Macht in Algerije aan Ben Bella overgegeven X Zandvoorts kampeerterrein door watermassa overspoeld MAISON HILLEGE I Voor „uit" en „thuis" IJmuiden doorstond noodweer goed Arbeidsmarkt in de Bollenstreek Boudiaf krijgt de Buitenlandse Zaken Ferdinands belevenissen HERFSTWEER VERJOEG KAMPEERDERS Heeft u een nieuwe BRIL nodig? „IJmuidens grootste Speciaalzaak in Optiek" Brandwijk's Zelfbediening GASFORNUIZEN Fa. R0MEIJN CHAUFFEUR gevraagd In de vishal en op zee WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1962 6 Jeugdige bromfietser ernstig gewond Wiel liep vast: bromfietser viel van VAN 'T VEER VROOM Om mee te nemen: Gisteren hebben lanes de gehele Nederlandse kust tal van kampeerders de strijd tegen de gecombineerde machten regen en storm opgegeven. Op vele plaatsen vond een vrijwel massale uittocht plaats, doch Zandvoort maakte daarop een uitzondering. Eigenlijk werd in Zandvoort alleen het kampeerterrein „Sande- voerde" aan de Kennemerweg het slachtoffer van het noodweer, dat maandag avond begon en dinsdag de gehele dag voortduurde. „Sandevoerde" bood" gister middag een trieste aanblik. Op vele plaatsen stond het laag tussen de duinen gelegen terrein onder water; vaak hadden zich complete meertjes gevormd die meer dan een decimeter diep waren. In de loop van maandagavond kwam het kampeerterrein zo goed sis geheel on der water te staan. Torti dinsdag de wind tot storm aanwakkerde, werd de toestand nog erger. Verscheidene tenten werden ge heel of gedeeltelijk vernield, doordat ze in het water kwamen te staan of door de storm omver geblazen werden. Vele kam peerders brachten de nueht1 van" maandag op dinsdag in auto's door. In het kampge- i^ouw sliepen tientallen mensen op j}e grond. De kampeerders waren de wanhoop na bij toen het maar bleef regenen en zich steeds meer water op het terrein verzamel de. De aanblik die het kampeerterrein gis termiddag bood getuigde van strijd, die vergeefs gestreden werd. Uit de meertjes en plassen staken de restanten van dijk jes omhoog, waarmee kampeerders het water hadden willen weren. Elders had men geprobeerd de schade door het gra ven van afwateringsgeulen .binnen de per ken te houden, doch het was een ongelijke strijd, die tot gevolg had dat dinsdag vele kampeerders hun biezen pakten. „Het kampeerterrein was vrijwel hele maal bezet, nu,is het bijna leeg, u ziet het wel", was het commentaar van de kampbeheerder, die vertelde dat door het slechte weer in de eerste zomermaanden en in het voorjaar het aantal kampeer ders toch al een stuk beneden dat van vorig jaar gebleven was. Een hoek van het meisjesRamp stond geheel onder water; een over de kop gewaaide paraplui stak uit de poel om hoog. Op andere plaatsen stond hier en daar nog een tent, geheel „omdijkt", als een soort vesting tussen de meertjes. Een treurige aanblik bood een in elkaar ge waaide tent midden in het water, het doornatte doek verzwaard met hopen zand. Het beste waren die kampeerders af, die hun tenten op hoger gelegen stukken van het terrein hadden opgezet. Doch zij hadden de handen vol om hun onder komen tegen aanslagen van de storm te beveiligen. IJmuiden heeft het noodweer goed door staan. De winkeliers aan het strand had den wel last van binnenstromend regenwa ter maar de werkelijke schade bleef be perkt tot een omgewaaide stapel kisten met lege flessen naast de toko van Cor van der Meer. Op het strand bezweek het dak van een der zomerhuisjes onder het geweld van de wind. Het kon provisorisch worden hersteld. Campingbeheerder H. Overwater heeft twee drukke dagen gehad. In nacht en ontij moest hij voortdurend met een schop in de weer om geulen te graven en dammen op te werpen om het van de duinhellingen neerstromende water de baas te kunnen blijven. Ook was het herhaaldelijk nodig om met touwen en haringen teten die het niet langer konden bolwerken tégen wind en water overeind te houden. Vele tenten werden beschadigd. Enkele kampeerders hebben tijdens het noodweer onderdak gezocht in de stad. Gisteren en vanmorgen is er een ware uittocht van kampeerders begonnen. Stond het terrein dinsdagmorgen nog vol, van morgen waren er al grote open plekken te zien. De heer Overwater schatte het aantal vertrekkenden op veertig. De wind kwam voor de kampeerders wel uit de ongunstigste hoek. Aan de zuid westzijde ligt het kamp namelijk geheel open. De Velsense brandweer rukte dinsdag drie keer uit om assistentie te verlenen. De wind had een televisie-antenne, een dakgoot en een raam vernield. Politie en brandweer hebben de getrof fen kampeerders op „Sandevoerde" assis tentie verleend. De brandweer is bijvoor beeld bijna de gehele dag bezig geweest met het wegpompen van water, doch slaagde daarin maar gedeeltelijk. Hoog water viel rfnee Elders "in Zandvoort echter had men p^dgr jast van regen en storm. Aan het stónd' ontstond vrijwel geen schade aan huisjes en strandbedrijven, ook al doordat dinsdagavond het verwachte hoge water mee bleek te vallen. Er bleef nog een strook strand van 4 meter over toen het water op zijn hoogst stond. In het dorp ondervond men in verschillende laaggele gen straten flink wat wateroverlast. Zo werden het Schoolplein en omgeving her schapen in binnenmeren. Evenementen die de V.V.V. had geor ganiseerd werden afgelast. Van een zand- bouwwedstrijd op het strand kon geen sprake zijn en de Tiroler Kapel, die ter gelegenheid van de verjaardag van prin ses Irene zou concerteren, kwam niet aan bod. Een zeepkistenrace, die vandaag op het circuit zou worden gehouden, is uitge steld tot woensdag 15 augustus. Ook het vuurwerk, dat voor vanavond op het pro gramma stond gaat niet door. Bloemendaalse strand Op het Bloemendaalse strand heeft de storm geen schade van betekenis aangericht. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen was aan het einde van juli bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse en het nevenbureau te Katwijk nagenoeg even groot ais een maand geleden en verschilt maar weinig met het totale aanbod aan het einde van juli van het vorig jaar. Er is een zeer geringe werkloosheid, slechts 53 werkzoekenden stonden inge schreven. De vraag om arbeidskrachten nam iets af doordat in een aantal vaca tures kon worden voorzien door jeugdige krachten die de school hebben verlaten. In de sector vrouwelijke arbeidskrach ten stonden slechts 9 personen ingeschre ven, terwijl aan het einde van de vorige maand niet minder dan 115 vrouwelijke krachten als werkloos stonden geboekt. Plaatselijk waren eind juli ingeschreven als werkzoekenden: Hillegom 7, Lisse 8, Noordwijkerhout 10, Sassenheim 7, Voor hout 3, Katwijk 10, Noordwijk 7, Rijnsburg 0, Valkenburg 0. De laatste twee jaar was hier in de Bol lenstreek een groot aantal arbeidskrachten uit het noorden des lands werkzaam in de bloembollenbedrijven, in totaal 200 man. In dit seizoen is het aantal arbeids krachten volgens de A-regeling belangrijk minder Slechts 60 noordelijke krachten werken nu in de streek. Onder auspiciën van de internationale vrijwillige hulpdienst zijn 17 jongelui uit verscheidene landen in de bollenstreek aan het werk. Het zijn 4 jongens en 13 meisjes; uit Engeland, 5 en de anderen uit Duits land, Zwitserland, Denemarken, België en de Verenigde Staten. Van deze jongeren, in groepsverband gehuisvest in Sassen heim, werken er 7 in Hillegom en de ove rigen in Sassenheim. Zij blijven 4 weken in deze streek. Visserij Met de drijfnetvisserij gaat het nog steeds in mineur. De vangsten blijven laag en daardoor zijn de verdiensten voor de bemanning weinig aantrekkelijk. Een aan tal loggers is opgelegd omdat het niet mo gelijk is deze volledig te bemannen!! Als een vesting bleef deze tent midden in het water staan. De bewoners namen de vlucht. In het bungalowkamp op het strand sneu velden wat ruiten en waaiden een paar stukken dak weg, doch daar bleef het bij. Op het kampeerterrein „De Laekens" in de Kennemerduinen waren storm en re gen er oorzaak van, dat ongeveer de helft van de aanwezige kampeerders de vakan tie afbrak en naar huis ging. „Dit was een van de ergste stormen die ik in de afge lopen 10 jaar heb meegemaakt", vertelde de kampbeheerder: „er zijn de laatste jaren wel zwaardere stormen geweest, maar deze, uit het noord-Westen, sloeg zwaar in het kamp". -Ernstige schade werd niet aangericht,' voornamelijk niet doordat men, toen de wind steeds meer aanwakkerde,- vele tenten uit voorzorg heeft gestreken. Het kamp was volledig bezet. Omdat vele kam peerders hun gestreken tent op het terrein achterlieten verwacht de kampleiding, dat zij als het weer verbetert weer zullen terugkeren. In Haarlem heeft de storm dinsdag een aantal bomen geveld. Op de Nieuwe Gracht (zie foto) sneuvelde een stevig exemplaar, dat in het iqater viel. Op andere plaatsen, zoals Byzantiumstraat, Merkmanstraat, Soendaplein, Haitsma Mu- lierstraat, Pepijnstraat en op de Westkolk in Spaarndam, vielen kleinere exempla ren. Op de Anthony Fokkerlaan iverd een dakkapel vernield, zodat daar de brand weer moest optreden. Bij de Buitenrust- brug raakte, vermoedelijk door de storm een geparkeerde personenauto, die niet op de handrem stond, in het Zuider Buiten- spaarne. Een kraanwagen heeft de auto op het droge gebracht. Verder beperkte de stormschade zich in Haarlem tot inge waaide ruiten en afgewaaide dakpannen, in verscheidene delen van de stad. KW 175 18 kantjes, KW 22—40, KW 37— 60, KW 163 weinig vangst. Gemiddelden: Katwijk 25 kantjes, Scheveningen 22 en Vlaardingen 18. Aanvoer Veertien vaartuigen zorgden vanmorgen in IJmuiden voor een aanvoer van 110 kis ten schelvis, 90 wijting, 40 kabeljauw en gul, 20 koolvis, 315 haring, 1490 makreel, 125 schol, 5 tarbot, 100 varia, 100 stuks stijve kabeljauw en 3500 kilogram tong. Totaal 2363 kisten. Prjjzen van woensdag In guldens. Per kilogram: zalm 6,70, heilbot 4,503,80, tarbot 4,203,80. grote tong 4,304,10, grootmiddel tong 4,304, middel koolvis 134130. Regels kabeljauw: grote 174, kleine 84. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 20 kisten wijting, 120 schol en 1300 kilogram tong. Op zee De KW 159 Marian Ellen meldde gister avond aan de IJM 33 Thorina dat er slechts een goede 35 kantjes waren volge- komen en dat men 25 manden makreel had kunnen bergen. Veel tijd was er verloren gegaan door herstellingen aan de netten, die mede door het slechte weer vrij veel schade hadden opgelopen. Er moest een hele nieuwe kuil aan het net worden ge zet. De Thorina ving 60 kisten makreel en een enkel kantje haring. De Koraalbank sprak van een „waarde loze dag". Het schip kon slechts 60 manden makreel ep een klein partijtje toters aan boord halen. De IJM 9 Haarlem ving on geveer 15 kaptjes uit de eerste trek. De "fhorina, die' vanmorgen bij dit schip viste, deed weer een trekje toters. Verscheidene schepen luisterden niet zonder afgunst naar de vangstberichten van de Haarlem. De hoogste haringvanger gaf een vangst van 5 kantjes door en ver scheidene schepen moesten met minder ge noegen nemen. Wel werd er wat kabel jauw en gul gevangen. kleinmiddel tong 3,604,40, tong I 4,30 3,50, tong II 3,40—3,20. Per 50 kilogram: grote gul 5642, mid del gul 5235, kleine gul 3627, witte koolvis 41, toters 43, haring 4034, ma kreel 1912,20, schar 2118, poon 16, bot 1613, grote en grootmiddel schol 5442, zetschol 5246, schol I 5247, schol II 6047, schol III 4624, grote en groot middel schelvis 8258, kleinmiddel schel vis 6160, schelvis I 60, schelvis II 60-43. wijting dicht 26, wijting gestript 4026, tarbot 160100, tongschar 7866. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 150 116, middel kabeljauw 14611Ö, grote en ALGIERS (Reuter) Een belangrijk hoofdstuk van de Algerijnse revolte is dinsdag afgesloten door de mededeling van de Algerijnse voorlopige regering, dat zij haar bevoegdheden heeft overgedragen aan het politieke bureau van het nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) onder leiding van vice-premier Ben Bella. Hiermee is de overwinning van Ben Bella op premier Ben Khedda een feit geworden. Volgens de mededeling zal de voorlopige regering als het „instituut" van de revolte blijven bestaan, totdat de nationale raad van de F.L.N. in september bijeenkomt. Gezaghebbende kringen in de F.L.N. zijn van mening, dat de voorlopige regering het land op het gebied van de buitenlandse zaken zal blijven vertegenwoordigen. Inmiddels heeft vice-premier Boudiaf, de enige aanhanger van Ben Khedda in het politieke bureau van Ben Bella, de functie van minister van Buitenlandse Zaken op zich genomen, als opvolger van Saad Dah- lab die vorige maand aftrad en naar Zwit serland vertrok. Het kabinet van Ben Khedda volgde een jaar geleden de regering onder Ferhat Abbas op, die in september 1958 was ge vormd. De vorming van een voorlopige re gering door Ferhat Ahbas en de zijnen betekende destijds een keerpunt in de strijd om onafhankelijkheid, die ^yjetv j.aar tevoren was begonnen. De belangrijkste punten uit de regerings periode van Ben Khedda was diens ver klaring in september 1961 in Belgrado, dat Algerije een neutrale politiek zou volgen, en de succesvolle afsluiting van het vre desoverleg met de Fransen in Evian. Ben Khedda heeft gisteren verklaard: „De crisis is voorbij". TANGER (Reuter) Dr. Tsjawki Moste- fai heeft meegedeeld dat hij uit het voor lopige bestuur voor Algerije te Rocher Noir is getreden. Hij had gewild, dat de voorlopige regering van Ben Khedda (G.P.R.A.) spoedig na de onafhankelijkheid de enige autoriteit in Algerije zou zijn ge worden. De bevelhebber van Willaja militair district 2 Si Larbi, heeft tot verslag gevers gezegd dat de zes Willaja's binnen kort zullen worden opgeheven en worden vervangen door een burgerlijke bestuurs organisatie. Hij zei dit nadat Ben Bella een bezoek aan Constantine, de hoofdstad van Willaja 2, had gebracht. In kringen van het politieke bureau te Algiers zei men, dat deze uitlatingen Si Larbi's uitleg kun nen inhouden van een hervormingspro gram van het nationale bevrijdingsleger op langere termijn. Een 12-jarige scholier uit Beverwijk is dinsdagmiddag ernstig gewond toen hij zonder op het verkeer te letten met zijn bromfietsvan een erf van een woning aan de Kar.aalweg de straat opreed en werd aan gereden door een bestelauto. Hij kwam na de botsing enkele meters verder op de weg terecht en liep ernstig letsel op aan zijn hoofd. In zorgwekkende toestand werd hij overgebracht naar het Rode Kruiszieken- huis in Beverwijk en vandaar naar het academisch ziekenhuis in Leiden. Doordat het achterwiel van zijn brom fiets vastliep, slipte een 30-jarige Bever- wijker dinsdag in de Breestraat. Hij viel, brak een heupbeen en werd opgenomen in het Rode-Kruisziekenhuis. Kom dan eens vrijblijvend een kijkje nemen in op het PLEIN 1945 nr. 5 TEL. 7062 - IJMUIDEN Keuze uit honderden moderne modellen. Voor ziekenfondsleden reeds vanaf 5.bijbetalen. MODERNE DAMES-MONTUREN in 6 verschillende kleuren al v.a. 10.- bijbet. Aangesloten bij alle ziekenfondsen. Verder vindt u er een uitgebreide collectie: PRISMAKIJKERS - MICROSCOPEN - LEESGLAZEN - LOUPES - BAROMETERS THERMOMETERS - POLARIS STERREN KIJKERS - CURVIMETERS - DRADEN- TELLERS enz. GEVULDE KOEKEN - KANO'S BOTERRONDJES - CAKES - ROZIJNEN CAKEJES In hygiënische plastic verpakking BANKETBAKKERIJ KOKERIJ DA COSTALAAN 1 - DRIEHUIS TEL. 4728 Wij maken u er op attent dat wij de volgende week van 1318 augustus wegens vakantie gesloten zijn. vindt U een grote sor-^ ^tering bij Kennemerlaan 38 W waren, conserven als^^ strandartlkelen A Overheerlijke Cervelaatworst 100 gram 69 cent Snijworst 100 gr 49 ct Boterhamworst 100 gram 25 cent Speciale aanbiedingen zolang de voorraad strekt VELO-WASCOMBI's Bij inruil oude wasmach. of centrifuge f 100.- retour Oliestook-Hoenson Doorlopende demonstr.! Kolen- en Gashaarden Geisers en Koelkasten in huur en huurkoop Frigidaire-Dealer Plastic-All Keukens Zeestraat 32-34 Telef. 3537 t.o. Kennemer Theater Beverwijk Bijverdienste (rijbewijs D-E) voor vervoer Haarlem-Zaandijk Cs morgens gedurende 1 uur en 's avonds 1 uur). Woonplaats Haarlem of omgeving en werkzaam in de Zaanstreek Brieven onder No 967 bureau van dit blad. Dinsdag Per 50 kilogram: tongschar 68, kl. tong schar 62, gr. schol 36, grm. schol 36. kim. schol 4038, kl. schol I 4838, kl. schol II 4115, schar 1610, bot 11—9, verse haring 3616.20, makreel 19.8011.20, kl. schelvis I 5231, kl. schelvis II 4015, wijting 17 11, gr. gul 4131, mid. gul 3725, kl. gul 2112, pieterman 67, kleine rode poon II 27—16. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 272 77.. Besommingen van dinsdag KW 136 3030, KW 87 3060, KW 141 1990, KW 117 4980, KW 49 7300, KW 189 5520, KW 109 175, KW 116 f 2390, IJM 7 320, VL 131 10.200, VL 110 1815. Besommingen In IJmuiden was de aanvoer dinsdag 4300 kisten, waarvan 459 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 5 tongschar en schartong, 343 schol, 10 schar, 15 bot, 1252 haring, 1458 makreel, 263 schelvis, 244 wijting, 227 kabeljauw en gul, 10 poon en 13 diversen. Prijzen per één kilogram, in guldens: heilbot 420, gr. tong 4.103.80, grm. tong 3.403, kim. tong 33.20, kl. tong I 3 2.10, kl. tong II 3—2, tarbot I 3.70—3.40, zalm 6.705. KW 39 14.800, HD 74 21.400, KW 94 530. Haringvangsten De nieuwe aula die op de particuliere begraafplaats Westerveld wordt ge bouwd, nadert haar voltooiing.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6