Ur i I Vanmiddag weer kabinetsberaad over Nieuw-Guinea-akkoord Soekarno gaf reeds zijn fiat; Den Haag echter nog niet HET WEER vsv Russische ruimtevaarders kort na elkaar geland Indonesische vliegtuigen verdreven Algerije wil Franse kernproeven in de Sahara gaan verbieden Stilzwijgen over landingstechniek; vluchten duurden 3 en 4 dagen Marinier gesneuveld op Nieuw-Guinea BECKERING DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1962 M ':fc RH» Hl - STRUBBELINGEN OP HET LAATSTE MOMENT Bewolkt met buien Aan het strand: A ustralisch protest WOSTOK 3 EN U U.S.S.R. „Riemen vast Vreugde in Moskou éeforeijou êuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan In de krant van heden: VERB0UWINGS-0PRUIMING Volgens Evian-akkoord mag Frankrijk zijn basis nog vijf jaar „benutten" 47e JAARGANG NUMMER 238 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Na Se buitengewone vergadering van het kabinet van gistermiddag werd prof. De Quay opgewacht door tien tallen nieuwsgierige journalisten, die wilden weten of de regering instemt met uiat in New York overeengeko men is over de overdracht van Nieuw- Guinea. Maar de minister-president zei: „Neen heren, geen mededelingen." DEN HAAG. Het kabinet is vanmiddag opnieuw bijeengekomen voor verder beraad over de afwikkeling van de kwestie-Nieuw-Guinea. Aangenomen kan worden dat mededelingen van dr. Van Roijen, die in de afgelopen nacht uit New York zijn ontvangen, tot dit nieuwe beraad aanleiding hebben gegeven. „In dit stadium kunnen geen nadere mededelingen worden gedaan". Dat staat is het uiterst sobere communiqué, dat de Regeringsvoorlichtingsdienst gister avond uitgaf, nadat het kabinet gedurende ongeveer drie uren had beraadslaagd over de „belangrijke fase, waarin de onderhandelingen over Nieuw-Guinea thans zijn gekomen". Het is duidelijk dat de Nederlandse regering ondanks alle be zwaren, die naar men gerust kan aannemen soms uitzonderlijk ernstig moeten zijn geweest, zich heeft neergelegd bij wat tot nu toe in New York is overeengekomen. Dat dit niet van harte is gegaan, is wel duidelijk. De regering wil echter elk oponthoud vermijden, teneinde zo spoedig mogelijk de liquidatie van het geschil over Nieuw-Guinea te bereiken. Zo snel als maar mogelijk is, zal ook de goedkeuring van het op komst zijnde wetsvoorstel omtrent het akkoord door het parlement worden bevorderd. Voor het overige verwijst de regering voor nieuws omtrent de onderhandelingen naar de andere kant van de oceaan. Van de Verenigde Naties, van de Verenigde Staten of van beide zullen nu de berichten moeten komen over het akkoord. Of de Nederlandse regering akkoord gaat met hetgeen in New York tussen Nederland en Indonesië is overeenge komen, is dus officieel niet bekend. President Soekarno heeft wèl zijn goed keuring gehecht aan -het akkoord. Gisteravond heeft hij minister Soebandrio telefonisch gemachtigd tot ondertekening over te gaan. In New York verwacht men dat deze ondertekening vanavond om 8 uur (Ned. tijd) zou geschieden. Nederland heeft gistermiddag opnieuw geprotesteerd tegen het feit dat opnieuw honderden Indonesische parachutisten boven Nieuw-Guinea zijn neergelaten. Op het moment dat bij de besprekingen in New York alle obstakels uit de weg waren geruimd, werd de Nederlandse delegatie uiterst pijnlijk verrast door het bericht ever deze nieuwe landing van parachu tisten op de zuidkust van Nieuw-Guinea. Waarnemers in het V.N.-milieu waren stomverbaasd over een dergelijke grofheid cp het moment dat de onderhandelaars de laatste hand legden aan een vreedzame oplossing. Het laatste grote obstakel, dat het ak koord in de weg stond was de vlag- kwestie. Deze is nu geregeld door het mo gelijk te maken ,dat tot 1 januari de Ne derlandse vlag naast die van de Verenigde Naties zal wapperen. Na die datum zal de vlag van Indonesië naast de V.N.-vlag worden gehesen. Verwachting tot morgenavond: - Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine depressie die via Enge land naar de Noordzee trekt, veroor zaakt enkele buien, die af en toe door zonnige perioden worden afge wisseld. Bij een matige tot soms vrij krachtige zuidwestelijke wind wordt overdag een temperatuur van 20 gra den bereikt. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: weer met zeewind. Onstabiel Het tweede obstakel betrof de dreiging van verdere infiltraties. Overeengèkomen werd dat na ondertekening van het ak koord een „staakt het vuren" zal worden afgekondigd en dat alle vervoer van troe pen en militair materieel naar Nieuw- Guinea zal worden stopgezet. Naar verluidt zouden kwesties als schadevergoeding voor Nederlandse fir ma's en particulieren, die als gevolg van de overdracht vertrekken, pas besproken worden na herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Indonesië. Secretaris-generaal Oe Thant heeft de functie van tijdelijk V.N.-bewindvoerder aan Ellsworth Bunker aangeboden. Aan genomen wordt, dat Bunker, die 72 jaar is, de functie op zich zal nemen. Diplomaten, die betrokken waren bij de financiële besprekingen, hebben meege deeld, dat Nederland en Indonesië de kos ten van de V.N.-troepenmacht en het V.N.- bestuur op Nieuw-Guinea gezamenlijk zul len dragen. Naar schatting zal hiermee 250.000 a 300.000 dollar per maand gemoeid zijn voor de zeven maanden van het V.N.- bestuur. Reuter verneemt dat ook een regeling uitgewerkt is voor de controle op de In donesische strijdmacht die na de onder tekening van de overeenkomst en tot het tijdstip waarop de Verenigde Naties het beheer overnemen, in Nieuw-Guinea aan wezig is. Een woordvoerder van de Verenigde Na ties riep dinsdagavond de correspondenten bijeen om daarna een tweeregelige ver klaring voor te lezen van Oe Thant. Deze verklaring luidde: „De waarnemend secretaris-generaal verwacht dat de onderhandelingen tussen de betrokken partijen morgen (woensdag) hervat zullen worden. Hij wacht op een slotwoord van Djakarta en Den Haag aan gaande enige geschilpunten". Waarnemers meenden uit de verklaring té mogen concluderen dat er bij onfstente- Advertentie Uitgifte leden- en seizoenkaarten Donderdagavond 16 augustus - 7.008.30 u. en vrijdagavond 17 augustus van 6.308 uur. in DU COMMERCE, Marktplein. nis van dit „slotwoord" woensdag niet on derhandeld zou worden en dat er dan eveneens geen sprake zou zijn van een ondertekening van het akkoord op die dag. (Het „slotwoord" van Djakarta is inmid dels ontvangen). De Australische minister van Buiten landse Zaken, Sir Garfield Barwick heeft in het parlement verklaard dat de regering van Australië een krachtig protest heeft gezonden aan de regering van Indonesië in verband met het neerlaten van parachu tisten aan de zuidkust van westelijk Nieuw-Guinea. Hij zei dat Australië zich tot nu toe heeft onthouden van inmenging in dit soort activiteiten. De minister zei niet te kunnen begrijpen waarom er in het huidige stadium van de onderhandelingen nog lan dingen van parachutisten moeten voor komen. MOSKOU (Tass, Reuter, AP en AFP) Ongeschoren en ongewassen, maar voor het overige in een prima conditie, zijn vanmorgen de Russische ruimte vaarders Nikolajev en Popovitsj in het vastgestelde landingsgebied op aarde teruggekeerd. De Wostok III landde om vijf voor acht, de Wostok IV om één minuut over acht. De landing verliep normaal. Het programma voor de beide ruimtevaartuigen is volledig uitgevoerd. De Wostok III met majoor Nikolajev aan boord heeft, op een uur en 35 mi nuten na, vier dagen rond de aarde ge cirkeld en daarbij ruim 2,4 miljoen kilo meter afgelegd. Dit staat gelijk met meer dan drie retourvluchten naar de maan. De Wostok IV heeft, op een uur en drie minuten na, drie dagen zijn rondjes door de mimte gedraaid en meer dan 2 mil joen kilometer afgelegd. Over de wijze waarop de landing is uitgevoerd is niets bekendgemaakt. Of de cabines aan een parachute zijn neer gedaald, zoals in het geval van Gagarin, of dat de ruimtevaarders hun schepen hebben verlaten en zelf aan een para chute zijn neergedaald, is niet mee gedeeld. Rostov "KRASNEYKOOT Kiev LANDINGS PLAATS Astrakan =Zwarte Perz ië MijVimiSiXSiiiiXti «MOSKOU °Gorki 1000km oSaratov O Perm Baikonoer Kaspische Zee K0SM0ND0R LANCE ER- PLAATS yPELTi6281llm t Volgens berekeningen van wester se waarnemingsstations zou de lan dingsplaats van de Wostok 111 en IV liggen op ongeveer 100 kilometer ten zuidoosten van Saratov in Zuid- Rusland, bij de plaats Krasneykoot in de benedenloop van de Wolga. Op het kaartje staat ook de vermoede lijke lanceerplaats aangegeven. In tegenstelling tot de Amerikaanse kos monauten, dié allen op zee zijn geland, zijn Nikolajev en Popovitsj, naar men mag aannemen, op het land neergekomen. Om vijf uur vanmorgen had een Japans radiostation landingsinstructies opgevan gen die aan de twee mannen werden ge geven. Zij luidden voor Popovitsj: „De temperatuur in Wostok IV is zeer laag. U heeft uw taak volledig uitgevoerd. Bereidt u voor op een landing tijdens de 49ste om wenteling. De windsnelheid bij de lan dingsplaats is 7 tot 9 meter per seconde. Controleer uw veiligheidsgordel". De kos monaut herhaalde hierop de instructies. Nikolajev landde tijdens de 65ste om wenteling. Volgens het Japanse station waren de twee ruimteschepen op het ogen blik van de instructies 2880 km van elkaar verwijderd. De kosmonauten werden een half uur eerder dan normaal gewekt. Tijdens hun vlucht hebben zij allebei radioprogramma's van de aarde opgevan gen. In Rusland wordt de ontvangst van veel westerse zenders met stoorzenders onmogelijk gemaakt. De Sövjet-Unie is onmiddellijk na de landing overspoeld door een golf van geest drift en nationale trots. Radio-Moskou be gon onmiddellijk na de mededeling van de landing (die in het westen overigens tien minuten eerder in extra nieuwsuitzen dingen kwam) met een programma van vaderlandslievende en partijliederen. In de Russische steden werd het nieuws door luidsprekers aan bomen en openbare ge bouwen meegedeeld. De mensen stroomden de straten op om het nieuws te volgen. Vele Moscovieten stroomden naar het Rode Plein alsof de huldiging van de „hemel-tweeling", zoals de Russische kran ten ze noemen, reeds op het punt stond te beginnen. De kosmonauten zullen echter enkele dagen onder medisch toezicht wor den gesteld voor onderzoekingen. Men neemt aan, dat de officiële huldiging, waar van het verloop reeds een traditie is ge worden, zondag in Moskou zal plaats vin den Premier Kroesjtsjev zal zijn vakantie aan de Zwarte Zee waarschijnlijk wel onderbreken. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 y r Stevenson: Als uw moraal u somber maakt, wees er dan zeker van dat zij niet deugt. Bij een vuurgevecht nabij Weij op het eiland Misool op Nieuw-Guinea is de dienstplichtig marinier der tweede klasse P. M. G. C. Mannie, oud 20 jaar, onge huwd en afkomstig uit Tilburg, gesneu veld. Tevens werd bij een vuurgevecht ter plaatse gewond de eerste-luitenant der mariniers J. A. Woortman, 25 jaar oud, gehuwd en wonende te Manokwari. Over de aard van zijn verwondingen zijn nog geen mededelingen verstrekt. De dienstplichtige marinier der tweede klasse P. M. G. C. Mannie (20) afkom stig uit Tilburg, die is gesneuveld in een vuurgevecht met Indonesische in filtranten nabij Weij op Misool in Nederlands Nieuw Guinea. Bij hetzelf de vuurgevecht werd een luitenant der mariniers gewond. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond «n Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving4 Kunst Onder Ons4 In deVishal en op zee5 Topsy 3 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52, HAARLEM Onverwacht voordeel voor U! Met een laatste explosie is gisteren de doorboring van de Mont-Blanctunnel tussen Frankrijk en Italië een feit ge worden. De tunnel is de langste tei wereld: 11,6 kilometer. Onder het felle licht van film- en televisieschijnwerpers brachten Italiaanse en Franse arbeiders een dronk uit op hun gemeenschappelijk succes. Terwijl het stof nog naar be neden dwarrelde en hier en daar nog stukken steen uit het lage gewelf los braken, volgden minutenlang, welhaast niet aflatende omhelzingen van vreugde tussen de ploegen arbeiders. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma HOLLANDIA De Nederlandse pa trouilles hebben nog geen contact gekre gen met de parachutisten, die eergister- nacht op verscheidene plaatsen werden neergelaten. Alleen bij Merauke vond men parachutes van eenheden, die kennelijk opdracht hadden gevechten te vermijden om de Indonesische aanwezigheid na het akkoord zo sterk mogelijk te maken. Gisterochtend probeerden drie Indonesi sche Mustang-vliegtuigen het Nieuw-Gui- nese luchtruim binnen te dringen. Zij wer den onder vuur genomen, vermoedelijk door de destroyer „Friesland". De beman ning zag hoe één Mustang hoogte ver loor, een rookpluim achterlatend. De Nederlandse luchtmacht is nog actief met de ondersteuning van de Nederlandse patrouille op het eiland Misool, die een speedboot en voorraden buit maakte. Maar als vandaag in New York het ak koord ondertekend wordt, mag worden verondersteld dat de militaire acties zo goed als afgelopen zijn. Schout-bij-nacht Reeser zal dan morgenochtend mededelin gen doen over het einde der gevechten, die in januari begonnen met de actie in de Et- nabaai en die in april geïntensiveerd wer den toen de Indonesiërs met droppings van para's begonnen. Niet dat men na 1 oktober niet op militaire incidenten be hoeft te rekenen. De twintig UNO-officie- ren, die straks de Indonesische infiltranten moeten „controleren" wachten wellicht nog onaangename verrassingen. ALGIERS (AP) Hooggeplaatste Al gerijnse zegslieden hebben verklaard, dat Algerije Frankrijk niet zal toestaan ver dere kernexperimenten in de Sahara te nemen. Het zou voor Algerije „volkomen ondenkbaar" zijn kernproeven op zijn ge bied toe te staan, in het bijzonder met het oog op de unanieme bezwaren van alle Afrikaanse landen. Volgens de overeenkomsten van Evian mag Frankrijk de basis Reggane in de Sahara „benutten" gedurende 5 jaar na dat Algerije onafhankelijk is geworden. In de overeenkomst staat verder, dat de Franse autoriteiten „het personeel, de voorraden, installaties, uitrusting en tech nische materialen mogen handhaven die zij noodzakelijk achten". Er wordt niet in gesproken over kernproeven. De Algerijnse zegslieden verklaren, dat dit de Algerijnse regering „een onbetwist baar recht" geeft de kernproeven in Reg gane te verbieden Franse autoriteiten hebben in privé-gesprekken guidelijk te kennen gegeven het met dit standpunt geheel oneens te zijn, maar zeiden dat officieel commentaar van Parijs moet ko men.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1