Peter Post nam op stadionbaan revanche op Nijdam Zeven professionals naar het wereld-wegkampioenschap Ook ons Het het weer in de steek SPORT TIJDENS WEEKEINDE Derksen snelste sprinter Matige bezetting koersen in Alkmaar Drie ton voor een merrie Aldershof in Tour der Jugend op de vijfde plaats Connie Dane en Peter Alsem naar Montreux Mevr. Roodzant leidt in strijd om damestitel Wijkhuizen in het Nederlands elftal Verrassende zege van Buding op Laver Nederland-België op Nw. Hanenburg Centale training voortaan in Zeist Opstellingen Nieuw wereldrecord 200 m rugslag Nieuw wereldrecord 4 x 100 m vrije slag R.G.H.-HEERENYEEN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 15 „Stichting Moderne Vijfkamp" in het leven geroepen 12 UUR: RCH 2-EDO 2 99 99 In de kou Gelukskwestie Techniek I ertrouwen Wankel record BETAALD VOETBAL MOTORSPORT ZWEMMEN Wiltrud Urselmann begon Tour met record De 10.000 toeschouwers in het Olympisch stadion in Amsterdam waren vrijdagavond getuige van een rijk gevarieerd wieier- programma met een aantal zeer boeien de nummers. Een van de hoofdschotels was de revanche van het Nederlands kampioenschap achtervolging professionals tussen Peter Post en Henk Nijdam, die door de onlangs onttroonde Amstelvener op prachtige wijze werd gewonnen (6 min. 19 sec. tegen 6 min. 22 sec. over de 5 km). Een sprint-interland tussen Nederland en België leverde een zege op voor onze zuiderburen met 1315 punten ondanks een eerste plaats van Jan Derksen in het individuele eindklassement. Joop Captein kwam namelijk niet verder dan de vierde plaats. Kampioen Ad de Graaf won de sprint wedstrijd voor amateurs op gemakkelijke wijze. In elke positie was De Graaf te sterk voor zijn concurrenten en hij werd dan ook onbedreigd eerste voor de jonge, talentvolle Redeker en Paul (invaller voor Van der Touw). De Australische achtervol ging toonde aan, dat Nederland een ploeg heeft die op de a.s. wereldkamDioen- schappen zeker niet slecht voor de dag behoeft te komen. Oudkerk, Nikkesen, Van der Lans en Koel waren prachtig op elkaar ingereden en zij hadden dan ook totaal geen moeite om de ploeg Rasusch- Fons Post-Sommer (invaller voor de in het buitenland vertoevende Schuuring) en Den Outer te verslaan. De tijd (4.47.8) was redelijk en houdt een belofte in. Bii de amateurstayers, die een rit van 30 km. reden, viel aanvankelijk slechts de sterke Fransman Giscos op. Deze had zeer lang de leiding, maar toen hij 15 ron den voor het einde werd gepasseerd door de Belg Deloof, viel Giscos zeer ver terug. Deloof zegevierde; de onfortuinlijke Frans- Om de beoefening van het Olympische nummer: de moderne vijfkamp, te bevor deren heeft de Nederlandse Sportfederatie de stichting moderne vijf kamp in het le ven geroepen, waarvan de zetel gevestigd zal zijn in Den Haag. Het bestuur wordt gevormd door de heren C. F. Pahud de Mortanges (voorzitter), P. W. Scharroo (vice-voorzitter) en R. O. van Manen, H. Herklots en J. van Steeden (bestuurs leden). De stichting heeft ten doel in de komen de jaren namens de Nederlandse Sport federatie de nationale vijf kamp te organi seren, vijfkampers deel te laten nemen aan internationale wedstrijden en zo mo gelijk atleten op te leiden om deel te ne men aan de Olympische Spelen. Koersen in Alkmaar De enorme concurrentie in dit week einde komt vooral tot uitdrukking in de matige bezetting van de op zondag in Alkmaar te houden koersen. Zij hebben echter dit voordeel op de in het noorden van ons land uitgeschreven draverijen, dat de klasse in ieder geval aan de start is. De oude rivalen Quicksilver S en Theo Mes- sidor geven weer kleur en verve aan het internationale nummer. Daar Theo een veel betere bochtenloper is dan de sterke Quicksilver S kan hij hierin zijn rivaa'l een nederlaag toebrengen. Dan is hij er echter nog niet, want zestig meter voor hem start YYV die voor genoemd duo een zeer gevaarlijk outsider is, evenals Victor Emanuël. Een bijzonder aantrekke lijke en open koers. Het nummer voor de stayers brengt de langzaam in vorm komende Xenocraat weer aan de start. Hij kan dan eindelijk ook weer eens winnen van Vrolijke Frans en Tu Ciel d'Or. Outsider is Urdy Mars. Voor de Noordhollandse trainer Strooper 'igt een tweede zege in het verschiet met X Signal, die met haar grote aanvangsnel- heid de leiding kan nemen en deze dan tegen ZUverfazant S en Victor Alsvin niet meer behoeft af te staan. Bij de 3-iarigen lran de sterk verbeterde Ame Emilie win nen van Avondvnlk S en Atie van de Lente. Outsider is Asilverno. De één jaar jongere generatie is op nieuw in grote getale vertegenwoordigd. Bergleeuwerik S is niet alleen de trouw ste, maar ook de snelste van het gezel schap. waarin Barones Spencer K en Ba ronet de plaatsen kunnen bezetten. Out sider is de steeds stug doorzettende Buziau Norton. Na in viif starts nimmer ongeplaatst te zijn geëindigd, krijgt Zoon van Ju Ju in de vakantieprijs de gelegenheid zijn eerste zege te boeken, waardoor Zeester hieroo nog even moet wachten. Outsider is Zoöphiel. In het amateursnummer gaat de voor keur naar de goed ingespeelde combinatie met Zilverreiger S. die de meer of minder dehuterende Zaroline G zal kunnen ver slaan. Gevaarlijk voor dit duo zijn nog Zus Scotch met haar kennelijke voorliefde voor Alkmaar en Zita Bel win. Tenslotte zal in de Duinen-prijs Anaconda haar meerder heid kunnen demonstreren over Alexander the Jp.int en Atletha J.A. Dezer dagen is op de veiling van "mpaarden in Saratoga Springs een nieuw wereldrecord gevestigd: voor 83.000 dol lar (bijna 300.000 gulden) werd door de Rokeby-stal een eenjarige kastanjebruine merrie aangekocht. Het is de hoogste prijs die ooit voor een raspaard van deze leeftijd is getaald. De vader van de eenjarige is Swóps, die in zijn renloopbaan 848.900 dollar aan prij zen bijeen heeft gelopen. De moeder is de merrie Auld Alliance die reeds tal van prijswinnaars ter wereld heeft gebracht, o.m. Tomy Lee, winnaar van de Kentucky Derby. man eindigde als achtste. De Nederlandse kampioen Henk Buis kwam ondanks twee maal motorpech tot de vierde plaats ach ter Romijn en Veldhoven. Noppie Koch, winnaar van de eerste rit bij de professional stayers, had de eind zege kort voor het einde van de tweede en laatste manche voor het grijpen. Een ronde voor het einde moest hij echter los sen, waardoor de Spanjaard Timoner zijn voorsprong op kon voeren tot 600 meter, voldoende om zijn 440 meter achterstand, opgelopen in de eerste manche, goed te maken en daarmee op de eerste plaats in het eindklassement beslag te leggen voor Koch en Wierstra.' Van der Meulen werd achtste. De jonge Haarlemmer Jan Aldershof, die woensdag reeds de vijfde rit in zijn voordeel besliste, heeft ook in de zesde etappe van de „Tour der Jugend" een j persoonlijke tijdrit over 300 meter tegen een berg op weer de beste prestatie ge leverd van de acht deelnemende Haar lemmers en hij legde beslag op de eervolle vijfde plaats. Door dit resultaat steeg Al dershof in het algemeen klassement der B-rijders van de vierde naar de derde plaats. Ook Ted Blom kwam met een acht ste plaats weer uitstekend voor de dag. De zes andere rijders kwamen er vrijwel niet aan te pas. Nochtans won Rein Por- tegies twee plaatsen in het klassement. De B-rijders Aldershof en Blom doen het in deze „Tour der Jugend" heel goed. Vooral Aldershof is uitstekend op dreef. Hij reed vrijdag de tijdrit over 300 meter in 29.9 sec. en legde daarmee beslag op de vijfde plaats met een achterstand van 1.1 sec. op de winnaar. Aldershof wist door dit resultaat een plaats in het alge meen klassement te winnen. Daarin staat hij nu met een achterstand van 40 sec. op de derde plaats. Zijn totaaltijd is 1 uur 1 min. en 1 sec. Blom kwam met een tijd van 30.1 sec. op de achtste plaats en bleef elfde in de algemene rangschikking. Rein Portegies (31,4 sec.) en Hans Handgraaf (37,8 sec.) werden respectievelijk 32ste en 83ste. In het algemeen klassement won Portegies twee plaatsen en hij staat nu 38ste. terwijl Handgraaf van de 37ste naar de 40ste plaats afzakte. De Haarlemse A-rijderS hebben in de tijdrit geen rol van betekenis kunnen spe len. Rinus Stevens was van hen weer de beste. Hij staat in het algemeen klasse ment op de 32ste plaats. Cor Baars is 67ste, Bert v.d. Pol 71ste en Tom de Klerk 76ste. Vandaag moeten de A-rijders een per soonlijke tijdrit over 29.5 kilometer rijden en de B-klassers over 18,5 kilometer. Voor zondag staat er een criterium op het pro gramma over respectievelijk 55 en 33 kilo meter. Het is de laatste rit. Voor Alders hof zijn er nog redelijke kansen aanwezig om e^ngreep te doen naar de eindzege. Advertentie Morgen 12 augustus Aanvang 2 uur. De 14-jarige Connie Dane, algemeen wa terskikampioene van Nederland, en de sla lomkampioen Peter Alsem, beiden uit Den Haag, zullen worden uitgezonden naar die van 10 tot 14 september in Montreux worden gehouden. Waarschijnlijk zullen ook nog enkele andere Nederlanders naar Montreux gaan. Connie Dane vertrekt reeds 25 augus tus voor 14 dagen naar Monte Isola in Italië om, op uitnodiging van de Italiaan se bond, zich voor te bereiden op de Euro pese titelstrijd. Vrijdagmiddag zijn de afgebroken par tijen uit de zesde ronde van het dames schaakkampioenschap van Nederland in Blerick uitgespeeld. Mej. De Klerck gaf haar partij tegen mevr. Van Wieringen zonder verder spelen gewonnen en mevr. Vreeken won van mevr. Timmer. Na zes ronden luidt de stad: 1. Mevr. Roodzant 5 pnt.; 2. mevr. Vree ken 4' pnt.; 3/4/5 mej. De Klerck, mevr. Van Wieringen en mevr. Timmer, allen 3'/j pnt.; 6. mevr. Spook 2 pnt.; 7. mevr. Heemskerk 1 y2 pnt.; 8. mej. Bruinenberg Vi pnt. Het Nederlands elftal, dat 25 en 26 augustus op het terrein van HCC in Den Haag tegen de Free Foresters uitkomt, is als volgt samengesteld: Jhr. ir. L. C. de Villeneuve (HCC), cap tain, R. Colthoff (HCC) wicketkeeper, P. van Arkel (HCC), A. Bakker (VOC), K. Kooistra (HCC), P. Marseille (Quick H), N. Spits (VRA), drs. J. G. M. van Staay (HCC), E. W. C. Vriens (HCC), H. Wijk huizen (Rood en Wit). Dezelfde man zal nader bekend worden gemaakt. Op 18 augustus zal het Nederlands jeugdelftal in Den Haag uitkomen tegen een KNCB-elftal, dat als volgt is samen gesteld: Drs. H. Grijseels (Victoria* aanvoerder en wicketkeeper, J. H. F. Klarenbeek (VRA). R. Onstein (Rood en Wit), E. W. C. Vriens (HCC), D. Kost (UD), P. van Arkel (HCC), drsa J. G. M. van Staay (HCC), A. Terwiel (VOC), P. Marseille (Quick H), C. Burki (Quick H), C. de Nijs (Rood en Wit). Op 20 augustus zal een KNCB-elftal in Schiedam tegen de Free Foresters spelen. Voor deze ontmoeting zijn de volgende spelers uitgenodigd: ir. G. B. Meyer (HDVS) captain, H. van Eek (Quick H) wicketkeeper, V. L. Borrani (Sparta). C. Burki (Quick H), J. Gouka (Excelsior), R. Jansen (ACC), J. H. F. Klarenbeek (VRA), K. Kooistra (HCC), F. Mulder (HBS), R. Rambaldo (Quick H), R. Ris- worth (HBS). Op 21 augustus zal in Amstelveen het volgende KNCB-team tegen de Free Fores ters spelen: J. Leemhuis (SCHC) captain, R. Schoon- heim (VOC) wicketkeeper, C. J. P. van Baasbank (Rood en Wit), F. A. M. Beek man (HCC). R. Dérogée (HBS), G. van Laer (HCC), H. Rikse (ACC), H. van Son (Rood en Wit). J. Zweerts (SCHC), J. H. Wories (VRA), W. L. van de Vegt (HBS). De Nederlandse ploeg voor het wereld kampioenschap op de weg voor professio nals in Salo is als volgt samengesteld: Martin van der Borgh (Koningsbosch), Piet Damen (Lieshout), Jan Hugens (Am- stenrade), Bas Maliepaard (Willemstad), Coen Niesten (Heemskerk), Piet Rent- Rentmeester (Goes) en Huub Zilverberg (Goirle). Reserves zijn Jaap Kersten (Sie- bengewald), Cees van Amsterdam (Bre da) en Joop van der Putten (Den Haag). De ploeg werd vrijdagavond definitief samengesteld na een langdurige vergade ring in het Olympisch stadion in Amster dam. In toelichting op de selectie zei het lid van de sportcommissie van de KNWU, de heer Leen van der Ruit, dat drie ren ners voor eigen kosten naar Salo zullen gaan, te weten Maliepaard, Rentmeester en Zilverberg, die dus eventueel in aan merking zullen komen voor de door de KNWU in het vooruitzicht gestelde pre- «ïies van 3000, 1500 en 500 gulden, indien zij zich op een van de hoogste plaatsen klasseren. De vijf andere renners gaan voor rekening van de KNWU naar Italië. De renners hebben een contract gete kend, dat zij aan de strijd om de wereld titel zullen deelnemen. Van de niet gese lecteerden heeft alleen Ab Geldermans de ze week schriftelijk te kennen gegeven niet voor verkiezing in aanmerking te wil len komen. De sportcommissie van de KNWU heeft tot vrijdagavond laat gepro beerd contact met de sterke Nederlandse coureur te krijgen, die op weg was naar Parijs. Men heeft hem echter niet kunnen bereiken. Stolker, De Roo en Piet van Est kwamen niet in aanmerking, omdat zij niet bereid waren het contract te te kenen. Peter Post, die zich bereid had ver klaard in het wegkampioenschap uit te ko men, werd niet verkozen aangezien men in het verleden geen al te beste ervarin gen heeft gehad met renners die zowel in de achtervolging als op de weg startten. Tennis Wimbledonkampioen Rod Laver heeft vrijdag in de kwartfinales herenenkelspel van het internationale tennistoernooi in Kitzbühel (Oostenrijk) een verrassende nederlaag geleden tegen Ingo Buding. De Duitser zegevierde in drie sets: 6-1, 4-6, 7-5. Laver had sedert 16 juni van dit jaar in wedstrijdtennis geen enkele partij meer verloren. De Duitsers waren trouwens vrijdag toch goed op dreef, want Chris tian Kuhnke schakelde met 6-4, 8-6 de Australiër Martin Mulligan, finalist in Wimbledon, uit. Pancho Segura (Equador) heeft het he renenkelspel van het tennistoernooi voor professionals in Rome gewonnen. In de finale versloeg hij de Chileen Luis Ayala met 6-2 6-4. Het dubbelspel leverde een zege op voor Lew Hoad (Australië) en Ayala. die Segura en de Amerikaan Barry Mackay met 5-7, 6-0, 6-2 de baas bleven. De jaarlijkse tenniswedstrijd tussen Ne derland en België wordt ditmaal in Den Haag gehouden en wel op zaterdag 25 en zondag 26 augustus op het tennispark Nieuw Hanenburg. Voetbal De centrale voetbaltraining van de spe lers voor het Nederlands elftal, onder lei ding van bondscoach Elek Schwartz zal, naar wij vernemen, voortaan in het K.N.V.B.-centrum in Zeist worden gehou den. Zoals bekend vonden deze trainingen tot nu toe in het stadion De Vliert in Den Bosch plaats, maar de accommodatie in Zeist is nu in zoverre gereed, dat daar ge traind kan worden. De trainingsvelden in Zeist zijn eveneens van verlichting voor zien. De eerste oefening in Zeist wordt reeds op woensdag 22 augustus gehouden met het oog op het feit, dat de eerste inter landwedstrijd voor Oranje reeds op woens dag 5 september tegen de Nederlandse Antillen in Amsterdam wordt gespeeld. Voor deze wedstrijd komen de spelers van het Oranjeteam twee maal bijeen, ook op woensdag 29 augustus. In de loop van de volgende week zal Elek Schwartz de voorlopige selectie bekendmaken. Voorals nog zal men niet veel nieuwe gezichten onder de „voorlopigen" aantreffen, aange zien de bondscoach nog geen overzicht heeft -van,.de huidige vorm van de. spelers. „Het is mogelijk, dat vier nationale titels terecht zullen komen hij atletes die normaal geen kans maken. Vier topatletes zullen bijna zeker niet mee doen aan de Nederlandse kampioen schappen die tijdens het weekeinde in Amsterdam zullen worden gehouden. Alle vier wegens blessures". Dit is het trieste begin van een ge sprek met Joke Bijleveld, onze natio nale vèrspringkammoene en een van onze troeven voor de aanstaande Euro pese kampioenschappen in Belgrado. „Vanzelfsprekend heeft die Europese titelstrijd veel te maken met de deel name aan de nationale kampioenschap pen. Om bij mezelf te blijven: ik doe beslist het komende weekeinde niet mee. Dit om een lichte enkelblessure te laten genezen vóór Belgrado. Het slechtst staat Gerda Kraan ervoor, die heeft haar Achillespees zo geblesseerd dat zij bijna zeker ook niet mee kan naar Joegoslavië. Enorm triest voor Gerda, die van ons allemaal de meeste kans had een gouden plak te halen op de 800 meter. Om dé rest van de kneus jes te noemen: hoogspringster Nel Zwier is na de nationale vijfkamp blij- zitten met een ontsteking in de knie holte en Ellen Ort, onze 100 meter loopster, heeft een gescheurde spier in het bovenbeen. Voor beiden is het de vraag of ze zaterdag en zondag mee kunnen doen zonder hun kansen voor Belgrado te verknoeien". „Wat de oorzaak is van al die bles sures?" Even denkt de slanke Haagse atlete na. „Er is natuurlijk nooit pre cies te zeggen waar het van komt. Maar volgens mij is het slechte weer de kou er voor een groot deel schuld aan. Hoe warm je je ook inpakt, je kunt niet voorkomen dat je het koud krijgt, dat je spieren daardoor stijf wor den. Dan móet je, als je plotseling ac tief moet worden, die spieren wel for ceren. Ook zijn volgens mij de te harde banen in ons land er debet aan. Maar vooral die kou zette ons in de kou". „Wat mij betreft is het opmerkelijk, dat het niet mijn afzetbeen is dat ge blesseerd is. Ik zet met mijn rechter been af en heb een verrekte spier in mijn linkerenkel. Waarschijnlijk omdat ik bij het vèrspringen nog al fel van start ga, ik heb een felle afzet, om op die 35 meter voor de sprong zo'n groot mogelijke snelheid te krijgen". „Wat ik in Belgrado presteer? Dat kan ik onmogelijk zeggen. Niet omdat ik bang ben mezelf te over- of onder schatten, maar omdat vooral bij vèr springen de gelukskwestie een grote rol speelt. Ik mag mijzelf rekenen tot de beste vijf vèrspringsters van Europa, maar het kan best zijn dat ik in Bel grado veel lager eindig. Het kan echter I ook dat ik een„plak" haal. Bij vèr- «yiSxiï Joke Bijleveld, de Nederlandse vèr- springkampioene. springen zijn vele sprongen ongeldig om dat je altijd probeert op het uiterstje randje van de balk af te zetten. Die ene centimeter bij je afzet kan zo enorm veel schelen. Iedere springster neemt dus telkens veel risico, want staat er maar de geringste afdruk in de laag klei of verhard zand achter de balk, dan telt je sprong niet. Alleen als je die risico's durft te nemen bereik je recordprestaties, vooral als je met zo'n stuk of tien atletes, die allemaal tussen de 6.40 en 6.25 meter springen, de Europese top vormt." „Vèrspringen is vooral een kwestie van techniek en vertrouwen", zo ver volgt de 21-jarige Joke Bijleveld. „Na tuurlijk moet je ook conditie hebben. Die vorm ik in de wintermaanden om in de zomer die conditie alleen maar op peil te houden. Een vèrspringster heeft het veel minder zwaar dan bij voorbeeld een 800 meter loopster. Die moet naast het bezitten van talent enorm veel trainen om vorm te krij gen. Bij een vèrspringster is het veel eerder een strijd om de techniek te vervolmaken. Hoe beter je techniek, hoe groter je zelfvertrouwen. Onnodig te zeggen, dat het hebben van een goede trainer vooral voor een springster enorm belangrijk is. Zelf weet je niet wat je doet". „Mijn trainer, de heer A. A. Leeu wenhoek, heeft bijvoorbeeld mijn hele techniek gewijzigd, omdat hij zag dat ik met mijn nu afgeschafte tech niek niet verder zou komen. Eerst zette ik tijdens mijn sprong het lopen in de lucht voort. Hij heeft me de hangtech- niek bijgebracht. Nu blijf ik tijdens de sprong in de lucht hangen tot het uiterste moment waarop ik mijn benen naar voren gooi. Door oefenen, steeds maar oefenen weet je alle spieren ten slotte zo te beheersen, dat je sprong bijna automatisch goed wordt uitge voerd. Als je zo ver bent komt je vech tersmentaliteit er aan te pas. Dan komt de stemming: Kun jij zo ver springen, wacht maar meisje, ik zal je laten zien dat ik verder kan. Dan ga je op je tanden bijten en.ga je risico's nemen, moet je risico's nemep om re cords te breken. „Die mentaliteit kun je alleen opbren gen als je vertrouwen hebt in je eigen kunnen. Omdat ik tot de Europese top behoor, word ik nog al veel in het bui tenland gevraagd. Daar merk ik elke keer weer, hoe ik mijn trainer op kri tieke momenten mis. Bijna elke andere springster op die internationale wedstrij den heeft haar trainer of trainster bij zich. De heer Leeuwenhoek stelt nu al jaren zijn tijd en energie te mijner be schikking zonder er iets voor terug te krijgen, niet eens een klein buitenlands reisje. Ik zou er wat voor over heb ben, als hij mee mocht naar Belgrado. Niemand ook niet de ploegleidster, hoe lief en goed die ook is kan mij tijdens een wedstrijd mentaal zo goed steunen als mijn trainer. Maar ook Bel grado zal ik wel zonder hem moeten op zoeken". „Van Ellen Orts blessure hangt ook de deelname van een estafetteploeg voor Belgrado af. Is Ellen in conditie dan durf ik op een briefje te geven, dat wij in Belgrado het nationale record 4x100 meter breken. Dat record staat al van af 1958 (Europese kampioenschappen) te wankelen. We hebben nu veel snellere sprintsters dan het viertal dat in Stock holm 46,1 liep. Waarom men ons viertjes nooit eens op een windstille dag tegen een jongensploeg heeft lat en lopen om dat record aan flarden te scheuren, weet ik niet. Laten we maar zeggen, omdat er hier zo weinig windstille dagen zijn „Met alle respect van Fanny Blan- kers-Koen, maar eigenlijk is het schan de dat haar tijd van 11.5 op de 100 me ter nog steeds het Nederlands record is. Ik heb dit jaar al vier keer 11.7 ge lopen en een keer 11.5, maar met wind in de rug en dan wordt zo'n tijd niet erkend." „Ik hoop één ding voor het aanstaan de weekeinde. Dat het weer goed is, dat er erkende prestaties geleverd kun nen worden. Wie weet wat er dan toch nog uit de bus komt, misschien juist omdat enkele topatletes niet zullen mee doen en de strijd daardoor veel meer open geworden is. Ik hoop het van har te, we kunnen best nieuwe krachten ge bruiken in Belgrado.. èn..(heel zacht jes gezegd, want er kan in die tijd nog zoveel naars gebeuren)., over twee jaar in Tokio!" Jan Dassen De Haarlemse semi-profclubs spelen zon dag weer oefenwedstrijden ter voorberei ding op de komende competitie. Zo krijgt EDO in het Noordersportpark bezoek van stadgenoot TYBB een ontmoeting die door de roodzwarten serieus opgevat wordt en RCH bindt in het Heemstedse sport park de strijd aan met Heerenveen. De Duitser Ulrich Maslo zal in deze wedstrijd voor het eerste met de Racing meedoen. Haarlem trekt naar Velsen om daar Storm vogels te bestrijden. Van de amateurclubs speelt de derde klasser Hillegom zondag een oefenwed strijd op eigen veld tegen de jubilerende tweedeklasser HBC. Zondag houdt de Koninklijke Nederland se Motorrijders Vereniging op het "circuit van Zandvoort snelheidswedstrijden met als inzet de eindstrijd om de Nederlandse kam pioenstitels in de verschillende klassen van de Juniorcategorie, alsmede de 50 cc Seniorklasse. In de voorronden voor de ze kampioenschappen, die op de circuits van Tubbergen, Elten en Roekan je wer den verreden, heeft de strijd zich in de verschillende klassen reeds enigszins toe gespitst en de koplopers zullen elkaar zon dag op sportieve wijze bekampen voor de uiteindelijke beslissing. CRICKET In de eerste klasse A van de cricket competitie geven Rood en Wit en HCC II elkaar nog niets toe. Zondag staan beide teams voor hun laatste wedstrijd voor dat zij (in Haarlem) tegen elkaar uitkomen. Rood en Wit heeft in een uitwedstrijd VOC als tegenstander, HCC II ontvangt stadgenoot HBS. In de eerste klasse B is Haarlem - HDVS de grote wedstrijd. De winnaar heeft een wel heel beste kans op de kampioenstitel. De Bloemendaalse Reddingsbrigade houdt zondag een zee-prestatietocht. Onder „be waking" wordt 1 of 2 km gezwommen. Er wordt gestart om 13 uur vanaf de post aan het strand De Kentering. EDO (thuis tegen TYBB): Anama; Leo- nardt en Berends; Nijman, Van der Smissen en Spiers; Van Dusschoten, Breitner, Peters, Hopman en De Kleijn. RCH (thuis tegen Heerenveen): Van der Schilden: Nanai en Honout; Poerwo. Koning en Eeuwes; Van der Berg, Doesselaar, Hendriks, Maslo en Van Egmond. Hillegom (thuis tegen HBC): Van der Waal; Blokker en Duizer; D. de Jong, Tol en Van der Loo; Prins. Stroom- bergen, B. de Jong, Van Braam en Peetoom. - - TYBB (uit tegen EDO): Langeveld; Riet veld, Nunnik' Van der -Klugt, Veld huizen, Pebesma; Meier, Kroonsber- gen, Jansen, Blom en Valent. Zwemmen Tijdens de nationale Amerikaanse zwemkampioenschappen in Akron heeft Tom Stock zijn eigen wereldrecord op de 200 m. rugslag verbeterd. De Amerikaan liet een tijd van 2 min. 10,9 sec. noteren, 0,6 sec. beneden het oude record dat hij in augustus van het vorig jaar in Los Angeles op 2.11,5 bracht. Een Franse zwemploeg heeft vrijdag tij dens wedstrijden in het 50 meterbad van Thionville het wereld- en Europees record op de 4 x 100 meter vrije slag verbetérd. Alain Gottvalles, Gerard Gropaiz. Jean- Pascal Curtillet en Robert Christophe zor gen voor een tijd van 3 min. en 42,5 sec. Het oude wereldrecord stond met 3.44,4 sedert 21 juli 1959 op naam van de Ameri kanen Elton Follett, Lance Larson, Jeff Farrell en Joe Alkire. De beste Europese tijd was tot dusver gemaakt door de Westduitsers Jacobsen. Haverkamp, Hetz en Klein, die op 24 mei van dit jaar de afstand zwommen in 3.45,5. De eerste zwemmer van de succesvolle Franse ploeg, Alain Gottvalles, stelde bo vendien in dezelfde race het Europees re cord 100 meter vrije slag scherper. Hij kwam tot een tijd van 55 seconden precies, niet minder dan een halve seconde sneller dan het oude record, dat sedert 9 augustus 1961 op naam stond van de Zweed Lind- berg. De tijden van de overige drie Fransen waren: Gropaiz 55.0 sec., Curtillet 56,6 sec. en Christophe 56,0. Bij de eerste start van de Westduitse damesploeg in Amerika heeft de blonde 20-jarige Wiltrud Urselmann het enige Amerikaanse record, dat nog niet van we reldformaat was, verbeterd. Zij zwom namelijk in Hillsdale de 220 yards schoolslag in 2 minuten 56 secon den en was daarmee precies twee secon den sneller dan Ann Bancroft in 1959. Ove rigens vielen de prestaties in deze onoffi ciële wedstrijd tussen de dames van New Jersey en West-Duitsland geducht tegen. De volgende week zullen de Westduitse meisjes deelnemen aan de nationale Ame rikaanse dameskampioenschappen, die in Chicago worden gehouden. VOETBAL. Jose Lorenzo, de trainer van het Argentijnse elftal gedurende de we reldkampioenschappen in Chili, is benoemd tot trainer van de Italiaanse eerste divisie club Modena. Hij zal daar zondag met zijn werk beginnen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15