Dorpelingen maken korte metten met nazi-kamp Staking van Oostenrijkse politie afgelopen Moskou zou rechtstreeks met Bonn willen spreken K EM E WERELDNIEUWS A Koffie et R Thee r Van dag tot dag en Sabotagewet leidt tot dwinglandij Smadelijke aftocht voor J or dans helden Na een dag van wanorde en ongerief voor toeristen aan de grensposten Jordanië wijt komplot aan Nasser van Egypte Ambassadeur Smirnov teruggekeerd Najaarsbeurs van Frankfort Rusland maakt meeste boter Washington dringt aan op Soblens terugzending Oostduitsers vluchten naar Polen Noord-Borneo niet aan Philippijnen ^'Praatótoel r Bnl WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1962 Loethoeli Rockwell spoorloos Chaos Britse neo-nazileiders Liberale wens CDU-waarschuwing Frans-ltaliaans contact Elf miljoen Adellijke concurrentie de t I Ofschoon in het algemeen een verband tus sen politiek en justitie in een democra tisch land niet behoort voor te komen, kan men soms toch niet ontkomen aan de indruk dat justitiële autoriteiten niet altijd principieel politiek „blind" zijn, zoals van Vrouwe Justitia wordt ver wacht. Er zijn in de laatste jaren in ons land geruchtmakende affaires geweest die zich tegelijkertijd op politiek en op jus- tieel gebied afspeelden. Daarbij is juist altijd duidelijk gebleken dat de justitie zich van elke politieke overweging ont hield, al wil daarmee niet gezegd zijn dat uiteindelijk politiek-subjectief recht gesproken werd. Een affaire die nogal in het nieuws is gekomen tengevolge van haar politieke achtergronden was de rechtzaak tegen Joop Zwart, die in december 1961 door de Amsterdamse rechtbank werd behan deld. Deze Amstelveense drukker was ver wikkeld in een duistere zaak, die on middellijk verband hield met de Algerijnse vrijheidsstrijd en waarbij het drukken van valse identiteitsbewijzen voor in Frank rijk verblijvende Algerijpen ten laste was gelegd. De drukker werd vrijgespro ken, doch de officier van Justitie ging in appèl. Nadat de akkoorden van Evian waren ondertekend, is dit appèl op last van de advocaat-generaal ingetrokken. Het ligt voor de hand dat verband wordt gezocht tussen deze intrekking en het einde van de Algerijnse oorlog. Aan wijsbaar is dit verband niet en het is ook best mogelijk dat de intrekking op andere, zuiver justitiële gronden heeft plaatsgehad. Het is echter op zijn minst frappant, dat een beroep in een zo nauw met politieke verwikkelingen van een Europese bondgenoot verbonden rechtzaak op blijkbaar zó moeilijk houdbare argu menten is aangevraagd, dat het moet worden ingetrokken. Niet de intrekking, doch de aanvraag tot appèl komt in een vreemd licht te staan en het is niet onredelijk om de vraag te stellen of die aanvraag wel licht justitieel lichtvaardig werd ge daan met een zijdelingse blik naar Frank rijk, dat een zo streng mogelijke ver volging van zijn politieke tegenspelers in het buitenland op prijs zou weten te stel len. LONDEN (Reuter) De vroegere voor zitter van het door de Zuidafrikaanse re gering verboden Afrikaanse nationale con gres, Albert Loethoeli, heeft in ieen brief aan het Britse dagblad Guardian zijn me ning gegeven over de nieuwe anti-sabo- tagewet in zijn land. Volgens de Nobel prijswinnaar voor de vrede 1960 zal deze wet Zuid-Afrika voeren naar een tijdperk van „dwingelandij en lijden". De regering geeft hiermee de doeltref fendheid toe van onze vrijheidsstrijd, al dus Loethoeli, die verder zei, dat de re gering slechts tijd wil winnen. De maatre gel zal hoogstens de stuwkracht van de bevrijdingsbeweging verminderen, doch niet vernietigen, zo zei hij. (Van onze correspondent) LONDEN Dorpsbewoners uit de om geving hebben gisteravond eigenhandig een eind gemaakt aan het kamp van de Na tionaal Socialistische Beweging, dat in de Cotswolds werd gehouden. Politieman nen die het kamp aan de buitenkant be waakten waren machteloos.Nadat een voor hoede de leider Colin Jordan had mede gedeeld, dat de neo-nazi's moesten ver trekken bestormden honderd mannen en vrouwen het kamp. De bestorming van het kamp werd geleid door vijf vaste klanten en de waard van „The Farmer's Arms", de plaatselijke pub. De menigte haalde de tenten neer, schopte de kampvuren uit en joeg de bewaking op de vlucht. Met een schot hagel werd het hakenkruis verwij derd uit een vlag, die uitwaaide boven het kamp. Toen de tenten als vormeloze massa's plat op het terrein lagen en hun inhoud over het slagveld verspreid was pakten de vijftig aanwezige nazi's hun boeltje en hun biezen. Zij zochten in de bossen en over de velden een goed heen komen. De boeren veegden de grond aan met nazi's in uniform. Een aantal buitenland se gedelegeerden werd eveneens afgerost. Jordan's rechterhand, John Tyndall, kreeg een stomp in het gelaat. Jordan zelf stond wat afzijdig, maar pleitte in felle bewoor dingen voor de zaak van zijn beweging. „Wij willen de Joden kwijt", donderde hij. Terwijl hij sprak werd de vernielde hakenkruisvlag neergehaald en als trofee door de dorpelingen meegevoerd. v Inmiddels heeft de minister van Binnen landse Zaken, Henry Brooke, een depor tatiebevel ondertekend tegen George Lin coln Rockwell, de Amerikaanse nazi-„füh- rer", die via Ierland als vakantieganger in Engeland is binnengekomen. De Britse nazi's noemden zijn bezoek een inspiratie. Hij is nog niet opgespoord. Er wordt alge meen critiek uitgeoefend op de autoritei ten, die Rockwell en andere buitenlandse fascisten hebben laten passeren. Naar aanleiding van de geruchten, dat een man die leek op Rockwell een spoor kaartje voor de boottrein via Harwich naar Hoek van Holland zou hebben ge kocht, is de grensbewaking van de konink lijke marechaussee in Hoek van Holland gisteren verscherpt geweest. Aan boord van de dagboot Harwich-Hoek van Hol land, de „Prinses Beatrix" van de maat schappij Zeeland, was echter niemand, die op Rockwell leek. (Van onze correspondent) WENEN Op het voorstel van de Oos tenrijkse Kamer van Koophandel heeft het algemene vakverbond besloten om voorlopig een einde te maken aan de po- litiestaking, omdat hierdoor grote schade aan het toeristenverkeer is toegebracht. De staking is in de afgelopen nacht om 12 uur geëindigd, zodat de politie, de gen darmerie en de douane alle stakings- of sabotagemaatregelen hebben stopgezet. Morgen beginnen nieuwe onderhandelin gen tussen kanselier Gorbach en de voor zitter van het algemene vakverbond Franz Olah, waarbij het beslist tot een goede op lossing zal komen. Door deze proteststaking is in Oostenrijk een toestand ontstaan die voor het alge meen welzijn, de openbare veiligheid, voor het vreemdelingenverkeer en voor de goe de naam van Oostenrijk als toeristenland funest is geweest. In de grote steden staakte de verkeerspolitie tweemaal: eerst in de morgenuren van 8 tot 10 en daarna 's avonds op de spitsuren tussen 4 en 6. Ook nu kon een chaos worden vermeden, omdat de automobilisten en de voetgan gers grote discipline vertoonden. Op enke le drukke kruispunten namen opnieuw stu denten de verkeersregeling over. Politie agenten in burger probeerden weliswaar deze helpers van de straat te verwijderen, maar het publiek nam zo'n dreigende hou ding aan, dat de politie zich terugtrok. Terwijl dus de staking in de steden geen noemenswaardige wanorde veroorzaakte, is het dinsdag aan de grenzen en op de vliegvelden tot een grote chaos gekomen. De douane controleerde op alle grenssta tions de paspoorten, autodokumenten en de bagage zo nauwkeurig dat al spoedig lange rijen van auto's voor de grenspos ten moesten wachten. Vooral in de grens plaatsen tussen Oostenrijk en West-Duits- land waren de autokolonnes negen tot tien kilometer lang. Ook aan de grens tussen Karinthië en Italië moesten de auto's vier tot vijf uur wachten. Op de Brenner-pas, tussen Oostenrijk en Italië, viel het opont houd nogal mee, omdat men daar aan een nauwkeurige controle door de Itali aanse douane gewend is. Ofschoon de Oostenrijkse douane pamflet ten uitdeelde, waarin haar optreden werd verklaard, reageerden de toeristen met protesten en scheldpartijen. Op enkele pun ten kwam het zelfs tot handtastelijkheden. Sommige automobilisten uit West-Duits- land keerden om en ging naar de bonds republiek terug. Het vreemdelingenverkeer in Beieren gaf zelfs per radio de waarschuwing door dat degenen, die voor een kort bezoek naar Oostenrijk wilden reizen, beter deden hun uitstapje uit te stellen. Daar de doua ne op het vliegveld Schwechat bij Wenen de bagagecontrole eveneens langzaam en overdreven correct doorvoerde, kwam het tijdschema van de internationale lucht vaartmaatschappijen in de war. Ook de internationale treinen hadden een tot twee uur vertraging. De politie zal haar doel weliswaar be reiken en verbetering van salaris krijgen, waarop zij overigens recht heeft. Maar zij heeft haar goodwill bij het Oostenrijkse publiek en waarschijnlijk ook in het bui tenland verspeeld omdat zij gebruik heeft gemaakt van wanorde, terwijl zij tot taak heeft de orde te handhaven. (DPA) De douanebeambten vroegen van elke automobilist op wiens wagen het nationaliteitsteken ontbrak of die niet het voorgeschreven verbandtrommeltje in de JOHN BEAN, voorzitter van de Britse neo-nazistische National Party en eigenaar van een „camping" te Norford bij Swaffam in Norfolk, waarboven een rode vlag met Keltisch kruis wappert (links). JOHN TYNDALL, secretaris van de neo-nazisti sche British National Socialist Movement (rechts), die heeft deelgenomen aan het tentenkamp bij Temple Guiting in de Cots wolds (Gloucestershire), waar de Ameri kaanse nazileider ROCKWELL zijn Britse, Italiaanse en Westduitse rotgenoten heeft toegesproken. In de kampen wordt ge oefend door knokploegen die moeten op treden tijdens een voorgenomen openbare bijeenkomst op 2 september. De kampen worden tijdens deze oefeningen beschermd door eigen bewakers, die gewapend zijn met windbuksen en daarvan ook gebruik maken, zoals een journaliste heeft ervaren. AMMAN (Jordanië, Reuter) De Jor daanse eerste minister Wasfi Teil heeft dinsdagavond in de hoofdstad Amman ver klaard dat de drie mannen, die in de Marokkaanse hoofdstad Rabat door leden van de Marokkaanse veiligheidsdienst wer den gearresteerd,' nadat gebleken was dat zij een aanslag hadden willen plegen op het leven van koning Hoessein van Jorda nië, „Agenten van Nasser"' waren: Premier Teil verklaarde dat gebleken is dat dfe'drie mannen met vervalste pas poorten uit Cairo waren vertrokken en dat de Egyptische regering hen had geholpen hun reis naar Marokko te maken. (Van onze correspondent) BONN De Russische ambassadeur in West-Duitsland, Smirnov, is gisteren in Bonn teruggekeerd na een bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie. Smirnov heeft gedurende deze periode in Moskou belang rijke politieke besprekingen gevoerd. Vol gens geruchten zou hij ook de Oostduitse president Ulbricht en diens plaatsvervan gende minister-president Stoph hebben ontmoet. In Bonn verwacht men, dat Smirnov een dezer dagen een bezoek bij bondskanselier Adenauer zal brengen. Zelfs neemt men aan, dat de Russische ambassadeur dan een memorandum over de kwesties Berlijn en Duitsland bij zich zal hebben. Er be staat het vermoeden, dat er best recht streekse onderhandelingen tussen Moskou en Bonn voorgesteld zouden kunnen wor den. In de Westduitse hoofdstad kan men trouwens steeds meer horen, dat recht streeks Westduits-Russisch contact door de Russen gewenst wordt. Een dergelijk con tact zou dan in nauw overleg met West- Duitslands westelijke bondgenoten moeten worden gepleegd. In Bonn kan men ver der horen, dat de Russen bereid zouden zijn het sluiten van een Russisch-Oost- duits vredesverdrag nog meer op te schor ten. indien het Westen zou instemmen met overleg tussen Moskou en Bonn. Inmiddels heeft de liberale afgevaardig de Achenbach in Bonn gepleit voor West duitse initiatieven ^in de Duitse kwestie. De bondsregering zou, volgens Achenbach, erop moeten aandringen, dat de in 1959 afgebroken conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken in Genève, wordt her vat. Deze conferentie zou dan het karak ter van een vredesconferentie moeten aan nemen, en niet meer moeten uiteen gaan voordat een vredesverdrag op tafel ligt. DPA) Ernst Majonica, voorzitter van de werkgroep voor buitenlandse politiek van de christelijk-democratische Bonds dagfractie, heeft de neutrale staten gewaar schuwd een eventueel apart vredesverdrag van Moskou met Oost-Duitsland niet te on dertekenen. Majonica schrijft in een arti kel in het bulletin van de partij dat de Westduitse ontwikkelingshulp voor lan den die een dergelijk verdrag zouden teke- Vóór li augustus hopen Fransen en Italianen elkaar onder het massief van de Mont Blanc de hand te reiken. Gis teren werd gemeld dat de Franse boor van de Italiaanse zijde' geen voeer-r stand meer ontmoette. Deze foto werd gemaakt bij de Franse ingang van de tunnel, waarin een treintje met arbei ders verdwijnt. Op het bord staat dat het bezoekers streng verboden is zich in de tunnel te begeven zonder bege leiding van de chef van dienst. auto had, een boete van tien tot vijftig schillingen. Bij de Brenner gaven Westduitse toeristen een toeterconcert van minuten lang omdat na de controle in Oostenrijk ook de Italiaanse douane langzaam contro leerde. De Italianen reageerden op deze claxon-demonstratie met boeten van dui zend lire. (AFP) Doordat vele grensposten bo ven op een helling zijn gelegen kregen de wachtende automobilisten, die hun motor draaiende hielden, spoedig last met de stijgende temperatuur van het koelwater terwijl zij, die de motor afzetten en bij elk opschuiven opnieuw startten, gevaar liepen de batterij te zeer uit te putten. (APA) Vrijdag wordt de elfmiljoenste gebruiker van de Grossglockner-Hoch- alpenstrasse verwacht, aan wie een offi ciële begroeting ten deel zal vallen. De 156 kilometer lange autoweg werd in 11)35 opengesteld en voert tot een hoogte van ongeveer 2500 meter over de Hohe Tauern. De Internatiohale Frankfortse Herfst- jaarbeurs zal dit jaar van 2 t/m 6 sep tember a.s. op de jaarbeursterreinen te Frankfurt a/Main worden gehouden. Meer dan 2500 firma's uit alle delen van de we reld zullen hun produkten tentoonstellen in 12 hallen en 8 paviljoens met een opper vlakte van ruim 100.000 m2. Adverteritie WASHINGTON (AP) De boterproduk- tie in de Sovjet-Unie is sinds 1953 met tachtig percent gestegen. Ze is thans de grootste ter wereld. Het Amerikaanse over heidsbureau voor buitenlandse landbouw heeft meegedeeld dat de produktie in de V.S. sinds 1953 op hetzelfde niveau is ge bleven. De boterproduktie in de Sovjet-Unie beliep vorig jaar 892 miljoen kg vergeleken met 697 miljoen in de V.S., 450 miljoen in West-Duitsland en 338 miljoen kg in Frankrijk. LONDEN (AP) Lord Montagu of Beaulieu heeft stralend van adellijke trots, meegedeeld dat hij hard op weg is om de hertog van Bedford te verdringen van de eerste plaats op de lijst van eigenaren van populaire buitengoederen. Zijn oude buitenhuis en abdij-ruine in Hampshire staan sinds 1959, toen hij op zijn landgoed een museum voor antieke auto's opende, in de gunst der bezoekers op de tweede plaats. Vorig jaar kreeg Lord Montagu 340.000 betalende bezoekers en de hertog van Bed ford (Wodburn Abbey in Bedfordshire) 439.905 „Als de cijfers blijven groeien met 50.000 per jaar kunnen we Bedford ver dringen van de eerste plaats," zei de Lord, „We zitten hem op de hielen." John Robert Russell, dertiende hertog van Bedford, nam de handschoen met her togelijke kalmte op: „Het is prachtig als mensen hoop koesteren, maar Montagu is er nog lang niet," zo zei hij. nen zal worden ingetrokken. Een dergelijk ondertekening zou volgens Majonica een „toegangsbewijs voor de communistische club" betekenen. Het zou deze staten tot handlanger van een nieuw kolonialisme maken. De neutrale staten dragen in de kwestie van een eventueel apart vredes verdrag ^en grote verantwoordelijkheid omdat mogelijk juist hun bereidheid tot ondertekening de stoot voor het uiteinde lijk sluiten van zulk een verdrag zou kun nen vormen. WASHINGTON (Reuter) Lincoln Whi te, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft meegedeeld, dat het State Department te genover Groot-Brittannië en Israel nadruk kelijk heeft herhaald, dat Washington ver langt dat Soblen naar de Verenigde Sta ten wordt teruggebracht. De Amerikaanse zaakgelastigde in Is rael, Barnes, heeft dinsdagavond geen succes gehad, toen hij in een gesprek met de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken poogde de Israëlische autoriteiten tot andere ge dachten te brengen. Het laatste toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, dat voor het verstrijken van de door de Britse re gering gestelde tijdslimiet woensdag te middernacht in de gelegenheid was de in de Verenigde Staten tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde spion dr. Robert Soblen naar New York terug te brengen, is dinsdagmiddag van Londen naar de Verenigde Staten zonder Soblen vertrokken. LONDEN (AP) Ambassadeur Arthur Lourie van Israel heeft dinsdagavond ver klaard te hopen dat weldra een bevredi gende oplossing gevonden zal worden. (Van onze correspondent) LONDEN Een speciale verslaggever van de Londense Daily Express meldt uit Warschau, dat de economisch in het nauw gedreven Oostduitsers sinds het oprichten van de Berlijnse muur thans in steeds gro tere getale naar Polen vluchten, waar het communisme een liberalere vorm heeft aangenomen. Het is uiterst riskant om de afgegrendelde Oost Duits-Poolse grens te passeren, maar de Oostduitse vluchtelin gen mogen in Polen blijven. In Polen woont nog steeds een Duitse minderheid, waarin de nieuwaangekomenen zonder veel moeite worden opgenomen. 7 U LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft de Philippijnen laten weten, dat het niet bereid is over de status van Noord- Borneo te redetwisten. Volgens een woord voerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken staat dit in een nota, die aan de ambassadeur van de Philippijnen in Londen is overhandigd De Philippijnse regering hac} op 22 juni voorgesteld besprekingen te beginnen over NoordBorneo, dat deel zal gaan uitma ken van de federatie Malesië. Deze federa tie, waarover als bekend onlangs tussen de Britse regering en regeringsleiders uit dit gebied overeenstemming werd bereikt, zal bestaan uit de Maleise federatie, Sin gapore, het Sultanaat Broenei en de Brit se koloniën Noord-Borneo en Serawak. Malesie wordt een onafhankelijke staat, maar Engeland behoudt het recht op zijn marinebasis in Singapore. Nep Natuurlijk is de Place du Tertre in Parijs' Montmartre een echt neppleintje. Natuurlijk, zoals het hele zaakje erom heen al evenzeer nep is, van de in schal lend neon aangekondigde „meest naakte naakten ter wereld' (hoe is dat nou toch mogelijk, vroeg ik me in nadenkende ogenblikken wel af.tot en met de Sacré Coeur in haar witte bruidstaart- pomp, en de continu uitliggende gras groene graslopers. Jan Brusse, Joop Si mons, alle zichzelf respecterende corre spondenten van alle respectabele bladen en talloze gezaghebbende zegslieden zeg gen het keer op keer: toeristische nep, zeggen ze. En toch doet de Place du Tertre me wat, ondanks alles en ieder een. Toch kan ik het nooit laten me vrijwillig te gaan laten neppen op dit notoire neppleintje. Ditmaal bedroeg de schade in gelds waarde drie (nouveau) franc. Een klein, donker borstelkopje, met zwarte knoop laars jes, kwam naast m'n linkerelleboog aanbieden ons kind uit te tekenen. Hij deed dat in een taaltje, dat ik eerst voor Peruviaans hield, maar dat gaan deweg Engels op z'n Frans bleek te zijn. Hij zag ons aan voor Emmerikeng en die wekken bij Parijse neringdoenden, gelijk bekend, hooggestemde financiële verwachtingen. Cinq francs, zei borstel kopje, waiv frank, een karikatuur.En omdat hij niet afhield was ik, na samen het halve pleintje gerond te hebben, het haasje. 't Kind werd tegen een stoel geplakt, waarop een dikke edelgermaan zure din gen zat weg te spoelen met grote slok ken schuimend bier. Borstelkopje ging door de knieën en begon met een dunne pen dunne, zwarte lijnen te trekken: het profiel van het kind. Daarna greep hij uit de linkermondhoek een dikkere pen, waarmee forse, zwarte lijnen de dunne gingen overschreeuwen. Daarna uit de rechtermondhoek een nog dikkere, die een pikzwarte achtergrond kwam suggereren. Aan de rechterkant van het schoudertje verscheen het silhouet van de Sacré Coeur, een handtekening, Place du Tertre, Juillet. '62, klaar. Ait frenk. Ait?! Geen waiv? No, non want 't is after all toch geen karikatuur geworden maar een echte te kening. Enfin, de haren lijken in ieder geval sprekend en borstelkopje is een van huis- uit keurige jongen, dig door mooie, maar in ieder geval door en door slechte vrou wen van het smalle rechte pad is af gelakt, dat is althans wat ik graag in hem zie. Ait frenk dus en dan gauw zitten. Op een rood stoeltje. Tegenover het drukke beweeg onder de groene bo men, de rode parasols en de rode stoelen van het plein. Een manlijk meisje schildert langge rekte paarse skeletten. Een persoon die kennelijk en met veel succes anders wil wezen dan een ander, scharrelt bekom merd in z'n neus naast een slordig hoop doeken, die hoofdzakelijk uit verwilderd oog bestaan. Een kind van elf zit op de rand van de stoep en schetst de koe pels van de Sacré Coeur. Een beeld schoon iets op zwarte lakschoentjes, vol wiebelende gekleurde steentjes praat te gen een man wiens lange, zwarte krullen over zijn rose hemdboord vallen. Met een tweeverdiepingenbus, alle pas sagiers de privé-ontvanger tegen het oor, worden bliktoeristen langzaam op-, langs- en dan weer afgevoerd. Kelners met rode sjerpen om de buik snellen heen en weer en collega's van borstelkopje kleven zich vast aan ieder camerabehangen toeristen lijf, dat zich uit één der zijstraatjes los maakt om het plein te enteren. Het kleedje op mijn tafeltje is Bra bants bont geblokt, het glas naast het mijne gifgroen gevuld, de vrouw aan mijn linkerzij is lila gelokt en de Sacré Coeur die om de hoek kijkt, is wit. Té wit. Precies in de stijl van de ganse Place du Tertre die aan alle kanten veel TE is en desalniettemin zo leuk om naar te kijken. Cri Stellweg J Goed afgelopen. Alle zeventig inzittenden van de Amerikaanse „Lockheed Elec- tra" zijn er zo goed als ongedeerd afge komen toen het toestel kort na de lan ding op een vliegveld bij Knoxville, in de staat Tennessee, van de landings baan geraakte en daarbij een1 vleugel verloor. De twee motoren in deze vleu gel vlogen in brand. Een passagier liep een gebroken voet op en haar dochter een kniewond. Volgens de gezagvoerder had een krachtige windstoot het vlieg tuig naar de zijkant van de landings baan geduwd, waarbij het rechter lan- dingswiel afknapte. De brandweer van het vliegveld doofde het vuur binnen en kele minuten. Uitslag. De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt dat de ongeveer honderd vrijwilligers, allen zeelieden, die twee weken in een ondergrondse schuilkelder voor kernbommen vertoeven, last heb ben van door de hitte veroorzaakte huid uitslag en andere kleinere ziekten. Tien van hen vinden het dagelijkse menu (1850 calorieën) te veel, aldus de mari ne. Open. Polen zal zijn grenzen openen voor kampeerders uit alle lidstaten van de Internationale Federatie voor Kampe ren en Caravanreizigers (FICC), waar bij onder meer WestDuitsland is aange sloten. Serieus. De dertienjarige Zweedse jongen Jaan Kajus uit Gaevle zat in zijn bootje op de rivier de Testebo te vissen toen hij achter zich een plens hoorde. Hij keek om en zag een vis in zijn bootje springen. Het bleek een zalm van vijf tien pond te zijn. Dit is geen vissersla tijn maar een serieus bericht. Bezoek. De bevelhebber van het Ameri kaanse leger in Europa, generaal Paul L. Freeman, zal vandaag de bevelheb ber van de Russische troepen in Oost- Duitsland, generaal Ivan Jakoebovski, met militaire eer ontvangen in zijn hoofdkwartier in Heidelberg. Het is het eerste bezoek van een Russische bevel hebber aan dit hoofdkwartier sinds 1958. Congres. In Stockholm wordt van 15 tot 22 augustus het vierjaarlijkse internationa le congres van wiskundigen gehouden waarop meer dan drieduizend deelne mers worden verwacht. Terechtgesteld. In de gaskamer van het San Quentin-gevangenis in Californië worden woensdag drie doodvonnissen voltrokken. Dat van de 58-jarige Eliza beth Duncan, die haar schoondochter Ol- ga bijna vier jaar geleden uit jaloezie zou hebben laten vermoorden, en die van de 28-jarige Augustin Baldonado en de 23-jarige Luis Moya die de moord zouden hebben gepleegd. De twee man nen verklaarden tijdens het proces, dat mevrouw Duncan hun zesduizend dollar had toegezegd, maar dat zij slechts 360 dollar hadden gekregen. Mevrouw Dun can heeft steeds verklaard onschuldig te zijn. Montgomery. Veldmaarschalk Viscount Montgomery heeft na een rustkuur en een medisch onderzoek van 18 dagen het ziekenhuis verlaten. Hij zag er fit en gebruind uit en zei tot verslaggevers: „Ik ben heel veel beter ik voel me heer lijk". Hittegolf Joegoslavië was gisteren het warmste land van Europa. In Titograd steeg de temperatuur tot 41 graden. In Belgrado wees de thermometer er 36 graden aan. De gemiddelde temperatuur over het gehele land was 35 graden. En kele honderden personen trachten een bosbrand te blussen in het zuidoosten van het schiereiland Peljesac ten zuid oosten van Split. Volgens het persbureau Tanjoeg is de brand ontstaan door na latigheid van toeristen. Honderd hectare dennebos is verbrand. Frontaal. Blijkens een bekendmaking van het Afnerikaanse ministerie van Defen sie is een anti-raket-raket van het type „Sparrow III" er voor de eerste maal in geslaagd een andere raket „fron taal" op te vangen. Deze laatste, van het type „Regulus II" werd van voren getroffen en vernield. De Sparrow, die met radar naar zijn doel geleid wordt, is gelanceerd vanuit een F4H Phanto straaljager, die bij Mugu in Californië boven de Grote Oceaan vloog. Overdreven. Door de tyfoon, die maandag op Formosa heeft gewoed, zijn 62 men sen omgekomen en ongeveer duizend gewond. De aanvankelijke berichten over 87 doden worden „overdreven" ge noemd. z i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3