m m SÉ Parate divisie gegroepeerd door 15000 Nederlandse burgers Bivak in de Franse zon bevalt militairen op herhaling best Papoea - politici zetten zich tot realistischer toekomstplannen Wm Tante Saar met Dorus naar Aalsmeer Moeilijkheden over hoogleraarsbenoeming Pienter meisje bracht fraude aan het licht Inbrekers vernielden meer dan ze stalen Het hoogst bereikbare zal de Indonesiërs unaniem moeten worden afgedwongen Kazerne in Wezep opvangcentrum gerepatrieerden Soekarno wil er het analfabetisme bestrijden DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 7 2500 voertuigen Prachtig oefenterrein m Taktiek te velde •SI8É Liever in Bivak Afwijzende beslissing wordt niet herzien Bankemployé in Steenwijk verduisterde in zes jaar f 40.000,- Kustvaartuig „Vrede" bij botsing beschadigd Lijntoestel uit Tokio bracht repatrianten mee De „Utrecht" morgen in Den Helder Moeilijke taak in N.-Guinea i (Van een speciale verslaggever) LA COURTINE. De luitenant van de stoottroepen lag in zijn zwembroek languit in de hei van de zon te genieten. „We zitten toch fijn hier?", vroeg hij, al bij voorbaat van onze instemming over tuigd. Zijn pub-tentje stond midden tus sen honderd andere in het bivak „Spi nazie', acht kilometer buiten het Franse dorpje La Courtine, waar deze zomer 15.000 jongemannen op vriendelijke, maar onafwijsbare uitnodiging van het departement van Defensie, een soort van betaalde vakantie doorbrengen. Een sportieve, soms nogal vermoeiende va kantie, dat wel. Maar die dag werd er door de „Spi nazie"-compagnie gerust, geluierd in de blakerende zon, die het kwik in de ther mometer tot aan de 42-gradenstreep op joeg. De „herhalers" van de vijfde divisie konden het er even van nemen. Maar zo is het niet alle dagen in La Courtine. De generale staf bood de Frank- rijkreis van een maand alleen aan op voorwaarde, dat de jongemannen van 23 a 24 jaar, die na hun eerste diensttijd al weer enkele jaren burger en „meneer" waren, als soldaat, sergeant of officier eens zouden komen laten zien wat er nog van hun militaire kennis over was. En vooral: wat de tirailleur, de mortierist, de chauffeur, de kok en de pdiq-telegrafist nog van zijn gès^ecialiseêrffê'''!aai,'m"" leger afweet. Daarom werd de nog niet zo lang gele den, op papier geformeerde, vijfde divi sie een in dreigende tijden snel te mo biliseren reservedivisie „met alles erop en scheuren teruggekeerd, de tweede groep van 5000 man komt eind deze week naar huis en op 9 augustus vertrekt het derde en laatste convooi een slang van hon derden auto's, die drie uur nodig heeft om voorbij te trekken. La Courtine zelf is ongeveer het naar ste en ongezelligste dorp van heel Frank rijk, maar het oefenterrein is prachtig. Over een breedte van dertig kilotneter kunnen de militairen hun gang gaan in een met heide, bossen en een opmerkelijk het erom begonnen deze zomer vooral de officieren en de onderofficieren in de la gere bevelsvoering te oefenen. Er is een reeks in omvang steeds toenemende oefe ningen ontworpen. De compagniescommandanten krijgen opdrachten als deze: de alpha-compagnie bewaakt een denkbeeldig vliegveld, de charlie-compagnie gaat het veroveren. Of deze: op de glooiing van de „font rouge ,,'t Is weer druk op de weg", zei de chauffeur toen hij zijn jeep om een schaapskudde moest laten zwenken. Veel ander verkeer is er niet in La Courtine. •A'' - t; AW!l. m i eraan" maar eens op de been gebracht en meteen na opkomst in Budel, Mill of Oldebroek, doorgestuurd naar Midden- Frankrijk, waar het bij langjarig contract gehuurde oefenkamp La Courtine anders renteloos zou liggen, omdat de parate troe pen er dit jaar, tengevolge van de legerin gen in Duitsland, niet heen zullen gaan. Dat was wel een experiment. Aan zo'n ver plaatsing van een divisie komen 2500 voer tuigen te pas, trucks en jeeps die jaren „in de mottenballen" hebben gestaan. Onder de chauffeurs zijn er die in de burgermaatschappij ook op zware vracht wagens rijden, maar de meesten toch niet. Zij maakten eerst een ritje door Neder land om weer even aan het grote stuur wiel te wennen, toen moesten zij, de bak volgeladen met soldaten, toch maar op pad, in een monstertocht van drie dagen over duizend kilometer smalle, want in Frankrijk meest provinciale weg. Wat zou den de mensen en het materiaal daarvan terecht brengen? Niet alleen in Nederland maar ook in de NAVO-hoofdkwartieren keek men met belangstelling naar het ex periment. Maar het is fantastisch gegaan. De eerste gevechtsgroep, die op 12 juli vertrok, is inmiddels zonder veel kleer- In een bivak je velde knort de maag harder dan thuis, maar voor de voe ding van de vijfde diuisie wordt goed gezorgd. soort varens begroeid heuvelgebied. De kanonnen kunnen er daveren naar alle Vindslreken, de mitrailleurs werpen op honderden meters afstand een sputterend spoor van wolkjes in het zand, de infan teristen mogen bivaks inrichten en opbre ken zoveel zij willen en wat belangrijk is: de tanks mogen overal door open de len van het terrein ploegen. De vijfde divisie heeft niet de eigen tanks meegenomen. Het overbrengen van een tank vergt meer tijd dan voor -een herhalingsoefening doelmatig zou zijn. Daarom staan vijf tanks van een eskadron huzaren van Sytzema permanent ter be schikking van de oefenplanningstaf. De hu zaren hebben het best naar hun zin. De heuvels en dalen van de Nederlandse oefenterreinen kunnen zij wel dromen, maar hier zijn tenminste nog „tjotjes" die zij niet kennen en die wel driemaal zo hoog zijn als de Hollandse. ,,'t Is weer eens wat anders" is daarom een vaak gehoorde conclusie die men wel als motto aan deze hele opératie van de vijfde divisie zou kunnen meegeven. Ook de infanterie maakt een dankbaar gebruik van de nooit eindigende variaties, die het oefenterrein mogelijk maakt. De commandant van de ondersteuningsstrijd krachten, waartoe de vijfde divisie be hoort, generaal-majoor G. H. Christan, is zit,een voorpost-detachement als verdedi ging van de op de volgende heuvel inge graven compagnie. De bravo-compagnie gaat met ondersteuning van tanks beide heuvels innemen. 's Avonds buigen de kapiteins en luite nants, die veertien dagen geleden nog ver tegenwoordiger, gymnastiekleraar of be drijfsleider in een burgerbaan waren, zich over de stafkaarten, krabben zich eens onder de groene helm en slaan aan het wikken en wegen. Zullen we door dat bos optrekken of in een flankbeweging over deze heuvel komen? Als de volgende och tend in alle vroegte het gevecht losbrandt, praat de reserve-kapitein per radio over ondersteuningsvuur, inschieten en peloton bestorming, alsof het zijn dagelijks werk was. En zijn sergeants, korporaals en sol daten volgen hem met een opmerkelijke snelheid en soepelheid. De aan witte vlaggen op de jeep en witte cirkels oo de hc' ha/'- nn^n scheids rechters meest beroepsofficieren be oordelen de beslissingen van de comman danten en de uitwerking ervan. Zij verkla ren het doe! al of niet veroverd, bepalen of een tank als vernietigd moet worden beschouwd en sturen soldaten in „krijgs gevangenschap" of bevelen hen als „ge wonde te b1 ij ven liggen totdemcc-oefencn- de hospitaalsoldaten met de brancard aan komen sjouwen. Neemt een commandant een verkeerde beslissing, dan laten zij hem rustig begaan, hij zal zijn fout zélf wel ontdekken en al doende leert hij. Juist daarom is het begonnen. Over het algemeen hebben de herhalers het in La Courtine best naar hun zin. De kameraadschap pleegt in een bivak te vel de hoog op te bloeien en in elk peloton zit wel een grappenmaker, die de lach aan brengt. Zij kamperen liever in „Slaboon", Mevrouw Bacharach, beter bekend als tante Saar, die al langer dan 50 jaar bloemen verkoopt op het Amsterdamse Rembrandtplein, zal woensdag 15 augus tus gehuldigd worden in het bloemencen- trum Aalsmeer en op het plein waar zij zo'n vertrouwde verschijning is geworden. Tante Saar is in de hallen van de Aalsmeerse veiling een bekende verschij ning. Er gaat daar geen verjaardag voor bij of de jarige wordt door tante Saar I bedacht. Aalsmeer wil daar nu iets te genover stellen. 's Morgens om half tien zal zij in de „hoestbui op vier wielen" van Dorus (Tom Manders) van Amsterdam naar Aalsmeer rijden, in gezelschap van het Amsterdamse huldigingscomité. 's Middags om twee uur zal tante Saar worden gehuldigd op het Thorbeckeplein 1 in Amsterdam. 1 „Spinazie" of „Speenkruid", zoals de ver spreide kampementen met militaire fan tasie worden aangeduid, dan in de „Ilots" van het uitgestrekte kazernecom plex in La Courtine. In het dorp is weinig te beleven, maar in het veld moeten ze tenten opzetten, greppels graven voor de veldkeuken, aardappels schillen en tele foonverbindingen aanleggen, kortom ze zijn bezig en dan schiet de tijd beter op. Is er een uurtje pauze dan verandert de groene tentenkolonie op slag in een soort nudistenkamp, want in midden-Frankrijk schijnt de zon uitbundig: De dokters moe ten voortdurend op matiging aandringen, want al menig zonnebader is met een pijn lijke huid en een rood hoofd bij het hos pitaal komen aankloppen. De beroepsofficieren van de vastekamp- staf, die de herhalers moeten opvangen en bijstaan, willen best toegeven, dat hun col lega's-reservisten het er niet slecht af brengen. Eigenlijk is het verbazingwek kend om te zien, hoe snel uit een paar duizend van her en der bijeengeroepen burgers en soepel bewegende gevechts groep kan worden gesmeed. De Kroon heeft enige tijd geleden ge weigerd de benoeming te bekrachtigen van de heer G. M. de Gelder tot bijzonder hoogleraar vanwege de Bolland-stichting in Den Haag. Deze stichting had de heer De Gelder aangewezen om bij de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te ge ven in de filosofie in de geest van Hegel. Deze weigering van de Kroon was ge baseerd op art. 132 van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs, dat voor een functie als deze een doctoraat vereist, ver kregen aan een Nederlandse universiteit. Hierop mag een uitzondering worden ge maakt, maar de wet vereist, dat de be krachtiging aangeeft, dat de benoemde in wetenschappelijk opzicht op één lijn staat met een in Nederland gepromoveerde. De Kroon meende, dat geen der geschriften van de heer De Gelder van zodanige aard en kwaliteit kan worden geacht, dat daar op de doctorstitel zou kunnen zijn ver kregen. De Kroon achtte ook niet op eniger lei andere wjjze gebleken, dat de heer De Gelder de voor het verkrijgen van die ti tel vereiste wetenschappelijke kwaliteiten bezit. Het Bolland-genootschap betoégde hier tegenover, dat de heer De Gelder een uit gebreide kennis van de wijsbegeerte bezit en van die in Hegels geest in het bijzon der. Ook werd aangevoerd, dat tijdens de ambtsvervulling van prof. dr. J. C. Bruyn, wiens plaats thans opengevallen is, zowel deze als nu wijlen prof. dr. Van den Bergs van Eijsinga, een Hegelkenner bij uitnemendheid, te kennen hebben ge geven dat de heer De Gelder de geschikte opvolger zou zijn van prof. Bruyn. De geschriften van de heer De Gelder al dus'het Bollandgenootschap zijn geschre ven voor ontwikkelde leken en hebben geenszins ten doel het peil van een proef schrift te benaderen. Op deze gronden verzocht het genootschap De Kroon haar besluit te herzien. In deze zaak is de Raad van State pm advies gevraagd, welk advies afwij zend is geweest. Ook de commissie ex art. 201 der Hoger-Onderwijswet en orga nen van de rijksuniversiteit te Leiden wa ren van oordeel, dat deze benoeming niet voor bekrachtiging in aanmerking kan ko men. In Steenwijk is de 55-jarige procuratie houder van de Nederlandse Handel Maat schappij aangehouden wegens fraude. Hij heeft bekend de laatste zes jaar ongeveer 40.000,- te hebben verduisterd door fal sificaties. De fraude is aan het licht ge komen door de oplettendheid van de jong ste bediende, een meisje Het is op het kantoor gebruikelijk, dat in ontvangst genomen cheques niet alleen moeten zijn voorzien van een handteke ning, maar ook van een stempel van de firma, die de cheque ter uitbetaling aan biedt. Bij het controleren van de op een be paalde dag ontvangen cheques ontdekte het meisje dat op één ervan het firma stempel ontbrak. Zij herinnerde zich, dat op die dag de bediende, die voor zijn firma altijd de cheques kwam aanbieden, niet aan het loket was geweest. Nadat zij dit haar chef had meegedeeld, volg de er een onderzoek, waarbij aan het licht kwam, dat de procuratiehouder de cheque had uitgeschreven en van een val se handtekening voorzien. Op deze manier had hij zes jaar lang fraude gepleegd. Het geld verbraste hij. Hij was als jongen van 16 jaar in dienst gekomen bij de Steenwijker Bank, die in 1954 door de Nederlandse Handelmaat schappij is overgenomen. De Groninger recherche heeft drie Gro ningers gearresteerd, die maandagnacht hebben ingebroken in een nieuw kantoor in Groningen. Het drietal drong het kan toor binnen en brak met breekijzers drie stalen bureaus Open. Een geldkistje met ƒ1,000 werd buitgemaakt. In het kantoor werd voor tweeduizend gulden schade aangericht. Op nagenoeg hetzelfde tijdstip is die nacht eveneens ingebroken in een bazaar in Groningen. Met een stuk ijzer verniel den de inbrekers de elektrische kassa. Zij haalden er 350 uit. De schade aan de kassa aangericht bedraagt circa tiendui zend gulden. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsmq) HOLLANDIA, 8 augustus. Voor het eerst sinds de onvermijdelijkheid van overdracht van Nieuw-Guinea aan In donesië duidelijk werd, doen Papoea politici een poging zich bij de werkelijk heid aan te passen. Sinds twee dagen worden achter de schermen besprekingen gevoerd'om4e komen tot "national^ een heid en tot een gezamenlijk plan van actie ^bÖGverwezenlijking van dé P£- poea-wensen onder Indonesisch bestuur. Het is tekenend dat het initiatief tot deze besprekingen uitging van de Parna, de partij dus die het meest geneigd was zich in het Indonesische bestuur te schikken. Deze partij van Majoi Kirihio en Bonai gelooft dat de wilde plannen inzake een guerrilla en een tegen regering van Kaisiepo en de zijnen, niet de aangewezen weg zijn om de Papoea ambities te verwezenlijken. Zij wil zich echter ook niet in een a-nationale positie plaatsen en zoekt nu naar de grootste gemene deler van de Papoea-doelen en naar de effectiefste middelen om die te bereiken. De besprekingen worden gehouden tus sen Bonai en Kaisiepo. Men hoopt binnen enkele dagen overeenstemming te bereiken over de vorming van een nationaal comité dat de nationale wensen aan Indonesië kan presenteren. Een bemiddelaar tussen de Papoea-partijen liet zich op onze infor matie nog niet uit over de middelen om aan die wensen kracht bij te zetten, maar suggereerde dat eerst een politieke actie zou worden gevoerd. Pas bij het falen daarvan zouden hardhandiger middelen nodig kunnen zijn. Weliswaar bestaat het Nationaal Comité al sinds vorig jaar, maar de nieuwe situatie eist een grondige herziening van het pro gram en de werkwijze. Mochten de besprekingen voortgang maken, dan zal de Parna ook deelnemen aan de stille protestdemonstratie die Pa poea-nationalisten voor aanstaande vrijdag hebben georganiseerd. De Parna zou in feite bereid zijn tot een vereenzelviging met de wens: uiteindelijke onafhankelijk heid van Papoea Barat, mits de vurige nationalisten zich beperken in de verzets- middelen tegen Indonesië, die immers ook onder de zeer verdeelde Papoeabevolking tot Bloedige ^interne conflicten kunheh leiden. Ecu realistische visie ttp de nieuwe om standigheden bleek ook uit een speech vari de afgevaardigde Fredericus Poana in de Nieuw-Guinearaad bij behandeling van de begroting van Onderwijs Poana is het eerste lid van de braaf volgzame raad die niet deed of zijn neus bloedde. Hij zei: „Voordat we in oktober aan haven en op vliegveld met tranen in de ogen afscheid nemen van de Nederlanders, moeten wij samen plannen opstellen die straks door een andere regering uitgevoerd kunnen worden" Na een schokkend ontwaken uit een door Nederlandse beloften geschapen pol 'eke vi '-•ving, beginnen althans som mige Papoea's in te zien dat zij haast moe ten maken om de werkelijke belangen te verdedigen. Het droombeeld van uiteinde lijke onafhankelijkheid is vermoedelijk nooit verwezenlijkbaar. Maar met eenheid en een krachtig program van actie kunnen zjj Indonesië, dat een goede beurt zal wil len maken, nog vrij wat afdwingen. Vooral met de stok achter de deur van een even tueel gewapend verzet. Drie batterijen van de vijftiende afde ling van de lichte luchtdoelartillerie, 400 militairen en 100 voertuigen, hebben gis teren de Willem de Zwijger-kazerne in Wezep ontruimd. Het ministerie van Maat schappelijk Werk neemt het complex over als opvangstcentrum voor gerepatrieerden uit Nieuw-Guinea. Vermoedelijk zullen de eerste nieuwe bewoners volgende week donderdag arriveren. De militairen zijn in middels overgebracht naar de legerplaats t Harde. De kazerne is uitstekend geschikt voor het nieuwe doel. Er zijn 700 bedden. De militaire stroozakken zullen worden ver vangen door matrassen. Het ligt niet in de bedoeling de repatriërenden lange tijd in de kazerne te laten verblijven. Tijdens hun verblijf zullen zij worden geadmini streerd en medisch worden onderzocht. Ook zal hun, wanneer dat nodig mocht blijken, Europese kleding worden ver strekt. Daarna zullen zij zo spoedig moge lijk naar contractpensions worden overge bracht. Het kustvaartuig „Vrede" uit Groningen heeft zware schade opgelopen doordat het op de Westerschelde ter hoogte van Ter- i neuzen in aanvaring is gekomen met het I Amerikaanse stoomschip „Hurricane". De „Vrede", die 398 brt meet, is met een groot gat in het achterschip aan de grond gezet. De 6.214 brt metende „Hurricane" heeft geen schade. Beide schepen waren onder weg van Rotterdam naar Antwerpen. Als gevolg vande aanvaring zou een van de opvarenden van het Amerikaanse schip „Hurricane" overboord zijn gevallen. Aan alle op de Westerschelde varende schepen is verzocht attent te zijn. De „Vrede" die in 1931 is gebouwd en zes man aan boord had, is door sleepboten uit Terneuzen versleept naar de westhaven van Terneuzen. Sleepboten uit Antwerpen verlenen de „Hurricane" assistentie Een bergingsvaartuig van Van der Tak houdt de „Vrede" drijvende. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in Omtrent de oorzaak van de aanvaring is nog niets be kend. De „Vrede" was in ballast op weg van Rotterdam naar Antwerpen. aangekomen. Het waren er 72, van wie het grootste deel uit kinderen bestond. De groep was door een Super-Consteilation per extra vlucht van Biak naar Bangkok gebracht. Daar werd gisteravond overge stapt in een DC-8, die op de terugweg van Tokio een tussenlanding in Bangkok maak- Met een lijntoestel van de K.L.M. uit Tokio is gisteren weer een groep repa trianten uit Nieuw-Guinea op Schiphol te. De onderzeebootjager „Utrecht", die op 25 juni uit Nieuw-Guinea is vertrokken en de thuisreis via het Panamakanaal heeft gemaakt, wordt morgenochtend 10 uur terugverwacht. De „Utrecht' vertrok medio januari 1961 naar Nieuw-Guinea. DJAKARTA (Antara) „Wij hebben de verplichting, nog dit jaar West Irian te brengen onder het gezag van Indo nesië" Dit zei president Soekarno in een bijeenkomst in Semarang, waar hij mee deelde dat het gehele gebied der auto nome provincie midden-Java vrij is van analfabetisme. Soekarno zei verder: „Na dat West-Irian weer onder het gezag van de Indonesische republiek zal zijn, staan we voor een nog veel moeilijker taak, namelijk de strgd tegen het analfabe tisme in dat gebied en het brengen van het onderwijs, dat de bevolking daar no dig heeft". Soekarno zei dat de Nederlanders vorig jaar delegaties van verschillende Afri kaanse staten hebben uitgenodigd in Nieuw-Guinea polshoogte te nemen. „De ze delegaties werden bij hun aankomst begroet met leuzen als „De Indonesiërs lijden honger" en „Indonesiërs zijn anal fabeten". „Volgens beweringen van Ne derlandse zijde", aldus Soekarno, „ver keert de Indonesische bevolking doorlo pend in een toestand van ondervoeding en kan zij niet lezen en schrijven. Maar als ik kon vliegen als een vogel, zou ik naar Holland vliegen en de heer Luns terugbrengen naar hier, opdat hij met zijn eigen ogen zou kunnen zien, dat in Indonesië het analfabetisme reeds gro tendeels is verdwenen". Ass. Press meldt uit Djakarta dat ter wijl een vreedzame regeling van het geschil over Nieuw-Guinea op handen schijnt te zijn, een der voornaamste aan hangers van president Soekarno, Roeslan Abdoelgani, nog steeds doende is de oor logstrom te roeren. In een reeks toespraken in diverse ste den op Java betoogde Abdoelgani dat hij ten aanzien van het omstreden gebied nog steeds voorstander is van krachtda dig optreden en niet van compromissen. „Symbolische overdracht van West-Irian is niets anders is dan het overhandigen van een landkaart van West-Irian aan Indonesië. Waar moeten wij dan de rood witte Indonesische vlag planten? Op die landkaart misschien?" vroeg hij zijn ge hoor Abdoelgani was in 1956 minister van Buitenlandse $aken van Indonesië. Begin 1962 verliet hij het kabinet. Hij verklaarde „dat men zich niet door het bemiddelingsvoorstel van Ellsworth Bun ker van de wijs moest laten brengen". Hij wekte zijn gehoor op gevolg te ge ven aan Soekarno's bevel tot „bevrij ding" van Nieuw-Guinea. In Makassar heeft kolonel Harsono ver klaard dat de Indonesische strijdkrachten spoedig worden uitgerust met geleide pro jectielen. Generaai-majoor Jani, chef-staf van het Indonesische leger, zei dat in Nieuw- Guinea nog steeds gevochten wordt en dat het leger bereid is het gebied door geweld te nemen. De Indonesische vloot heeft drie vrachtschepen laten verbou- 1 wen en inrichten als hospitaalschepen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7