Werk van Franse meesters in „Singer" H En Qffl) Overzichtsexpositie van B. C. Koekkoek in Kleef •W# I '"'Éi It Alphenaar 4 Marilyn Monroe te Westwood begraven Drie kandidaten voor de „Zilveren Lier" van het W ereldmuziekconcours Poppenspelers in de Vleeshal Mariabeeld nog spoorloos A A nKONDIGIHGEtl enBESCHOUWIHGEN NEGEN MUZEN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 De radio geeft vrijdag aC M .WÊËÊÊË f*- <*mmIP Ton Neelissen Voor alleenwonenden en ook als BIJVERWARMING voor zomerhuisjes een Coleman oliehaard. Reeds voor f 208.-. OPENLUCHTTHEATER T elevisie programma TOT 16 SEPTEMBER is in het Singermuseum te Laren een tentoonstelling te zien van schilderijen van vier Franse meesters. Het zijn Frangois Bonvin (1817—1887), Theodule Ribot (1828—1891), Philippe Rousseau (1816—1887) en Antoine Vollon (1833—1900). Het vertoonde werk komt uit Nederlandse particu liere en openbare collecties. De geïllustreerde catalogus vermeldt 84 nummers. Het is goed dat dit Nederlands kunstbezit eens bij elkaar gebracht is, want het zal de tentoonstellingbezoeker van na de oorlog vermoedelijk nog niet zo bekend zijn. Men kon met sommige werken kennismaken in verscheidene musea, waar zij overigens niet regelmatig te zien zijn. Een en ander uit particulier bezit herinnerde ik me eerder ontmoet te hebben in verscheidene kunsthandels voor de laatste oorlog. Er is een tijdlang in Nederland ruim aandacht aan deze figuren besteed. We kunnen gevoegelijk aannemen dat er thans vele in schilderkunst belangstellenden bestaan, voor wie hun namen nieuw zijn. Wie zich interesseert voor de ontwikkeling in de beeldende kunst gedurende de laatste anderhalve eeuw kon ze mis schien tegenkomen, maar zij hadden niet zo'n grote betekenis in een ontwikkeling als Ingres, Délacroix, Courbet, Corot, Jong kind, de Impressio nisten, Van Gogh, Cézanne, Gauguin en wat er nog aan belangrijke namen daarna komt. Er wordt tegenwoordig ook niet overmatig veel gesproken over de school van Barbi zon, waaraan de Haagse school veel te danken heeft. In ver band met die school van Barbizon ont moette ik de naam van Rousseau, maar bij de kunstgeschie denis, zoals ik die kreeg, bleven de an deren ongenoemd. Zij illustreerden te wei nig de grote lijnen van een ontwikke ling. Voor wie echt van mooie schilde rijen houdt zijn deze schilders zeer be langrijk. Hun werk is voor hen, die leerden iets van het schil deren mee te beleven, rechtuit een delica tesse te noemen. In de jongste ontwikke ling van de schilderkunst is steeds meer de nadruk gaan vallen op de materie, op de huid van het schilderij, op de verf en het gebruik daarvan. Nu kan men toetsen of men daarvoor dan werkelijk gevoelig is geworden. Juist hierin werden deze fi guren veelal zo genoten. Men noemde hun resultaten vroeger wel vrij uit het Frans vertaald „mooi schilderen". Dat was een begrip voor de kenners. Het kon echter ook gelden als een bezwaar wanneer men sterk getuigen verlangde boven het alleen esthetisch fraaie. Vollons schetsen in olie verf echter leren ons al, dat wel degelijk ook van bewogenheid bij de auteur sprake is. En misschien hebben de huidige „ma- tejieschilders"..pjis .dan.nu geleerd te zien uit de verfbehandeling van een Rousseau, Bonvin en Ribot dat ook bij hen van be wogenheid sprake is. GELUKKIG WEET men hier een Neder lander als Floris Verster te waarderen. In zijn werk ligt een entree tot het ge nieten van de stillevens van deze vier fi guren. Dat het contact dan even minder direct misschien is, komt door het feit dat het hier gaat om Fransen, bij wie de rede zo voorop staat en het sentiment bewust verwerkt wordt in een bepaalde schilder kunstige vorm, in een zéér bepaalde schil derkunstige vorm soms. Bij alle gevoel geen gok, geen speculatie! Maar ook weer „Stilleven met oesters" van Ph. Rousseau. „Keukeninterieur met koks" van T. Ribot. niet louter formele bekommernis. Figuren als deze werden hier wel „middelmatig" genoemd. „Akkoord kon dan mijn vroe gere leraar prof. Huib Luns zeggen de Fransen weten het midden en de maat te houden!" HET IS NIET onmogelijk dat ouderen onder ons wat sterk herinnerd worden aan een bepaald soort schilderijen, die de „sa lons" van onze grootouders sierden, schil derijen, die wel erg verleden tijd werden. Zonodig kijke men over het onderwerp hier heen. Men moet op die prachtige en veelal zo levendige verfbehandeling eens letten. Bepaalde werkstukken van Vollon kan men als het ware opnieuw „mee gaan, maken".Duidelijk is de beweging van kwast en penseel te volgen. Dat penseel werk, te vergelijken met een boeiend handschrift, blijkt dan een getuigenis 'van liefde voor het werk, van genieten van het door het onderwerp gebodene, genieten ook van het te verwerken materiaal. Want hoe prachtig glanzend kan de oliehoudende verf zijn. Het betasten van het doek met een goed, in juiste verhouding van olie en verf gevuld penseel kan een zinnelijke genieting zijn. Dit is inderdaad „mooi schilderen"! VOORBEELDEN voor deze figuren wa ren de oude Hollandse stillevenschilders en de Fransman Jean Baptiste Chardin (18de eeuw). Zij komen vóór de impressio nisten. Zij zijn tijdgenoten van de grote realist Courbet, met wie Boijvin bevriend was. Ribot had grote waardering voor Spanjaarden als Zurbaran en Ribera, zoals zijn tijdgenoot Manet dat ook kon hebben voor andere Spaanse schilders, als bijvoor beeld Vélasquez. Vollon i9 leerling geweest van Ribot. Zijn „Confidenties" komt heel dicht in de buurt van Ribots „Kok". Dat Vollons stillevens zo rijk van kleur konden zijn leerde ik pas op deze expositie. HAVENGEZICHTEN als van Vollon zijn ook door Manet even gemaakt. Verschei dene bloemstukken hier doen ons eveneens denken aan de hier meer algemeen be kende Manet, die dan aan een ontwikke ling, aan een vernieuwing meer toevoegde. Manet heeft zich los gemaakt uit een begin dat lag in de sfeer van deze schilders. Hun enkele figuurstukken zijn minder indrin gend dan die van Corqt. Misschien is het juister hen „kleine meesters" te noemen. Maar dan vertegenwoordigen zij toch weer een bijzonder waardevolle tijd. 'Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM STRADIVARIUS GESTOLEN Een waardevolle Stradivarius is gesto len uit het kasteel Reichenstein te Trech- tinghausen. De diefstal werd maandag ontdekt. De viool is weggenomen uit een glazen vitrine. Het kasteel is eigendom van de Duitse baron Kirsch Puricelli. De vitrine werd vernield. Er werden vinger afdrukken gevonden. De hulp van Inter- Bob Buys pol is ingeroepen. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VRPO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanekn (gr,). (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje.). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Muzikale och tendpost (gr.). 8.30 V. d. jeugd. 9.00 Och tendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 Mo derne.muziek. (Om 9.35-9.40 Waterstanden) VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 10.30 Licht ensemble. (Van onze correspondent) BONN. Barend Comelis Koekkoek, geboren in Middel burg in 1803 en overleden in Kleef 1862, was in zijn tijd een van de meest gevierde schilders van het Nederlandse cultuurgebied. Koningen en andere groten der aarde kochten zijn werken; hij werd overladen met onderscheidingen en IN KLEEF was hij niet zo maar terechtgekomen. Barend Cornelis Koekkoek was de zoon van de zeeschilder Jo hannes Hermanus Koekkoek, maar al als twintigjarige had hij de vaderlijke thematiek achter zich gelaten en zich definitief toegelegd op het landschap. Vooral bosland schappen met grote eiken en beuken, diepe donkere lanen hadden zijn voorkeur. Daar naast schilderde hij graag heuvels en rivierdalen en winterlandschappen. Door deze voorkeur kwam B. C. Koek koek op het idee zich in de omgeving van Nijmegen te vestigen, waar het landschap alles te bieden had, wat hem boeide. In Kleef, even over de grens, vond bij tenslotte de plaats waar hij tot zijn dood zou blijven. Deze stad, die Koekkoeks huis als stedelijk museum in bezit heeft, heeft nu een grote tentoonstelling van Koekkoeks werk ingericht, die tot 30 september te zien zal zijn. Honderd werken heeft men bijeengebracht, die zowel uit verspreid particulier bezit als uit musea stammen. Daarmee is waarschijnlijk voor het eerst een overzicht bereikt van het werk van B. C. Koekkoek, dat in totaal een 440 "werken omvat, een be wijs overigens van de enorme vlijt van de schilder, want zijn werken moeten dóór hun summum aan precisie tijdrovende zaken geweest zijn. andere eerbewijzen. Naar de Salon de Paris zond hij drie maal schilderijen en drie maal won hij de gouden medaille. Hij was erelid van verscheidene academies van bqeldende kunsten, etc. Koekkoeks doeken maakten hoge prijzen. Hij verdiende veel en bewoonde vanaf 1834 een schitterend patriciërshuis in de Duitse stad Kleef. fewww»—» mmmmm Zomerlandschap 1830. Bezit Teyler's Jrfuseum, Haarlem. KOEKKOEKS bos- en winterlandschap pen vormen een eigen wereld. (Zijn por tretten, niet meer dan acht in getal, voegen aan deze wereld niets toe door hun min dere artistieke kwaliteiten). Het is een wereld, waarin een romantische beleving van de natuur centraal staat. Vooral in de boslandschappen is te zien hoe sterk Koek koek de grilligheid van het organische leven voorop stelt. Mens en dier zijn steeds kleine figuren, die als het ware door de dominerende natuur overweldigd worden. Een typisch romantisch trekje. Aan de andere kant heeft Koekkoek ge schilderd met een nauwgezetheid, vaak ook pietluttigheid, die in tegenstelling staan tor dit romantische wezen van zijn natuur opvatting. Het is trouwens deze overnauw- gezetheid, die in Koekkoeks eigen tijd als enige critiek tegen hem naar voren werd gebracht en die ook bewerkstelligd heeft dat er later heel wat schouders over de artistieke kwaliteiten van zijn werk zijn1 opgehaald. TOCH ZAL NIEMAND, die vóór 30 sep tember a.s. in Kleef het Koekkoekmuseum gaat bezoeken, kunnen ontkennen dat de schilder een aantal schitterende doeken heeft gemaakt. Vooral toen hij op zijn hoogtepunt stond, rondom 1840, is hem veel benijdenswaardigs gelukt, zoals door schijnende luchten, speelse lichtval en lich tende ijs- en watervlakten. Hier zijn schil derijen, die in de beste traditie dpr Neder landse schltdbrkrünst geschilderd zijn en die herinneringen oproepen aan Ruysdael, Hobbema en natuurlijk ook aan de oudere tijdgenoot Schelfhout. Het is deze hoge kwaliteit van een groot deel van Koekkoeks werk, die het voor treffelijke en invloedrijke Duitse week blad „Die Zeit" deed schrijven: „B. C. Koekkoek, een zeer groot talent, met een aan de zeventiende eeuw ontleende pen seelstreek bijna een genie". Slechts een dertigtal personen hééft woensdagmiddag in de kleine kapel van de begraafplaats van Westwood, een wes telijke voorstad van Los Angeles, de kor te plechtigheid bijgewoond van de be grafenis van de filmster, Marilyn Mon roe, die zondag tengevolge van een te grote hoeveelheid verdovende middelen is overleden. Terwijl zich buiten de kapel duizenden mensen verdrongen van wie sommigen al de avond tevoren waren gekomen, hield Lee Strasberg, de toneelleraar van Ma rilyn Monroe, een korte rede, waarin hij onder meer zei: „In haar leven schiep zij een mythe van wat een arm meisje uit een behoeftig milieu kan bereiken. Voor de hele wereld is zij het symbool geworden van het eeuwig vrouwelijke. Ik heb geen woorden om de mythe en de legende te beschrijven. Ik kende die Ma rilyn Monroe niet. Wij, die hier bijeen zijn, kenden alleen Marilyn, de warme menselijke persoonlijkheid, impulsief en schuw, gevoelig en altijd bevreesd voor verstoting, maar toch altijd begerig naar het leven en reikend naar de vervulling. Anderen waren even mooi als zij, maar er was kennelijk in haar iets meer, iets dat mensen zagen en herkenden in haar optreden en waarmee zij zich vereenzel vigden. Zij had een lichtende eigenschap een combinatie van weemoed, stra lendheid en verlangen die haar een eigen plaats deed innemen en toch bij iedereen de wens opriep er deel van uit te maken, mee te delen in de kinder lijke naïviteit, die verlegen en vibrerend was. Deze eigenschap was nog duidelijker wanneer ze op het toneel stond. Het spijt mij oprecht dat het publiek dat van haar heeft gehouden niet de gelegenheid heeft gehad haar te zien in veel van de rollen die voorspelden wat zij zou zijn geworden. Ik hoop dat haar dood sympathie en begrip zal opwekken voor een gevoelige artieste en een gevoelige vrouw die vreugde en plezier heeft ge bracht aan de wereld". Het stoffelijke hulsel werd bijgezet in een muur van roze marmer op de begraaf plaats. De Lutherse predikant Soldan sprak naar aanleiding van de 23ste psalm. Onder de vijftien vrienden, die waren uitgenodigd, bevonden zich geen perso nen uit de filmwereld. Dit werd Joe Di- maggio, de tweede echtgenote van de filmster die de lijst had opgesteld, door Hollywood bijzonder kwalijk genomen. Zijn reden: „Of niemand, of iedereen". Zondag zal het Wereldmuziekconcours (W.M.C.) in Kerkrade een climax krijgen, wanneer het Nationaal Jeugdorkest uit Israel het grote concertpodium zal betre den om de wisselprijs, de „Zilveren Lier", geschonken door Koningin Juliana, te ver dedigen. In 1958 behaalden de jeugdige Israëliërs, in leeftijf variërend van veer tien tot achttien jaar, het maximum aan tal punten. Ook deze keer koesteren ze goede verwachtingen. Maandagavond arri veerden de ongeveer tachtig orkestleden in de „klankstad"Sindsdien hebben ze reeds meermalen druk gerepeteerd. De Nieuw-Zeelanders staan met 537 van de 540 te behalen punten bijzonder hoog geklasseerd. Sinds hun optreden op zater dag 28 ,iuli hebben ze de leiding in de vier de W.M.C. Tot nu toe hebben ze de zware concurrentie van ruim zestig muziekgezel schappen uit vijftien landen, die reeds aan de concourswedstrijd deelnamen, glansrijk kunnen weerstaan. De tweede plaats in de hoogste divisie van het W.M.C.-klassement wordt ingeno men door het „Spoorwegkorps" uit Milaan met 502 punten en een eerste prijs met lof. De verdere ereplaatsen worden bezet door het „Wiener Gitarren-Ensemble" uit Wenen met 499 punten en een eerste prijs met lof; het „Werkorchester" Gossen (Duitsland), 444 punten en een eerste prijs; de harmonie „St Michael" uit Heugem- Maastricht met 439 punten en harmonie „Apollo" uit Zaandijk met 432 punten. Behalve van de Israëliërs staat de lei der van het W.M.C.-klassement, de Natio nal Band of New-Zealand ook nog grote concurrentie te wachten van de Koninklij ke Harmonie van het Limburgse dorpje Thorn,, die het W.M.C. op 15 augustus zal besluiten. Deze harmonie is de derde kan didaat voor de W.M.C.-titel 1962. Zeker is reeds, dat de National Band of New-Zealand overwinnaar zal worden in de sectie fanfare. Israel gaat volgens de verwachtingen winnen in de sectie symfo nie, terwijl Thorn beslag zal leggen op de prijs in de sectie harmonie. Wie van deze drie de uiteindelijke winnaar van de wis selprijs wordt en daarmee wereldkam pioen, is nog een open vraag. TWEE MEESTERS van het kleine podium, de marionettenspeler Feike Boschma en de handpoppenspeler Jan Nelissen, geven gedurende deze vakantieweken elke avond in de Vleeshal te Haarlem een programma „Vee, Vee, Vee in de Vleeshal", een titel die weinig te raden laat over de bedoelingen: het luchthartig hekelen van de toe ristenindustrie. Vooropgesteld zij dat het programma het zwakst is waar het door die intentie wordt beheerst en dat de twee spelers het sterkst zijn in de niet-geïmprovi- seerde, of althans vertrouwde, onderdelen. Maar daarbij moet ook de verwachting worden uitgesproken dat een betere rangschikking van de onderdelen het „ram melt" nu nog wat en een toespitsing van sommige teksten, het genoemde bezwaar binnenkort zullen opheffen. EN DAN KUNNEN WE ons verder over geven aan onvermengde bewondering voor deze kunst, die met miniatuurmiddelen vol doet aan grote maatstaven. Het formaat van het materiaal bepaalt natuurlijk de mogelijkheden, maar in essentie moet het kleineUheater niet lager gewaardeerd wor den dan kunstvormen als toneel, ballet en opera. Dat Feike Boschma en Jan Nelissen dit niveau bewijzen, pleit voor hun kunste naarschap. Hoe zuiver en uit eeuwenoude traditie gegroeid hun „medium" is, wordt duidelijk als men hun vakbeheersing ver gelijkt met de moeizame groei) van het televisiemedium naar de uniek eigen mo gelijkheden. Later, als het programma hechter is in gespeeld, zullen we het geheel onder de loep nemen. Thans volstaan wij met het noemen van enkele hoogtepunten, die een hernieuwde of eerste kennismaking met deze prachtige kunst meer dan rechtvaar digen. Na een proloog van Jan Nelissen, waarin het vee, vee, vee in de Vleeshal wordt toegesproken met onder andere een tekst van de beroemde zeventiende-eeuwse dichteres „Kaat Wandel" en een bezoek aan de Frans Halsexpositie („waar je van Baard mag praten") speelt en spreekt Jan Nelissen met twee prachtige poppen een ontmoeting tussen twee hofjesbewoonsters, een zo rake karakteristiek met summiere halfverzwegen teksten, dat men tussen lachen en huilen drommen van zulke mensjes op het kleine podium waant te zien. FEIKE BOSCHMA's verbazend grote technisch kunnen is helemaal onderge schikt geworden aan de dramatische sug gestie van zijn marionetten. Met geraffi neerde belichting, poppen die met uiterst summiere middelen een maximale expres sie gegeven is, decoraankleding en geluid weet hij aan het kleinte kastje elke ge wenste ruimtewerking te geven: hij kan het een luchtruim laten zijn, een toneel, een circus, een hoekje van een park. De wijze waarop hij een klein papieren fi guurtje trapezewerk laat doen, het zwaaiende poppetje belicht en zijn ritme geeft, veroorzaakt gedachteloze circus belevenis. Welk een raffinement, vakbe heersing, inzicht in de maat der bewe gingen in verhouding tot de ruimte, en waarnemingsvermogen hiervoor allemaal nodig is, kan moeilijk beschreven worden. Maar het is een bewijs dat een kunstenaar aan elk formaat genoeg heeft om de dra matische plastiek van zijn gegeven weer te geven. Feike Boschma verstaat de kunst om méér te suggereren naarmate zijn mid delen vereenvoudigbaar zijn. De pure ab stractie die hij nastreeft met gekleurde vierkanten, bollen, punten en vlakken on dervond een nadelige invloed van het sym bolisch te geforceerd geconstrueerde ver haal over de levensverhoudingen in „plat- land". Als in deze poging een ontwikkeling van Feike Boschma's talent gezien moet worden, kan men de resultaten daarvan •niettemin met spanning tegemoet zien. HET PROGRAMMA wordt besloten met „Africa dances", een negerballet met tam tams; een meesterproef van Boschma's techniek. Men moet dat echt gaan zien. Het Haarlemse publiek heeft twee weken c gelegenheid om twee grootmeesters van het kleine theater samen aan het werk te zien. Advertentie 'n Volmaakt begrip in oliestook Verkrijgbaar bij de erkende handel Als het weer vanavond goed is gebleven zal in het Openluchttheater in Bloemen- daal de voorstelling door de Hoofdstad Operette van „Das Dreimaderlhaus" door gaan. De voorstelling begint om kwart over acht. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Blaastrio: Klassieke en moderne muziek. 11.40 Or gelspel. AVRO: 12.00 Licht ensemble met zangsolisten. 12.30 Mededelingen ten behoe ve van land- en tuinbouw. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Draaiorgelmuziek (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble met zangsolist. 14.00 Meisjeskoor. 14.25 Jeugd- boekenschouw. 14.45 Pianoduo. 15.15 Die ren in en rondom het huis. VARA: 16.00 Klassieke muziek (gr.). 16.30 Voor de zie ken wVragenbeantwoording voor de jeugd. 1/ 25 Instrumentaal kwintet. 17.50 •Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Dansorkest met zangsolisten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Instrumen taal trio. VPRO: 19.30 Klassieke muziek (gr.). 19.50 Weekend agenda. 20.00 Nieuws. 20.05 Venetië 1962, impressies van de Biën nale. 20.20 Leven op ABC, klankbeeld over het dagelijks leven op Aruba, Bonaire en Curagao. 20.40 Vlaanderen is vlakbij: Volksmuziek in Vlaanderen. VARA: 21.00 Vlieg er eens uit, gevarieerd program ma. 21.45 Zonder blinddoek, openbare zit ting van ons bijzonder rechtscollege. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Meditatie. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.10 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00- 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek. (gr.). 7.30 Lichte grammofoonmu ziek. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken 9.35 Grammofoonmu ziek. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Gram mofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Viool en piano: mbderne muziek. 11.15 Pro gramma voor oudere luisteraars. 12.00 Verpozingsmuziek rond de dertiger jaren. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land en tuinbouw. 12.33 Licht ensemble. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Per plaat door Wenen. 13.45 Lichte grammofoonmuziek. Radiophilharmonisch orkest en solist: Mo derne muziek. 15.15 Vocaal ensemble. 15.30 Licht ensemble. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Duizendschoon, wenken voor de tuin. 16.30 Viool en piano: klassieke muziek. 17.00 Voordracht. 17.20 Instrumentaal licht sep tet. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte gram mofoonmuziek. 18.00 Christelijke muziek vereniging. 18.20 De hangmat, een pro gramma dat schommelt. 18.50 Regerings uitzending: Geven en nemen III Nutti ge wenken om met de zebra op goede voet te leven. Een serie uitzendingen voor voet gangers. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 In de Muzeval, muzikale luisterwedstrijd. 19.30 Radiokrant. 19.50 Geestelijke liede ren. 20.20 Wiener Festwochen 1962: Sym fonie-orkest, en instrumentaal octet: klas sieke muziek. 21.40 Lichte grammofoon muziek. 22.00 Moderne muziek (gr.). 22.15 Viool en piano (gr.), lichte muziek 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 Strijkkwartet (gr.): moderne muziek. .23.55-24.00 Nieuws. T BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 1203 Amerikaanse operet temuziek. 12.30 Weerbe: ht. 12.35 Lichte grammofoonmuiiek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel en vocaal I ensemble. 1400 Zangrecital: klassieke lie deren. 14.30 Lichte orkestmuziek. 16.00 Beursberichten. 16.06 Klassieke kamermu ziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse liederen. 18.20 Voor de sol daten. 18.50 Lichte orkestmuziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Omroep symfonie-orkest en zangsoliste: Opera-fragmenten. 21.15 Romantische pia nomuziek. 21.30 Negro-Spirituals. 22.00 nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55-23.00 Nws. VOOR DONDERDAG NTS 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.30 Kunstkroniek. 21.00 Al te bont, blijspel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Flits, maandelijkse TV-kro- niek. 21.00 Volksdansen. 21.30-22.20 Daar is maar één land. een liederenprogram- ma gewijd aan het Vlaamse land. De politie in Würzburg vreest dat het bijna 500 jaar oude houten Mariabeeld, dat uit een bedevaartkerkje nabij Volkach is gestolen, door een internationale ben de is ontvreemd en dat de dieven zullen proberen het beeld naar het buitenland te brengen. De politie van de Bondsrepubliek heeft daarom Interpol gewaarschuwd. Het be faamde beeld van Riemenschneider heeft geen handelswaarde omdat alle museum directeuren en antiquairs het kennen. Twee studenten uit Glasgow, die gisteren wer den gearresteerd, zijn weer losgelaten. De avond vóór de diefstal logeerden ze met hun geelgekleurde auto in Volkach. Omdat gemeend werd dat de dieven zich van een gele auto hadden bediend voor het vervoer van het meer dan twee me ter grote beeld, waren de beide toeristen ingesloten. Fred Kaps in Sullivanshow. De drie voudige wereldkampioen goochelen Fred Kaps zal begin januari als gast optrèden in de Ed Sullivan televisieshow in de Ver enigde Staten. Hij zal tien a vijftien mi nuten lang voor de kijkers goochelen. Kaps zal zijn werkzaamheden bij het cabaret ensemble van Rens van Dorth, waaraan hij de komende winter is verbonden, voor dit optreden drie dagen onderbreken. Compositiewedstrijd. In mei 1963 is er voor de vierde maal de wedstrijd om de Prix de Composition Musicale Prince Rai nier III de Monaco. Het concours staat open voor alle componisten, mannelijk en vrouwelijk, ongeacht nationaliteit of leef tijd. Manuscripten dienen voor 1 april 1963 gezonden te worden aan Service des Ar chives, Palais de Monaco (Principauté de Monaco). Hoofdfilm in Cinerama. In New York is de eerste hoofdfilm in Cinerama-procédé vertoont, waarbij door drie grote projectie schermen bij de toeschouwer de illusie van diepte wordt gewekt. De vier New Yorkse ochtendbladen hielden zich in hun recen sies meer bezig met de technische dan met de speelfilmaspecten van het werk, „De Wonderwereld van de Gebmcders Grimm".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4