EXPOSITIE HET WEER Zwitsers concern vestigt zich in de Europoort schilderijen terecht Gestolen Ook de tweede verdachte legde een bekentenis af Een professor Foto Loek Anderson Korporaal gesneuveld op Nieuw-Guinea KLM verloor 77 miljoen in tweede kwartaal Regering weet nu wat in Oe Thant's missive aan Soekarno staat Vijf Papoea's in de Indonesische delegatie Morgen honderd duizendste in Frans Halsexpositie „Cas" kwam weer thuis tó'MORRIS "êeforeipu êuij! Janny van der Jagt BOOT meubelen INVESTERING VAN f 800 MILJOEN 47e JAARGANG NUMMER 234 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I In f X Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I m ^1 I F X T f 1 W "1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X 1J III I J I V J I X. V M li I vj X X l franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. Mije BOOT KUNSTNAALDWERK bij MARKTPLEIN 7 weekend-cakes HAZENBERG Gierstraat 52-54-56 Haarlem - Tel. 12047 Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 2, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Buitenlands nieuws3 Vün Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Uitgaan in Haarlem4 Horen en Zien 4 Mèdische verzorging 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Kennertwr Kruimels6 Weg en Wiel 7 In ae Vishal en op zee7 Scheepsberichten 8 Feuilleton 9 Topsy 20 Beurs 22 Economisch nieuws22 Sport 23 Luidsprekers20 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's in de fotografie dankt zijn succes aan deze formule ILFORD CAMERA ILFORD FILM KENNEMERLAAN 87 Telefoon 5962-4809 Onbestendig Aan het strand: Meer salaris voor politie en douane in Oostenrijk Bosbrand aan de Riviera N ieuW'Guinea-overleg Tentoonstelling thans op de helft Industriegebied aan de Waterweg nu uitverkocht SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES vrijetijdsverf kwaliteitsverf 47 kleurstalen 10ct in de winkel Achterland Imponerend BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat gisteren de 20-jarige dienstplichtige korporaal G. M. Derks tijdens een actie nabij Kaimana op Nieuw-Guinea is ge sneuveld. Zijn stoffelijk overschot is van daag in Kaimana ter aarde besteld. Korporaal Derks was afkomstig uit Kaalte. Bij hetzelfde vuurgevecht werden de dienstplichtige soldaat eerste klas K. van Veen en een Papoea licht gewond. De K.L.M. heeft over 1961 een verlies geleden van 77 miljoen gulden tegen een winst van 10.3 miljoen gulden in 1960. Blijkens het inmiddels verschenen bericht over het eerste halfjaar van 1962 verloor de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij in die periode 56.6 miljoen gulden tegen 37.2 miljoen in de eerste helft van 1961. Voor meer nieuws verwijzen wij naar onze eco nomische pagina. Advertentie Verrukkelijk opgemaakte in verschillende smaken 3.per stuk sedert 1849 Alphonse Karr: Velen menen dat deugdzaamheid be staat uit streng oordelen over anderen Advertentie Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Aanvankelijk meest matige later krachtige en langs de kust harde wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Door een nieuwe depressie die over de Noordzee nadert zal het morgen weer regenachtig zijn. Bo vendien zal er een krachtige tot harde zuidwestelijke wind waaien. De temperatuur komt niet hoger dan 15 a 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Door de grote depressie-activiteit blijft het weer Onbestendig. DEN HAAG Vandaag is de raad van ministers in zijn wekelijkse verga dering bijeengekomen. Van de dertien mi nisters waren er vijf afwezig, namelijk de heren De Pous, die in Noorwegen op officieel bezoek is en voorts de va kantiegangers de heren Marijnen, Zijlstra, Toxopeus en Van Aartsen. Behalve de kwestie Nieuw-Guinea stonden ook andere onderwerpen op de agenda. Nadat de regering uit persberichten had vernomen dat president Soekarno op 31 juli een memorandum van Oe Thant had ontvangen, heeft zij op 6 augustus aan de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de VN in New York verzocht inlichtingen in te winnen. De permanente vertegenwoordiging heeft daaraan gevolg gegeven. Op 8 augustus werd haar rap port in Den Haag ontvangen met de in middels van het secretariaat der V.N. ont vangen kopie van het memorandum van Oe Thant aan Soekarno. Bij besprekingen tussen de Oostenrijk se regering en de vakorganisaties van politie en douane is een voorlopig ak koord bereikt, waarbij, voor de rest van het jaar ruim 2 miljoen gulden beschik baar wordt gesteld voor salarisverhogin gen. Nadat uitgeputte brandweerlieden en militairen dachten de strijd tegen de bosbranden aan de Riviera gewonnen te hebben zijn donderdagavond drie nieuwe branden uitgebroken. Ongeveer twaalfhonderd militairen en brand weerlieden waren er na lange strijd in geslaagd een brand, die in de om geving van St. Maxime en St. Raphael, grote stukken bos in de as legde, te blussen. Door het draaien van de wind ontstonden er echter te Le Muy op enkele kilometers afstand, opnieuw bosbranden. Een bosbrand die in de geving van Marseille woedt, wordt door brandweerlieden van de marine en soldaten bestreden. (Reuter) (Telefoto) WASHINGTON (AP) Het voorlopig overleg tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea is gisteren voortgezet. Ambassadeur Van Roijen sprak met am bassadeur Adam Malik. De Amerikaanse diplomaat Ellsworth Bunker was hierbij aanwezig namens secretaris-generaal Oe Thant. Tevens vergaderden militaire dele gaties van beide landen over militaire pro blemen in verband met de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Andere des kundigen van beide landen bespraken de financiële en technische problemen. Dit overleg is sedert maandag aan de gang. Maandag begint het officiële overleg bij de Verenigde Naties. Zondag wordt de In donesische minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, in New York verwacht, vergezeld van een grote delegatie van ongeveer 20 man. Een tweede Indonesische delegatie van eveneens ongeveer 20 man wordt vandaag in New York verwacht. Daartoe behoren de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken, Soewito Koesoemowidagdo, de secre taris-generaal van het ministerie van Fi nanciën, dr. Kho Bian Tie van de Bank Indonesia, en vijf Papoea's uit Nieuw- Guinea, namelijk F. Kirihio, thans advi seur van Soebandrio, Silas Papara en J. A. Dimara. A. Indey en Soemisoe. Ook wordt de plaatsvervangend minister van Defensie, luitenant-generaal Hidajat, op 11 augustus in New York verwacht. Zoals reeds werd bericht, zullen drie leden van de Nieuw-Guinearaad als advi seurs van de Nederlandse delegatie op treden. Morgen, zaterdag, wordt de honderd duizendste bezoeker in de Frans Hals- expositie verwacht. Tot en met gister avond berekend bedraagt het bezoekers aantal ongeveer 98.000. Gemiddeld een op de vjjf bezoekers koopt een catalogus. Woensdag jongstleden was de expositie- duur precies op de helft; het was toen namelijk de drieënvijftigste expositiedag. Als de bezoekerstoeloop tot eind septem ber onverminderd blijft zal het totaal aan tal bezoekers dus ongeveer 200.000 blijken te zijn, wier entree- en catalogusgelden de gemaakte kosten van een half miljoen gul den dan zeker zouden dekken. Begraven De schilderijen werden, nadat ze gesto len waren, eerst in Zuid-Limburg dicht bij de grens begraven door de dieven. Dat heeft de politie in Aken meegedeeld. In de nacht van 30 op 31 juli werden de schil derijen door figuren uit de Akense onder wereld opgegraven en naar Aken overge bracht. De politie zei, dat de schilderijen gewik keld waren in een oude jas, een zak en een deken, toen zij vrijdagmiddag in het centrum van Aken aan haar werden over handigd. De ringen, die in de nacht van 8 op 9 juli in Heerlen werden gestolen, zijn nog steeds niet terecht. De helers waren, evenmin als de die ven, op de hoogte van de grote waar de van de schilderijen. Men kan aanne men, dat zij voordat de kranten mel ding maakten van de diefstal, niet wis ten dat zij onder meer een Rembrandt gestolen hadden, omdat dit doek slechts gesigneerd was RHL 1630. Nadat de waar de van de buit hen bekend was gewor den, moeten ze besloten hebben de schil derijen de politie in handen te spelen. Tweede bekentenis In Bern legde donderdagmorgen de 31- jange Sigmar Grafe, die eerder door de Nederlandse speurhond „Cas" na sorteer- proeven was aangewezen als een man, die in de nacht van de diefstal in de villa „Koekoeksduin" in Aerdenhout was geweest, een bekentenis af tegen de hoofd inspecteur J. Voerman uit Blcemendaal. Grafe blijft echter ontkennen iets te ma ken te hebben met de ringendiefstal in Heerlen, waarvan hij door de Nederlandse politie wordt verdacht,. De derde Duit ser, Herbert Stöhr, ontkent nog steeds. De Nederlandse speurhond „Cas" is donderdagavond met zijn begeleider de heer B. Karsten uit Zwitserland terugge keerd. De hond werd met succes inge schakeld bij het onderzoek naar de daders van de schilderijendiefstal in Aerdenhout. Door zijn hulp kwam vast te staan dat een van de gearresteerde Duitsers, Grafe, in de nacht van de diefstal in de villa „Koekoeksduin" was geweest. Dat had tot gevolg dat Grafe, die steeds was blijven ontkennen, uiteindelijk door de knieën ging. De sorteerproeven werden gehouden achter het bureau van de Bemse politie, midden in de stad. Autoriteiten van de Zwitserse politie en justitie waren enthou siast over het werk van de Nederlandse speurhond. Later heeft de heer Karsten nog een extra demonstratie met de speur hond gegeven. Het resultaat is, dat de Zwitsers van plan zijn enkele politiemen sen naar Nederland te sturen om daar een opleiding tot speurhondgeleider te krijgen. „Cas", die nog nooit door de lucht ge réisd had, heeft die wijze van vervoer op gewekt aanvaard, evenals de vriendelijk heid van de stewardessen, die voor extra stukjes vlees zorgden, en de belangstelling van de overige vliegtuigpassagiers. Het ge beurt maar zelden, dat een Nederlandse Speurhond naar het buitenland gaat om een sorteerproef te verrichten. Advertentie In Rotterdams Botlekgebied zal naar men hoopt nog dit jaar de eerste paal worden geslagen voor de bouw van een metallurgisch-chemisch bedrijf, dat één van de grootste vestigingen in het Water gebied wordt: de Aluminium Industrie A.G. (AIAG) te Zürich heeft van de gemeente een terrein van 80 ha. aan de zuidelijke arm van de derde Petroleum haven gehuurd voor de bouw van een com plex van fabrieken en voor de aanleg van een ertsoverslagbedrijf. De bouw zal over tien tot twaalf jaar worden uitgesmeerd en vergt een investering van 800 mil joen. In omvang en belangrijkheid is de vestiging van de AIAG te vergelijken met die van de ICI naast het Botlekgebied in Europoort-Oost, die dit jaar is gaan bou wen en in de loop van de komende tien jaar rond één miljard zal investeren. de aanleg van het Botlekgebied nog maar een plan, in recordtijd werden weilanden opgespoten tot industrieterrein en werden havens gegraven. Vijf jaar geleden nam een scheepswerf die nu één van de groot ste in het Waterweggebied is en volgden snel andere bedrijven: de Esso-raffinaderij, erts- en graanoverslagbedrijven en een aantal petro-chemische industrieën, die Pernis en Botlekgebied samen tot het grootste olieverwerkende centrum van ving een woning voor de Schepper hebben Europa maken. De gestolen schilderyen in het Akense politiebureau. Staande het zelfportret van Rembrandt. De Zwitserse aluminiumindustrie heeft in het Botlekgebied de beschikking gekre gen over het laatste grote terrein dat er nog voor vestiging beschikbaar was. Dit 1300 ha. grote industriegebied is nu, op enkele kleine percelen na, geheel uitver kocht. Ten behoeve van de ICI móest het al worden vergroot met Europoort-Oost, waarvoor Rozenburgs buurtschap Blanken burg moet wijken. Het is niet de bedoeling dat deze Zwit serse industrie hier een aluminiumfahrièk gaat vestigen. Het zal in het Rotterdamse gebied zijn activiteiten bepalen tot de bouw van een metallurgisch-chemisch be drijf. De fabriek wordt zoveel mogelijk geautomatiseerd. Ertsen zullen van hier worden doorgevoerd naar andere Europese vestingen van de AIAG. De Zwitsers zijn naar Rotterdam gekomen omdat zij hier een terrein konden krijgen aan diep vaar water schepen tot 50.000 ton kunnen hier meren en over goede verbindingen met het achterland kunnen beschikken. Dat is van belang, omdat grote hoeveel heden grondstoffen zullen moeten worden aangevoerd en halffabrikaten moeten wor den verzonden. Met deze belangrijke vestiging nadert één van de meest imponerende haven- en industrieuitbreidingen van Rotterdam zijn voltooiing. Ruim tien jaar geléden was Advertentie De in de nacht van 27 óp 28 juli gestolen schilderijen uit Aerdenhout zijn terecht. Zij bevinden zich in het politiebureau in Aken. Het resultaat van onder handelingen tussèn de Akense politie en advocaten, optredend voor Akense onderwereldfiguren die de geroofde schilderijen in hun bezit hadden was, dat de Akense politie de kunstwèrken vrijdag midden op de dag in ontvangst kón nemen in een auto, in het centrum van Aken. De schilderijen, waarbij het kost bare zelfportret van Rembrandt, zijn onbeschadigd. Meegedeeld is, dat niet werd ingegaan op eisen van de helers om losgeld. Uit Bloemendaal vertrok gisteren nog de rechercheur A. de Ligt naar Aken, om in geschakeld te worden bij het opsporen van de gestolen schilderijen. Toen hij in Aken aankwam waren de onderhandelingen van de Akense politie met de helers reeds met succes bekroond. Hoewel het daarna de bedoeling was dat de heer De Ligt, die sa- menreisde met de heer W. van Essen uit Bloemendaal, vertegenwoordiger van de verzekeringsmaatschappij, de schilderijen mee terug zou nemen naar Bloemendaal, is dat niet gebeurd. De officier van Jus titie in Haarlem verlangde namelijk, dat de schilderijen naar Nederland terug zou den worden gebracht met een schriftelijke verklaring van de eigenaar, jhr. mr. J. H. Loudon, dat daartegen geen bezwaar was. De recherche in Bloemendaal heeft er voor zorggedragen, dat zo'n verklaring vanmorgen in Aken was. Waarschijnlijk zullen de schilderijen nu door hoofdinspec teur J. Voerman uit Bloemendaal mee te ruggenomen worden, als hij per auto te rugkeert naar huis. De hoofdinspecteur zal waarschijnlijk pas zaterdag in Bloemen daal terugkeren. Het dagenlange gemarchandeer met de Akense politie wijst daar op.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1