Marranen van de Balearen worden zich hun Joodse afkomst bewust Honderden willen van Majorca naar Israel emigreren K. Net beschermt mevrouw Kennedy tegen haaien sterren Vereniging voor Westduitse ouders van softenon-baby's Arrestaties in de trein naar West-Berlijn Humanisten hielden congres in Oslo Italiaanse Kamer voor naasting Het laat haar ook maar 50 meter zee Australië verbiedt de invoer van softenon Minister Rusk sprak met Russische ambassadeur Nauwe contacten Joden of geen Joden? DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 11 Gaat u met vakantie? „Politiek van actie" Alleen liberalen steunen fascistische oppositie iiiii MM— Initiatiefnemer zou zijn kind niet willen missen 5000 in Duitsland Zweeds perscommentaar Kort nieuws Elegante vrouwen kopen NYLONS DE kwaliteitsnylons WEEKABONNEMENTEN (Van onze correspondent JERUZALEM. De Israëlische autoriteiten, religieuze en wereldlijke, houden zich de laatste tijd met een opmerkelijk probleem bezig. Enige honderden bewoners van het Spaanse eiland Majorca hebben de wens te kennen gegeven tot het jodendom over te gaan en sommigen van hen willen zelfs naar Israel emigreren. Het gaat hier om „chuetas afstammelingen van Joden, die zich tijdens de Spaanse en Portugese geloofsvervolgingen uit vrees voor hun leven lieten dopen, maar in werkelijkheid hun godsdienst trouw bleven. Op de Ba learen leven ongeveer vierhonderdduizend mensen en er is reden om aan te nemen, dat ongeveer de helft afstamt van de Joden, die destijds in schijn het rooms-katholieisme omhelsden. Officieel belijden zij nog steeds de rooms- katholieke godsdienst. Toen dan ook nog niet zo lang geleden een groep van deze Chuetas buiten Spanje spreekt men van Marranen bij de Spaanse autoriteiten een verzoekschrift indienden voor de stichting van een synagoge in Palma, werd daarop afwijzend beschikt onder het begrijpelijke motief, dat zij als rooms-katholieken worden beschouwd en niet als Joden. Toch mag men hieruit niet afleiden, dat de Spaanse overheid deze Marranen om hun afkomst discriminerend zou bejege nen. Velen van hen nemen vooraanstaande posities in. In Palma bijvoorbeeld behoort zowel de burgemeester als de commissaris van politie tot hen. Zjj die terug willen tot het jodendom beweren zelfs over be paalde historische en genealogische docu menten te beschikken, die de conclusie wettigen, dat ook generaal Franco Joodse voorouders moet hebben gehad. In elk geval staat het vast, dat onder de Chuetas de naam Franco herhaaldelijk voorkomt. RANKRIJK x_ Andorra mjljy Mladolic^arctlo 1 Mod^n Valencia Taag Ussabon SPANJE tCordoba Granada braltar Niet allen wensen zowel terugkeer tot de godsdienst van hun voorouders als vestiging in Israël. Een tweehonderd stre ven beide doeleinden na. maar het aan tal, dat wel het jodendom wenst te aan vaarden, maar met emigreren de kat uit de boom wil kijken, is veel groter. Men kan alleen in betrekkelijke zin van een massabeweging spreken, want de over grote meerderheid wenst noch het een noch het ander, al leggen zij ook sympa thie aan de dag voor de Joden in het algemeen en voor Israël in het bijzon der. Deze beweging onder de Marranen van Majorca openbaarde zich ongeveer vijf jaar geleden. Toen verrasten zij de Is raëlische autoriteiten met het verzoek bijbels, gebedenboeken, foto's over de Joods godsdienst en informatiemateriaal over Israël te zenden. Ruim twee jaar geleden kwam in Jeruzalem een verte genwoordigster van de Spaanse Marranen en sindsdien bestaat er een nauw con tact. Ongeveer een jaar geleden werd een jonge Israëli, Jisraël Lipel, naar Span je gezonden om de situatie van nabij te leren kennen. Hij rapporteerde, dat zij, die terugkeer tot het jodendom na streven, zich daarop terdege voorberei den. Zij bestuderen de bijbel en godsdienst leer en bespreken actuele Israëlische pro blemen, maar met grote behoedzaam heid. Want al behandelen de wereldlijke autoriteiten hen ook correct, niet zij, maar de kerk heeft in deze aangelegenheid het laatste woord. En de kerk ziet niet gaar ne, dat men haar afvalt. Daarbij komt nog, dat in Spanje weinig sympathie voor Israël bestaat. Officieel onderhoudt het ook geen diplomatieke betrekkingen met de Joodse staat. De republiek van Franco Advertentie BERLIJN (AP) De Westberlijnse po litie deelt mee, dat drie vrouwen die tus sen München en West-Berlijn reisden bij het binnenkomen in Oost-Duitsland uit de trein gehaald zijn. Bij de controlepost Probstzella werden vijftig mensen gedwon gen de trein te verlaten voor controle van hun papieren. De drie vrouwen keerden niet terug. De Westberlijnse politie weet niet waar om zij gearresteerd zijn. De Oostduitsers hebben wel gedreigd een vakantietrein naar Oostenrijk niet langer door West- Duitsland te laten rijden als de Westduitse autoriteiten de Oostduitse treinbeambten lastig blijven vallen. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N zijn van Oostduitse zijde waarborgen ge- eist, dat het Oostduitse treinpersoneel on gehinderd kan reizen. De Westduitse autoriteiten hebben de Oostduitse beambten van de trein, die een maal per week loopt, twee maal in opeen volging gedwongen aan de Oostenrijkse grens uit te stappen omdat hun reisdocu menten niet door het geallieerde reisbu reau waren verstrekt. Op dit kaartje is de ligging van de Balearen aangegeven met Palmade hoofdstad van het grootste eiland Majorca is er slechts door een consulaat in Jeru zalem vertegenwoordigd. Opmerkelijk is, dat een geschiedenis van eeuwen van „onderduiken" niet in staat is gbleken de scheidslijn tussen de Chuetas en de overige bevolking uit te wissen. In fysionomisch opzicht onder scheiden zij zich door de lichtere kleur van haar en door zachtere gelaatstrek ken. Bovendien spreken zij met een bij zonder accent. De Israëlische afgevaardigde vertelde bij terugkeer uit Spanje van de vreug de, waarmee hij door de aanhangers van de nieuwe beweging was ontvangen. Voort durend werd hij met vragen over het jo dendom en het leven in Israël be stormd. Over de verdeling van de Me- zoezot (kokertjes met bijbelfragmenten, die aan de deurpost worden bevestigd), die hij uit Israël had meegebracht, ont stond een hooglopende ruzie. Sommigen waren met dit bezit zo ingenomen, dat zij het onmiddellijk openlijk aan hun huis deur bevëstigden. Anderen, die voor ker kelijke reactie vreesden, hingen het klein ood, onder hun kleren verborgen, aan een kettinkje om hun hals. Hun enthou siasme kwam ook tot uiting in de on voorwaardelijke bereidheid van velen, die zich voor emigratie naar Israël lieten in schrijven, om in hun nieuwe vaderland in de meest letterlijke zin de handen aan de ploeg te slaan. Zij bleken er zich van bewust, dat emi gratie in de regel problemen met zich brengt en dat het leven in Israël vaak moeilijk is Zij maakten geen enkel be- De internationale organisatie van huma nisten gaat bestuderen of zij aan de we reldcampagne tegen de honger daadwerke lijke steun kan verlenen. Dat is besloten op het derde congres van de „Internatio nal and Ethical Union" dat in Oslo is gehouden. Het congres nam ook een reso lutie aan over de wereldpolitiek, waarin werd aangedrongen op internationale sa menwerking en op hulp aan de onderont wikkelde gebieden door middel van supra nationale organen. Op het congres werden twee doeleinden op lange termijn van het humanisme be sproken, nl. de rijpe persoonlijkheid en vrijheid in een georganiseerde wereld. Wat het eerste betreft, werd de nadruk gelegd op zelfstandig denken, verdraag zaamheid en innerlijke onafhankelijkheid van het gezag van kerk of politieke partij. Bij het onderwerp vrijheid in een geor ganiseerde wereld, werd gesproken over de noodzaak van geboorteregeling. Verder werd naar voren gebracht, dat scheiding van kerk en staat, in sommige landen nog een groot probleem, wenselijk is. Van Amerikaanse zijde werd in dit verband ge wezen op de beslissing van het Hoog Ge rechtshof, waarbij het bidden op de open bare school ongrondwettig werd verklaard De Noorse overheid toonde grote belang stelling voor het congres, waaraan onge veer 400 personen deelnamen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Doodvonnis. Een speciale krijgsraad heeft drie Indonesiërs ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de aanslag op president Soekarno op 14 mei. In verband hiermee zijn reeds twee dood vonnissen geveld. Alle veroordeelden waren aanhangers van de Darul Islam. Meisje in de klederdracht van Majorca. zwaar, toen hun verteld werd, dat hun in het land der vaderen werk in de land bouw in nog dunbevolkte streken wacht te. Velen, die sinds jaar en dag hun brood verdienden met het bewerken van wijngaarden, voelden zich door dit voor uitzicht zelfs aangetrokken. Maar het meest getroffen was de boodschapper uit Israël door de stgrke drang, die bij zijn afscheid op hem werd uitgeoefend zijn missie toch vooral niet te vergeten, emi gratie naar de Joodse staat mogelijk te maken en, voor zover dat niet of nog niet gewenst werd, opneming in het jo dendom te bespoedigen. Lipel is zijn belofte nagekomen. Maar de Jewish Agency, die alle immigratie-aange legenheden verzorgt, geeft voorlopig voor rang aan diegenen, die hun tegenwoordige woonplaatsen móéten verlaten, omdat zij er in levensgevaar verkeren: de Joden van Algerije bijvoorbeeld. De religieuze auto riteiten zijn het nog niet eens over de vraag, of de Chuetas als Joden moeten worden beschouwd. Waarschijnlijk zal de beslissing wel te hunnen gunste uitvallen. Een van de meest gezaghebbende codi- ficatoren, rabbi Moshe Ben-Maimon (Mai- monides), die in de twaalfde eeuw leefde en zelf de vlucht uit Spanje moest nemen, bepaalde namelijk, dat hier van overmacht dient te worden gesproken. Hoe het ook zij vele Israëli's voelen sympathie voor deze lieden, die er niet tegen opzien een leven van betrekkelijke welstand te verwisselen voor een hard be staan in een staat in opbouw, die maar schaars met natuurlijke hulpmiddelen is bedeeld en van zijp bewoners een maxi mum aan opoffering eist. (Van onze correspondent) ROME De poging van de uiterst rechtse partijen in Italië, om doormiddel van obstructie zo lang mogelijk te verhin deren, dat de wet op de nationalisering van de elektrische centrales zou worden aange nomen, is mislukt. De parlementsleden van de fascistische, de royalistische partij en, helaas, ook van de liberalen, hebben allen stuk voor stuk gesproken, maar ten slotte moesten zij hun obstructie toch be ëindigen, ook al omdat in Rome de hitte dermate groot is, dat iedereen naar vakan tie verlangt, ook de leden van de Kamer. Er is woensdag gestemd over een voor stel, om zondermeer over te gaan tot de behandeling der artikelen van de nieuwe wet, hetgeen dus inhoudt, dat de wet in hoofdzaak reeds zou zijn aangenomen. Bij die stemming bleek, dat er 47 personen tegen de nationalisering waren en 440 voor. Dit is een dermate overweldigende meer derheid, dat het vooral voor de liberalen uiterst pijnlijk is zich uitsluitend in het gezelschap van fascisten te bevinden, ter wijl alle andere partijen zich voor de na tionalisering hebben uitgesproken, die trou wens bij de grondwet is voorzien. De Ita liaanse grondwet zegt zeer duidelijk, dat de staat recht heeft industrieën te natio naliseren, die industriële kracht verwek ken. Dus in de eerste plaats de elektri sche bedrijven. Het wetsvoorstel zal nu in het najaar, waarschijnlijk half september, verder in behandeling komen en zal dan zonder veel moeite worden aangenomen, eerst in de Kamer en dan in de Senaat. s (Van onze correspondent) ROME Woensdag is in Italië aange komen Jacqueline Kennedy, de gemalin van de president der Verenigde Staten, die een vakantie van ongeveer een maand komt doorbrengen in Ravello, op het Sor- renteinse schiereiland in .een villa, waar in 1959 ook de Nederlandse koninklijke fa milie heeft vertoefd. De villa heet Villa di Sangro of ook wel Villa Episcopio (bis schopshuis), omdat zij in vroegere tijden, toen Ravello nog,een bisschop had, aan de bisschop toebehoorde. Het is geen grote villa, maar mevrouw Kennedy komt alleen met haar dochtertje Caroline, terwijl reeds een paar dagen eerder haar zuster is aangekomen, prinses Lee Radziwill, met haar gemaal, prins Radziwill, die Pool is. Men is zo onverstandig geweest het ge rucht over deze vakantie reeds maanden van tevoren te verspreiden. Het gevolg daarvan is, dat vele tientallen journalis ten, Amerikaanse en nog veel meer Ita- HAMBURG (AP) De Westduitse ad vocaat Karl-Schulte Hillen, vader van een jongen wiens misvorming geweten wordt aan thalidomide, heeft meegedeeld dat zijn vrouw en hij gelukkig met de jongen zijn en hem niet zouden willen missen. Hij zei vernomen te hebben dat verschillende moe ders die het middel tijdens de zwanger schap hadden ingenomen abortus hadden ondergaan, maar hij kent ook een aantal gevallen waar kon worden vastgesteld dat het geaborteerde kind in volmaakte ge zondheid geboren zou zijn. De beslissing moet door elke familie individueel geno men worden, aldus Hillen. Er kan geen ge neraliserende houding zijn. Schulte-Hillen is de initiatiefnemer van een vereniging van Duitse families waarin misvormde kinderen zijn geboren nadat de moeder in haar zwangerschap het mid del had gebruikt. Er zijn al vierhonderd families lid van de vereniging, welke ook internationaal contact gaat zoeken. De bedoeling is me ningen uit te wisselen over de medische, psychologische en opvoedkundige proble men welke verbonden zijn aan het leven van een misvormd kind. De advocaat had contact gezocht met de kinderarts, Dr. Lenz, nadat zowel zijn vrouw als zijn zuster het leven had ge schonken aan kinderen met slechts één arm. Beiden hadden thalidomide gebruikt. Dr. Lenz begon verdenking te koesteren en liet in november 1961 een openbare waarschuwing horen, waarna het middel uit de handel werd genomen. De fabriek zegt dat dit slechts tijdelijk is en dat er geen afdoend bewijs is dat het middel de schuld is. Naar schatting heeft thalidomide (con- tergan) misvormingen aan arm, been. oor, en oog veroorzaakt bij vijfduizend Westduitse baby's. Buiten West-Duitsland zijn er gevallen geconstateerd in Finland, Noorwegen, Zweden, Engeland, Nederland, België, Zwitserland, Italië, de Verenigde Staten, Canada, Egypte, West-Afrika en Japan. Schulte-Hillen zegt dat thalidomide zo populair was als kalmerend middel dat het aan baby's werd gegeven in een sap dat „Kino-Saft" (bioscoopsap) genoemd werd, omdat het bedoeld was om de baby's rus tig te houden als de ouders naar de bio scoop waren. Volgens een onofficieel rap port werden er dagelijks drie miljoen tha- lidomide-pillen in West-Duitsland geslikt. Het middel is in november 1961 uit de handel genomen. De vereniging zendt vragenlijsten rond naar de betrokken gezinnen. Men weet bij voorbeeld niet of de thalidomide geen hart afwijkingen heeft veroorzaakt bij kinderen die geen uiterlijke misvormingen vertonen. OSLO (AP) In Noorwegen zijn tot dusver vijf baby's geboren met misvor mingen die veroorzaakt zijn door het kal merende middel thalidomide (softenon) dat door de moeders van de zuigelingen tijdens de zwangerschap is gebruikt, aldus meldt het Noorse ministerie voor Volksgezond heid. Het middel is twee jaar lang, van november 1959 tot november 1961 in Noor wegen te koop geweest. Een uitvoerig on derzoek in alle kraamklinieken van Noor wegen en bij alle huisartsen heeft vijf ge vallen aangetoond van misvormd geboren baby's waarbij de moeder het middel had gebruikt. In alle gevallen deden zich mis vormingen voor die kenmerkend zijn voor de door thalidomide veroorzaakte afwij kingen. De Noorse dienst voor Volksgezondheid heeft de verkoop van het voorbehoedmid del in pilvorm „Enovid" voorlopig stopge zet, om een nader onderzoek in te stellen naar een mogelijk verband tussen de pil len en trombose. STOCKHOLM (AP) De Amerikaanse mevrouw Sherri Finkbine, die op legale wijze haar zwangerschap verbroken wenst te zien, heeft contact gekregen met een Zweedse dokter. Maandag zal zij haar aan vrage bij de Zweedse medische raad in dienen. Dit betekent dat de raad hun ver zoek volgende week vrijdag in behandeling zal nemen. Mevrouw Finkbine geniet sterke steun van de Zweedse pers. Het Stockholmse avondblad „Aftonbla- det" schreef: „Internationale godsdiensti ge kringen hebben tegen deze abortus ge protesteerd en juist omdat de daarin ver kondigde standpunten zo algemeen ver breid zijn, zijn er sterke redenen een meer moderne en humane houding aan te nemen dan deze godsdienstige wreedheid vertegenwoordigt". Andere bladen dringen er bij de medische autoriteiten op aan haar de abortus toe te staan en de wereld te tonen dat Zweden een land is waar men selijkheid op de eerste plaats staat. „Zowel mevrouw Finkbine, als haar man en andere leden van de familie zijn vriendelijke fatsoenlijke mensen. Achter haar verzoek om haar zwangerschap te beëindigen liggen geen andere redenen dan haar natuurlijke vrees dat haar kind misvormd zou kunnen zijn door het ge bruik van thalidomide. Vanzelfsprekend is haar geval dringend," aldus het grootste blad van Scandinavië, Expressen. liaanse, zich naar -Amalfi en Ravello hebben begeven, en vooral, dat er kudden persfotografen in die richting zijn vertrok ken, in de hoop daar „het plaatje van hun leven" te knippen: mevrouw Kennedy in badkostuum. Natuurlijk heeft men daartegen maatre gelen moeten nemen en gisteravond zijn tweehonderd Italiaanse politie-agenten naar Ravello vertrokken, die daar nu ge durende het verblijf van mevrouw Kenne dy dienst zullen doen. Zij worden ver deeld in vier groepen van vijftig en zul len de villa dag en nacht bewakeft, om te zorgen dat er geen journalisten in de buurt komén en tevens om eventuele aanslagen te voorkomen. Ook zijn reeds een tiental dagen gele den een dozijn Amerikaanse agenten van de federale recherche (F.B.I.) aangeko men. Een van de meest zonderlinge maat regelen, die de Amerikanen genomen heb ben, is deze: een van de Amerikaanse agenten had gehoord, dat er in de baai, waar mevrouw Kennedy van plan is te gaan zwemmen, wel eens haaien gezien zijn. Dit is inderdaad waar, maar de haaien aan de kust van Amalfi zijn van een zeer kleine soort en hebben nog nooit mensen aangevallen. In ieder geval zijn de Amerikaanse agenten dermate be nauwd geworden, dat zij een geweldig net hebben laten maken van nylon, waarmee nu de gehele baai is afgezet. Het is in zeer neergelaten op een vijftig meter af stand van de kust, zodat mevrouw Ken nedy slechts een betrekkelijk gering stuk je water tot haar beschikking heeft. En dat terwijl zij een groot liefhebster is van de watersport. Men is in Italië buitengewoon ingeno men met dit hoge bezoek en men ver wacht, dat dit een nog grotere toeloop van Amerikaanse toeristen tot gevolg zal heb ben. De Amerikanen staan, wat het toeris me betreft, hier on de eerste Dlaats, gevolgd door de Britten, terwijl de Westduitse toe risten de derde plaats innemen. De Ame rikanen zijn uiteraard degenen, die men het liefst in het land ziet. (Reuter) Het blad „II Tempo" heeft mevrouw Kennedy de verzekering gege ven dat in de zee van Ravello nog nooit iemand door de haaien is opgegeten, maar haar tevens gewaarschuwd voor „een an der gevaar waarvoor wij haar om toege vendheid verzoeken". De Italianen aldus het blad, zijn altijd gewoon geweest nogal onverbloemde complimenten te maken aan het adres van de mooie vrouwen die hen met haar aanwezigheid vereren. Niet weinige koninginnen zijn hiervan het „slachoffer geworden. Tijdens haar verblijf zal mevrouw Kennedy meer dan eens een uitdrukking horen bezigen zoals zij op het Witte Huis waarschijnlijk nog nooit heeft gehoord. Zij moet weten dat de Ita lianen graag te harer verdediging de haai en te lijf zouden willen gaan maar ten overstaan van een mooie vrouw zijn zij niet in staat om binnen de perken te blij ven bij het uitdrukking geven aan hun be wondering. Alle vrouwelijke soevereinen die naar Italië zijn gekomen hebben ons dit altijd welwillend vergeven, en soms met heimelijk genoegen", aldus „II Tem po". De burgemeester van Ravello laat niet alles over zijn kant gaan. Beweringen dat het plaatsje ter gelegenheid van het hoge bezoek gedesinfecteerd is, logenstrafte hij verontwaardigd onder de verduidelijking dat dit elk vakantieseizoen geschiedt. Wel heeft hij spandoeken met „Welkom Jac queline" als tegen de goede vormen in druisend laten verwijderen. Vriendschap. Het 18.000 ton wegende Sta- lin-standbeeld in Praag zal worden af gebroken en worden vervangen door een nieuw gebouw, waarin de nadruk gelegd wordt op de Tsjechoslowaaks-Russische vriendschap, aldus deelt het persagent schap C.T.K. mee. Het gebouw zal die nen voor het sociale en culturele leven in Praag. Mevrouw Kennedy en haar vierjarig dochtertje Caroline bij aankomst op het Leonardo da Vinei-vliegveld van Rome. Rechts de commandant van de luchthaven, generaal Renato Salaris. (Telefoto) Advertentie P! CANBERRA (Reuter) De Australische regering heeft de invoer van het kal meringsmiddel thalidomide („softenon") verboden. De minister van Gezondheid heeft medegedeeld dat het verbod is uit gevaardigd, omdat hem van deskundige zijde te verstaan is gegeven dat het middel een bedreiging van de volksgezondheid vormt. STOCKHOLM (AP) Een deskundige van de Zweedse medische raad heeft ver klaard dat in Zweden 150 gevallen ver wacht kunnen worden van kinderen die misvormd zijn doör het gebruik van thali domide. Tot dusverre zijn ongeveer dertig gevallen officieel geregistreerd. Deze wer den enige maanden geleden geteld. Aan zeven vrouwen is abortus toegestaan om dat zij in de eerste weken van hun zwan gerschap thalidomide ingenomen hadden. Volgens de medische raad is het afgelopen jaar aan 2790 vrouwen abortus toegestaan terwijl er 100.000 kinderen geboren werden. WASHINGTON (Reuter) De Russische ambassadeur in Washington Dobrynin, heeft woensdag een onderhoud met de Amerikaanse minister yan Buitenlandse Zaken Dean Rusk gehad. Er is in hoofd zaak over ontwapening en het stopzetten der kernproeven gesproken. Het vraagstuk Berlijn Kwam terloops ter sprake. Het onderhoud was een voortzetting van de be sprekingen die minister van Buitenlandse Zaken Gromyko in Genève heeft gehad. Op de ontwapeningsbesprekingen in Ge nève heeft de Amerikaanse vertegenwoor diger Arthur Dean woensdag gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn het aantal comro.eposten voor bet opsporen van kern explosies terug te brengen tot tachtig. Op basis van een rapport uit 1958 van geleer den uit Oost en West was voorgesteld in een periode van zes jaar 180 controlepos ten op te richten. ^rxxxxYxxrxrxYY^YYY^rYrrynrr^YXYrrrxYYYyrrrrrYY^yrxrxxKioct dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE nOOOOOCOOOOOOOOOOtXXXXX^ XJUUUUUUUUUCUUUUUUOOUUUÜUVli

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11