Spoedig voorstellen tot wijziging der Grondwet Bonn fixeert militaire macht op 500.000 man Experimenten in Lopik met tweede tv-zender N.-Guinea moet worden geschrapt uit omschrijving van grondgebied van het koninkrijk Ongeluk achtervolgt prins Philip Londen eist dat El Al Soblen heden meeneemt Voor het overige moeten „alle NAVO- strijdkrachten kernwapenskrijgen „Rembrandt" ontsnapte aan auto-ongeluk Schilderijen vandaag in Bloemendaal terug? Inval bij de neo-nazi s van Jordan in Londen Marine in gevecht met dode walvis Incident in Algerije: vier Fransen gedood Noorse Koopvaardij Europeaan houdt van een vaste betrekking Jeu?d Vakantiefeesten Uitzendingen op ultra hoge frequentie Rijstoogst van China lijdt door droogte HÖOEn ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 Kamerontbinding Griek-Orthodoxe kerk stelt beslissing uit Gaat u met vakantie? NEGEN MUZEN Machine voor New York blijft in Tel Aviv Weer kunstdiefstal UNO-ontwerp-resolutie eist onafhankelijkheid voor Mozambique Comité van Honderd met bankroet bedreigd Programma voor maandag tmns „Irma la Douce" in nieuwe montering Jacht op sof tenon in Nieuw-Zeeland De radio geeft zondag De radio geeft maandag 7 elevisieprogramma (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort, vermoedelijk nog vóór de opening van het nieuwe parlementaire zittingsjaar op de derde dinsdag in sep tember, zullen enige wetsontwerpen tot wijziging van de Grondwet bij de Twee de Kamer worden ingediend. Een der wijzigingen beoogt mogelijk te maken dat de kiesgerechtigde leeftijd wordt verlaagd van 2.3 tot 21 jaar. Andere wijzi gingen betreffen de verlenging van de minderjarigheid des konings tot diens 21ste verjaardag, en de bepalingen over de troonopvolging. Tenslotte zal Nieuw- Guinea worden geschrapt uit artikel 1 van de Grondwet. In dit artikel wordt het grondgebied van het koninkrijk om schreven. De procedure tot grondwetsherziening verloopt in twee gedeelten. In eerste aanleg stellen de beide Kamers der Staten-Gene- (Van onze correspondent) LONDEN Prins Philip, die deelneemt aan de zeilwedstrijden in Cowes, is vrij dag aan een ernstig ongeluk ontsnapt toen een tien meter lange boom van een twee honderd jaar oude lier afbrak, waarmee zijn gekapseisde zeiljacht „Coweslip" zou worden opgehesen. Het jacht sloeg tijdens de race in de woelige Solent om en de prins en zijn metgezel vielen in het water. Zij klommen weer aan boord en slaagden erin het jacht op te richten. Het was echter zó vol water gelopen, dat het met moeite drijvende kon worden gehouden. Het werd door de motorbqot van een fotograaf naar de jachthaven gesleept. De prins stond op de steiger, toen de boom afknapte. Toen deze begon te kraken sprong de prins weg. Later bleek dat het ijzeren stuk, waaraan de boom vastzat, was doorgeroest. Vandaag zou prins Philip het startsein geven voor de race van oude driemasters van Torbay naar Rotterdam. De prins heeft elke dag van de jachtweek te Cowes aan wedstrijden deelgenomen. In zijn laatste wedstrijd nam hij de derde plaats in onder veertien starters en voer in de eerste etappe van de race naar de East Grunard boei, toen het jacht kapseisde. Waarnemers naar Concilie? ATHENE (AP) De synode van de Grieks-Orthodoxe kerk heeft na een drie uur durende bespreking van een verschei dene maanden geleden van het Vaticaan ontvangen uitnodiging om waarnemers naar het komende Concilie te zenden, be kend gemaakt, dat zij terzake geen beslis sing heeft kunnen nemen en de aangele genheid zal voorleggen aan een groter lichaam van de kerk. Dit groter lichaam bestaat uit de 57 Grieks-Orthodoxe bisschoppen die hun ambt in Griekenland uitoefenen. Zij zullen op 1 oktober bijeenkomen. Het Vaticaans concilie begint op 11 oktober. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE raai de desbetreffende wijzigingsvoorstel len met een gewone meerderheid vast. Hierna worden de beide Kamers ontbon den. De nieuwe Kamers moeten vervol gens met een meerderheid van tenminste twee-derde der uitgebrachte stemmen de herziening aanvaarden. Wat de Tweede Kamer betreft worden volgend jaar de gewone periodieke verkie zingen gehouden. Deze zullen dan tevens dienen als verkiezingen na Kamerontbin ding wegens grondwetsherziening. De leden der Eerste Kamer worden ge kozen door de Provinciale Staten. Normaal worden zij gekozen voor zes jaar. Om de drie jaar treden beurteling 38 leden en 37 leden af. Dit geldt uiteraard niet bij een grondwetsherziening, aangezien dan ook de Eerste Kamer in haar geheel opnieuw moet worden samengesteld. (Van onze correspondent) BONN Het Westduitse ministerie van Defensie heeft in een verklaring gesteld, dat het Bondsleger niet meer dan een half miljoen man kan opstellen. „Wij zijn niet van plan het tekortschieten van andere bondgenoten door het opstellen van meer conventionele troepen goed te maken," zo stelt het ministerie strijdvaardig. Re geringsperschef Von Hase gaf voorts de verzekering, dat de bondsregering zeer te vreden is over het bericht, dat de Ameri kaanse regering nog meer kernwapens in Europa zal laten opslaan. „Wij hebben vol ledig vertrouwen in de Amerikaanse stra tegie", zo voegde Von Hase hier nog aan toe. Het ministerie van Defensie stelde ver der vast, dat een gezamenlijke sterkte van de NAVO-bondgenoten kan worden be reikt, die voldoende is, indien alle leden van de Noord-atlantisch verdragsorgani satie hun verplichtingen nakomen. „Wij hebben onze bijdrage al verhoogd van 380.000 tot 500.000 man", aldus de verkla ring, „maar verder kunnen wij niet gaan." De Westduitse regering houdt vast aan de officiële NAVO-strategie, zo gaat het communiqué verder, wat betekent, dat het hoogste doel is een oorlog, in welke vorm dan ook, en een aanval op het Atlantisch gebied., uit te sluiten Daarom moet de vijand niet in hét onihkhrè vërkéren over1 onze bereidheid terug te slaan en is het nodig dat alle NAVO-slHjdkrachten wor den uitgerust met kernwapens, aldus de tekst, waarin men de stem van minister Peter Ustinov komt naar Den Haag. De Britse acteur-regisseur-toneelschrijver Peter Ustinov komt eind september, begin oktober zeer waarschijnlijk naar Den Haag voor het maken van een televisiereportage bij de Haagse Comedie. Het jongste stuk van Ustinov „Photo Finish" loopt met groot succes al enkele maanden in Londen. In Den Haag zal Bob de Lange „Foto Finish" regisseren. De première gaat op 1 septem ber. Het is de bedoeling dat Ustinov voor de Britse televisie flitsen uit de Londense, Haagse en voorts nog een Duitse voorstel ling laat zien. Chinees brons Chinese oudheidkun digen hebben in het gebied van Hoema in Noord-China waardevolle vondsten gedaan in een bronsgieterij, die daar 2000 jaar ge leden was gevestigd. Er werden staven brons, gietvormen en gereedschappen ge vonden, alsmede rijst- en graankorrels en meloenzaad. Amsterdam kreeg 20 mille Het ge meentebestuur van Amsterdam heeft van iemand, die onbekend wenst te blijven een bedrag van 20.000 ontvangen met de verplichting dat dit geld gebruikt zal wor den voor aankopen ten behoeve van de gemeentelijke collectie van moderne kunst. B. en W. stellen de raad nu voor deze schenking, met dank aan de schenker, te aanvaarden. Kunst van Bali In het Centraal Mu seum in Utrecht wordt van 14 september tot 2 december de tentoonstelling Kunst van Bali gehouden. Het betreft hier Bali nese kunst van de laatste tijd. In hetzelfde museum zal van medio december tot eind februari 1963 een expositie van vroeg christelijke kunst uit Rome worden ge houden. LONDEN (AP) De Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al heeft een nieuwe richtlijn van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken ontvangen voor het vervoer van dr. Robert Soblen van Lon den naar New York. De minister van Binnenlandse Zaken Hen ry Brooke heeft de maatschappij gelast dr. Soblen mede te nemen met het El Al-vlieg tuig, dat vanmiddag naar New York zou gaan. Het is de eerste maal, dat minister Brooke aanwijst met welke dienstvlucht van El Al dr. Soblen het land dient te verlaten. Tot dusverre heeft het ministerie tot driemaal een uiterste termijn aangegeven, waarbinnen dr. Soblen naar New York zou moeten vertrekken. De laatste van die termijnen eindigde vrijdag te midder nacht. Oorspronkelijk zou een toestel van El Al gisteravond van Londen naar New York vliegen, maar door motorpech is de machine te Tel Aviv blijven staan. Vol gens de El Al is de vlucht afgelast. Dank zij voorzichtigheid van Akense politie De voorzichtigheid van de Akense poli tie heeft de schilderijen van jhr. Loudon, president-directeur van de Koninklijke Shell groep, die ten koste van zoveel moei te en speurwerk van de politiekorpsen van deze stad, Vaals, Heerlen, Bloemendaal en Bern terecht zijn, behoed voor een auto ongeluk, dat wel eens funest voor deze kunstwerken had kunnen zijn. Er is sprake van geweest, dat heer W. van Essen, directeur van het Centraal Ex pertisebureau in Amsterdam, die gisteren in gezelschap van Rechercheur A. de Ligt van de Bloemendaalse politie uit Aken naar huis terugkeerde de schilderijen in zijn wagen zou meenemen. De Akense politie raadde dit echter af met het oog op de mogelijkheid van een auto-ongeluk. Het mag een geluk heten, dat de schilderijen in Aken zijn gebleven, want de auto, waarin de heren Van Es sen en De Ligt reisden is gistermiddag op rijksweg 26 bij Culemborg enige ma len over de kop geslagen en als een vol komen wrak op de middenberm blijven liggen. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. s Het is zo goed als zeker dat hoofdinspec teur J. Voerman van de Bloemendaalse politie de vier schilderijen, waaronder een zelfportret van Rembrandt, die 28 juli uit de Aerdenhoutse villa van jhr. Loudon werden gestolen en Inmiddels zijn opge spoord, uit Aken naar Bloemendaal zal terugbrengen. De kostbare kunstwerken werden nadat de Akense recherche ze opgespoord had veilig in een kluis opgeborgen. Naar men ons van de zijde van de Bloemendaalse politie meedeelde zullen de schilderijen naar alle waar schijnlijkheid hedenmiddag na de terug komst van hoofdinspecteur Voerman uit Zwitserland op het Bloemendaalse politie bureau aan de pers worden getoond. In West-Duitsland is wederom een kunst werk gestolen. De directie van een bekend museum in Keulen deelt mee dat een waardevol paneeltje uit het museum is ont vreemd. Het werk, een uit twee delen bestaande altaarstuk „Aanbidding van het kind" van de hand van Marcellus Coffermans, is circa dertig centimeter hoog en slechts 12,5 cm breed. Slechts 1 van de beide delen werd ontvreemd. Andere waardevolle stukken in het museum liet de dief onaangeroerd. De waarde van het ontbrekende paneel wordt geschat op 3000 mark. van Defensie, Franz-Josef Strauss duide lijk hoort doorklinken. Tenslotte wordt gezegd dat de regering in Bonn de vaste overtuiging heeft, dat uit de jongste uitlatingen van de Ameri kaanse stafchef Taylor kan worden opge maakt, dat in geval van oorlog het gehe le NAVO-gebied met dezelfde wapens (ook met kernwapens) verdedigd zal wor den. Men was in Bonn bezorgd dat Tay lors vroegere denkbeelden, volgens welke alleen bij een bedreiging van de Verenig de Staten zélf kernwapens zouden worden ingezet, nu de officiële politiek van de re- ring-Kennedy dekten. (Van onze correspondent) LONDEN Rechercheurs van de Britse politieke veiligheidsdienst hebben vrijdag avond een inval gedaan in het hoofdkwar tier van de Britse nationaal socialistische beweging in Notting Hill te Londen. Dit geschiedde op order van het gerechtshof en op grond van de wet op de openbare orde, welke organisaties met een militair karakter kan verbieden. Vijftien rechercheurs brachten twee uur in het omsingelde hoofdkwartier door en légden beslag op grote hoeveelheden docu menten. Verder werden uniformen, oven hemden, schoenen en enkele wapens, als mede portretten van Hitier en Hess mee genomen. Ook de woningen van een aantal leden van de beweging, onder andere van de leider Colin Jordan, in Coventry, wer den door de politie doorzocht. Ongeveer twintig leden van de beweging, die in het hoofdkwartier aanwezig waren, werden door de politie ondervraagd en gefouilleerd. Voor het gebouw verzamelde zich een me nigte die anti-fascistische slagzinnen riep. (AP) Jordan zei: „Ze zochten naar wapens, opdat ze ons krachtens artikel 2 van de wet op de openbare orde zouden kunnen vervolgen. Wij hebben echter niets te verbergen. Wij weten natuurlijk, dat de inval, het resultaat was van Joodse pres sie. Daaraan bestaat geen twijfel." De Graafschapsraad van Londen heeft een beroep gedaan op de regering om het in het openbaar propageren van fascisti sche politieke leerstellingen te verbieden Een resolutie die eenstemmig door de raad werd aangenomen dringt er bij de regering op aan de wet zo te wijzigen, „dat het aanzetten tot geweld door per sonen die rassendiscriminatie en -haat voorstaan als een misdadige overtreding beschouwd wordt." MARSEILLE (Reuter) De Franse marine heeft gisteren in de Middellandse Zee te vergeefs een dode walvis bevochten. Vis sers hadden het dier woensdag in hun net ten gekregen en naar het strand bij Mar seille gesleept, in de hoop er geld voor te kunnen maken. Maar zij konden het zeven tien meter lange gevaarte met geen moge lijkheid op het strand krijgen. De inwoners van Marseille begonnen te klagen over de stank, zodat de Franse marine vrijdag de kustmijnenveger „Lau rier" opdracht gaf er iets aan te gaan doen De „Laurier" sleepte het kadaver naar zee, waar de kanonniers een tweehonderd scho ten uit het kanonnen op het karkas losten. Het gevaarte schudde en draaide, maar zonk niet. Omdat deskundigen beweerden dat dat wel gauw zou gebeuren, vertrok het schip. Vrijdag spoelde de walvis echter weer aan. De inwoners klagen nog steeds over de stank. NEW YORK (Reuter) De speciale commissie voor kolonialisme van de UNO heeft, ondanks ernstige westelijke be zwaren, besloten de UNO-Assemblee te verzoeken zich uit te spreken voor on middellijke onafhankelijkheid voor Portu gees Mozambique. Een door elf landen ingediende ontwerp resolutie werd met twaalf stemmen vóór, vier tegen en één onthouding aangenomen. Tegen stemden Australië, Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en Italië; Uruguay onthield zich van stemming. De andere twaalf leden van de zeventien leden tel lende commissie, waaronder de Sovjet- Unie en India, stemden vóór. ALGIERS (Reuter/AFP) De Franse autoriteiten hebben in Algiers bekendge maakt, dat bij een incident met het Alge rijnse Nationale bevrijdingsleger (ALN) vier leden van het Vreemdelingenlegioen, onder wie een officier, zijn gesneuveld. Het incident deed zich voor bij de plaats Laghouat in Zuid-Algerie. Het Franse legerhoofdkwartier in Algiers verklaarde, dat het gebeurde „met opzet door de ALN schijnt te zijn uitgelokt". Volgens de Franse verklaring dwongen Algerijnse troepen een kleine groep onge wapende militairen onder gewapende be dreiging uit een auto te stappen. De Alge rijnen boeiden de légionairs en deden hen in hun auto stappen. Toen de militairen trachten te ontsnappen, werd het vuur op hen geopend. Desondanks wisten twee van hen te ontkomen en alarm te slaan. De Fransen noemden het incident „bij zonder ernstig". In Orléansville heeft het Franse consu laat de namen gepubliceerd van 21 Euro peanen die verdwenen zijn. Men gelooft dat zij in handen zijn van Algerijnse troepen. Een jeugdige mohammedaan is in de Orléanskazerne te Algiers door een vuur- peleton terechtgesteld wegens het ver krachten van een Europese vrouw, zo is van Algerijnse zegslieden vernomen. De vrouw behoorde tot een groep Europea nen, die waren gearresteerd op verden king dat zij tot het geheime leger hqdden behoord en men meent, dat de terecht gestelde een van de met de bewaking van de gevangenen belaste soldaten was. OSLO (AP) De Noorse koopvaardij vloot blijft zich uitbreiden terwijl het aan tal opgelegde schepen vrijwel constant blijft, aldus het Noorse bureau voor sta tistiek. Per 30 juni van dit jaar telde de Noorse vloot na de V.S. en Engeland de groot ste ter wereld 2256 schepen met een totale tonnage van 12.041.000 brt. Iets meer dan de helft hiervan, 6.486.000 brt, (in 529 schepen) wordt gevormd door tan kers. Eind juli waren 45 schepen met een ton nage van 354.000 ton opgelegd. In het twee de kwartaal van dit jaar is de tonnage met 228.000 brt. uitgebreid door het bui tenland werden zeventien nieuwe schepen afgeleverd en door Noorse werven negen tien. NEW YORK (Reuter) Uit een studie van de Verenigde Naties over „demogra fische aspecten van de beschikbare werk krachten" blijkt dat 64 percent van de Europese mannen een vaste betrekking heeft, een hoger percentage dan in elk ander werelddeel. De verhouding is in de Verenigde Staten ongeveer 58 percent, in Afrika, Azië en Latijns-Amerika 57 per cent en in de Sovjet-Unie 55 percent. Het percentage van de Sovjet-Unie weerspie gelt de zware verliezen van de volwassen bevolking in de tweede wereldoorlog. De studie van de Verenigde Naties is geba seerd op statistische gegevens uit honderd landen. v LONDEN (Reuter) Het Comité van Honderd, dat in Engeland massale „sit- down"-demonstraties heeft georganiseerd tegen de kernproeven wordt met bankroet bedreigd. Het comité heeft een schuld van 1.500 pond. De secretaris. John Tremain heeft gezegd, dat de schuldeisers hun geld binnen een week betaald willen zien. Als het geld er niet komt, zal de organisatie failliet worden verklaard, zo zei hij. De vereniging heft geen lidmaatschaps geld, maar steunt uitsluitend op giften van aanhangers. Straattekenen op het Pretoriaplein, voor kinderen van alle leeftijden. Aanvang uur. einde 11 uur. Kosten 10 cent. Film in het gebouw van Holland Nautic aan de Spaarndamseweg. Voor kinderen boven 10 jaar. Aanvang 11 uur, einde 12 uur. Kosten 25 cent. Poppenspel voor kinderen tot 10 jaar. in gebouw Ned. Protestanten Bond, Berken straat. Aanvang 11 uur, einde 12 uur. Kos ten 25 cent. Film voor kinderen tot 10 jaar, in ge bouw Ned. Protestantenbond, Berkenstr Aanvang 4 uur, einde 5 uur. Kosten 25 cent. Poppenspel voor kinderen boven 10 jaar in gebouw van Holland Nautic aan de Spaarndamseweg. Aanvang 4 uur, einde 5 uur. Kosten 25 cent. Straattekenen in de Van Dortstraat, voor kinderen van alle leeftijden. Aanvang uur. einde 4 uur. Kosten 10 cent. HAARLEMS SPEET,TUIN VERBOND Sportdag op het ESO-terrein, voor kin deren van 6 tot 15 jaar van alle afdelingen én Schalkwijk. Brood en drinken mee nemen. Aanvang 10 uur. HAARLEMSE KATHOLIEKE VERENIGING VOOR HET GEZIN Speeltuin Don Bosco: Grote uitgaansdag naar Schiphol en Artis. Vertrek om 10 uur van de tuin Kosten 75 cent. Brood meenemen. Speeltuin Hof van Eden: Uitgaansdag naar Schiphol en Artis, voor kinderen vanaf 10 jaar. Kosten 1,50 per kind. Brood en drinken meenemen. Speeltuin Kindervreugd: Skelterwedstrijden op de tuin. 's Mor gens van 1012 uur; 's middags van 25 uur. Kosten 10 cent. Spelen op de tuin voor kinderen van 4 10 jaar. 's Morgens van 1012 uur. 's Mid dags van 24 uur. Speeltuin Burcht ter Cleeff: Programma, zoals boven vermeld (Jeugd Vakantie Haarlem). Straattekenen in de Van Dortstraat. Speeltuinen Zaanenoord en Elba: Programma, zoals boven vermeld (Jeugd Vakantie Haarlem). Straattekenen op het Pretoriaplein. In de televisietoren van Lopik wordt op het ogenblik geëxperimenteerd met een zender van het soort, dat voor een even tueel tweede programma gebruikt zal kunnen worden. Deze 10 kilowattzender is van een nieuw type, speciaal bestemd voor de zeer kleine golflengte, waarmee gewerkt zal moeten worden. Uitzendingen hebben thans nog niet plaats, want er moet eerst een antenne mast van twintig meter bovenop de aan wezige 350 meter hoge antenne van de toren in Lopik worden gemonteerd. Dat kan alleen gebeuren op een windstille dag, maar men hoopt in de tweede helft van augustus. Alleen de voorbereidende werkzaamhe den vergen al zes weken van rustig weer. Het uitgestraalde effectief vermogen van de zender zal ongeveer 250 kilowatt bedragen. Het signaal dat wordt uitgezon den zal óf een testbeeld óf het gewone Ne derlandse T.V.-programma zijn, dat ook door de andere Nederlandse zenders wordt uitgezonden. Ultra hoge frequenties De proefuitzendingen zullen geschieden via kanaal 27 in Band IV. Er wordt dan uitgezonden met een frequentie van 522 MHZ hetgeen overeenkomt met een golf lengte van 58 cm. De huidige normale uit zendingen via Lopik geschieden met een frequentie van 65 MHz ofwel op een golf lengte van 4,6 meter. Voor het tweede programma als dat zou komen moet wel gebruik gemaakt worden van deze ultra hoge frequenties (UHF), omdat in de tot nu toe gebruike lijke frequentiebanden geen plaats meer is. Wij kennen tot nu toe voor televisie band I en band III met de kanalen 2 tot en met 13. Straks zullen in Nederland zenders in band IV en V met de kanalen 21 tot en met 60 in gebruik genomen worden, zoals nu in Duitsland reeds gebeurd is. Vorig jaar is op een internationale conferentie in Stock holm bepaald over welke kanalen onder meer Nederland kan beschikken. Ook is vastgesteld, waar indien dat nodig mocht blijken steunzenders gebouwd kunnen worden. Dat is bijvoorbeeld in Franeker, in Brielle, in Lelystad, in Arnhem en in Gennep mogelijk. Voor de televisiekijkers zullen dus ook de banden IV en V, die wellicht op hun toestel zitten, interessant worden. Voor kijkers in het oosten van het land is dit al het geval. In Groningen en een deel van Drente is het namelijk mogelijk het eerste Duitse programma op kanaal 53 te ontvan gen. In Zuid-Oostelijk Drente en een deel van Overijsel kunnen de kijkers afstem men op kanaal 24, en iets verder naar het zuiden op kanaal 32. Tenslotte is voor Zuid-Oostelijk Brabant en de rest van Limburg de tv-zender in Aken op kanaal 24 te ontvangen. Het tweede Duitse programma kan in een stukje van Gelderland en het grootste deel van Zuid-Oostelijk Nederland op ka naal 29 worden ontvangen. Ook is er nog kanaal 37, waarop men daar voor dp tweede Duitse programma kan afstemmen! Nieuwe nummering De kanaalnummers voor de banden IV en V, die hier gegeven worden, zijn nieuw Er is namelijk in deze nummering nog niet zo lang geleden een wijziging inge voerd. Bezitters van toestellen, waarop de kanaalnummers 14 tot en met 53 prijken, moeten van deze nieuwe nummers 7 af trekken. Kanaal 53 wordt dan 46, 24 wordt 17 enzovoorts. Voor bezitters van een modern televisie toestel levert de ontvangst van de expe rimentele zender (en in het oosten van het land van de Duitse zenders) geen proble men op. In Nederlandse toestellen die meer dan een jaar oud zijn (maar niet ouder dan vier jaar) moet een UHF-kanalenkiezer worden ingebouwd, waarmee de banden IV en V ontvangen kunnen worden. Voor nog oudere toestellen motet een afzonderlijk UHF-voorzetapparaat aangeschaft worden. Op 6 september zal in het City-theater te Amsterdam het doek opgaan voor de première van de musical „Irma la Dou ce" in een uitvoering, die in vele opzich ten zal verschillen van die, waarmee Het Rotterdams Toneel, met in de titelrol Lia Dorana, reeds 100 voorstellingen heeft ge geven. De nieuwe produktie staat onder leiding van Beppie Nooy, leidster van Het Nederlands Volkstoneel, die haar eigen gezelschap voor de duur van een jaar heeft ontbonden, om de nieuwe „Irma" te spelen en te regisseren. De tekst is ver taald en bewerkt door Guus Vleugel, de dansjes worden ingestudeerd door Albert Mol. Beppie Nooy zelf speelt de Irma-fi- guur. Zij is de enige vrouw in de musi cal en wordt op het toneel omringd door 20 acteurs, van wie Maxim Hamel de be langrijke rol van student is toegewezen. Johnny Kraaykamp, Donald Jones, Marus Monkau, Anthonie Wink, Walter van Ca- noy en de Spaanse zanger Mario Rodri- quez zullen het groepje onderwereldfigu ren vormen. De liedjes worden begeleid door het uit 13 musici bestaande City- Theaterorkest. HONGKONG (Reuter) Droogte en in sectenplagen hebben schade toegebracht aan de rijstoogst in verscheidene delen van China, aldus meldt radio-Peking. In som mige streken van de zuid-westelijke pro vincie Kweitsjow is de rijstoogst geheel verloren gegaan en moesten in de plaats daarvan boekweit, zoete aardappelen en andere latere gewassen worden aange- nlant. Voorts hebben sprinkhanen schade berokkend aan rijstgewas rondom Sjanghai. In de streek van Yoelin in de provincie Kwangsi werd de aanplant van late rijst door droogte verhinderd. AUCKLAND (Nieuw-Zeeland) (AP) De gezondheidsdienst van Nieuw-Zeeland heeft alle apothekers opdracht gegeven hun voorraden nauwkeurig na te kijken en thalidomide (softenon)-preparaten in te leveren bij de Gezondheidsdienst. Ook het publiek is verzocht alle medicijnkastjes na te kijken en het middel in te leveren bij huisdokter of gezondheidsdienst. Het kal merende middel werd in september van het vorige jaar voor de verkoop toegelaten en in december daaropvolgend verboden HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IK OR. 11.45 VPRO. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, postduiven berichten en socialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. VPRO: 10.00 Voor de kinderen. 10.25 Zon- dagsrust: voordracht IKOR: 10.30 Nederlands Hervormde kerkdienst. 11 30 Vraag en antwoord. VPR11.45 Flitsen, nieuws van eigen erf. AVRO: 12.00 Lichte grammofoonmuziek. (Om 12.30 Sport berichten). 13.00 Nieuws. 13>.07 De toestqnd in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammo foonmuziek. 13.20 Op de plaat.rust!, programma voor de strijdkrachten. 14.00 Omroep-orkest: klas sieke muziek. 14.55 Gehoord, gezien, gelezen: maandelijks kunstsymposion. 15.35 Internationale Troubadours Marais en Miranda. 16.00 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Het communisme en de Kerk, ge sprek (I). 17.15 Stad en land, gesprek. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. 18.30 Tango-Rumba-orkest. 19.00 U moet er eens uit, cabaret. 19.30 Spontane reac ties. discussie tussen musici. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Licht ensemble met zangsolist. 20.45 Wan delingen met Clio, klankbeeld. 21.00 Graf in Ma- ritza, operette. 21.55 Klassieke pianomuziek (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Dansorkest en zang9olisten. 23.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 NCRV. 9.30 KRO 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Orgel spel. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Koorzang: gewijde muziek (gr.). KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Klassiek orgelspel (gr.). 9.55 Inleid. Hoogmis. 10.00 Hoog mis. 11.30 Kamermuziek (gr.). 11.40 Klassieke en moderne kamermuziek (gr.). 12.15 Buitenlands commentaar. 12.25 Populaire grammofoonmuziek 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nieuws. 13.05 Populaire grammofoonmuziek. 14 00 Klein Radiokoor. 14.15 De vliegende Hollander, lezing. 14.25 Klassieke kamermuziek (gr.). 15.10 Radio- Filharmonisch orkest: klassieke muziek. 16.00 Sport. 16.30 Kerkmuziek uit de 17e en 18e eeuw (gr.). IKOR: 17.00 Blijf zitten waar je zit, radio- drive-in voor jonge mensen. 17.15 Oecumenische zangdlenst. 17.45 Vluchtelingen in Oostenrijk, ge sprek. 18.00 Het geladen schip, kritieken. 18.30 De Kerk aan het werk, lezing 18.40 In gesprek met de wereld, lezing (3). NCRV: 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Verzoekplaten: gewijde mu ziek. 19.30 De openbaring aan Johannes, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Een avond in Zweden, gevarieerd programma. 21.30 Do-Re-Mi, licht pro gramma. 22.20 22.25 Boekbespreking 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Utrechts Stede lijk Orkest: klassieke muziek. 23.35 Kamermuziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/s. 9 30 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal. 11.00 ds. J. Sap van Arum - uitzending dienst voor belangstellenden. 16.00 ds. P. N. Kruyswijk. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12 30 Weerbericht. 12.35 Lichte muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera- en belcantoconcert. 15.30 Gevarieer de muziek, sportberichten en reportages. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte grammofoonmuziek 18.00 Pianorecital. 18 30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws. 19.30 Lichte muziek 20.00 Gevarieerde muziek 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte grammofoon muziek. 23.00 Nieuws. 83.05 Dansmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9 40 Mor genwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 11.00 Een reis door jong Afrika, gesprek. 11.15 Radio kamerorkest :klassieke en moderne muziek. 12.00 Lichte orkestmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor ons platteland. 12.43 Zangrecital. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen, actualiteiten of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Promenade-orkest 14 00 Pianorecital: moderne muziek. 14.30 Voordracht. 14.55 't Is maar een weet. licht programma. 15.50 Moderne muziek (gr.). 17.30 Grammofoonmuziek voor de jeugd. 18 00 Nieuws. 18.15 Politieke le zing 18 25 Zing zonder zorgen. 19.00 Fluit en pia no. 19.30 Voor de jeugd. 20 00 Nieuws 20.05 Schoolorkest 20 35 Zangrecital. 21.05 Het schilde rij komt tot leven, hoorspel. 21.35 Lichte gram mofoonmuziek. 2145 Toneel, tekst, spelers, pu bliek, gesprek. 22.05 Oude muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23 00 Hammondoügelspel. 23.15 Balletmuziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Koorzang: Nederlandse volksliederen (gr.). 8.50 Walsmuziek (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9 35 Grammofoonmuziek 9 40 Voor de vrouw 10 10 Grammofoonmuziek. 10.20 Theologische ether leergang. 11.05 Zangrecital: Joodse liederen. 11.35 Lichte grammofoonmuziek 12.10 Pianospel met ritmische begeleiding. 12,25 Voor boer en tuinder 12.30 Mededelingen t b v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ensemble. 12 53 Grammofoonmuziek of ac tualiteiten 13.00 Nieuws. 13 15 Sprookjes-ensem ble. 13 45 Fragmenten uit Italiaanse opera's (gr.). 14,15 De Zevensprong, wedstrijd. 14.30 Omroep orkest, koor en bariton: klassieke muziek 15.30 Moderne kamermuziek (gram.). 16.00 Bijbelover denking. 16 30 Altviool en clavecimbel: klassieke muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Licht en semble en zangsolisten. 17 40 Beursberichten. 17 45 Regeringsuitzending: Suriname's ontsluiting, door W. H. A. Bruggeman, 18.00 Populair orgelspel. 18.30 Klassieke muziek (gram.). 19.00 Nieuws en weerbericht 19 10 Volksliederen 10.30 Radio krant. 19 50 Licht ensemble 20.20 De Wilkinsons, hoorspel. 20.50 Metropole-orkest. 21.25 Moderne kamermuziek. 22.05 Reportage van het vijde ple naire congres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken te Amsterdam 22.15 Piano spel, zang en ritmisch kwartet. 22.30 Nieuws en S.OS.-berichten. 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespreking. 23.05 Moderne orkestmuziek (gr.). 23.40 Evangelisatie-uitzending in de Spaan se taal. 23 55-24 00 Nieuws BRUSSEL. 324 m Nieuws. 12 03 Lichte grammofoonmuziek 12.30 Weerbericht 12.35 Landbouwkroniek 12.42 Grammofoonmuziek 12.50 Beursberichten 13.00 Nieuws en weerbericht. 13 15 Klassieke kamer muziek (gr.). 14.00 Lichte muziek. 15.00 Muziek voor blaasinstrumenten. 16.00 Beursberichten. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nieuws 17.15 Lichte grammofoonmuz 18.00 Balletmuziek. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Lichte orkestmuziek. 19 00 Nieuws 19.40 Operamuziek. 20.00 Kamerorkesten solist: klassieke muziek. 21,00 De zeven kunsten. 21.15 Lichte muziek 22.00 Nieuws. 22'.15 Amuse mentsmuziek. 22 35 Populaire volksmuziek 22 55 Nieuws. 23.00—23.25 Voor de zeelieden. VOOR ZATERDAG „NCRV: 00 Folkloristisch programma. 15 15 Waddeneiland, een impressie van het. eiland Ame- ,55 Muzlkale groeten uit Kopenhagen. 16 15 TV-film. 16.35 Dier in 't vizier, maandelijks pro gramma over dieren. 17.00—17.30 Voor de kinde- 19'J° TV-film. 19.55 Morgen is het zondag. NTS;: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo 20.30 Muziek voor u. 21.00 Reportage van een interna- !°1 rolschaatsProgramma van de rolschaats- club Marathon te Den Haag. 21.25 Ha, die Paul!, amusementsprogramma. 22.10 Documentaire film over de Londense parken. 22 35 Dagsluiting. VOOR ZONDAG NTS. 15 0016 00 Nederlandse atletiek-kam pioenschappen te Amsterdam. 19 30 Weekiour- naai. 20 00 Sport in beeld. VARA 20 30 Achter het nieuws, 20.40 Narcisso Yepes, gesprek over gitaarspel met voorbeelden. 21.00 Het verrader lijke hart, TV-spel 22.00 Finale jazzconcours 1962 te Loosdrecht. VOOR MAANDAG ,20 0° Journaal en weeroverzicht AVRO: 20.20 Televizier 20.30 Hemo de Geweldige, docu mentaire film 21.25 22.15 Das Rendez-vous tele visie-ballet.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4