Bloembollenexporteurs volgen Amerikaanse raadgevingen op Ontwerp van zaaizaad- en plantgoed-wet aangepast aan conventie van Parijs HEBT U 227.85 BESCHIKBAAR? Kapsalon KUYS ADMINISTRATEUR TOESTEL Afscheid van wethouder C. P. J. Maas Wintervluchten van de KLM Lekke „Jan" aanleiding tot veiligheidsmaatregel Korps Luchtwachtdienst wordt gedeeltelijk opgeheven „Stormvogels" speelt tegen Haarlem Bestuursverkiezing bij „Stormvogels" n|| AANKOMENDE en ERVAREN VERKOOPSTERS uUNDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 6 Door samenwerking -naar moderne verkoopmethode Weer geweer afgenomen van jachtopziener Belgische chauffeur dupeerde caféhouders Radiopraatje over konijnen Groenteveiling Beverwijk Scholier overleden aan gevolgen aanrijding Stichting Rijnmond- Noordzeekanaal GEMEENTE VELSE OPENBARE KENNISGEVING De PERMANENT met de GULDEN voordelen ALKMAARSEWEG 12 BEVERWIJK TELEFOON 02510 - 4662 Bij de Stichting Schooltandverzorging Velsen kan worden geplaatst een voor 4 middagen per week. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. EEN JONGEMAN DEKENS en VITRAGES VROOM DREESMANN HAARLEM N.V. SCHUIMRUBBER POLYETHER LEERDOEK (suwide) Speciale aanbieding „SCHUIMRUBBERHUIS" PHILIPS SUPER-ONTVANGER met 48 cm beeldbuis. UHF-kanaalkiezer. Constante beeldkwaliteit. U betaalt ons nu 227.85 en verder 37.95 per maand (18 keer). 's Morgens bellen is 's avonds kijken. ƒ825.- Wat heeft men in de kringen van kwekers en exporteurs van bloembollen gelachen om de conclusies in liet Aldersons-rapport. Een paar Amerikanen ver tellen doodgemoedereerd, dat de methode van afzet van bloembollen verouderd is. De Amerikaanse winkelier kan voldoende Hollandse bollen verkopen, als de Nederlandse exporteur maar zorgt voor een goede voorlichting en dienstver lening. Er is,- volgens dit rapport, geen noodzaak van voortdurende prijsconcur rentie, zelfs niet tegenover de goedkope Japanse bollen. Op de Amerikaanse markt is voldoende ruimte voor de Nederlandse en de Japanse bollen. Voor waarde voor een handhaving of verhoging van de omzet is echter, dat men in Nederland een verkoop op moderne basis gaat opzetten en dat kan alleen door samenwerking, omdat zelfs het grootste bedrijf niet in staat is in zijn eentje een beetje met de Amerikaanse ontwikkelingen mee te komen. Dat was voor misschien negentig per cent van de vakgenoten klinkklare onzin. Een aantal lieden echter, dat al veel lan ger wist, dat men op de verkeerde ma nier bezig was, heeft de aanbevelingen met grote interesse gelezen en zie, er ont staan combinaties. Een daarvan werd ve- rige week algemeen en in vakkringen nog al geruchtmakend nieuws. De vakgenoten hebben vol verbazing de namen gelezen. Gebr. v. Zanten in Hillegom, Gebr. Drie huizen in Lisse, Gebr. Bergman, L. Rot teveel en Zonen, H. Verdegaal en Zonen, G. B. de Vroomen en Zonen in Sassen- heim en Ant. Nijssen en Zonen in Sant poort. Het eigenaardige is, dat de eerste com binatie, die verleden jaar al werd opgezet, veel minder deining veroorzaakte. Gebr. van Zijverden, H. Hylkema, Hof en Blok ker en A. Frijlink en Zonen vormden zo'n combinatie. Ze hadden bovendien een el kaar aanvullende handel. Men sprak ook van andere combina ties, maar die zijn of aan het oog van zoekenden in de staatscourant ontsnapt of nog niet „officieel". De nieuwe combi- naite heeft trouwens al een seizoen ge werkt. De bedoeling is dus vermoedelijk de Amerikaanse markt naar de eisen van de moderne tijd te bewerken. Wel is ons gezegd, dat men maanden heeft moeten praten en overleggen om tot overeenstemming te komen. Op onze vraag of deze N.V. uitsluitend in Amerika zou gaan werken kregen we een ontwij kend antwoord. Uit de beschrijving „en in Wethouder C. P. J. Maas Op donderdag, 30 augustus te 16 uur zal in de raadzaal te Velsen een offi ciële bijeenkomst worden gehouden, waar in de heer C. P. J. Maas afscheid zal nemen als wethouder der gemeente. Dit afscheid moet worden beschouwd als het beëindigen van een carrière, wel ke permanent betrekking heeft gehad op het sociale werk in deze gemeente. De heer Maas begon deze als voorzitter van de plaatselijke afdeling van de katholieke metaalbewerkersbond. Hij werd spoedig ook benoemd tot hoofdbestuurder en voor zitter van de afdeling IJmuiden van de katholieke arbeidersbeweging. Deze func ties werden in 1927 uitgebreid met het administrateurschap van het Ziekenfonds IJmuiden, welke organisatie de heer Maas bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd als directeur heeft verlaten. In 1953, na ruim twintig jaar fractie voorzitter van de K.V.P in de Velsense gemeenteraad te zijn geweest, werd de heer Maas gekozen tot wethouder van sociale zaken, welke portefeuille niet al leen de personeelszaken bevatte, doch ook de moeilijke taak van de woonruimtever deling. het algemeen de binnen- en buitenlandse handel" mag men aannemen, dat deze nieuwe N.V. ook in andere landen dan de V.S. actief zal worden. Bemiddelen en exporteren Deze nieuwe N.V. blijkt uit diezelfde be schrijving twee taken te krijgen, t.w. „be middeling te verlenen bij het verkrijgen en uitvoeren van exportorders van bloem bollen en planten" en „het uitvoeren voor eigen rekening van dergelijke exportor ders". De bemiddeling zal dan slaan op de zaken van de zeven oprichters. Indien deze combinaties te werk zullen gaan volgens de richtlijnen in het Alder sons-rapport, dan zullen zij vermoedelijk een depót inrichten in de V.S., zodat na bestellingen onmiddellijk kunnen worden uitgevoerd. Zo iets is voor een zaak bijna onuitvoerbaar. Men zal dan in de tijd, dat in de V.S. de bollen in de winkels worden verkocht een etalage- of reclamedeskundi ge aantrekken, die de winkeliers helpt bij het opstellen van de bloembollenstands. De winkeliers hebben dat graag, want in de meeste zaken vormen de bloembollen maar een klein onderdeel van het aantal artikelen. Dit zijn betere verkoopargu menten gebleken dan onderbiedingen van de concurrenten. Een stapje verder ié, dat men een verkoopstaf instelt, die een bete re verdeling van de vertegenwoordigers over districten of rayons zal bewerkstelli gen, waardoor goedkoper kan worden ge werkt. Het zijn de eerste wankele schreden op de weg naar een betere verkoop. In hoe verre de produktie en verwerking van de bloembollen of de verzending in Neder land zal worden gecoördineerd zal moeten worden afgewacht. Eveneens zal moeten worden afgewacht of de combinaties stand zullen houden. Er zullen er heus wel uit elkaar vallen, maar ook nieuwe zullen wor den gevormd. Volgens alle economen en verkoopdeskundigen moeten echter grotere eenheden worden gevormd, wil men de tO' tale versnippering van krachten tegen gaan. Uit de voorlopige dienstregeling der KLM blijkt, dat zij evenals het vorig jaar gedurende de komende winter 34 vluch ten met straalvliegtuigen per week over de Noord-Atlantische oceaan zal uitv.oe rën, gerekend in beide richtingen, dus bijv na 5 per dag. Des zomers bedraagt dit aantal 50. Daarnaast voert de. KLM in'tie zomer wekelijks nog 24 vluchten over de oceaan uit met propeller-machines (DC-7) en in de komende winter 22. Nadat dus des zomers in totaal 74 vluchten per week over de oceaan zijn gemaakt, wordt dit aantal 's winters teruggebracht tot 56. Hetzelfde gebeurde ook vorig jaar. In Oostelijk Noord-Brabant heeft zich andermaal een incident met een jachtop ziener voorgedaan. Ook ditmaal is de jachtopziener het geweer afgenomen. De betrokkene trof in het gebied van Wintelre, waar hij toezicht moet uitoefe nen, drie mannen aan, die hij verdacht van stroperij. Toen deze mannen in een wagen stapten en weg wilden rijden sprong de jachtop ziener voor de wagen om het wegrijden te beletten. De bestuurder stopte, waarna de inzittenden op de ambtenaar afstorm den. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de mannen in een sloot beland den. Toen pas achtte de jachtopziener het moment gekomen om zich als ambtenaar bekend te maken. Onmiddellijk daarop ga ven de drie mannen zich gewonnen. Zij gaven de jachtopziener het geweer, dat zij hem hadden weten te ontfutselen, weer terug, en zijn later ingesloten. Een 31-jarige uit Mechelen afkomstige chauffeur hoorde gisteren voor de Amster damse politierechter wegens meermalen gepleegde oplichting de maximumgevange nisstraf eisen: zes maanden zonder aftrek, die door dit college kan worden opgelegd, tegen zich eisen. De Belg stond terecht omdat hij in talrijke plaatsen in ons land caféhouders geld afhandig had gemaakt onder het voorwendsel, hij ervoor zou zor gen dat bussen met toeristen hun café's zouden aandoen. De politierechter deed nog geen uitspraak, omdat de raadsman van de Belgische verdachte tijdens zijn plei dooi onwel werd en overleed. Toen de verdachte nog als chauffeur bij een Belgische busmaatschappij werkte, kwam hij veel bij horecabedrijven, waar zijn passagiers verteringen maakten. De caféhouders gaven hem daarvoor vaak een premie. Na zijn ontslag hervatte hij deze „inzameling". Het geld stak hij in eigen zak. Veel horecabedrijven, vooral in het zuiden des lands, werden hierdoor gedu peerd. De aangekondigde klanten kwamen nooit opdagen. Ruim 25 van dergelijke ge vallen van oplichting bekende de chauf feur. Het ging daarbij om „vergoedingen" van 35 cent per passagier. De Belg was meermalen in België veroordeeld. Hij was pas voorwaardelijk in vrijheid gesteld na een celstraf van vijt jaar. De officier van Justitie was van mening dat hij een slechte reclame voor zijn land had gemaakt. „Er zijn toch al strubbelin gen genoeg met onze zuiderburen en die moet deze verdachte niet gaan bevorde ren", zei de officier, die opmerkte dat de Belgische justitie „om de man zit te sprin gen". De raadsman, mr. R. J. Arnoldi, vond het beter dat zijn cliënt zo gauw mogelijk over de grens wordt gezet. Als een straf moet worden opgelegd, achtte hij een psychiatrisch rapport noodzakelijk, omdat de chauffeur in België in een krankzinni gengesticht is verpleegd. Toen mr. Arnoldi deze wens had uitgesproken, zakte hij in een en overleed vrijwel onmiddellijk. De zitting werd geschorst. Over twee weken zal de zaak met een nieuwe raadsman worden voortgezet. Het tweede van een drietal radiopraat jes over konijnen door de heer C. F. van Dam, tweede secretaris van de IJmuiden se fokkersvereniging „IJmond en omstre ken", wordt vrijdag aanstaande uitge zonden. Het praatje is een onderdeel van de rubriek „Dieren in en om huis" van Jan Koopman en Jan van Rheenen, die om kwart over drie op Hilversum I (402 m) is te beluisteren. De noteringen op de Beverwij kse groen teveiling waren woensdag: aardbeien 60 80 per doosje, sla 715, spinazie 2542, postelein 2638, bloemkool 20—30, sperzie bonen 165185, snijbonen 200215, tuin bonen 17—25, tomaten 36—44, komkommer 1830, bospeen 1828, waspeen 1024, doperwten 68105. De 12-,jarige Beverwijkse scholier Jo hannes Gerardus Maria Al, die dinsdag op de Kanaalweg in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een bestelauto botste, is nog de avond van die zelfde dag in het ziekenhuis overleden. aan zijn verwondingen Blijkens de bij de Tweede Kamer inge diende memorie van antwoord op het ruim twee jaar geleden uitgebracht voor lopig verslag bij de zaaizaad- en plant- goedwet, heeft de regering het oorspron kelijke ontwerp op verschillende punten gewijzigd. Het wetsontwerp beoogt een nieuwe regeling van het kwekersrecht, alsmede van het verkeer van teeltmate riaal van land- en tuinbouwgewassen. Het dient ter vervanging van het uit de be zettingstijd stammende Kwekersbesluit 1941, dat als bezettingsrecht moet ver dwijnen en dat naar het oordeel van het bedrijfsleven een onvoldoende regeling van de bescherming van de kweker biedt. Een deel van de wijzigingen houdt een aanpassing in aan de inmiddels op 2 de cember 1961 in Parijs tot stand gekomen conventie inzake internationale kwekers bescherming. Een ander deel van de wijzi gingen is het gevolg van opmerkingen, ge maakt in het voorlopig verslag. De regering is van mening, dat met de totstandkoming van een nieuwe up-to- date regeling niet gewacht mag worden tot de E.E.G verwezenlijkt is. De uitwis seling van denkbeelden op internationaal niveau is thans op een punt gekomen, waarop aanpassing van de nationale wet geving aan wat internationaal reeds is be reikt, mogelijk en wenselijk is. De conven tie van Parijs is behalve door Nederland, mede ondertekend door België, Duits land, Frankrijk en Italië. Nederland, Duitsland en Frankrijk hebben het voor nemen, zodra deze drie landen haar heb ben geratificeerd, de conventie toe te pas sen op tenminste vijftien botanische ge slachten en soorten V oorrangsregeling Als gevolg van de aanpassing aan de conventie voorziet het wetsontwerp thans in een zgn. voorrangsregeling, zoals die ook bij de octrooiverlening bestaat. Verder is uitdrukkelijk uitgesproken dat de rasbe naming van een kweekprodukt een soort aanduiding is en dus niet tegelijkertijd als handelsmerk kan worden beschermd. Het gewijzigde ontwerp kent niet langer het begrip „bijzondere kweekproduktie." Deze produkten worden voortaan ook als ras aangemerkt, zij het dat deze rassen niet in aanmerking komen voor verlening van kwekersrecht. Dit laatste kan alleen voor rassen, die aan de daartoe gestelde aan de conventie ontleende kriteria voldoen. Een exacte berekening van de kosten Onlangs is de gemeenteraad van Vel sen akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om voor de tijd van drie jaren met achtduizend gulden per jaar deel te nemen aan de bestrijding der kosten welke verbonden zullen zijn aan de activiteiten van de stichting Rijnmond Noordzeeka naai ter bevordering van het toerisme. Thans is in Velsen van Gedeputeerde Staten 3 bericht ontvangen dat G.S. het' desbetreffende raadsbesluit hebben goed gekeurd. van het kweekrecht is niet te geven. Voor een beperkt aantal landbouwgewassen wordt, op grond van een daartoe ingesteld onderzoek, berekend dat per jaar bijna 4 miljoen gulden aan kweekwerk wordt uit gegeven. Dit betreft dan granen, aardap pelen, peulvruchten en vlas. Van de overi ge landbouwgewassen en tuinbouwgewas sen zijn geen gegevens omtrent kweekar- beid bekend. Het totaalcijfer voor Neder land moet dus belangrijk hoger liggen dan vier miljoen gulden per jaar. Ten opzich te van de prijs van de eindprodukten valt de invloed van de kwekersrechten te ver waarlozen en van een nadelige invloed daarvan op de binnenlandse exporthandel kan volgens de regering niet worden ge sproken. Tenslotte wordt voorgesteld het kwe kersrecht een duur te geven van twintig jaar in plaats van achttien jaar, zoals het oorspronkelijke ontwerp stelde. Na onderzoek van het gebeurde met de IJmuidcr trawllogger IJM 81 „Jan", die vorige week donderdag op de Noordzee zinkende was, nadat een lek was ontstaan in de bodem van het vaartuig, heeft de inspecteur generaal van de Scheepvaart inspectie besloten enkele maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling. Het door de Scheepvaartinspectie in IJmuiden ingestelde onderzoek heeft na melijk aan het licht gebracht, dat er een gat was aan stuurboord in de zo genoem de zandstrookplaat; dit is de plaat naast de kiel, onder de motor. Er is een slijta- geplek ontdekt, die vermoedelijk is ont staan door het rollen van een los geraak te bout. De Scheepvaartinspectie heeft or der gegeven de gehele zandstrookplaat te verdubbelen. De Scheepvaartinspectie had reeds eni ge tijd speciale aandacht gewijd aan de betrouwbaarheid van dit onderdeel van vis sersvaartuigen, tijdens inspecties. Wan- ;r geen cement is aangebracht op de bodem van het vaartuig, moest de zand strookplaat worden verdubbeld. Dit gold dan voor vaartuigen die een meer dan twaalfjarige motor hadden. Deze maatre gel was van voorlopige aard. Het gebeur de met de „Jan" heeft doen besluiten de veiligheidsmaatregelen te doen toepassen op alle vissersvaartuigen die daarvoor in aanmerking komen, waarbij niet zal wor den gewacht op de gebruikelijke grote beurt, die eens in de vier jaar moet plaats hebben. De „Jan" is inmiddels ge repareerd en, voorzien van een geheel nieuwe dubbele zandstrookplaat, weer zee waardig verklaard. Het procesverbaal met betrekking tot de „Jan" is door de Scheepvaartinspectie doorgestuurd naar de Raad voor de Scheepvaart in Amster dam, die nader zal beslissen. Op de Wielingen bij Vlissingen is de Duitse kustvaarder „Alsterpark" van 900 ton in aanvaring gekomen met het vrachtschip „Havelstein"Dit schip liep geen schade op, maar de „Alster park" kreeg zware averij aan de steven. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter open bare kennis, dat zij voornemens zijn, ingevolge art. 20 van de wederopbouwwet, vergunning te verlenen tot het bou wen van een clublokaal op het terrein, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie F, nr. 5350, gelegen nabij de Uiten- daalstraat te Santpoort (zuid), zulks met afwijking van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het agrarische gebied Zuid. De bouwaanvrage met de daarbij behorende stukken liggen van 8 augustus 1962 af gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie (4e afdeling) ter inzage. Belanghebbenden kunnen binnen deze termijn schriftelijk bezwaren tegen de voorgenomen beslissing bij het gemeen tebestuur indienen. Velsen, 6 augustus 1962 Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, TEN NAPEL l.s. DE BOER l.b. 5 Moderne coupe - Grove krul Weerbestendiq - Lang houd baar - Snel Klaar. Ook teenagers permanent. Kost nu t 6.- Wij kunnen ook bij u aan huis komen tegen een voordelig tarief, op alle plaatsen en alle tijden. In staat enige leiding te geven. Salaris f 2000.— per jaar. Ook ouderen (gepensioneerden) kunnen reflecteren. Brieven vóór 30 augustus a.s. aan het secretariaat van de Stichting, Raadhuis Velsen. HAARLEM KLOKHUISPLEIN 5 vraagt: In het bezit van het MULO-diploma of hier mede gelijk te stellen opleiding, ter opleiding op de afdeling Planning. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht bij Afd. Personeelszaken, Klokhuisplein 5, Haarlem Wij vragen voor de afdelingen goed salaris - aantrekkelijke personeelskorting - reiskostenvergoeding voor forensen - verkorte werkweek. Alle gewenste verdere inlichtingen worden u gaarne verstrekt door onze personeelsafdeling, dagelijks van 9.0018.00 uur, Gierstraat 5 MATRASSEN - KUSSENS - PLATEN in alle maten. ook op maat voor boot of caravan (Verbeterd schuimplastic, dat zijn veerkracht blijft behouden) in alle maten, matrassen, kussens, platen enz. enz. voor alle bekledingsdoeleinden, pl.m. 140 cm breed per meter f 6.00 Partij voordelige kampeerplaten en kussens Orig. Polyether hoofdkussen t 4.95 1-pers. Super Polyether matras, bekleed t 45.— Im. lederen lange jassen f 44.— Opvouwbare beklede kampeermatras 112.50 KLEINE HOUTSTRAAT 120 - HAARLEM - TEL. 17983 Het Korps Luchtwachtdienst zal met in gang van 1 januari 1964 gereorganiseerd zijn. Het korps zal gedeeltelijk worden op geheven. De ontwikkeling van de moderne tech niek op luchtvaartgebied, vooral de hoge vliegsnelheden, maken dat een instituut als het Korps Luchtwachtdienst in bepaal de opzichten niet meer aan de eisen des tijds zal beantwoorden. Het is de bedoeling dat het korps alleen in de noordelijke provincies zal blijven be staan. Zondag aanstaande speelt Stormvogels op Schoonenberg een oefenwedstrijd tegen Haarlem. Zoals men de vorige zondag in de ont moeting StormvogelsEDO heeft kunnen constateren, kan een vriendschapelijke ont moeting zeer zeker als kijkspel voldoening geven, vooral wanneer de spelers nog voor hun plaatsje in het eerste elftal moeten „vechten". Dit was de vorige zondag tegen EDO het geval en zo zal het ook wel weer zijn tegen de club der roodbroeken. Bovendien heeft de strijd tegen de Haar lemmers nog een andere aantrekkelijk heid. Bij hen toch bezet de oud-Storm vogels- en ex-Fortunaspeler Henk Ange- nent de middenvoorplaats. Wij zijn nieuws gierig, of en hoe de Stormvogëlsspil Pirovano de stevige doorzetter en goal- getter in bedwang zal weten te houden. Stormvogels komt vrijwel in dezelfde samenstelling uit als de vorige zondag tegen EDO. Alleen speelt op de plaats van Jaap de Vries, die verhinderd is, Theo van Kampen, de ex-UVS-speler, die zondag j.l. in het B-elftal de spilplaats bezette. Het elftal der Vogels ziet er dus als volgt uit: N. de Graaf; Th. van Kampen en Visser; Van Wooning, Pirovano en S. de Graaf; W. van Kampen, Bakker, Nieu- wenhuis, De Winter en Weerlee. Aaanstaande woensdag houdt de voet balvereniging „Stormvogels" in „Kenne- merhof" haar jaarvergadering. Het voor naamste punt van de agenda is de be stuursverkiezing. Het gehele bestuur stelt namelijk zijn mandaat ter beschikking van de vergade ring „gezien de omstandigheden, waaron der het het vorige jaar aan het bewind kwam". De heren H. Zwart, W. Mooy, P. W. Nan, J. Groebe, H. Veldman, J. Hamersma en G. Visser zijn echter herkiesbaar. Met de heren P. Heilig en J. Lampers is dit niet het geval. In deze vakatures stelt het be stuur voor de heren C. van Batenburg en A. Bakker te benoemen. Eerstgenoemde zou dan het verenigingsecretariaat op zich VIUEROUINWCO 173- VMUIOEN-rBL. MMOX

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6