Geref. kerk in Santpoort wordt verbouwd ~r IN DE VISHAL EN OP ZEE Dr. Frese onderzocht in Cornwall samenleving van vissersbevolking WIE DENKT Teruggehaalde bromfietsen COR 0LY Meer parkeerruimte in centrum IJmuiden Hoe de duiven vlogen IJmondverenigingen vandaag en morgen Havenberichten DONDERDAG 9 AUGUSTUS 196S Britten vissen niet „om den brode" alleen „De Spaarbank" opent Advertentie filiaal in Wijk aan Zee STOFZUIGERS W I S K E R tegen aantrekkelijke prijzen verkopen wij onder garantie Breestraat 108 - Beverwijk Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de verbouwing van de Gere formeerde Kerk aan de Burgemeester En- schedélaan in Santpoort. Deze verbouwing, onder leiding van architect H. van Heus- den, zal worden uitgevoerd door de Haar lemse aannemer G. J. Veldwijk en zoon. De ingang van de kerk wordt belangrijk veranderd. De drie oorspronkelijke toe gangsdeuren naar het portaal verdwijnen. Daarvoor in de plaats komt een bakstenen wand bekleed met kunststeen. De bezoe kers van de kerk komen, na de verbou wing, binnen door één brede deur die, evenals de kozijnen en gootlijst, van af- zeliahout zal zijn gemaakt De vloer van het portaal wordt uitge voerd in altakwarsietstenen die in breuk- steenverband zullen worden gelegd. De oude kap van de kerk verdwijnt en ook de binnen in het gebouw zichtbare dakspan ten. Voor deze spanten komen stalen span ten in de plaats. Zij dienen tot steun van een geheel nieuw dak dat van binnen aan het oog wordt onttrokken door een seg- mentvormig, gestukadoord plafond op steengaas waarin de dakspanten geheel zullen wegvallen. Aan de achterwand van de kerk zal bijzondere aandacht worden besteed. Het is de bedoeling om de oude kansel door een modernere te vervangen en dit zal waarschijnlijk ook het geval zijn met de zitplaatsen van ouderlingen en diakenen. Daarnaast bestaat de moge lijkheid dat er een nieuwe avondmaals tafel en een nieuw doopvont zullen komen. Voor de losse klapstoelen in het midden gedeelte van de kerk komen vaste beu- kehouten banken in de plaats. De firma H. J. van der Meer verzorgt de vernieu wing van de elektrische installatie en aan de kerk zal een ruimte worden gebouwd voor de centrale verwarming. Deze olie- stookinstallatie zal de kerk, zalen en kos terwoning verwarmen. Door een nieuwe kleurenverdeling en de gedeeltelijke modernisering van het in terieur van de kerk hoopt men een aan trekkelijker gebouw te verkrijgen. De voorzijde van de gereformeerde kerk in Santpoort zoals hij er op het ogenblik uitziet. Na de verbouwing zal de ingang naar het voorportaal van de kerk geheel veranderd zijn. De tekening geeft daarvan een duidelijk beeld. IJmuiden zal zeer binnenkort verrijkt worden met een centraal gelegen par keergelegenheid voor auto's. In de loop van volgende week reeds zullen enkele tientallen motorvoertuigen kunnen parke ren op het voorste gedeelte van het tot dusver braakliggend terrein tegenover het IJmuider Marktplein, tussen Spaarne- straat en Merwedestraat, dat, zoals men weet, bestemd is voor het aldaar te bou wen Centraal Kantorengebouw. Voor de bouw van het Centraal Kan torengebouw, waar men al jaren op wacht, is nog steeds geen rijksgoedkeu ring verkregen. Na de kortgeleden ver kregen toestemming tot de realisering van een ander urgent groot overheidsge bouw, namelijk het nieuwe Raadhuis aan het Plein 1945, zal het nog wel een hele tijd duren alvorens een aanvang zal kun nen worden gemaakt met de oprichting van het C.K. Een grote verbetering voor de omwo nenden is reeds bereikt door het gras mat dat over het braakliggend terrein is gegroeid, zodat de meer dan hinder lijke zandverstuivingen zijn bedwongen. Het is alleen erg jammer, dat door som mige bewoners het terrein als stortings plaats voor huisvuil wordt misbruikt. De nieuwe parkeerruimte, die zeker in een grote behoefte zal voorzien, kan ge makkelijk worden uitgebreid. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Jakob P., z. van W. Witting en M. Smeltekop; Andrea, d. van P. Mod derman en T. Westerkamp; Elisabeth M., d. van A. J. Jacobs en H. J. Kneppers; Mo nique C., d. van J. C. Verkerk en B. M. van der Hoek; Corinna M., d. van J. M. de Wit en E. T. Bakker; Allard, z. van K. Kalff en H. van Orden; Christiaan E., z. van J. E. Jacobsz en C. van Brugge; René J., z. van A. Janssen en I. H. Stolker; Maria T., d. van H. Cabret en T. van Tunen: Petrus H. M., z. van L. M. Schelvis en P. H Bot man; Sandra L., d. van P. D. Reyneke en A. H. Bonimbie; Peter, z. van A. K Vroege en A. M. Pakker; William E., z. van W. Becker en L. S. I. Gout; Geertje J. J., z. van H. H. de Gelder en M. A. Gerlag. GETROUWD: H. A. M. Schouten en J. K. van Leeuwen; J. P. de Wit en J. Zwaan; C Spanjaardt en J. E. van Leeuwen; M. W. Aafjes en G. Sijbring; P. van der Kooi en M. de Vries; F. J. M. Nijsen en C. M Limmen. ONDERTROUWD: G. A. Castricum en T. Koridon; N. J. van Bakel en M Apel doorn; R. van Lente en A. M. van Noort; W A. van Balen en C. van der Meij; G H Rinder en T. G. de Gelder; N. J. G. de Graaff en M. J. Zandbergen; H. T. L. Wilms-Floet en G. W. M. van Niekerk. OVERLEDEN: J. van der Burg. 86 j., geh. gew. met H. J. Eekhout; P. V. van Brussel, 65 j., geh. gew. met A. Bom; N W. Mosk. 62 j., ongeh.; H. Kokkelkoren. 69 j., ongeh.; J. Brasser. 80 j., geh met A Stuifbergen. De Snelvlieger Van de postduivenhoudersver. De Snelvlieger te IJmuiden namen 307 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (324 km.). Gelost om 6.30 uur. Eerste duif van E de Boer om 10.30 uur, de laatste prijsduif 10.45.10 uur. Een vlucht met een snel verloop, waarin de duiven van E. de Boer de beste papieren hadden. Uitslag: E. de Boer 1 5 14 20 28 35 49; Ottervoort 2; A. Schet- vairager 3 29; W. Remmers 4; S. Voet 6 22 34 35; H. J. Broek 7 8 30 36 47; W Rolvink 9 43 44 58; H. in 't Velt 10 17; J. Anepool 11 46; J. v. d. Kam men 12 24; C. Zwanenburg 13 32 53; A. v. d. Zee 15; F. Schaap 16 23 25 27; E. Reker 13; F. de Boer 19 21; B. Visser 26 37 51 60; O. Wezelman 31 33 38 55 59 91; J. Kroon 39 42 57; K. Klepper 40 62; F. Reker 41; J. de Weers 48; R. Jung 50; J. Wijker 54; H. v. d. Wiele 52 56. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersver. Ons Genoegen te Beverwijk namen 201 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (307 km.). Gelost om. 6.30 uur Eerste duif van F. Blommaerts om 10.37 uur, laatste prijsduif 10.53 uur. Uitslag: F. Blommaerts 1 23; A. v. Son 2 19; G Haver 3 27; gebr. Vergo- net 4 8 14 21 33; gebr. Weel 5; S. Slotemaker 6; J. Scheffers 7 lil 15 18 20 25; G. Weel 9 28; R. Zoontjes 10: A. Goderie 12 24; J. Kramers 13 22; H. Pruiraboom 16; B de Smet 17 31 32; J. v. Son 29 36 39; S. Bosschaert 30 37 40; A .v. Leeuwen 34; O. de Kraker 36 38. De Reisduif Van de postduivenhoudersver De Reisduif te Beverwijk namen 401 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (329 km.). Gelost om 6.30 uur. Eerste duif van C. Hoeks om 10.36 uur, laat ste prijsduif 10.52 uur. Uitslag: C. Hocks 1 69 9.1 92. R. Westrate 2 11 20 26 44 47 73; H. Beentjes 3 5 15 42 45 57; Th. de Winter 4 8 66; E. de Boer 6; H Zillig 7 18 29 48 50. 65; P, Dekker 9 62 84; H. Gaasenbeek 10 70; C. Castricum 12 16 31 36 43 55; G. Grapendaal 13 14 21 40 59 90; M, Riebeek 17; P. v. d Outenaar 19 22 24 49 80; C. Smit 23 78; J. Durge 25; N. Dekker 27 38; D Stiemer 28 34 41 52 75 76: M Minneboo 30; D. Philippi 32: S. v d. Kolk 33 63: W Tuyn 35 46; G. v. d. Win den 37 85: A. Snijders 39; J. Schoo 51 54 56 87; P. Luyt 60 63, L Kleyn 61; E. Verschuren 71; G. P. Mulder 72 75: A. Hoogman 83 88 89, A. Six 84; L. Kneppers 93. DONDERDAG 9 AUGUSTUS Santpoort, Dorp, Kermisvermakelijk heden. Beverwijk, 19.30 u.: Openbare gemeen teraadsvergadering. VRIJDAG 10 AUGUSTUS Santpoort, Hoofdstraat, 19.30 u.: Han dicap-race voor boerenpaarden. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmui- den-Oost, 10—12.30, 14.30—17.30, en 19— 21.30 u. Filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord, 14—17 en 19—21 u. Brulboei, Kanaalstraat, IJmuiden-West, 1618 en 19—20.30 u. R.K. Leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 14.3017.30 en 19—21 u., Petruszaal, Venusstraat, IJmuiden, 17 18 en 18.3019.30 u.; Jozefhuis, Velsen- Noord, 14—17 en 19—21 u. Raadhuis Velsen, 1112 u.: spreekuur wethouder van financiën. UITSLAG RINGSTEKEN SANTPOORT In de door de organisatoren van de Sant- poortse ringsteek wedstrijden verstrekte opgave der prijswinnaars is de eerste bij de tilburies heren verkeerd vermeld. Deze wedstrijd is gewonnen door P. Stegemeijer en niet door Piet Prik, zoals in ons blad van gisteren stond. Woensdag In IJmuiden werden woensdag 2500 kisten verse zeevis aangevoerd waarvan: 103 tong en tarbot, 1 heilbot, 6 tongschar en schartong, 130 schol, 20 schar, 10 bot, 370 haring, 1480 makreel, 125 schelvis, 112 wijting 103 kabeljauw en gul, 5 poon, 15 koolvis en 20 diversen. Prijzen in guldens per 1 kg: Heilbot 4,603,80, grote tong 4,604, grootmiddel tong 4,303,70, kleinmiddel tong 4,303,60, kleine tong 1 4,203,50, kleine tong 2 3,503,20, tarbot 1 4,30 3,80, Zalm 6,70. Per 50 kg: tongschar 7166, kleine tongschar 72, kleine schol 2 6226, schar 2110, bot 16, verse haring 4034, ma kreel 19,40-12,20, grote schelvis 82, groot middel schelvis 58, kleinmiddel schelvis De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft verleden jaar dr. H. H. Frese een subsidie verleend voor een cultureel-anthropo- logisch onderzoek van de visserij-samenleving in Goran Haven (Cornwall, Engeland). De resultaten van dit onderzoek, waarvan de gegevens nog nader moeten worden uitgewerkt, zullen door dr. Frese worden neergelegd in een tweetal verhandelingen, waarvan het eerste in een Nederlands en het tweede in een Engels vaktijdschrift zal verschijnen. Het bestuur van „De Spaarbank" aan de Zeestraat te Beverwijk heeft besloten om in Wijk aan Zee een filiaal te openen. Het toenemende aantal inschrijvingen in de badplaats heeft de directie hiertoe doen be- sluiten. Het bijkantoor zal worden geves tigd in het perceel Tappenbeekstraat 26. De ingebruikstelling zal reeds op vrijdag 17 augustus plaats hebben. Als beheerder zal optreden de heer A. Schellevis. De directeur van De Spaarbank deelde mede, dat ook gedacht wordt aan een fi liaal te Heemskerk. De bijkantoren aan de Beverwijkse Plan tage en in Oosterwijk blijken, volgens de directie, aan een grote behoefte voldoen. Vooral over het sparen door de school jeugd is de directie zeer tevreden: in korte tijd hebben zeshonderd kinderen ingeschre ven. Na de ingebruikstelling van het nieuwe kantoor in Beverwijk, vijf jaar geleden, is het aantal spaarders van 3500 gegroeid tot 6500. Het kapitaal was in 1954 vier miljoen gulden en is thans zeven en een half mil joen gulden. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Honkong Mariner van Bremen. Mies, Skutskar. Drie Ge broeders, Sornaes; Wille de Strassbourg, Mormu- goa; Belos, Gefle: Zelos, Gefle, erts lossen Bui tenhaven IJmuiden; Rote. Gefle; H. L. Lorent- zen, Newport News; Aidert L., Rotterdam. Ma- rivia, Puerto Ordaz; Kemphaan, Gdynia, bosbes sen lossen IJmuiden; Frans van Seumeren, Brest; Ladon, Rotterdam; Yew Forest, Antwerpen, laden Binnenhaven IJrmiiden; Ubbergen, Klaipeda; SeecUper, Oporto; Jans. Londen; Axel, Köping, hout lossen Zaandam: Gouwestroom, Poole. Konigsholm, Pernis; Togokust, Rotterdam: Green- field, Swansea. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Rema van Antwerpen, laden Staalhaven IJmuiden; Ro- nan, Tyne; Hannah, Archangel, hout lossen Zaan dam; Clothilda M., Rotterdam, laden Binnenha ven Umuiden. Waverstroom, Londen; Greta, Rot terdam, laden Koog aan de Zaan. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Pirjo naar Jacobstad, ledig van Velsen, Hinde, Londen; Zaanstroom, Vlissingen, Zaanland, Brake; Inge Leonard, Archangel, ledig van Zaandam; Harro gate, Goole, walsmateriaal bijgeladen IJmuiden; Heriot, Leith; Rijnstroom, Londen; Imke, Rotter dam; Wolanda, Londen; Gerd, Londen. Grebbe- stroom, Huil; Pergamon, Londen. Henriette B., Par; Margrit Gorthon, Lulea, ledig van Buiten haven IJmuiden; Hennie J., Abö; Cornelis Hout man, Londen; Sherborne. Middlesborough; Ac tuality, Londen; Tamipa, Antwerpen; Hado, Rot terdam. Camroux 3, Rochester, kunstmest gela den Umuiden; Graal Muritz, Antwerpen, bijleg ger IJm-uiden; Ingrid R. Christoffersen, Svend- borg; Nettie, Rochester, stijfsel gc'aden Koog aan de Zaan; Julia Mary, Londen: Paricia, Odence; Alme, Antwerpen: Tycha, Aarhus; Zephyr, Svendborg; Melrose, Grangemouth, walsmateriaal geladen IJmuiden; Spitzfelz, Bremen; Gazelle, Poole, kunstmest geladen IJmuiden; Pladda, Rot terdam Heerengracht, Rotterdam; Lissabon, Bre men; Friendship, Londen: Peregrine, Harlingen; Liberiakust, Bremen; Trito. Rotterdam: Vecht stroom, Plymouth; Magdala Oldendorff, Wabana, ledig van Buitenhaven IJmuiden; Vliestroom, Rouaan; Plato, Rotterdam; Man to, Rotterdam; Titania. Rauma. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Spolanda naar Napels, walsmateriaal geladen IJmuiden; Amyntas. Rotterdam; Heluan, Karlstad; Frans Van Seumeren, Hamburg; Consul Horn, Grimsby; Eemland, Teneriffe; Visten, Rotterdam: Haapsula, Moermansk, walsmateriaal geladen IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Alle goede merken 100 service en garantie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Dr. Frese werd in 1954 aan het Rijks museum voor Volkenkunde in Leiden ver bonden, allereerst om er met dr. G. D. van Wengen de educatieve afdeling op te zetten. Over deze arbeid schreef hij een dissertatie .anthropology and te public the role of museums" getiteld, waarop hij jn 1960 promoveerde en welk proefschrift vooral in de Verenigde Staten van Ameri ka veel bekendheid heeft gekregen. Het vorig jaar richtte hij in het Rijks museum voor Volkenkunde de expositie „vang die vis hoe de mens de vis te slim af is" in en dit had tengevolge dat hij als adviseur werd gevraagd voor het op te richten Museum voor Visserij in Vlaardingen. Genoemd museum, dat vol gens zijn rapport is opgezet, werd kort ge leden geopend en het trekt zowel de be langstelling van de leek als van de vak man. Dezer dagen wordt reeds de duizend ste bezoeker verwacht. Toen dr. Frese zich destijds aan de Rijksuniversiteit in Leiden liet inschrijven, was het zijn bedoeling om bestuursambte naar in Nederlands-Indië te worden, maar door de souvereiniteitsoverdracht moest hij van dit plan afzien. Hij besloot daarop ethnologie te gaan studeren, in welk vak bij in 1951 zijn doctoraal examen aflegde. Hierna studeerde hij met een beurs van the British Council een jaar lang aan „The London School of Economics and PnUt'- hogeschool in Bakkeveen-Allardsoog, om dat hem de omgang met mensen, waarbij men zichzelf via de ander kan leren ken nen. ten zeerste aantrekt. Op 1 september zal hij het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden verlaten wegens zijn benoeming tot directeur (hoofdleider) van de volks hogeschool „Ollaertsduyn", Rockanje. Coöperaties In een onderhoud met dr. Frese vernam het ANP, dat wanneer er in de bestaans mogelijkheden van een samenleving veran deringen optreden, dit altjjd verstrekken de gevolgen heeft. Dit brengt namelijk nieuwe vormen van organisatie met zich, waarvan de coöperatieve er een is. In vroeger tijden kende Cornwall een bloeiende zeevisserij. Vlak onder de kust werden met gevlochten, koepelvormige manden krabben en kreeften gevangen en verder, buitengaats, voornamelijk grote hoeveelheden pilchards. Uit deze visjes werd voor een deel olie bereid, waarop de Londense straatlantaarns brandden en de rest werd ingezouten en naar Italië geëx porteerd. De tweede rijkdom van Cornwall bestaat uit de mijnbouw en het is bekend, dat men hier reeds in de Romeinse tijd tin kwam halen. Toen de visserij achteruit begon te lo pen, werd er een visserij-coöperatie opge richt, waardoor de vangsten coöperatief cal Sciences", waar prof. Raymond Firth konden worden verkocht, zodat men niet hoofd van de anthropologische afdeling is al te zeer meer aan de vishandelaren ge- In dat jaar heeft hij zich vooral bezigge houden met de samenleving van vissers en zeevarende volken, waarbij hij een ex cursie van twee weken naar Goran Haven maakte. Twee jaar later is hij daar we derom voor 14 dagen teruggekeerd en eind 1960 verbleef hij er met ZWO-subsidie een maand voor voortgezet onderzoek. Nadat dr. Frese van „The London School of Economics" in Nederland wi" ♦- bonden was. In 1952 leidde de coöperatie nog een bloeiend bestaan, maar dit was in 1954 reeds een stuk minder en op het ogen' blik heeft de coöperatie' zich min of meer overleefd. Een van de oorzaken van de achteruit gang van de visserij is de veroudering van de vissersbevolking en het wegtrekken van de jonge mensen, waarvan een gedeelte in de industrie gaat werken. Door de sterke Dezer dagen kreeg ik „De Gong" in handen, 't maandblad van de afde ling Haarlem van de Al gemene Nederlandse In validen Bond. En in het laatste nummer staat een artikel, waarop ik graag zou inhaken. Onder het kopje „Versperring in en aan gebouwen" wordt verzucht dat er bij het bouwen van officiële kantoren nimmer reke ning wordt gehouden met minder-valide men sen. Deze invaliden wor den door een bepaalde instantie uitgenodigd of opgetrommeld, maar als ze daar komen, kunnen ze er niet in. Te veel trappen, geen oprit, geen lift en geen hulp. De in valide die moet stem men, moet maar zien dat hij in het hem of haar opgegeven lokaal komt. Elk postkantoor heeft een mooie draaideur of een nog fraaier bordes en zie maar aan het lo ket te komen. Musea, ja zelfs ziekenhuizen en klinieken, zweminrich tingen hebben met ieder een rekening gehouden, behalve met de in dit land 480.000 gehandicap ten, van wie velen zich niet meer kunnen voort bewegen. Zo ongeveer staat het in „De Gong". De schrij ver komt tot de conclu sie, dat het de moeite zou lonen iets dat men blijkbaar in Amerika reeds heeft gedaan in ons land en in onze stad na te gaan, op welke wijze de openbare ge bouwen toegankelijker gemaakt zouden kunnen worden voor de minder- validen. Dit lijkt me, hoe te recht deze cri-de-coeur ook is, geen gemakkelij ke zaak. Bordessen en trappen haal je niet één twee-drie weg, al zijn er gebouwen in onze stad waar de invalide met zijn wagentje via de ach ter-oprit of -afrit en via de lift op de bestemde plaats zou kunnen ko men. Men zou dan een bordje bij de voordeur moeten zetten, waarop deze faciliteit duidelijk staat aangegeven. Maar in zuid-België en ik weet helaas niet meer welke stad, want ik was er op doorreis heb ik een keer een op lossing gezien, die mis schien meer aandacht keerd, werkte hij iy2 jaar lang op de volks- branding op de kust van Cornwall is de visserij daar soms een riskant bedrijf. Men moet grote sommen in schepen en mate riaal investeren en wie behoorlijk wil ver dienen, dient zeer hard te werken. Voorts verplaatsen de visgronden voor de pil chards zich en bij werkloosheid is de ver zekering voor de kleine vissers er niet erg gunstig. verdient. Die stad met zijn vele oorlogsslacht offers had voor de inva liden een speciaal pavil- joentje gemaakt, niet meer dan een houten keet eigenlijk, waar men met de auto tot vlak voor de deur en met de invalidenwagen heel ge makkelijk binnen kon rijden. Dit paviljoen her bergde alle diensten die de invalide regelmatig nodig heeft, maar her bergde op gezette uren ook het stembureau, het postkantoor en naar ik meen zelfs een bank. Ik kan zeer wel aannemen, dat zo'n paviljoen „lo nend" is, als er veel in validen zijn, maar dat de kosten te hoog en het dienstbetoon te kostbaar zouden zijn voor tien, twintig mensen, hoe graag men ook die zou willen gerieven. De oplossing van dit probleem zou eigenlijk voorafgegaan moeten worden door een onder zoek naar het aantal minder-validen en naar ik aanneem ook be jaarden in deze stad en ten tweede door een overweging van de mo gelijkheid welke dien sten men zou kunnen onderbrengen in een ge zamenlijk paviljoen of gebouwtje. Of daarmee het hele euvel is weggenomen, is ook dan nog de vraag. Misschien verdient het aanbeveling alle open bare diensten, die men sen oproepen, er van te doordringen dat zij een register aanleggen of op hun formulieren een zin invoegen als „bent u invalide?" waaruit blijkt dat voor bepaalde personen bijzondere om standigheden gelden. En voor de rest zou in derdaad in de nieuwe gebouwen met deze bij zondere omstandigheden rekening moeten worden gehouden. Het beste lijkt me dat de Invalidenbond het prpbleem bij de bron deponeert, namelijk in de organen en vereni gingen van architekten, bij de bouwkunde-facul- teiten in Delft en bij de hoofden van Openbare Werken. Voor ons, gezonden, geldt dan nog als devies begrijp het een beetje en help een handje. Dat geldt ook voor de man nen achter het loket, na tuurlijk. Voorzover ze het althans al niet doen Bart L. Joris Bij zijn cultureel-anthropologisch on derzoek heeft dr. Frese veel aandacht gewijd aan de vraag, wat de mensen nu eigenlijk op zee hield. Hiervoor heeft hij niet alleen tal van gesprekken met vis sers gehad, maar hen ook begeleid op de visvangst. Uit zijn nauw contact met de vissersbevolking kreeg hij sterk de in druk. dat de vissers hun beroep niet al leen „om den brode" uitoefenen, maar dat het vrije leven aan boord van man nen onder elkaar, hier een van de be rijkste factoren is. Om diep in de sociale en psychologische kanten van de visserij-samenleving te kun nen doordringen, heeft onze landgenoot zijn onderzoek niet slechts tot het kleine plaats je Goran Haven bepaald, maar heeft hij per scooter alle grotere vissersplaatsen langs de noord- en zuidkust van Cornwall bezocht. In Goran Haven zelf verzamelde hij ge gevens voor een beknopte sociografie, hei geen een moeizame arbeid was omdat En geland waar Napoleon niet geweest is geen burgerlijke stand heeft. Vandaar dat hij aangewezen was op de kiesregisters om de benodigde informaties te krijgen. Bij zijn onderzoek heeft dr, Frese niet alleen veel hulp en steun ontvangen van de vissers zelf, maar ook van de Engelse autoriteiten, onder meer van de „White Fisn Authority een organisatie, die enigs zins te vergelijken is met onze Stichting voor de Visserij en welke de belangen van de visserij op alle mogelijke manieren be hartigt. Deze organisatie doet ook een on derzoek inzake de bovengenoemde verplaat sing van de visgronden. Voor een cultureel anthropologisch onderzoek ontbreekt de „White Fish Authority" echter de tijd en daarom koesterde men zo'n grote belang stelling voor het werk van deze Nederlan der. Ook mocht dr. Frese zich verheugen in de steun van de planologische dienst van het graafschap, die bezig is prognoses op te stellen voor de toekomst van deze vis sersbevolking. Door zijn onderzoek is dr. Frese in staat geweest verband te leggen tussen verschijnselen, waaraan de betrok ken autoriteiten nog geen aandacht hadden kunnen schenken. Aan het einde van het onderhoud sprak de ethnoloog de wens uit, dat in de toe komst meer en meer aandacht zou mogen worden besteed aan het integrale onder zoek van de visserij-samenleving, omdat men tot nu toe alleen nog maar aandacht wijdt aan de biologisch- en bedrijfs-econo- mische kant. 6160, kleine schelvis 1 60, kleine schel vis 2 6053, wijting 4026, grote gul 56 42, middel gul 5235, kleine gul 3627, poontjes 16, kleine witte koolvis 43. Per 125 kg.: grote kabelauw 30084, grote koolvis zw. 134130. Besommingen in guldens: KW 39 14800, KW 94 530, HD 74 21300, SH 27 1840, VL 84 12200. De KW 99 Maria Theresia meldde gis teren aan de Dirkje dat het zeer slecht ging. Door het slechte weer was er ook nogal wat schade aan de netten ontstaan. De Dirkje is op weg naar de Ierse zee (westkust). De berichten van de westkust waren van dien aard dat men daar lie ver naar toe ging dan naar het netten- kerkhof van het Farndiep. Gistermiddag omstreeks drie uur vroeg het hospitaalkerkschip aan alle schepen de positie van de IJM. 37. Dit schip had namelijk te kampen met een kapotte radio-installatie. De Hoop wist in de buurt te zijn van de Delft, maar vroeg aan andere schepen het nauwkeurige bestek van het schip. Een schipper wist te mel den dat de Delft op de thuisvaart was. De Brittenburg KW 121, die woensdag weer naar zee is gegaan, had na de middag een gesprek met de KW 122 Arie Ouwehand. De twee kleine jongens die aan boord van dit laatste schip een reisje meemaken, ging het goed. Het weer was opgeknapt. De Arie Ouwehand had slecht gevist Bij de laatste trek was het net zonder vis aan flarden bo vengekomen. De Jacob Sch. 50 vroeg een radio- medisch advies voor een der opvarenden, die dinsdag in het slechte weer door een zeetje water een val had gemaakt, waardoor hij letsel aan zijn voet had opgelopen. Men vermoedde een kneuzing. Lappen met water en azijn hadden wei nig verlichting gegeven. „Stijve verban den. een aantal pillen per dag en in de kooi", adviseerde De Hoop. Het hospi taalkerkschip zette koers naar de Jacob en de Jacob voer in de richting van De Hoop, want de dokter wilde de voet zelf zien. De Sch 171 Cornelis Vrolijk en de IJM. 26 's Gravenhage vissen al sinds maandag in de Ierse zee. Vangsten zijn nog niet bekend. Wel is bekend gewor den dat er door verscheidene Franse trawlers haring in Boulogne is aange voerd. Het is voor de vissers te hopen dat er wat te vangen is in de Ierse zee, want dat zou de concentratie van schepen in het Farndiep wat verminde ren. Bovendien is de handel met 'ééh gunstige gang van zaken zeer gebaat. Immers, met de aanvoer van verse yjs blijft het een zeer zuinige geschiedenis. Vanmorgen waren de berichten van de haringvissers iets rooskleuriger dan gis teren. Er waren schepen die trekjes de den van 12 tot 20 kantjes. Besommingen van donderdag In guldens: KW 158 1.400; KW 180 8.600; KW 4 2.280; KW 59 2.210: KW 89 6.250; KW 80 2.660; KW 3 4.920; HD 79 7.040. Haringvangsten KW 147 1 kantje; KW 110 40; KW 41 20; KW 40 2; KW 175 15; KW 37 geen vangst; KW 163 10; KW 22 70. Gemiddelde vang sten: Scheveningen 12 kantjes, Katwijk 20. Aanvoer van donderdag In IJmuiden zorgden vanmorgen 28 vaartuigen en enkele auto's uit Vlaardin gen voor een aanvoer van 730 kisten schel vis, 210 wijting, 145 gul en kabeljauw, 600 haring, 280 toters, 2275 makreel, 320 schol, 20 tarbot, 275 varia, 530 stuks stijve kabel jauw, 11.000 kilogram tong. Totaal 4986 kisten. Prijzen van donderdag In guldens per kilogram: zalm 6, heilbot 4,40-3,60; tarbot 4-3,60; grote tong 4,60-4,20; grootmiddel tong 4,40-4,10; kleinmiddel tong 4,40-4; kleine tong 1 4,10-3,60; kleine tong 2 3,40-2,50. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 142- 120; middel kabeljauw 142-104; grote kool vis 104. Per 50 kilogram: grote gul 57-44; middel gul 49-40; kleine gul 31-18, kleine haring 22-11; haring 37-26; makreel 23,20-12,40; radio 20-12; schar 29; poon 11-9, bot 16-10; grote en grootmiddel schol 60-43; zetschol 58-47; schol 1 58-48; schol 2 56-45; schol 3 46-30; grote schelvis 40; grootmiddel schel vis 34-45; kleinmiddel schelvis 32-55; schel vis 1 27-42; schelvis 2 17-33; wijting ge stript 32-19; wijting dicht 22-19; tarbot 196 -68: griet 54-40; tongschar 72-57: pieter man 54; ansjovis 11. Regels kabeljauw: groot 142-96; klein 68-48. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 50 kisten schelvis, 20 varia, 1000 kilogram tong en 800 kantjes haring. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5