Belangrijke stap voorwaarts naar landing op de maan Nerveus Berlijn herdenkt oprichting van de muur HET WEER Ontploffing van hogedrukgascilinder leidt tot enorme ravage in Zeist Sovjet-Unie verrast de wereld met een rendez-vous van twee ruimtevaarders Nieuwe landing op Misool mislukt Ds. Grüber: Duitsers zelf de oorzaak van hun ellende EEN DODE, TALRIJKE LICHT GEWONDEN before ijou viuj! A. J. Rotteveel's 47e JAARGANG NUMMER 236 MAANDAG 13 AUGUSTUS 1962 Rechtstreekse televisie „Rendez-vous" y 0 0 i SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Automobielbedrijf Droog Aan het strand: Eten en slapen In de krant van heden: Van Dag tot Dag3 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Landingsboten maak' ten na beschieting rechtsomkeert Overleg gaat door MOSKOU (Reuter, AFP en AP) - In de Sovjet-Unie zijn in het afgelopen weekeinde twee ruimtevaartuigen, met ieder, een mens aan boord, in nagenoeg dezelfde baan om de aarde gebracht. De hierdoor geschapen reële mogelijk heid, dat de ruimtevaartuigen tijdens hun vlucht aan elkaar worden gekoppeld tot een ruimteplatform, vanwaar satel lieten in een baan om de maan kunnen worden gelanceerd, heeft Britse geleer den doen veronderstellen, dat de Sovjet- Unie over drie of vier jaar een mens naar de maan zal brengen. Nadat zaterdagmorgen om 9".30 uur de Wostok III met de 32-jarige Andrian Nikolajev was gelanceerd, volgde zon dagmorgen om 9.02 uur de Wostok IV, bemand door de 31-jarige Pavel Popo- vitsj. De twee ruimtevaartuigen leggen in dichte nabijheid van elkaar hun banen om de aarde af. De omlooptijd van de ruimteschepen bedraagt iets meer dan 88 minuten. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog geen der ruimte vaartuigen geland. Over de omvang en het gewicht van de Wostok III en IV is in Moskou niets bekendgemaakt, maar het is duidelijk, dat deze zeer aanzienlijk zijn vergeleken met vroegere ruimtevaartuigen. De Wos tok I en II, waarmee Titov en Gagarin hun vluchten maakten, wogen ongeveer 4,5 ton. Het nieuws over het eclatante Russische succes gaf in het Amerikaanse Cape Canaveral aanleiding tot neer slachtige commentaren, waarin de ach terstand van de Amerikanen op de Rus sen bij het ruimtewerk naar voren werd gebracht. In de Mercury-capsules waarmee de Amerikanen Glenn en Carpenter in febru ari en mei 1962 ieder drie omwentelingen om de aarde maakten, waren de astro nauten gedwongen in hun, in liggende hou ding opgestelde stoelen te blijven zitten. Nikolajev en Popovitsj hebben zich echter uit hun riemen losgemaakt en zijn uit hun zetels gekomen om in gewichtloze toestan den hun werkzaamheden te verrichten Zij hadden zoveel bewegingsruimte, dat zij hun ruimtepakken uittrokken. De Wostok III en IV hadden tevens te levisie-camera's aan boord, die beelden uitzonden van de ruimtevaarders, zoals de Russische televisiekijkers in een recht streekse uitzending vanuit de ruimte heb ben kunnen constateren. Voor de Ameri kaanse capsules waren de televisiecame ra's te zwaar. Dat Nikolajev in een toe stand van gewichtloosheid verkeerde, kon den de televisiekijkers (de NTS heeft het programma gisteren overgenomen) aflei den uit de trage bewegingen van de handen van de astronaut, die schenen te zweven en moeite deden een los vel papier, dat vrij wel onbeweeglijk voor hem hing, te pak ken. De Amerikaanse deskundigen waren voor al verrast door het feit, dat de Russen kennelijk over twee lanceerplatformen be schikken, gezien het feit, dat zij twee lan ceringen binnen 24 uur hebben uitge voerd. Men meende, dat de Sovjet-Unie maar over één platform beschikte, zoals dat in Cape Canaveral het geval is. Vrij kort na de lancering van de Wostok IV met Popovitsj aan boord, is er een driehoeksgesprek gevoerd tussen de twee ruimtevaarders en majoor Gagarin, die zich in een commandostation op de grond bevond. De twee ruimtevaarders konden eikaars voertuigen door hun vensters waarnemen. Op welke afstand zij zich van elkaar bevonden is niet meegedeeld. Een Japans waarnemingsstation deelde giste ren mee berekend te hebben dat deze on geveer 120 kilometer zou bedragen. Uit Meudon bij Parijs werd vanmorgen ge- (Van onze correspondent) BONN Vandaag een jaar geleden werd in Berlijn de muur opgericht, die het vrije verkeer tussen de oost- en de westsector van de stad voorgoed afgren delde. Vandaag een jaar geleden werd Berlijn definitief frontstad. De verjaardag Advertentie IA Am l-KA TCI 10A00 BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal. tel. 57.500-57.501 Voor SIMCA-nieuws zie pag. 12 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend ma tige wind tussen noordoost en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hlagedrukgebied breidt zich via Schotland over de Noordzee uit. waardoor de bewolking wat minder wordt bij een zwakke oostelijke wind. Temperatuur 19 tot 21 graden Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wat meer zon en iets warmer. meld, dat de afstand 10 km zou bedragen. De handbesturing waarover de ruimte vaarders beschikken, zou hen echter in staat stellen hun voertuigen bij elkaar te brengen. Sir Bernard Lovell, direct van het En gelse radio-astronomische laboratorium in Jodrell Bank, waar de vluchten nauwlet tend worden gevolgd, zei te geloven, dat het „rendez-vous" tussen de ruimtesche pen nog niet tijdens déze vlucht tot stand zal "worden gebracht, al achtte hij dit niet onmogelijk. Het doel van de dubbele Russische ruim- tevlucht is in Moskou officieel opgegeven als „het verzamelen van gegevens over het vestigen van contacten tussen twee ruim teschepen, het coördineren van de bestu rende astronauten en het nagaan welke in vloed de langdurige gewichtloosheid op de mannen heeft." In Moskou is meegedeeld, dat de vluch ten geheel volgens plan verlopen. De ver bindingen van de astronauten met elkaar en met de controle-stations werken feilloos, evenals de instrumenten aan boord. Nikola jev en Popovitsj verrichten wetenschap pelijke waarnemingen en fysiologische en psychologische proeven. Lichamelijk en en geestelijk bevinden zij zich in goede conditie. Zij eten en slapen op regelma tige tijden. (Lees verder op pagina 3, onder „Lancering") Op de Rode Plein in Moskou getuige een grote menigte Moscovieten van zijn vreugde over de dubbele lancering. Grote foto's van de twee ruimtevaar ders werden door mensen meegedra gen (links Popovitsj, rechts Nikolajev). (Telefoto) van de muur betekent daarom voor beide zijden reden tot herdenken in nervositeit. In het westen herdenkt men de muur als symbool van het communistische bewind in Oost-Duitsland. Aan de andere kant verheerlijkt men het Berlijnse metselwerk krampachtig als grote prestatie van het vredelievende oosten. De nervositeit vond gisteren al haar weerslag in het samentrekken van troe pen in Oost-Berlijn, het versterken van patrouilles, etc. Op de Brandenburger Tor nestelde zich een Russische machinege- weerpost. Het verkeer tussen de Bondsre publiek en West-Berlijn bereikte inmid dels recordstanden. Meer dan 25.000 rei zigers maakten binnen 24 uur gebruik van het Autobahn-controlepunt Helmstedt. Gisteravond sprak bondskanselier Ade nauer het Duitse volk voor de televisie toe. De kanselier sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst, omdat gerechtigdheid en vrijheid volgens hem steeds zouden overwinnen over ongerechtigdheid en sla vernij. Alle volkeren van het vrije westen riep hij op troost en hoop te geven aan de 17 miljoen Duitsers achter de muur. De minister voor de Hereniging. Lem mer, verzekerde voor de radio dat de Bondsrepubliek zich nimmer zal neerleg gen bij de toestand van een verdeeld Ber lijn en een verdeeld Duitsland. De bekende Berlijnse predikant Grüber maande tot bezonnenheid. „Praten is niet altijd een teken van moed en zwijgen niet altijd van zwakheid," aldus Grüber, die er de nadruk op legde, dat geen Duitser moest vergeten dat alle ellende, die sinds 1945 over het Duitse volk is gekomen, een regelrecht gevolg is van de schuld, die het Duitse volk op zich geladen heeft. Grüber weigerde 'overigens, evenals bis schop Dibelius, mee te werken aan het klokgelui, dat de Westberlijnse autoritei ten vandaag om twaalf uur, na een mi nuut stilte ter herdenking, wilden laten klinken. Grüber is namelijk van mening dat kerkklokken oproepen tot gebed en niet samen kunnen galmen met sirenes en autoclaxons. Rusland heeft zatenjag nota's gestuurd aan de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, waarin de aandacht wordt ge vraagd voor „de intensivering van provo catieve handelingen vanuit West-Berlijn tegen Oost-Duitsland, Rusland en andere communistische landen." Oost-Duitsland heeft geprotesteerd bij Amerika, Engeland en Frankrijk tegen het bezoek van de Westduitse president Luebke aan Berlijn. Luebke neemt deel aan de herdenking bij de muur. Vanmorgen is alles in Berlijn rustig ge bleven. De Westberlijnse burgemeester Willy Érandt zei in een radio- en televisie toespraakje van één minuut, dat West- Berlijn zich niet zou latèr 'bedwingen. Met een klap, die kilometers in de omtrek was te horen, is zondagmiddag op het terrein van het centraal distributiebedrijf voor gas aan de Steijnlaan te Zeist een hogedrukgascilinder geëxplodeerd. De gevolgen waren verschrikkelijk. Een machinist van het bedrijf, de 52-jarige heer S. W. van Butselaar uit Zeist, werd op slag gedood. Talrijke mensen liepen schaaf- en snijwonden op. Honderden meters in de omtrek sprongen de ramen. Naar schatting 150.000 mensen kwamen zonder gas te zitten. Urenlang zijn de brandweren van Zeist, De Bilt, Driebergen en de vliegbasis Soes- terberg, geassisteerd door de plaatselijke B.B. en militairen, beziggeweest de bran den,' die het gevolg waren van de explosie, te blussen en te voorkomen dat nog meer gascilinders de lucht in zouden vliegen. Er waren bijna nog geen mensen op straat, toen het ongeluk gebeurde. Was dit wel het geval geweest, dan zouden er on getwijfeld meer doden te betreuren zijn geweest. De cilinder explodeerde omstreeks kwart voor twee, het tijdstip waarop de meeste mensen aan het eten waren. De enige die in de buurt was, was machinist Van Butselaar. Hij moet bezig geweest zijn aan zijn laatste controlegang. Een kwartier later namelijk zou hij worden afgelost. Men vond hem later bij de restanten van de tank. Zijn kleren waren verbrand, hij Iaat vrouw en vijf kinderen na. Zoveel druk zat er achter de explosie, dat een groot deel van de tank op het dak van het oude badhuis terechtkwam, dat naast het gasbedrijf is gelegen. Het deksel van de tank, een metalen plaat van 14 millimeter dikte en een doorsnee van 2,5 meter, vloog honderd meter door de lucht en vernielde het dak van een loods. Een hoge steekvlam was het gevolg van de explosie. Enkele ogenblikken later woed den er in verschillende gebouwen van het gasbedrijf felle branden. Het gevaar voor nieuwe explosies was niet denkbeeldig. De cilinder die de lucht inging, was name lijk de middelste van vijf cilinders, alle gevuld met 2500 kubieke meter van het hoogst brandbare kraakgas. De vier andere tanks werden door de luchtdruk van hun plaats getild. Eén sloeg lek, de andere drie werden ontzet. Oorzaak onbekend De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Het aanvankelijk vermoeden dat het gas in de cilinder onder te hoge druk zou hebben gestaan, werd later door de directeur van het bedrijf, ir. W. van Dijk, met klem tegengesproken. Volgens hem zou de oorzaak een fout in de constructie van het omhulsel kunnen zijn. Ingenieurs van het stoomwezen zullen aan de hand van de restantên van de cilinder onderzoeken wat de oorzaak van de ontploffing is geweest. De officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht, mr. G. W. von Meyenfeldt, was ook op de plaats van het ongeluk. Hij heeft het logboek van de machinekamer in beslag genomen. Het Zeister gasbedrijf heeft volgens een eerste raming ongeveer acht ton schade geleden. Erger voorkomen De machinist, die de heer van Butse laar om twee uur zou aflosen, de heer G. Laman, was enkele ogenblikken na het ongeluk al op het terrein. H(j heeft de tegenwoordigheid van geest gehad de gas- toevoer af te zetten. Zeist distribueert na melijk het gas dat in Utrecht wordt ge kraakt. Zou deze gastoevoer nog enige tijd hebben kunnen doorstromen, de gevolgen zouden voor Zeist nog veel erger zijn ge weest. Gasvoorziening hervat Vanmorgen om zeven uur is de gaavoor» ziening via noodleidingen hervat in de ge meenten Zeist, De Bilt, Bilthoven. Den Dolder, Bosch en Duin, Huis ter Heide, Austerlitz, Driebergen en Doom. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zee 4 Beeldverhalen 2, 5 Feuilleton 5 Horen en Zien 5 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Kunst 7 Sport 8, 9, 10, 11 Topsy 12 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De tank met kraakgas vloog de lucht in en belandde op het dak van een van de gebouwen van het bedrijf; drie andere tanks werden ontzet en uit de stoelen geslagen. De foto geeft een overzicht van de situatie. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant HOLLANDIA (ANP) - Nadat in de nacht van dinsdag 40 Indonesische infil tranten waren geland op het eiland Was ten westen van Onin en in de nacht van donderdag op vrijdag 140 infil tranten op het eiland Misool, hebben zaterdagavond zes Indonesische vaar tuigen een nieuwe landingspoging ge daan. Nadat radarecho's hadden uitge wezen dat de scheepjes met een snel heid van 40 km van de noordkust van Ceram naar het op Misool gelegen dorp Wey koersten, hebben Nederlandse strijdkrachten het vuur geopend, toen de vaartuigen de kust van Misool tot 25 km waren genaderd. Het vuur werd door de Indonesiërs beantwoord, waar na zij van koers veranderden en naar Ceram terugkeerden. Terwijl de Indone sische scheepjes al vurend omkeerden, hebben Nederlandse militairen een felle lichtflits aan boord van een der scheep jes waargenomen. Vermoedelijk is het vaartuig getroffen. Het eiland Misool ligt in de Ceramzee, ongeveer halver wege tussen Ceram en de Vogelkop. De i-uim 100 infiltranten die in de nacht van donderdag op vrijdag waren geland, hadden zich in het dorpje Wey verschanst. Zij zijn daaruit verdreven door Nederland se mariniers. Toen de Nederlanders Wey naderden werden zij ontvangen door he vig vuur van automatische wapens. Niet temin lukte het de mariniers met steun van vuur uit zee, de Indonesische militai ren te dwingen de kampong te verlaten. Boven Wey, dat gelegen is aan de zuid kust van Misool, stellen de Nederlandse strijdkrachten thans alles in het werk om de Indonesiërs te neutraliseren. Een jager van de Koninklijke Marine is naar Mi sool gevaren en ligt thans nabij Wey ge meerd. Het overleg tussen Nederland en Indi nesië is nu van Washington naar Ne\ York verplaatst. Onze correspondent be richtte hedenmorgen, dat zowel ambassa deur Van Roijen als minister Soebandrio daar zondag reeds aanwezig was. Als alles volgens de plannen verloopt, zal de ze week in feite een einde komen aan het jarenlange geschil tussen Nederland en Indonesië. Het formeel overleg zal echter nog niet vandaag beginnen. Volgens Soe bandrio moet men eerst nog over enkele punten een akkoord bereiken. De techni sche besprekingen zijn vorige week nog niet geheel afgelopen. Zij zullen vandaag nog in New York worden voortgezet. Toch hoopt men morgen te beginnen met een kort, formeel overleg, waarna de over eenkomst kan worden getekend. De Indonesische landingen hebben even wel aangetoond dat men niet te snel moet menen dat alles in kannen en kruiken is. Een nieuw en ernstig incident zou de plan nen kunnen torpederen. Soebandrio bracht zondagochtend een bezoek aan Oe Thant, dat van elf tol twaalf uur duurde. Vandaag zou Oe Thant wederom over leg plegen met dr. Van Roijen en Soe bandrio, in de hoop alle obstakels uit de weg te kunnen ruimen voor de te houder. korte formele conferentie. In Indonesische kringen in New York werd gezegd dat de Indonesische regering van mening is dat de landingen op Wa: en Misool geen infiltraties genoemd kun- isn worden, omdat „westelijk Nieuw-Gui- iea Tnd-mes' h gebied is en de Indone- iëis het reoh 'n riaqi eidoeven".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1