Elke Ag ena Zweden toont een ziekelijke beduchtheid voor alcohol 1 m TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE MEESTERSCHATGRAVER I Ons vervolgverhaal door Grete Dölker - Rehder (Vertaald uit het Deens) P™| Verzet in Israel tegen maken van uniformen voor Bundeswehr Operatie in Artis Kennedy grijpt kans om geneesmiddelenwet te verscherpen f~Hoe is het ontstaan?^) O ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 Reuzenkikkervisjes in Artis Dit woord: OORDEEL pillllllllllllllllllillllllli V'; 4) 1 Eike Agena was zeventien jaar oud en een iieei zuiver, maar een beetje wonderlijk kind. B Niklai Agena's dochter dat be- tekende flink en openhartig en met beide voeten stevig op de grond. Hal- lesöts dochter dat betekende geluk- kig ziin zonder reden, zacht en altijd hoog in de wolken. E Voor ze die nacht in haar bedstee klom, ging Eike eerst nog stilletjes 5 door de achterdeur naar buiten en zocht tastend haar weg door de don- kere tuin, langs de muur van de stal, tot aan de stenen muur. Hier was het windstil, maar achter de muur ruisten de olmen. Zo staarde ze de nacht in. 5 Daar was hij, de vuurtoren! Hij E zond zijn rustige, witte licht door de E duisternis als een wegwijzer voor de zeevarenden, een doel voor de thuis- kerenden, een troost voor de ver- E dwaalden. De regelmatig ronddraai- E ende, helle straal gleed over het zil- E verig opspattende water, deed dan plotseling, bijna dreigend, een duinen- E rij opdoemen uit het duister, maakte E vervolgens het verre land erachter E zichtbaar, vaag als een luchtspiege- 1 ling. En zo ging de straal verder, on- E verstoorbaar, steeds weer dezelfde E baan volgend, als de sterren of de E maan in de nacht. Eike Agena had nog nooit een nacht gekend zonder het lichten van de E vuurtoren. De maan had niet altijd E aan de hemel gestaan en ook de ster- 5 ren niet. De zon was dikwijls niet E zichtbaar geweest, maar of het nu E stormde, sneeuwde or regende, en zelfs toen moeder en vader voor al- E tijd de ogen sloten, altijd had het oog E van de vuurtoren gestraald in de E nacht! Eike rilde. Maar het kwam niet E door de wind, die de olmen over E de muur heen deed buigen. Het E kwam door de vuurtoren, waarvan zij zich voor de eerste maal de aanwe- I zigheid bewust werd, als van een le is vend wezen. Want deze avond drong het voor het eerst tot haar door dat dat rustige licht van de vuurtoren, waarop ze al- Ij tijd weer vol vertrouwen ingeslapen was, niet iets vanzelfsprekend was. Het moest wel iets goddelijks zijn, dat E die toren van een dode vorm tot een i zo .machtig, zo geheimzinnig leven Ij maakte. Ze wist wel, dat het Bertien Flor fi was. Zolang als ze leefde en waar-v E schijnlijk zelfs nog langer, was het E altijd Bertien Flor geweest. S En Bertien Flors beroep, vuurtoren- E wachter, scheen haar plotseling het prachtigste van alle beroepen toe, Bertien kwam haar nu voor als een koning over land en zee, en zijn een- E zaamheid van een machtig heerser. En zij, het zeventienjarige kind Eike Agena, zou de vrouw van die E man worden, die nacht na nacht weer dat toverachtige vuur ontstak, de heerser over een ster, die het duister verjoeg? Zij, Eike, zou deelhebben aan het geheim van die grote lichten- de eenzaamheid? E Toen Eike haar handen vooruitge- E stoken, tastend haar weg naar het huis trachtte terug te vinden, liep ze op de deel bijna tegen Moy op. Ze E kromp even in elkaar van schrik. E Maar het verwachte standje bleef uit. Moy Haulsen scheen op haar gewacht te hebben. Haar kalme stem zei al- leen: „Hannis en ik hebben alles be- E sproken. We vinden, dat je morgen maar direct naar Bertien Flor moet E gaan. Jullie moeten elkaar leren ken- E nen en je moet zien, hoe hij leeft. Je hoeft niets te doen morgen en je E kunt een uur langer blijven slapen. S Ik wek je om zes uur". Een seconde E leng scheen het kind bang te worden. „Helemaal alleen"? wilde ze vragen. E Maar ze vroeg het niet. „Ja", zei ze. Toen ze daarna in haar alkoof niet E direct in slaap kon komen, week de angst van haar, en trots dacht ze: E morgen zal ik naar Bertien Flor gaan, E naar hem, die mijn man wordt. Dat betekent, dat ik vanaf morgen mijn leven zelf in de hand zal nemen! En geheel getroost sliep ze in. Moy Haulsen hoefde haar niet te j wekken. Ze stond al gewassen in hemd j en rode, wollen onderjurk, in het ka- l mertje, toen Moy binnenkwam. „Je moet kousen aantrekken en ste- Fige schoenen, want het zeegras snijdt in je voetzolen, en het heide- kruid steekt, de stenen doen je pijn j en het zand schuurt je tenen kapot. De feestdracht van je moeder moet je op je bruiloft dragen, maar van- daag moet je je mooiste jurk aan- trekken, die zwarte wollen, en je moet de zilveren ketting, die ik je ge- geven heb, om je hals doen. Je moet ook je haar omhoog steken, want je jj bent nu geen kind meer. En je moet mijn omslagdoek om je hoofd en je schouders slaan, tegen de wind en misschien de regen." -- Eike stond voor haar, op blote voe- ten, in haar rode onderjurk. De licht- blonde, zware lokken hingen over haar magere schouders en haar nog kinderlijke borst. Gehoorzaam zei ze: I „Ja," en deed toen alles, wat Moy haar geboden had. Toen ze een uur later het huis wil- 1 de verlaten, kwam Moy naast haar i lopen. Maar Eike vond het nu niet prettig, dat ze met haar meeliep, evenals ze het de vorige avond niet prettig gevonden had, dat ze alleen moest gaan, want ze had zich nu al helemaal in de gedachte ingeleefd, dat ze op eigen benen stond. Maar geduldig als altijd schikte ze er zich in, en al spoedig merkte ze, dat Moy haar maar een klein gedeelte wilde begeleiden, om haar nog de nodige raad te geven. Moy Haulsen liep naast haar, in E haar lange, bruine, wijd uitstaande E jurk, als een wandelende klok. Haar snelle voeten waren niet te zien, haar kleine dikke handjes had ze over haar ronde buik gelegd. Beiden zwegen, zolang ze nog over het erf en tussen de huizen van het E dorp liepen. Maar toen ze beneden bij E de bocht kwamen, waar, op het bre- de strand, de visnetten te drogen hin- e gen en waar nog maar een enkel huis- E je, ver weg, te zien was, zei Moy: E „Je moet vooral niet je schoenen en je kousen uittrekken en door het wad gaan, als het nu zakt, ook niet, als je E denkt dat je daardoor een heel stuk van de weg kan afsnijden. Je moet netjes bij hem aankomen, niet sme- e rig, en je kent het wad niet. Sinds ze E die grote beschoeiing .voor de. Bocht 5 hébben gebouwd, slibt het dicht. .,Jan Jarrings zoontje, dat weet je toch wel, is vorig jaar in de modder E weggezonken en gestikt. Ze hebben E hem nog niet gevonden, hij moet er nog altijd liggen." e Toen zweeg Moy, en Eike zei: „Ja." Na een poosje begon Moy weer, en ditmaal klonken haar woorden veel zwaarder, alsof het haar moeite kost- E te ze uit te brengen. E „Bekijk de man maar eens goed, kind. Hij is goed, en ik wil dat je op de plaats komt waar je hoort. Voor E meid ben je me te goed, en mijn E dochter ben je nu eenmaal niet. E En.." heftig: „ik kan het niet meer verdragen, dat Hannis je achterna E loopt!" Eike kromp even in elkaar en E zei niets. Deze keer zweeg Moy nog langer. Eindelijk zei ze weer, kalm e en moederlijk1 „En bekijk ook zijn e huishoudentje maar eens goed. Je E moet heel goed je ogen gebruiken en opletten, wat er aan ontbreekt. Je e hebt in Agena's hut immers nog ge- E noeg spullen staan, denk er maar eens goed over na, wat jullie aan de witte Knee nog kunt gebruiken. e Maar dingen die je niet nodig hebt, E moet je laten waar ze zijn." E Eike zei met neergeslagen ogen: „Ja". e Nu waren ze bij het hifis van de E smid, Jan Jarring gekomen. Hier E kwamen de hoge duinen zo dicht bij de Bocht en liep de grashelling zo e steil omlaag naar het water, dat er E nog maar een heel smal paadje over was, dat langs het huis leidde. Hier liep als het ware de natuurlijke grens E van Lissum en alleen maar deze smal- E le poort gaf toegang tot een nieuwe verte. Moy Haulsen bleef staan. (Wordt vervolgd) WIE IN ZWEDEN sterkedrank wil ko pen bevindt zich in een situatie of hij op zoek is naar opium. Iedereen weet dat 't bestaat, dat het te koop is en dat het ook door de Zweden gekocht wordt. Maar waar? Op de meest onwaarschij nlij ke plaatsen. En de enige manier om die te vinden is het zomaar aan iemand te vra gen, aan een man op straat bijvoorbeeld. Voor alcoholisme zijn de Zweden na de atoombom het meest beducht, het is hun meest ziekelijke pre occupatie na de zelf moord, hun met schuld beladen ge heim. DE INSTELLING van de Zweden te genover het drinken is een overblijfsel van de strenge wet ten van hun voor ouders, die de ver koop van alcohol hadden beperkt, en degenen die gebruik maakten van die be perkte mogelijkheid met afkeuring beza gen. Nog tot enkele jaren geleden kon alcoholhoudende drank alleen maar verkocht worden op vertoon van bon nen, die iedere inwoner een maandelijks rantsoen toewezen. De toewijzing aan vrouwen bedroeg slechts veertig percent van het rantsoen voor mannen. Ook in restaurants waren de dames verplicht met een geringere hoeveelheid alcohol genoe gen te nemen dan hun begeleiders. MAAR NIET ALLEEN dat. Het was on mogelijk een consumptie te bestellen die uitsluitend uit sterkedrank bestond. Er moest iets bij worden gegeten. De Zweden, die geërgerd moesten toezien hoe hun drankbonnetjes al spoedig na het begin van de maand op waren, ontsnapten aan de wettelijke beperkingen door maaltijden en gerechten te bestellen die met geen vinger werden aangeroerd, maar die de drank verplicht vergezelden, en waarvan de aanwezigheid op tafel voorschrift was. Deze beperkende wetten zijn nu sinds enige jaren ingetrokken, maar hun invloed blijft en degenen die zich er niets van aantrekken staar duidelijk gebrandmerkt. Bij de restaurateurs dan misschien in gun stige zin, bij de politie beslist in ongunstige zin. Iedereen die in het openbaar van op vallende vrolijkheid blijk geeft, wordt automatisch verondersteld dronken te zijn 'fatctart" -het tegendeel ts- Ibewezen, want welke andere reden dan alcoholische ver hitting zou er voor vrolijkheid kunnen zijn, zo redeneert men in Zweden. GEEN ENKEL RESTAURANT zal iemand toelaten wiens gang onzeker en wiens adem verdacht is. En wanneer een be zoeker buiten de deur wordt gezet, zal de wel niet te vinden. De winkels die alcohol verkopen zijn zwaar vermomd, in de etalages liggen truitjes, fototoestellen, etenswaren of huishoudelijke artikelen. Maar er is één herkenningsteken: het woord: „system-bolaget" voor buiten landers echter een geringe hulp. Raadsel achtig is het om te zien hoe de mensen deze winkels wel binnengaan, maar er nooit meer ui* schijnen te komen. In het geniep sluipen de klanten namelijk door de achterdeur naar buiten, want het zou onbetamelijk zijn bij deze winkels met volle tassen gezien te worden. ER ZIJN WINKELS die met een bewon derenswaardige durf en bravour wat fles sen wijn uitstallen. Maar zij zorgen voor een afdoende compensatie door de rest degelijk aan het oog te onttrekken. Een scherm zorgt ervoor, dat de voorbijgangers het interieur van de winkel niet te zien krijgen en wie de deur opent moet eerst nog een gordijn opzij schuiven om tot zijn doel door te dringen. Wie in Zweden zijn dorst wil lessen, moet zich heel wat inspanningen ge troosten! Op het kopen van sterke drank in winkels rust in Zweden een sterk taboe. De mogelijkheid bestaat, maar het gebeurt zoveel mogelijk ongezien. Door een achterdeur verlaten de klan ten de winkel. Slechts het bordje „Systembolaget" kan hen verraden. eigenaar van het etablissement er met veel openbaar vertoon bij de klant op aandringen, dat deze zich onder zijn hoede veilig naar huis laat brengen en dat zijn auto hem wordt nagereden. Maar terwijl de Zweden een vrome natio nale afkeer van de verradelijke drank aan de dag leggen, zijn het individueel flinke pimpelaars. Daarbij getroosten zij zich grote moeite om hun flessen aan het oog der openbaarheid te onttrekken, zoals an dere naties dat doen met hun vrouwen van lichte zeden. Op fuifjes geven de Zweden zich heimelijk aan de drank over, als schooljongens die achter een schutting sigaretten staan te roken. VOOR DRANK WORDT haast niet gead verteerd en in winkeletalages is het vrij- In het amfibarium van Artis kunnen de bezoekers thans een groot aantal reuzen- kikkervisjes bezichtigen, die afkomstig zijn uit de vijver van de buitenplaats „De Dui- ventoren" in Rhenen. Een eigen „expedi- tietje" van Artis heeft daar de donderkop pen (larven van bruikikkers) donderdag gevangen. De kikkervissen, die in lengte variëren van ongeveer zeven tot tien centimeter, normale kikkervissen worden niet gro ter dan 1 tot l'/j cm hebben een eigen basin tot hun beschikking gekregen. Ver schillende dieren zijn reeds min of meer met de gedaanteverwisseling begonnen. Hier gaat een man een winkel van mode-artikelen binnen. Het bord boven de deur maakt het waarschijnlijk dat hij dat doet om de koffer die hij in zijn hand heeft, te vullen met flessen. Want al wordt het onderwerp „drank" in Zweden uit de openbaarheid ge weerd, de Zweden weten het glas heel goed te hanteren. JERUZALEM (Reuter) Het Isra ëlische parlement (Knesset) heeft moties van de rechtse Heroet-partij en de linkse Mapam-partij, beide oppositiepartijen, in gediend om een debat te forceren over het vervaardigen van uniformer) voor het vervaardigen van uniformen voor het Westduitse leger, verworpen. In de mo ties werd gevraagd hoe de Israëliërs aan de Joden in Latijns-Amerika en Groot- Brittannië kunnen vragen pal te staan te gen het opleven van het nazisme, terwijl de Israëlische fabrieken uniformen maken voor „dezelfde generaals" en „hetzelfde leger" waarvoor de Joden in Hitiers con centratiekampen gedwongen waren- uni formen te naaien, en waardoor het Euro pese jodendom werd vernietigd. De minister van Handel en Industrie, dr. Pinhas Sapir, zei het aannemen van de order door Israëlische textielfirma's op zakelijke gronden gerechtvaardigd te achten. Hij zei geen verschil te zien tus sen het zenden van citrusvruchten, ban den, lederwaren en keramiek naar Duits land en kleding voor Duitse soldaten. "1 .-.v.v. vi.v.':v. PANDOE, de Bengaalse mannetjes tijger in Artis geschat gewicht 180 kilo heeft dezer dagen een kleine operatie ondergaan. De behandeling, waar men in Artis nogal tegenop had gezien, is goed verlopen en Pandoe kon reeds enige uren daarna naar zijn echtgenote) worden teruggebracht. ENIGE TIJD geleden werd geconsta teerd dat een nagel aan een van de achter poten van Pandoe verkeerd groeide en in het vlees van de voetzool drong. Het dier kreeg er kennelijk hinder van en besloten werd er iets aan te doen. Ongeveer een uur voor de tijger onder behandeling kon worden genomen kreeg hij zij het met veel moeite met een injectiepistool in het dikste deel van de achterpoot een „slaapmiddel" ingeschoten. Het duurde ge ruime tijd voor het dier in een hoek van zijn verblijf in slaap sukkelde. Toen was het voor een troepje sterke Artismensen, onder leiding van de dierenarts G. M. Smits tijd om te gaan optreden. Toch durf de men niet volledig op het verdovings middel het vaststellen van de juiste do sis is bij dieren altijd uitermate moeilijk vertrouwen, zodat werd besloten niet bij de koningstijger in de kooi te stappen. Met behulp van een lasso werd de be treffende achterpoot „gevangen" en ver volgens door de tralies getrokken. Dit le verde niet de minste moeite op en de dierenarts kon met een grote tang de in het vlees gegroeide nagel afknipen. De tijger reageerde nauwelijks, ofschoon hij wel wakker was geworden In de loop van de volgende uren heeft Pandoe zijn roes uitgeslapen. De Amerikaanse mevrouw Finkbine heeft vandaag in Stockholm voor de derde maal een dokter geraadpleegd. „Alles wat ik kan zeggen is, dat wij in contact staan met een Zweedse dokter en dat onze aan vrage voor een legale abortus op zijn vroegst volgende week ingediend zal wor den," verklaarde zij. In de Verenigde Staten is op het ogen blik een nieuwe wet op medicijnen in de maak. President Kennedy heeft de ver ontrusting over de nevenverschijnselen van thalidomide aangegrepen om de tekst van die wet aanmerkelijk strikter te doen maken. Hij heeft aangedrongen op amen dementen die strenger controle garanderen en die aan het bureau voor voedsel en me- discijnen de macht zouden geven om mid delen, die achteraf schadelijk of niet-effec- tief blijken, prompt uit de handel te ne men. De bond van Britse farmaceutische in dustrieën, waarbij de meeste geneesmid delenfirma's zijn aangesloten, heeft een commissie van 6 personen ingesteld om de proefnemingen voor het vaststellen van schadelijke bijverschijnselen van genees middelen doeltreffender te maken en er voor te zorgen, dat alle geneesmiddelen firma's de beschikking krijgen over de modernste en beste methoden van onder zoek. De Spaanse directeur van volksgezond heid. heeft meegedeeld, dat producten die thalidomide bevatten thans in Spanje ver boden zijn. In Spanje is van twee geval len van misvormde babies melding ge maakt. Wij kennen het woord oordeel in de betekenis: vonnis. Ook komt het voor in de zegswijze: een leven als een oordeel, een verschrikkelijk lawaai. Men neemt aan dat de eigenlijke bete kenis is: een drukte, een gewoel als te verwachten is op de jongste dag. Oordeel is een van de zeven woorden in het Nederlands waarin het voorvoeg sel oor- voorkomt. Dit is hetzelfde als oer- in woorden als: oergrappig, oer- komiek, oervervelend. Het heeft een versterkende functie. De oorspronkelijke betekenis van oordeel is dus ongeveer die van deel: uitdeling, maar het woord werd al heel lang geleden ge bruikt voor: uitdeling van straf, dus als rechtsterm. De toonloze vorm van o o r- is e r-, dat wij nog overhebben in woorden als: erkennen, ervaren, erlan gen, erbarmen. Taptoe. De stichting Coevorden Cen trum houdt zaterdag 18 augustus een inter nationale taptoe. Vijf buitenlandse korpsen zullen hun medewerking aan dit festijn verlenen. Voor het eerst na 1945 zal een muziekkorps van de Duitse Bundeswehr in Nederland optreden. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M G Sehmidt en Fiep Westendorp wipvfttttiiT swam ruTinn symbicate 84. Inderdaad, het eerste wat Tante Patent zag in het Vulpense Bos was de heer de Vries, die een juf frouw woest in het rond slingerde onder luide toe juichingen en koorzang van alle overige Impulsieven. De grote Sof zelf stampte met de voeten en klapte in z'n handen en amuseerde zich kostelijk. Blijkbaar was hij het hele Walhalla vergeten en de hele Thor. Blijkbaar wilde hij nooit meer terug. Hij voelde zich thuis. Njef Njef! klonk zijn oude strijdkreet. Maar Tante Patent greep hem bij een been. „Toe, meneer de Sof", zei ze dringend. „Het is tijd om naar huis te gaan. We moeten zoeken naar Uw offervat, kom!" De Batavier voelde daar totaal niets voor. „Laat me los, vrouw", grauwde hij. 13. „Voort, voort; nu niet getalmd!" riep Joris, ter wijl hij in draf zijn kampeergelegenheid verliet. „Zo'n leerzaam boek over een verborgen schat mag niet in de verkeerde handen blijven!" „Ik begrijp niet waarom je ineens zo'n haast hebt," mompelde Panda. „Die le lijke Isengrim heeft het op een lopen gezet en we kun nen hem nooit meer inhalen. Wie weet waar hij heen gegaan is!" „Ge zijt een zwartkijkertje, vent", sprak Joris vermanend. „Denk nu eens even helder na. Lo gica omnia vindt, nietwaar? Die boekendief Isengrim popelt van nieuwsgierigheid om méér van de schat te weten te komen; en dus zal hij zich lezend neerzetten in de eerste rustige omgeving die hij ziet. Welnu dan; zo'n gelegenheid is hier vlak om de hoek een een voudig café, waar hij zal denken ongestoord te zijn. Wij richten onze schreden derwaarts!" Joris had het inderdaad bij het rechte eind. Graaf Isengrim had in café Het Zwaantje een glas koud water besteld, en zat daar nu (onder het afkeurend oog van de café-houder) het gestolen boek te bestuderen. Al spoedig had hij gevonden wat hij zocht. „Grrr! Ah!" gromde hij. „Er bestaat dus een kaart waarop is aangegeven waar de schat zich bevindt. Hurrmpf. Goed! En als het waar is wat hier staat, weet ik die kaart te vinden! Nog even, en de rechtmatig gestolen schat van de Isengrims is mijn!" Maar zo eenvoudig zou dat niet gaan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9