Wooderson onweerstaanbaar op eerste dag Europese titelstrijd I ■V-mi Nederlanders in voorste gelid op IJsselmeer bij Mui den Henny Schouten ontliep met succes een massasprint Cees van Amsterdam overwon in wegrit bij Grobbendonk Stagnatie in softbalcompetitie HENSEN r v fe- i ip''n"| w m Kammerer vooraan in FD-week Van Duyl derde in Skovshoved Engels voetbal vaart een nieuwe koers Horn aanvaardt invitatie Duidelijk sterkste in Ronde van Santpoort Rik van Looy reed ook weer Ab Geldermans is solidair Protest van AZ en PC tegen besluit van KNZB M- ff lpai8pI|Sirg|P DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 15 Onweerstaanbaar Niet ontevreden Vovtbml In Breda Wielrensters aan start in Mierlo JONGENS-OVERALLS voor de L.T.S. blauw - khaki - wit vanaf 10.25 Voor een goede keus natuurlijk PAARLAARSTEEG I De zege scheen binnen bereik. Tien meter voor de Brit Wooderson, die op de spiegel gevolgd werd door de Frans man J. M. Auclair, ging Ben Verhagen het voorlaatste rak in. Bij bet ronden van de laatste boei kwam de Rotter dammer echter ongunstig uit. Zowel de Fransman als de Brit moest hij laten voorgaan. Een eervolle derde plaats werd Verhagens deel in deze eerste race Zeilen van het Europese Flying Dutchman- kampioenschap, waarin de Nederlandse vertegenwoordigers ook Bart Kraan, de Europese kampioen van 1961, komt voor Nederland in deze jubileumwed strijden van de Flying Dutchman- organisatie uit zich steeds in het voor ste gelid handhaafden. Triest was het lot het noodlot zo men wil voor Peter Lunde, de Olympische kampioen van 1960. In de eerste fase van de strijd sloeg zijn boot om. De Noor, die in zesde positie lag, werd op slag kans loos. De Fransman Auclair was ongetwij feld de grote man in deze openingsrace. Als eerste rondde hij de eerste bloei, direct gevolgd door Bart Kraan en Ben Verha- In de eerste twee wedstrijden van de Flying Dutchmanweek, die tegelijk met de Europese titelstrijd in deze klasse op het IJselmeer bij Muiden wordt gehou den er nemen ruim zestig jachten aan deel heeft de Duitser Hans Kammerer een prachtig resultaat bereikt door in beide races als eerste te eindigen. Ook de Nederlander Jan van Staveren heeft op deze eerste dag voortreffelijk gevaren Met een derde en een tweede plaats is hij tweede in het klassement aehter Kam merer. Bij het tweede merkteken in de eerste race had Kammerer zich al naar de derde plaats opgewerkt, achter de Fransman Samuel en de Oostenrijker Auteried In het lange kruisrak kwam de Duitser door een gunstige slag zee-in onbedreigd aan de kop en wist als eerste te finishen. De tweede race leek een zege voor Van Staveren op te gaan leveren. De Neder lander was als eerste het kruisrak inge gaan. Toen echter brak zijn fokkeschoot waardoor hij Kammerer en de Oosten rijker Haist voor moest laten gaan. Van Staveren slaagde er nog in Haist in te halen, maar Kammerer vas onbereikbaar voor hem. Hij ging als tweede door de eindlijn. De uitslagen waren: 1. Mephisto, stuur man H. Kammerer (Duitsland); 2. Zig Zag V, H. Samuel (Frankrijk); 3. Adriaan, J. v. Staveren (Nederland); 4. Good Luck, U. Jager (Nederland); 5. Duysz ter Ghast V, J. D. Schooneveldt (Nederland); 6. Djinn, D. R. de Kat (Nederland); 7. Brave Hen drik II, H. Blok (Nederland); 8. Syndi, P Henderson (Canada); 9. Evita 6, C. Auteried (Oostenrijk); 10. Garasjov, S. H. de Jong (Nederland). Het resultaat van de tweede race was: 1. Mephisto; 2. Adriaan; 3. Binsenschnuf- ler, K. Haist (Oostenrijk); 4. Djinn, 5. Syndi; 6. Butzemann, dr. D Kreidel (Did); 7. Suzie Wong, J. M Jongkind (Ned.); 8. Dutch Uncle R B P Pitcher (GB)- 9. Good Luck; 10. Euzie Wont, V. Dietrich (Oostenrijk). gen. Kraan viel wat terug. Hij poogde hal verwege de wedstrijd, door dicht onder Pampus te varen terwijl alle anderen het open water kozen, winst te boeken, doch dat mislukte. Wooderson, Auclair en Ver- j hagen beheersten verder de wedstrijd. Met de winst sehijnbaar binnen bereik begon Verhagen aan het laatste voorde- windse-rak. Auclair en Wooderson kwa men echter boven de Nederlander op de laatste boei aan. Verhagen moest het duo voor laten gaan en rondde de boei als derde. Auclair toonde zich ook in de laat ste honderden meters heer en meester en ging volkomen verdiend als triomfator door de finish. De onverstoorbare Johnson Wooderson zag zijn tegenstanders eömraMg-ïüet eens. Geen moment gaf de donkerblonde Brit woensdagmiddag in de tweede race van' de strijd om de Europese titel, waaraan dertien teams u;t twaalf landen op het IJsselmeer bij Muiden deelnemen, ze ook maar een kans. Vrijwel van start tot finish leidend won de grote Wooderson met ware overmacht. Een straatlengte vóór zijn concurrenten ging hij door de finish. Niet alleen een triomf in de tweede race voor Johnson, ook een eerste plaats in het algemene klassement na twee races. Zijn tweede en zijn eerste plaats op de eerste dag waren er ruim voldoende voor. Wooderson was onweerstaanbaar. Het begon al direct na de start. Kort nadat Peter Lunde, de Olympische kampioen van 1960, wegens het te vroeg passeren van de startlijn nog een extra slag had moeten maken, begon de Brit zijn op mars. Al bij het ronden van de eerste boei leidde hij duidelijk. Nog was er enige hoop in de Nederlandse harten. Na een sléchte start hadden immers zowel Bart Kraan als Ben Verhagen zich hersteld. Lang heeft Wooderson die hoop niet laten bestaan. Halverwege de race was de strijd al beslist. Met ruim 100 meter voorsprong op de Oostenrijker Christian Ludwig en Bart Kraan begon de „Samantha" aan het grote kruisrak. Ben Verhagen volgde toen met een aanmerkelijke achterstand als zesde. Geen kans gaf de Brit zijn riva len. Toen hij een half uur later h°+ 1 oerkteken rondde, 'Was het verschil ver dubbeld. Bart Kraan, niet meer met zijn broer Henk, waarmee hij in 1961 in Bendor I Europees kampioen werd, doch met de Utrechtse gymnastiekleraar Hans van Eist zeilend, heeft daarentegen in het laatste kruisrak nog hard moeten vechten. Enkele I meters voor de boei passeerde Kraan de I boot van Ludwig. De Nederlander dekte i zijn tegenstander voortreffelijk af, ging op het juiste moment overstag en finishte nog met ruim verschil Nederland hoeft over deze eerste dag van het Europese Flying Dutchmankam- pioenschap beslist niet ontevreden te zijn. Verhagen en Kraan hebben zich zowel des morgens als des middags in het voorste gelid kunnen handhaven. Een vijfde en een tweede plaats van Kraan en de pres- 1 taties van Verhagen, die derde en zesde werd, geven alle reden voor tenminste een gematigd optimistische kijk op de toe komst. Trouwens, Bart Kraan denkt er eenvoudig niet over zijn in 1961 verwor ven titel zo maar cadeau te geven aan de concurrentie. „Het gaat steeds beter", weerde de palingroker uit Oude Wetering een opmerking van een supporter af, „van morgen vijfde, nu al tweede en wie weet wat er nog komt De uitslagen waren: 1. Bikini 7 (Fr.) J. M.* Auclair 1215 pnt., 2. Samantha (G.B.) J. N. W. Wooderson 914 pnt., 3. Daisy (Ned.) Ben Verhagen 738 pnt., 4. Suzanne (Oost.) C. Ludwig 613 pnt., 5. Gladde Aal (Ned.) Bart Kraan 516 pnt., 6. Scurpena (It.) L. Chiozza 437 pnt., 7. Daisy Duck (Belg.) J. P. Dupont 370 pnt., 8. Balaton (Hong.) Bela Dominek 312 pnt., 9. Stella 6 (Did.) C. W. Schwendeman 261 pnt., 10. Le Marcel Volant (Zwits.) R Fragnière 215 nnt., 11. Mamry (Polen) S. Szad^iewski 174 pnt., 12. Marina (Zwe.) S. Caap 136 pnt. De Oostenrijker Ludwig met zijn Flying Dutchman. De dertiende deelnemer, de Noorse Olympische kampioen P. Lunde sloeg kort na de start in het halfwindse rak om en moest de strijd staken. De uitslag van de tweede race, die 's middags werd gezeild, luidde: 1. Saman tha (G.B.) Johnson Wooderson 1215 pnt., 2. Gladde Aal (Ned.) Bart Kraan 914 pnt., 3. Suzanne (Oost.) Christian Ludwig 738 pnt., 4. Bikini 7 (Fr.) Jean Marie Auclair 613 pnt., 5. Sirene (Noorw.) Peter Lunde 516 pnt., 6. Daisy (Ned.) Ben Verhagen 437 pnt., 7. Daisy Duck (Belg.) Jean Pierre Dupont 370 pnt., 8. Stella 6 (Did.) C. W. Schwendemann 312 pnt., 9. Scurpena (It.) L. Chiozza 261 pnt., 10. Le Marcel Volant (Zwits.) R. Fragnière 215 pnt., 11. Bataton (Hong.) Bela Dominek 174 pnt., 12. Mamry (Polen) R. Szadziewski 136 pnt., 13. Marina (Zwe.) S. Caap 101 pnt. Na twee wedstrijden luidt het officieuze klassement: 1. Samantha 2129 pnt.," Bi- ik jni 7 1828 pnt., 3. Gladde Aal 1430'pnt., 4. Suzanne 1351 pnt., 5. Daisy 1175 pnt., 6. Daisy Duck 740 pnt., 7. Scurpena 698 pnt., 8. Sirene 617 pnt., 9. Stella 6 573 pnt., 10. Balaton 486 pnt., 11. Le Marcel Volant 430 pnt., 12. Mamry 310 pnt., 13. Marina 237 pnt. In de vijfde race van de internationale zeilwedstrijden in de Drakenklasse in Skovshoved (bij Kopenhagen) is de Neder lander Wim van Duyl woensdag als der de geëindigd. Winnaar werd de Australiër Linacre voor zijn groptste concurrent, de Deen Berntsen. De strijd om de eindze ge, die vrijdag in de vijfde en laatste wedstrijd wordt beslist, gaat voornamelijk tussen deze twee lgatsten. De Deen heeft in het totaalklassement 12 punten, slechts twee minder dan Linacre. Van Duyl staat met 24 punten op de derde plaats en de Italiaan Sorrentino is vierde met 31 pnt. Het 34-tpns jacht „Bloodhound" van het Engelse vorstenpaar komt uit in de Cowes Regatta om de Britannia Challenge Cup. Voor de eerste maal heeft prins Philip aan de helmstok van zijn zeilschip gestaan. Inplaats van Walter Winterbottom. die 16 jaar lang coach en teammanager" is ge weest van het Engelse nationale voetbal elftal, zal de English Football Association twee mannen aanwijzen die als taak krij gen Engeland weer tot het sterkste voet balland van de wereld te maken. Binnenkort zal het bestuur van de En gelse Voetbalbond de namen van de team manager en coach bekend maken. Walter Winterbottom is nu secretaris van het bestuur voor de lichamelijke op voeding in Engeland. Zoals wij gisteren (woensdag) meldden heeft Leo Horn van de Zuidamerikaanse voetbalbond de vererende uitnodiging ge kregen de over te spelen wedstrijd San- tos-Penarol om het Zuidamerikaanse kam pioenschap te komen fluiten. Naar Horn ons bij informatie in zijn vakantieverblijf in Italië meedeelde, zal hij van de invitatie gaarne gebruik maken. De succesvolle Badhoevedorper Henny Schouten heeft zich in de feestweekronde van Santpoort, woensdagavond voor de twaalfde keer onder grote belangstelling door de Harddraverijvereniging „Sant poort en omstreken" in samenwerking met de Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" op het snelle parcours aan de Ter- rasweg verreden, duidelijk de sterkste rij der getoond. Zeven rondjes voor het ein de was Schouten uit het peloton ontsnapt W Ulrtnn+n en werd ondanks felle tegenaanvallen van Cees Lute, Jacob Schouten, Piet van Dyk, Freddy van Lachterop en Wim Schuling zijn clubmakkers Jan Fransen en Mik Snijder maakten zich over die vlucht min der zorgen niet meer achterhaald. Met vijftien meter voorsprong snelde Henny Schouten als triomfator door de finish en behaalde daarmee zijn vijfde overwinning van dit seizoen. De Nederlandse renner Cees van Am sterdam zegevierde woensdag in een weg wedstrijd voor profs in de omgeving van Grobbendonk. In de eindsprint versloeg hij de Belgen Leopold Schaeken, Alphose Hermans en Willy Derboven. Zijn tijd over de 170 km. was 4 uur en 5 minuten. Piet van Est werd achtste, Peter Post tiende en Jaap Kersten achttiende. In deze wedstrijd startte ook wereldkam pioen Rik van Looy, die over deze eerste wedstrijd na zijn val in de Tour zeer te vreden was. Want na de splitsing halver wege de strijd kwam hij in de tweede groep terecht. Naarmate de wedstrijd vor derde kwam hij steeds meer naar voren en verhoogde het tempo zodanig, dat hij de eerste groep benaderde. Met zijn 31ste plaats kwam hij overigens niet in de uit slagenlijst voor, omdat alleen de dertig in de eerste groep werden geklasseerd. De uitslag luidt: 1. Cees van Amster dam (Ned)., 2. Leopold Schaeken (Belg)., 3. Alphonse Hermans (Belg)., 4. Willy Derboven (Belg)., 5. Joseph Bosmans (Belg)., 6. Jean Storms (Belg).. 7. Victor van Schil (Belg).. 8. Piet van Est (N6d).:, 10. Peter Posj (Ned)., 18!nJaap Kerstea- (Ned). Peter Post bij de beroepsrenners en An- dré van Aert bij de amateurs zegevier den woensdagavond in het wïelergala, dat in Breda werd gehouden ter gelegenheid van de eerste uitreiking van de Zilveren Stuur-prijs, de trofee voor de renner die de regelmatigste prestaties in klassiekers heeft geleverd. Post versloeg Henk Nijdam in een ach tervolging over 4200 meter. De Amstelve- ner, die enkele weken geleden door Nij dam als kampioen werd onttroond, nam reeds in de eerste ronde de leiding. Nij dam bleef lange tijd op gelijke hoogte, maar in de slotfase van het boeiende ge vecht slaagde Peter Post erin een voor sprong van ruim 20 meter te nemen. De tijd van Post was 6.04.6; die van Nijdam 6.07.7. In drie nummers streden de amateurs er waren er 21 om de prijzen. Het eerste onderdeel, een Australische achter volging, leverde een zege op voor Rudi Liebregts, die vóór André van Aert en Jan Schroeder als eerste finishte. De sprintse ries, die het tweede onderdeel vormden, werden gewonnen door Van Aert, Van Dongen, Schroeder, Cornelissen, Wesse- ling, Rutten en Visser. Het laatste num- 'w~*~ mer was een tijdrit. Hierin was Van Aert de sterkste. In het eindklassement bezette hij de eerste plaats. Liebregts werd twee de en Schroeder derde. De grote winnaar van de avond was overigens de 19-jarige Eindhovenaar Ad van Kemenade. Hij ontving het „zilveren stuur" alsmede een waardebon van f 1000.-. Martin van der Borgh* Jaap Kersten en Jan Hugens krijgen een paar drukke weken. Zóndag start het drietgl in het internationaal criterium van Zürich, dins dag staat de Italiaanse „Omloop van de drie valleien" op het programma en op zondag 19 augustus zullen ze uitkomen in een wegkoers in Winterthur (Zwits.). Op voorstel van de Vereniging van Be roepsrenners en Onafhankelijken heeft Ab Geldermans, de nationale wielerkampioen op de weg der professionals, woensdag een telegram gezonden aan de KNWU, waarin hij verklaart niet te zullen deelne men aan het wereldkampioenschap op de weg in Salo indien door de KNWU geen vergoedingen worden gegeven. ÓeidórfTrans, die maandag de vergade- -ring van de beroepsrenners niet kon bij wonen, was slechts summier op de hoogte met de gang van zaken in het conflict met de KNWU, maar hij heeft duidelijk één lijn getrokken met de vereniging van beroepsrenners, waarvan hij bestuurslid is. Er is in deze Santpoorter feestweek ronde, waarvoor 75 renners aan de start verschenen en waaronder zich ook de Australiërs Sommer en Loverty bevonden zij waren ingevallen voor de nieuwe wegkampioen Cor Schuuring en Henk Cor- nelisse volop strijd geleverd. Vooral Jan Timmer, Marinus Paul, Jan Fransen, Richard van Smirren, Piet van Dijk en Gerrit Ribbelink toonden zich daarbij in het begin zeer actief, maar een beslissen de voorsprong konden zij niet veroveren. Daarvoor lag trouwens het tempo veel te hoog. Voor de twee Australiërs viel in de ze temposlag weinig of geen eer te beha len. Sommer sleepte weliswaar een pre mie in de wacht, maar hij bleek achter af een ronde uit de strijd te zijn geweest en moest toen van de jury het strijdto neel verlaten. De meeste premiesprints werden een prooi van de snelle baankam- pioen Paul. Steeds weer flitste hij als eer ste over de streep en slechts een enkele keer gunde hij de premiewinst aan ande ren. Dat er snel gereden werd, blijkt wel uit de tijd over de eerste vijftig ronden: 58 min. en 16 sec. Een gezamenlijke vlucht van Piet Kooy- man, Wim Vleesman, Thijs Bouma, Mik Snijder, Jacob Schouten en Gerrit Bas lverde evenmin enig resultaat op. Deze zes demarranten kregen weliswaar ver sterking van Marinus Paul, Wim Griffioen, Freddy van Lachterop, Jan Fransen, Ri chard van Smirren, Bram Schenk, Hans van Piere en Henny Schouten, maar daar door werd de kopgroep te groot en toen ook Cees Lute, Han Hoopman, Piet van Dijk, Sjaak Koevermans en Fons Post een geslaagde sprong naar de „kop" onderna men, kwam alles weer bijeen. Het pelo ton telde toen nog zo'n zestig man. Alleen Jan Timmer en Hans van Steyn, die door een loslopende hond ten val kwamen, en Ben Gieske met derailleurpech, waren er niet bij. Ondanks solo-acties van de strijdvaar dige Wim Vleesman, Cees Lute en Piet Verwey bleef het gelid gesloten en toen de vele toeschouwers zich al met een mas sasprint hadden verzoend, wist de sterke Henny Schouten alsnog te ontsnappen. Zijn concurrenten weifelden even met de achtervolging en dat werd hen noodlottig. Zij kregen Schouten niet meer te pakken. Alhoewel vooral Cees Lute, Freddy van Lachterop, Wim Schuling, Jacob Schou ten en Piet van Dijk in de slotfase toen sprinter Paul door een aflopende voorband werd geremd nog fel jacht op hem hebben gemaakt Aan de finish bedroeg het verschil nog maar vijftien meter. De uitslag luidde: 1. H. Schouten, Bad hoevedorp, de circa 80 kilometer in 1 uur 56 min. en 18 sec.; 2. C. Lute, Castri- cum; 3. F. van Lachterop, Amsterdam; 4. W. Schuling, Den Haag; 5 H. Koop man, Zaandam; 6. L. Vink, Amsterdam; 7. P. van Dijk, Wormerveer; 8 H. de Hartog, Utrecht; 9 T. Hendriks, Korten- hoef; 10. H. Koopman Amsterdam. De wielerclub „De Kersenlanders" in het Brabantse plaatsje Mierlo houdt op zaterdag 15 september wielerwedstrijden voor vrouwelijke wielrenners. Voor het dames-wielrennen bestaat in ons land niet veel belangstelling, doch in de ons omrin gende landen wel. Derhalve zullen in Mierlo uitsluitend buitenlandse dames aan de start verschijnen. Competitieleider Jonker, die het afgelo pen seizoen nog weinig wedstrijden zag verregenen, heeft het de laatste dagen moelijker gekregen: de softbal competitie liep een flinke stagnatie op. In de eerste wedstrijd vond slechts één wedstrijd doorgang. Het Amsterdamse The Catchers zag geen kans de benarde positie te verbeteren. Tegen HCK werd met 95 verloren. De start van The Catchers was overigens bijzonder goed, daar de gevrees de slagploeg van de bezoeksters in bedwang wetd gehouden. Honkslagen van S. Fronc- zek en Carla Hoose deden The Catchers zelfs de leiding nemen. Enkele kostbare fouten deden HCK al spoedig de leiding overnemen. Door vrijwel foutloos spel kwam de HCK-ploeg de winst zeker toe. De stand is: HHC De Pinguins HCK OVVO 13 24 12 18 13 17 12 14 DSS The Catchers VVGA TYBB 13 13 12 12 beslissen in het door HHC 2 ingediende protest na de wedstrijd DIOHHC 2. De stand is: Onze Gezellen 11 20 Bloemendaal 13 18 De Pinguins 2 12 16 HCK 3 12 13 EDO 2 12 8 Lijnden 12 8 Terrasvogels 12 9 SC Haarlem 12 5 EDO DIO HHC 2 De Pinguins Rooswijk De Meteoor HCK 2 10 16 10 15 10 12 10 7 10 12 10 4 10 4 Advertentie In de tweede klasse A werd de belang rijke wedstrijd De Pinguins 2Onze Gezel len bij een 39 stand gestaakt door een wolkbreuk. Onze Gezellen zal nu maandag in een thuiswedstrijd tegen Bloemendaal de titel trachten te veroveren. Een span nende wedstrijd kan verwacht worden, daar ook Bloemendaal nog niet kansloos is voor promotie. EDO 2 ondervond dat Bloemendaal ook zonder werpster Jetta van 't Land nog een moeilijk te overwinnen ploeg is. De Bloe- mendaal-aanval was bovendien weer uit stekend op dreef. Tegen dit slaggeweld was EDO niet opgewassen (163). De staartploegen SC Haarlem en Terras vogels boekten verrassende overwinnin gen. Zowel HCK 3 als Lijnden moesten i het onderspit delven. Voor SC Haarlém zal deze winst echter wel te laat komen. Een kloof van drie punten moet in twee wedstrijden overbrugd worden. In de tweede klasse B nam EDO de kop van DIO, dat niet speelde, over door een 94 overwinning op HCK 2. Reeds in de eerste innings besliste EDO de wedstrijd door een 40 voorsprong te nemen. Voor deze vier runs was één honkslag voldoen de. Fouten deden de rest. Aanvallend was HCK 2 veel sterker, doch enerzijds slecht honklopen en anderzijds goed veldwerk van EDO deden HCK slechts weinig runs scoren. Definitief werd de wedstrijd in de vijfde innings beslist. HCK faalde verdedi gend en EDO bepaalde de eindstand op 94. HHC 2 bleef de kleine kampioens kansen behouden. Tegen de Pinguins 3 werd in de laatste slagbeurt een benauwde en nauwelijks verdiende 10 overwinning behaald. Belangrijk voor de stand in deze afdeling is wat de Protestcommissie zal v, Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Frankrijk het tennistoernooi om de Galea-beker gewonnen. In de in Vichy ge speelde finale zegevierde de Franse ploeg met 3-2 over Rusland. Het Amersfoortse AZ en PC heeft een originele manier bedacht om uiting te ge ven aan het misnoegen van deze club te gen het besluit van de sportcommissie van de KNZB om de waterpolocompetitie on geldig te verklaren. De Amersfoortse vereniging heeft het voornemen op 8 en 9 september a.s. in het Pesie's bad een waterpolo-toernooi te or ganiseren. waarvoor zijn uitgenodigd, DZC, HZ en PC, Neptunus Arnhem, de Robben, Zian en AZ en PC. De uitnodigingen die aan de verenigin gen zullen worden verzonden hebben de vorm van een rouwbrief met als tekst spot tende en ironische opmerkingen aan het adres van de sportcommissie, bijwijze van goedmoedig protest. De inzet van dit toer nooi een schertsbeker.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15