Den Permanente" in Kopenhagen Dr. Visser 't Hooft pleit voor protestants-rooms gesprek I EH3 eh QE) Dimitri, de clown van Ascona Beeld van Riemen- schneider in Volkach gestolen Speelfilm „De Overval" in september in produktie Kerkraadse bevolking hielp bij herstel van gehavende muziektent Marianna Hilarides verlaat Het Nationale Ballet T WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1962 4 ACHTERGRONDEN VAN DE DEENSE KUNSTNIJVERHEID Waarnemers van de Wereldraad naar het Concilie Onwetendheid NEGEN MUZEN Orgelconcert in de Bavo VOLGEND JAAR WELLICHT OPTREDEN IN HAARLEM Poppenspelers in Vleeshal De radio geeft donderdag T el evisie programma Een interieur in „Den Permanente" in Kopenhagen, met stoel van Erik Wörts, tafel van Kofoed Larsen, tapijt van Rolf Middelboo en „California"- pendel van Vilhelm. MEN KAN NIET ANDERS dan bewon dering hebben voor de wijze, waarop Ko penhagen zijn bezoekers ontvangt. Als po tentieel begunstiger van blijvende belan gen wordt de toerist niet beschouwd als een op korte termijn zo grondig mogelijk te exploiteren object. Hij krijgt niets ca deau, maar kan steeds een behoorlijke behandeling verwachten en staat maken op uitstekende inlichtingen, zelfs wanneer hij meegaat met sight-seeing-tours, die ten bate van de Deense dollarreserve vooral georganiseerd worden voor de tal rijke Amerikanen. Zonder grote verwach tingen en vooral wegens het ontbreken van andere relaties waagden wij ons, a raison van 16 kronen (circa f 8.30), aan een „art and industrial tour", die ons althans enigermate achter de schermen van de voortreffelijke Deense kunstnijverheid zou kunnen brengen. EEN TER ZAKE kundige, Engels spre kende dame, toonde ons de werkplaats van de bekende meubelontwerper Willy Beck en leidde ons door de doolhof van werkplaatsen der Koninklijke Kopenhaag- se Porseleinfabriek. Tenslotte bracht zij ons naar „Den Permanente Udstilling for Dansk Kunsthaandvaerk og Industri', kort weg aangeduid als „Den Permanente", Hier konden wij een goed overzicht krij gen van die Deense kunstnijverheidspro- dukten, die de toets der strengste critiek konden doorstaan, deelde zij ons mee. De ze woorden moesten wij niet enkel opvat ten als een aanprijzen van wat hier te zien was, want ze waren letterlijk waar, ex pliceerde de secretaresse van deze instel ling, juffrouw Wanscher. „Den Permanen te" is geen gewone zaak, lichtte zij ons in, in zoverre dat hier niet in de eerste plaats verkocht wordt wat het publiek vraagt, maar wat kunstenaars te koop aanbieden: niet het economische, maar het artistiek-esthetische motief is primair. Wij hadden hier te doen met „an idea that succeeded", een idee, dat, zoals zij zei, in hoge mate bijgedragen had tot de uit stekende reputatie van het Deense kunst- nijverheidsprodukt. En zeer bereidwillig voorzag zij ons van de onvermijdelijke fei ten en cijfers, die oorsprong, opzet en ontwikkeling van „Den Permanente" kon den verduidelijken. IN DE 19DE EEUW gaat Europa in dustrialiseren. De produktie wordt groter, maar de esthetische vormgeving raakt in een crisis, omdat het gebruik van gereed schap en machine essentieel verschilt. Met de maatstaf der schoonheid is het voorlopig gedaan, standaardisatie is de leus en het criterium daarvoor ligt vooral in het nut en het functionele. Zeer veel men sen menen, dat de machine voor esthetische vormgeving geen mogelijkheden biedt en zien daarom de redding uit het verval al leen maar in een herstel van het oude handwerk, dat anderen ten dode opgeschre ven schijnt. In Engeland, het sterkst ge- industrialiseerde land, stimuleert William Morris dan de herleving der „crafts", in Frankrijk ontstaat het streven naar een „aft nouveaü", en een aantal Duitsers stichten de „Werkbund". Naast deze aan de industrie vijandige bewegingen stellen anderen zich op het standpunt, dat men de machine ook op het têrrein van de vormgeving niet meer kan wegdenken: het is, volgens de aanhangers daarvan, aan de kunstenaar de mogelijk heden ervan te ontdekken om zo tot een nieuwe stijl te komen. Het „Bauhaus', dat Walter Gropius sticht in het Duitsland van na de eerste wereldoorlog, is van dit stre ven waarschijnlijk wel het bekendste voorbeeld. HOEWEL DENEMARKEN, evenmin als Nederland in die tijd, zelf niet sterk in dustrialiseert, hebben de Deense kunst- nijverheidsproducenten toch hevig te lij den van de import uit de zo veel moge lijk machinaal producerende landen. On der de meubelmakers vooral onstaat dan het besef, dat zij zich alleen kunnen hand haven, wanneer er een organisatie komt, die het handwerk op een efficiënte wijze kan stellen naast het industrieprodukt, En zo nemen zij het initiatief tot een gedach- tenwisseling met zilversmeden, pottenbak kers, houtbewerkers, wevers en nog an dere „handwerkers", "hetgeen in 1931 leidt tot de oprichting van „De Permanente Tentoonstelling van Deense Kunsten en Ambachten en Industriële Vormgeving'. Geen uitschakeling van het industriële ar tikel dus, maar een voorwaardelijke aan vaarding, die overigens ook voor het hand werk geldt, zoals uit de organisatie van deze associatie van kunstnijverheidswer- kers zal blijken. GROOT OF KLEIN, elke onderneming kan zich melden voor het lidmaatschap. Slechts vaktechnische en esthetische maat staven zijn bepalend voor de toelating.1 Of het aspirant-lid aan de gestelde eisen i voldoet, wordt beslist voor een commissie van vijf, op basis van volledige gelijk heid op de jaarvergadering door de le den zelf gekozen. „It is a true democra tie institution", verzekerde ons de reeds eerder vermelde secretaresse, toen wij meenden, dat- de geweldige Kopenhaagse Porseleinfabriek wel niets onbeproefd zou laten haar invloed in de keramische sec tor zo groot mogelijk te maken, en zij wees op de eerlijke verdeling der exposi tieruimte en het tegenwicht, dat de niet- keramische sectóren tegen een overwicht van een der groten vormde „Gelooft U mij betoogde zij de individuele wer ker sluit zich bij Den Permanente aan, omdat het zijn kans op zelfstandigheid vergroot en hij zal die dan ook niet ge makkelijk prijsgeven. spelen in ons „bedrijf" geen rol: wij wer ken niet met geleend geld, omdat wij geen grote bedragen behoeven te inves teren. Wij kopen de produkten namelijk niet, de leden krijgen pas hun geld wan neer het produkt verkocht is. „Den Per manente" ontvangt slechts een commissie loon, waarvan de grootte op de jaarver gadering door de verschillende vakgroe pen vastgesteld wordt. Hoewel deze com missie belangrijk beneden het gemiddel de winstpercentage van de normale tus senhandel ligt, maken wij toch winst. Die keren wij echter niet aan de leden uit, maar gebruiken we voor uitbreiding van de zaak en voor het maken van propagan da ten behoeve van het Deense kunstnij- verheidsprodukt. Dat „Den Permanente" de individuele werker, het atelier, steunt, blijkt verder uit het feit, dat wij, zo no dig, de export voor hem verzorgen. Na tuurlijk hebben de grote bedrijven daar voor hun eigen organisatie, maar de be langstellende buitenlander kan in „Den Permanente" een uitgebreide collectie ar tikelen in voorraad vinden, die het kleine bedrijf op korte termijn kan leveren. Wij verzorgen de verzending en besparen „de kleine man" op die manier veel tijd en geld. Dit laatste, omdat wij vaak in de gelegen heid zijn gecombineerd te versturen." „DE GROTE VERDIENSTE van „Den Permanente" aldus juffrouw Wanscher ligt in de directe steun, die zij geeft aan de artistieke handwerkers. Indirect betekent dit ook een steun aan de Deen se kunstnijverheidsindustrie.» De handwer ker immers staat dichter bij het mate riaal, waarmee hij werkt, en is daar door beter in staat de vraag op de lossen wat het esthetisch toelaat dan de ma chinaal werkende mens. Hij is het, die op verantwoorde wijze nieuwe wegen kan inslaan, waarop de industrie hem moet volgen. De Deense meubel- en textielfa brieken bijvoorbeeld danken hun succes ongetwijfeld aan de wijze, waarop zij met meubelmakers en handwevers sa menwerken. Wanneer U door „Den Per manente" loopt, kunt U zich ervan over tuigen, dat handwerk en grootbedrijf el kaar hier gevonden hebben". EN DE WANDELING, die na dit ge sprek volgde, overtuigde ons inderdaad van het feit, dat het Deense kunstnijver- heidsprodukt, hand- of fabriekswerk, tech nisch en esthetisch hoog ontwikkeld is. Prachtig van afwerking, blijft het in de regel toch functioneel, zonder dat dit laat- 'sté een originele vormgeving'Tn 'wèg staat. Daarvan overtuigde ons bijvoor beeld meubilair van licht hout met zwart leer bespannen, verrassend van rust en eenvoud; het ranke, goed bruikbare glas- en zilverwerk op de tafels, die elegant ontworpen zijn uit het anders vaak mas sief aandoende teakhout; de meestal strak ke keramische vormen, met sobere kleu ren of versieringen, en de doelmatige oplossingen voor de belichtingsapparatu- ren. Onwillekeurig vraagt men zich af of de Denen op het gebied der kunst nijverheid niet veel meer presteren dan wij. Wij hadden een prachtige aanzet in PARIJS (Reuter) Dr. W. A. Visser 't Hooft, de Nederlandse secretaris-gene raal yan de Wereldraad van Kerken, heeft in Parijs gepleit voor een werkelijk ge sprek tussen de protestantse en rooms-ka- tholieke kerken, als de volgende stap naar eenheid onder de christenen. Hoewel er nuttige gedachtenwisselingen tussen enke lingen zijn geweest, is zijns inziens geen constructieve verhouding mogelijk als de kerken niet zelf tot besprekingen komen. Dr. Visser 't Hooft sprak op de openings bijeenkomst van de jaarlijkse conferentie van tien dagen van de centrale commissie, het bestuursorgaan van de Wereldraad. In deze commissie hebben honderd leden zit ting. De Wereldraad vertegenwoordigt in totaal 197 protestantse, anglicaanse, oud- katholieke en orthodoxe kerken in ruim tachtig landen. In zijn jaarrapport verklaart de secre taris-generaal, dat de toetreding van ker ken in de Sovjet-Unie de verantwoordelijk heid van de Wereldraad voor „een con structief optreden in de ideologische en politieke spanning tussen de grootste twee blokken" zal vergroten. De toetreding van vijf Russische kerken, waaronder de or thodoxe kerk, zal op de Parijse conferen tie worden behandeld. In de Wereldraad kunnen vertegenwoordigers van kerken in Oost en West elkaar ontmoeten als chris tenen en niet als vertegenwoordigers van tegenover elkaar staande ideologieën, al dus dr. Visser 't Hooft. Het komende Vaticaanse Concilie acht hij van „grote rechtstreekse betekenis voor een groot deel van de christenheid. De centrale commissie zou aanbevelen tot aanvaarding van een uitnodiging om waar nemers te zenden. In het bijzonder stelt de commissie belang in hetgeen op het Con cilie zal worden gezegd omtrent de ver houding tussen de kerken, godsdienstvrij heid, gemengde huwelijken en het gebed voor eenheid. De conferentie van de centrale commis sie wordt bijgewoond door twee rooms-ka tholieke waarnemers. Onder de deelne mers bevinden zich dr. Niemöller van de Duitse Evangelische Kerk, het fioofd van de Amerikaanse Harvard-universiteit, dr. Pusey, en aartsbisschop Nikodim, het hoofd van het bureau voor buitenlandse aangelegenheden van de Russische Ortho doxe Kerk. NEW YORK (AP) Kardinaal Bea, hoofd van het secretariaat voor kerkelijke eenheid van het Vaticaan, is van mening dat onwetendheid en wrok twee belangrij ke factoren zijn die de eenheid tussen de christelijke kerken in de weg staan. In een vraaggesprek met het Ameri kaanse roomskatholieke weekblad „Ame rica" zegt de kardinaal dat de eenheid van de kerk belemmerd wordt door een opeenhoping van wanbegrip en wrok tus sen de gescheiden christenen. Ook zijn er volgens hem bittere herinneringen aan vroeger tijden die onderlinge afkeer en achterdocht opwekken. Bovendien is onbe kendheid met eikaars godsdienstleer zeer wijd verspreid, zo meent hij. Ook het ontbreken van een gezaghebben de structuur in de meeste protestantse kerken noemt de kardinaal als een belem mering op de weg naar eenheid. „De fou ten... van onze afgescheiden broeders der oostelijke kerken lijken ons (rooms-katho- lieken) ongelooflijk, maar aan de andere kant ontbreekt het ons rooms katholieken aan het juiste inzicht en aan de geest van naastenliefde jegens onze afgescheiden broeders... veelal door gebrek aan ken nis", aldus de kardinaal. Dinsdagmorgen vroeg zijn uit de bede vaartkerk „Maria in de Wijngaard" te Vol kach (Beieren) enige waardevolle kunst voorwerpen gestolen. Een twee meter hoog Mariabeeld werd ter plaatse uit elkaar gehaald en in onderdelen weggebracht. Het beeld is in 1521 vervaardigd door Tilman Riemenschneider. Een houtsnede uit de school van Riemenschneider en een Piëta van een onbekende meester uit 1370 wer den eveneens ontvreemd. Volgens de politie moet een van de kunst-^ rovers zich maandagavond in de kerk heb ben laten insluiten, waarna hij in de nacht een der kerkdeuren geopend heeft voor zijn medeplichtigen. Twee Engelsen, die de laatste tijd in Volkach woonden en sinds dinsdagmorgen vroeg spoorloos verdwenen zijn, worden van de diefstal verdacht. De houtsnede stelt Maria met het Christuskind op haar schoot en haar moeder Anna voor. Europese kunst. De door de Raad van Europa in de afgelopen drie maanden in Wenen gehouden tentoonstelling „Euro pese Kunst rond 1400" is door ongeveer 130.000 mensen bezocht. Op 10 september zal worden begonnen met de opnamen van de nieuwe Neder landse speelfilm „De Overval". De pre mière is op '20 december in het Tuschins- ki Theater te Amsterdam. De film zal tegelijk in 17 andere bioscopen in de voornaamste steden van ons land in rou latie worden gebracht. De film zal wor den gemaakt door de bekende Britse re- j gisseur Paul Rotha. Kees Brusse, die zelf ook meespeelt, zal de dialoog-regie voe ren. Het idee en scenario zijn van dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie. „De Overval' is gebaseerd op een ge beurtenis die zich heeft afgespeeld in 1944 toen een kleine groep verzetsstrijders een overval pleegde op de gevangenis te Leeuwarden. De rol van de verzetsleider zal worden gespeeld door Rob de Vries. Verdere belangrijke rollen zullen worden vertolkt door Yoka Berretty, Diny Sprock, Bernhard Droog, Hans Tiemeyer en Bob Beers. Producer is Rudolf Meyer en Bob by Rosenboom zal hem als produktielei- der ter zijde staan. Camera-man is Pros per Dekeukeleire en architect Wim Bij moer. „De Overval" wordt de tweede film van Sapphire Film Produktie n.v. te Amster dam, die met haar door Bert Haanstra geregiseerde eersteling „Fanfare" veel succes oogstte. De eigen plannen van Haanstra die, zo werd indertijd gepubli ceerd, geïnteresseerd was in het dyna mische van „De Overval" maakte het hem uiteindelijk niet mogelijk ook deze twee de Sapphire-produktie te realiseren. PRINSES GRACIA VOOR DE TELEVISIE In navolging van Jacqueline Kennedy zal prinses Gracia van Monaco de Ameri kaanse televisiekijkers rondleiden door haar paleis. In het begin van dit jaar is Amerika's first lady als gastvrouwe opge treden van de Amerikaanse tv-kijkers met wie zij een wandeling door het Witte Huis maakte. Prinses Gracia is bereid iets der gelijks te doen. Het programma van een uur krijgt tot titel ,Een tochtje door Mo naco met prinses Gracia". Dit programma zal in net najaar zowel in kleuren als iri zwart-wit worden opgenomen om in fe bruari 1963 uitgezonden te worden. OVERLEDEN AAN SLAAPMIDDEL De 28-jarige Britse actrice Patricia Mar lowe is overleden aan de gevolgen van het innemen van een te grote dosis van een slaapmiddel. Zij zou diep onder de indruk zijn gekomen van de dood van Marilyn Monroe. het werk van Rietveld, wij hebben nog steeds op enkele plaatsen in ons land „Scheppend Ambacht", dat in aanzien, grootte en kwaliteit echter niet met „Den Permanente" te vergelijken is. Ook De nemarken moet alle grondstoffen impor teren. Het beslissende verschil schijnt ons, dat de Denen zich ook voor het gebied der kunstnijverheid zijn gaan realiseren, dat een land. dat arm is aan grondstof fen, zich slechts met kwaliteitsprodukten handhaven kan. Zij zochten de middelen om die te maken. De positie van „Den Permanente" in het Deense kunstnijver- heidsleven is alleen te begrijpen wanneer men beseft dat de Denen in deze instel ling één van die middelen zien. Drs. A. van Mourik Dat het wereldmuziekconcours in Kerk- rade een aangelegenheid is, die gedragen wordt door de gehele Kerkraadse bevolking, is gisteren weer eens duidelijk in de Lim burgse klankstad gedemonstreerd. Honder den Kerkradenaren zijn nagenoeg de gehe le middag in touw geweest om de grote concerthal, die door de storm danig was toegetakeld, vóór de avond weer te her stellen. De wind, die de hele dag met windkracht 9 over het Zuidlintburgse land had ge raasd, had het dak, dat van zeildoek is, op verschillende plaatsen opengereten. Ook waren veel houten elementen van de mu ren van deze reusachtige tijdelijke hal door de wind verwoest. Het bouwwerk, dat 68 meter lang, 43 meter breed en 13 meter hoog is, moest echter gisteravond plaats- bieden aan ruim 3000 personen, die zouden komen genieten van het grote galaconcert van de Capilla Polifonica de Medicos uit Barcelona. Lang heeft het er naar uitge zien dat het optreden van deze zingende artsen uit Barcelona zou moeten vervallen. Terwijl personeel van de firma Strohmeij- er uit Konstanz, die de hal in Kerkrade heeft geplaatst, in allerijl naar Kerkrade werd gedirigeerd en honderden inwoners, nog versterkt door verschillende brandwe ren uit de omgeving, urenlang zwoegden om de tent zoveel mogelijk te repareren, telefoneerde de directeur van het Wereld muziekconcours, de heer J. Scholtes. her haaldelijk met de luchthaven Zuid-Lim burg om vandaar de weersverwachting te vernemen. De unieke samenwerking van de klankstedelingen, waaraan het gehele Wereldmuziekconcours zijn bestaan te dan ken heeft, heeft het ook nu weer gewon nen. De hal was om zeven uur zover her steld. dat alle deuren weer konden worden geopend om de 3000 bezoekers aan het galaconcert van het Spaanse artsenkoor binnen te laten. De balletdanseres Marianna Hilarides zal haar contract met Het Nationale Bal let in het komende seizoen niet verlengen. Zij heeft dit besluit onder meer genomen omdat zij zich niet kan verenigen met de machtspositie die mevr. Sonia Gaskell in Het Nationale Ballet heeft ingenomen nu zij ook met de zakelijke leiding is belast. Marianna Hilarides, die prima ballerina van het Nationale Ballet is, volgt op het ogenblik een danscursus in Duitsland. Pe ter Appel, een van de solisten van Het Na tionale Ballet, zal zijn contract ook niet verlengen. Hij heeft zich verbonden aan een balletgroep in Bazel. In de Grote of St. Bavo Kerk zal mor gen, donderdag 9 augustus, des middags van 45 uur, door de organist Haite van der Schaaf uit Amsterdam een concert worden gegeven. Het programma vermeldt van J. G. Walther (16841748) Toccata en Fuga in C; van G. Böhm (1661—1733) Partita „Herr Jesu Christ dich zu uns wend"; van J. Blow (16491708) A Double Vers en van M. Greene (1695—1755) Introduction and Trumpet Tune; van Flor Peeters (geb 1903) a. Partita „Alles ist an Gottes Segen" b. „Ach bleib' mit Deiner Gnade"; van J. Brahms (18331897) Fuga in as; van Haite van der Schaaf Paraphrase, Andante en Trio over Psalm 130; van H. Purcell (1659 1695) Toccata in A. GEDURENDE twee weken ongeveer heeft mep in het gedeeltelijk verruim de en met overwegend geel (in de foyer) en fluwelig rood (in de zaal) gemoderni seerde Nieuwe de la Martheater in Amsterdam en nadien nog enige tijd in het Haagse Diligentia het optreden van een zekere Dimitri kunnen bijwonen. Als deze regels in druk verschijnen is hij reeds teruggekeerd naar Zwitserland, waar hij woont sinds zijn geboorte. Dat er toch op deze plaats over hem ge schreven wordt, heeft te maken met zijn voornemen tot een grote tournee door ons land in het volgende voorjaar, die hem waarschijnlijk ook in Haarlem zal brengen. DIMITRI is stellig een unieke figuur. Maar het is moeilijk vast te stellen hoe of wat men hem noemen moet. Op het affiche stond hij aangekondigd als: clown, chanteur, musiciën, mime, acrobate, met achter elk van deze Franse woorden een vraagteken. Men is geneigd te zeggen: als hij het zelf niet weet, hoe moeten wij er dan ooit achterkomen? Na het zien van de voorstelling is men wel wat vrolijker doch hieromtrent niet veel wijzer geworden. Als men het hem op de man af vraagt, geeft hij met kinderlijke lichtzinnigheid een ont wijkend antwoord. En zijn impresario John de Crane, opvolger van de vooral door dansliefhebbers nog altijd betreurde Ernst Krauss is van mening dat men voor zijn eenmansshow een nieuw woord zou moeten uitvinden, zoals Toon Her mans enige jaren geleden heeft gedaan, toen hij de term „ballot" introduceerde. MISSCHIEN moeten wij met hefn nog even geduld hebben. Uit zijn inderdaad verrassende veelheid van mogelijkheden zal hij een keuze moeten doen teneinde door beperking en beheersing het groot meesterschap in de kleinkunst te bereiken. Voorlopig is het zo. dat zijn muzikale ex centriciteiten de meeste perspectieven lij ken te bieden. Hij is zoon van een ar tiestenechtpaar tweeledig geschoold: eerst op een conservatorium, vervolgens in het keramische handwerk. Om zich hier in verder te bekwamen ging hij naar Pa rijs, waar hij in aanraking kwam met Etiënne Decroux, de vernieuwer van de ouderwetse pantomime tot expressieve be wegingsvorm. Op de een of andere wijze kwam hij in Zweden bij het circus terecht, waar hij zijn acrobatische talenten kon uitvieren. Terug in de Franse hoofdstad werkte hij bij Marcel Marceau. toen deze in het Théatre A.B.C. groots gemonteerde vertoningen van zogeheten mimodrama's met een nogal omvangrijk ensemble gaf. Snel daarna lokte een andere kans: Mais- se, de gewezen partner van de onvergete lijke Grock, offreerde hem een engage ment. In een hotel te Ascona debuteerde hij met een geheel eigen programma, een vermakelijke potpourri van internationale verworvenheden. Daar werd hij „ont dekt" door een vertegenwoordiger van de Westduitse Televisie in Keulen, die in een succesrijke film van een uur een keuze uit zijn nummers vastlegde JA, HOE MOET men hem nu waarde ren? Hij speelt inderdaad hij speelt als een groot kind met zijn wonderlijke ver worvenheden. Paradoxaal genoeg is het een bezwaar, dat hij te gemakkelijk iets leuk vindt. Dit gebrek aan zelfcritiek geeft soms aan zijn werk net iets. amateuris tisch, zonder dat hij daardoor evenwel in boet aan snel gewekte sympathie. Zijn na tuurlijke nabootsingsdrang verleidt hem ook nog te vaak tot imitatie van voorgan gers. Een van zijn beste nummers de wanhopige manipulaties met een ligstoel heeft men wel eens beter gezien, merk waardig genoeg omdat in dit geval de ge demonstreerde onhandigheid door de vir tuositeit meer bewondering wekt dan het gewenste leedvermaak. BOVENDIEN was hij niet erg gelukkig met de opbouw van zijn programma, voor de pauze grotendeels bestaande uit in stil te gemimeerde scenes. Gedurende het eer ste half uur werd men daardoor wel ge dwongen tot vergelijkingen met de veruit superieure Marcel Marceau, die vrijwel gelijktijdig in ons land optrad en hem overigens op zijn enige vrije avond be zocht, hem zeer vriendschappelijk tot her ziening adviserend. Dat zal dus wel in or de komen. De aan het slot ten gehore ge brachte spraakoefeningen in velerlei bui tenlands zijn opgebouwd volgens dezelfde principes: de vreemde talen werden her leid tot een aantal elementaire klanken en Vervólgerife' 'op'Stfgge^tiëVe wijze" 'daiftméè in het karikaturale vertolkt. Enkele der bereikte resultateö waren duidelijk diwaafc Elders bracht hij de zaal tot geestdrift door zijn opmerkelijk goede, zelfs zeer ka rakteristieke voordracht van een Neder landse ballade vol donker sentiment. DIT ALLES MAAKT, dat men Dimitri het beste kan aanduiden als een moderne jongleur -in de oorspronkelijke betekenis van dat woord een artiest, die van alle markten thuis is, in alle genres bedreven. Want hij bespeelt bovendien nog talrijke muziekinstrumenten, waaronder zeer cu rieuze van 4igen vinding, met welke ko mische recitals zijn succes hoogtepunten bereikt. Herhaaldelijk versterkt hij de ex centrieke effecten daarbij met acrobati sche toeren. Maar het is bijna allemaal nog te onrijp en te ongericht. Vader tijd zal zijn volgende leermeester moeten zijn. TOEVALLIG ontmoette ik hem kort na het bijwonen van een voorstelling met zijn vrouw zijn al even kinderlijke assisten te in een restaurant. Hij vertelde me op een nieuw idee te zijn gebracht door de hier voor hem gemaakte reclame. Door de stad liepen namelijk huurlingen met borden voor hun borst en op hun rug, be plakt met affiches. Volgend jaar wil hij zijn optreden zó beginnen: als sandwich man, die honger heeft, maar door die kostwinnende obstakels het brood niet aan de mond kan brengen... HIJ vertelde me ook, dat hij een bekeu ring had gekregen wegens onjuist parke ren van zijn auto. Terug in zijn hotel ge raakte hij hierover zodanig in verontwaar diging, dat hij per taxi naar het politiebu reau ging om uitleg van het misverstand te geven Het gelukte hem inderdaad be grip te wekken: na een half uur praten werd de „bon" vernietigd Al die tijd stond buiten de chauffeur te wachten om hem te rug te rijden Het herstel van zijn waar digheid kostte hem aldus ruim het dubbe le van de boete, doch daar lachte hij om De triomfantelijke dupe voila de clown. Zo wil men hem ook zien op het toneel: als spotter met taboes, als kruisridder te gen bureaucratie, als slachtoffer voor an deren, volkomen onafhankelijk van ieder een maar de gehoorzame dienaar van zijn onderbewustzijn. Dimitri heeft daar alles voor, behalve de ervaring. David Koning Dagelijks om kwart over acht presen teren de poppenspelers Jan Nelissen en Feike Boschma in de door Metten Koorn- stra voor de Holland Festival Club ver sierde Vleeshal in Haarlem een program ma voor handpoppen en marionetten. Aan VEE VEE VEE, zoals de voorstelling werd genoemd, gaat een klein cabaretprogram ma van Feike Boschma vooraf; Jan Ne lissen improviseert met zijn handpoppen Het gezamenlijk optreden, dat onder auspiciën van Haarlem.s Bloei tot stand kwam, zal tot 20 augustus te zien zijn. GEDICHTEN OP VERZOEK De Noorse radio zal met ingang van komende herfst een geheel nieuw ver zoekprogramma introduceren: u vraagt en wij declameren. In dit programma kunnen luisteraars een gedicht aanvragen dat ze bijzonder graag willen horen; precies zoals met verzoekplatenprogramma's. De bedoe ling van het programma is, de belang stelling voor de poëzie te stimuleren. A A rmOtlDIGIHGEH irn BESCHOUWIHGEtl HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. VARA: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Och tendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Clavecimbelrecital (gr.; klassieke muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook kunst. 11.15 Concertgebouworkest (gr.): Moderne muziek. 11.45 Een reis door jong Afrika, gesprek (II). 12.00 Instrumentaal licht ensemble met solisten. 12.30 Medelin- gen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest en solisten. 1300 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht orkest. 14.00 Viool en piano: Klassieke muziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Viola da gamba-kwartet: Italiaans programma. 15.30 Lichte grammofoonmu ziek. 15.55 Licht ensemble. 16.25 Voor dracht. 16.45 ^Lichte grammofoonmuziek voor 31 jeug'3.' 17.ÏÏ) Voor de "jeugd. 17.40 Lichte grammofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15. Eventueel actueel. 18.20 Licht trio. 18.40 Trompetspel. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Carrousel, licht programma. 19.55 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest, groot koor en solisten: Moderne muziek. 21.10 Kurt Tucholsky de man met de vijf namen, klankbeeld. 21.30 Cabaret. 22.00 Licht trio. 22.30 Nieuws. 22.40 Actua liteiten. 23.00 Sportactualiteiten. 23.10 Dis- cotaria: nieuwe grammofoonplaten. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke mu ziek (gr.;. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Van en voor bejaarden. 9.40 Voor de kinderen. NCRV: 10.00 Grammofoonmuziek. 10.03 Oude muziek (gr.). 10.15 Morgendienst. 10.45 Kinderkoor en solisten. KRO 11.00 Voor de zieken 11.45 Geestelijke liederen. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.04 Licht lunchconcert (gr.). 12.25 Voor de boeren. 12.35 Medede lingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.38 Draaiorgelmuziek (gr.). 12.50 Actua liteiten. 13.00- Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. NCRV: 14.00 Metropole orkest. 14.40 Klassieke mu ziek (gr.). 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbeloverdenking 16.20 Bariton en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.10 Lichte gram mofoonmuziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgelspel (gr.). 18.10 Sportagenda. 18.15 Promenade-orkest. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Zendtijd politieke par tijen: Uitzending Van de Anti-Revolutio naire Partij. 2p.00 Ensemble Parade. 20.45 De Zevensprong, vakantiewedstrijd. 21.00 Muziek in miniatuur (opn.). 21.30 Kerkor gelconcert. 22.00 Muziek voor miljoenen (gr.): Beroemde ouvertures 22.30 Nieuws en S.O.S -berichten. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Moderne muziek (opn.). 23.25 Max Elskamp, Frans dichter uit Antwerpen, lezing. 23.45 Piano recital (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12 00 Nieuws. 12.03 Londens symfonie-orkest: filmmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte grammo foonmuziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws 13.15 Kamermuziek. 14.00 Opera muziek. 15.00 Franse balletmuziek. 16.00 Beursberichten. 16.06 Moderne kamermu ziek. 16.35 Koorzang. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Lichte orkestmuziek. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Grammofoon muziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Oude muziek. 20.00 Lichte Belgische muziek. 21.00 Casi noconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte or kestmuziek. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 15.45 Internationaal Rendez-vous. muzikale rondreis door vele landen. KRO 17.00 Voor de kinderen. NTS- 17 30-17.40 Internationaal jeugdjournaal. 20.00 Jour naal en weeroverzicht VPRO 20 20 Over al, gefilmd verslag van de reis die 390 Nederlandse en Belgische jongens met het kampeerschip Borneo naar Zweden en Noorweger maakten 20 40 De Drommeda- ris, een reportage over het Internationaal Studenten Centrum in Enkhuizen 20.55 Zonnige morgen, eenakter. 21.25 Medische rubriek. 21.55-22.40 Documentaire film over Vietnam. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal KRO' 10 20 Woord en beeld. 20.30 Kunstk onic'. ?t 00 Al te bont, blijspel.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4