Bus vanmorgen de ruimte in Twee boten groepen infiltranten met op Nieuw-Guinea geland Regering vraagt Oe Thant Veiligheidsraad in te lichten Troepen rukken op naar de Argentijnse hoofdstad HET WEER Spaak laat verzet varen tegen De Gaulle's Europa Honderdduizendste in Frans Halsexpositie Buenos Aires in staat van verdediging Briefwisseling Spaak-De Gaulle 47e JAARGANG NUMMER 235 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 Vp, t? Het woord is aan In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 complete keukens hang- en legkasten IW ZIE DE PRIJZEN Zaanlandsche Houthandel KENNEMERLAAN 55 COIFFURES DE VRIES ONZE REISREDACTEUR IN NIEUW-GUINEA Overleg niet in gevaar? KIJK PAVILJOEN „DE UITKIJK" Onbestendig Aan het strand: Ook de Belgische boeren In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I II f X Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I T 1 |r m ff ff ff I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7 ,6o, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. I ij III I. J I V A X I X. \J LjL i X^, XXX franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. ourvvivr Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUiDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Feereboom en Mr. H. C. v an de^Lj. Hebbel De grootste zegen voor een man is: zo lang mogelijk een kind blijven. Van links naar rechts: de heer en mevrouw Alting-Hallie, mevrouw De Vries die namens de directie het boeket aanbood en de heer H. P. Baard. Een prachtig boeket bloemen maakte het de 22-jarige mevrouw N. Alting-Hallie uit Utrecht hedenmorgen duidelijk dat haar bezoek aan de Frans Halsexpositie bijzon der was. Zij was de honderdduizendste en kreeg, temidden van alle glunderende staf leden van het museum, van directeur Baard de prachtige, door hemzelf samen gestelde, Elsevier-uitgave „Frans Hals" aangeboden, een catalogus en twee passe partouts voor de expositie. In de kamer van de directeur werd het echtpaar Alting-Hallie een verfrissing aan geboden. Mevrouw Alting en haar man bleken, juist van vakantie teruggekeerd, in Heemstede te logeren bij de ouders van mevrouw Alting. „Iets heel onwerkelijks" noemde zij de feestelijkheden rond haar bezoek. Mevrouw Alting verklaarde een grote voorkeur te hebben voor de Vlaamse primitieven; haar belangstelling voor schilderkunst is aan gewakkerd door het IVO-onderwijs dat zij heeft genoten; daarin werd veel aandacht geschonken aan kunstexpressie in het al gemeen, en aan museumbezoek. Vóór haar huwelijk, vorig jaar, is zij Montessori- kleuterleidster geweest in Oegstgeest. Haar echtgenoot is onderwijzer. Nadat de heer Baard het echtpaar in de expositie had rondgeleid, werden de heer en mevrouw Alting-Hallie in het gebouw van Haarlems Bloei op het Stationsplein ontvangen door directeur Van Willige, die hun enige boe ken over Haarlem aanbood en toegangs bewijzen voor de film „La belle Améri- caine". MOSKOU (AFP, Reuter en Tass) De Sovjet-Unie heeft vandaag een be mand ruimteschip, de „Wostok Drie", in een haan om de aarde gebracht, aldus meldt het Sovjetrussische persbureau Tass. Aan boord bevindt zich alleen de ruimtevaarder Adrian Nikolojev. Deze verkeert volgens de Russische radio in goede welstand. De lancering heeft plaatsgevonden om half tien vanochtend Nederlandse tijd. Advertentie Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel 730' Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling De relletjes, die de laatste weken in En geland en elders zijn veroorzaakt door het optreden van fascisten en nazi's, hebben althans één goede kant gehad: zij hebben veler aandacht gevestigd op het voortbe staan en de toenemende brutaliteit van staatsgevaarlijke ultra-rechtse groeperin gen. Toen Hitler en Mussolini, met hun mis dadige aanhang, in 1945 waren verslagen ten koste van vele miljoenen mensenle vens, was daarmee in de ogen van de we reld een einde gekomen aan de pogingen van deze en soortgelijke lieden om hun op haat en machtswellust gebaseerde ideeën te laten zegevieren. Die bloedige neder laag zou de overlevenden onder hen toch wel duidelijk hebben gemaakt zo meen de men dat de „carrière" van een fas cistenleider, zelfs na een reeks van tijde lijke successen, maar op twee manieren kon eindigen: door zelfmoord of aan de galg. En zelfs van die tijdelijke successen hoefden zij zich niets voor te stellen, want na het bloedbad van 1939-1945 zou niemand ter wereld nog luisteren naar het geblaat en geschreeuw van wie nog am bities voor de rol van „Führer" of „Duce" zou hebben. Gelukkig is nog niet gebleken dat dit alles een vergissing was. Maar wel bleek het een vergissing te zijn, te veronder stellen dat er althans enige generaties lang geen nieuwe candidaten voor die rol zouden komen opdagen. Want nog maar zeventien jaar na het smadelijke einde van de Duitse en Italiaanse dictators we melt het in verschillende democratische landen alweer van kleine Führertjes die proberen, met een beroep op de laagste instincten van het menselijk ras, op de schouders van hun medeburgers naar bo ven te klimmen. We mogen onszelf feli citeren met het feit, dat dit hun tot dus ver in 't algemeen niet meevalt. In Lon den, in Chicago, in Rome en nu pas weer op het Engelse platteland hebben deze lieden al flinke pakken slaag opgelopen en daardoor hebben zij aan den lijve kun nen merken dat althans een déél van het publiek in de Westerse wereld de trage dies van de jaren dertig en veertig nog niet vergeten is. Maar hoe nuttig zulke pakken slaag ook kunnen zijn, ze vormen toch geen deug delijke oplossing van het probleem, hoe er paal en perk kan worden gesteld aan het steeds uitdagender optreden van de nieu we nazi's. Dezen hebben nu zelfs een „in ternationaal congres" aangekondigd dat volgens hen zeer binnenkort in Londen zal worden gehouden. Als het verontwaar digde publiek zou willen trachten dit te verhinderen, zouden de klappen van de po litie waarschijnlijk weer neerkomen op de protesterenden, tegen wier woede de na zi's dan „in bescherming" moeten wor den genomen, zoals dit ook in recente ge vallen is gebeurd. De Britse regering gaat daarbij uit van het prachtige standpunt dat „de vrijheid van het woord" in haar land als onaantastbaar wordt beschouwd. Maar door te stellen dat het vrije woord dus geen haarbreed in de weg mag wor den gelegd, zelfs niet als het ophitst tot haat jegens medeburgers, of tot doel heeft anderen de vrijheid van het woord te ont nemen, aanvaardt men wel uiterst ge vaarlijke consequenties van dat stand punt. En dan rijst de moeilijke vraag: moet de samenleving die gevaarlijke con sequenties inderdaad aanvaarden of lie ver afstand doen van dat grote voorrecht, dat de vrijheid van het woord meebrengt? Aanhangers van dictaturen (hetzij van rechts of var. links) zullen het laatste kie zen; maar door zich zonder voorbehoud voor het eerste uit te spreken opent men juist voor deze anti-democraten alle deu ren. Het is dan ook niet te verwonderen dat er op die vraag die al zo oud is als het conflict tussen democratie en dic tatuur zelf nog nooit een geheel bevre digend antwoord is gegeven. Maar in afwachting van zo'n antwoord zal er toch iets moeten gebeuren, iets waardoor het de belagers van de demo cratie voortaan onmogelijk wordt ge maakt haar te ondermijnen door de voor rechten, die zij meebrengt, te misbruiken. Alleen met het afranselen van de nazi's komt men er niet; maar door hen „uit naam van het vrije woord" in bescher ming te nemen komt men er nog veel minder. Uit de vele klachten en protesten, die de laatste dagen door vrede- en vrij heidlievende Britten bij hun regering zijn ingediend, spreekt de verwachting dat die regering het probleem gaat aanpakken op een manier waarbij niet alléén de vrijheid van het woord maar ook de gekwetste zedelijke gevoelens van de burgerij in be scherming worden genomen. Dat is geen eenvoudige opgave. Maar regeringen heb ben al voor hetere vuren gestaan en het publiek niet alleen in Engeland mag eisen dat dit probleem op bevredigende wijze wordt opgelost. HOLLANDIA (ANP) Deze week zijn twee maal Indonesische infiltranten met boten geland op Nieuw-Guinea. De eerste landing geschiedde in de nacht van dinsdag op woensdag op het eiland Was ten westen van het schiereiland Onin. Daar werden veertig infiltranten uit boten aan land gebracht. Gisternacht is een nog onbekend aantal Indonesiërs, die eveneens in boten waren aangevoerd, geland bij het plaatsje Wey op het eiland Misool, een van de Radja-Ampat-eilanden ten westen van Sorong. Ir< Hollandia is officieel meegedeeld dat beide groepen infiltranten door Nederlandse strijdkrachten zijn gelocaliseerd. Blijkens een ingesteld onderzoek zijn de landingen uitgevoerd met speciaal voor deze actie vervaardigde motorboten. Naar een militaire woordvoerder in Hollandia mededeelde heeft op het eiland Misool het eerste vuur- contact tussen Nederlandse militairen en infiltranten reeds plaats gehad. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd: „De recente nieuwe landingen van groepen Indonesische infiltranten in Nieuw-Guinea, te weten op het eiland Misool en het eiland Was, acht de regering onder de huidige omstandigheden een hoogst ernstig feit. De permanente vertegen woordiger van Nederland bij de Verenigde Naties heeft opdracht ontvangen terstond de waarnemend secretaris-generaal van deze organisatie in kennis te stellen van deze agressieve acties met verzoek de leden van de Veiligheidsraad ter zake in te lichten", aldus het communiqué. Onze correspondent in Washington be richtte hedenmorgen: Hoewel Nederland de nieuwe landingen op Nieuw-Guinea bijzonder hoog heeft op genomen en hoewel de Nederlandse onder handelaars zeer pijnlijk zijn verrast door het geheime memorandum, dat Oe Thant aan president Soekarno heeft gezonden, krijgt men niet de indruk dat de formele onderhandelingen die men voornemens was volgende week te houden in gevaar zijn gebracht. De ambassadeurs Van Roijen en Schürmann hebben anderhalf uur met Oe Thant gesproken. Daarbij is de kwestie van het geheime memorandum ter sprake gebracht en Oe Thant moet hebben beseft dat hij een diplomatieke blunder begaan heeft door buiten mede weten van Nederland een formele belofte aan Soekarno te doen toekomen. Maar al beseft Oe Thant dit ook, daarmee wordt die belofte: het hijsen van de Indonesische vlag naast die van de Verenigde Naties op 1 januari, niet ongedaan gemaakt. Nederland heeft zich ook zeer veront waardigd getoond over de nieuwe landin gen en daarover bijzonderheden meege deeld aan Oe Thant. Vandaag zijn deze feiten ter kennis van de leden van de Veiligheidsraad gebracht. Nederland over weegt echter niet, een zitting van deze raad te verlangen. Het schokkende nieuws van de landin gen, die ondernomen werden terwijl het overleg in volle gang was, is tevens offi cieel ter kennis gebracht van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. BUENOS AIRES (AP) Opstandige troepen, die de afzetting van president José Maria Guido eisen, zijn vanmorgen naar Buenos Aires opgerukt. Regerings getrouwe troepen met tanks rukken van de tegenovergestelde kant naar de hoofd stad op. Matrozen en mariniers zijn de hoofdstad binnengetrokken en hebben weg versperringen en barricades opgeworpen nadat Guido een beroep op de vloot had gedaan om een treffen tussen de troepen te voorkomen. Hier en daar werd schieten gehoord maar er zijn nog geen berichten over een treffen van betekenis. De opstandelingen hebben blijkbaar de eerste ronde gewonnen, toen de omstreden secretaris-generaal van oorlog, Eduardo Senorans en de "minister van Landsver dediging, Jose Luis Cantillo, vanmorgen aan Guido hun ontslag aanboden. De be noeming van Senorans was de aanleiding tot de opmars van de rebellen onder gene raal Montero. Zij eisen dat de functie wordt opgedragen aan generaal Arana, een krachtig tegenstander van de Pero nisten. Guido heeft zijn ministers in conferentie bijeengeroepen om een oplossing van de crisis te vinden. De opstandige generaal Montero is ook ten paleize aangekomen. Naar gemeld is ook Arana telegrafisch naar de bijeenkomst geroepen hetgeen er op wijst, dat de rebellen mogelijk de overhand beginnen te krijgen. De opstandige troepen, gewapend met machinegeweren, en bazooka's, verlieten hun bolwerk ten noordwesten van de hoofdstad nadat een woordvoerder voor Montero had verklaard: „Strijd is het enige antwoord. Er is geen andere moge lijkheid." De woordvoerder zei dat de opstande lingen vastbesloten zijn Guido te vervan gen door Arana. De regeringsgetrouwe troepen, vooraf gegaan door tanks en andere pantservoer tuigen, rukken naar de stad op vanuit Campo de Mayo, de grootste militaire ba sis van het land. De vloot heeft verklaard, vastbesloten te zijn een botsing tussen de troepen van het leger te verhinderen. De matrozen en mariniers hebben bussen, vrachtauto's en personenwagens gevorderd om op de brede boulevards van Buenos Aires bar ricades op te werpen. Bruggen zijn opge haald om de opmars van pantsercolonne uit Campo de Mayo te stuiten. Matrozen en mariniers houden alle automobilisten die naar de provincies willen, tegen en dreigen iedereen neer te schieten, die hun niet gehoorzaamt. Generaal Montero kwam gisteren in bur ger in Buenos Aires aan uit zijn hoofd kwartier in het noorden van het land, waar hij bevel voert over het vierde le gerkorps. Hij heeft zich uitgeroepen tot opperbevelhebber van de strijdkrachten en daardoor het aftreden van minister van Oorlog Loza uitgelokt. Advertentie morgen eens over de Kennemer Duinen vanaf het terras van 't KOPJE - BLOEMENDAAL Telefoon 51162 - 60437 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Later enkele plaatselijke opklaringen. Hier en daar een enkele bui. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Ma tige tot krachtige, langs de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. iMorgenochtend passeert een kou front met enkele buien, maar ge volgd door opklaringen. De zuidwes telijke wind blijft krachtig tot hard. Temperatuur 17 tot 18 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Door de krachtige westelijke luchtstroming blijft het weer de eerste dagen nog koel en wisselvallig. Onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, is naar Nieuw-Guinea ge gaan om het versnelde tempo van de ontwikkeling in dit Nederlandse rijks deel van nabij te volgen. Een inlei dend artikel is donderdag reeds in onze krant verschenen. Het tweede van de serie die hij hoopt te schrijven, treft ti aan op pagina 5. (Van onze correspondent) PARIJS Verscheidene Parijse kran ten van gisteravond publiceerden een be richt, dat de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, in een briefwisse ling met president De Gaulle heeft afge zien van zijn eis tot supranationaal ge zag in het „Europa van de Zes". Om tot politieke eenheid van Europa te komen stelt hij niet langer als voorwaarde, dat eerst Groot-Brittannië moet toetreden tot de Europese Economische Gemeenschap. Het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft de briefwisseling beves tigd en gezegd dat Spaak zijn verzet te gen de door De Gaulle nagestreefde Euro pese politieke unie heeft laten varen. De stelligheid waarmee de „Paris Pres- se" over de volle breedte van de voorpa gina schrijft: „Spaak neemt het standpunt van De Gaulle over", lijkt echter wel wat voorbarig, zoals trouwens ook door de Franse regeringswoordvoerder is toege geven. Spaak heeft namelijk voorgesteld onmid dellijk over te gaan tot de vorming Van een politieke commissie naar het voor beeld van de economische commissie-Hall- stein, die het prototype is van een supra nationaal gezag. Hierdoor heeft Spaak het supernationaal gezag toch nog willen red den. De Gaulle heeft zich daartegen ver zet en Spaak verzocht deze opvatting te willen herzien. De „Paris Presse" merkt op, dat de ge wijzigde houding van Spaak niemand zal verbazen. Na het conflict met de Britse socialist Gaitskell in Brussel, heeft Spaak begrepen dat Groot-Brittannië geen frac tie van de eigen soevereiniteit wil opge ven en dat de Britse toetreding tot de EEG twijfelachtig was geworden. De komende gebeurtenissen kunnen zeer snel gaan, meent het blad. Als het diplo matieke overleg positief uitvalt, kunnen de ministers van Buitenlandse Zaken in sep tember bijeen komen om een verdrag te Na Frankrijk heerst nu ock in België ontevredenheid onder de boeren. De afgelopen weken hebben reeds duizen den boeren met hun trekkers Belgi sche plaatsen bezet. Op de foto een kolonne trekkers met spandoeken in de buurt van Namen. Op het span doek staat: „Moeten wij voor onze kinderen een nieuwe boerenoorlog voeren?" sluiten, dat in een topconferentie in het midden van de herfst zou kunnen worden bekrachtigd. De woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei echter het niet waarschijnlijk te ach ten, dat er in september in Rome een ver gadering over de Europese politieke Unie zal worden gehouden. Hij wees er op, dat de meningsverschillen nog niet geheel zijn verdwenen. De „Paris Presse" weet te melden, dat De Gaulle aan Spaak heeft geantwoord, dat hij met genoegen van diens gewijzig de standpunt heeft kennis genomen en dat hij hem ermee geluk wenst. „Ik was er bij voorbaat van overtuigd, dat gij vroeg of laat deze beslissing zoudt nemen, die wordt ingegeven door het gezonde verstand en de logica", zou De Gaulle hebben ge schreven. Een Belgische woordvoerder heeft gezegd „geen commentaar te kunnen geven op deze delicate zaak" en het zeer te betreu ren, dat de briefwisseling tussen Spaak en De Gaulle is uitgelekt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 7 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving ...,5, 6, 7 Topsij 6' Scheepsberichten 6' Kerkdiensten 7 Films 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Effecten en Geldmarkt 10 ErbijU tot 14 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbij"

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1