Oe Thant zond Soekarno een (tot nu toe) geheime missive Bestaan noch inhoud waren in Den Haag bekend De „Beatrix" gaat dicht Amerikaanse nazi-leider meldt zich bij de Londense politie HET WEER Jeugdige melktaximan Sorteerproef wijst uit: Grafe was in villa „Koekoeksduin" van Her wee; VEE NO/ Onbekende duikboten gesignaleerd bij Manokwari De schilderijendiefstal Kunstwerken zijn nog niet gevonden UW VAKANTIEFILMS IN GOEDE HANDEN f^tp t i s 11 e k 47e JAARGANG NUMMER 233 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 éee MORRIS êeforeifou êtuf! REGEN- EN TWEEDJASSEN Rockwell kwam met enkele reis per schip en is met enkele reis per vliegtuig vertrokken jekiMiteit-s-l Meer wind Aan het strand: Het woord is aan -Ui. - (zowel kleur als zwart/wit) bij Kennemerlaan 5 (bij de brug) KOMPLETE UITRUSTINGEN in de krant van heden: 2 2 7 9 3 3 6 9 Wegens vakantie gesloten van 13 t.m. 25 augustus Kennei laan 19 - Telef. 6317 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze Haagse redacteur) Toen de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, op '31 juli naar Indonesië terugkeerde om met president Soekarno het voorlopig getroffen akkoord na de geheime voor besprekingen tussen dr. Van Roijen en Malik, onder leiding van de heer Bun ker, te bespreken, kreeg hij van de waar nemend secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, een missive mee voor president Soekarno. De inhoud an deze missive en zelfs het bestaan mvan was bij de Nederlandse regering liet bekend. Toen maandagmiddag de ministerraad de verdaagde kabinetszitting hervatte, vroegen wij aan de woordvoerder van de regering of er reeds iets bekend was omtrent het bestaan en de inhoud van de missive, die Soebandrio aan Soekar no had overhandigd. „Bij de regering is van bestaan noch van inhoud van een missive van Oe Thant aan Soekar no iets bekend", zo luidde het antwoord. Nu was het zo, dat president Soekarno zaterdag verklaarde, dat hij bereid was om dr. Soebandrio naar Amerika terug te sturen voor de formele onderhande lingen met Nederland onder leiding van Oe Thant, op basis van het voorlopig getroffen akkoord èn op basis van de missieve van Oe Thant. Op grond van deze verklaring van president Soekarno waren wij nieuwsgierig naar de inhoud van deze missive. Woensdagavond om acht uur kwam van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag de vol gende verklaring af, die, in het licht van het bovenstaande beschouwd, toch wel aanleiding geeft voor enig hoofdbreken. Dit was de tekst: „Pas heden is aan de Nederlandse re gering gebleken, dat inderdaad de waar nemend secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, op 31 juli de Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken. dr. Soebandrio, een memorandum heeft overhandigd. Van het bestaan daar van noch van de inhoud was tevoren Advertentie BARTEUOrIsSTr" HAARLEM TEL.'13439 LEIDSESTRAAT'(BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 aan de Nederlandse regering iets bekend. De inhoud van het memorandum zal waar schijnlijk in het nader overleg met In donesië nog aan de orde worden ge steld". Het blijkt dus, dat ook de Nederland se regering gaarne wilde weten, wat voor een memorandum Oe Thant aan Soekar no gezonden had en wat de inhoud daar van was. Zij liet er dan ook naar in formeren. Het resultaat vermeldden wij hierboven. Wij nemen aan, dat hoe wel dit niet in de verklaring wordt ge zegd de regering thans ook van de inhoud van het memorandum op de hoog te zal zijn. Overleg In de V.S. Onze correspondent in Washington be richtte ons hedenmorgen dat dr. Van Roijen gistermiddag op het State Depart ment een bezoek heeft gebracht aan de Amerikaanse onderminister Averell Harri- man, die de zaken van het Verre Oosten behartigt en zich bijzonder voor de oplos sing van het conflict-Nieuw-Guinea heeft ingespannen. Ongetwijfeld zal de Neder landse ambassadeur de heer Harriman op de hoogte hebben gebracht van de houding van de Nederlandse regering ten aanzien van het voorlopig akkoord, dat vorige week werd bereikt. Na afloop van dit bezoek ging dr. Van Roijen naar de American University in Washington, waar de Nederlandse en In donesische delegaties, bijgestaan door des kundigen, onderhandelen over administra tieve, financiële en militaire aspecten, die bij de uitvoering van het akkoord aan de orde komen. Tot dusverre zijn geen ern stige moeilijkheden gerezen, al betekent dat nu ook weer niet dat alles van een leien dakje gaat. Een diepgaand beraad over sommige punten was te voorzien en blijkt inderdaad noodzakelijk te zijn. Minister De Pous heeft zijn goed keuring gehecht aan het voorstel van de hoofddirectie van de Staatsmijnen géén verdere uitgaven meer te doen ten be hoeve van de exploratie van het Beatrix- mijnveld bij Vlodrop. De goedkeuring is verleend, omdat de verwachting dat een rendabele exploitatie van de „Beatrix" binnen afzienbare tijd mogelijk zal zijn, niet langer gerechtvaardigd is. Bij het nemen van de beslissing zijn tevens de aardgasvondsten in Groningen in de overwegingen betrokken. De exploratie van het betrokken mijnveld- heeft rond 70 miljoen gekost. Het besluit van de minister is niet onverwacht gekomen. Er bestond al eni ge jaren twijfel aan of exploitatie van de kolenlagen economisch verantwoord zbU zijh. De voriöst van aardgas ih Gro ningen heeft het hare bijgedragen aan het voorstel van de hoofddirectie van de Staatsmijnen, geen geld meer uit te geven voor de Beatrix. Het is een weinig eervol einde van een kostbare geschiedenis. In 1952 was het besluit gevallen tot aanleg van de staatsmijn in het grens gebied bij Vlodrop. Twee jaar later be gon men met de aanleg van de schach ten die nu bijna zevenhonderd meter diep zijn. In 1959 stuitten de boren op steen kool. (Van onze correspondent) LONDEN De wegens zijn rassenhaat beruchte Amerikaanse nazileider George Lincoln Rockwell, op wie de politie sinds enige dagen jacht maakte, heeft zich woensdagavond via een telefoontje aan het dagblad „Daily Mirror" overgegeven. Rockwell belde op en zei: „Ik ben Rock well en wens mijzelf aan te geven". Hij werd door de politie gezocht sinds hij het weekendkamp van dé Britse nationaal-so- Advertentie Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust later af en toe harde zuidwestelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Het storingsfront van een depres sie bij Schotland zal morgen met wat lichte regen passeren. Er zal vrij veel bewolking zijn en een vrij krachtige zuidwestelijke wind zal tamelijk vochtige lucht aanvoeren. Temperaturen overdag 17 a 18 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Enkele opklaringen met zachte lucht van de oceaan. cialistische partij had bijgewoond en van daar spoorloos verdwenen was. Rockwell ging met een verslaggever van de Mirror, die hem ontmoette, mee naar de redactie. Hij verklaarde dat hij op 29 juli per schip met een enkele reis naar Engeland was gekomen voordat de regering hem met name had genoemd. Hij had door heel Engeland gereisd en zeide overal groot succes te hebben gehad. Rockwell be schouwt zich als de initiatiefnemer van een grondig georganiseerd propaganda-ap- paraat, waarvan de uitwerking binnen zes maanden voelbaar zal zijn. Rechercheurs brachten Rockwell naar het politiebureau. Colin Jordan, de voor zitter van het Britse nazi-partijtje, die steeds wist waar Rockwell was, ontmoet te hem daar later. Jordan had in de loop van de dag de politie meegedeeld dat hij Rockwell zou bewegen zich aan te melden. Een aantal Joodse jongeren stelde zich woensdagavond met plakkaten, waarop te gen het fascisme in Engeland werd ge protesteerd, op voor Admiralty House, de tijdelijke ambtswoning van premier Mac- millan en overhandigde een brief voor de premier. Een aantal Londense gemeente raden heeft de regering verzocht de fas cistische activiteiten te verbieden. Een van de gemeenteraden heeft bij de rege ring geprotesteerd tegen het optreden van de politie, die het publiek in het nauw zou hebben gedreven nog voordat er iets was gebeurd. Rockwell had schriftelijk een audiëntie bij koningin Elizabeth aangevraagd. Een woordvoerder van Jordans beweging ver klaard, dat Rockwell uitsluitend gezien moet worden als een buitenlandse patriot die een Britse patriot bezoekt. Rockwell is vanmorgen met een vlieg tuig van de Pan American Airways van London Airport naar Boston vertrokken. Van verscheidene onbekend gebleven personen werd de telefonische waarschu wing ontvangen, dat er een bom aan boord was. Een waarschuwing luidde: „Ik raad u aan, dat vliegtuig te doorzoeken. An ders staat Rockwell een onaangename verrassing te wachten". De waarschuwin gen veroorzaakten een vertraging van twaalf minuten in het opstijgen. Voor Rockwell verdween bracht hij op tartende wijze de Hitlergroet. De Britse belasting betaler zal zijn kaartje moeten betalen, dat bijna duizend gulden kost. Bijna gelijktijdig deden de deskundi gen hun sombere voorspellingen ten aan zien van een verantwoorde exploitatie van de mijn. De situatie op de kolenmarkt had zich aanzienlijk gewijzigd. De mi nister van economische zaken besloot toen het werk af te remmen en de kolen- lagen verder te onderzoeken Dit onder zoek bevestigde de sombere verwachtin gen, waaruit de Staatsmijnen en de mi nister hun conclusies hebben getrokken. In de mijnstreek gelooft men niet dat de Beatrix ooit in gebruik zal worden genomen. De „duurste echoput van de wereld" zoals de mijn inmiddels is her doopt, is afgeschreven. Ook boekhoudkun dig: de exploratie werd ten laste gebracht van de exploitatierekening, terwijl op de balans van de Staatsmijnen op 31 de cember 1961 ruim zestig miljoen gulden was gereserveerd voor de staatsmijn Bea trix in aanbouw. yy w./.w. v.,v ,y/.. -w oA tMSdv* - - ■- De speurhond Cas uit Bergendie onlangs met zijn geleider de heer B. Karsten naar Zwitserland is gevlogen, heeft in Bern de Duitser Sigmar Graefe gearresteerd in verband met de schilderijendiefstal in Aerdenhout aangewezen als de man die het bui ten de villa „Koekoeksduin" gevonden pistool in handen heeft gehad. De foto toont Graefe (tweede van links) onder begeleiding van Zwitserse recher cheurs op weg naar het politiebureau voor de sorteerproef. De Duitser, die als een van de hoofddaders wordt be schouwd, heeft nog steeds niet bekend. Mme D'Arconville: Wie troost zoekt, is reeds half ge troost. -u./ Met de exploitatie van een „melk- taxi" is de tienjarige Hans de Hartog uit Haarlem de huisvrouwen die in en om de Helmlaan wonen, aardig tege moet gekomen in het versjouwen van melkflessen. Elke morgen zo omstreeks half twaalf rijdt Hans met een vijf jaar oude kinderwagen naar de melk- winkel aan de Helmlaan om de melk boer te assisteren. Een vakantiebaan- te, dat beloond wordt met een paar centen En dat is nu iets wat je de laatste tijd niet zo vaak meer tegen komt. De jeugd die zich tevreden stelt met „een paar centen". Maar Hans gaat onverstoorbaar verder. In de kinder wagen heeft hij een bord gezet waarop met blokletters staat: „Melktaxi, voor 2 cent breng ik de melk bij u thuis". De jeugdige melkman heeft al veel huisvrouwen tot klant. En vaak wordt z'n hulp met wat meer dan twee cen ten beloond. Een dubbeltje of een kwartje en Hans is de koning te rijk. Hij vertelde, dat hij al een gulden of vijf bij elkaar had „gereden". En daar gaat Hans een locomotief voor kopen. Een beetje eigenbelang komt er dus wel bij, maar toen we hem vroegen waarom hij het deed, zei hij: „Ik dacht alle mensen moeten zo sjouwen, laat ik ze maar eens helpen". Nog een paar dagen gaat Hans met zijn „taxi" rond en dan is het ook voor hem vakantie. De kinderwagen wordt dan voor een poosje opgeborgen. Maar op de vrije zaterdagen is Hans met zijn billijk taxibedrijf weer in de Helm laan om de bewoonsters een handje te helpen. Want hij blijft het naar vin den: sjouwende huismoeders te zien: en die locomotief moet er toch ko men. HOLLANDIA (ANP) —De militaire commandant op Nieuw-Guinea, schout-bij- nacht Reeser, heeft medegedeeld dat ge durende de afgelopen weken een enkele maal in de wateren rond Nieuw-Guinea onderzeeboten van onbekende nationaliteit zijn gesignaleerd. Een der laatste meldin gen hierover kwam binnen van de com mandant van de politie in Manokwari. Nasporingen met schepen en vliegtuigen hebben evenwel geen resultaat opgeleverd. Commandant Reeser verklaarde dat als er inderdaad onderzeeboten zijn geweest waarvan hjj niet geheel overtuigd was deze thans in elk geval zijn verdwenen. De commandant sprak geruchten tegen, die in Hollandia de ronde deden, dat in de nacht van woensdag op donderdag na bij Fakfak opnieuw Indonesische parachu tisten zouden zijn neergelaten. Hij ver klaarde dat het militaire beeld in Nieuw- Guinea de afgelopen week geen spectacu laire gebeurtenissen heeft getoond. Het beleid van Nederlandse zijde blijft gericht op het opjagen en neutraliseren van de Indonesische parachutisten. Het zal niet worden gewijzigd totdat van de Nederland se regering bericht zal zijn ontvangen over een officieel akkoord met de Indonesiërs. Bij de landing bij Kaimana op 31 juli zijn ongeveer 50 parachutisten neerge laten. Dit geschiedde tijdens het neerwer pen van voorraden. Nabij andere plaat sen, waar dit in dezelfde nacht geschied de, zijn geen landingen waargenomen. Het inschakelen van de Nederlandse speurhond „Cas" bij het onderzoek inzake de Aerdenhoutse schilderijendiefstal heeft succes opgeleverd. Uit Bern, waar de drie gearresteerde Duitsers, Nelde, Grafe en Stöhr nog steeds door de Bloemendaalse rechercheurs hoofdinspecteur J. Voerman en brigadier C. Baas worden verhoord, wordt bericht dat de hond tijdens een sorteerproef Grafe, die als één van de hoofddaders wordt beschouwd, heeft aangewezen als de man die een pistool uit de wapenverzameling van jhr. J. H. Loudon in zijn handen heeft gehad. Dat pistool hoorde thuis in een wapenkast, die in de nacht van de inbraak werd geforceerd, en lag nadat de diefstal van de schilderijen was ont dekt op een tafeltje. Door deze sorteerproef is dus komen vast te staan, dat Grafe in de nacht van 27 op 28 juli in de villa „Koekoèksduin" in Aerdenhout is geweest. Dit bericht uit Bern werd vanmorgen door de recherche in Bloemen- daal, die geregeld contact heeft met Bern, bevestigd. Het pistool was een van de drie voor werpen, die de begeleider van de speur hond. de heer Karsten uit Bergen (N-H.) mee nam naar Bern. De twee andere voorwerpen waren een steen, die in de Aerdenhoutse villa werd gevonden en waarmee een ruit was stukgegooid, en de ijzeren staaf, waarmee de daders van de eerder gepleegde ringendiefstal in Heerlen een etalgeruit stuksloegen. Sorteerproeven met de steen eq de ijzeren staaf lever den geen succes op, zodat in de' ringen diefstal nog geen klaarheid is gekomen. Grafe blijft echter nog steeds hardnek kig ontkennen iets met de schilderijen diefstal te maken te hebben. Evenals de andere hoofddader, Stöhr. De derde gear resteerde Duitser, Nelde. schijnt met de eigenlijke diefstal niet te maken te hebben gehad en inderdaad alleen maar als chauf feur te hebben gefungeerd. Schilderijen nog weg Inmiddels is de politie in Aken met het opsporen van de gestolen schilderijen nog niet verder gekomen. De schilderijen zou den door dc dieven op hun reis van Aer denhout naar Interlaken, waar ze werden aangehouden, zijn achtergelaten bij een ca féhouder in Aken. Deze caféhouder is door de Akense politie gearresteerd. Hij zou de man zijn die met de verzekeringsmaat- schaooij in Nederland had moeten onder handelen over een losprijs. Bij de café houder is huiszoeking verricht, zonder re sultaat. Berichten uit Bern spreken voorts nog over twee andere mannen, die zich reeds in verbinding hadden gesteld met de verzekeringsmaatschappij. Naar die man nen zou worden gezocht. De politie in Aken houdt rekening met de mogelijkheid, dat de schilderijen, waarbij de Rembrandt, intussen al uit Aken zijn verdwenen. Volgens andere berichten zouden enkele advocaten contact hebben gehad met de Akense politie. Zij handelden in opdracht van diegenen, die de gestolen schilderijen in hun bezit hebben. De prijs, die de verzekeringsmaatschap pij of de eigenaar van de schilderijen Advertentie zou moeten betalen voor de gestolen kunst werken zou onderwerp van dit contact zijn geweest. En de politie zou weten, waar de schilderijen zijn, doch niets dur ven ondernemen omdat de „bezitters" van de schilderijen gedreigd hebben in dat ge val de Rembrandt te vernietigen. Advertentie voor alle maatschappijen ter koopvaardij en voor alle zeevaart scholen Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Weerrapporten 1 Agenda van IJ mond en Haarlem Uit het binnenland 2, Beeldverhalen2, De Kleine Wereld Van Dag tot Dag Op de Praatstoel Buitenlands nieuws 3, Horen en Zien Kunst In de Vishal en op zee Onder Ons Uit stad en omgeving5, Feuilleton Beurs Economisch nieuws Scheepsberichten Topsy Sport Luidsprekers 3 11 4 4 5 5 13 13 13 14 15 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie CpOOOOOOOOOOCXXXXXXJOOOOOOOOOO^^ OOOCOOOOTOOOOC O:->00DCXXOO0C100000.' VOOOOOOOOOOOOOT

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1