Italië doet voorstel tot althans gedeeltelijk proevenverbod J Even pauze... Coca-Cola verfrist U het best! Laotiaanse neutralisten schieten Amerikaanse straaljager neer De Aurtges Wereldnieuws J ,l^l Bom in bus: 28 doden Alcohol verkrijgbaar voor kleurlingen €)p de c~Pracitótoel DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 5 Initiatief om impasse in Genève te doorbreken HQQEn De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Z.-AF RIK A WIJZIGT WET: MONGI SLIM WORDT MINISTER VAN B.Z. VAN TUNESIë Pakistan en Afghanistan gaan in Teheran hun ruzie bijleggen I m ff Gevechten tussen troepen van Kongo en Katanga? Duif GENèVE (Reuter) De Italiaanse af vaardiging naar het Geneefse ontwape- ningsoverleg heeft gisteren voorgesteld een afzonderlijk verdrag te sluiten inzake het verbieden van kernwapenproeven in de dampkring en onder water. Het vraagstuk van de ondergrondse proefnemingen zou dan daarna in een afzonderlijk verdrag moeten worden geregeld. Volgens diplomatieke waarnemers te Ge nève oefenen de vertegenwoordigers van de acht neutrale landen bij het ontwape- ningsoverleg druk uit opdat er, gezien de aanhoudende impasse in de besprekingen, althans een gedeeltelijk akkoord tot stand komt. Van westerse zijde wordt er op gewe zen, dat de Verenigde Staten blijven stre ven naar een overeenkomst waarin alle proefnemingen met kernwapens worden verboden. Men wijst er dan ook van deze zijde op, dat het Italiaanse voorstel geens zins als een westerse proefballon is te beschouwen. De westerse en de communistische sta ven hebben ermee ingestemd het plan dat BOGOTA (AP) Achtentwintig mensen werden gedood en een onbekend aantal werd gewond door het ontploffen van een bom in een bus. die passagiers vervoer de naar de stad Chiquinqira in Columbia. Het is niet bekend wie de bom ge plaatst heeft. De passagiers bestonden voor het merendeel uit boeren die inkopen op de markt gingen doen. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.). 8.00 Nieuws. 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.). 8.30 Voor de kinderen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke muziek (gr). (9.35- 9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Amsterdamse Politiekapel. 10.45 Lichte muziek. 11.00 Voor de kleu ters. 11.1-5 Pianorecital: klassieke mu ziek. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte orkestmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport en pro gnose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, actualiteiten of grammo- foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Meisjes koor (gr.). 14.25 Voordracht. 14.45 Mo derne muziek (gr). 15.05 Ga er eens even voor zitten: a Zing met ons mee; b. Het Vogelkwartier, hoorspel VARA: 16.00 Moderne jazzmuziek (gr.). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Lichte muziek. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Roemeens orkest. 18.45 Lichte mu ziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Mu- In gesprek met anderen. 19.50 Weekend agenda. 20.00 Nieuws. 20.05 Uit de lijst, radioportret. 20.20 Gevarieerde muziek. 20.40 Vlaanderen is vlakbij, Toneel in Vlaanderen, lezing en voordracht. VARA: 21.00 Zee-haven-thuis, een veertiendaags journaal voor de scheepvaart. 21.40 Dans- orkest en zang. 22.15 Buitenlands week overzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Te waar om mooi te zijn, overdenking. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Es peranto. 23.10 Vergelijkenderwijs, gesprek over muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 1007 kc/s. 7.00 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Barokensemble (gr.). 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Amusementsmuziek (gr.) 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de kin deren. 10.05 Klassieke muziek (gr). 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klassieke Hongaar se dansmuziek (gr.) 11.50 Als de ziele luis tert, lezing. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Licht lunchconcert (gr.) 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Amusementsmuziek (gr.) 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest en zangsolisten. 13.45 Vraagbaak voor vrouwen. 14.00 Tenor en orgel. 14.40 Berlijns Promenade-orkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Voor de zie ken. 16.30 Grammofoonmuziek 17.00 Boek bespreking voor de jeugd. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.40 Beursberichten 17.45 Haarlems Operakoor, orgel en piano. 18.15 Lichte grammofoonmuziek. 18.50 Re geringsuitzending: Geven en nemen: Nutti ge wenken om met de zebra op goede voet te leven. Een serie uitzendingen voor voetgangers. 19.00 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.25 Boekbespreking voor de jeugd. 19.30 Politieke lezing. 19.40 Lich te grammofoonmuziek. 20.25 Zangrecital (gr.). 20.55 Lichte grammofoonmuziek 21.25 Het schatgraversspel, hoorspel. 22.20 22.40 Amateursprogramma: school- koor. 23.05 Licht grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 hm. 12.00 Nieuws. 12.03 Klassieke muziek, (gr.) 12.30 Weerberichten. 12.35 Zigeuner- muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Orkest en hammond orgel. 14.00 Religieuze muziek. 14.45 Amu sementsprogramma. 16.00 Beursberichten 16.06 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 18.00 Vlaamse Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.40 Gevarieerde muziek (gr) 20 00 Symfonie-orkest en soliste. 20.45 Negro-spirituals 21.00 Klassieke ka mermuziek 22 00 Nieuws. 22.15 Jazzmu ziek. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS' 20.00 Journaal. AVRO: 20 20 Tele- vizier 20 30 Wereldmuziekconcours Kerk rede 1962. 21.00-22 40 Het mannetje uit de maan, TV-spel VOOR VRIJDAG NTS: 17.00-19.00 Eurovisie Internatio naal Concours Hippique te Kopenhagen NCRV: Het spookhuis, korte film. 20.45 Tekenfilm. 20 55 Attentie. 21^40 Zangreci tal. 22.05 Dagsluiting. de acht neutralen in april hebben inge diend, als basis voor onderhandelingen te aanvaarden. De Sovjet-Unie geeft er even- we! de uitleg aan dat het slechts voor ziet in inspectie, wanneer het „verdachte" land erom vraagt, terwijl het westen van mening is, dat controle verplicht dient te worden gesteld. Maar: Alcohol verduistert het oog en verwart het denken" JOHANNESBURG (Reuter) Zuidafri- kaanse kleurlingen, negers en Aziaten, zullen voortaan „witte man's sterke drank" kunnen kopen. Voor de drankwin kels in het centrum van Johannesburg stonden woensdag opgewonden groepjes Afrikanen, maar er werd niet veel ver kocht. „Ze zijn schuw, ze staan maar te kijken", zei een winkelier. Autoriteiten en pers hebben de Afrikanen gewaarschuwd niet te veel te drinken. In een door de regering uitgegeven pamflet wordt er op gewezen, dat dit slecht is voor nieren en lever en „het oog verduis tert en het denken verwart". i Afgezien van enkele speciale vergun ningen, waren de Afrikanen tot nu toe aan gewezen op „kafferbier" en onwettige brouwsels uit de kroegen. De eigenaars van deze kroegen en de blanken, die hun sterke drank tegen hoge prijzen verkoch ten, worden door de nieuwe wet danig getroffen. TUNIS (Reuter) President Bourguiba van Tunesië heeft Mongi Slim benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken, als opvolger van dr. Sadok Mokkadem, die waarschijnlijk ambassadeur in Parijs wordt, nu besloten is de normale diploma tieke betrekkingen tussen Tunis en Parijs te herstellen. Mongi Slim, die Tunesië vertegenwoor digt in de Verenigde Naties is op het ogenblik voorzitter van de Algemene Ver gadering van de volkerenorganisatie. LAHORE (Reuter) President Ajoeb Khan van Pakistan heeft gezegd, dat waarschijnlijk in Teheran een bijeenkomst van Pakistaanse en Afghaanse functionaris sen zal worden belegd om de betrekkin gen tussen beide landen te normaliseren. Pakistan is bereid, aan Afghanistan al le doorvoerfaciliteiten te verlenen die eni ge tijd geleden werden ingetrokken, om dat de Afghaanse handelsmissies in Paki stan gebruikt zouden worden als spiona- gecentra. Ook zou Pakistan genegen zijn de mogelijkheid van herstel der diploma tieke betrekkingen te bestuderen. Deze be trekkingen werden vorig jaar verbroken. De sjah van Perzië heeft tijdens een be zoek aan Kaboel van 26 juli tot 3 augus tus in het geschil bemiddeld. Advertentie GEZONDE VERFRISSING. Ze zijn jong en hebben trek in een drank die koel en pittig is. Dan is er gelukkig Coca-Cola - befaamd om z'n zuiverheid en heerlijk sprankelende smaak. Voor Uw gezin of vrienden... niets is zo hartveroverend fris, zo welkom! In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op het gedeponeerde handelsmerk „Coca-Cola" VIENTIANE (AP) Luchtafweerbatte- rijen van de neutralistische troepen van generaal Kong Le hebben boven centraal Laos (Vlakte der Kruiken) een Ameri kaanse straaljager neergeschoten. Over het lot van. de vlieger is niets bekend. „De vlucht was een kennelijke schending van het Laotiaanse luchtruim en van de akkoorden van Genève" verklaarde de mi nister van Buitenlandse Zaken. Het toestel was vermoedelijk afkomstig uit het aan grenzende Thailand, waar zich Amerikaan se luchtmachtonderdelen bevinden. STOCKHOLM (AFP) Volgens een Zweedse verbindingsofficier in Leopold- stad, zijn woensdag in het gebied van Al- bertstad en Boudewijnstad, in Oost-Katan ga, gevechten uitgebroken tussen Konge- leze troepen en Katangese gendarmes. De zenuwen Ja, u bent te dik. Niet dat u teveel eet, hoor, dat weten wij, dat weet dokter ook en uzelf weet het het allerbest. Eén be schuitje 's morgens en één sneetje bruin middags en verder eigenlijk niets de hele dag. En toch wordt u dik. Ja, dat is merkwaardig. Ik zal u eens iets zeggen: dat zijn de zenuwen. U bent zo dik van de zenuwen. Die zitten immers door heel uw systeem, die zenuwen. Dit zitten overal, door de gehele donder, om het nu eens even wat ruwweg en niet al te weten schappelijk uit te drukken en die zenuwen die doen het. Dié maken u zo vies-vet. Raar hè? Ja, dat is vastgesteld. Telkens weer. Overal ter wereld. Overal ter wereld worden er mensen vet van één beschuitje s morgens en twee kopjes thee zonder sui ker en 's middags één sneetje bruin brood met een plakje kaas, magere kaas bedoel ik, ja en niks meer, hoogstens een tomaat of een glaasje jus d'orange. Of tomaten sap. Nou en daar kun je toch onmogelijk vet van worden, nietwaar! Als je daar vet van wordt dan is dat tegennatuurlijk. Goed, noem mij dan maar. tegennatuurlijk want ik, meneer, ik word d'r zo vet van als modder. Als modder, begrijpu-wel. Een avondmaal is er bij mij niet bij, meneer. Neen: geen aarpeltje komt me over de lip. Geen kruimpje aarpel. Geen stukje vet vlees. En pudding! Weet u wel dat ik, zeker ii\ veertien jaar, geen pudding heb gezien! Niet eens in een pakkie. Niet eens in een fles van de zuivelfabriek. Niet gezien. En toch, gek hè, toch wor' ik elke dag ietsjes vetter. Eerst was ik toch een fijn figuurtje van een kilootje of 65 en moet je nou zien, jong, een buik als een bierton. En me vrouw? Eet óók nooit iets. Zit ook de hele dag te rammelen en toch berst ze uit d'er foundatie, d'er ondergeval, weetjewei, d'er corselet hè, zo'n elastieken ding dat om d'er heen spant als een katapult. Als je d'er los laat, schiet ze naar de maan of zo. Peng! Zo strak zit dat ding. En niks eten en toch maar dikker. Nou, ik begrijp er niks van, ik neem nooit ereis iets tot tjie dat niet mag van dokter en ziet mij nou eens aan; zo vet als een slak, als slik. Kijk en nou beweer ik en dat is vastgesteld ook, overal op de wereld, dat zij n de zenu wen. Die doen je zo raar opzwellen. Het is de Ongezonde Levenswijs van de Mo derne Mens; pas nog een knots van een artikel over gelezen. Daar stond dat ook in: de zenuwen doen het hem. Daar zwel je van op tot je berst. Hoe vind je dat nou! Want eten is er bij mij nooit bij. En laat ze maar praten met hun „elk pondje komt door het mondje"; dat is gelogen. Dat is bewezen. Dat is onjuist. Dat is ge woon onjuist. Bij mij in ieder geval. Want ik eet nooit iets eigenlijk en toch word ik maar dikker en dikker. En me vrouw dan? Die ook! En weet je wat die dagelijks eet? Nou ze begint met één be schuitje, droog, en één koppetje thee zón der, hè, en dan verder niks tot twaalf uur; een tomaat, een appel en één sneetje bruin brood, nog geen tien kalorietjes en dan misschien een wortel erbij, een wortel. Iets voor de konijnen en 's avonds, nou, geen aarpeltje en verder? Voor zover ik weet niks, net als ik. En toch wordt ze maar dikker en dikker. Gek hè. De zenu wen, zeggen ze. Nou, bij mij in ieder geval. Als u in dit blad alles gele zen hebt wat u weten moet om te beseffen in welk een grootse, roerige tijd wij leven, wil ik u iets mededelen dat u zeker nog onbekend zal zijn. Name lijk, „dat mijnheer Gysbrechts van de Visserskaai te Antwer pen geen schulden zal erken nen die gemaakt zijn of zullen worden gemaakt door zijn wettige echtgenote Justine, vermits zij het echtelijk dak verlaten heeft." Dit en vele andere interes sante dingen lees ik in de Ga zet van Antwerpen, die ik al tijd ter hand pleeg te nemen nadat ik door onze dagbladen van eigen bodem een al te sombere kijk op het leven heb gekregen. Ik zou zo graag vernemen waarom Justine Gysbrechts op het dak geklommen is, en waarom haar heer gemaal haar zo kwalijk neemt dat zij het wederom heeft verlaten Misschien is het te Antwerpen de gewoonte, vrouwen op da ken te houden en dan moeten we dat respecteren. De Gazet wordt in de plaats van haar verschijning zeer geëerd en bijzonder zorgvuldig behan deld, want in een advertentie verzoekt de directie van het blad aanmelding van „een dagbladdraagster", zodat dé veronderstelling gewettigd is dat zij haar kolommen vult met conscentieus uitgewogen nieuws. Daarom zullen wij ook geloof moeten hechten aan het belangwekkende verhaal over de ontdekking van een prehis torisch volk op het Indische eiland Andamans, dat zij on der sensationele koppen aan alle Antwerpenaren mededeelt. Dat verhaal is belangrijk genoeg om verder te worden verspreid en ik begrijp niet waarom het in onze vader landse pers zo onopvallend of helemaal niet is vermeld. De ontdekking van mensen die tot dusver geheel en al onkun dig zijn gebleven van datgene, wat in twintig dikke delen van de Encyclopaedia Brittannica is opgeslagen, mag immers wel met enige belangstelling wor den begroet. Het volkje waar over de Gazet vertelt is trou wens wel van een zeer bijzon dere inslag. Het heet „de Aun- ges" en de Gazet roept ver baasd uit: „De Aunges hebben een hekel aan zout en kunnen slechts tot drie tellen!" Het is nooit voldoende tot ons doorgedrongen, dat wij dankzij een overvloedig zout gebruik tot tien kunnen tellen: en zeker niet dat een mens heel genoeglijk en zelfs lang kan leven al kan hij slechts tot drie tellen. Dat zijn dingen die men zich in de dagelijkse sleur van exploderende we reldsensatie nauwelijks reali seert. Men staat er niet bij stil, dat ergens op de wereld mensen zouden kunnen leven die slechts één produkt van onze veelzijdige technische beschaving kennen, namelijk het lege benzineblik, omdat toevallig een aantal van deze nutteloze voorwerpen op hun eiland Andamans aanspoelden tijdens de tweede wereldoor log. Men zou kunnen zeggen dat deze Aunges van de hele wereldoorlog dus slechts één blik hebben opgevangen, wat hen niet heeft belet zich tot een oorlogszuchtig volkje te ontwikkelen. Althans volgens de Gazet, die vertelt dat zij een allesbehalve vredelieven de houding aannamen tegen de vreemdelingen uit India, die Ren even wilden komen be schaven. De Gazet schildert de Aun ges als een dreigend stelletje kribbebijters. „Ze dreigen zelfs uit te sterven", zegt het blad huiverend. Dat lijkt me een dreigement waarmee de Aun ges zelf op den duur het moei lijkst zullen komen te zitten. Ik stel me voor dat bij de na dering van de groep beschaaf de Indiërs, gekleed in de uni formen van de Antropologi sche dienst in New Delhi, de Aunges zich op een rijtje aan de rand van Run eigen rimboe hebben opgesteld en hun vuisten hebben geschud onder de sombere kreet van: „Als jullie niet onmiddellijk om keren, stervep we lekker uit!" En aangezien uitsterven het ergste is wat een antropologi sche dienst kan worden aan gedaan, zijn de Indiërs op eer biedige afstand gebleven en hebben net gedaan alsof ze op het eiland Andamans hun zakdoek hadden verloren. Maar intussen zijn ze toch heel wat van de agressieve Aunges te weten gekomen. De Aunges beschouwen zout als iets onsmakelijks, onhygië nisch en ongezonds, wat de Gazet als een zeker teken van barbaarsheid wenst te zien. Ik vind het echter verkeerd om de cultuur van- een volk naar zulke subjectieve maatstaven te beoordelen en zelfs te ver oordelen. Afgezien van het feit dat zout inderdaad onge zond is, weshalve het aan be schaafde hartlijders wordt verboden, kan men zeden en gewoonten van volken niet discrimineren door een verge lijking met eigen moraal Waarschijnlijk zullen de Aun ges afkeurend het hobfd schudden als ze in de Gazet lezen, dat de Antwerpenaars hun vrouwen op het dak huis vesten Wat de een gewoon vindt, is voor de ander bizar. Maar bij de waardering van een vreemde, pas ontdekte cul tuur moet men zich zeer objec tief gedragen en in de eerste plaats zoeken naar aankno pingspunten met datgene, wat in algemene zin als „menselijk" kan worden beschouwd. De Gazet deelt enkele din gen over de Aunges mee, die zeer sympathiek aandoen. Bij voorbeeld, dat ze dol zijn op hun honden. Honden zijn we zens die slechts kunnen ge dijen in een samenleving, welke een bepaalde graad van beschaving heeft bereikt. Een hond is een beschaafd dier, dat culturele ontwikkeling eist van zijn baas vooraleer hij zich bereid verklaart hem te dienen. Hij vraag niet of zijn meester tot tien kan tellen e, ook niet of hij zout eet. Het interesseert hem niet of hij met analfabeten dan wel met letterkundigen te doen heeft Hij vraagt alleen: mensen. Dus zijn de Aunges, ondanks hun geringe kennis en hun zouteloosheid, beschaafde mensen. Dat zij slechts tot drie kunnen tellen kan trouwens zeer verklaarbaar zijn. Eén- twée-drié-hupsakee is een for mule waarmee men zelfs in de geciviliseerde maatschappij tot belangrijke posities kan opklimmen, mits men niemand laat merken dat men niet van vijven en zessen weet. Nóg een doelpunt voor de Aunges is de mededeling van de Gazet, op spottende toon neergeschreven, dat het volk je geen alcoholische dranken kent. Wie de Antwerpenaren uit nadere beschouwing heeft ervaren, weet maar al te goed dat het economische bestaan van hun stad geschraagd wordt door lege bierflessen. Maar dat is geen reden om de Aunges voor halfzacht te verslijten. Het is trouwens duidelijk dat men nooit dorst krijgt, als men nooit zout eet. Een aantal nadere mede delingen van de Gazet over de Aunges is evenzeer vat baar voor een kort commen taar. Zo wordt verteld, „dat de mannelijke stamleden het jagen en vissen met pijl en boog beoefenen, terwijl de vrouwen zulks met netten doen." Hoe men met een net moet jagen, is in onze techno cratische maatschappij nooit onthuld, terwijl het vissen met pij] en boog ook zeker uiterste behendigheid vereist. Die Aun ges lijken dus helemaal niet zo achterlijk. Ze hebben ook de gewoonte hun doden te be graven onder het bed waar in deze zijn gestorven, wat op zich geen teken van onver stand behoeft te zijn. Integen deel, het heeft ook betrekkelijk weinig zin om met dierbare afgestorvenen grote wandelin gen te ondernemen en onder het bed lijkt mij een zeer rus tige geschikte plek. Ik zou bovendien wel willen dat de Gazet iets nauwkeuri ger in haar formuleringen was. Zo vertelt zij dat de vrouwen den Aunges, terwijl hun man nen een dutje doen, hun huid met eindeloze gevarieerde, symmetrische figuren beschil deren. Waarop schilderen zij nu? Op hun eigen huid? Dan behoeven die mannen, dunkt mij, toch niet per se een dutje te doen; tenzij ze een hekel aan dat schilderen hebben. Op de huid van hun mannen? Worden die dan niet wakker bij het aanbrengen van bij zonder gevarieerde figuren? En wat voor gezicht zetten ze, als ze beschilderd ontwaken? Het zal bovendien wel aqua relkunst zijn, want anders behoeft dat toch niet bij ieder dutje te gebeuren. En dan nóg wat: hoe gedragen de mannen zich, als de vrouwen dutten? Nemen ook zij dan de verf kwast ter hand, of.... dutten die vrouwen wellicht nooit? Het zijn allemaal vragen die rijzen uit antropologische overwegingen en waarop de Gazet het antwoord schrome lijk schuldig blijft. Het beeld van een ongezou ten volkje, dat in koor tot drie loopt te tellen en in beschil derde toestand de hond uitlaat, na de maaltijd uit een benzine blik te hebben genoten zonder apéritiefje vooraf en dat zich bij iedere nadering van vreemden tot uitsterven zet, lijkt mij niet volledig Ik zal de redactie in Antwerpen om na der nieuws verzoeken per brief, die ik aan de dagblad draagster zal meegeven. Lezingen. Koning Gustaaf van Zweden heeft woensdag het vierjaarlijks con gres van de Internationale Unie van Wiskundigen geopend, dat ditmaal in de Zweedse hoofdstad wordt gehouden. Er zijn 3000 deelnemers van overal ter wereld. Het congres zal een week du ren. Op het programma staan o.a. zes tien lezingen van een uur en zestig van een half uur over technische onder werpen op verschillend wiskundig ge bied. Olie uit de Sahara. De laatste koppeling van de 760 km. lange pijpleiding van Marseille naar Karlsruhe is 'woensdag avond een maand voor de gecontrac teerde tijd. vastgelast. De pijpleiding de eerste die het Franse Middelandse- Zeegebied met het boven-Rijnbekken in Duitsland verbindt, zal begin volgend jaar ruwe olie uit de Sahara en het Midden-Oosten naar verbruikers in het E.E.G.-gebied brengen. Salarisverhoging. De Westduitse regering heeft in een kabinetsvergadering beslo ten tot een algemene salarisverhoging voor de ambtenaren. De grootte van de verhoging werd niet bekend gemaakt. Zij zal in de vorm van een wetsont werp aan de Bondsdag worden voor gelegd. Eng. Twee kinderen in een ziekenhuis in Antwerpen zijn door ratten gebeten, terwijl zij vastgebonden op bed lagen. Zij waren te slapen gelegd in een zaal tje, dat in vervallen staat verkeerde. Er was 's nachts geen toezicht, en men pleegt de kinderen in bed vast te bin den. Rookverbod. Het rookverbod, dat 27 jaar geleden in de autobussen van het Deen se staatsvervoersbedrijf werd afgekon digd, is opgeheven omdat de reizigers zich er toch niet aan hielden. Mondbewegingen. Een plan om de Lon- dense persconferentie van Dwight D. Eisenhower per Telstar-satelliet naar Amerika te zenden bleek gisteren een mislukking te zijn. Het beeld kwam goed door, maar er was geen geluid. Tech nici hebben verklaard, dat dit niet aan de satelliet heeft gelegen, maar aan de verbinding tussen het Savoy hotel en het Britse station in Goonhilly Downs. Naar de maan Het Amerikaanse program ma voor onderzoek van de maan is woensdag aangetast door een staking van electricierrs op het ruimtevlucht- centrum in Huntsville. Zes grote pro jecten ondervinden er nadeel van. Door de staking zijn alle 1500 arbeiders in het centrum tot werkloosheid gedoemd De staking is door de vakbond van electriciens uitgeroepen uit protest te gen het aannemen van enige arbeiders die niet bij een vakbond zijn aangeslo ten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5