Even pauze... Coca-Cola verfrist U het best! Amerikaanse ex-officier noemt Stalingrad „propaganda" Mooi stukje werk 7 I Van dag tot dag Het verschil Bedenktijd voor El Al tot morgen verlengd UNO-commissie laakt Portugese koloniale politiek Russische kernproef in Centraal-Siberië raatótoel ,1s. DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 Andere maatschappij mag dr. Sohlen vervoeren Duitse militaire historici verontwaardigd over dubieuze uitlating van een dubieuze figuur iOp de M. Mok Dat er op het gebied van de ideologische propaganda vaak verbazingwekkende hu zarenstukjes ten beste worden gegeven, is voor het nuchtere en individualistisch den kende Nederlandse lezerspubliek geen ge heim. Men moet veel „met een korreltje zout" nemen en niet alles letterlijk gelO' ven, wat aan weerszijden van het ijzeren gordijn wordt betoogd en beweerd. Aan weerszijden, ja, want terwijl het prestige van de Sovjetrussische „voorlichting" voor ons in het Westen zo laag genoteerd staat dat we gewend zijn geraakt aan een zeer zorgvuldig en wantrouwend wikken en we gen van de dingen, die ons van de overkant in de oren worden getoeterd, is aandacht voor de „eigen" stunts op propagandistisch gebied toch ook zeker noodzakelijk. Deze stunts zijn misschien nog gevaarlijker, om dat de bron voor ons minder verdacht is Overigens: het woord „eigen" is tamelijk betrekkelijk, want als we de Amerikaanse propaganda bij de kop nemen, dan zit daar meestal weinig eigens in. Tenminste, wan neer we uitgaan van de veronderstelling dat die propaganda enige serieuze onder grond en een basis van waarachtigheid zou moeten hebben om voor de gemiddelde in telligentie aanvaardbaar te zijn. Een sprekend voorbeeld van doorzichtige en daardoor nog belachelijker politieke „reclame" heeft dezer dagen de uit de ac tieve dienst verwijderde Amerikaanse ge neraal Walker geleverd, die in zijn ijver om het Westelijke moreel tegenover de Sovjet-Unie te versterken heeft verkondigd „dat er helemaal geen slag om Stalingrad heeft plaatsgehad en dat Moskou deze mi litaire sensatie indertijd heeft uitgevonden uit propagandistische overwegingen." Walker is indertijd uit zijn functie in het Amerikaanse leger in Duitsland ontslagen, omdat hij de funeste denkbeelden van de heksenjager McCarthy in het leger in prak tijk probeerde te brengen. Hij is dus aller minst een onverdachte figuur, vooral wat de oprechtheid van zijn politieke verkla ringen betreft. Intussen is ten overvloede uit Westduitse bron een gedocumenteerde tegenspraak van zijn bewering gegeven bij monde van de militaire historicus Halder, die door Washington is onderscheiden van wege zijn verdiensten op het gebied van de oorlogsgeschiedschrijving. Het zou allemaal niet zoveel woorden waard zijn, als de uitlating van Walker in tussen niet in diverse kranten was gepu bliceerd in een vorm, die ernstig doet twij felen aan het onderscheidingsvermogen van de betrokken redactiesWij vonden een Nederlandse krant, die met een grote kop verkondigde „Amerikaanse generaals onthullen: er is nooit een slag om Stalin grad geweest". Natuurlijk doet de vraag of er nooit een slag om Stalingrad geweest is of niet, helemaal niets af aan het feit dat we het communisme geen aanvaardbare doctrine vinden, maar het jammerlijke van dergelijke ondoordachte handlangersdien- sten aan de kinderachtige propaganda van fanatieke kribbebijters is, dat het zo ge lukkige, hoog geprezen verschil tussen de methoden van Oost en West weer een stukje wordt verkleind. En dót gevaar is vele malen bedenkelijker dan de mogelijk heid, dat we de prestaties van de Russische legers tegen Hitier hoog zouden aanslaan LONDEN De Britse regering heeft de bedenktijd voor de Israëlische luchtvaart maatschappij El AI verlengd tot vrijdag middernacht om de gevluchte Amerikaan se spion dr. Robert Soblen terug te bren gen naar de Verenigde Staten. Er is nu aan de instructie toegevoegd dat de El Al eventueel een andere luchtvaartmaatschap pij kan verzoeken het werk op de knap pen. Dit zou namelijk een uitweg zijn zowel voor de El Al als voor de Britse regering. El Al heeft, op verzoek van de Israëli sche regering, geweigerd Soblen naar New York te vliegen, maar een functio naris van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de El Al het verbod gekregen heeft het pas sagebiljet van Soblen aan een andere maat schappij over te doen. Dit volgde op een bericht dat Washington aan de El Al had gevraagd het passagebiljet aan de Pan American Airlines over te dragen. Wanneer de Britse regering, waartoe zij gerechtigd is, El Al zou dwingen So blen te vervoeren, zou de Israëlische maat schappij hem terug brengen naar Tel Aviv, hoewel Soblen door Israel is uit gewezen. De Britse regering tracht te voorkomen dat zij een uitwijzigingsbevel voor Soblen moet uitvaardigen dat eerst door de rechtbank zal moeten worden goedgekeurd. Dit zou Soblens advocaten de kans ge ven de zaak opnieuw te rekken. Door al dit geharrewar is het geval-Soblen' een hoogst onverkwikkelijke kwestie gewprden. Soblen verklaarde woensdag dat hij al leen maar een kans wil krijgen om zijn naam te zuiveren. Hij heeft woensdag ver zocht aan president Kennedy gratie te ver zoeken. TEL AVIV (AP) Het officiële Israë lische standpunt is dat Israel niet kan gedogen dat de El Al verwikkeld wordt in de uitwijzing van Soblen. Het Israëlisch dagblad Haaretz meldt, dat sommige mi nisters pleiten voor een minder straffe houding van Israel en voor herziening van het officiële standpunt. Deze ministers wijzen erop, dat dit beter is teneinde te vermijden dat Israel in de vervelende si tuatie komt dat het in een later stadium onder Amerikaanse druk toch zal moe ten toegeven. NE YORK (Reuter) Een speciale UNO-commissie heeft woensdag een rap port aanvaard, waarin op Portugal een be roep wordt gedaan onverwijld onafhanke lijkheid te verlenen aan al zijn overzeese gebieden. De Portugese politiek in deze gebieden heeft, volgens het rapport, geleid tot een toestand „welke zonder twijfel een ernstige bedreiging van de internationale vrede en veiligheid betekent". Aanbevolen wordt een volledig embargo af te kondi gen op militaire leveranties aan Portugal, die wellicht tegen de bevolking van ge noemde gebieden kunnen worden gebruikt. De commissie waarin zeven landen zijn vertegenwoordigd, eist voorts dat aan de „onderdrukkingsmaatregelen" in de Por tugese gebieden een eind wordt gemaakt en dat een politieke amnestie wordt afge kondigd, vaarna de politieke partijen vrijelijk moeten kunnen optreden. Bij de UNO-Assemblee wordt er op aangedron gen passende maatregelen te treffen ten einde er voor te zorgen, dat Portugal zich houdt aan het UNO-Handvest en aan de resoluties welke de UNO-Assemblee over niet-zelfbesturende gebieden heeft aange nomen. Volgens het rapport beantwoordden de hervormingen welke Portugal zegt te heb ben ingevoerd niet aan de voornaamste verlangens van de inheemse bevolking. Ook zouden zij niet tot een verbetering van enige betekenis op politiek, econo misch, sociaal en onderwijsgebied hebben geleid. De commissie baseert haar rapport op gegevens welke zij op een rondreis door Afrika in mei en juni heeft verzameld. Zij heeft echter geen toestemming gekre gen om de gebieden te bezoeken. Het Ghanese lid van de commissie heeft zich in een minderheidsrapport uitgespro ken voor sancties tegen Portugal. De an dere zes leden der commissie hebben deze aanbeveling niet onderschreven. WASHINGTON (Reuter, AP) De Amerikaanse Commissie voor kernenergie (AEC) heeft woensdag in Washington be kendgemaakt dat de Sovjet-Unie opnieuw een kernproef in de atmosfeer heeft ge nomen. De ontploffing zou hebben geschied op het proefterrein in Centraal Siberië en een kracht van slechts enige duizenden tonnen TNT hebben gehad. De AEC heeft bekendgemaakt, dat er aanduidingen zijn, dat de Russische kern proef dertig miljoen ton TNT op zondag wellicht niet de eerste van de nieuwe Russische reeks is geweest. Op het proefterrein in Siberië zouden proeven van een lage kilotonkracht zijn genomen. Een kiloton is de explosieve kracht van duizend ton TNT. '"Tom Advertentie V-.-~ DE DAG IS „ROND" met 20'n plezierige pauze aan 't eind van de middag - wat prettig gepraat en ijskoude Coca-Cola. Er is geen andere verfrissing zó sprankelend, zo heerlijk van smaak. Geniet er daarom vaak van. In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op het gedeponeerde handelsmerk „Coca-Cola" FRANKFURT (AP) Twee Duitse mili taire historici zijn boos over de uitlating van de Amerikaanse ex-generaal-majoor Edwin A. Walker, die heeft verklaard dat de slag om Stalingrad een Russische pro paganda stunt was om de Amerikaanse oorloginspanningen op te voeren. Walker verklaarde in een vraaggesprek dat hij twaalf jaar geleden op het Amerikaanse ministerie van Defensie had gehoord dat er nooit een groot beleg van Stalingrad is geweest en dat er nooit meer dan drie duizend Duitse soldaten voor de stad heb ben gelegen. Franz Halder, gewezen stafchef van het Duitse leger, die door de Amerikanen is onderscheiden voor zijn studies over de Duitse veldtochten, heeft verklaard dat de uitlatingen van Walker „volkomen eenzij dig" zijn. „De Russen hebben een vast beraden, harde en taaie strijd geleverd in Stalingrad (in de winter van 1941). Het klinkt mij vreemd in de oren dat er geen groot beleg van Stalingrad zou zijn ge weest, wanneer de strijd om ieder huizen blok aan duizenden en duizenden van on ze kameraden het leven heeft gekost," al dus Halder. Hij voegde hieraan toe dat er genoeg documentatiemateriaal bestaat om zijn standpunten te bewijzen. Hij zei dat er tenminste zeventigduizend en wellicht zelfs meer dan honderdduizend Duitsers voor Stalingrad hebben gestaan. Hij gaf toe dat de Russen de slag om Stalingrad hebben uitgebuit voor propagandadoeleinden, „zo als Hitier ook deed met zijn successen". Halder werd na Stalingrad door Hitier na een meningsverschil van zijn post ont heven en heeft de rest van de oorlog in een concentratiekamp doorgebracht. Dr. Hans Meyer -Welcher, hoofd van het Westduitse bondsbureau voor militaire geschiedenis in Freiburg noemde de verklaring van Walker „onhoudbaar". Hij zei,, Men moet onderscheid maken tussen twee fasen in de slag om Stalingrad. De eerste was het Duitse oprukken in Sta lingrad, waarbij om ieder huis moest wor den gevochten. De tweede volgde nadat de Russen erin waren geslaagd door de achterhoede te breken en de Duitsers te omsingelen. Veldmaarschalk Friedrich Pau- lus heeft zich op 31 januari 1943 met meer dan honderdduizend man aan de Russen overgegeven. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft laten weten dat er een rapport van de Amerikaanse luitenant-generaal John W. („Iron Mike") O'Daniel over de strijd bestaat, maar dat dit geheim is. Ex-generaal-majoor Walker werd onthe ien van het bevel va/k zijn -divisie irt- West-Duitsland omdat hij zijn troepen po litiek had proberen te beïnvloeden en pro minente Amerikanen had aangevallen. Hij verkondigt de opvattingen van de ex treem rechtse John Birch-Society, die de denkbeelden van wijlen senator McCarthy nieuw leven poogt in te blazen. Gelukkige eters Het toeval, of welke andere instantie men de aansprakelijkheid wil toewijzen, heeft ervoor gezorgd dat ik enkele vakan tieweken in de onmiddellijke nabijheid van een restauratie doorbreng. Ik hoef slechts een benedenwaartse blik uit mijn raam te werpen om een terras te aanschouwen, gestoffeerd met mensen die zich aan het spijzigen zijn. Ook zonder die blik word ik hun aanwezigheid gewaar. Het moest tot op deze dag duren eer ik mij ervan kon vergewissen tot welk een enorm ver hoogde werking van de spraakorganen het inbrengen van voedsel leidt. De groepen en groepjes die zich op dat zeer naburige terras restaureren, doen wolken van ge roezemoes opstijgen en deze gaan een vermenging aan met de geurige wolken die zich vanuit de aangrenzende keuken afdeling hemelwaarts spoeden. Een aantal meters boven dit tafereel gehuisvest, heb ik alle gelegenheid om mij in de voornaamste menselijke roerselen te verdiepen. Daartoe behoort van oudsher de behoefte om het telkens weer opkomen de hongergevoel te bestrijden. Aangezien de mens met vernuft begiftigd is, heeft hij ook op dit gebied aan het nuttige het aangename weten te paren en de kostjes die hij naar de mond brengt, zodanig ver edeld dat ze hem een maximale streling van zijn smaakwerktuigen garanderen. Het merkwaardige is nu dat de geurwolken van dit te goeder kraak en smaak bekend staande restaurant, volstrekt niet de her innering aan culinaire adeldom oproepen, maar mij integendeel met een zekere weer zin vervullen. Mag ik dit verklaren met simpele woorden dat mij via de keuken gaten teveel van het goede in de neus stroomt? Dit is inderdaad aannemelijk, maar er is nog iets meer in het geding. Ik ben op mijn hoge standplaats getuige van een geboorteproces. Wat daar geboren wordt, is alleszins voortreffelijk, hetgeen echter niet wil zeggen dat ieder bestanddeel dat tot hel eindprodukt bijdraagt, op zich zelf aanlokkelijk is. De etende mens ver diept zich daar niet in, de weerloos boven keukens tronende mens wel. Het voedsel dringt zich in de vorm van nog niet ver bonden factoren aan hem op. Hij snuift, zwijgt en denkt. Vervolgens laat hij zijn oog andermaal naar het terras glijden, waar de keukenprodilkten een ogenblik in volle bloei staan om met bekwame spoed onder een niet aflatend gesnater naar een andere wereld, die van de inwendige mens, te worden geholpen. Waarom de uitwendige mens daarbij voornoemd gesnater moet doen horen, is mij niet duidelijk. Daar ik het af en toe als zeer storend onderga, ben ik geneigd er een demonstratie in te zien van ver wantschap met het gedierte dat daar tot heil van de mens wordt verorberd. Bij zulke onvriendelijke neigingen laat ik het niet graag. Er moet iets vriendelijkers over dit onderwerp gezegd kunnen wor den. Bijvoorbeeld dat we hier voor het verschijnsel van de etende toerist staan. Jten-t&enist-is van huis uit. dat wil zeggen na het verlaten van zijn huis, een opge wekt schepsel. Begin hem eten toe te die- nén en zijn opgewektheid zal nog enige graden stijgen. Op geen enkele wijze kan de mens zijn goede luim beter uiten dan door geluid te maken. Het is dus een ont plooiing van geluk die mij hier wordt ge boden, zozeer dat ik nu mijn venster ga sluiten. Oma vliegt. De 70-jarige mevrouw Marion Hart uit New York is na een vlucht van 11 uur op het Ierse vliegveld Shannon geland. Met een 49-jarige vrouw als pas- sagiere had zij de oversteek van New foundland gemaakt in een eenmotorig vliegtuig. Toen mevrouw Hart op het vliegveld een auto wilde huren voor een reisie door Ierland, stuitte zij op moei lijkheden. De verhuurders vonden het te riskant om een auto af te staan aan een zeventigjarige. Met héél mooi weer aan zéér blauwe Middellandse Zee ge weest; gemerkt dat Italiaanse Rivièra haar uiterste best doet te lijken op ir eigen prent briefkaarten; weet nu waar al die Duitsers blijven die niet naar Zandvoort zijn gekomen; ontdekt waarom sommige Italiaanse treinen steeds telaat zijn: omdat alle andere Itali aanse treine óók telaat zijn; aan administratie van de krant vakantie-adres opgege ven zonder enig merkbaar ge volg; dus weken geen krant gelezen en bij thuiskomst on middellijk naar lijfblad ge grepen, om te lezen dat de ontwapeningsconferentie in Genève niet vlotte; geconclu deerd dat het héél prettig zou zijn geweest, dat reeds tijdens mijn vakantie te weten; bij thuisreis uit het treinraampje tijdens passeren van de Sint Gothard begrepen, waarom West-Europa steeds last heeft van depressies: de Fransen en Italianen houden die dingen met vereende krachten tegen door middel van de Alpen. Ziedaar in het kort mijn voornaamste vakantie-indruk ken, die onder slagregens en windstoten reeds merkbaar vervaagd zijn, behalve dan die éne: het mooiste, comfortabel ste zeestrand ter wereld is door moeder natuur op de verkeerde plaats gelegd, na melijk in Nederland. Over het strand gesproken: het dringt zich telkens weer aan mij op dat de zee voor velen een vreemd, angstwek kend wezen is, waarmee gelei delijk aan kennis moet worden gemaakt en dat ook in zijn vriendelijkste, gladste stem mingen een imponerende ma jesteit vertoont, die afschrikt en terughoudendheid ver wekt. De Noordzee met haar wervelende branding en haar geheimenis, meestal woelig en vol geluiden, mag de landrot bij een eerste aanblik dan al met grote vrees vervullen, haar vriendelijker zuster de Middellandse Zee wordt al evenmin onmiddellijk bij de eerste kennismaking ver trouwd Vooral kinderen heb ben ook daar een zekere ach terdocht te overwinnen, voor aleer ze zich volkomen aan het water toevertrouwen. Waarschijnlijk leeft er in kinderen iets van het idee „het einde der wereld" in de eerste aanschouwing van de grens tussen land en die kab belende oneindigheid. De vaste grond onder de kleine voeten is een van de weinige zeker heden, die het kind zich heeft verworven en terwijl het in zwembad of meertje die vaste grond nog zien en voelen kan, krijgt het bij de zee een ge waarwording van verloren bodem, alsof het hele leven plotseling vloeibaar en vlie dend is geworden. De eerste kennismaking tus sen kind en zee moet men niet forceren. In Zandvoort niet, in Alassio evenmin. Iedereen yveet dat de Italia nen niet naarstig aan paedago- gie doen. Zij voeden hun kin deren op alsof het ontslagen boeven zijn, die gereclasseerd moeten worden. Alle kleine hebbelijkheidjes waarmee kin deren zich plegen te vermaken bij hun ontdekking van de wereld, worden door Italiaan se ouders en grootouders op gevat als opzettelijke pesterij tjes aan hun adres. Als een baby in zijn wieg huilt, con cludeert het ouderpaar dat de kleine wreedaard vol bereke ning bezig is het gezinspresti- ge tegenover de buren in dis- crediet te brengen; als een kleuter bij zijn wandeling tijdens het middernachterlijk uur aan de hand van pa moe wordt en zijn voetjes laat sle pen, meent ma dat de jonge misdadiger opzettelijk zijn duur schoeisel wil vernielen; als het gezin in een plantsoen uitrust en de jongste spruit wegloopt van de bank, waarop hij is neergezet, zijn de ouders ervan overtuigd dat hij dat enkel doet om het ouderlijk hart te verontrusten Al die .conclusies monden uit in één recept voor alle kwalen: klets- klats-links-en-rechts met de losse hand, met een waterval van schreeuwerige volzinnen vol bedreigingen erbij. Van daar dat indertijd de Italia nen met Mussolini kwamen te zitten voordat ze er erg in hadden: ze dachten eerst dat het een heel gewone huisvader was. Aan het blonde doch netelige strand van de Mediteraneé even zacht als bij ons een pas geasfalteerde B-weg zag ik een zwartharige moeder haar kleuter van vier in kennis brengen met de zee, terwijl op enige afstand een man lus teloos toekeek. Zij greep het kind dat aarzelend en wan trouwig de voetjes uit het blauwe water had terugge trokken onder de oksels, dompelde het onder water en sleepte het heen en weer als een stuk wasgoed, tien minu ten lang, tot het schreeuwend en hikkend even blauw was als het water van de zee. Ril lend en schokkend van doods angst kroop het kind. als een halfverdronken katje, onder een handdoek weg met onge twijfeld afschuwelijke visioe nen van weggeworpen te zijn over de rand van de wereld. De man had roerloos toege keken, doch kwam toen lang zaam overeind. Hij deed een paar bedachtzame passen naar de vrouw toe en zei: „En als ze dat nou es met jou deden De vrouw keek hem weife lend aan. „En als ze dat nou es met jou deden, en als je nou es niet kon zwemmen, en als je nou es nooit in zee was ge weest en ze deden dat nou es met jou.... huh? Wat dan'" De vrouw zweeg non capito. Er kwam een blijde uit drukking op het gezicht van de man. „Ja", zei hij vrolijk en voldaan. „Als ze dat nou es met jou deden! Waarom eigen lijk niet? Wat let me?" Hij greep de vrouw en smeet haar met één reuze-zwaai in het blauwe water, waar ze gillend en ploeterend en proes tend uit te voorschijn kwam. De man keek niet om en wandelde weg tussen de bad stoelen, onder de kleurige pa rasols door. naar de boulevard met de palmen. De vrouw brak los in een oorverdovend geratel van ver- micelliachtige termen, waar van de blauwe hemel ver bleekte Er vormde zich een wriemelende oploop van brui ne lijven, waaruit kreten om bloedwraak opstegen. Maar de grote wreker was verdwenen. Signalement: kha ki shorts en wit overhemd. Amsterdams accent. Zo lopen er drie miljoen aan de kusten van de Middellandse Zee, tus sen de tien miljoen met andere accenten maar dezelfde over hemden. Zelfs Interpol zou er niets aan hebben kunnen doen. Ik hou het erop dat het een bouwvakker geweest is. Dat zijn vaak zwijgzame, doch doortastende lieden, die van een mooi, loodrecht, eerlijk stukje werk houden. Warm. In Californië heeft een X15 raket vliegtuig in de buitenste lagen van de dampkring een „hittevlucht" uitgevoerd, waarbij de temperatuur van de huid van het vliegtuig tot 900 graden celsius steeg. Conventionele aluminium vliegtuigen zou den bij 400 graden reeds beginnen te smelten. De X15 is van staal. Topprestaties. Sir Edmund Hillary, die met de Sjerpa Tenzing in 1953 de Mount Everest bedwong, zal in maart 1963 een expeditie leiden die wil proberen de top van de tot nu toe nog niet bedwongen, ruim zevenduizend meter hoge berg Ta- wetsje in de Himalaya te bereiken. Diep Een voormalige circusdanseres, Ger- di Hovious, is woensdag uit het raam van haar kamer in San Francisco ge sprongen en doodgevallen. De 38-jarige vrouw was diep onder de indruk geraakt van de dood van Marilyn Monroe. Snel. Een Russisch schip is woensdag met de eerste hulpzending voor het Algerijn se volk in Algiers aangekomen. Met het lossen van de 6.500 ton graan werd on middellijk begonnen De komende veer tien dagen worden nog zendingen vis in blik, melk in blik. suiker en olie ver wacht. Rusland en de satellietlanden heDben de laatste tijd hun economische hulp aan Algerije uitgebreid. Een maand geleden leverde een Pools schip een la ding voedingsmiddelen in Oran af. Frankrijk heeft geweigerd economisch hulp te bieden, zolang de verwarde toe stand in Algerije voortduurt. Protestvaart Vijftien mannen zijn van plan met een vissersboot van Londen naar Moskou te varen als een Ameri kaans-Brits protest tegen de kernproe ven. Als voorlopige vertrekdatum is 1 septembei vastgesteld De mannen wil len vare langs Oostende, Rotterdam, Hamburg, Kopenhagen, Stockholm en Leningrad. Weggelopen Het inwonertal van zes van de elf grote steden in Oost-Duitsland is tussen 1957 en 1961 met meer dan 75000 personen teruggelopen. De grootste teruggang vertoont Oost-Berlijn. waar het bevolkingscijfer met 54.700 mensen daalde. Leipzig verloor meer dan 13.600 inwoners. In vijf steden nam de bevol king met in totaal 20.000 zielen toe. Goud. Communistisch China biedt Nationa listische piloten 8.000 ounces goud als zij met een vliegtuig van het type U-2 naar het vasteland vliegen. Ook piloten die met een P-2-V patrouillevliegtuig naar Communistisch China uitwijken, krijgen 8 000 ounces goud (ruim 100.000 gulden). Voor andere vliegtuigtypes worden klei nere hoeveelheden goud geboden. Muur. Een rechtbank in Oost-Berlijn heeft straffen van drie tot tien jaar opgelegd aan negen jongelui van 16 tot 21 jaar, die ervan beschuldigd zijn geprobeerd te hebben over de Berlijnse muur naar het Westen te vluchten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3