In New York verwacht men morgen de ondertekening HET WEER Kotter op Zandvoortse strand Komen Nikolajev en Popovitsj samen in één cabine terug? Kabinet oordeelt vanmiddag over het ontwerp-akkoord In afgelopen nacht honderden para's op Nieuw-Guinea geland Druk overleg in New York Talrijke gissingen in westerse observatoria Fedorov: Geen technische gegevens vóór het ontwapeningsakkoord Engeland verbiedt drie fascistische bijeenkomsten Dean beschuldigt de Sovjet Unie LAATSTE FASE VAN Trekking premielening Amsterdam 1959 ejore ijou viuj! BECKERING 47e JAARGANG NUMMER 237 DINSDAG AUGUSTUS i*62 REGEN- EN TWEEDJASSEN Veranderlijk Aan het strand Moeilijkheden Smakelijk eten Overstapje „A merika doet gevaarlijk VERB0UWINGS-0PRUIM1NG In de krant van heden Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I J a lV% T Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I T ^^^B Tf A f T lj W J T| I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. B ^^^B B JL m JL W franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijln Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije DEN HAAG. Het kabinet komt vanmiddag bijeen om het ontwerp-akkoord te beoordelen, dat gisteren in New York, na een dag van drukke diplomatieke bedrijvigheid, tussen de Nederlandse en Indonesische onderhandelaars tot stand is gekomen. Voordat morgen de ondertekening van het akkoord zal plaats hebben, wil het kabinet in deze belangrijke aangelegenheid het laatste woord hebben. Hiertoe zijn ook de ministers die momenteel in het buitenland vertoeven, telegrafisch naar Den Haag geroepen. Het akkoord over Nieuw-Guinea is het enige agendapunt voor de vergadering van vanmiddag. De regering had am bassadeur Van Roijen opgedragen, alvorens tot parafering over te gaan, het ontwerp-akkoord naar Den Haag te zenden. De tekst is daar in de afgelopen nacht ontvangen. Op het bericht over nieuwe landingen van honderden In donesische parachutisten op Nieuw-Guinea heeft de regering nog niet gereageerd.. In New York zijn gisteren de militaire en administratieve deskundigen, Neder landse en Indonesische, nog zeer druk in de weer geweest om regelingen uit te wer ken voor het civiel en militair gezag op Nieuw-Guinea gedurende de overgangspe riode, die in het plan-Bunker is voorzien. De Verenigde Naties wensen te beschik ken over een gewapende macht van dui zend of vijftienhonderd man. Het effect van zulk een bescheiden aantal zal in een gebied als Nieuw-Guinea bepaald wor den door de mate van beweeglijkheid. Voor deze manschappen zal Oe Thant wel licht een beroep doen op Aziaten en Afri kanen. Vermoedelijk zal Amerika een groot deel van het materiaal, zoals vlieg tuigen en schepen, beschikbaar stellen. Het aantal civiele ambtenaren, dat Oe Thant denkt nodig te hebben, zou onge veer honderd vijf tig bedragen. De Indone- HOLLANDIA. Volgens een officiële mededeling zijn vannacht tussen half twee en twee uur plaatselijke tijd „hoogstwaar schijnlijk" enkele honderden Indonesische parachutisten neergelaten nabij Sorong, Kaimana, Teminaboean en Merauke. De actie werd uitgevoerd door zes Indonesi sche Herculesvliegtuigen, die volgens radarwaarnemingen waren opgestegen van Ceram en de Kei-eilanden. Aangezien de Nederlandse strijdkrachten om tien uur plaatselijke tijd vanochtend nog geen con tact met de parachutisten hadden gehad, moet worden aangenomen dat de landingen op enige afstand van genoemde plaatsen is geschied. Aanvankelijk dacht men aan een lucht aanval op Hollandia, waar terstond alarm werd gegeven. Er zijn echter geen Indone sische toestellen boven de stad geweest. Vanochtend vroeg bleek dat het geronk af komstig was van Nederlandse Neptunes, die de gehele nacht boven alle grote plaat sen van Nieuw-Guinea hadden gevlogen. Zij hebben geen contact gehad met In donesische vliegtuigen. Aangezien de Her cules-vliegtuigen onder normale omstan digheden ongeveer 70 parachutisten kun nen vervoeren, kan volgens militaire zegs lieden worden aangenomen dat vannacht totaal ruim 400 parachutisten zijn geland. Op de vliegvelden van Nieuw-Guinea wer den vanmorgen Dakota's van de „Kroon duif"-maatschappij gevorderd voor het vervoer van militairen naar de plaatsen waar parachutisten zijn geland. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Overwegend mati ge, van oost naar zuid tot zuid west ruimende wind. Over het algemeen iets hogere tempera turen, vooral in de nacht. Perioden van zonnig en goed strandweer met een kleine kans op onweer. Matige wind tussen oost en zuid. In de middag 2022 gr., later 17 graden. Vooruitzichten: Iets war mer, maar licht onstabiel door sto ring bij Noord-West-Frankrijk. siërs zouden gedurende de korte overgangs periode willen volstaan met belangrijk minder. Volgens welingelichte zegslieden zijn Indonesië en Nederland het er gister avond over eens geworden, dat de V.N.- politiemacht in Nieuw-Guinea zal dienen tussen 1 oktober, op welke datum Neder land het gebied aan de V.N. zal overdra gen, en 1 mei, de datum waarop de V.N. het zal overdragen aan Indonesië. Dit is opgenomen in een militair pro tocol waarin tevens is voorzien in een be stand, een geleidelijk vertrek van onge veer 8000 man Nederlandse troepen en het invoegen in de V.N.-politiemacht van de Indonesische troepen die zich thans op Nieuw-Guinea bevinden. Schattingen over hun aantal lopen uiteen van 500 tot 2000 man. De nieuwe landingen wettigen de veronderstelling, dat Soekarno hun aantal zo groot mogelijk wil doen zijn. In een financieel protocol wordt vast gelegd hoeveel elk van beide partijen zul len bijdragen in de kosten van het tijde lijke bestuur van de Verenigde Naties. Er moesten de laatste dagen enige moeilijkheden worden opgelost, die het hijsen van de Indonesische vlag op 1 janurai 1963 betroffen en de nieuwe In donesische infiltraties van vorige week. Over beide punten had Nederland zich ernstig bij Oe Thant beklaagd. De Indonesiërs hechten grote waarde aan het symbolisch hijsen van de rood witte vlag op 1 januari, al erkennen zij dat de V.N.-vlag tot mei 1963 de officiële vlag zal blijven. Aan de concessie die Oe Thant in het geheime memorandum aan Soekarno betreffende de vlag heeft gedaan, kan men moeilijk tornen volgens de Indonesiërs. Dit punt is voor Soekarno heel belangrijk. Het andere Nederlandse protest betrof de militaire infiltraties. Wat ook de aard van het vergelijk daarover is, er moest met de regeringen ruggespraak worden gehouden. Vandaar dat de slot fase van het overleg moet wachten tot morgen, woensdag 15 augustus. Na een dag van grote diplomatieke be drijvigheid in New York wilde niemand, die bij de discussies was betrokken, voor uitlopen op de berichten die uit de hoofd steden worden verwacht. Niemand wilde de indruk wekken dat een akkoord zeker zou worden bereikt, maar tevens ver meed iedereen de moeilijkheden te zeer te accentueren. Het verloop lijkt spannend te zullen blijven tot het einde, maar on danks alle onzekerheid lijken de kansen op een akkoord toch groter dan die op een diplomatieke ontsporing vlak voor het eindstation. Maandagmiddag omstreeks 2 uur is de kotter IJM 47 op het strand te Zand- voort, vlak voor de Zeestraat, hoog op het strand gelopen. De boot behoort toe aan de te Zandvoort wonende schipper Jan de Groot en had behalve deze, vier man aan boord. De gehele morgen had de IJM 47 gevist vlak onder de kust van Zandvoort, toen vermoedelijk door dat een net in de schroef geraakte de boot door de opkomende vloed op het strand werd gedrukt. De IJM 48, die vlakbij voer, probeer de nog assistentie te verlenen, doch dit mocht niet meer baten. De boot geraak te onwrikbaar vast en kwam bij het val len van het water geheel droog op het strand te liggen. Een sleepboot probeer de het scheepje in de loop van de mid dag van het strand af te krijgen, doch moest onverrichter zake terugkeren, daar men niet dicht genoeg onder de kust kon komen om de tros te bevestigen. Men vreest, dat wanneer de landwind van heden aanhoudt, het niet mogelijk zal blijken de kotter vlot te krijgen en dat gewacht zal moeten worden op zee wind. Voor de talrijke badgasten en strandbezoekers betekende deze onver wachte stranding vanzelfsprekend een gro te bezienswaardigheid. De heer Jan de Groot werd eerst enkele maanden gele den eigenaar van deze kotter, die hij kocht in Breskens en begin juli naar IJmuiden bracht. De boot liep bij de 'stranding vrij grote schade op. Onder meer verspeelde men daarbij het roer en wer den drie lekken geconstateerd, die voor lopig provisorisch werden gedicht. De gestrande kotter is in de afgelo pen nacht ondanks de sombere vooruit zichten en zonder sleepboothulp vlot ge komen. Toen het hoog water was, van nacht omstreeks 1 uur, heeft een ander vissersvaartuig de IJM 47 vlot getrok ken, waarna koers werd gezet naar IJmui den. De Sovjet-Unie heeft de wereld gis teren en vandaag nog steeds in het on gewisse gelaten over het tijdstip en de wijze waarop de ruimtevaart van Niko lajev en Popovitsj zal worden beëindigd. Westerse geleerden en persbureaus zijn volkomen afhankelijk van de bericht geving van Tass. De waarnemingen van observatoria in de westerse wereld heb ben geleid tot allerhand veronderstel lingen over de verrichtingen van de Wostok III en IV en de verdere plannen van de Russische technici. Evenals dat gisteren rond het middaguur het geval was, deden vandaag geruchten de ronde dat de ruimteschepen aan een landing zouden beginnen. Voor de landing bestaat slechts enkele malen per etmaal de gelegenheid, omdat de aarde onder de baan van de ruimtevaartuigen doordraait en deze daardoor maar af en toe over de Sovjet-Unie vliegen. Een Russische zegs man heeft gisteren meegedeeld, dat er vanmiddag „iets interessants" zou plaats vinden, maar hij wenste zich er verder niet over uit te laten. Een Zweeds luisterstation heeft van morgen gemeld, signalen van een derde kunstmaan te hebben opgevangen. Het zou volgens het station een onbemande satel liet zijn. van een rendez-vous, omdat de twee Wos- toks zo dicht bijeen werden waargenomen met de grote radio-telescoop, dat hun sig nalen niet meer uit elkaar waren te hou den. Ook in Cleveland (V.S.) werd het vermoeden geuit dat de ruimteschepen gis teren aan het begin van de avond aaneen- gekoppeld zijn geweest. Daarna zou een aanzienlijke verwijdering zijn ontstaan (1550 km). Vanmorgen om tien uur (Nederlandse tijd) had de Wostok III 49 omwentelingen om de aarde gemaakt en meer dan twee miljoen kilometer afgelegd. Voor de Wos tok IV waren deze cijfers 33 omwente lingen en 1,4 miljoen kilometer, afstanden die de afstand van de aarde tot de maan enkele malen overtreffen. Op gezette tijden deelde Moskou mee, dat de vluchten van Nikolajev en Popo vitsj uitstekend verlopen. Nikolajev en Popovitsj voeren regelmatig gesprekken met elkaar (waarbij zij zich bedienen van de codenamen „Valk" en „Gouden Arend"). Zij eten, slapen en ver richten waarnemingen. Nikolajev heeft de maan gefilmd. Gistermiddag en vanmorgen verschenen de astronauten weer op de Russische televisieschermen. In hun ca bines heerst kamertemperatuur en een nor male vochtigheidsgraad. Zij kunnen de Sir Bernard Lovell heeft gisteravond in Jodrell Bank gezegd, dat hij niet verbaasd zou zijn als de twee Russische kosmo nauten samen in één ruimtevaartuig naar de aarde zouden terugkeren en het tweede in de ruimte zouden laten ronddraaien. Het „rendez-vous" tussen de ruimte vaartuigen, tot stand gebracht door de handbesturing, en met het perspectief van een aaneenkoppeling van de kunstmanen tot een (naar believe in omvang uit te breiden) ruimtelijk platform in de ruimte, voor het lanceren van maanreizigers, zou daarmee tot stand zijn gebracht. Samen met het (kennelijk door de Russen be dwongen) probleem van de radioverbin dingen tussen de satellieten onderling en met de aarde, was dit rendez-vous-experi- ment het doel van de dubbele lancering. Over de verschillende afstanden die er tussen de twee Wostoks zijn geweest, zijn verscheidene veronderstellingen geuit; in Moskou is er niets over meegedeeld. In Jodrell Bank opperde men het vermoeden In een controlekamer van het centrale Russische televisiestation in Moskou, stonden televisiepresentators en tech nici gisteren weer in gespannen aan dacht voor de beeldschermers, waarop de twee ruimtevaarders in hun Wostok- cabines verschenen. In directe uitzen ding werden zij aan de Russische kijkers vertoond. temperatuur tot op zekere hoogte zelf regelen. In tegenstelling tot hun voorgangers in de ruimte, is het voedsel voor de ruimte vaarders veel gevarieerder dan de pasta uit knijpfiesjes. Zq eten rund- en kalfs vlees, kippeborst, sandwiches, pasteitjes, fruit, gebak en zelfs bonbons. Het vaste voedsel is in kleine stukjes gesneden. Zij kunnen water, koffie en verscheidene vruchtensappen drinken. Voor langere ruimtereizen is deze natuurlijke voeding echter onmogelijk. UNO-secretaris-generaal Thant en pre sident Tito van Joegoslavië hebben pre mier Kroesjtsjev telegrafisch gelukgewenst met de Russische prestatie. Kroesjtsjev heeft gisteren met de ruimtevaarders ge sproken en hun een voorspoedige landing toegewenst. In het controlestation vroeg hij inlichtingen over de voorbereidingen voor de landing. Nikolajev en Popovitsj zenden uit op de megacycle-frequenties 19.990, 20,006 en 143,625. De Russische geofysicus Jevgeny Fe dorov heeft in een artikel in de Pravda van vandaag verklaard, dat het beter zal zijn eerst een ontwapeningsovereen komst te sluiten over de vernietiging van alle militaire raketten, „waaronder onze onweerstaanbare strijdmiddelen voor het vervoer van kernwapens", voordat er mededelingen worden gedaan over de kracht en de brandstof van de raketten waarmee ruimtevaarders worden omhoog gebracht. Na de overeenstemming, schreef hij, kunnen ruimtevaartuigen worden ge- Een plaatje van enige tijd geleden: Vier Russische kosmonauten tijdens hun opleiding. Inmiddels zijn zij over de hele wereld bekend en in de Sovjet- Unie tot ware idolen geworden. Van links naar rechts: majoor Nikolajev, luitenant-kolonel Popovitsj, majoor Ga garin en majoor Titov. Zij zitten hier in een vliegtuig, gereed voor het ma ken van een parachutesprong, deel van hun intensieve training. By de trekking van de 2'/j percent pre mielening Amsterdam 1959 is de premie van 100.000 gevallen op serie 986 nr. 8. Die van 50.000 viel op serie 11800 nr. 3, terwijl nr. 9 van serie 2772 f 20.000 kreeg toegewezen. De 10.000 viel op serie 12107 nr. 10, de 5.000 op serie 15369 nr. 10. Vijf premies lootten uit met 1.000: serie 986 nr. 2, serie 4706 nr. 8, serie 8500 nr. 8, serie 8913 nr. 7 en serie 12107 nr. 7. Vijf series lootten uit met 500 elk: serie 4706 nr. 7, serie 8500 nr. 5, serie 8913 nr. 10, serie 11800 nr. 1 en serie 12563 nr. 7. Advertentie lanceerd in aanwezigheid van internatio nale organisaties. Fedorov veroordeelde het Amerikaanse ruimtevaart-programma, dat hij „haast en avontuur in de ruimte"* noemde. „De gevolgen hiervan zijn, dat zij systemen beproeven die niet werken of op de lan- ceerplaats ontploffen. Het Russische volk respecteert de Amerikaanse ruimtevaar ders Glenn en Carpenter, maar zij kun nen alleen maar verbaasd zijn over het gebrek aan eerbied waarmee hun levens op het spel werden gezet. De vlucht van Glenn werd negen maal uitgesteld. Car penter verbrandde bijna en daarna ver dronk hij bijna. En wat te zeggen van de defecte raketten met kernwapens die God weet waar heenvliegen en in zee val len", aldus de geleerde. Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52. HAARLEM Onverwacht voordeel voor U! Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Horen en Zien4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving'.5, 8 Feuilleton 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 W. L. Brugsma-beschouwing over Nieuw-Guinea7 Topstj 8 Luidsprekers 8 Sport 9 Dit nummer bestaat uit tién pagina's LONDEN (AP) De Britse regering heeft vandaag drie bijeenkomsten verbo den die de Engelse fascisten en nazi-groe peringen op Trafalgar Square hadden wil len houden. Het ministerie weigerde ver gunning voor de Union Movement van Sir Oswald Mosley, de Nationaal-Socialis- tische Beweging en de Britse Nationale Partij, op grond van het feit, dat de bij eenkomsten „waarschijnlijk ernstig onge mak aan het publiek zullen berokkenen." De toestemming van het ministerie is voor dergelijke demonstraties vereist. Een bestuurslid van de Britse Nationale Par tij, John Bean, verklaarde, dat de toe stemming voor een bijeenkomst op 2 sep tember reeds op 20 juni is verleend. Max Mosley, de zoon van Sir Oswald, heeft verklaard, dat zijn vader in het bui tenland verblijft. „Ik denk dat hij zou zeg gen dat dit een volkomen capitulatie is van de regering voor het communistische geweld." Mosley jr. achtte het waarschijn lijk, dat de bijeenkomst op een andere plaats zal worden gehouden, misschien in Hyde Park. GENèVE (AP) De Verenigde Staten heeft de Sovjet-Unie er van beschuldigd te willen voorkomen dat er een verdrag tot verbod van kemproeven wordt geslo ten. De Amerikaan Dean zei in de 69ste zitting van de 17-landenconferentie inzake ontwapening dat zijn regering „alleen maar met spijt kan vaststellen dat de Sovjet-Unie op dit ogenblik geen uitvoer baar verbod van kernwapens wenst en al het mogelijke in het werk stelt om te voor komen dat een verdrag van die strekking wordt gesloten". Terentius: Het gemakkelijke wordt moeilijk, als het met tegenzin wordt gedaan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1