Dr. Van Roijen kreeg pas op het laatste ogenblik een machtiging van Den Haag Wapenstilstand apart geregeld 31 m HET WEER Zenuwpatiënt doodt broer Zaterdag wapenstilstand Verkiezingen in Algerije weer met uitstel bedreigd uw vakantiefilms in goede handen t i s t i e K I ar VEENO/ Gerucht devaluatie Surinaamse gulden Akkoord bevat 29 artikelen TV-interview met minister Luns „Deense Veronica door politieboot overmeesterd Ipl de hmhtats-y foto 47e JAARGANG NUMMER 239 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlc» Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije mm Toespraken Wisselend bewolkt Aan het strand: In de krant van heden: éeë M ORRIS "êeforeyou êuif! Conflict met de Wilaya-leiders over kandidaten dreigt het land naar een nieuwe crisis te voeren Regering brengt radio zender tot zwijgen (zowel kleur als zwart/wit) Het woord is aan en wij bij IJmuider Courant Nieuw-Guinea-akkoord ondertekend De overeenkomst tussen Nederland en Indonesië omtrent de overdracht van Nieuw-Guinea is gisteravond om 23.19 uur in de vergaderzaal van de Veiligheidsraad in het gebouw van de Verenigde Naties in New York ondertekend. Daarmee is een einde gekomen aan een conflict, dat dertien jaar heeft bestaan. De ondertekening moest op het laatste ogenblik nog worden uitgesteld, omdat op het vastgestelde tijdstip van 10 uur, dr. Van Roijen nog geen machtiging had ontvangen van de Nederlandse regering. Die kwam pas telefonisch om half elf, nadat het kabinet de gehele middag en avond had vergaderd. Van elf uur af zonden beide Nederlandse zenders een reportage van de ondertekening uit. Daarna sprak minister president De Quay ook voor de televisie een rede uit, die in heel wat huiskamers onder doodse stilte is aangehoord. De sobere plechtigheid aan de hoef ijzervormige tafel van de Veiligheids raad miste terecht alle pompeusheid. De reserve over dit akkoord kan men het best weergeven in de woorden, die de Nederlandse ambassadeur, dr. Van Roijen, bij deze gelegenheid sprak: „Wij hebben thans een gedetailleerde schik king uitgewerkt op papier. Het oordeel der historie over wat wij volvoerd heb ben, zal uiteindelijk afhangen van de wijze, waarop de voorzieningen van ons akkoord worden uitgevoerd in de prak tijk". Een zeker scepticisme is stellig gerecht vaardigd. Niettemin kan men een aantal redenen opsommen, die tot voldoening stemmen. De Papoea's krijgen een garan tie voor zelfbeschikking, die zo hecht is als in de huidige politieke en militaire machtsverhoudingen kon worden bereikt. Een oorlog op grote schaal is door dit akkoord vermeden, hetgeen niet alleen be tekent dat vele levens van Nederlandse en Indonesische jongemannen worden ge spaard, doch tevens dat Indonesische jon gemannen zo gemakkelijk in de greep van het communisme zal komen als het geval zou zijn geweest indien Soekarno afhanke lijk was geworden van wapenleveranties uit Moskou, Peking en Praag. Voor de machtsbalans in de wereld is dit van gro te betekenis en dit verklaart dan ook waar om Amerika met zoveel energie heeft aan gedrongen op een vreedzame regeling. In een bijlage van de overeenkomst is bepaald, dat het staken der vijandelijk heden in Nieuw-Guinea zal ingaan op za terdag 18 augustus te 01.01 Nederlandse tjjd. Nederland en Indonesië mogen hun troepen daar niet meer versterken of op nieuw bevoorraden. Indonesische vliegtuigen, die personeel van de Verenigde Naties aan boord heb ben, zullen pamfletten uitwerpen „om de specifieke moeilijkheden te boven te ko men, verbonden aan de modeling van het staken van het vuren aan Indonesische troepen". De Indonesische autoriteiten zullen deze pamfletten zo spoedig moge lijk doch niet later dan twee weken na het einde der vijandelijkheden, doen toe komen aan geïsoleerde afdelingen van in het gebied gelande parachutisten. De schattingen van het aantal Indone sische infiltranten lopen sterk uiteen. Het hoogste aantal dat is genoemd was 2.700. Verondersteld wordt dat het werkelijke aantal net meer dan enkele honderden be draagt. Het is nog niet bekend, welke Azia tische landen benaderd zouden worden voor het zenden van troepencontingenten voor de benodigde 1.000 man politie- troepen. Ambassadeur Van Roijen en ambassa deur Schürmann tekenden het akkoord voor Nederland en Soebandrio voor Indonesië. Oe Thant, Soebandrio en dr. Van Roijen hielden korte toespraken. Secretaris-generaal Oe Thant legde er de nadruk op dat de diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en Indonesië nu zouden worden hervat. Hij merkte voorts op dat voor het eerst in de geschiedenis de Verenigde Naties tijdelijk de uitvoeren de macht op zich zullen nemen over een groot gebied. Soebandrio gaf het meeste accent aan wat hij noemde „het herstel van Indone- si6's eenheid. Ook hij sprak de hoop uit op betere betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, doch deze passages waren in sobere termen gesteld. Dr. Van Roijen legde de meeste nadruk op het lot van de Papoea's voor wie hij een werkelijke vrijheid van keus van groot belang achtte. Zonder Nederlands hardnekkige aandrang zou nooit zulk een specifieke regeling van het recht op zelf beschikking zijn bereikt als thans in het akkoord is opgenomen. Artikel 18 bepaalt dat de Papoea's te zijner tijd kunnen be slissen of zij bij Indonesië willen blijven dan wel of zij de banden met Indonesië wil len verbreken. Secretaris-generaal Oe Thant ontving na de ondertekening de betrokkenen in zijn vërtrekken op de 38ste verdieping, waar champagne werd geschonken en Neder landers en Indonesiërs elkaar toedronken. Soebandrio leek gereserveerd optimistisch te zijn over de toekomstige betrekkingen met Nederland. Hij leek enigszins beducht dat de Nederlanders zouden proberen hun oude, dominerende positie in te nemen. Hij wenst betrekkingen op voet van gelijkheid en zag het als een voordeel dat vele oude re Indonesiërs nog Nederlands kennen en gehecht zijn aan de Nederlandse cultuur. President Soekarno, die herhaaldelijk ge zegd heeft dat hij na een vreedzame op lossing koningin Juliana de hand wenst te drukken, zou dit voornemen nog steeds niet hebben opgegeven. Dit zou men kunnen afleiden Uit opmerkingen van Soebandrio Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een krachtige zuidwestelijke wind houdt het weer nog te koel. Morgen neemt de wind tot matig af. Wisselend bewolkt met nog een enkel buitje. In de middag 18 a, 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een hard nekkige zuidwestelijke luchtstroom zorgt er voor, dat er maar weinig verandert. Oe Thant (links) kjjkt toe terwijl dr Van Roijen zijn handtekening onder het akkoord zet. Van de zijde van de plaatsvervangend gevolmachtigd minister van Suriname hier te lande vernemen wij dat hij van de rege ring van Suriname bericht heeft ontvan- j gen, waarin met klem geruchten worden tegengesproken als zou de Surinaamse gul den devalueren. Vanmorgen heeft de 33-jarige K. B. uit de Westfriesedijk te Krabbendam (ge meente Warmenhuizen), vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering, zijn 27-jarige broer, terwijl deze nog sliep, van het leven beroofd. De dader, die als zenuwpatiënt herhaal delijk in een gesticht te Zeist is verpleegd, was sinds ongeveer twee maanden weer thuis. De politie en de justitie stellen ter plaatse een onderzoek in. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 3 Beeldverhalen2, 9 Horen en Zien 5 Op de Praatstoel 5 De Kleine Wereld 5 Buitenlands nieuws 5 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7 Feuilleton 9 Economisch niéuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 REGEN- EN TWEEDJASSEN Het gisteravond ondertekende ak koord tussen Nederland en Indonesië omvat 29 artikelen. Hierin is onder meer bepaald dat de wapenstilstand zaterdag om één minuut over één 's nachts (Ned. tijd) zal ingaan. De status quo op dat ogenblik zal worden aanvaard. Er zullen geen vijandelijkheden meer plaats vinden, er zullen geen versterkingen meer kunnen worden aangevoerd en geen nieuwe landingen uitgevoerd. Aangenomen kan worden, dat de gê- vangenomen para's naar Indonesië zul len worden afgevoerd en de niet gevan gengenomen para's, samen met de Pa- poea-politie, ingedeeld zullen worden bij de V.N.-troenen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties zal een bestuurder aanwijzen (Bunker wordt hiervoor als enige kandidaat genoemd). De huidige Nederlandse topfunctionarissen zullen worden vervangen door functionarissen van de Verenigde Naties. Het gezagsorgaan van de Verenigde Naties is de United Nations Temporary Executive Authority (U.N.T.E.A.). Deze vervanging (de over dracht van het bestuur aan de Verenigde Naties) zal op 1 oktober plaatshebben. De U.N.T.E.A. zal het gezag over het ge bied per 1 mei aan Indonesië overdragen. Tegen die tijd worden de V.N.-troepen ver vangen door Indonesische. Indonesische wetten en bepalingen worden in het ge bied van kracht met ingang van de ge- zagsoverdracht door de Verenigde Naties aan Indonesië. De plichten van de Indonesische rege ring in het gebied bestaan uit verbetering van sociale omstandigheden der bevolking en uitbreiding en verbetering van het on derwijs. Een klein aantal deskundigen van de Verenigde Naties zal ook na 1 mei in Nieuw-Guinea in dienst blijven. Hun taak zal adviserend zijn. Het uitvoerigste ar tikel betreft het referendum over de zelf beschikking. Onder meer wordt bepaald dat er daartoe vrijheid van verkeer moet zijn tussen de eilanden, zodat de bevolking zich ongehinderd zóu kunnen bewegen tussen Nieuw-Guinea en Indonesië. De Na de ondertekening van het akkoord drukte minister Soebandrio (links) de hand van dr. Van Roijen. In het mid den staat de Amerikaanse diplomaat Ellsworth Bunker met naast hem se cretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, ondertekent het akkoord. ALGIERS (AP) De geheime onder handelingen tussen het politieke bureau van Ben Bella en de Wilaya-leiders van het guerrillaleger over de kandidatenlijst voor de verkiezingen van 2 september be vinden zich nog steeds in het slop. Tenzij er spoedig een oplossing wordt gevonden, dreigt er een nieuwe grote politieke crisis. De onderhandelingen, die nu vijf dagen duren, zijn vastgelopen door de weigering van de leiders van de zes Wilayas (mili- De AVRO zal vanavond om 20.20 uur in haar televisieprogramma een interview uitzenden van de heer G. B. J. Hilterman met minister Luns over Nieuw-Guinea. taire districten) om aan enig centraal ge zag het recht toe te staan kandidaten aan te wijzen voor de grondwetgevende ver gadering. Het Politieke Bureau kan de Wi layas niet negeren, omdat zij in het groot ste deel' van het land de macht in handen hebben. Er is nog geen enkele kandidaat be noemd. De verkiezingscampagne had gis teren moeten beginnen. De interventie van kolonel Houari Boumedienne schijnt het overleg niet nader tot een oplossing te heb ben gebracht. Functionarissen van het voorlopig be stuur, dat de verkiezingen organiseert, hebben verklaard dat de uiterste termijn voor de aanwijzing van kandidaten hoog stens nog voor enkele dagen kan worden uitgesteld, maar als er niet spoedig over eenstemming komt, zullen de verkiezingen voor de vijfde maal moeten worden ver schoven. uiterste datum voor het referendum is in 1969 De financiële kosten van het V.N.-be- heer zullen in gelijke porties worden ge dragen door beide partijen. De diploma- tiekt betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zullen worden hervat. Het akkoord wordt van kracht bij de aanneming dóór de algemene vergade ring van de Verenigde Naties. De Engel se tekst van de overeenkomst is de enige, die gelden zal. Bij het bestuur van Nieuw- Guinea zullen zo veel mogelijk Papoea's ingedeeld blijven of worden. De uitspraak omtrent de zelfbeschikking zal worden ge daan door alle volwassenen, die nu in Nieuw-Guinea verblijven en in 1969 ook nog in Nieuw-Guinea zullen zijn, ook echter door hen, die na 1945 uit Nieuw- Guinea vertrokken zijn en terug willen komen. Het oorspronkelijke plan-Bunker (op ba sis waarvan aanvankelijk besprekingen werden aanvaard, met het principe waar van daarna de regering instemde en welk plan tenslotte door Nederland geheel aan vaard werd) is nogal gewijzigd. De inte rimperiode tussen het Nederlandse en het Indonesische beheer is teruggebracht van 2 jaar tot 6 maanden. (Men zie verder pag. 3) KOPENHAGEN (AP) De Deense re gering heeft vanmorgen bij het aanbreken van de dag de commerciële „piratenzen der" tot zwijgen gebracht, die vier jaar lang voor de kust van het land heeft ge opereerd. Twee patrouillevaartuigen van de douane, bemand met een kleine poli tiemacht. hebben zich meester gemaakt van het radioschip. Deze opzienbarende maatregel is ge nomen nadat de regering in het geheim een gerechtelijke machtiging had verkre gen om tegen schip en bemanning op te treden. Afgelopen maandag was de zender, „Ra dio Mercur". weer in de lucht verschenen nadat hij sinds 1 augustus had gezwegen, Op die datum was een nieuwe Deense wet in werking getreden, die het meewerken aan de programma's en het adverteren over dit station onwettig had verklaard, Het schip, de „Lucky Star", een voorma lig kustvaartuig, is nu naar de haven van Kopenhagen versleept in afwachting van hetgeen de rechters erover zullen beschik ken. Tot middernacht was de zender in de lucht geweest. Advertentie Maxwell Gray: De zonden der buren zijn de vreug den van de mensen. Kennemerlaan 5 (bij de brug) Met een bittere smaak in de mond zullen de Nederlandse gevolmachtigden gisteren de overeenkomst tot overdracht van Weste lijk Nieuw-Guinea aan de Verenigde Na ties en via de V.N. aan Indonesië hebben ondertekend. En het bericht van die ondertekening zal zeer velen in ons land eveneens bitter hebben gestemd. Er zouden voor die bitterheid twee rede nen kunnen zijn. De eerste is dat er met die overdracht over enkele weken een definitief einde komt aan de Nederlandse aanwezigheid" in het Verre Oosten en dus aan een periode van ruim drieëneen halve eeuw die ons land en ons volk vee] roem, veel aanzien en vooral veel welvaart heeft gebracht. Scheiden doet pijn, en ook deze scheiding maakt daar geen uitzonde ring op. Maar toch hoeft dit op zichzelf ons geen aanleiding te geven tot gevoelens van bitterheid. Want het koloniale tijdperk is niet alleen voor Nederland afgelopen; het is afgelopen voor de hele wereld. Er zijn geen minder-ontwikkelde volken meer, die zich gedwee door de meer ontwikkelde laten regeren; de verandering van de so ciale verhoudingen, de enorme verbetering van de communicatiemiddelen en de grote evolutie in de krachtenverhouding tussen de volken hebben daar voorgoed een einde aan gemaakt. Zelfs de Britse en Franse imperia, die eens hele werelddelen hebben omvat, konden zich niet als koloniale mogendheden handhaven. Hoe zou een zo klein land als het onze dat dan wèl kun nen? Wij hoeven er ons bepaald niet om te schamen, dat wij het evenmin hebben gekund. Meer reden om bitter gestemd te zijn ligt er voor ons in het feit, dat Nederland zichzelf zoveel schade heeft berokkend door de kortzichtige manier waarop het een streep heeft gezet onder zijn koloniaal verleden. De Nederlandse kabinetten van vlak na de oorlog hebben geen kans gezien, het „grote gebaar" te maken ten aanzien van Indonesië, waardoor er wellicht veel meer good-will voor ons land behouden zou zijn gebleven, het grote gebaar dat Van Hogendorp voor de geest moet hebben gestaan toen hij in 1819 schreef: „Op zekere dag zullen wij de souvereiniteit over onze koloniën verliezen; maar die dag is nog ver weg en als hij komt zal het ons even veel voordeel' brengen als onze tegenwoor dige bezitsvorm. Onze nakomelingen, wijs geworden door de ervaring van wat er voor onze ogen gebeurt, zullen niet langer oorlog voeren tegen die overzeese gebieden als die gereed zijn voor onafhankelijkheid, maar zullen die de vrijheid gaarne ver lenen en op die manier nieuwe banden van vriendschap en handel met hen sluiten die volledig zullen opwegen tegen de voor delen die wij op het ogenblik genieten". Dat was in 1819. Maar 130 jaar later, ten tijde van de Ronde-Tafelconferentie, be sefte men in Den Haag de volle betekenis van die woorden nog steeds niet, want aan' Indonesië werd de vrijheid toen niet „gaarne" maar hoogst ongaarne verleend. Dat werd nog eens extra duidelijk gemaakt door de toen begonnen pogingen om Nieuw-Guinea van de souvereiniteitsover- dracht uit te sluiten. Pogingen die resul teerden in de allerongelukkigste formule dat „binnèn een jaar" het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw-Guinea zou worden bepaald door onderhande lingen, zonder dat men erbij afsprak wat er zou moeten gebeuren als die onder handelingen eens niet tot een oplossing zouden leiden! Zelfs nóg zeven jaar later, in 1956, waren wij ondanks Van Hogendorps verwach tingen niet „wijs geworden door de er varing van wat er voor onze ogen gebeurt" want wat er toen voor onze ogen ge beurde was het roemloze einde, na een verwoede strijd, van de Franse heerschap pij over Indo-China. Uit die Franse neder laag had de Nederlandse regering toen kunnen leren dat het met onze heerschappij over Nieuw-Guinea precies zo zou gaan (alleen nog wat roemlozer, omdat Neder land in de wereld zoveel minder betekent dan Frankrijk) en dat het daarom de hoog ste tijd werd om ons uit dat gebied terug te trekken zolang dat nog op eervolle wijze mogelijk was. Maar in plaats van dit te doen deed onze regering met instem ming van ons parlement toen een be lofte aan de Papoea's terwijl het op dat moment al hoogst twijfelachtig was dat Nederland die belofte (hoe goed bedoeld en lofwaardig deze op zichzelf ook was) op den duur gestand zou kunnen doen. Wij willen hierbij zeker niet de ogen sluiten voor de vele uitingen van kwade trouw, die Nederland in diezelfde periode van president Soekamo heeft moeten onder vinden. Zie voor vervol^ pagina 3 j>

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1