Union Minière houdt Europese gezinnen gereed voor vertrek WERELDNIEUWS West-Berlijners gaan met veel vertoon eerste verjaardag van de muur herdenken Door Amerika's zachtste tabakken NV SLAVENBURGS BANK Koning Saoed maakt geschiedenis Z.-Afrika roept schandaal over UNO-commissie ^firaatótoel j Strauss kondigt „storm over Berlijn" aan Op de ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 3 Druk op Katanga doet invloed gelden .Buitelboot" Hij leest Nasser de les op een persconferentie Geen kerkklokken Strauss: storm op komst Terreurorganisaties Russische tanks? Westduitse spoorweglieden beginnen stiptheidsactie Advertentie NIEUWE GRACHT 98 - SCHOTERWEG 3 LAURENS PRODUCT 20 STUKS f 1.- LEOPOLDSTAD (AP) De Union Mi nière du Haut Katanga heeft haar Euro pees personeel de raad gegeven zich voor te bereiden om hun families uit Katanga te laten vertrekken. Een evacuatie-pro gramma voor vrouwen en kinderen ligt gereed. De centrale Kongolese regering heeft de Internationale Telecommunicatie Unie (ITU) verzocht alle aangesloten landen op de hoogte te brepgen van het besluit der regering om Katanga's verbindingen met de buitenwereld af te snijden. Dinsdag deelde de centrale regering mee, dat alle telecommunicatiemiddelen van Katanga via Leopoldstad -moeten lopen. Katanga heeft een rechtstreekse verbinding met Brussel. Leden van de ITU zullen, naar aangenomen wordt, pressie uitoefenen op België om de lijn Elisabethstad-Brussel uit te schakelen. Het onlangs onafhankelijk geworden Boeroendi heeft laten weten, dat het de verbinding met Katanga heeft afgesneden. Het blokkeren der televerbindingen is een der onlangs getroffen pressiemaatre gelen van Leopoldstad jegens het afge- De Amerikaanse marine heeft een nieuw schip gebruik genomen, dat be stemd is om onder water waarnemin gen te verrichten. Dit research-schip vaart naar de plaats van bestemming en kan daar door het vullen van watertanks loodrecht omhoog wor den geplaatst. In het voorschip zijn de laboratoria gehuisvest. In het achter schip, dat 45 meter onder het water oppervlakte ligt, kunnen monsters water of grond worden genomen. scheiden Katanga. Een tweede reeds ge troffen maatregel is een verbod voor vliegtuigen om zonder toestemming van Lepoldstad in Katanga te landen. Woensdag heeft de Belgische ambassa deur premier Adoela ontmoet en hem on officieel meegedeeld, dat België de sanc ties voorbarig acht. Een soortgelijke stap zou door de Amerikaanse ambassadeur zijn gedaan. De Belgisch-Kongolese controverse komt op een ogenblik dat de betrekkingen tussen beide landen zich snel lijken te ver beteren. België neemt deel aan een wes telijke poging om druk uit te oefenen op president Tsjombe om een eind te maken aan de afscheiding van Katanga. Een wes telijke diplomaat zei, dat België met zijn steun aan de centrale Kongolese regering in de kwestie-Katanga nog nooit zover is gegaan als de laatste paar weken. DJEDDA (AFP) Koning Saoed van Saoedi Arabië heeft, na terugkeer van zijn verblijf in Europa, de eerste ko ninklijke persconferentie in de geschie denis van Saoedi-Arabië gegeven, in zijn zomerresidentie te Taef. Zijn uiteenzet tingen kwamen neer op kritiek op de politiek van Egypte, ofschoon hij zich daarbij van alle persoonlijke beledigingen onthield. Koning Saoed zei dat president Nasser van Egypte zich verzoeningsgezind was gaan betonen wat de politiek ten aan zien van Palestina betreft in ruil voor concessies van Amerikaanse zij dé om Egypte uit zijn economische crisis te hel pen. Saoeds op schrift gestelde verkla ring werd voorgelezen door zijn zoon Emir Khaled Ibn Saoed, chef van het konink lijk kabinet. Saoed onderstreepte bepaal de passages slechts met een handgebaar. Hij zag er zwak uit, na de medische behandelingen die hij in Europa heeft ondergaan. La Kennediana. Een Italiaans fanfare orkest heeft mevrouw Kennedy een aubade gebracht en het lied „La Kenne diana" gespeeld dat de dirigent van het orkest had gecomponeerd nadat Kenne dy in 1960 tot president was gekozen. Het orkest van zestig man bracht de muziek ten gehore vlak bij de villa in Ravella waar mevrouw Kennedy vakan tie houdt. Mevrouw Kennedy en haar dochtertje beloonden de fanfare met hartelijk en langdurig applaus. Misverstand. Vierduizend reumalijders in de Franse badplaats Aix-les-Bains zijn vrijdag het slachtoffer geworden van een misverstand over een brief van de minister van Financiën, Giscard d'Es- taining. Het personeel van de badinrich tingen een staatsbedrijf las in het schrijven een afwijzing van hun loon eisen en ging in staking. Het provinciaal bestuur haastte zich bekend te maken, dat de looneisen rechtvaardig waren en „in beginsel waren ingewilligd". Het personeel zou de ministeriële brief ver keerd hebben uitgelegd. Begrafenis. In Wiener Neustadt zijn vrij dag met militaire eer de stoffelijke res ten begraven van de gezagvoerder en elf leden van de bemanning van een Oos tenrijkse onderzeeboot, die in de eerste wereldoorlog in de Adriatische Zee was gezonken, en waarvan het wrak onlangs door Italianen werd gelicht. De plechtig heid werd bijgewoond door vele leden van de voormalige Oostenrijks-Hongaar- se keizerlijke marine, die hun traditio nele uniformen droegen. Gier. Een Boeing-passagiersvliegtuig van „Air India" moest vrijdag terugkeren naar Calcutta omdat een gier tegen een der motoren was gevlogen, waarbij de motor ernstig was beschadigd. Het vliegtuig was met 73 inzittenden op weg naar Tokio. De gezagvoerder liet dui zenden liters brandstof in zee vallen en maakte een geslaagde landing. Mislukt. Een Atlas-raket van het nieuwste type is gisteren enige seconden na de lancering door de veiligheidsofficier op zettelijk vernietigd omdat hij niet goed werkte. De raket moest een afstand van 6400 km. afleggen. Het was de tweede maal dat dit nieuwe type werd beproefd. De eerste maal, op 1 augustus, had de lancering succes en bereikte de raket de Marshall-eilanden in de Stille Oceaan. Tyfoon. Na het overtrekken van de tyfoon Patsy op de Philippijnen worden ten minste 150 personen vermist. Officieel bedraagt het aantal doden twaalf. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. Kolibri. Een kortvleugelig experimenteel vliegtuig dat zich in de vlucht kan ge dragen als een kolibri heeft zijn eerste vluchten gemaakt, zo heeft het Ameri kaanse leger bekendgemaakt. Het toe stel kan verticaal stijgen en landen, maar ook gewoon. Het kan recht om hoog en rechtomlaag vliegen, boven de de grond blijven hangen en dan met een vaart van 800 kilometer per uur weg schieten. Het i9 'n Lockheed VS10 Hum mingbird (kolibri). De machine is 9.5 meter lang en heeft een vleugelwijdte van 7.5 meter. Terecht. Acht kilometer ten zuidwesten van Dhorpatan, in het westen van Ne pal, is het wrak gevonden van een pas sagiersvliegtuig van de koninklijke Ne- palese luchtvaartmaatschappij, dat sinds 1 augustus werd vermist. Het toestel had een bemanning van vier leden aan boord, alsmede zes passagiers, onder wie de ambassadeur van Nepal in In dia, twee Amerikanen, een Canadese toeriste en een Poolse vlieger. Er zijn negen lijken waargenomen. Omgekomen. Donderdagavond zijn in Shallowwater, in de Amerikaanse staat Texas, vier meisjes en drie jongens om gekomen toen hun auto, die op een over weg weigerde, door een trein werd ver nield. Olie op de golven Eerst heb ik er niets van willen zeg gen, maar nu ik weer en ten derden male een half verbolgen, half spot tend artikel heb gelezen over de gestolen Loudonse Rembrandt, moet ik er toch even het mijne aan doen. De wereld wacht op een bezonken oordeel. Al die drie stukjes stellen de heer Lou don in gebreke, om niet te zeggen: in een bedenkelijk a-cultureel daglicht. De drie heren nemen het hem kwalijk, dat hij niet spoorslags, na het bekend wor den van de diefstal, naar zijn woning is teruggekeerd, doch dat hij de politie veel succes en goeiendag heeft gewenst en rustig aan zijn voornemen om te gaan bootjevaren op de Middellandse Zee heeft gevolg gegeven. Ik sta aan de kant van de heer Loudon. Ik bewonder hem zelfs. Ik deed dat al geruime tijd om de kundige wijze waar op hij zijn petroliewinkel drijft. Nu doe ik het er nog eens dik boven op om zijn koelbloedigheid, zijn zelfdiscipline en zijn kennis van zijn plaats bij dit opzien barende incident. Men is olieman of men is politie-agent. De politie-agent bemoeit zich niet met oliezaken, de olieman niet met politiële aangelegenheden. Zoekt u het maar uit, zei de heer Loudon, dit is uw zaak. Dit lijkt mij een getuigenis van juist inzicht in de scheiding van machten en bevoegdheden. Nu is er in die drie artikeltjes een ondertoon te beluisteren van: Zo'n meneer Loudon denkt zeker, dat zo'n Rembrandt een louter privé-bezit is, maar in zekere zin behoort dit werk tot de culturele inventaris van gans het volk en daarom is hij, door niet spoorslags thuis te ko men, in gebreke jegens het culturele va derland. Ook tegen deze goedbedoelde redene ring heb ik bezwaar. Want zodra een groot kunstwerk in de binnenkamer van een privé-huis wordt gehangen, is het, in welke zin dan ook, geen volksaangelegen heid meer. Alleen de bewoners en de bezoekers van dat particuliere huis kunnen er dan hun culturele geluk aan beleven, voor de overige elf-en-zoveel-miljoen va derlanders is het onzichtbaar en ontoe gankelijk geworden. Als er van een on culturele benadering van een hoogculturele aangelegenheid sprake is geweest, dan heeft deze reeds veel eerder plaats ge had: met name op dat ogenblik dat het schilderij van het Mauritshuis naar huize Loudon werd gebracht. Ik wens de heer Loudon „Meeresstille und glückliche Fahrt." Overigens gaat deze hele affaire mij evenmin iets aan als de drie heren van de drie verbolgenheden. Het enige wat ik tracht te doen is een scheutje van meneer Loudons olie op andermans golven te gieten. Floris Flaneur WEST-BERLIJN (AP) Met veel op hef bereidt West-Berlijn zich voor op de herdenking van het feit dat maandag een jaar geleden de muur tussen het ooste lijke en het westelijke stadsdeel werd op gericht. Om twaalf uur zal een plechtige herdenking plaats vinden. De „Vrijheids- klok" zal luiden, het verkeer zal drie mi nuten stil staan, er zullen kransen wor den gelegd om het prikkeldraad en fabrie ken en kantoren is verzocht het werk stil te leggen. Burgemeester Willy Brandt zal een toespraak houden, die door de radio wordt uitgezonden. Het geluid van de klok wordt met luidsprekerauto's over de muur doorgegeven. Bondspresident Lübke is gisteren in Ber lijn aangekomen om de herdenking bij te wonen. In New York heeft generaal Lu cius Clay de oprichting bekend gemaakt van een burgercomité „om passende her denkingen aan te moedigen". Een conferentie van Amerikaanse bur gemeesters heeft de grote gemeenten in de V.S. verzocht maandag af te kondi gen als een dag van „plechtige herdenking van onze vrienden in groot-Berlijn", aldus Clay. De Amerikaanse radiostations zul len veel aandacht besteden aan de her denking. In Berlijn hebben protestantse en ka tholieke woordvoerders meegedeeld, dat zij niet zullen toestaan dat de kerkklok ken in West-Berlijn geluid worden ter her denking van de verjaardag van de muur. Bisschop Otto Dibelius heeft een verzoek dienaangaande van de Westberlijnse vak bonden van de hand gewezen. Hij schreef hun dat als hij zou toestaan dat de klok ken bij een dergelijke gelegenheid geluid worden, de kerken in het oosten onder zware druk gezet kunnen worden om de zelfde te doen als de communisten iets wensen te herdenken. Dibelius was een van degenen die een oproep ondertekenden, die nu in geheel West-Berlijn aangeplakt is, om ter gelegenheid van die herden king rustig thuis te blijven. Het blad Bildzeitung heeft een cam pagne gevoerd om een zo luid mogelijk protest te laten horen met kerkklokken, sirenes en claxons. De Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten in Berlijn doen hun best om de dag zo rustig mo gelijk te houden. Volgens het Turijnse dagblad „La Stam pa" heeft de Westduitse minister van De fensie in een interview met een correspon dent van het blad „een storm over Ber lijn" aangekondigd. Strauss zei: „Wij kun nen geenszins optimistisch zijn en blijven geloven, dat er niets zal gebeuren. Aange nomen dat de Russen geen werkelijke we reldoorlog willen, zij hebben niettemin voor Berlijn een hele reeks politieke en tech nische maatregelen in petto. Zij hebben misschien nog niet beslo ten of zij al hun maatregelen tegelijk of één voor één zullen toepassen, of zij zul len handelen vóór of tegelijkertijd met de ondertekening van een afzonderlijk vre desverdrag. Maar er zit in elk geval storm in de lucht." Op een vraag van de correspondent van „La Stampa" over berichten in Duitse bladen over onenigheid onder de NAVO- landen, antwoordde Strauss: „Er bestaat geen verschil van mening over het wezen van het Atlantische bondgenootschap. Het is over de middelen om dit doel te berei ken, dat tussen ons en de Amerikanen een verschil van mening bestaat. Dit is echter gering vergeleken met dat tussen de Ame rikanen en de Fransen. Wij houden staande, dat een aanval op Europa op dezelfde wijze moet worden ge waardeerd als een aanval op Amerika en derhalve voor de V.S. aanleiding moet zijn om onmiddellijk met kernwapens terug te slaan". Strauss veronderstelde, dat de nieuwe opperbevelhebber van de NAVO, generaal Lemnitzer, het hiermee eens zou zijn. De Oostduitse regering heeft de beschul diging geuit, dat de westelijke autoriteiten van plan zijn op de eerste verjaardag van de bouw van de muur, dit bouwwerk aan te tasten met explosieven. De Oostduitse geheime dienst zou plan nen ontdekt hebben, „opgesteld door een comité van politici in Bonn." Een lid van de Oostduitse veiligheids dienst heeft op een persconferentie gezegd, dat de aanvallen op de Berlijnse muur en haar bewakers uitgevoerd worden door een ondergrondse terreurorganisatie ge naamd het „Duitse Bevrijdingsfront". Hij zei, dat dit front onder leiding staat van de voormalige S.S.-officier Erwin Schön- born, die een agent zou zijn van de Ameri kaanse contra-spionagedienst. Een andere organisatie is volgens de Oostduitse woordvoerder verantwoordelijk voor de ontsnappingen door de muur, het graven van tunnels, brandstichting en moord op de Oostduitse politie. Deze groep wordt door de Westberlijnse politie be schermd, aldus de woordvoerder. In Berlijn hebben vluchtelingen uit Oost Duitsland meegedeeld, dat Russische troe pen en tanks enige tijd geleden een grote chemische fabriek in Halle hebben moeten omsingelen wegens moeilijkheden, veroor zaakt door gebrek aan levensmiddelen. Er zou een soort demonstratie of staking zijn geweest wegens gebrek aan vlees. In Oost- Duitsland is dit gerucht ontkend. BONN (AP) Acht Oostduitse deelne mers aan het jeugdfestival in Helsinki, die tijdens hun verblijf in de Finse hoofdstad naar het westen zijn gevlucht, hebben ver klaard, dat er waarschijnlijk veel meer Oostduitse congresgangers zouden zijn ge vlucht als de bewaking niet zo scherp was geweest. Twee Oostduitse grenswachten zijn gis teren over de muur naar West-Berlijn ont snapt. NEW YORK (AP) Zuid-Afrika heeft formeel geprotesteerd bij de UNO tegen het feit dat de speciale commissie voor Zuid- west-Afrika zijn integriteit betwist heeft door authenticiteit van het zogenaamde communiqué van Pretoria te ontkennen. De juridische adviseur van secre taris-generaal Oe Thant, heeft meegedeeld dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de Russische beschuldiging dat twee UNO-employés op ongeoorloofde wijze een communiqué hebben beïnvloed dat is uit gegeven door een UNO-commissie over Zuidwest-Afrika. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de UNO dat emplovés zich zullen moeten verantwoorden naar aanleiding van beschuldigingen van een delegatie. Advertentie EEN NEW "VORK 'P""terï De Rus Ober°n- ko heeft in de UNO-commissie voor kolo nialisme aangedrongen op een onderzoek naar de gedragingen van deze UNO-amb- tenaren die in mei met. de voorzitter en de ondervoorzitter van de commissie, Car- pio en Martinez de Alva, Zuidwest-Afrika hebben bezocht. Volgens Oberenko hebben de twee amb tenaren, de Nieuw-Zeelander Berendsen en de Amerikaanse Jacqueline Yarrow, te Pretoria in naam van Carpio en Martinez de Alva een communiqué uitgegeven waarin werd gezegd dat de toestand in Zuidwest-Afrika geen gevaar is voor de j internationale vrede en dat in dat ge bied ge>~n mil'taHsprjng is of oo"'vgen wor den gedaan de inheemse bevolking uit te roeien. Het communiqué over dit onderzoek, in mei van dit jaar uitgegeven namens Carpio (Philippijnen), De Alva (Mexico) en de Zuidafrikaanse regering, veroorzaakte een storm van verontwaardiging. Caroio zei later, dat het communiqué zonder zijn voorkennis was uitgegeven. De Alva ver klaarde, dat de twee gewraakte leden van het secretariaat hem hadden meegedeeld, dat Caroio het goedgekeurd had. De commissie heeft besloten de melden dat „het beweerde communiqué" geen of ficiële daad was van de corrlmissie of h^ar voorzitter, onwettig was en „geen enkele bindende werking had". Zuid-Afrika zegt dat het zich het recht voorbehoudt om op de volgende zitting van de UNO-Assemblee, die 18 september begint de verantwoordelijkheid van Carpio voor het communiqué aan het licht te brengen". Woensdag „Actie Adelaar" FRANKFORT (DPA) De vakvereni ging van Duitse spoorwegmannen heeft be kend gemaakt, dat woensdag een stipt heidsactie onder de naam „Aktion Adler" zal beginnen, om kracht bij te zetten aan de looneisen. De directie van de Westduitse spoorwe gen heeft laten weten, dat zij een derge lijke actie, juist nu in het toeristenseizoen scherp afkeurt. Volgens de directie zouden de spoorwegmannen met deze actie trou wens hun contracten schenden. Golden Fiction

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3