f?AN< r Verzoening tussen verdeelde Papoeagroepen noodzakelijk Huisvrouwen gaan de goedkoopte en voor gezelligheid naar de markt l Kaisiepo acht bereiken van nationale eenheid een gebiedende eis Delta-metingen nu ook bij Katwijk Merkwaardige status der Indonesische parachutisten Rechtspositie van noodwachtpersoneel V i jzelf latwinkeliers willen schutting weg hebben In de vishal en op zee 4 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 5 0 de grootste kollektie mooiste vitrages vindt u bij Vitragespecialisten Twee sportvissers door „Jan Leis" gered Hechtenis inzake moord op „Softenon-baby" in Luik verlengd Di£V£gg£ van tas door politio opg£wacht Advertentie As.kv. snee*'1" «SÖ is alleen als er op staat (Van onze rexsredacteur W. L. Brugsma) HOLLANDIA, 9 augustus. Marcus Kaisiepo heeft zich neergelegd bij een overdracht van Nieuw-Guinea aan In donesië. De vurige voorman-Papoea van het nationalisme zei mij gisteravond dat verzet tegen het Indonesische bestuur slechts tot een bloedvergieten tussen pro- en anti-Indonesische Papoea's zou leiden. Hij verklaarde zich voorstander van een nationale verzoening van de Papoealeiders inclusief Frits Kirihio en het opstellen van een gemeenschappelijk program. De grijze Calvinist Kaisiepo, die na het voorlopig akkoord tussen dr. Van Roijen en Malik een aantal wilde uitspraken deed die volgens hem ver draaid zijn weergegeven, zei niet te zul len deelnemen aan de stille protest demonstratie, die in Hollandia zal wor den gehouden. Toen hem gevraagd werd tegen wat of wie deze stille ommegang, waarvoor de Papoea-ambtenaren vrij- krijgen, eigenlijk gericht is, zei Kaisiepo: „Dat weet ik niet. Zij is meer bedoeld om de reactie van het volk te zien". Kaisiepo zei dat vijf jaar Indonesisch bestuur hem feitelijk weinig kan schelen mits het bij het referendum inzake de zelfbeschikking in 1969 eerlijk zal toe gaan. De Papoealeiders moeten nu slechts proberen garanties daarvoor in het ak koord tussen Nederland en Indonesië ver ankerd te krijgen. Hij zou een referendum tijdens het half jaar UNO-bestuur prefe reren maar beseft de onhaalbaarheid hier van. Pas als Indonesië het akkoord zou saboteren, ontstaat er kans op een ge wapend verzet van de Papoea's, aldus Kaisiepo, die hieraantoevoegde: „Ten minste als het Papoea-nationalisme wer kelijk sterk genoeg blijkt". Dit veelbetekenend voorbehoud draagt bij tot de indruk dat het Papoea-nationa lisme eerder een Nederlandse schepping is. Kaisiepo gaf toe dat de Papoea's sterk verdeeld zijn en dat daarom een nationa le verzoening een eerste noodzaak is. An ders dreigt er burgeroorlog of kan In donesië de Papoea's tegen elkaar uitspe len. Hoewel uiteindelijke zelfbeschikking voor Kaisiepo primair is, gaf hij toe dat eenheid der Papoea's ook noodzakelijk is om Indonesië vervulling der sociaal- economische wensen af te dwingen. Kaisiepo zei dat hij na de emoties van de laatste dagen in stad en binnenland zijn invloed had aangewend om de Pa poea's te bewegen af te zien van ordever storingen. Ten bewijze van zijn invloed Advertentie VARKTPLEIN IJMUIDEN Vrjjdag In IJmuiden werden vrijdag 3875 kisten zeevis aangevoerd, waarvan: 501 kist tong en tarbot; 2 kisten heilbot 490 kisten schol; 20 kisten schar; 30 kisten bot; 22 kisten haring; 1078 kisten makreel 548 kisten schelvis; 278 kisten wijting; 268 kisten kabeljauw en gul; 4 kisten leng; 2 kisten ham; 17 kisten poon; 543 kisten kool- vis en 22 kisten diversen. De prijzen, in guldens, per 1 kilogram Heilbot 4.80—3; grote tong 6.20—4.70 grootmiddeltong 5.404.30; kleinmiddel tong 4.904.20; kleine tong I 4.804.10 klein tong II 4.50—3.70; tarbot I 4.90—3.30 zalm 5. Per 50 kilogram: Kleine schol II 51—17; schar 36—30; bot 21—13; verse haring 47—29; makreel 20— 12; grote schelvis 4032; grootmiddel schel vis 4132; kleinmiddel schelvis 36—21 kleine schelvis I 2922; kleine schelvis II 26—17. Wijting 25—21; grote gul 48—43; middel gul 40—31; kleine gul 30—22; kleine leng 33; kleine haai 32—30; ham 146—100; poon tjes 27—17; piterman 67; kleine koolvis zwart 2617.50. Per 125 kilogram: Grote kabeljauw 288 —100; grote koolvis zwart 8271; grote koolvis wit 100; grote leng 110. De besohhingen, in guldens: KW 93 ƒ8680; KW 139 10.500; KW 52 6.090; KW 124 6.340; KW 199 f 2.100; KW 109 1.030; KW 112 f 780; KW 184 2.590; KW 94 1.590! SCH 261 10.600 IJM 7 1.230. toonde hij mij een adatgeschenk uit het binnenland, een bosje paradijsvogelveren en een stenen bijl. De veren betekenen eerbetoon aan de leider en de bijl bete kent trouw aan de gegeven belofte. Kai siepo kon niet ontkennen dat Den Haag op het ontvangen van een soortgelijk ge schenk weinig kans maakt. De grijze emi nentie der Papoea-politici uitte wel zijn bezorgdheid dat Soekarno na de over dracht met een grootscheeps „charme offensief" in Nieuw-Guinea succes zou hebben. De reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland heeft twee sport vissers uit Den Haag van de pier in Hoek van Holland gehaald. Door het opkomend tij en de ruwe zee waren de mannen aan het einde van de pier in moeilijkheden gekomen, hetgeen was opgemerkt door het personeel van de seinpost. Men waar schuwde de bemanning van de redding boot. Eerst bij de vijfde poging slaagden de redders erin met behulp van een rub berboot de mannen uit hun benarde po sitie te bevrijden. De voorlopige hechtenis van de vijf mensen in de zaak van de kindermoord te Luik zal voor drie maanden worden ver lengd. De beklaagden zullen in oktober terechtstaan. Zoals bekend gaat het in deze zaak om een door softenon misvormde pasgeboren baby, die met medeplichtigheid van een dokter, de ouders en andere familieleden door een injectie om het leven is gebracht. Elke donderdagmorgen, wanneer de meeste mensen nog slapen, reizen de marktkooplieden naar IJmuiden. Ze zor gen ervoor dat hun goederen bijtijds zijn uitgestald en dan maar wachten op de klanten die niet alleen uit IJmuiden maar ook uit de omliggende plaatsen komen om op de weekmarkt hun in kopen te doen. „Waarom nu juist op de marktP" Deze vraag stelden wij aan verscheidene huisvrouwen. Die ene IJmuidense huisvrouw vatte het in het kort samen. „Vanwege de ge zelligheid en omdat sommige artikelen goedkoop of in de winkel niet te krijgen zijn". Maar omgekeerd. Wat zegt de markt koopman over de IJmuidenaren? Wij vroegen het aan J. Bruin die vanachter zijn schroevedraaiers, hamers, zagen, hijtels en gebruikte machines graag iets over zijn ervaringen wil vertellen. Hij kan dat want met zijn wagen rijdt hij door het hele land. Door het slechte weer is de omzet tot nu toe minder dan verleden jaar om de zelfde tijd", zegt hij. Zijn overbuurman Jan A. Bakker uit Kampen heeft andere ervaringen. Zijn potten, pannen en aarde werk gaan het beste wanneer het weer wat minder is. Met mooi weer zijn er de kijkers en niet-kopers, de wandelaars en de smijters noemt Bakker ze. Over het IJmuidense publiek zijn beide kooplieden beste te spreken en eigenlijk is er geen koopman die dat niet is. Vraag het aan L. van Lierop uit Hille- gom die twee dagen in de week zijn bol len en planten kweekt en de rest van de tijd probeert ze op verschillende markten t: verkopen. Of aan die speelgoedhande- iaar en poppendokter uit Zaandam, F. Overmans. Ook hij staat graag in IJmui den en verkoopt daar zijn zonnebrillen, windmolentjes, poppen en nog veel meer ander speelgoed. „Steeds minder plastic", zegt hij. De kraam waar misschien wel het mees te personeel aan het werk is, is de vis kraam van Ferry Daalhuisen uit IJmui den. Hij rijdt met maar liefst twee vrachtwagens, zijn vrouw bestuurt de ene, door de kop van Nederland Iedere och tend verse vis uit de IJmuider vishallen. En donderdags om twee uur 's nachts op weg om 's ochtends op tijd in Leeuwar den te zijn. Voor de rest van de week s morgens om vijf uur beginnen en s avonds om zeven uur klaar. De zater dag en zondag is iedereen vrij. De heer en mevrouw Musers uit Bloe- mendaal zijn tevreden. Zij verkoopt sie raden en is daardoor meer van het weer afhankelijk. Hij handelt in meubelstoffen. We verdienen er een boterham mee en dat is voldoende" zeggen zij. Maar niet iedereen is zo goed te spre ken over de verkoop. De stoffenhande laars bijvoorbeeld zien het nogal somber in. „Er zijn er te veel", is hun mening. En in dat geval geldt nog steeds het spreekwoord „vele varkens maken de spoe ling dun". Voor de jeugd zijn wij verlo ren" zegt er een. „De ouderen kopen nog wel een lap stof maar de jongemensen halen liever een jurk, jas of broek kant en klaar in de winkel. Het is duurder maar dat hebben ze er wel voor over. De koopman kan ze geen ongelijk geven. „Deze markt bestaat geen 25 jaar meer, besluit hij, „dan is alles door de waren huizen opgeslokt". Van de stoffen naar het wild en gevogel te. De heer G. van Egmond, eigenaar van- een Sassenheimse poelierzaak ver koopt zijn artikelen het beste tegen het weekeinde en in de winter. Maar ook nu loont het de moeite een paar dagen in de week op de markt te gaan staan, P. Dekker uit Castricum handelt in radio- en televisietoestellen al dan niet op afbetaling. „Wanneer er geen afbeta Enige tijd geleden is reeds aandacht 'c Voor en op de kust van de Noordzee bij Katwijk wordt een waarnemingsstation in- c gericht voor het meten van gedragingen gescbonken aan'de merkwaardige status, van zee en zeebodem. rlie de Indonesische parachutisten, die op Een compagnie van het Van Heutz-regi- Nederlands Nw.-Guinea zijn geland, heb- ment heeft drie meetkolommen op onge- be"-. Nederland en Indonesië zijn zorg- veer 5, 3,5 en 2,5 meter diepte in zee ge- vuldig de veronderstelling uit de weg ge plaatst. Deze kolommen meten het verti- faan als zou er een toestand van oor- kale en horizontale gedrag van het water !°S tussen beide landen kunnen bestaan, alsmede hoogte en snelheid ervan. Het in- Net gevolg daarvan is dat de gevangen strumentarium brengt langs „telegrafi- genomen infiltranten met volgens het Ver- sche weg" de opgevangen gegevens over drag van Geneve als krijgsgevangenen naar de kust. Deze gegevens worden in kunnen worden beschouwd, ponsbanden vastgelegd ten behoeve van Teneinde toch een basis te hebben om berekeningen met behulp van een elektro- teëen de infiltranten op te treden heeft nische rekenmachine. het gouvernement van Nieuw-Guinea hen De metingen, die ten behoeve van de vervolgd wegens landloperij. Op grond Deltawerken geschieden, vullen de resul- daarvan kon men hen gevangen houden taten aan van een aantal reeds voor de tot het Hof van Justitie in Hollandia zou kust staande golfhoogtemeters, o.a. voor hebben beslist of Nederland met Indone- Katwijk uit is een pijpleiding gelegd, die sië in oorlog is of niet. met luminoforen vermengd gekleurd zand Het probleem van de status van de in de zee in stuwt. Deze luminoforen lichten filtranten werd acuut toen de landrechter op onder ultra-violette bestraling. Men in Manokwari weigerde de gevangenge- hoopt er op deze manier achter te komen nomen Indonesiërs als illegale immigran- hoe de zandbeweging op de zeebodem zich ten te laten arresteren, voltrekt. Door middel van lodingen zal re- De Nederlandse autoriteiten hadden de gelmatig zand van de bodem worden op- parachutisten ten laste gelegd, dat zij gepikt om te kijken waar het speciale zand zonder paspoort Nederlands Nieuw-Guinea is terechtgekomen. Een enkel spoortje van zijn binnengekomen. De landrechter zei deze luminoforen is in een kilo zand reeds echter dat deze mensen geen illegale im- duidelijk aanwijsbaar. migranten waren maar krijgsgevangenen. Bij het waarnemingscentrum is voorts De procureur-generaal in Hollandia heef een radartorentje geplaatst waarmee het tegen de beslissing van de landrechter golfpatroon kan worden bestudeerd. appèl aangetekend bij het Hof van Ju- Het waarnemingscentrum is tot stand ge- stitie in Hollandia. komen door samenwerking van de studie- Inmiddels werd de wel zeer ongewone dienst Deltawerken van de Rijkswaterstaat situatie ook in Nederland bekend. Er is met de afdeling Oceanografie van het toen een oplossing gevonden. Zeer recent KNMI in De Bilt, het Waterloopkundige is namelijk een algemene maatregel Laboratorium van de Delftse Technische van bestuur tot stand gekomen, waarin Hogeschool, het geografisch instituut en de mogelijkheid is gecreëerd onder buiten- de betrokken studieafdeling van de univer- gewone omstandigheden vreemdelingen- siteiten van Amsterdam en Utrecht. Land- niet ingezetenen, die gevaarlijk worden macht en marine verlenen technische hulp geacht voor de openbare orde, de vei- bij het plaatsen, verplaatsen en inrichten ligheid, de gezondheid of de zedelijkheid, van het instrumentarium aan en in zee. of die zich niet gedragen overeenkom stig de immigratiebepalingen, te arres teren. Dat Koninklijk Besluit van 15 juni 1962 is gepubliceerd in het gouvernements blad van Nederlands Nieuw-Guinea. De vraag wanneer er sprake is van buitengewone omstandigheden is beant- .woord door de Kroon. Op 17 juli 1962 BiJ de m 1961 begonnen reorganisatie reeds een Koninklijk Besluit waarin 7?"de Bescherming Bevolking zijn de verSchenen waarin „de aanwezigheid van 112 beschermingsgebieden van ons land te- buitengewone omstandigheden" wordt ruggebracht tot 50 nieuwe kringen. Deze vastgesteld reorganisatie vereiste behalve op organi- Q d van deze Koninklijke Beslui- °°k J°°rZiefninfien Tl ten konden dus de infiltranten gearres- rechtsposltle van het teerd en geïnterneerd worden, zonder dat i M de mogelijkheid van strafvervolging voor In het ambtenarenreglement Noodwach- ig Jfisdriif daardoor wordt bene?kt ters zijn daartoe nu bij Koninklijk Besluit en£ van 16 juli enige voorzieningen getroffen onder andere wat betreft de overgang De internering is echter niet van toe passing op infiltranten, die de Nederland- :5 se nationaliteit bezitten. Tegen hen kan van het personeel van de oude naar de UL 'Z„ nieuwe kring en het ontslag van degenen,burserliike uitzonderingstoestand die voor wie de nieuwe kring geen passende ae DurgernjKe uitzonaermgstoestana, die functie heeft kunnen vinden. Aan deze 3 ambtenaren wordt wachtgeld toegekend. Een herwaardering van de nieuwe krin gen. die in grootte en belangrijkheid uit eenlopen, heeft ertoe geleid de kringen i r T - te onderscheiden in 9 noodwachtcategorie- rlOOldbfiStUUr DOOrOnpartlj ën, waarmee tevens een grotere differen- t* 1 f*n tiatie in het schalensysteem van de -l OlSITia IS ££11 Ultlltl HFlt noodwachtsalarissen is gebracht. Door het als lid te bedanken heeft de Het nieuwe schalensysteem van het Be- heer Tolsma de juiste weg gek0zen na- zoldigmgsreglement Noodwachtambtenaren dat hem duidelijk was geworden dat zijn telt nu 14 schalen. Het geldt behalve voor spel als infiitrant was uitgespeeld, aldus de hoofden Bescherming Bevolking en de heeft de heer E F Harmsen te Hoender- provinciale commandanten hun plaatsver- loo namens het hoofdbestuur van de Boe vangers ook voor de nieuw ingestelde staf renpartij verklaard. De heer Tolsma is van de njksnoodwacht. In het reglement onlangs uit de Boerenpartij getreden na zijn verder nog bepalingen opgenomen, die een confllct met ziin voorzitter, de heer beogen te voorkomen dat het personeel Koekoek, om een raadszetel in de ge- bij overgang naar de nieuwe kring finan- meente Ede cieel nadeel ondervindt. Deze nieuwe voor- Het hoofdbestuur van de Boerenpartij ziemngen knjgen terugwerkende kracht wijst erop dat de heer Tolsmat die eerst tot het tijdstip, waarop de gemeenschap- in februari van dit jaar lid werd van de pehjke regeling van de nieuwe kring in partijj nimmer door het hoofdbestuur of werking is getreden en voor het provin- door de heer Koekoek is benoemd tot pro- ciale en rijksnoodwachtpersoneel tot 1 ju- pagandist. *961. „Nimmer is hem beloofd dat hij de raadszetel van de Boerenpartij in de ge meente Ede zou kunnen bezetten. Om de heer Tolsma echter een eerlijke kans te geven, is hem wel beloofd voor onze par tij in de raad te kunnen komen als hij bij de Verkiezingen minstens 500 voor keurstemmen behaalde. Toen hij er maar 40 behaalde was dit voor ons een vol- .doende bewijs dat de heer Tolsma niet Acht van de zeventien winkeliers, die de persoon was voor wie hij zich uit winkels hebben in het te slopen flatge- gaf", aldus het hoofdbestuur. „Hij wilde bouw aan de Vijzelstraat in Amsterdam, slechts onze partij ondermijnen ten gun- hebben een kort geding aanhangig gemaakt ste van een andere nog op te richten tegen de eigenares van het gebouw, de partij". N.V. Amstelstein, die nu reeds een schut ting om het gebouw laat plaatsen voor de slopingswerkzaamheden. De winkeliers eisen verwijdering van de schutting en het plaatsen van een schutting na te laten zolang de winkeliers nog wet telijk gerechtigd zijn het gehuurde te blij- 28-jarige bewoonster van Katendrecht bij ven gebruiken. de politie aangifte had gedaan, dat haar Deze zaak zal op 17 augustus door de handtas met 1000 aan Nederlands geld president van de rechtbank te Amster- 150 buitenlands geld, sieraden en be- dam worden behandeld. scheiden was gestolen, kon een 24-jarige De winkeliers zijn van oordeel dat de vrouw, die ervan werd verdacht, wor- verhuurster verplicht is de winkeliers ge- den aangehouden. Deze had enkele weken durende de gehele huurtijd in het rustige bij de eigenares van de tas een kamer genot van het verhuurde te laten. Het bewoond. plaatsen van de vier meter hoge schut- Zij was met een man naar haar ge- ting om het gebouw, waardoor de winkels boorteplaats gegaan, maar doordat de po- aan het oog van het publiek worden ont- litie alle toegangswegen onder controle trokken, wordt hiermee in strijd geacht, had geplaatst, kon zij op de Stadionweg De huurovereenkomsten zijn opgezegd, worden gearresteerd. maar de opzegtermijnen zijn nog lang niet Zij zat in een auto met de 24-jarige zee verstreken. man W. J. B„ die geen vaste woon- of De winkeliers vinden dat het tijdstip en verblijfplaats heeft, en de 31-jarige kei- de wijze van plaatsing van de schutting ner F. P. H. W. uit Tilburg. Alle drie kennelijk zo zijn gekozen dat zij gehin- werden zij naar het politiebureau aan derd worden en onder druk worden ge- het Sandelingplein gebracht, de vrouw zet, opdat zij voortijdig het gebouw zul-1 verdacht van diefstal, de mannen van len verlaten. i heling. slechts worden opgetreden op grond van mogelijk hen te vervolgen wegens het bezit van vuurwapens of enig ander mis drijf. lingssysteem bestond" meent hij, „zou ik half zo veel verkopen". Een van de kleurigste kramen is die van de koopman in kunstbloemen. Ze zijn van plastic en met een paar eenvou dige handgrepen te demonteren. Er zijn er bij waarvan op enige afstand dui delijk is te zien dat de bloemen niet echt zijn maar de industrie staat niet stil. De zes meter lange en 60.000 kostende machines fabriceren tegenwoordig bloe men die bijna niet van de echte zijn te onderscheiden. Met gedeeltelijk verdorde blaadjes, met geraffineerde kleurtjes en zelfs met de bijbehorende geuren Maar die kon ik niet hebben", zegt de koopman want ik bewaarde die bloe men in mijn garage en wanneer het dan een beetje warm werd begonnen ze ex tra te ruiken en daar konden de men sen in de buurt niet zo best tegen". Maar hij verkoopt ze goed, de orchideeën, an jers en lelietjes van dalen. In een bijna even kleurige kraam han gen schilderijen. De bekende bergland schappen en vergezichten. Maar daartus sendoor toch ook een minder algemeen doekje „Ik maak gebruik van de over productie" verklaart de schilderijenman. Soms hebben de schilders geld nodig en dan gaat er een doekje weg dat in een echte kunsthandel meer opgebracht zou hebben. Hij zit nu al 24 jaar in deze handel en verdient er een aardige boter ham mee. Het laatste woord heeft de marktmees ter A. Jager. Hij is beiast met het toe zicht op de 130 kramen. „Er komen steeds meer kooplieden die jaarabbonnementen nemen" zegt hij, „in de zeven jaar dat de jnarkt bestaat is er een verloop ge weest van ongeveer 27 kramen en dat is niet veel. Maar na 25 augustus zullen de kramen tijdelijk van het IJmuider marktplein verdwijnen. Want dan is het kermis in IJmuiden, een week lang. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT Plaquette. De „Nicola-plaquette" voor het beste meteostation van de koninklijke luchtmacht is, voor prestaties geleverd in de jaren 1960 en 1961, toegekend aan de meteorologische dienst van de vliegbasis Woensdrecht. Twee uur nadat donderdagnacht een

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5