poppenspel door Jan Nelissen en Feike Boschma. Muziektent Raadhuisplein, Zandvoort, donderdag 20.30 u.: Concert. Vleeshal, iedere dag 14.30 u.: Poppen theater Merlijn. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond van 8 tot 10 u. „Adam en Eva" (Raamvest 5): Iedere avond van 8 u. af café-chantant. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 3 augustus). WOENSDAG 8 AUGUSTUS City, 20 u.: „Op de plaat(s) rust". Rex, 20 u.: „Een zolderkamer op Pigalle". Heidestraat 45, 19 tot 21 u.: Expositie werken van Theo Bitter en Franco Gelli. DONDERDAG 9 AUGUSTUS City, 20 u.: „Arrivederci Roma". Rex, 20 u.: „Een zolderkamer op Pigalle". Heidestraat 45, 19 tot 21 u.: Expositie van werken van Theo Bitter en Franco Gelli. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Sag mir adieu". Luxor Theater, 19.30 u.: „El Cid". (Eén voorstelling). DONDERDAG 9 AUGUSTUS Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19.30 u.: „El Cid". (Eén voorstelling). De waarnemende gouverneur van de Nederlandse Antillen de heer C. Winkel is een week geleden ter observatie opgeno men in het Sint Elisabeths Gasthuis in Willemstad. De heer Winkel lijdt aan een nierontsteking. Doordat zich complicaties hebben voorgedaan is zijn toestand vrij ernstig. De chef van de Generale Staf, luitenant- generaal A. V. van den Wall Bake, heeft gisteren een bezoek aan La Courtine ge bracht om daar de oefeningen van de 53e gevechtsgroep bij te wonen. Op zijn terug reis per auto naar Nederland inspecteerde hij onderdelen van de 52ste gevechtsgroep, die op weg zijn naar La Courtine. Bij Dorfmark in Duitsland is dinsdag een Nederlandse Centuriontank in brand geraakt. Omdat de tank munitie aan boord had, werd het verkeer op de autoweg een uur lang omgeleid. De tank werd zwaar beschadigd. Niemand werd gewond. In Noord-Limburg is gistermiddag een F-84-F Thunderstreak straaljager van de vliegbasis Volkel neergestort. De piloot had tevoren meegedeeld, dat er rook in zijn cockpit kwam en dat hij het toestel met de schietstoel ging verlaten. Hij kwam ongedeerd aan de grond bij Gennep. Het toestel stortte neer bij Milsbeek, even over de Duitse grens. De 14-jarige Niels Robby Verschoot uit Purmerend wordt sedert 30 juli vermist. Hij is 1.68 m lang, stevig gebouwd, heeft donkerblond, golvend haar, een ovaal ge zicht en grijs-blauwe ogen. Hij is gekleed in een blauwe spijkerbroek met leren kniestukken, een bruin leren vest met ge breide mouwen en draagt bruine schoenen. Twee sleepboten hebben het 2.531 ton metende Nederlandse schip „Sarpedon" dinsdag naar Curagao gesleept. Het schip is in Puerto Cabello in Venezuela bescha digd door een brand in de machinekamer. De „Sarpedon" zal in Willemstad her steld worden. Dinsdagavond stapte de Nederlandse speurhond „Cas", begeleid door de heer B. Karsten, aan boord van een Zwitsers vliegtuig. De hond zal wor den ingezet bij het onderzoek naar de daders van de Aerdenhoutse schilderij endiefstal. Een gevangenisstraf van drie jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht geëist tegen een21-jarige schoen makersknecht uit Vleuten, die op 18 april van"'rdrt jaar -de' 15-jarige A-rie Vernooy 'uit Vleuten, een broer van een meisje waar hij geruime tijd omgang mee 'had gehad, met een drie kilo wegende ijzeren moersleutel had mishandeld. De knaap werd zwaar gewond aan het hoofd en verkeerde enige tijd in levensgevaar. Hij is thans geheel hersteld. De verdachte had enige jaren omgang met een meisje uit het gezin Vernooy. De moeder was daar sterk tegen gekant en tenslotte verbrak het meisje de relatie. Van dat ogenblik af groeide bij de jongeman een haat tegen de moeder, die culmineer de in zijn misdaad op de achttiende april. Die dag ging hij 's avonds naar de boer derij, nadat hij negen glazen bier had ge dronken, om zoals hij later verklaar de een van de broers van zijn vroegere meisje neer te slaan. Op het erf ontrqoette hij de jongste broer en sloeg hem neer. Toen de moeder en de zuster naar bui ten kwamen, riep hij hen toe: „Moet ik er nog meer vermoorden?". De officier van Justitie achtte voorbe dachte rade bewezen. De verdediger meen de dat van opzet om te doden geen spra ke was, wel van gewone mishandeling. Hij vroeg een mildere, gecombineerde straf. Gistermiddag is de minister van Finan ciën, prof. dr. J. Zijlstra, die voor het kabinetsberaad op maandag zijn vakantie onderbrak, weer naar zijn gezin in Italië gegaan. Een echtpaar en een gehuwde vrouw uit Gorinchem zijn om het leven gekomen toen op een niet-beveiligde overweg in de Molenstraat in Vught de bestelauto waarin zij reden, in botsing kwam met de snel trein Maastricht-Amsterdam. Twee kinderen van de getrouwde vrouw, een jongen en een meisje, werden gewond maar hun toestand is redelijk. De trein had ruim een half uur vertraging. In Amsterdam-Noord zijn twee fabrieks meisjes verongelukt met een geleende bromfiets, waarop zij in hun lunchpauze even een ritje maakten. De bromfiets slip te en de meisjes kwamen onder de wielen van een vrachtauto. De 16-jarige mej. F. J. M. Sanou was op slag dood, de 17- jarige mej. G. de Boer werd zeer ernstig gewond. De 68-jarige H. J. Rougoor uit Brummen is vanmorgen bij Laag-Soeren. vermoede lijk door een rukwind, met zijn bromfiets in het Apeldoorns kanaal gereden en ver dronken. Bij een autobotsing in Gasselte is de 11-jarige Marjola Stempels uit Den Haag om het leven gekomen. Haar moeder werd ernstig gewond, haar vader en broertje FRANKFORT (DPA) Een Amster damse toerist heeft het aan het herken nen van zijn eigen tabakspijp te danken dat hij zijn zaterdagnacht in Frankfort ge stolen auto terugkreeg. In de auto lag behal ve de papieren, kleding en dergelijke ook de pijp van de bestolene, die met bijzonder snijwerk was versierd. De Amsterdammer kreeg een schok toen hij maandag op het hoofdstation in Frank fort een man zag, die in alle gemoedsrust deze pijp rookte. Hij sommeerde de ver metele met hem mee naar de politie te gaan. De auto werd op een parkeerplaats teruggevonden. 1. Is er wel iets prettigers dan vacantie? I Snup, Swop en Sijpie, drie vrolijke beer- Overal, waar kinderen zijn, zullen ze 't wel tjes. Let maar eens op, hoe die hun va- met ons eens zijn. En zo was het ook met ka'ntie doorbrachten. licht gewond. Het ongeval gebeurde, toen een andere auto, die met grote snelheid reed, slipte en de auto van de Haagse familie van opzij aanreed. In Amsterdam is de 47-jarige bromfiet ser H. Th. Woudman in de Sarphatistraat tegen een geparkeerde vrachtauto gere den. In het Wilhelminagasthuis is hij over leden. In Heerhugowaard is de 57-jarige J. Pe ters uit Zuidscharwoude van achteren aan- .gereden doorheen bestelauto en ter plaatse overleden. In Groningen is de 28-jarige bromfietser T. M. Stel uit Harkstede op eenxkruispunt in botsing gekomen met een auto. In het ziekenhuis is de man overleden. In de nacht van maandag op dinsdag is in het Diaconessenhuis in Haarlem, waar hij tengevolge van een verkeersongeluk in Haarlem was opgenomen, overleden de heer J. de Ruyter uit Utrecht, algemeen redactiechef van het Utrechtsch Nieuws blad. De heer De Ruyter werd op zater dag 28 juli aangereden door een 20-jarige wielrijder, toen hij onverwacht de Grote Markt overstak. Drie auto's tegen de trein Op de goederenlijn AmersfoortRhenen waarop slechts tweemaal per dag een trein passeert, hebben gisteren twee bot singen met auto's plaats gehad. In totaal werden vijf mensen gewond. Bij Amersfoort werd een auto gegrepen op een niet-beveiligde overweg. De bestuur der en een mede-inzittende werden zwaar gewond naar een ziekenhuis in Amersfoort gebracht. Op de Slaperdijk bij Veenendaal is de zelfde locomotief enkele uren later weer in botsing gekomen met een auto. Hoewel de machinist fluitsignalen gaf, heeft de auto mobilist, waarschijnlijk door de zware re gen. de locomotief niet gezien. De bestuur der, die uit de auto werd geslingerd, is met een shock een hersenschudding en inwendige kneuzingen opgenomen in het ziekenhuis, evenals zijn zoontje, dat een hersenschudding en snijwonden kreeg. In Voorthuizen is een auto op een onbe waakte overweg door een trein gegrepen en tientallen meters meegesleurd. De auto werd volkomen vernield, maar de drie in zittenden liepen slechts lichte verwondin gen op. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Middelharnis C. van Bart te Ter Aa (U.); voor Bennekom (toez.) (vac C. Vos) B. Haverkamp te Groenekan. Aan genomen de benoeming tot vicaris te Lisse J. Geursen, kand. te Haarlem. Geref. Kerken Beroepen te Sibculo M Hiensch, kand. te Haarlem. Aangenomen naar Bussum (4de pred.pl.) B. G. Mees ten Oever te Wageningen. Beroepen te Franeker (vac. dr. A. Kruyswijk) P. Huisman te Ooltgens- plaat. 12.-2* Nieuw politiebureau. In Rotterdam zuid heeft burgemeester Van Walsum het nieuwe politiebureau „De Slinge" officieel geopend. „De Slinge" is het hoofdkwartier van de zevende afdeling van de Rotter damse gemeentepolitie, die zich uitstrekt over een gebied met ongeveer 150.000 in woners (Hoogvliet, Pernis, de oude ge meente Charlois, Pendrecht en Zuidwijk). Het bureau krijgt een bezetting van 70 politiemensen. Op het oude bureau Char lois was 20 man personeel. Opleiding van Ieraren. Bij beschikking van de staatssecretaris van O. K. en W. is een commissie ingesteld, die de oplei ding van leraren in de technische vakken van het lager technisch onderwijs moet be studeren. Tot voorzitter is benoemd de heer R. Ph. Hennequin (Den Haag). Technische storing. Het Amerikaanse Palm Beach High School Choir, bijgenaamd het Kennedykoor, heeft dinsdagavond een openluchtconcert in Paramaribo gegeven. Het vermaarde koor maakt een goodwill- toernee door Zuid-Amerika. De duizenden die op het Oranjeplein bijeen waren geko men om naar het koor te luisteren, hebben echter niets kunnen horen, want de ge luidsinstallatie bleek niet te werken. „Zalmhuis" geramd. Een door een sleepboot getrokken baggerschuit heeft de fundering geramd van het bij de Rotter dammers welbekende „Zalmhuis" aan de Schaardijk bij Kralingse Veer. Ook het naastgelegen terras van café „Maaszicht" werd beschadigd. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 De gemeenteraad van Eindhoven is bij de Kroon in beroep gegaan tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten om geen goedkeuring te verlenen aan het krediet van 40.000 voor de reis van B. en W. naar de Verenigde Staten. Men wil thans op hoog niveau een uit spraak uitlokken over de spelregels, die moeten worden in acht genomen bij zulke studiereizen. Prof. dr. D. Simons, buitengewoon hoog leraar in het staats- en administratieve recht aan de Economische Hogeschool in Rotterdam, is bereid gevonden om in het .komende steekspel de belangen van de ge meente Eindhoven te behartigen. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat de depressie, die dinsdag de zo merstorm veroorzaakte, over Denemar ken wegtrok is de wind afgenomen. Er stroomt nu koude polaire lucht van Enge land naar het Europese vasteland. Door de onstabiliteit ervan ontwikkelen zich buien, waarvan sommige met onweer gepaard kunnen gaan. Door het naderbijkomen van een rug van hoge luchtdruk wordt de buiïgheid wat onderdrukt. Op de oceaan, ongeveer 1000 km. ten westen van Ierland, is echter een nieuwe depressie naar de Britse eilanden onderweg. Bij de nadering ervan kan morgen later op de dag de be wolking in de hogere luchtlagen toenemen. De temperatuur kan iets hoger worden. WEERRAPPORTEN Maximum - temperaturen «e e binnen- en buitenland •c a C 6 Neerslag laatste 24 uur. SS E V a >S 3 aS Den Helder half bew. w 15 8 Ypenburg half bew. wzw 14 8 Vlissingen zwaar bew zzw 14 2 Eelde zwaar bew w 17 7 De Bilt licht bew. nnw 14 13 Twente zwaar bew zw 16 4 Eindhoven zwaar bew wzw 14 1 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 16 1 Helsinki regen O 18 13 Stockholm regenbui zo 19 27 Oslo regen ono 17 9 Kopenhagen regenbui zzw 16 11 Aberdeen onbewolkt w 12 1 Londen licht bew. w 16 3 Amsterdam regenbui w 14 17 Brussel regenbui zw 16 1 Luxemburg zwaar bew zw 17 0,6 Parijs licht bew. windst. 19 1 Bordeaux regenbui z 21 4 Grenoble half bew nw 21 2 Nice onbewolkt n 31 0 Berlijn onbewolkt zzw 20 16 Frankfort licht bew z 20 0,1 München half bew. zzw 18 18 Zürich licht bew zzo 17 12 Genève licht bew. zzw 26 4 Locarno onbewolkt O 24 62 Wenen zwaar bew n 32 3 Innsbruck half bew. windst. 23 20 Belgrado onbewolkt wnw 36 0 Athene onbewolkt windst. 35 0 Rome onbewolkt windst. 33 0 Ajaccio onbewolkt no 28 0 Madrid half bew. nno 29 0 Lissabon onbewolkt n 0 Donderdag 9 augustus Zon op 5.13 uur, onder 20.17 uur. Maan op 14.31 uur, onder uur. Maanstanden 8 augustus 16.55 uur nieuwe maan. 15 augustus 21.10 uur eerste kwartier. 22 augustus 11.27 uur volle maan. 30 augustus 4.09 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag S augustus Hoog water 8.27 en 20.51 uur. Laag water 4.00 en 16.14 uur. Donderdag 9 augustus Hoog water 9.21 en 21.51 uur. Laag water 4.44 en 17.04 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2