Ontwerp voor van hulp aan nieuwe regeling mensen-in-nood Rechtsplicht van de overheid tot bijstand wordt nu wettelijk vastgelegd AGENDA Bloemenverkoopster „Tante Saar" op Rembrandtsplein gehuldigd Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! O Polle, Pelli en Pinöo en Gouda tweemaal zo groot op Waddinxveense grond Vijf doden in het verkeer Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal! Nederlandse musici in Finland gearresteerd Dodelijk ongeluk met landbouwtrekker W einig verandering ARMENWET VAN 1912 ZAL VERDWIJNEN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 r Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Santpoort Gaat u met vakantie? 't Vuur zit weer tot in de keel. verzorgt deaal Uw was i En bovendien waardevolle verrassin gen! Wat denkt U van een paar prachtige Phillips rolschaatsen Zó goedkoop krijgt U ze nooit! Vraag een Persil-spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging en ga kostbare spaaremmertjes sparen. Koop direkt zo'n voordelig pak! mm èoa°o I f oor narcotica-smokkel 19. Polle zegt: „Ik weet lioe we uit deze cactusgevangenis kunnen komen, Pelli!" „Ik graaf me eenvoudig onder de hele toestand doorik ben geniaal als ik een spade in de hand heb, geef maar vlug hier". „Pelli, vlieg naar de vrienden, groet ze en zeg dat mijn humor en energie nog helemaal in orde zijn!!" Opgravingen ten zuiden van Staveren sè cl S3 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp-Algemene Bijstandwet ter ver vanging van de uit 1912 daterende Armen wet. Tevens beoogt het ontwerp een wettelijk kader te geven voor allerlei voorzieningen die betrekking hebben op financiële bij stand aan bepaalde groepen. Het wetsontwerp bevat de volgende zes hoofdpunten. De overheid heeft een rechtsplicht tot fi nanciële bijstand aan iedere Nederlander, ingezetene, die in zodanige omstandighe den verkeert of dreigt te geraken, dat hij niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan te voorzien. Het ontwerp maakt een schei ding tussen financiële en niet-stoffelijke hulp. Het regelt alleen de financiële hulp verlening. Bij de vaststelling van de bij stand wordt rekening gehouden met de omstandigheden en de mogelijkheden van persoon en gezin. De overheid ziet hier een eigen taak. Vooraf wordt niet verwe zen naar kerkelijke of particuliere instel lingen. Bezwaren tegen beslissingen kunnen in de eerste plaats bij de gemeente worden ingebracht. De beslissing over het al dan niet verlenen van bijstand zal berusten bij burgemeester en wethouders. Tegen de ge meentelijke beslissing kan men in beroep komen bij Gedeputeerde Staten. Daarna kunnen beide partijen nog in beroep gaan bij de Kroon. Men kan bezwaar aanteke nen tegen het niet verlenen van bijstand, de hoogte van de bijstand of de voorwaar den die aan de bijstandverlening zijn ver bonden. Het wetsontwerp bevat een stelsel van bijstand waarin de hulp kan plaatshebben zowel in de vorm van persoonlijk bepaalde uitkeringen als wel in de vorm van uitke ringen die voor een bepaalde groep zijn vastgesteld. Er is naar gestreefd, de uitvoering van de wet geheel in de plaatselijke sfeer te laten. De uitvoering wordt opgedragen aan het college van burgemeester en wet houders. De uitvoerende organen zullen onder de nieuwe wet sterker gebonden zijn dan onder de tegenwoordige Armen wet, doordat aan de voor bijstand in aan merking komende personen een grote ma te van zekerheid wordt verschaft. Het verhaal op degene die bijstand heeft ontvangen wordt grotendeels afgeschaft. Het verhaal op de nalatenschap, de echt genoot en de gewezen echtgenoot blijft ge handhaafd. Er wordt niets verhaald op ouders van meerderjarigen, wel op min derjarige kinderen of op ouders van min derjarigen, behoudens afwijkingen bij een groepsregeling. Bepaald wordt, dat bij de verlening van financiële bijstand door B. en W. aan de gene die bijstand heeft gevraagd persoon lijke aandacht wordt besteed. Hierbij kan blijken, dat diens financiële moeilijk heden gepaard gaan met omstandigheden van andere aard, waarvoor een bepaalde vorm van dienstverlening wenselijk zou zijn. Daarover wordt voorlichting ver strekt en eventueel wordt bemiddeld bij kerkelijke of particuliere organen. Noodzaak Bij de vaststelling van de bijstand speelt de vraag van de noodzakelijkheid een rol. Het bepalen van een toereikende bijstand is dus in aanzienlijke mate een beleids beslissing. In de toelichting op het wets ontwerp wordt met voorbeelden duidelijk gemaakt, dat de noodzakelijkheidsgrens samenhangt met de situatie waarin een be paalde persoon verkeert. Wanneer iemand krankzinnig is, zullen de kosten van vervoer naar en verpleging in een inrichting behoren tot de noodza kelijke kosten. Wanneer een bejaarde in zodanige toestand verkeert dat hij zich al leen kan handhaven als hij wordt verzrogd in een bejaardentehuis, dan zijn de kosten daarvan noodzakelijke kosten. Hetzelfde geldt voor chronische zieken. In het alge meen kan worden gesteld, dat de kosten van medische voorzieningen, voorzover be schikbaar en noodzakelijk, onder de nood zakelijke kosten gerekend behoren te wor den. Wanneer in een gezin door ziekte van de huisvrouw of anderszins een toestand is ontstaan waardoor gezinsverzorging nood zakelijk is, dan behoren de kosten van de- <E Grote Kerk, vandaag 16-17 u.: Orgelcon cert door Piet Kee. Openluchttheater Bloemendaal, vandaag 20.15 u.: Dutch Swing College Band. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 16 u.: „De reis van de prinsessen Irene en Margriet door de West", a.l.; 19 en 21.15 u.: „De kolos van Rhodos", 14 j. Van vrijdag af 10, 11 en 12 u.: „De reis van de prinsessen Irene en Margriet door de West", a.l.; 14, 19 en 21.15 u.: „Eén voor allen, allen voor één", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „De kat zal driemaal miauwen", 14 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u.: „The flower drum song", a.l. Lido, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Mr. Vlub- ber, de vliegende schoolmeester", a.l. Luxor, vandaag 19 en 21.15 u.: „Tarzan en Tanya", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Ontsnapt uit Chiku Shan". 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Rear win-, dow", 18 j. Van vrijdag af 14.30 u.: „De dansmeesters", a.l.; 20.15 u.: „Daar droomt elk meisje van", a.l. Rembrandt, 10.30 u.: „De wereld der dieren", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „Agent der Apachen", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De kneusjes van het regiment", a.l. Studio, 10.30 u.: „Dik Trom", a.l.; van daag 19 en 21.15 u.: „Jules en Jim"; van vrijdag af 14.15 u.: „Gullivers reizen", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Zij was 13 jaar", 18 j. Monopole (Zandvoort); vandaag 19 en 21.15 u.: ,Revak, de rebel". 14 j. Van vrij dag af 14.30 u.: „Und du mein Schatz bleibst hier"; 19 en 21.30 u.: „Ontluikende liefde", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Ellen Bottenheim-Nie- mer, 9-17 en 18-20 u., tot 18 augustus. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand augus tus expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21- 22 u.: H. Biber en B. Britten. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school.. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Muziektent Raadhuisplein, Zandvoort, vandaag 20.30 u.: Concert. Vleeshal, iedere dag 14.30 u.: Poppen theater M er lijn; 20.15 u.: Marionetten spelers Jan Nelissen en Feike Boschma. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond van 20-1 u. Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 10 augustus. DONDERDAG 16 AUGUSTUS City, 20 u.: „Das Dreimadlerhaus". Rex, 19.30 u.: „El Cid". VRIJDAG 17 AUGUSTUS City, 20 u.: „Ciske de rat". Rex 20 u.: „De korporaal gaat aan haal". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16-30 uur. de DONDERDAG 16 AUGUSTUS Kennemer theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 14.30 u.: „Walt Disney" 19.30 u.: „El Cid". Meerstraat, Kermis. DONDERDAG 16 AUGUSTUS Marquette Theater: géén voorstelling. VRIJDAG 17 AUGUSTUS Marquette Theater: géén voorstelling. Bloemcndaaisestraatweg, dagelijks (be halve op zondag) 14 en 20 u.: Jeugdcircus Bas. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Ambassadeur. Bij K.B. is ir. P. H. Zijderveld, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 3de klasse, benoemd tot buiten gewoon gevolmachtigd ambassadeur in de republiek Bolivia. ze verzorging tot de noodzakelijke kosten van het bestaan. De bijstand beoogt ech ter niet aan iemand alle bestaansmiddelen te verzekeren die hij in zijn situatie nood zakelijk acht. Het oordeel daarover berust bij het bijstandverlenende orgaan. De functie van de bijstandverlening dient volgens het wetsontwerp niet te wor den beperkt tot aanvulling van tekorten in de noodzakelijke kosten van het bestaan, maar ook te zijn gericht op het heropenen van de mogelijkheid dat de betrokkene we derom door de normale bestaansvoorzie ningen de middelen tot zijn bestaan gaat verkrijgen. Tenslotte wordt in de toelich ting gezegd, dat de bijstandvoorziening niet het besef van de eigen verantwoorde lijkheid van de persoon voor zijn bestaan mag ondermijnen, noch belemmerend werken op de ontwikkeling en het functio neren van de normale bestaansvoorzienin gen. Geen barmhartigheid In het door haar voorbereide wetsont werp ziet minister Klompé het sluitstuk van het stelsel van financiële voorzienin gen voor gevallen die buiten het terrein van de sociale verzekering liggen. Deze gevallen zullen voortaan worden beoor deeld naar billijkheid en recht. Deze maatstaven zullen in de plaats komen v wat tot dusverre vaak barmhartigheid heette. Allerlei onaangename bijsmaakjes die waren verbonden aan de uitvoering van de Armenwet-1912 wil minister Klom pé laten verdwijnen. Wilde iemand vroeger voor een uitke ring in aanmerking komen, dan moest hij eerst z'n eigen geld tot de laatste cent heb ben opgemaakt. Bovendien werd hij eerst verwezen naar particuliere of kerkelijke instellingen. Er waren mensen die zich er voor schaamden op deze manier een uitke ring te vragen. Volgens de minister zal de burger nu „met opgeheven hoofd" een beroep op de wet kunnen doen. Bij de invoering van de nieuwe regeling zullen de Armenraden worden opgeheven. De bijstandwet kent geen maximumnor men. De uitkeringen worden van geval tot geval bekeken. Ook hèt verhaalsrecht heeft vele „stille armen" er altijd van weerhouden een uit kering te vragen omdat deze zou worden verhaald op hun verwanten. Als het mogelijk is, zal de bijstandwet vóór 1965 in werking treden. In opdracht van het Goudse gemeente bestuur heeft het architectenbureau Kui per, Gouwetor en de Ranitz te Rotterdam 'n structuurplan ontworpen, dat bij verwe zenlijking ongeveer een verdubbeling bete kent van het inwonertal van de stad Gou da. Dit structuurplan „Bloemendaal" is voor het grootste deel op grondgebied van Waddinxveen geprojecteerd .maar Wad- dinxveen werkt mee. Na de aanvaarding van het onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot grenswijziging tussen Gouda en Wad dinxveen zal het betrokken gebied naar Gouda overgaan. Uit een oogpunt van goed nabuurschap heeft Waddinxveen aan Gou da alle medewerking toegezegd en al ver leend. Dat houdt onder meer in dat de gemeen te Gouda onmiddellijk tot realisering van de plannen kan overgaan wanneer de an nexatie een feit is. Advertentie Zuurbrand oplaaiend vannit de maag. Aan die kwaal kunt u een halt toeroepen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutrali seren het overtollig zuur. Met Rennies bij de hand behoeft u geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan u niets gebeuren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. In 't Harde is op de Eperweg de 62- jarige gehuwde rijkswerkman A. van Spij keren uit Doornspijk door een personen auto aangereden. Hij is ter plaatse over leden. In Amsterdam is de 70-jarige wielrijder A. Jagtman, die daar dezer dagen op de kruising Rooseveltlaan-Maasstraat door een taxi werd aangereden aan zijn ver wondingen overleden. In Grevenbicht is de 22-jarige S. Salden uit Urmond (L.) om het leven, gekomen. Hij kwam op een fiets in botsing met een personenauto. De man was op slag dood. In Velden bij Venlo zijn op de Rijks weg Venlo-Nijmegen de 35-jarige J. Duyf uit Velden en zijn vierjarig logeetje, het nichtje Loesje Warmerdam uit Venlo aan gereden door een autobus. De heer Duyf was op slag dood, het meisje overleed in het St. Josephziekenhuis te Venlo. Tijdens een wandeling wilde het kind de drukke rijksweg oversteken. De heer Duyf zag een autobus naderen en holde achter het kind aan om haar terug te halen. Beiden werden toen echter door de bus overreden. Alles speelde zich vlak voor de ogen van mevrouw Duyf af. Kort na het ongeluk belde de vader van het verongelukte kind vanuit zijn vakantieplaats een van zijn schoonzusters te Velden op om te infor meren of alles nog goed was. Men durfde hem toen niet te vertellen dat het kind juist was overreden uit angst dat de heer Warmerdam, die met zijn vrouw per auto reist, onderweg iets zou kunnen gebeuren. Advertentie ""KORTING Vijftig jaar heeft de bloemenverkoopster van het Rembrandtplein, Tante Saar, minder bekend als mevrouw S. Bacharach, genoegen genomen met een klein hoekje van het plein om haar bloemen, die zij iedere morgen zelf bij de Aals- meerse veiling ging halen, aan de man te brengen. Woensdagmiddag was het gehele Thorbeckeplein voor haar gereserveerd, zodat honderden Amsterdammers er getuigen van konden zijn hoe, tijdens een vorstelijke huldiging, de droomwens van Tante Saar in vervulling ging. Een speciaal huldigingscomité kon de jubi lerende bloemenverkoopster, in samenwerking met de centrale Aalsmeerse veiling, een retourvlucht Israel en een verblijf van een maand in dat land aanbieden. De huldiging van de 75-jarige bloemen verkoopster was 's morgens reeds begon nen toen Tom (Dorus) Manders met Tante Saar in zijn „hoestbui op vier wielen" een ritje in Aalsmeer maakte, waar de trouw ste bloemenafneemster een grootse ont vangst werd bereid. Wederom per „hoest bui" arriveerde de jubilaresse 's middags veilig op het Thorbeckeplein, waar burge meester mr. G. van Hall een van de eer sten was die „Tante Saar" geluk kwam wensen met haar unieke jubileum. In een speciale* feesttent werd onder leiding van conferencier Jan Blaaser ver volgens een feestprogramma afgewerkt. De koningin van het plein, zoals Jan Blaaser de jubilaresse noemde, genoot, zichtbaar van het programma. De voorzitter van het huldigingscomité de heer D. Vreeswijk, deelde de ontroer de bloemenverkoopster in de pauze mee, dat haar wens eenmaal Israel te mogen zien in vervulling zal gaan. 1415. Gelukkig kwamen de drie vriendjes nog juist op tijd de school in. En daar zaten ze, naast elkaar, netjes met de armen over elkaar in hun bank. Meester zat voor de klas achter z'n les senaar en de les begon. Maar er was een beetje minder rust in de klas dan an ders. En dat was geen wonder: vandaag begon de vakantie! Tante Saar, samen met Dorus in de „Hoestbui op vier wielen". De feestvreugde op het stampvolle Thorbeckeplein bereikte een hoogtepunt toen een Veluwse kweker kwam vertellen dat hij een nieuwgekweekte roos de naam „Tante Saar" heeft gegeven. Vier leden van een Nederlands dansor- kestje, dat optreedt onder de naam „Dutch •Combo" zijn in Helsinki gearresteerd we gens het smokkelen van verdovende mid delen. Zjj zuilen uit het land worden gezet. De politie te Willmanstrand in het zui den van Finland, waar het orkest een engagement had, vond een partij hasjisj (Iffdische hennep) in een pakje buitenland se kranten, die de bandleider uit Neder land waren toegestuurd. De bandleider is 26 jaar. Tot de gear resteerden behoort ook een 21-jarig meis je. De Finse politie, die contact heeft op genomen met de Nederlandse politie om te trachten de afzender van de hashisj op te sporen, heeft één van de vier aange houden jazz-musici verantwoordelijk ge steld voor de illegale invoer van de ge vonden verdovende middelen, musici zullen uit het land worden gezet. Het personeel van het hotel in Willman strand, waar de Nederlanders verbleven, vond de enveloppe met hasjisj in een samengevouwen krant en waarschuwde de politie. De leden van de combo waren kortgele den in Portugal, waar zij een jaarcon tract hadden, ontslagen. 19-2* Uitstel. Met de bouw van een nieuwe protestantse lagere school te Weert zal niet op korte termijn kunnen worden begon nen. Dit heeft staatssecretaris prof. dr. H. H. Janssen (O., K. en W.) meegedeeld als antwoord op de schriftelijke vragen over de behuizing van de protestantse lagere school in Weert, gesteld door mr. A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer (A.R.P.). Te Capelle op Schouwen-Duieveland is een ongeluk gebeurd met een landbouw trekker, dat aan de 43-jarige J. Flikweert het leven heeft gekost. De trekker is in een bocht gekanteld en in een vaart terecht gekomen. De heer Flikweert, die alleen was, is onder de trekker bekneld geraakt en verdronken. Ten zuiden van Staveren is men bij werkzaamheden voor een nieuwe sluis ge stuit op fundamenten van Oud-Staveren. Er zijn verscheidene voorwerpen gevon den, daterende uit de jaren 1000 tot 1800, en fundamenten blootgelegd van een boer derij uit de periode 10001100. Het K.N.M.I. deelt mee: Het depressiegebied op de Noordzee verplaatste zich langzaam verder naar het noorden. De koelere lucht, welke de zuidwestelijke winden over west-europa naar Duitsland voerden, verdreven de warmte reeds tot voorÊij Polen. Op de oceaan bevinden zich verschillende sto- ringsgebieden, welke zich in oostelijke richting verplaatsen. Dezl zullen het weer in ons land morgen echter waarschijn lijk nog niet noemenswaardig beïnvloe den. Het blijft daarom wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien en onge veer dezelfde temperaturen. Wel zal de windkracht iets minder worden. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland ■o** a Neerslag: laatste 34 uur. E *C 3 Den Helder zwaar bew. wzw 19 0 Ypenburg half bew zw 20 0,5 Vlissingen zwaar bew. zzw 19 0 Eelde regenbui zzw 21 0,3 De Bilt licht bew. zw 21 0,3 Twente zwaar bew. zw 20 5 Eindhoven licht bew. zw 22 9 Zd-Limburg zwaar bew zw 22 6 Helsinki zwaar oew O 17 0,2 Stockholm geheel bew. ono 18 0 Oslo zwaar oew. ono 17 1 Kopenhagen regen zzw 15 6 Aberdeen regen wnw 13 18 Londen zwaar bew. zzw 19 1 Amsterdam half bew. zw 22 0,3 Brussel licht bew. zw 21 0 Luxemburg zwaar oew. zw Parijs zwaar bew. zw 24 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 24 0,3 Grenoble licht bew. windst. 25 6 Nice onbewolkt n 27 0 Berlijn half bew. wzw 25 27 Frankfort zwaar bew. zzw 24 0,3 München half bew. zw 25 9 Zürich mist nw 25 13 Genève licht bew. windst. 21 1 Locarno licht bew. ono 26 4 Wenen regen w 34 20 Innsbruck zwaar bew. windst. 26 10 Athene onbewolkt n 33 0 Rome licht bew. windst. 34 0 Madrid onbewolkt ono 27 0 Mallorca onbewolkt windst. 32 0 Lissabon half bew. windst. 35 0 Ajaccio licht bew. n 26 0 Vrjjdag 17 augustus Zon op 5.26 uur, onder 20.02 uur. Maan op 21.09 uur, onder 7.16 uur. Maanstanden 22 augustus 11.27 uur laatste kwartier. 30 augustus 4.09 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in I.Tmuiden Donderdag 16 augustus Hoog water 3.42 en 16.13 uur. Laag water 11.52 en uur. Vrjjdag 17'^ugustus Hoog water 4.28 en 16.59 uur. Laag water 0.17 en 12.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2